2024. november 25., hétfő

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#1023
Csak egy patkányunk van, de õ már öreg és korából adódóan nem igazán haverkodott a macsekkal a kezdetekkor sem. :-)
Sámán szívesen játszana vele, de a patek fél és ezért harapna is, ha tehetné. Így aztán a rács két különbözõ oldalán kell tartani õket. Egyébként mindig voltak nem normális állataim, korábban volt egy fekete aranyhörim, akinek a kovászos uborka volt az élete, ha megérezte a szagát, majd" szétdöntötte a ketrecét... Eszméletlen mennyiséget be tudott zabálni belõle. Neki 17 db lucernakarika (kb másfél-két centis átmérõjûek) a rekordja, mármint ennyi tudott betömni a pofazacskóiba szállítás céljából... Még korábban volt egy mongol futóegerem, aki imádta a földimogyorót, azonban ebben nem ez a csoda, hanem az, ahogy ette. Némi testmozgást kikényszerítendõ felkötöttük neki az egész héjas mogyit spárgára, hogy csak tornászva érje el, na õ a harmadik szemnél rájött, hogy könnyebb a spárgát lerágni róla, mint a mogyit kilyukasztani és kicibálni belõle a magot...
#1022
Gyönyörû a kis vacak! :-)
#1021
Dabrony: ugye? :-)

ripley: közelebbire nem volt elég fény, már ez is vakuval készült :-)
#1020
A legutolsó kép már majdnem belülrõl készült, olyan közeli!
Legközelebb a belsõ szerveirõl is készíts képet nevet
#1019
Szép ez a plökividám
#1018
Pici Farkas jól érzi magát :-D
Link
Link
Link
#1017
Csak azért kérdezem, mert alaposan rácáfol carnivora mivoltára. :-)
#1016
Elképesztõ egy jószág! Nincs véletlenül egy egér haverja?
#1015
Nem, Noli. nevet Annyit, hogy az eukaliptuszok is olyan élõlények, akik egymással összefogva alkalmazkodnak, kísérlik meg a minél biztosabb túlélést. Nem pedig egyesével..
#1014
Pici Farkas se õshonos, de jól érzi magát :-D
#1013
Dehogynem :-) Felis sylvestris már a jégkorban élt itt.
#1012
Látod a macska sem õshonos nevet
#1011
Link
Kivit eszik a macskám...
#1010
Veszprémben a Gulya-dombot telepítették be elsõnek fenyõvel, 1930-as években. korábban ott is "korpár" sziklagyep volt... Azóta a nevezett fenyvesbe befurakodtak az akácok is, nagyon kevéske tölgy is akad, no meg rengeteg kökényes-galagonyás nyitottabb rész van közte. Jóformán az egész erdõ egy merõ bozót, ráadásnak pár nyomorult hajléktalan kiköltözött oda kis deszkakalyibákba... Ennek köszönhetõen rengeteg a szemét is odakünn, pedig amúgy jó kis pereszkés fenyõtinórus erdõ volna.
#1009
Banánturmix nevet
#1008
Dávid, hasonképp köszönöm én is.
Nyári tûz: pont tegnap este beszéltek a rádióban az ausztrál bozóttüzekkel kapcsolatban arról, hogy azok a tüzek biza jótékonyak a helyi növényzetre (bizonyos részére), mivel a tûz késztet csírázásra egyes magvakat, illetve sarjadzásra elöregedett cserjéket, stb. Ami érdekes volt s nem tudtam, bár rém logikus, hogy az eukaliptuszok megtanulták a maguk hasznára fordítani a tüzeket, s a bennük termelõdõ olajak valójában olajak a tûzre, ami ettõl nagyobb intenzitásúvá lesz és alaposan megtisztogatja a környéket az eukaliptuszok számára, melyek így szépen terjedhetnek, gyarapodhatnak. Ehhez az utóbbihoz tudsz valami okosat hozzáfûzni?
#1007
Ahogy a bioszos közhely tartja:ökológiai sivatag.
Nem csak az említett homoki területeken, de a rendkívül értékes, fajgazdag dolomit-sziklagyepeinken is óriási károkat okoztak az agresszív és átgondolatlan (egyutas) fekete fenyõ telepítések.Pl. Nagy-Szénás és a dolomitlakó pilisi len viszonya.Igaz ott legalább már történtek komoly elõrelépések a fajegyensúly helyreállítása ügyében.Ha már Európa Diplomás terület.Még.
#1006
Üdv nagy becsû növénytanász barátom!
Megszólítottunk bizony, hiszen ahogy régi rómaiak mondták:
"Sokan vannak az elhivatottak, de kevesen a kiválasztottak!"kacsint
Meghajlok a kérlelhetetlen szakszerûség érvei alatt.nevetTársulástani leírásokban Festuco vaginatae- Pinetum-ként szerepel.Valóban az itt fontos éshangsúlyos sajátos jelzõ azonban lemaradt. Így köszönjük az igényelt hasznos helyrerakásunk. Lágyszárú társulások terén is!
#1005
Ha már szóba került, és a Karácsony miatt aktuális is, a fenyõ-témában írnám: a feketefenyõ az akác után a 2. legkártékonyabb haszonfája hazánknak. Homokkötõnek hozták be, eredménye a Duna-Tisza közi évelõ, nyílt és zárt homokpusztagyepek fajgazdagságának drasztikus csökkenése volt. Sajnos, akkor sem álltak le a fásítással, amikor a homok már régen "állt". Elõször csak a területük csökkent homoki szyepprétjeinknek, késõbb a beékelõdött állományok is ledegradálódtak. A fásítási hullámnak, sajnos, több csúcsa volt, a legutolsó kb. az 1980-as években ért véget. Azóta gyûrkõznek a természetvédõk a magterületek tágításával, a tájidegen akác és feketefenyõ (és a velük "jövõ" további agresszív inváziós fajokkal: bálványfa, selyemkóró stb.) visszaszorításával.
Még egy dolog: a homoki sztyepprét, mint speciális fátlan élõhely, eredeti állapotában idõrõl-idõre (5-10 évente is akár) kigyullad, végigfut rajta a júlisi hõségben a tûz. Vegetációjának jót tesz, felújul tõle, a következõ tavasszal csodálatos virágpompával fogad minket. Van még néhány ilyen féltett magterület.
#1004
Megszólítottak, ám akinek ilyen sokrétû biosz fér a fejébe, kevés új megosztanivalót hagy a témában. kacsint
Igaz, amit írsz. A fenyõfõi fenyves botanikai értelemben õshonosnak számít. Eredete, földrajzi helye valóban nem teszi azzá, és ez örök vita tárgyát képezi, hogy akkor miért is nevezik annak, még a kutatók is. Mert környezetébe illeszkedik, élõvilága az évszázadok óta tartó háborítatlanságban igen változatossá vált, nem táptalaja biológiai inváziónak, egységes közösség.
Azzal, hogy mészkerülõ, vitatkoznék. A bakonyalji homok eredetileg közepes mésztartalmú. A lerakódott fenyõtû savanyította ki a feltalajt, ezért jelentkezik rajta több mészkerülõ faj is, pl. fenyõspárga, körtikék. Ha elnézünk Bakonyszentlászló felé, ahol a homoktakarón nincs már fenyõ, szép Festuca vaginatae arrabonicum-ot látunk, az asszociáció sok karakterfajával (mint homoki kocsord, homoki szalmagyopár). Tény az is, ez a homok kevésbé meszes (mint pl. Gyõr-Gönyû vidékén), hiányoznak a tollas árvalányhajak is, de egy belsõ-somogyi penészvirágos-szikárkás gyeppel nem rokonítható. Inkább köztes helyet foglal el, de fajkészlete szerint közelebb áll kisalföldi meszes homokpusztához.
#1003
Fél Tekét nevet
#1002
Csak egy féltekét kell átutaznod érte Noli, he-he !
#1001
Bizonyhogy! :-) Én mondjuk egyszer egy araucaria angustifolia-t szeretnék...
Link
#1000
Ilyen õsszel:
Link
#999
Nem az enyém, mi vigyázunk rá nevet
Szép mi?
Link
#998
nevetnevet
#997
AZ a Tied??? Nem semmi! Hol növesztitek?
#996
nevet
#995
Alpokalján nõ a banán,
Ott egyed meg ripley, babám!
Merre áll a jegenyefenyõ?
Megmondhatja Fekete Jenõ!



Bocs...
#994
Ilyen, amikor virágzik:
Link
májusban.
#993
A pálmát nekünk is sikerült teleltetni és termett is, itt a kép róla:
Link
#992
Akkor az Alpokaljára jól emlékeztem nevet
#991
Banánügyben viszont tájékozott vagy!kacsint
#990
Mi az, hogy nem õshonos a banán?? Kérdezd csak meg jaurinumot, a pécsi botanikus kert üvegházában mi növeksziok pár évtizede.... Még terem is.
:-)
A turmix õshonos?
#989
Klímazonálisan csak elegyes fenyves erdeink vannak (Alpokalja,Õrség, Vend-vidék stb.).Ezekbe ékelõdõ extrazonális társulásokkal. Általában erdei fenyõ és luc elegyedik, tölggyel és bükkel. Dealpin-montán színezõ elem csupán a jegenye fenyõ. Az abaúji Milic csoportban szubkárpátiként jelentkezik.Ritkán. A közönséges és az oszlopos faj ültetvényként van állományban, abszolút erdészeti haszonfa.
A Kárpátok magas-középhegységi övezeteiben (pl. Kis-Fátra) gyönyörû jegenyefenyves-bükkös zónák vannak, de ott is ritka, hogy nagyobb kiterjedésben állományalkotó legyen.
De nem rég mecseki hópelyheket vadászó tudós barátunk, majd helyrerak minket e kérdéskörben! Legalább is remélem!nevet
#988
LAM, pedig jártam még természetvédelem szakkörre is, de ezt félre tanultam nevet
#987
Tudsz Te ha akarsz édes fiam...nevet
#986
Banánturmixot iszom éppen, de nem õshonos nevet
#985
Úgy tudom, igen.
#984
Meg is csípett?
#983
Egy vérszomjas szúnyog ébresztett reggel....
#982
Az is csak az Alpokalján, nem?
#981
És a jegenyefenyõ?
#980
Igen apu nevet
#979
ripley-téli észlelõ (Solymár) válasz 2006-12-20 11:40:02
"Noli, Magyarországon õshonos fenyõ csak a Mátrában és az Alpokalján van számotevõ mennyiségben.."

Légy következetes magadhoz...kacsint

Biogeográfiai értelemben hazánkban õsfenyves (luc, erdei, európai és szibériai vörös, fekete fenyõ) erdõállományok gyakorlatilag nincsenek. Fõleg nem a Mátrában! A fenyõfõi mészkerülõ erdeifenyves is XVIII. századi ültetvényerdõ. Genetikai értelemben azonban egyes példányok õsfenyõknek számítanak benne, a maguk 200 évet meghaladó korával. A kárpáti nyitvatermõk közül csak a boróka, a tiszafa és az erdei fenyõ õshonos nálunk. A luc nem vagy csak elegyesen mint az Õrségben, Vend-vidéken és az Alpokalján (Soproni és Kõszegi-hegység, Vas-hegy elsõsorban) szubalpin hatásokra. Az erdei fenyõ azonban már a fenyõ-nyír korszak óta lakója a Kárpát-medencének, ezért a bakonyi, bakonyalji elõfordulások (egyben a legkeletebbiek is), ha nem is õsfenyvesek(inkább csak koruk alapján hívjuk így õket) de valóban õshonosak.Erdészeti beavatkozások nélkül is köszönik jól meg vannak. Helyük van a tájban, nem tájidegen faj.Társulástani értelemben azonban már jelentõs változások figyelhetõek meg.Pl. lágyszárú szint.De ez már messzire vezet...
#978
Tudjuk: a fenyõ a Mátrában nem õshonos, hanem telepített - viszont nagyon látványos nevet
#977
Noli pont azt akartam én is mondani nevet
#976
NINCS õshonos fenyõ a Mátrában.
Link
#975
Pontosan a Mátra melyik részén õshonos és melyik fajta?
#974
Tudomásom szerint két "õsfenyves" van hazánkban: Fenyõfõ mellett homoki õsfenyves (néhányszáz éves), illetve a Tatabánya melletti Bódis-hegyen (hasonló korú).

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-25 10:42:06

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

10.0 °C

18005

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.