2025. július 20., vasárnap

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#317598
Egy újabb mérhetõ csapadék nélküli, csapadékos napon vagyunk túl. Június továbbra is 10 mm... szomoru
#317597
Link Légi felvételeken a Szatmárban hulló jégesõ pusztítása
#317596
Te jóságos Atya Úr Isten... vidám
#317595
Respect!

Jól össze van karistolva... vidám

Szépen benne voltunk a sûrûjében.
#317594
Azért így is látványos, köszi!

Gyõr szépen kéklik egyébként. hideg
#317593
Obi sebaj, kint voltál a terepen, a járgányod és te is egyben van. Ez a lényeg. nevet

Más. Péntektõl viszont felénk jöhet a morcos lottyos KÜN-ös etap, néhány downbursttel megspékelve. Legalább lesz valami lightos látnivaló is. nevet
#317592
2016.06.17 15:00 és 2016.06.21 16:50 közötti radarképek (584 db)

beillesztett kép




Sokkal szemléletesebb lenne dbz-ket összegezni, és abból egy képet csinálni.
#317591
Valóban elképesztõ, hogy mi ment tõlem keletre, ilyenre én sem emlékszem..Egyébként az a sáv ott mindig is jó volt szupercellák szempontjából. Tavaly is emlékszem 2 szupercellás helyzete ott(lehet volt több is, csak nem emlékszem rá).
Nálam csak távoli zivatarokra futotta, összesen 13.9mm csapadék hullott. Lehetett volna kicsit több is a meleg elõtt, de ez van. nevet
#317590
Két napja tõlem keletre, ma már tõlem nyugatra vannak, nem is oly távol.
Kár, nagyon kellene a csapadék.
#317589
Egyszer már kértük, hogy legyen vége ennek az adok-kapoknak, többször nem szeretnénk. Nyilván lehetett volna több kép, de azt is meg lehet érteni, és el kell fogadni, hogy nem lett.
#317587
Csak nekem tûnik úgy mintha a mai zivatarokat adó rendszer egyre nyugatabbra helyezõdne?
#317586
Lauer!
Több száz volt szerintem!

Mici!
Fantasztikus, õrület!

Mod. - Zivipötty
#317585
Hihetetlen milyen sokáig életben maradtak a cellák Link
#317584
Radarvideó az elmúlt napokról: Link

Aki unatkozik megszámolhatja a szupercellákat nevet
#317583
Megpróbálom, de lehet kiakad rajta a script.
#317582
Az egyképes szerintem megmondó lenne.
Elõre ijesztõek lesznek a sötét sávok szerintem. zavarban
#317581
Egy képre kell, vagy naponta jó?
#317580
Atyaúristen, végig néztem az elmúlt 3 napot! Brutális, szavakat nem találok rá, mik voltak a Tiszántúlon, Szerbiában és Romániában!
#317579
Kaphatnánk egy additív radarképsorozatot az elmúlt három napból? szegyenlos
#317578
A viharvadászatos témához: többen reklamálták, hogy nincsenek képek innen, meg onnan, pedig több tucat szupercella volt itt, meg ott. Hosszú irás következik, de hátha rávilágit erre-arra:

Kb. 2 hónapja -hosszú várakozás után- végre vettünk egy autót. Használt ugyan, de tökéletes amire kell. Ezzel új dimenzió nyilt meg a viharvadászat felé. Amikor az idõ és a lehetõség (na meg a pénz) engedi, lehet menni terepre. Biztonságos fedezék, esõbiztos, stb.

1.) az elsõ vadászat (május 25.) sikeresnek volt mondható, sikerült 2 zivatart is levadászni. Az egyik pont felettem alakult ki.
2.) május 30-án egész nap fülledt idõ volt, de csak naplemente környékén alakult ki valami. Újabb vadászat, belementem a közepébe. Látvány nem volt, csak folyamatos felhõvillámok, de azok egy adott pilanatban 2-3 mp-ként. Nagyon hangulatos volt, de érdemi képanyag nem készült, mert nem volt mirõl.
3.) ezután helyi zivatarok alkultak ki, vadászat nem volt, csak a város melletti kilatóba. Nem láttam értelmét kocsikázni, mert csak massziv záporok voltak, hébe-hóba néhány villámmal.
4.) június 11-én este szép peremfelhõs zivatar közeledett nyugat felõl. Egyéb dolgaim miatt ekkor csak a kilátóba mentem fel. Sajnos erõsen sötétedett már mire ideért, majd be is döglött Várad elõtt (ahogy szokott). Végül csak zápor volt. Ha szembemegyek vele 10-20 km-t, akkor elég látványos lett volna...
5.) június 14-én este ÉNy (Debrecen) felõl közeledett valami zivatar. Újabb rögtönzött vadászat 25 km-re. Részben sikeres volt, mert pont felettem alakult ki egy cella, de csak szép toronyvillámokat produkált, majd az egész rendszer bedöglött (újra).
6.) másnap (június 15.) volt az idei legsikeresebb vadászatom: délben kevésbé látványos, de 2-3 pozitiv lecsapós zivatar, majd este jött az a tankönyvi szupercella Nagyvárád határában. Gyakorlatilag 2 km-t kellett csak menjek elébe, de a kocsi itt is nagy elõny volt! Este szép naplemente, majd távoli villámshow a kilátóbol. Itt megint balszerencsém volt, mert kb. 50 lecsapóbol csak 2-3-at tudtam elcsipni. Tehát hiába fotóztam, 3 képen volt csak villám a több 100 képbõl...
7.) ezután jött június 17-e, az elsõ nagyon komoly helyzet! Látva a brutális paramétereket (fõleg a várható jégméretet), ez volt az elsõ olyan alkalom, amikor nem arra törekedtem, hogy belemenjek a dolgok közepébe. A fõ rendszerek elõtt még sikerült elcsipnem azt a haldokló LP SC-t, majd utána látványtalan felhõszakadások következtek. Néhány távolabbi lecsapót sikerült csak elkapni, mert közeli nem volt. Ekkor 3-4 szupercella is átvonult Bihar megyén, de tõlem jóval keletebbre. Ahhoz, hogy levadásszam õket, át kellett volna gázolnom hatalmas felhõszakadásokon és jégesõkön. Látva a 4-5 centis jegeket, úgy gondolom érthetõ, hogy miért nem vállaltam...
8.) Egy nap szünet után, 19-én újabb zivataros nap nézett ki. Terveztünk hosszabb viharvadászatot Arad térségébe, de végül mindenféle okokból lemondtuk (nem értek rá az emberek, drága az út és biztonytalan volt a helyzet). Pedig Arad környéke lett volna a tökéletes választás! Cserébe úgy döntöttünk, hogy levadásszuk a román-magyar határon portyázó szupercellát. Komádi térsége volt a célterület, de a határnál 40 percig várakoztunk a semmiért, emiatt késve érkeztünk, a szupercella ugyanis pont elõttünk döglött be. Visszafele újabb 45 percet ültünk a vámban, emiatt lemaradtunk a Várad melletti lecsapóparádérõl is. Már csak a felhõszakadásra értünk vissza. Alig láttunk ki a kocsiból. Több helyen viz alá került a város. Este újabb villámvadászat a kilátóból, újból nagyon gyenge fogással (4-5 db. értékelhetõ kép több 100 látványos villámból).
9.) a tegnap (június 20.) pedig maga volt a rémálom! zavarban Tökéletes helyzet lett volna vadászatra, ha az esti szerbiai szupercellás MKR nem tér ki irreálisan nagy ivben keletnek! De kitért... És látva a belgrádi és temesvári jégverést, inkább nem mentem vadászni. Nem is lett volna sok értelme, mert megint rossz irányból került az egész és be is sötétedett közben. Este pedig nem sok értelme van vaktában kockáztatni az 5-6 centis jegeket. Igy maradt megint a kilátó. Elképesztõ villámshow volt DK felé, de megintcsak folyamatos balszerencse sújtott. Az istennek sem a látómezõben villámlott, hanem mindig másfele! Szemmel hatalmas és látványos villámokat láttam (távoli lecsapókat és klasszikus üllõ mászó (anvil crawler) villámokat. Két értékelhetõ fogásom volt: egy villámfotó és egy videó, amint bele(fel)csap a villám a város melletti antennákba(ból). Érdekes módon csak gyengén dörgött utána, pedig csak másfél km-re volt. Utána éjjel újabb zivatarok érkeztek DNy felõl, ezért újra felnentem a kilótóba. Elképesztõ villámtevékenység volt, de 99%-a felhõvillám volt (tehát villogás). Lecsapó csak elvétve, csak messze a távolban volt. Hajnalban szintén. Három adag zivatarozás volt a város mellett, de egyetlen egy sem talált be!!! Csak csepergésre futotta. Legalább 7-8 zivatar került el 5-25 km-re fél nap alatt. Mindenki fújja, hogy keleten és Romániában mennyi akció volt: nos, én kocsival, benne a "sûrüjében" is folyamatosan szivtam, tehát hiába van több tucat szupercella a környéken, ha vagy rossz irányból jött, vagy este jött, vagy olyan gyorsan, hogy esélytelen volt elcsipni. A heves események csak kisebb térségekre korlátozódtak, máshova többnyire csak villogás jutott. Tehát hiába minden adott, ha a körülmények és a balszerencse folyamatosan hátráltat. Az MKR-ekben csak a villámtevékenység ami értékelhetõ, amúgy tipkusan egy viharvadász-gyilkos képzõdmény.

Nem hazudok, ha azt mondom, hogy az elmúlt napokban 20-25 szupercella volt Nagyvárad környékén, amibõl csak az az egy volt itt, a többi 10-20 km-tõl 50-100 km-ig került el! Tehát a fikázóknak üzenem, hogy sokszor a keménynek tûnõ helyzetbõl sem lehet kihozni túl sokat, illetve a "napokon át ledarált" részeken is ki lehet bekkelni egy-egy napot érdemi csapadék, vagy esemény nélkül...
#317577
Ki hány szupercellát számol össze? Link

Ebbõl 10 átment Szatmáron. Én ilyet biztosan nem láttam még. Ráadásul hajnali 5 és 6 között ekkora jegek... lehet csak nekem új. beteg
#317576
Életem egyik legnagyobb zivatara (de inkább a legnagyobb) 2010 hónapra nem emlékszem, Püspökladányban....Szerep tõlem pár kilóméterre 118 mm-t mert egy óra alatt. Egy dél-észak mozgási irányú láncolat adta.
Szupercellával csak Pécsen volt dolgom, itt azért voltak ütõsek. Lassan érik egy megint.
#317575
Természetesen én is azt ajánlom mindenkinek, de Cauchy hozzászólásának értelmezéséhez elég a 22-23. oldalt is. Viszont kívánom!
#317574
Én semelyik oldalt nem emeltem ki a linkelt dokumentumból...végig kell olvasni! Persze szelektíven is lehet,sok további olvasást és olvasott anyag értelmezést kívánok így!
#317573
Helyes. A többieknek ajánlom a 22. oldalt, meg Csucsi elkövetkezõ válaszát kacsint
#317572
Semmi. Link
#317571
Grat! De ennek mi köze a jégágyúzáshoz?
#317570
Én azért ezt is átolvastam : Link
#317569
Link 1996. június 21-én itt Somogyban, Tab környékén is tornádó okozott hatalmas pusztítást.
Amúgy az elmúlt 10 évben drasztikusan csökkentek a Dél-Dunántúlon a szupercellás zivatarok, míg 2005-2006-ban szinte tíz naponta rohangáltak errefelé az escék, addig mostanában szinte alig-alig akad egy-egy. nevet
#317568
Hát a tegnapiak nem kaksibomba "zivatarok" voltak Szerbiában, sokkal inkább Armageddonok... Ilyenek itt miért nincsenek? Jaaaaaa! NE IS LEGYENEK.
szegyenlos
#317567
Egyébként tudjátok mához 9 éve mi érkezett!?
Egy klasszikus ény squall-line, melynek csírája valahol az Északi-tenger felett alakult ki.
A 2007. június 21-i eset rokonlélek volt a 2004. június 9-i brutális ény squall-line-nal.
Íme egy radarvideó, a mához 9 éve történtekrõl : Link

Dny kimaradt, én viszont nem : Itt 100 km/h körüli szél, felhõszakadásszerû esõzés, plafonos ziv. tev. volt, zöldessárga éggel, brutál peremfelhõvel, feketeséggel elõtte.


De ha már egy kis visszaemlékezés : 2010. június 18-án, nemrég 6 éve volt a mezõhegyesi súlyos jégverés : Link Link

Azért Budapestnek sem kellett szégyenkeznie : Ezt nézzétek milyen szép rendszerek alakultak ki 4 éve, 2012. június 22-én a nap elején a fõváros és környékén.

Vagy 2013-ban a szombathelyi SC, és a Dunától keletre lévõ brutál böszmeteg SC-k, az esti ceglédi 6-8 cm-es jegek, vagy a hajdúsági délutáni 130-140 km/h-s szélrohamok.

2013 június 22-24. közötti idõszakról is van egy kis összefoglaló radarösszegzés : Link

Ezen felsorolt esetek is felértek a mostanival, ami még kimaradt, a 2004 június 9-i miskolci 10 cm-es jegek, vagy a 2009 június 9-i nyírségi 8-10 cm-es jegek.

Ilyen kaliberû viharok teljesen normálisnak számítanak hazánkban, semmiféle misztikum nincs, és szerencsére kis területen.
#317566
kacsint vidám vidám vidám
#317565
Aki szeretné, annak elmesélem, mi a helyzet a jégesõ-elhárítással. nevet

Jégágyúja annak van, akinek sok a pénze, ellenben kevés az esze. Ha tudtok ilyenrõl, akkor szóljatok neki, hogy én szívesen vállalok itthonról jégelûzést, rontáslevételt, alkalmanként pár 10000-ért.
Hatékonysága pontosan 10-szerese a jégágyúzásnak.
#317564
EF4-es volt/lehetett a Biai-tornádó.

Olvastam valamikor egy talán EF5 kategóriát elérõ magyarországi tornádóról, a XIX. században volt. Majd utána nézek.
#317563
Na- na. Ez mind "semmi"!

Azért csak az én térségem élhette át 1924 június 13-án Magyarország egyik, hanem a legnagyobb viharát.
Az a bizonyos Bia-Vác vonalon tomboló tornádó, mely kb. 75-80 km-t tett meg.
Bia és Torbágyon ért földet, kb. EF5-ösként, mintegy 375 km/h-s szelet becsültek belõle az akkori újságcikkben.

Még lakóhelyemen, Pilisvörösváron is minimum F3 -asként haladhatott át, kb. 250-300 km/h közötti széllel, a mai város ény részét érintettre, pont ahol lakom.

És az általad felsorolt 102 mm-es csornai adatnál durvább volt az észak-Dunántúli rekord, melyet Dad település tart az országban, 24 h / 260 mm esõ.

Én viszont úgy látom, hogy ény-on az elmúlt napok dk, és mai ék jégesõihez hasonlók nagyméretû jegek, 5-10 cm-esek viszont egyáltalán nem jellemzõek.
Sokkal inkább a szélvihar, villámcsapás és felhõszakadáskárok!

Én tartom, hogy ilyen helyzet ami a Tiszántúlon volt 5 nap alatt, ilyen a fõváros térségében nem lesz a mi életünkben.
#317562
Értem, amit mondasz és igazad is van, csakhogy sokakat a jelen idõjárása (kb. ~5-10 év) érdekel elsõsorban.

Én 2004, de inkább 2006 óta figyelem az idõjárást, arról tudok nyilatkozni. Hogy nyomatékot adjak állításomnak visszaemlékeztem és valamilyen szinten hasonló helyzetnek, ami az Észak-Dunántúl déli részét érintette a 2008. július 14-it Link találtam. De még erre is igaz az állításom, hiszen sokkal kevesebb és gyengébb Sc alakult ki, ráadásul az egész egy délelõtt le is zajlott. A másik lehetne ugyan a 2007. augusztus 20-i kiterjedésben, de ott inkább a multicellás konvekció dominált, majd csak este már a Duna vonalát átlépve alakultak ki igen kemény SC-k www.met.hu/downloads.php?fn=/metadmin/doc/2012/04/idojarasi...2007.pdf
.

Összegezve, mindkettõ messze elmarad az elmúlt napok durvulatától...

Elnézést amúgy a sok komment miatt, de egy ilyen helyzet mellett egy egyszerûen nem tudok elmenni szótlanul. Jobb is mondom, hogy kimaradtam. De azért egy izmos villámshowból valamikor még idén nem szeretnék kimaradni, ha nem baj.
#317561
+ az 1957 május közepi konvektív szezonnyitány elõtt május 7-én többfelé összefüggõ hóréteg alakult ki még síkvidéken is. laza

Egyesek egyébként miért élvezik (vagy irigykednek/vágyakoznak hasonló után) az ilyen pusztításokat, mint a mai volt Szabolcsban?
#317560
(...) Nem kellenek olyanok. Lásd tavalyi Budapesti százhuszonmillimétereket, vagy elõtte a budaörsi 160-as zivatart, meg úgy általában az egyhelyben totyorgó pulse type zivatarokat, vagy a konvergens multicellákat. Ezeknek természetesen semmi köze a szupercellákhoz, amik ma voltak, így nem is hasonlók, azon kívül, hogy Cb-k.

Nem nevet- Rudolfking
#317559
Kolléga, a SOHA, az nagy szó! Már én is majdnem leírtam, hogy Észak-Dunántúlon ilyen brutál konvektív helyzet SOHA nem volt. Aztán finomítottam a megfogalmazáson: amatõr meteorológusi emlékezet óta nem volt.
Viszont volt ilyen 1957 rendkívül szélsõséges nyarán, mikor a nagy forróság, felhõszakadások, és a kifejezetten hûvös, õszies idõ egymást váltotta. Budapestre pl. jún. 21-rõl 22-re virradó éjszaka "trópusi" felhõszakadás zúdult. Júl. 10-én Csornán 102 mm esõ esett! Az ilyen csapadékmennyiséghez a tegnapihoz hasonló zivatarcellák kellenek.
Szóval, Észak-Dunántúlon és a fõváros térségében sem kizárt igen heves zivatartevékenység, bár úgy tûnik, a fejlett cellák Dél-Dunántúlon gyakoribbak.
1972 májusában Pécsen hatalmas jégverés volt, és a keletkezés észak felé húzódott. A Balaton déli partján tornádó képzõdött, mely átszelte a víztükröt, és végig kidöntötte a balatonfüredi történelmi platánsor õsfáit. Dió nagyságú jég zuhogott Füreden, sok volt az épületkár. Állítólag leesett egy csaknem kilónyi jégdarab is. A jelen fényképeket elnézve nem is gondolom ezt lehetetlennek.
Az Észak-Dunántúlra azonban már megszelídülve érkezett a vihar.
#317558
Itt is rengeteg cast van, idõnként csepereg is belõlük. Sok esélyt nem látok már itt zivatarra, de hátha..
#317557
zivatar zivatar
#317556
Tegnapi éjszakai események tisztes távolságból, 3 sc egy éjszaka alatt, nem rossz. Életem legnagyobb pozitív lecsapója szegyenlos Link , Link
#317555
Csengeri video...volt egy pár hullám a mai napon... zivatar
Link
#317554
Az OMSZ-nél mostanság a "károkozó szélrohamvonalra" vannak rákattanva, akkor adnak ki pirosat. Tehát csak a szél tud nagy területen kárt okozni egy idõben - szerintük. De én nem akarok jobban belemenni, nem vagyok kompetens. nyelvnyujtas
#317553
Békésszentandrásnál vagyok épp remélem valami alakul. A légkör nagyon labilis sok ac cast és tornyos gomolyfelho. Nagyon fülledt a levegõ. A mûhold képen Szerbia nyugati részén valami konvergencia vonalon fejlõdnek cellák meglatjuk. A gfs és az ecm késõ délutánra ad valamit
#317552
Ez, ami volt keleten hajnalban és délelõtt! , ilyen nincs is. Egyértelmûen eddig az év helyzete és ehhez hasonlónak még csak a közelében sem jártunk soha, se Pesten , se az Észak-Dunántúlon.

Persze nem mondom, hogy ez baj, csak akkor a nyomi téli szélviharok sem kellenek, amik nálunk valóban okoztak eddig károkat szemben a zivatarokkal. Hangsúlyozom, egyáltalán nem bánom hogy most kimaradtunk! Csak ugye a végletek...

A csengeri webcam teljes fényképsorozatát le kéne menteni tegnap estétõl, ma délig.
#317551
A tetõszerkezetek 85% sérült meg Rozsályba,a térségbe eddig 750 házról van szó.
#317550
Reggel 8:30-kor indultunk Miskolcról, Csenger célállomásra Attillával, és akkor még csak gyanítottuk, hogy ott lesz az események súlypontja. Sajnos 20 percet késtünk, pedig a mi sebességünkkel és kitartásunkkal nem volt gond. Talán életünk legszebb szupercelláját hagytuk így ki. Károkról vannak képeink, a faluban mindenki a viharról beszélt.

Utolsó észlelés

2025-07-20 13:15:27

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

31.0 °C

na00

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143249

Hírek, események

Szerdán hidegfront érkezik

Időjárás-változás | 2025-07-14 10:51

pic
A hét eleji kánikulát egy, a hét közepén érkező hidegfront zárja le.