2025. május 17., szombat

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#9599
Szia Zoli!
Köszi a tanácsot, kedden megyek is szétnézni a fátyolfólia miatt. Szépek a szõlõ hajtások, szilvafa mellett, terasz szögelésben, talán kibírja a következõ hideg löttyöt. Azért szerdán biztosan ráborítom, és alul tûzõgéppel rögzítem, hogy a szél ne vigye le.

A paprikáim jól érzik magukat, még a szobai stabil 20-22 fokban. Nagyon nõnek, már megvan az új helyük a régi háznál az üveges zárt teraszon belül. Csak hát ugye jön a hideg, nappal most annyi mint kint, 16 fok, de éjjelre lemehet 10 fok alá is.
Majd jövõ hét végén áttelepítem õket, addig pár-félóra edzõdtetés a lemenõ napon a mostani teraszon.
Link
A leglombosabb a fehér jolovika tõled, és a szekszárdi Gábortól kapott Habinero Chokolate. De a többi is szép erõs.
Link
vidám
#9598
Fátyolfóliának csúfolják azt a vékony, áttetszõ, textilszerû anyagot amivel a bakhátas szamócát is védeni szokták. A gazdaboltodban biztos tudnak segíteni. Kisebb elõre darabolt, csomagolt csíkokat (pár méter X pár méter) is árulnak hobbi célokra. Néhányszáz forint volt amikor utoljára néztem. Létezik fehér és fekete színben is. Kérdezz rá. Mutathatnál friss képet a paprikákról is. nevet
#9597
Én is keresnék valami tül-háló, vékony bugyolát, amivel a csõre felfuttatott szõlõmet be tudnám fedni egy-két napra.nyelvnyujtasszomoru
#9596
A jövõheti fagyokkal kapcsolatban tanácsot szeretnék kérni: Tavaly õsszel ültetett néhány kivit (1 cm-tõl 0,5 m-ig), illetve pekándiót  (kb. 40 cm) mennyire károsodhatnak a fagytól (ha a szél elfelejti õket tõbõl kicsavarni), érdemes valamivel védeni (ha már a többi nagyobb gyümölcsfát esélytelen)? 
#9595
Hát a gyümölcs és díszfa ültetése a kerítéstõl-- lehetõleg messzebbre mint a kifejlett lombkorona csurgója, az ágvégek ne érjenek át a másik portára. Lehetnek még nyafogósabb szomszédok, lehetõleg ne vessen árnyákot a reggeli- délutáni napálláskor a fa a szomszéd telkére, esetleg nem melegszik fel a kerti fürdõmedencéje , stb. A hulló falevelek is bosszanthatják a szomszédot, stb. Tehát kb. min.5-7 méter.
Közterületi kerítéseknél (járda-közút) biztos hogy a városi elõljáróságtól engedélyt kell kérni, vagy jelezni a kérést, az ültetést. Pld. a fa magassága évek során elérheti a villanyvezetékeket, stb. Nálunk volt már egy kivágásra példa, a sûrû sövény takarta a járda árokpartot, és a mellékutcából kanyarodók nem láttak ki.
#9594
Húha, szerda du - csüt reggel brutális szelet mondanak, fõleg Dunántúlra, akár 100 km/h lökésekkel 55-60 km átlagszéllel!!!
#9593
Szomolyai feketét muszáj lesz ültetnem, mert nekem a kedvencem. A kertet leghatározottabban uraló hatalmas - valószínûleg -  germersdorfi már szerintem 10 évnél tovább nem fogja húzni.

Tényleg most mi a szabály, mennyire lehet ültetni fát a kerítéstõl? Vagy ez változó, a településrendezési tervben van benne?
#9592
nevet
#9591
Tényleg valami kórság lehet a háttérben, ma du. lefújtam Dithane-vel. Ez már nem szélverés, hanem új keletû gombafertõ. Persze nemcsak a monília fertõz, talán ez volt tavaly is, kanalasodtak a levelek, mint ha szomjazna. Na majd 2 hét múlva meglássuk.
#9590
Nekem van Bazsarózsa, éppen most nyomul felfelé a kis bokor. Igazi virágot majd június derekán láthatunk, addig is figyelem.
Különben a családom berkei között nagyon sok Bazsa vez.nevû van, elsõ a Bazsa Laci, mint vejem, lányom neve Bazsáné Horváth Tünde. A majsai 4 Bazsa fiú most is él, legismertebb talán a Bazsa Fogadó a fürdõ mellett nonstop télen nyáron.
Link
Link

nevet
#9589
A múltkor olvastam, hogy érdemes lehet tormát ültetni a monília ellen gyümölcsfák mellé. Valaki tud valamit arról, hogy ez tényleg mûködik-e (esetleg Tormaföldérõl laza?) 
#9588
Ez a hótakarós felvetésed lehet a kulcs.
Mert a tél egyetlen, január 13-14-i havazása tartós, 20 cm feletti hótakarót eredményezett és az alsó 20 cm mutatott életjelet.
A tartós, nagy hideg utána jött.
#9587
Érdi bõtermõ és mellette Maliga emléke. A most ültetett két cseresznye meg Bigaro Burlat, és Szomolyai fekete. Kölcsönösen porozzák egymást. Szolnokról kaptam õket, szépen erednek.
Link
 nevet
#9586
Biztos, hogy a törzs is elfagyott, a védõhálóba rakott falevelek semmi hõt sem tudtak tartani, hisz nem volt plusz hõt adó hõforrás.
Mitõl lett volna melegebb ott?
Amikor a hó volt, a hó szintjéig maradhatott ép, ha elõtte nem volt -15 fok.
Ha nem fagyott volna el a törzs, akkor is olyan fagystresszt kapott, hogy nem rügyezhet.
A részben fagyott ágak még mozdulatlanok.
Csinâlhattál volna képet a rügyezésrõl!
#9585
Köszönöm a tippet!
#9584
Én is tavaly ültettem a mézbogyót szép sûrû zöld bokra van nagyon jól fejlõdik, élvezte az elmúlt telet nevet
#9583
Riszpekt a visszajelzés miatt.
Ha a hidegektõl tartasz, ültess mézbogyót! -40 fokig bírja nevet
Szárazsággal sincs baja, kártevõje nincs, nekem ültetés utáni elsõ tavaszon egybõl tele van kis termésekkel a 2 bokáig érõ bokrocska.
Alig várom, hogy megkóstoljam õket nevet
#9582
Nálam valami csak nem kóser a meteornál. Az normális, ha a virágok (sziromlevelek szélei barnulnak (száradnak)? Az oké, hogy amikor lehullik, elõtte elkezdhet száradni, de nála a virágzásának kellõs közepén ez látható. Majd küldök fotókat. Ez monília is lehet, ugye?

Neked milyen fajta a meggy?
#9581
Köszi, holnap máris nyúlok a dithane+ levéltrágyás bekeveréshez. Nálad hogy vannak a fák?
#9580
Mondom, nekem a folyamatosság az elvem.
Nem az újra és újra a kályhától (alulról) való elindulás.
#9579
Ez blumeriellás levélfoltosságnak tûnik. Egy kis gombaölõ megoldja. 
#9578
Na ez van... Talán kivit érdemes ültetni a ház szélvédett napos oldalára, kevéssel a fal mellé, mint egy szõlõ lugast. +- termõ-porzót.
laza
Én szerintem a kivi, esetleg a datoja. Jobb gyümi, mint a füge, látványosabb, és kevesebb a cukor bennük.
#9577
Miért ástad ki, ha törzsbõl indul, idén már lehetett volna másodtermésed!?
#9576
Ahogy ígértem, nem bújok el a füge elfagyásának ügyében.
Itt és most megkövetem Endrét.
Mert április közepe van és semmi életjel nincs az ágakban.
Ellenben a törzsben van, ameddig a védõháló tartott, eme védõháló és a törzs közé amennyi lehullott falevelet csak tudtam, betömtem.
Itt látható már a rügyek elõbújása.

Mivel a mostani kemény január után a következõ teleken is várok hasonló hideget, a fügét ha fájó szívvel is, de kivettem.
Mert nekem a folyamatosság az elvem, nincs szívem újra és újra alulról, a törzsbõl  indulva a nulláról kezdeni vele.
Így hamarosan találóbb növényt ültetek helyére.
#9575
Köszi a javítást, de ezzel nem jutunk elõbbre. ( Régi házi xp gépemen írtam, kész kínszenvedés mire behozza a lapot.) Most az újról írok, semmi katyvasz.
Na a mai képek a meggyrõl, zsebi telcsirõl, talán jobb;
Link
Látszik a szélverés a levél karéjokon, egy ideig fenn lesznek, majd lehullanak.szomoru
Lila akáca ágverzió úgy ahogy; horitanzinak:
Link
nevet
#9574
Én is csak néztem itt, milyen powerpoint prezikrõl dumáltok nevet
#9573
Biztos kifagytak? Nálunk (Cserszegtomaj) kb. 2-3 napja, max. 1 hete kezdett el kihajtani, Pesten még tarthatnak elõrébb. Itt -19 volt a legbrutálabb. 
#9572
Igen Bubu, én is ezt mondtam. Nekem nem hiszel? vidám De nem ppt, hanem ppv, a pontosság kedvéért. Kivenni nem éri meg azonban, mert ha jelen van a környéken a vírus, akkor úgy is lefertõz mindent... Magyarul ez van. Fõleg egy õszibarackot nem éri meg kivenni, mert az van annyira szívós növény, hogy félholtan is fog teremni.
#9571
Éppen elvoltam a büdös boltba,- alias gazda-növényvédõs szaküzletbe,-  és vettem egy Topas 100 EC. 5x5 ml. = 1340 ft. szert.
Ez elég lesz az évi védekezésre nálam, a jellegzetes gombás-rothadás betegségekre.
A növények nálam épp a levél-hajtás stádiumába vannak, majd termés kötõdés idején leszórom a csonthéjasokat,(meggy-szilva-dió és a málnát is virágzás után, de termésérés elõtt (10 nap) esetleg . laza

Beszéltem egy agro-mónussal a vírusos betegségekrõl ppt; elsõsorban a csonthéjasoknál mutatkozhat olyan visszafogott hajtásnövekedés, és a termés-gyümölcsön körülhatárolt gyûrûs foltosodás, a gyümölcs ízetlen, a magon is látszódik elszínezõdés,vagy nyáron egyik napról a másikra féléretten lepottyan. Az éves hajtások csököttek, gyengék . Ha õsszel ilyet látunk, akkor sajnos tövestül ki kell venni, és elégetni.zavarban

#9570
Hello Hari!    Jó a hozzászólásod, végre egy biosz-agro témákban tapasztalt hozzászóló!vidám És a csilli paprikák szakértõje. (palántáim már 6 cm.-magasak, várják az átültetést. habanero-jolovika és társai 4 fajta)!!


Petrol aggodalmával pedig nem értek egyet, túlságosan bejelzi magának a pp..vírusos helyzetet. Pedig szerintem nincs így. Valami fertõs  dolog érhete az ültetvényét, ( régebben divat volt a "szippantós Ifa teherautókról levett trágyalé" szétszórása.)
Ebben lehetett valami nem oda illõ alkatrész,(gyomírtó) ami blokkolja mai napig az élõ flórát.
#9569
Itt is csak minimális. Talán egy két levél. Cserébe viszont nagyon szépen kötött a nektarin. Tele van apró terméskezdeménnyel. nevet 
#9568
Engem nem is a 3 gombás fertõzés aggaszt, hanem a ppv. Ez ellen sajnos nincs nagyon védekezési lehetõség, illetve ismerek egy szert, ami valamennyit talán érhet ellene, de 38 ezer ft/liter. Azon az áron veszek 10 toleráns fát. nevet 
Elég életlen a képed a meggyrõl, tudsz közelibbet?
#9567
Sziasztok!
Nem élõsködnek a fán, tehát nem élõsködõk nevet Korhadéklakók. El tudják lepni az ágakat, törzseket.
#9566
Nálunk a rendkivül száraz idõ miatt gyakorlatilag nincs tafrina.
Még az arra érzékeny fajtáknál sem.
#9565
Igen, felületi élõsködõ moha- zuzmó, nagy kárt nem tesz, de "fogja" a vizet, és közvetve fertõzõ gomba-telepszik rá. Van talán még egy behatás, a szórófejes locsolás is okoz ilyen rozsdásodást, vasas a víz pld.
#9564
Hát ez bizony tafrina- és monília fertõzés. A dithán jó, illetve Topaz (s) felszívódó is. Idõvel kiheveri a friss hajtás, de védeni kell.
Viszont azt se feledjük, hogy volt a múlt héten, és tán ma is élénk-viharos széllökés. A kicsi, törékeny levélkéket megviseli ez a bolond szél is, gondolom ismered a szél-homok vert leveleket szõlõn is.
Nálam ilyen a meggyfa néhol:
Link
szomoru
#9563
Idén érdekes dolgot vettem észre pár hónapja a fákon, de már lehet régebb óta.
Ilyen sárgás-zöldes-barnás elszínezõdések figyelhetõek meg több fafajtán is az ágakon.
Valamelyiken csak itt-ott, de egyes fákon a fák egésze ilyen.
Mi lehet ez!? Ártalmatlan zuzmók, vagy netán gombás fertõzés!? Vagy valami egészen más!?
#9562
Törölt tartalom
#9561
Van némi problémám. vidám
Otthon a családi kertben az õszibarackok érdekes tüneteket mutatnak. Az egyik fán elszáradtak a virágok (monília?), 1-2 másik fán pedig a levelek színe nem egységes zöld, hanem foltosak, a levelek szélei csavarodnak, néhol pirosodnak. Tafrina lenne? Vagy esetleg ppv? Elõzményekkel kapcsolatban tudni kell, hogy egy szilvafát a ppv miatt vágtam ki tavaly, tehát sajnos nem lenne meglepõ a sharka vírus. Õsszel kaptak szerves trágyát (sertés), az egyik körtefát szerintem meg is égettem, mert "szépen" lebarnultak a levelei 1 hét alatt a kihajtás után.
Permetezés: õsszel és tavasszal is volt lemosózás, azóta viszont nem szórtam ki semmit, sem monília, sem tafrina ellen. Illetve látva a tüneteket, dithane-t szórtam ki vasárnap.
Képek:
Link
Link
Link
Elõre is köszönöm a segítséget!
#9560
Ez tényleg pengeélnek látszik, épp a határ, legalább most validálva lett, hogy ez a kritikus T. Majd jelentem itt, hogy mekkora lett a fagykár, az még nem állapítható meg, elég lassan hajt.
Az egyik kényes õszimet viszont a Score ellenére elkapta a tafrina, a múlt heti hûvösre fordult csöpörgõs idõ gondolom nem használt.
#9559
Nálam a füge vékony, alsó hajtásai már levelesednek, a vastag nagyobbak még nem. Talán nem érte kár.
#9558
Felénk például már a vastag ágakon is látszik a totális(?)elfagyása a fügének idén sajnos!
Remélem legalább alulról kihajt.   Az elõzõ években rekord termések voltak a fügebokron. Persze ez egy mediterrán gyümölcs,az ilyen igazi kemény kontinentális hidegeket már nem bírja ki elfagyások nélkül.
#9557
A vékony ágakon már jó ideje látható, ha elfagytak. Azt nehéz megmondani, meddig "ér le" az ágon, törzsön az elfagyás.
Azt tán csak Floo koma tudja kacsint
Illetve  a másik kérdésedre is inkább õ válaszoljon, nekem fogalmam sincs sajnos szomoru
#9556
Most már látható a fügén, hogy él-e, vagy még kell vele esetleg várni?  

Kelenföldön van 30 éves, takarás nélküli fügénk, valamikor kb.20 éve egyszer már visszafagyott.   - és a másik kérdés: ha elkezd hajtani a föld alól, akkor express vágjuk -e le a föld feletti fagyott részt, vagy csak majd õsszel?  köszönet a tanácsokért!
#9555
Még pár kép tegnapról : mamámnál a napokban szépen kivirágzott a babarózsa. Bazsarózsája pedig nincsen : vidám
Link  Link
#9554
Egy kis agromókuskodás tõlem nevet : Bocsánat, hogy ennyi, de ezen képek feltöltésével nem foglalkoztam.

Márc. 21-e volt az a nap felém, amikortól számítható az idei tavaszi berobbanás térségemben.
20-a körül még kb. semmi értékelhetõ nem látszódott, vagy csak alig valami, április elejére, pedig mindössze 2 hét alatt eljutott odáig a térségem, hogy szinte minden tömegesen kivirágzott, erõsen rügyezett, több fafajta pedig már elkezdte a levelezést, lombkoronát bontott.
Ez nagyon gyors tempó volt, ez sem normális, egészséges.
Nagyon hamar elvirágzottak egyes növények az igen meleg múlt héten, így kevésbé volt élvezhetõ eme tavaszi csoda, mintha mondjuk 5 fokkal hûvösebb idõben történik a dolog.

Kertünkben az elsõ tavaszi mozzanatok még jó 2 és fél hete, márc. 22-én szerdán történtek : 
a krókusz kivirágzott Link  a telephelyen télen a pincében tárolt leandereket hazahoztuk, és már kitettük a teraszra Link  és a kerti locsoló csövet is beüzemeltük Link , utcánkban néhány házzal feljebb még csak így nézett ki a japán birs, 22-én : Link

10 nappal késõbb, április 1-én szombaton már így nézett ki a japán birs, teljesen kilevelezett, és kinyílt : Link , ill. szomszédnál a magnólia fa is szépen kinyílt, de a nagy meleg miatt sajnos hamar, mintegy pár nap alatt elvirágzott : Link

Másnapi, ápr. 2-i vasárnapi képek mamámnál : a meggyfa még úgy ahogy meg van Link
A mellette lévõ nagy cseresznyefa ( kései ) viszont szinte teljesen elpusztult. 2010. óta romlik folyamatosan az állapota,50 év körüli fáról van szó. Április 2-án így nézett ki, idén megérett a kivágásra : Link
#9553
Azért ez durván brutális.
Elképzelem Floo-t, ahogy megcsinálja az 1000+ fára nyelvnyujtas

Errõl jut eszembe...  a tolnai, 12 cm átmérõjû törzsû, hatalmas füge is talajig megmakkant, úgy néz ki. Pedig ott -16 körül volt az alja, és a háztól alig 2 méterre van. szomoru

Hófúvás: a pengeél nem kifejezés, aminek szélén megúsztátok....
#9552
Elsõ cseresznyekezdemények: Link
Emellett Bergeron kajszi és szépen kötött a fiatal kora ellenére. A nektarin is szépen kötött, és idén a tafrinát is sikerült normális keretek közé szorítani. Remélhetõleg ez így is marad. nevet 
#9551
A mi fügebokrunk kb. hasonlót mutat (kicsit még kisebb rügyek), mint a te 2. képeden. Itt 2 méteren -14 fok volt a Tmin. Nem volt takarva, mindössze a töve volt felpúpozva, de az nyilván nem játszott a túlélésében. Alig látok rajta elfagyott részeket, majd kiderül, de szerintm 90%-ban hajt. 298 m magasan lakunk, nyilván ez ilyenkor elõny. 2009-ben 1 fokkal hidegebb volt a Tmin, akkor a tövétõl hajtott újra. Ennyire a határon lehettünk?
#9550
Így nem csoda, hogy túlélte! Sok energiát fektettél bele.

Utolsó észlelés

2025-05-17 00:58:52

Ercsi

8.0 °C

27000

RH: 73 | P: 1009.8

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139635

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.