2024. november 24., vasárnap

Csillagászat és űrkutatás

Adott napon: 
Keresés:
#10801
Ahhoz túl lassan haladt és mint írtam nem találtam a műhold előrejelző oldalakon sem. É->D irányba ment. Max arra tudok gondolni hogy egy pálya távolpontján lévő műhold napelemén megcsillant a napfény. De ahhoz meg túl sokáig volt erős és egyenletes fényű (kb 2 percig láttam)
#10800
Műhold.
#10799
Szerintetek mit láthattam az imént 17:30-körül? Nagyon lassan vonuló fénypont az Orion csillagképben, kb 0 magnitudós volt és olyan 20 másodperc/fok sebességgel haladhatott. Távcsővel nézve csillagszerű, még szcintillált is. Aztán eltűnt a felhő mögött. Stellarium, heavens-above nem mutat semmit. Rakétakísérlet?
#10798
Link

A Holdtranzitos kép nagyon állat. Milyen picurka a repcsi. Biztos jó távol volt. nevet
#10797
152 év után egyszerre megfigyelhető a szuperhold, a kék hold és a teljes holdfogyatkozás. Élőben: Link
#10796
Nagyszerű kép! És jó hogy megosztod. Ritkán látunk ilyet. 
#10795
Törölt tartalom
#10794

beillesztett kép

#10792
Próbáld meg mégegyszer beilleszteni, Lauer
#10791
Holdunk tegnap Hatayból fotózva, előtte Bayraktar 2 TB UAV sügel:
Link
#10790
Jupiter-Mars együttállás :  f/2, 3.2s, ISO 400,  
Link
Link
Link
Link

beillesztett kép


#10789
Szia!

Az egész országból látható volt, ahol éppen derült volt az ég.

Ez a mi allsky kameránk felvétele arról a bizonyos korahajnalról.

beillesztett kép

#10788
Nem akarom, nem is tudom magam a DSLR-es fotósokhoz mérni, én csak mint egy szabadszemes észlelő lövöm a képeket, mert örömet jelent látni a bolygókat, - főleg az együttállásokat - és örömet jelent másoknak megmutatni.
#10787
Tulajdonképpen azért osztogattam régebben is a kompaktos bolygós képeket, hogy jelezzem, engem érdekel a dolog, ott voltam,. És ha csak egy valakinek tetszik, vagy felkeltettem az érdeklődését, már megérte. Úgyhogy én köszönöm a visszajelzést!  
#10786
Hálás köszönet a képért! Végre egyszer látom a "kovácsmestert" is... A Jupiter-Mars kettős is klassz. Köszönet!
#10785
Reggel elmentem megnézni a Merkúrt:   

Link

Link

beillesztett kép


#10784
...az pedig a Lant csillagkép a Vegával. 
 
Link

Link

beillesztett kép


 
 
#10783
Nem. A táguló gázban sem biztos, hogy távolodik minden molekula egymástól. A Lokális Csoporton belüli tagok sokkal jobban kötöttek egymáshoz gravitációsan, az egymáshoz mért mozgásukat nagyrészt a saját gravitóciós terük (illetve a CDM) határozza meg, így ilyen relatíve kicsi távolságskálán (néhány megaparsec) könnyen előfordul, hogy a sajátmozgás úgymond "elfedi" a Hubble-paramétert.
Vannak ilyen csúnyaságok, hogy a sebességdiszperzió a halmaztagokra ~0, de nem tudom mennyire lehet belemenni nevet
#10782
Sziasztok! 

Az elmúlt napokban felkeltette érdeklődésemet a csillagászat, és mivel - hála az ünnepeknek - viszonylag sok szabadidőm van (és volt), így próbáltam elmélyülni ebben a témában. 
Ámbár hiába olvastam viszonylag sokat az univerzumról, Kepler, Hubble törvényeiről, az exobolygókról (illetve a földönkívüli élettel való hipotézisekről (kedvencem az Állatkert- hipotézis laza )), mégis van egy olyan kérdés, ami még mindig nem tisztázódott számomra. 

A kérdés:
- Miért közeledik a Tejútrendszerhez (azaz hozzánk) az Androméda galaxis, ha a tudósok szinte 100%-ban egyetértenek abban, hogy a világegyetem tágul? Ez nem ellentmondásos így kissé? 

Válaszotokat előre is köszönöm! 
BÚÉK! 
#10781
Áthelyezve innen: Globális jelenségek (#9444 - 2017-12-26 12:39:2laza

Kicsúsztam a szerkesztési időből, mint kiderült, egy orosz rakétakilövés volt a jelenség mögött. nevet 
#10780
Áthelyezve innen: Globális jelenségek (#9443 - 2017-12-26 12:26:51)

Link

Elvileg Magyarországról is megfigyelhető volt, valamint többek között Lengyelországból és Ausztriából, feltételezem, Európa szerte. Tudtok esetleg valamit a jelenségről? Rakétakilövés melléktermékének van feltüntetve, valóban az? Hasonló a pár nappal ezelőtti, kaliforniai rakéta felhőjéhez.
#10779
Az biztos, hogy szerncsés helyen lakom, köszönhetően a 7. emeletnek, és, hogy előttünk csak alacsonyabb épületek vannak. Teljes rálátásom van ÉK irányba, a másik oldalon DNY-ra van egy tíz emeletes (túl tökéletes lenne, ha nem lenne) mellette azért elég jól ellátni. (Látom a Bakonyt 30 valahány km-re Várpalota után.) Sárbogárdon (időnként ott is megfordulok) meg gyakorlatilag falusi környezet van, sokkal kisebb lég- és fényszennyezés, ráadásul negyed órán belül közvilágítás mentes helyre tudok elmenni gyalog.  (Írtam privát üzit.)  
#10778
Kösz szépen, működik ha a dátumot átírogatom, októberben lesz legközelebb a Földhöz. - azért kérdeztem, mert ez még Budapestről is látszik... életem legszebb estéje volt, amikor egyszer Albertirsánál leálltam a kisautóval pihenni, és az országút széléről megláttam - annyi év után újra - a csillagos eget...  Becsüljétek meg, akiknek részetek van benne!  - és mégegyszer, köszönet a linkért.
#10777
(Más dátummal nem sikerült a link.) 
#10776
Köszi szépen! Milyen esti csillag? Az esthajnal csillag? A Vénuszra gondolsz? Éppen most bújik a Nap mögé. Link

Február végén már láthatjuk napnyugta után, márc. elejétől a Merkúr is mellette lesz. A Vega-Deneb-Altair (Nyári háromszög) mindig látszanak. A Vega nov. végétől febr. elejéig, a Deneb dec. elejétől márc. elejéig, (vagyis most éppen) az Altair jan. közepén néhány napig "nyugszik és kel", vagyis este is látjuk lenyugodni és reggel (hajnalban) is látjuk felkelni őket.
#10775
Csodaszép. - és kis meglepetés, valamiért azt hittem, ilyenkor a Vega már nem látszik... Köszönet!
Meg tudnád mondani, mikor lesz újból látható az Esti csillag? Két hete lemaradtam róla, mert mire a toronyházak közül kiértem, fölkelt a Nap...
#10774
Vega és Deneb hajnalban:

Link

beillesztett kép

#10773
Meteorraj éri el a Földet:
Link
kacsint
#10772
Sziasztok!
Az egyik ismerősöm a 14 éves fiának kezdő távcsövet szeretne venni. Melyiket válassza, esetleg van tapasztalat valamelyikkel?
Link
Köszönöm.
#10771
Nem találtam róla infót sajna. szomoru
Mindenesetre ha este derült az ég, akkor érdemes figyelni, mert Tauridák időszaka van. 3.-án teliholdkor egy fényes tűzgömb bevillantott nálunk a kupolába előadás közben, de nem érte el a felszínt.

Nagyobb kavicsok potyognak mostanában, de egy-egy nagyobb tűzgömb bármikor jöhet. Október utolsó dekádjában volt egy teliholdfényes tűzgömb északkeleten, de az sem ért földet.
szomoru
#10770
Szinte kizárt
#10769
Állítólag tegnap egy újabb meteorit ért földet Kaba mellett. Egy helyi gazda észlelte az eseményt és meg is találta a meteoritot. Megerősíti valaki a dolgot? A helyi médiákban nem találok róla egyelőre információt.
#10768
22:01-kor észak felől narancsos-vöröses fénnyel szép tűzgömböt (?) láttam, útja végén két darabra esett, kb. DNY felé, jó 60-70 fok magasságban végeztetett be neki. Színe miatt teljesen olyam volt, mint egy csillagszóró. Fényét nem tudom igazán megbecsülni, elég nagy fényár van itt melóban, de jó eséllyel mínuszos volt.
#10767
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#366038 - 2017-10-18 09:21:59)

Sziasztok,

Tegnap éjjel egy meteor esett szét a Gödöllői dombság térségében, eléggé káprázatosan szép zöld színnel. Viszonylag közel volt a földfelszínhez. Mint érdekesség.

Üdv.
#10766
Feljövőben az Orion és a Szíriusz:Link
 Link Timelapse: Link

beillesztett kép

#10765
Elnézést a sok hibáért, buszon rázkódva írtam! Link
#10764
Köszönöm. Egyébként rosszul emlékeztem, az összes képem megvan RAW-ban is, de nem tudom még szerkeszteni. A PC -re telón leresztül megy, oda meg Camera Connenct-tel. Egyébként nagyon sóher a Canon se kábel, se progi. Attak egy olyan tokot hozzá, hogy myakpánt kilóg belőle leresővel 260-ért, 48 napot vártam rá
#10763
Gratula!
Nekem is meglett. Bár könnyű volt, hiszen az egész éjszakát átfotóztam. Közben csatakra is áztam a pára miatt. (:

(saras vagyok mert csak most jutott időm eljutni ide is. )

beillesztett kép



Illetve pár nappal későbbről van egy kompenzált holdsarló is:

beillesztett kép



No meg elkészültem egy 40 órás asztrofotóval, de azt külön postban picit később, amint összekapom magam.
nevet

Más: A Canon raw-ját (*.cr2) a Photoshop Camera RAW pluginja, vagy az EOS utilitiben azthiszem olvassa egy progi simán. Én a PS-be épülő plugint használom, mivel nagyon finoman lehet vele állítani a képet (ha szükséges)
#10762
Reggel lefényképeztem a Merkúrt a Regulus mellett és a Vénuszt. Aztán mikor "előhívtam", láttam, hogy ott a Mars is, éppen hogy alig látszik a felhők szélénél. (Azt hittem takarják a felhők.) Manuális képek, az utolsóra (jobban) ráhúztam a kontrasztot. Ettől a képtől jobbra:  
 
Link

beillesztett kép


#10761
Köszi! Nem, van RAW is.  Azt írtam, "egyenlőre". Meg annyi eszem nem volt, hogy RAW + JPEG-re állítsam.  (A Canon-nak nem kellett volna valami szerkesztő progit adnia a RAW képekhez? Nem kaptam. A FastStone nem tudom mennyire alkalmas rá.) 
#10760
Csak JPG-ben tud lőni a gép? Ahhoz képest elég jók lettek. Az én nagy 1000D tükörreflexesem ennél gyengébb fotókat tudott csinálni. 
nevet
#10759
Kb. ilyesmire számítottam ettől a "kis" kompakttól. (Fél kiló)
#10758
(A második link az utolsó képről szól!)
#10757
Néhány esti kép egyenlőre (előtér) téma nélkül, és egyenlőre JPEG-ben teszt jelleggel
Esti (22ó) NY-i égkép: Link
Feljebb a zenit felé:  Link 
berajzolva: Link
Halvány Tejút: Link
                           Link
#10756
Lekvárosbukta volt itt is. Amúgy látszódott volna, ha nem lett volna Hold. szomoru
#10755
A Balcsi mellől szintén nem látszódott semmi.
#10754
Voltam Dobogókőn, de nem láttam semmit szomoru
#10753
Komoly geomágneses vihar van. Tessék este lesni az északi eget!
Link 

Link 

Link
#10752
 A kelő Vénusz, Ikrek és Kis Kutya fényzennyezett városban. (Első éjszakai time lapse-em) Egy képet azért feljavítottam belőle
Link  Link

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-24 19:08:53

Rákóczifalva

3.2 °C

18002

RH: 71 | P: 1028.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.