2025. január 07., kedd

Globális jelenségek

Adott napon: 
Keresés:
#471
Szia!
Segítenél értelmezni az adatsort?
A Laptyev is beindult az elmúlt napokban, a Kara a jövõ héttõl izmosodhat az elõrejelzések alapján.
Továbbra is kitart az a hajlam, hogy az északi hidegmag az eurázsiai szárazföld felé mozduljon, az elmúlt években (2006-tól) ilyen nem volt jellemzõ kora õsszel. Ez könnyen meghatározó lehet a télre nézve is, ahogyan azt itt már többen megírtuk. Hideg és nagy nedvességtartalmú légtömegek vándorolnak egyelõre ázsia fölé, ezért brutális ütemû a jégnövekedés a kelet szibériai tengernél és ezért átlagon felüli a hófelhalmozódás.
De már ennek a közvetett hatása lehet a közép-Európát a napokban elárasztó hideg levegõ is???
Zabaron 4,3 fokkal dõlt meg a hidegrekord.
#470
Sziasztok!

Az alábbi táblázat szerint 39. hétig 1998, 2001 évnél is erõsebb a növekedés. hideg

Link

Üdv!
#469
Még az is lehet, kapcsolat van a magas Barents-tengeri vízhõmérséklet-anomália és a hízó hótakaró között. Melegebb tengerfelszín lehet több ciklont generál és most váltott az eddigi esõ hóba nevet
Kérdés, melyik gyõz majd a szibériai maximum terjeszkedésekor: a hó hûtõ hatása vagy a meleg tenger generálta ciklonok. Így a hóillatú levegõben érdemes már északra tekinteni...
#468
Dehogy vagyok:-) Még nincs lejátszva semmi:-)
#467
Minél jobban el vagy keseredve, én annál jobban nem. havazas vidám
#466
Egészen elképesztõen hízik, terjeszkedik a hótakaró:
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Az elmúlt évekhez képest messze a legnagyobb, legvastagabb hótakaró alakult ki. Sajnos a szibériai maximum pikk-pakk ki fog alakulni és akkor kedvezõ áramlási viszonyok közepette lefagyunk már korán:-(
De majd a jó öreg izlandi minimum megvéd minket, vagy nem:-)
#465
Igen, errõl. Köszönöm!
#464
Pedig a Kárpát-medence adottságai kifejezetten jók az igen alacsony havi középhõmérsékletekhez a téli hónapokban. Végigpörgettem több híresen hideg telet a GFS térképarchívumában, és figyelemmel kísértem számos "kék banánt" Tapasztalatom, hogy ezek Északkelet-Európán kívül nagyon gyakran érintik Ukrajnát, Kelet-Lengyelországot, Magyarország és a Balkán-félsziget északkeleti részét. Ezeken a helyeken nem ritka a -15 fokos T850. A "kék banán" kiinduló pontja általában a Svalbard-Novaja Zemlja területen van, az itteni hidegmagok különös figyelmet érdemelnek. A tartós hideg szempontjából alapvetõ fontosságú medencei helyzetünk, a hideglevegõ bentrekedése országunkban. (Bár az igazán hideg idõszakokban általában 850 hepán is hideg van)
Az észak-atlanti ciklontevékenység élénk volta viszont nem releváns: a legzordabb közép-európai fagyhullámok idején is gyakoriak a 955-985 hepás cikloncentrumok az Észak-Atlantikumban, viszont ezek ilyenkor Izlandtól jócskán nyugatabbra találhatók.
Az azori AC a rendkívül hideg idõszakokban is gyakran jól megfigyelhetõ, de nem nagyon fejlett, beorrosodási hajlamot nem mutat.
Mediterrán ciklontevékenység -nem meglepõ módon- nagyon jellemzõ a rendkívül hideg idõszakokra, bár feltehetõ, hogy a mediciklonok csapadékzónái ilyen esetben nem nagyon gyakori vendégeink.
Hogy nagyon könnyen megkaphatjuk a -5 fok alatti havi közepet, arra jó példa a közelmúltból 2012 februárja. Ha még 2 hetet tartani tudta volna magát a Vojejkov-tengely, nálunk megülepedett hideglevegõvel, akkor olyan -10 fokot közelítõ havi átlaghõmérséklet lett volna több helyen, hogy öröm lett volna nézni.
#463
Gondolom errõl a linkrõl lett volna szó nevet Link
#462
Egészen elképesztõ, hogy a tengervíz hõmérsékleti pozitív anomália 90%-a a barents tengerre és az arctic basin vele kapcsolatos részére korlátozódik.
Régóta áll fenn ez az anomália és ki tudja, nem felelõs e a teljes északi jégsapka defektjéért.
Link
Nagyon, de nagyon kiváncsi leszek, mi lesz a barents tenger sorsa az idei télen, illetve északra a spitzbergák környékén mennyire rendezõdik vissza a pozitív anomália.
#461
Erõs egy hét alatt is észlelhetõ a változás
Link
#460
Értem. nevet
Valóban, óriási különbség volt akkor akkor az ország különbözõ részein.
#459
Nem maradt ki de a fõváros ugyan hideg volt, de "mindössze" -3,2 fokos középpel, mai nagyon keménynek számít így is. Ekkor jártam Egerbe és bizony északkeleten sokkal hidegebb volt mint itt. Tény itt is kemény tél volt de hidegebb volt erre a 2001-es december.
Majd még keresgélek szép adatokat van nagy számmal:-)
#458
Mostanában sokat foglalkozok az 1879-es decemberrel, majd a Visszatekintõbe írok róla pár héten belül.
1780 óta az a hónap volt a leghidegebb Magyarországon. De, hogy annál hidegebbet találjunk, könnyen lehet, hogy egészen 1709-ig kell visszamenni.
1879.dec.7-11-ig az ötnapos középhõmérséklet! Losoncon -23,5!°C volt. hideg kacsint
Amit nagyon hiányolok mostanában, az, hogy teljesen eltûntek a -6 fok alatti középhõmérsékletû hónapok, sõt már a -3 is valami lehetelenül hidegnek tûnik. Visszjöhetnének azok az idõszakok, amikor -5 fok alatti hónap és 23 fok feletti hónapok szép számmal fordultak elõ az évek jó részében.
#457
Bizony.
Az akkori december az elmúlt évtizedek (sõt) magasan leghidegebb decembere volt.
Laci listájából ki is maradt.
Nálam a 6,8°C-os (!) havi középével kerek két fokkal alacsonyabb volt mint a második leghidegebb 2001-es évvég.

Nem véletlen, az 1998 õszi eurázsai hótakaró-növekedés az elmúlt 30 év kiugróan legerõsebb növekedése volt, ezért nem véletlen, hogy a prediktor is az elmúlt 30 év legalacsonyabbja volt.
#456
Igazi gyöngyszem 98' decembere is ÉK-en! December elején kiadós havazás, vastag hótakaró, ami kitartott egész hónapban, mesés száraz, kemény fagyokkal...Sóhaj...
#455
Fentiekre alapozva jelen pillanatban én is téliesebb fajta (átlagosnál alacsonyabb, legfeljebb átlagos középhõmérsékletû) decemberre számítok.
#454
Kérlek szépen!
Ejha, én is köszönöm az igen komoly archív adatokat, 1879 több mint vérfagyasztó, brrr!
#453
A szeptemberi, eurázsiai hótakaró-növekedés és a hazai csapadákosság kiadja a fantasztikus távkapcsolati december-prediktort.
A hótakaró-növekedés elég komolyan indult, a hazai csapadékosság ezt ellensúlyozva a tavalyit megközelítõ lehet.
Azaz a decemberi prediktor a tavalyinál hidegebb anomáliát is kihozhat.
#452
Köszi az infót, még nem néztem meg és bizony ahogy tudjuk az a december még az elmúlt 200 év decemberi között is megállja a helyét.

A fõvárosban -4,3 fokos középpel zárt már a erõsen hõszennyezett környezetben.
1900-tól hidegebb csak az 1902, 1933, és az 1963-as volt:
így néztek ki:
1933: -5,3
1902: -4,7
1963: -4,5
2001: -4,3
Aztán 1780-tõl:
1783: -5,4
1788: -7,5
1798: -5,1
1808: -5,0
1812: -5,4
1829: -6,2
1840: -9,0
1855: -5,7
1871: -7,0
1879: -10,8!!
1889: -5,0
Bizony a 15. leghidegebb december volt 233 év alatt, milyen lesz az idei?!. Majd kiderül:-)

#451
És lett 2001-ben vérfagyasztó hideg december -bár az ok-okozati összefüggésre azért nem tenném rá a nyakam.
#450
Az elmúlt 15 évben egyedül 2001-ben volt ezidõtájt ilyen kiterjedt hótakaró.
#449
Még a végén tényleg az elmúlt 100 év leghidegebb tele jön! vidám
A viccet félretéve szerintem is korai még. De lehet ez akár egy korai puskapor-ellövés is.
#448
Szépen halad a hófelhalmozódás.
Link
Szokatlanul hideg idõ lesz északkeleten.

A következõ 180 óra a jég és hó halmozódásával fog eltelni.
Nem korai ez egy kicsit?
#447
A megélhetési rettegõk majd csak összerettegnek valamit... kacsint
#446
Ma sem értem miért, de nem indult el az általam várt kelet-szibériai jégképzõdés, a kara viszont konzerválódott. A következõ napokban (az elõrejelzések szerint) komoly hidegek lesznek, itt-ott nagy csapadékkal egyre nagyobb területeken. A jégképzõdésnek is biztosan kedvez, hogy az északi hidegmag az eurázsiai kontinens felé mozdul és marad is egy darabig.
Maga az arctic basin jégdeficitje közel 100%-ban kontinensünk irányában valósul meg, így az gyorsan regenerálódhat.
Az elmúlt pár (5-6) évben azt figyeltem meg, hogy az északi hideg terjeszkedése a nap-éj egyenlõség körül mindig az amerikai kontinens irányába tolódott - gondolom nem véletlenül.
Az idei év az elsõ kivétel (elismerem, nem túl nagy a minta), a kérdés, hogy mennyire lesz tartós
#445
Egy érdekes cikk, ami jó néhányunk véleményét erõsíti.Link
#444
Nem a kiterjedés itt a lényeg, hanem, hogy olyan területeken, ahol az elmúlt években rendre maradéktalanul elolvadt a jég, ott most nagy területen 2-2,5 métertnél vastagabb jég található! A vastagság a sokkal fontosabb a jövõt illetõen, mint a kiterjedés.
Jégvastagság: Link
Mint ahogy pl. a gleccsereknél sem az számít, hogy milyen hideg a tél, akkor ígyis-úgyis havazik, hanem hogy nyáron milyen a hõmérséklet, hogy mennyi tud akkor is hóban esni, valamint mennyire tud elolvadni ami a télen esett.
Maximális olvadás (2008-2013) a Sonnblicknél: Link
#443
Olvass figyelmesebben, idézem írásom utolsó mondatát:
"Az elmúlt éveket messze meghaladó minimum várható." nevet
Azaz csak az elmúlt évekkel hasonlítottam össze az idei alakulást.
#442
Amennyiben esetleg a 6. legmagasabb lenne a tavalyi eddig mért legalacsonyabb után, akkor joggal tarthatnánk a kezdõdõ glaciálistól vagy legalábbis megalakulna a globális lehûléstõl rettegjünk IPCC bizottság. kacsint
#441
A jég összességében még mindig a 6. legalacsonyabb érték, messze van a 90.-es évek közepétõl, 2009.-es kiterjedéshez hasonló.
Épp most kellene a mélypontnak lenni:
Link
#440
Köszi a gyors reakciót. Ebbõl is látszik, hogy a Kelet-Szibériai-tengeren valami elindult...
#439
Link
#438
Bocs, egy dolog kimaradt: vízhõmérséklet. Nem tudom, ez mennyire megbízható:
Link
Úgy gondolom, szokatlanul nagy területen van 0 közeli tengervíz-hõmérséklet, ami ugye a gyors jégképzõdés egyik elõfeltétele.
#437
A Csukcsitól a Karáig az összes releváns (kontinensünk idõjárásában némi szerepet játszó) tenger átlag alatti jégborítottsággal bír. Mégis érdekes, hogy az északi féltekén a jég milyen gyorsan regenerálódott és képzõdött 2-4 méter vastag jégréteg (pontosabban maradt meg) millió négyzetkilométereken mindössze egy év alatt! Ez alapján igazából a tendencia az érdekes, erre aztán lehetne egy egészen rövid hokiütõ prognózist adni és elmondani annak ellenkezõjét, mint a globális felmelegedési prognózisok:
5-6 éven belül egészen az 50. északi szélességig a jég lesz az úr! laza - ami persze pont akkora hülyeség lenne, mint a korábban közzétett túlzó felmelegedési várakozások.
Ami viszont nagyon érdekes, hogy a kelet-szibériai tenger akár már mostantól tartós jégnövekedési fázisba léphet, holott ez a folyamat tavaly csak október közepén indult (igaz, akkor ajtóstul rontott aházba), de normális esetben is csak 2-3 héttel késõbb kellene meginduljon.
A Kara is - Snowhunter által részletezett - elõnnyel indul idén és elnézve az elõrejelzéseket, a helyenként 2 méter vastag jég már biztosan nem olvad el, sõt inkább konzerválódhat.
Néhány nap és megjelennek az északi területen a negatív T-k, izgalmas hónap elé nézünk és bár nem vagyok szakértõ (sõt!), szerintem meg vannak a feltételei egy erõs hóképzõdésnek, ergo szibériai maximum (anticiklon) kialakulásának.
Régi motorosok, segítsetek nekem, légyszíves!
A déli féltekén az idei évben (is) rendre dölnek a csúcsok jégkiterjedés tekintetében. Biztosan 10% felett van a rekord napok száma az idén a cryosphere gráfja alapján.
Errõl miért nem esik szó a tudományos értekezésekben? - legalábbis, amik hozzám eljutnak... Tudom, hogy nem klasszikus jégmezõkrõl van szó, hisz szárazföld van a terület nagy része alatt, de ez akkor sem átlagos -szerintem.
Év eleje óta inkább pozitív anomália jellemzi a globális jég kitejedést. Bár az igazán pozitív anomália a 2-5 hóra volt jellemzõ, azóta sincs tartósan negatív érték, sokkal inkább a 0 körül mozog és elmaradt a "klasszikus nyári" anomália.
#436
Valóban érdekes. Ellenben csak az elmúlt évekhez mérten.
A 70-80-as évek fordulóján jellemzõ volt az ekkori fordulás.
Íme: arctic.atmos.uiuc.edu/cryosphere/arctic.sea.ice.interactive.html

Az AMO-ciklus fordulása érezteti hatását erre is?
#435
Azért az sem gyakori, ami a 200. nap környezetében történt a jégborítással: a leggyorsabb csökkenés idõszakában gyakorlatilag több napra megállt a csökkenés, stagnált a jégkiterjedés, ami így kapásból lekörözte az elmúlt éveket. Érdemes lenne utánanézni ennek a meteorológiai hátterének, ha lesz idõm, majd meg is teszem.
#434
Március végén a tavalyi rekord alacsony jégborítottságnál is kisebb jégborítottságot vártam az Arktiszon szeptemberre. Még van ugyan két-három hét a mélypontig, de be kell ismerni, hogy tévedtem. Az utóbbi öt-hat év legmagasabb minimuma várható. Reméljük, hogy az idei év az eddigi csökkenõ "jég" tendenciát megtöri, még akkor is, ha a Kína és Európa között rövidebb hajózási útvonalat keresõk ennek nem örülnek.
#433
Bizony, hetek óta szemezek vele.

A Kelet-Szibériai-tenger jege lehet el se olvad, hiszen heteken belül az elmúlt 20 éves átlag alapján híznia kell vissza a jégnek és még mindig van 0,2 millió m2 jég (tavaly még augusztus elején elolvadt): Link

A Laptyev-tenger szintén zenész, ott is még van 0,1 millió m2 jég: Link

Ami igazán figyelemreméltó, az a Kara-tenger: Link
Azaz annak igen hosszan megmaradó jege, a Szvernaja Zemlja és az orosz szárazföld között valamint a Jenyiszej torkolata mentén.

A szeptemberi jégalakulást, mint a decemberi idõjárásunkra (ld. Hari Seldon) gyakorolt egyik közvetett hatását (a szibériai hógyarapodás kapcsán), kíváncsian várhatjuk.

Az északi félgömb összességében se áll rosszul: Link
Az elmúlt éveket messze meghaladó minimum várható.
#432
Természetes, hisz 1990-es évek elején "nagy tudású" meteorológustól hallottam, hogy kb 2000-re síkvidéken már nem lesz hótakaró, havazás az ország területén:-)))))))))))))))))))))))))))))))))

2013 március 28 Budapest-Lõrinc: Link

Hmm lehet picit tévedtek, ja és direkt nem a telet linkeltem mert még a végén télen tényleg nem hullott hó:-))))))
#431
Idén nincs olyan nagy olvadás északon, mint tavaly, nincs is nagy visszhangja.
A nagy változás a tavaly ilyenkorihoz képest, amellett, hogy nagyobb (jelenleg kb. 2 millimó km^2-rel) területet borít jég, a jég egységesebb (nem olyan töredezett), nagyobb koncentrációban van jelen Link Link , valamint jóval vastagabb Link Link , ez fõképp az Oroszország felõli oldalon szembetûnõ. A jég gyorsan eléri a 1,5-2 m-es vastagságot, tavaly nagy területen épphogy elérte az 1 m-t.
Egy kis múltidézõ, avagy mit gondoltak 2013-ra 2007-ben: Link
#430
No, ez már legalább egy kiindulási alap. Köszönöm! Elolvassuk, aztán talán meglátjuk mennyire helytálló a "CME/fler volt - > holnapután rossz/jó idõ lesz" irány nevet
#429
Kosakiss cikkének címe: "Observational evidence for contributions to cyclogen, esis due to short, term variations within the lower troposphere caused by sunspots". Érdekes, de eddig nekem sem sikerült linkelhetõ hivatkozást találnom, csak a cikk címét. A Journal of Meteorology-ban jelent meg.
A cikkhez kapcsolódva viszont egy egész könyvre bukkantam: Link : R.E. Benestad: Solar Activity and Earth's Climate
De találtam cikkeket is (alább nem csak a témához szorosabban kötõdõ cikkeket linkelek, hanem általánosabb megfigyelésekrõl szólókat is, de egyébként még sokak nevét nem találtam meg, akiket Kosakiss említett (konkrétan nem is kerestem rájuk, csak a fenti cikkbõl elindulva navigáltam az egymást idézõk között)):
Link J.L. Lean, Y.M. Wang, N.R. Sheeley jr. (2002): The effect of increasing solar activity on the Sun's total and open magnetic flux during multiple cycles: Implications for solar forcing of climate [geophysical research letters 29(24), p. 77]
Link
Link C de Jager (2012): Solar Forcing of Climate [surveys in geophysics 33(3-4), pp. 445-451]
Link Gérard Thuillier (2000): Absolute UV Radiation, its Variability and Consequences for the Earth's Climate [a. wilson (2000): the solar cycle and terrestrial climate, solar and space weather euroconference(proceedings of the 1st solar and space weather euroconference), pp. 69-78]
Link Prof. Dr. Karin Labitzke, Prof. Harry van Loon (2007): Solar effects in the middle and lower stratosphere and probable associations with the troposphere [space weather- physics and effects, pp. 225-245]
HW Clough (1943): The long period variations in the length of the 11-year solar period and on current variations in terrestrial phenomena [bulletin of american meteorological society]
LJ Gray, JD Haigh, RG Harrison (2005): The influence of solar changes on the Earth's climate [hedley centre technical note]
Link V.L. Merzyakov (2000): SOLAR MAGNETIC VARIABILITY AS A POSSIBLE SOURCE OF VARIATIONS IN THE GLOBAL AIR TEMPERATURE [geomagnetism and aeronomy 40(5), pp. 642-647]
Link R.E. Benestad (2000): On Solar-Terrestrial Correlation Studies: Pitfalls and Real Signals [a. wilson (2000): the solar cycle and terrestrial climate, solar and space weather euroconference(proceedings of the 1st solar and space weather euroconference), pp. 477-480]
Link Boris Soukharev & Karin Labitzke (2001): The 11-year solar cycle, the 27-day Sun’s rotation and the area of the stratospheric Aleutian high [meteorologische zeitschrift 10(1), pp. 29-36]
T. Murata & Y. Muraki (2002): On the effect of solar particles over the polar upper atmosphere [il nuovo cimento della societá italiana di fisica. c. geophysics and space physics 25(3) pp. 339-352]
Link Rasmus E. Benestad (1999): Solar activity and global sea-surface temperatures [astronomy & geophysics 40(3), pp. 14-17]
Link RC Balling Jr, RS Cerveny (2003.09): Cosmic ray flux impact on clouds? An analysis of radiosonde, cloud cover, and surface temperature records from the United States [theoretical and applied climatology 75(3-4), pp. 225-231]
C.M. Richter (1902): Sonnenflecken, Erdmagnetismus und Luftdruck [meteorologische zeitschrift]
Link JA Broun (187laza: Sun-Spots, Atmospheric Pressure, and the Sun's Heat [nature 19(471), pp. 6-9]
Link Fres Chambers (187laza: Sun-Spots and Weather [nature 18(465), 567-568]
Link E. Douglas Archibald (1879): Barometric Pressure and Sun-Spots [nature 20(497), pp. 28-29]
#428
Szép estét kivánok! Sajnos nem lehet kategorikusan kijelenteni, hogy a március végi, április elejei hideg, havas eseményeit a hosszú hetek óta növekvõben levõ napfolttevékenység okozhatta-e vagy valami más. Annyit bizonyos, hogy a Nap kezd feléledni szunnyadó állapotából. A területileg, mágneses szerkezetileg egyre bonyolultabb aktiv területek napfolt(csoport)okra legfeljebb - a texasi egyetem professzorának, Brian A. Tinsley véleménye szerint - a felhõkkel való boritottság mértéke (értsd: ciklonok, idõjárási frontok) növekedhet különösen a mérsékelt földrajzi szélességeken, ahol mi is élünk. Amire kiváló hosszútávú esélylatolgatóink a figyelmünket többször is felhivták: a következõ hónap, június inkább húvösebb és csapadékosabb idõvel kecsegtet, semmint 30 Celsius fok körüli hõséggel.
#427
Szép napot kivánok! nevet Egyáltalán nem tekinthetõ rendhagyónak a mostani gyenge napaktivitás. Utoljára talán épp száz éve fordult elõ ilyesmi, korábban még többször, anélkül, hogy kis jégkorszak bekövetkeztérõl kellene beszélnünk. Svalgaard és Hudson könferenciaközleményükben hivták fel arra a figyelmet, miszerint a Wolf-féle napfoltrelativszám és a Nap 10,7 cm-es rádiósugárzása az 1996-os napfoltminimumtól kezdve változni fog. (Minél nagyobb az aktiv szoláris terület, annál erõsebb ez a sugárzásfajta.) Különösen a 2000-es évektõl kezdve fokozatosan csökkent, s ez a 2008-as napfoltminimum különlegességére utal. A Geophysical Research Letters 2004. évi egyik számában egy 2003. október 28-ai röntgenkitörés kapcsán a SOHO-Virgo-mûhold révén sikerült kimutatni a napállandó átmeneti jellegû, csekély változását.
Szerintem a gyenge napmaximumnak még lehet egy másodmaximuma, ennyi és nem több. Az elõzõ ciklus maximum-értékét természetesen meg sem fogja közeliteni.
#426
Végig futottam néhány napfoltciklust ezen a görbén:

Link

Úgy látom, a naptevékenységi mélyponttól számítva cca 3 évig tart a napfoltszám meredek emelkedése. Utána figyelhetõ meg a tetõzés, ez hullámzó, gyakoriak a másodlagos maximumok (minimumoknál ilyen nemigen látszik)
Ennek fényében a mostani ciklus túljutott a meredeken emelkedõ fázison, s a tetõzés állapotában van. Másodlagos maximum kialakulása egyáltalán nem lehetetlen, kérdés, mekkora lehet majd a hozzá tartozó napfoltszám.
A régebbi ciklusok tanúsága szerint arra nemigen lehet számítani, hogy ez elérje az elõzõ ciklus maximumát. Talán az a valószínûbb, hogy a jelen ciklus kifejezetten alacsonyan tetõzik.
Kérdésem: mennyiben, és miért tekinthetõ rendhagyónak (ha annak tekinthetõ) a jelenlegi ciklus?
#425
Kossakis; "Jelenleg két, béta-gamma mágneses területû, E-tipusú (bipoláris, hatalmas méretû, bonyolult mágneses szerkezetû) foltcsoport közelit a centrálmeridián felé - a Földdel szemközt. Kétségtelen a napfolt- és a koronális kitörések (Coronal Mass Ejection) tevékenységének erõsödése, sõt, aktiv napfolt nélküli területrõl röntgenfler/kitörés is kipattant korábban."

Érdekes megfigyelés, lehet hogy a március végi-április eleji hideg-havas eseményeket ez is okozhatta? Sõt a mostani Olaszországi hidegcsepp okozta havazásokat? kacsint

#424
Link

Elsõ keresésre ezt találtam a neten (Brian A. Tinsley).
Témához nem értek, úgyhogy nem tudom, hogy éppen idevág-e.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2025-01-07 17:49:33

Halmaj

6.5 °C

13502

RH: 86

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

134020

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.