2025. február 18., kedd

Meteorológiai műszerek otthon

Adott napon: 
Keresés:
Műszer csatlakoztatása a MetNet-re
MetNet WS feltöltő: LINK 
MetNet WD feltöltő: LINK
MetNet cumulus feltöltő: LINK

Figyelem! Akinek Netatmo és Ruuvitag műszere van, az mostantól felkapcsolhatja a MetNet-re is!

Műszereim LINK

Csatlakoznál a légszennyezettség mérő állomáshoz? Olvasd el cikkünket
Kérdésed van ezzel kapcsolatban? Írj nekünk a legszennyezettseg(kukac)metnet(pont)hu címre.
#17686
Városomban folyamatban van egy városklíma-mérõ hálózat felállítása. Aszi szerint 30 mérõpont lesz felállítva, szóval lesz nem piskóta. Gulyás Ágnes a SZTE TTIK Földrajzi és Földtani Tanszékcsoport Éghajlattani és Tájföldrajzi Tanszék tanszékvezetõ helyettes adjunktusa szerint jelenleg a mérõmûszerek gyártása zajlik, január végéig fejezõdik be a kitelepítés és az utána következõ 3 hónap a próbaüzem. Nyártól lesz publikus az elõálló adat és akkor már egészen biztosan elérhetõ lesz az online felület a tanszék honlapján. Valamikor a tavasz folyamán lesz egy a rendszert bemutató workshop is.
#17685
Köszi.
#17684
Ugyanez a helyzet nálam is. kacsint Zsolt83, én is a másik oldalt ajánlom a rendelésed leadására.
#17683
en is ezt valasztottam es sikerult addig gondolkoznom a megrendelesen, amig elfogyott. de jon uj szallitmany talan a hetvegere ideer. a linken talalhato bolt nem nagyon mukodik, legalabbis nekem nem ment el a megrendelesem, de egyebkent is csak egy klonja a Link boltnak, ahol vegul sikerult megrendelni.
#17682
Köszi. Ezt már nézegettem. Lehet hogy egy ilyennel lepem meg magamat majd Karácsonyra. nevet
#17681
Egyértelmûen, a WS-2800: Link

beillesztett kép

#17680
A most kapható WS-ek közül melyik a legjobb ár-érték arányú, 50.000Ft körüli kategóriában?
#17679
Ez is ugyanolyan jó módszer. Csak azt akartam a példámmal jelezni, hogy a páratartalom mérõt milyen egyszerûen lehet házilag is kalibrálni.
#17678
Én ezt dunsztos üvegben csináltam meg. Vizes rongy az aljába, rá egy kis mûanyag lap, hogy a páratartalom mérõ ne legyen vizes. Amikor már kicsapódott a pára az üveg falán, akkor állítottam be 100%-ot.
#17677
Ha nem annak szántad, én is elnézést kérek a kirohanásért
#17676
Ja én is rendeltem a Lombikosoktól 4-5 éve higanyos hõmérõt. Nagyon pontosak voltak. Itt is mondta koma a telefonba, hogy mivel kis cég, nem nagyon ismert, azért fordul elõ, hogy valami nincs raktáron, mert nem mernek túl nagy készletet berendelni. Az ilyen kellemtlenségek elkerülése végett most már sok cikknél feltüntetik a honlapjukon, hogy külön rendelésre!
#17675
Szerencsére egyre több webáruház ismeri fel, hogy megéri rendesnek lenni a vevõvel. Én 3 éve a Lombiknál vettem meg a mûszeremet. Nagyon hamar átvehettem, garancia lejárta után is készségesen segítettek a javításban. Most nem rég egy sima kis hõmérõt vettem, elbeszélgettem az eladóval, mondtam neki, hogy már több vevõt is szereztem nekik, innen a Metnetrõl fõleg, aztán emiatt ingyen kaptam a termékhez díszcsomagolást. Nagyon jó fejek, ezek szerint már legalább két nagyon korrekt webáruháztól lehet rendelni mérõket. nevet
#17674
Én tõlük vettem áprilisban a WS2800-at. Szerintem korrekt cég. Annyi gubanc volt, hogy nem tudták a honlapon igért 3 munkanapon leszállítani a mûszert, mert nem volt raktáron és + 5 napot kellett várni míg a beszállítójuk meghozta az újabb készletet. De mindig tájékozattak telón, hogy mi a szitu. A csomagban volt egy kis ajándék is "elnézést a késedelmes szállításért" felirattal. nevet Angry Birds-ös kulcstartó. Apróság, de manapság ilyesmi is jól esik az embernek, mikor sok netes áruház kereskedõ úgy viszonyul a vevõhöz, mintha leprás volna. Hát a garancia érvényesítés mennyire jól mûködik náluk, azt szerencsére még nem tudom megmondani. nevet
#17673
Dehogy akarok!
Csak egy ártatlan kérdésnek szántam, de elnézésedet kérem érte.
#17672
elnezest az ekezetekert, de valoban mindig igy irok mar kb 10 eve, es nagyon nehez lenne ezen valtoztatni. remelem azert ertheto igy is. es a helyesirasom is rossz, elore elnezest kerek kacsint
a 433-on szerintem azert tobb az interferencia, mert az ezen a frekin mukodo eszkozok a legolcsobbak. akar garazsajto vezerlesrol akar lampakapcsolasrol van szo, ezek mindig fele annyiba kerulnek mint a 868m. igy ez terjed a legjobban. persze ettol meg meg lehetne csinalni egy 433as ado vevot is normalisan megfelelo csatorna kodolassal, de sajnos (legalabbis az en esetemben) gyakran nem ez tortenik.
az en te857 allomasomon a kulso homerseklet szenzor nem jatszik kulso bazis szerepet. minden szenzor kulon linken kommunikal a bazissal. de akkor ezek szerint ez a konfiguracio a ritkabb (es talan pont ezert olyan sz@r). olyat mar en is lattam, hogy vagy egy egysegre vannak telepitve vagy ossze vannak kabelezve es csak egy link van.
akkor az az usb kulcs amirol irsz, szerintem az egy 868MHz adapter lehet, ami megtanintja a pct ezen a frekin kommunikalni.
#17671
Nincs abban semmi meglepõ, hogy a szélmérõ és a csapadékmérõ a hõmérõ szenzorhoz csatlakozik. Az általunk használt mérõmûszerek mindegyike ugyanígy van felépítve, függetlenül attól, hogy rádión, vagy vezetéken továbbítja az adatokat.
Az interferencia nem függ a frekvencia sávtól, ugyanúgy lehet 868 MHz-en, mint 433 MHz-en.
A wifivel kapcsolatosan igazad van. A mûszerhez csak egy olyan USB kulcsot adnak, amely szintén vezeték nélküli kapcsolatot biztosít, de ez nem képes egy wifi routerre felkapcsolódni.
És még egy megjegyzés: nagyon zavaró, hogy nem használod az ékezeteket. Bár ezt biztosan nagyon begyakoroltad már, mert véletlenül sem írtál egy ékezetet sem.
#17670
Szia Peti!
A hagyományos páratartalom mérõket nagyon egyszerûen és pontosan lehet otthon is kalibrálni. Nedves (nem csöpögõ) törülközõvel be kell tekerni a páratartalom mérõt és fél óra múlva ki kell venni abból. Ekkor 100%-ot kell mutatnia a mûszernek. Ha pontatlan, a hátulján lévõ kalibráló csavarral után lehet állítani. Ugyanezzel a módszerrel az egyéb páratartalom mérõ szenzort is lehet ellenõrizni, de azokat nem lehet kalibrálni.
#17669
talaltam leirast a 2800hoz. erdekes, hogy az adat a szelmero es a csapadekmerorol nem kozvetlenul jut a bazishoz, hanem a homeron keresztul. gyakorlatilag az egy kinti bazis. igy a hatotav is megno (50+100m), azonkivul a 800megas sav sokkal vedettebb az interferenciaval szemben is. a 433megas kapcsolatot internetes kutatasaim alapjan gyakran a pcbol osszeszedett interferencia is neheziti, ami az usb kabelen keresztul eri a bazist. nekem ugy tunik, hogy ennel a 2800nal a pc es a bazis kozott is 800megas link van es nem wifi, legalabbis wifit nem emlit semmilyen leiras.
a Link -on vasarolt mar valalki? eleg szereny a kinalat, olyan, mintha 5 perc alatt csinaltak volna a boltot es annyi ido alatt be is zarjak. a garancialis igennyel meg mehetek ahova akarok.
#17668
Látom kötözködni akarsz velem. Na most képzeld el, nem voltam kalibráltatni!
Ellenben nem egy páratartalom mérõ volt-van a birtokomban, valamint figyelem idõnként a synop és metar adatokat. Mindezek alapján a mutatósnak inkább elhiszem adott esetben a 25-30% páratartalom értéket, mint ugyanakkor a WH2080 10-15% értékét. Fõként ha másik 2-3 mûszer is a mutatóshoz közeli értékeket mér. Mint lentebb is írtam, 50-70% körül szinte egyformán mérnek. A mérési tendenciákból, tapasztalatokból nyilvánvalóan látható, melyikben érdemes bízni.
#17667
És mibõl gondolod, hogy a mutatós páramérõd a legjobb?
Voltál az OMSZ-ban kalibráltatni?

#17666
Én is úgy tudom, hogy ugyanaz a két mûszer. 50-70% között viszonylag pontosan méri a páratartalmat. A mutatós páratartalom mérõimhöz szoktam kalibrálni a mûszereket.
Legpontosabb a TFA adatgyûjtõm szenzora, a WS3600 köztudottan alul mér 80-85% felett.
A mai min/max adatok:
TFA: 37%/91%
WS3600: 35%/85%
WH2080: 25%/99%

Ettõl sokkal durvább eltérések is vannak, fõleg a min tartományban. Ott már 20% eltérést is láttam a többi mûszerhez képest. Ez fõleg a nyári, magas hõmérsékleteknél jelentkezik.
#17665
Nálam, általában feléméri a páratartalmat. fõleg este, éjszaka, meg ködös idõben. Más gondom nincs vele, szuperen mûködik, megérte amennyiért vettem. vidám
#17664
Érdekes.
Én a páratartalom mérõjére nem tudok rosszat mondani, nagyon jól leköveti a csapadékos, ködös idõt egészen a nagyon száraz levegõig.
Idõnként az én eszközöm (WH-2080) is eldobja a jelet, de csak akkor ha csatlakoztatva van a számítógéphez és megy a metnet automata feltöltõ is és emellett több dolgot csinálok párhuzamosan.
Ez szerintem a PC-m hibája, ugyanis már nem mai darab és többször belassul, pedig a vinyó újra lett rakva. Már ráférne a csere...

Én összességében elégedett vagyok az eszközzel.

#17663
Én nem tapasztaltam az általad leírtakat. Nálam 3 éve tökéletesen mûködik. A páratartalmat is kifogástalanul méri! (fws20) kacsint
#17662
Mennyire pontatlan a páratartalom mérõje? Mert az nekem is feltûnt, hogy reggel már jó ideje felkelt a Nap, de még mindig 99%-nál van leragadva... Csapadékmérésnél én nem tapasztaltam ilyen gondokat. Igaz nekem fws 20 van, de ez a bázist leszámítva szerintem u.a.
#17661
A WS2800-t nem ismerem. A WH2080 a Lombik Kft-nél most csak 29 eFt, ennyit megér, de sokkal többet nem. A páratartalom mérõje katasztrofálisan pontatlan. A hõmérõ elmegy, a szélmérõ példásan jó. A csapadékmérõ is pontos lenne, ha nem lenne a legsúlyosabb alaphibája a mûszernek, hogy intenzív csapadékhullás idején drasztikusan lecsökken a hatótávja. Ilyenkor a szélmérõn látható, hogy percekig nem vesz jelet. Néha a Cumulus program is hibaüzenetet ad (ez 5 perc jelkimaradás után jön)"Lost sensor contact". Persze az ez idõ alatt mért csapadék adatok nem jutnak el a bázishoz. Jó szenzor-bázis rálátás esetén ez a hiba gondolom nem jelentkezik.
#17660
Én ahogy mondtam conradnál vettem kb fél éve pontosabban 6 hónapja, eddig semmi gond nem volt vele, ami meglepett hogy nem 1mm a csapi felbontása, hanem 0.3mm,
#17659
Ahogy Télember is írja, abszolút vezeték nélküli, a bázis állomás és a PC között wifis kapcsolat van, napelemes csapi és szélmérés, rendkívül pontos csapadék mérés, valamint nem 48 másodpercenként mér (mint a wh 2080), hanem 13-19 másodpercenként. Ez utóbbi talán a legelõnyösebb, különösen a szélnél. Hátránya a 2080-val szemben az, hogy "csak" 1750 adatot tárol a memóriájában, míg a másik népszerû automata 4080 egységet. Ez igazából akkor hasznos, ha nincs folyamatos kapcsolat a gép és bázis között. Nagyjából ezek a különbségek, ha nagyobb kerete van az embernek, mint 30 ezer forint, akkor megéri a 2800. Szerintem.
#17658
WS 2800 abszolút vezeték nélküli, így szabadabban lehet elhelyezni a különbözõ mérõket.

De ne mindig kérdezzetek, olvassatok is! Minden le van írva.
#17657
mindenkinek koszonom a valaszokat. most jol attanulmanyozom oket. mivel vezetekes a davis pron kivul nem kerult elo, egyelore a 868megas tetszik, bar kicsit megkavart a 2080 es a 2800. de ha masert nem, mar csak kabalabol sem fogok tobbet ilyet a conradnal venni..
nalam a szelmero van messze, kb. 50 meter, de ha kiteszem az ablakba a bazist, akkor latszik. esetleg kihuzom az antennat, bar ezen a burkolatot is meg kellene bontani, mert ha jol latom, nincs kulso antennaja.
az erdekelne, hogy neketek, ha elveszti a kapcsolatot egy szenzor, akkor kepes ujra megtalalni, vagy az teljesen altalanos, hogy ilyenkor csak a kikapcs-bekapcs segit. mert nalam ez nem megoldas.
igazabaol valahogy meg a davist is belepreselnem a budgetba, mert ebayen a vue mar 300dollarert van a pro viszon igy is 500 (megprobalnam bratyoval hazahozatni borondben). es ez mar sok. meg az tenyleg nem jo, hogy fel kell rakni az egeszet az egbe.
#17656
Ez miben tér el a WS 2800-tól? Miben jobb vagy épp rosszabb, ami azt a ~20.000 Ft-os árkülönbséget (akciósan) okozza? nevet
#17655
Szia! Link
Csak szakszerûen, mert nagyobb lehet a kár egy tetõszerkezet tûznél, mintha "csak" egy szélmérõ repül szét.
#17654
Nyilván nem arról az ezer forintról van szó. vidám Csak ez a valódi wh 2080, amit linkeltem, a conrados az valami koppintás, vagy legalábbis saját márkás termék. Hogy bármiben gagyibb e, nem tudom, nem ismerem.
#17653
a Davis Vue nekem azért nem tetszik, mert túlzottan egybeépített, és ugye a szelet valamint a hõmérsékletet más-más magasságon mérjük.
A VP2 nem tartalmaz adattárolót, azt külön kell venni. Az állomás viszont tartós. Német fórumban sokat utánaolvastam, mindenki tanúsítja.
Végül is ami elsõdlegesen döntõ, mennyi pénzt tudsz rászánni. A beltéri és a kültéri közötti távolság fontos, hogy mekkora, tényleg bosszantó, ha állandó jelkimaradások vannak.
Nálam ezenkívül szempont szokott lenni, mennyire helyezhetõk el egymástól szeparáltan a szenzorok. Milyen idõközönként küldenek jelet a szenzorok (!fõleg szélmérõ-széllökés), milyen erõs anyagból vannak. Itt is fõleg a szélmérõt emelném ki.Csapadékmérõ nagysága (bizonyos méret alá nem célszerû csökkenteni a felfogófelület nagyságát). Ha túl kicsi, fûtést is nehéz bele szerelni.
Azért a pontosság is döntõ, bár ez igazából használat közben derül ki, illetve az adott típust már használók tudnak errõl nyilatkozni.
Rengeteg jó állomás van, igazából egyikre sem akarlak rábeszélni, nem kell elkapkodni a vételt, érdemes sokat utánaolvasni.
De, ha nyertél a lottón, akkor egyértelmûen Vaisala. laza
#17652
Szerintem ez nagyon hasonlít, csupán annyi különbség hogy vezetékes???-talán, ha nem így van javíts ki.

Hopsz, most látom csak 29 ezer, és vezetéknélküli!!
#17651
WH 2080: Link
#17650
Ha vezetékeset akarsz, akkor a Conradon van vezetékes idõjárás állomás, amely hasonlít, (sõt lehet az is) a wh 2080-hoz. Nekem ilyenem van, eddig jól mûködik, 0.3mm felbontású a csapimérõje, és 99% ig mér, de nem így van irva a conradnál a leirásban.
Én 30 ezerért vettem.
Link
#17649
Mint korábban McBook forumtársunknak, neked is ajánlhatom a WS2800IT-t. Teljesen vezeték mentes, minden 868 MHz-es rádiójellel mûködik, napelemes táplálással. A bázisegység és a számitógép közti információcsere WiFi-vel megy. (de csak az, sajnos amint írtam, a szenzorok rádiójellel kommunikálnak, de megbizhatóan, jó rálátás esetén) A szélmérõje pontos, a thermo/hygro is tisztességes, a csapimérõje egyenesen szuper 0,3mm-es felbontással. nevet A többi WS2800 tulaj is tanúsithatja szinte koppra ua. mér, mint a Hellmann.
Link

itt akciós, 49990 Ft. Egyébként Technoline a neve, de tulajdonképp LaCrosse van a burkolat alatt.
#17648
koszonom a tippeket, meg is neztem oket. a vue joval olcsobb lenne, mint a pro. mi a hatranya? a wmr200-rol mar olvastam negativ dolgokat, de a davis-t eddig szinte mindenki dicserte. a vp2-ben jar hozza pc interface, vagy azt kulon kell megvenni? meg a ws2350-et neztem, mint olcso megoldast, az eleg elterjedt, csak nem olyan rossz.
nekem alapvetoen a mukodesi megbizhatosag a fontos nem a pontossag, erre keresek gepet. nem talaltak meg fel a wifi-n mukodo allomasokat?
#17647
Azért nem bíztam a szerencsére a villám útját, mert földelt rúd volt, amin a szélmérõ volt.
#17646
Hát attól is függ, mennyi pénzed van. Én csak arról tudok nyilatkozni, amilyet használtam/használok. A WMR-200 bár 433 MHz-es, de stabil a vétel vele. A beltérin van egy antenna. Némi kompromisszumot kell kötni vele. A légnyomást egész számokkal jelzi ki, (kicsit kell vele játszani, amíg helyesen mutatja, de akkor elég pontos. Nálam a valós tszfm-tõl kicsit többet kellett betáplálni, és akkor jó lett a légnyomás). Csapadékmérõje 1mm-es felbontású, de tudod bõvíteni, és akkor a kiértékelõ programban beállítod a módosítást.
Ha van sok rávalód, akkor Davis, de ne a Vue-t, hanem a VP2-õt válaszd. Ez már 868-868,6 MHz-en sugároz. Kétcsatornás, vételi zavarnál átkapcsol másik frekvenciára. Nekem ilyen van, (VP2) nagyon stabil. Nagyon jól mûködik. Bõvíthetõ sok mindennel. A Davis Vantage Pro 2 egyetlen hátránya, hogy kicsit túlárazott. Persze, a profi állomásoknak így is töredékébe kerül.
#17645
sziasztok,

kb. 3 eve szivok egy condrad-os TE... allomassal, es ugy erzem, ennyi ido utan kierdemeltem, hogy megszabaduljak tole. szeretnek egy ujat venni, ezert kerek tanacsot.
ez a TE... (talan 859, ha volt ilyen) mar az idegeimre megy a szenzor leszakadasokkal, a vegletesen primitiv bugos programmal, no meg a szelmerovel, ami a valos szel kb egy harmadat mutatja, ha nincs leszakdva. mivel nem ott lakom ahol a gep van, nem tudom allandoan ki-be kapcsolgatni, resetelni stb... Szoval kell egy uj. De mivel ez a 3 ev egyutteles nagyon mely nyomokat hagyott bennem, mara mar nem hiszek a 433Megas wirelessben sem, igy ha tudtok, inkabb vezetekest ajanljatok (egyelore csak a Davis-rol hallottam), vagy 868Megast, ha van ilyen, mert nem elnem tul, ha veszek meg egy wirelesst es csak egyszer is leszakad valami. Inkabb 10szer korbeasom a kertet, szetfurom a hazat, de akkor legalabb meg lesz csinalva rendesen es mukodik
#17644
Csúcshatás ide vagy oda nem érdekelte a lecsapót és a kerti zuhanyzót választotta! Én azóta zivatar idején a közelébe sem megyek a kerti zuhanynak! nevet
#17643
Ártani nem árt. Úgy legalább lesz egy kis villámvédelmed is nevet Persze ettõl a szenzor még nem nagyon ússza meg, de a nagyobb kár esélye csökkenthetõ valamelyest.
#17642
A háztetõs megoldásnál hogy járok jobban? Éredmes - kell vajon földelni az árbocot?
#17641
Úgy érted, hogy zivatar közben zuhanyozni? laza

Amúgy tévhit, hogy a villám jelentõsen elõnyben részesíti a fémbõl készült tárgyakat. A csúcshatás viszont annál inkább számít. Na de ez már egy másik fórum témája (lenne)... nevet
#17640
Köszönöm! Hasonlóra gondoltam egyébként én is. Nálam fõleg fontos lesz az óvatosság, mivel vékony az árboc, ahogy ki lesznek lazítva a drótkötelek, oldalirányban erõsen mozogni fog.
#17639
Az árnyékolótól 10 m-re van egy kerti zuhany 120 l-es vastartállyal 3 m magasságban. Na abba csapott bele már kétszer is a villám, úgyhogy mindenkinek ajánlom a kellemest a hasznossal összekötni! laza
#17638
Bakokat teszek alá két helyen. Az árnyékolót és csapadékmérõt úgy kell elfordítani, hogy oldalt legyen a leeresztéskor, vagy leszerelni.
#17637
Annyit szeretnék Tõled kérdezni, hogy amikor ledöntöd az árbocot, akkor teszel valamit az árboc alá, hogy a szélmérõ közvetlenül ne érintkezzen a talajjal? Ha igen, mit célszerû? Mert én még nem döntöttem le, és kicsit tartok a dologtól.
Ha lesz keret, szeretnék egy masszívabbat csinálni, és akkor elkerülhetetlen lesz a döntés, hogy a szélmérõt le tudjam a jelenlegirõl venni. Helyzet az, az enyém nagyon gyenge anyagból van, de mégse akartam háztetõre tenni, mert a házunk nagyon alacsonyan, mély fekvésû helyen fekszik, a kertünk viszont magaslaton.
Végül is annyi lenne a feladat, hogy a régit ledönteni, van egy eladó antennatartó, 6/4-es csõvel, arra ráhegeszteni a jelenlegi csuklópántját, és kész.
Köszönöm elõre is!

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2025-02-18 07:06:42

Kõszeg

-3.1 °C

RH: 77 | P: 1025.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

135731

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.