2024. november 28., csütörtök

Csillagászat és űrkutatás

Adott napon: 
Keresés:
#7101
Volt fél óra felhõtlen idõ reggel, lett egy kis mocorgós Tejút belõle:
Link
#7100
Start elhalasztva...
Egy fûtõegység hibáját vették észre, ami a hidrazint tartja megfelelõ hõmérsékleten. Legközelebbi indítási lehetõség hétfõn.
#7099
Épp nézem a HD adást, sajnos kb fél óra múlva indulok melóba szomoru ezért nem fogom látni.
Remélem minden rendben lesz. Az elkövetkezõ napok valamelyikén jó lenne egy kettõs átvonulás ISS-el.
#7098
Ne feledjétek, este Endeavour fellövés! Magyar idõ szerint 21:47-kor lesz.
NASA TV: Link
#7097
vidám
#7096
Basszus, és át is repül feletted a net a tiszta éggel??? Mit szívsz, én is kérek!
#7095
Neten mindig derült az ég..
laza
#7094
Mé, elintéztted, hogy derült legyen????
#7093
Péntek este indul az Endeavour ~ háromnegyed tízkor. Láthatóságát tekintve ezúttal is mákunk lesz; minden este lehet lesni.
#7091
Köszi :-)
Igen, sok kép összerakva. A Startrails nevû ingyenes kis progival lehet a képeket összefûzni csíkhúzóssá és videóvá is lehet, de ez a funkció nekem error-t mond mostanában, így a szintén ingyenes VirtulaDub-bal csináltam.
#7090
Hát nekem ezek a videók nagyon tetszenek!!! : D Video felgyorsítva? Vagy fotókból összerakva?

Az a napfoltos meg.. : )
#7089
Na ennek a srácnak tuti lottóznia kéne: Link
#7088
Tök jópofa, ahogy látni a csíkok alakulását, az, hogy vibrál, külön érdekessé teszi. A jpg hiba meg egészen sarki fény-szerû :-)
#7087
Nem szeretném rontani e topic színvonalát, de gondoltam megmutatok két "mellékterméket" ami progi állítgatás során keletkezett.
Csíkhúzós videó: Link Link :-)
#7086
Bár újat nem tudnak mondani, mégis szinte betegesen vonzódok az eféle dokukhoz. Olyan ez, mint sokféle színházban megnézni ugyanazt a darabot

How the Universe works? Stars, utolsó harmad - Link

"... gravity always wins..."
#7085
Jó lett!! : )
#7084
Ugyanez az átvonulás Vp-bõl: Link
#7083
Siófoki kamerán pont látni az ISS-t:
Link
(a csík középtájon)
#7082
Köhi!
Tied még szebb! nevet
#7081
Áki, Rafi igen szépek a csíkosaitok!!!
#7080
ISS a veszprémi Óváros tér felett (nem kevés fényszenny...):
Link
Sajnos a Tûztornyot muszáj volt a szoborral kitakarni, mert azt úgy kivilágítják, mintha agysebészeti mûtõt üzemeltetnének benne. Így is alig látszott az ISS.
#7079
Nagyon szép!
Én is voltam kint, haverral, kipróbáltuk az ólajtaját nevet Még nincs benne motor, manuálisan forgatta, ahogy a gépem kattant 15 mp-ként úgy tekert rajta egy negyed fordulatot, nagyon állat lett a képe. Még csak most fogja ráereszteni az Irist, kiváncsi vagyok mi lesz belõle.
Az én csíkosam: Link Volt egy szép csilla, amiben reménykedtem, hátha benne lesz, de nem. Persze, hogy nem.. vidám Amúgy 3-at láttunk, szép lassúak voltak.
A fákra villantottam egyet rendszer vakuval.
#7078
Tessék: Link - az Iridium fler teljesen véletlenül lett benne! Sõt volt egy mellette elvonuló mûhold is! Heavens-Above nem jelezte! Én a kijelzõn át azthittem hogy egy jókora meteornyom!
nevet
#7077
Hajrá! Én legközelebb vasárnap este tudok kimenni, holnap még meló :-((
ISSem lesz reggel (képen).
#7076
Esélyem sem volt lefényképezni, de még látni se! Vásároltunk! Kárpótlásképp hozok egy csíkhúzóst! Remélem most sikerül! Pára ellen ventilátorral védekezek!
nevet
#7075
Észlelésrõl bejövetelem elõtt, körülbelül negyedórája láttam áthaladni az ûrállomást a Sárkány csillagkép fején északi irányban. Ahányszor megpillantom, annyiszor jelent számomra lélekemelõ érzést. Topi szépen megörökitette, nemcsak a saját, de mindannyiunk örömére. nevet
#7074
Szép az ISS-ed!
#7073
Áthelyezve innen: Légköroptika (#39637 - 2011-04-21 21:42:03)

Link
#7072
Én is gratulálok mindenkinek a tegnap esti képekhez! nevet

Az ISS átvonulás valóban nagyon látványos volt, fõleg a már említett kifényesedés a keleti égbolton. Azt a részt sajnos pont nem fényképeztem, de azért lett két kép. Elõször az Ikreket szelte át: Link Majd a Göncöl sarkába is belecsípett: Link

Ha 30-án látható lesz nálunk kettõs átvonulás, akkor az igen látványos lehet, ugyanis szinte pont felettünk, 87° magasan jön majd az ISS. Link
#7071
Elvileg május 6-ig lesznek látható ISS átrepülések, remélem, beleesik kettõs is majd! Ezt csak fellövés után fogja megadni a calsky. Sajnos az ISS is egyre romló pozícióban repül, meg az a hülye nap is egyre késõbb nyugszik...
#7070
Látom többen is elcsíptétek ISS-t, gratula a képekhez! Én sajnos amolyan "hû már ennyi az idõ?" módon rohantam ki a kertbe nézni. Pont akkor ment már a göncöl mellett és utána fényesedett ki. Ha fél órával elõbb észreveszem én is csinálok képet a tetõrõl.

30.-a táján elképzelhetõ hogy lesz kettõs átrepülés Endeavour + ISS? Ha igaz még mindig 29.-e van kiírva indulásra.
#7069
Ahhoz, hogy esélyed legyen azonosítani a mûhódat, három dolog kell: regisztrálsz calsky.com -on, megadod az észlelõhelyed koordinátáit és lekéred az adott idõszakra való mûholdak, iridiumok adatait. Nem biztos így se, hogy fenn lesz, mivel van egy rakás titkos küldetést teljesítõ hód, aminek nincs benn az adatbázisban semmi orbitális adata. Sokszor van, hogy látok jó mínuszos villanásokat, de sehol semmi nyoma, hogy mi volt...
Az ISS-ed szuper!
Nekem így kelt fel: Link
és így nyugodott le: Link
Sajna rohadt vacak a villanás helye, pont benne volt a fénynyalábban, amivel egy szobor feletti eget világít meg a városunk... Az meg véletlen, h a hajó pont egy kéménybe száll alá :-) Sajnos nagyon rossz helyen jár most, mert sehogy nem látok rá melóhely ablakból, csak az utcáról, aminek meg látni az eredményét... Ma se lesz jobb, arra meg nem lesz már idõm mûszak elõtt, hogy kimenjek vhova messzi.
#7068
Nagyon jó képek! : ) Ma én is rajta voltam ezen a meteoros témán, de bevallom, hogy változóztam meg mást is csináltam, így sokszor úgy kattintgattam, hogy nem néztem mi van rajta és pl. ezen szeretném kideríteni, hogy miféle mûhold lehet? Ami 22:10 körül került az Auriga mellett a képre és honnan lehet kideríteni mi lehetett? Link
Megköszönöm, ha valaki segít az azonosításában! : )
Illetve itt van még egy másik kép.. : ) Link ..ami tényleg fantasztikusan felfényesedett!!! Illetve itt a második köre.. Link
#7067
Látom, Nálad is bevillant!
#7066
Elsuhant a szekér mellett: Link Link
#7065
Jajaja, de csak innen belvárosból melóhely elõl, viszont az irgalmatlan kifényesedést láttam, saccra -5,5 vagy inkább -6 volt. Durván jól nézett ki!
#7064
ISS most vonult át és úgy kifényesedett, hogy csak tátottam a számat. Fotózta valaki? Nem számítottam ilyen kifényesedésre. Saccra -5,-6 magnis lehetett a csúcspontnál.
#7063
Rafit kicsit kiegészítve meteorilag: ha jókor mégy ki, elég nagy a látószöged és a fényerõd, akkor szerencsésen elkaphatsz párat. :-) Ha fényes rajt akarsz fotózni, elég az ISO1600, de a halvány tagok csak 3200-on fognak kijönni.
és még valami: A legfényesebb meteorok MINDIG a látómezõn kívül esnek le. (Murphy törvénye a meteorvadászoknak) :-)))
Tavalyi Perseidáim: Link
#7062
Nagyon jók így egymás mellett összehasonlítva!!! : ) Jó kis gyûjtemény!
Kíváncsi leszek, milyen magyarázat lesz a végére.
(én is tudok még mutatni hozzájuk néhány téli csillagot.. : )
#7061
Ezért kell csinálni az obira egy egyszerû párátlanítót. Néhány darab ellenállás sorban, adni neki a tápot pl. 9V-ról, aztán volt pára, nincs pára. nevet
#7060
Nekem is tetszik az a meteoros kép! Láttam fb.on! Amúgy csak egy kis türelem és szerencse kell hozzá. Link Én ezt csak utólag vettem észre 18mm-en! Egyszerûen kidobtam a fényképezõt a Napsikoli erkélyére aztán csak volt ott két órát aztán jólvan!

Távkioldó léte, és akkumulátor kérdése az egész! No meg ne ess abba a hibába mint én, hogy állandóan bepárásodok!
nevet
#7059
Tök jó lett! :-) Rádióban mondták reggel...
#7058
Összeraktam, még a videóban a deflickert állítgatom, mert villódzik nagyon. A csíkhúzós nekem tetszik, mert lett benne egy felvilanás és még az ISS is belelógott nevet Link
A terenyei dologról nem hallottam.... :-(((( duhos légvonalban közel voltam.
#7057
Ó, valóban, milyen romaMtikus :-)
Ida ügyben vannak most áprilisi Lyridák, ennek elvileg 23-án van a maximuma, de nem egy eget verõ raj. Az én meteorom tuti nem az, nagyon nem a radiánsa (a Vega mellett van) felõl jött. Ez vlaami kóbor lovag lehetett.
Az IMO 2011-es meteorraj-naptára meg itt van: Link
Nem vittem le telefont az este, s csak jó fél órát voltam lenn, kicsit hûs idõ volt egy szál kardigánban. Nem lett volna estig melóm, mentem volna hegyre, mert amúgy fain ég volt... Lesz is még pár napig, csak én mától éjjeles leszek...
Jut eszembe, remélem, nem Te szerelted ki a kisterenyei vasúti átjáró fénysorompóit az éjjel...
#7056
Gyorsan összeraktam a színes cuccokat, csillagnevek feliratban felettük: Link Kicsit még kell majd kiegészítenem pontos színképtípussal meg magnitúdóval, mert még a fényességnek is talán van hozzá köze.
#7055
WÁÁÁÁ!!!!! Gratulaa!! nevet
Volt még 23.05-kor is egy hasonlóan fényes és szikrázós, szinte ugyanott, illetve ugyanebben az irányban mozgott. Van most valamilyen ida?
Milyen romamtikus, hogy ugyanazt a csillát láttuk az ország két pontján. :-)))))
Én nyugat felé timelapse-eztem bõ másfél órát, hamarosan összerakom. Remélem használható az anyag....
#7054
Noli: Én is gratulálok neked az ISS-hez, a meteorral tényleg nagyszerû lett. nevet
És kíváncsian várom a csillagszínes képedet, véleményedet is.

Ahogy tegnap ígértem, itt egy kép az ISS távolodásáról is: Link
#7053
Tegnap egy csomó csillaggal próbálkoztam, leginkább arra jutottam,hogy függ a csillag eredeti színétõl is, hogy miként dobja szét a rezgõ vonalon a színeket. Nálam az Arcturus határozottan vörös-többletet adott a színeiben. A Szaturnusz meg egyáltalán nem csinált semmit (fehér maradt), ahogy az ISS sem.
Csinálok egy montázst majd a képekbõl.
#7052
AZTTAAAA!!!! : DDDD Hát csak lett mégis egy meteoros!! : DDD HATALMAS GRATULAA!!!!! FANTASZTIKUS KÉP!!!! : )
Én mióta vadászok már egy meteorra, hogy lefotózzam.. Nálad pedig ilyen kompozícióban.. ,: D kész..

Zivi: Nálad is látványos az átvonulás és tetszik, hogy már ennyien kísérletezünk a Szíriuszos témával! : ) Én még mindig úgy gondolom, hogy a légkör miatt van és minél fényesebb egy csillag és minél közelebb van a horizonthoz, annál jobban szétdobálja a színeit.. fõleg ami fehér és minden színt "tartalmaz".. én télen az Aldebarant fotóztam hozzá magasan, ami szintén egy elég fényes csillag, de alig ment el a színe.. míg lejjebb haladva mégis elkezdte a narancsos árnyalatokban jobban széthúzni.. szerintem ilyesmikkel lehetne kísérletezni, hogy mindegyik fényesebb csillagot magas állásnál és alacsonyabban idõközönként így fotózni és utána összehasonlítani..
Érkezik a fehér fény, ami a szemünk felé haladva különbözõ rétegeken megtörik és szétdobálva egymás után kapjuk meg.. minél több rétegen keresztül, annál sûrûbben vibrálva, vagy annál élénkebb színekben megtörve? .. hmhm.. : ) ..aztán lehet nem. ,: D
Majd Noli ha megfejtetted, szólj, mert kíváncsiak vagyunk! : )

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-28 18:54:52

Egyházasrádóc

6.7 °C

31502

RH: 91 | P: 1023.1

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.