2025. május 16., péntek

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#9199
Sziasztok!
Reggelre csonttá fagyott minden!hideg 
 Link
#9198
Mióta gépit használok, negyedannyi vegyszerrel tízszeres hatékonysággal permetezek tizedannyi idõ alatt a kézi pumpáshoz képest. A kulcs a porlasztás és a hatótávolság EGYSZERRE. 8 - 10 m-es magasság géppel nem gond. Kézi készülékkel vagy egyik, vagy másik, ami a teljes fedettség rovására megy. Van még egy nagyon fontos, amirõl a fiatalabb korosztály hajlamos elfelejtkezni: Amit géppel el lehet végezni, nem javasolt kézzel, fizikai munkával. Kellhet az az erõ egyszer még sz...ra is. 

Kell permeteznem 86 éves anyukámnál szõlõt, õszit, kajszit, szilvát, illetékbélyegként néhány szomszédjánál ugyanezeket, hogy megkérhessem õket, nézzenek néha anyukámra, saját kertemben cseresznyéket, kajszikat, körtéket, szilvákat, néhány szomszédomnál (nem a pálinkásnál) szintén illetékbélyegként. Mindezt munkaidõ után, amikor már olyan rongy fáradt vagyok, hogy legszívesebben taxit hívnék, hogy kivigyen a budira. Sajnos már 3x múltam 18.
#9197
Lujónak válaszolnék,  a permetezõkrõl, hogy gépi vagy kézi;  használtam én is motoros, difúzörös porlasztásos gépet, persze felvitt vagy 4-5 méter magasra és terítette a vegyszert. De most a hajtogatós olasz gépek is felvisznek ilyen magasra, ha állítom a fúvókát.
Tavaly le-fel szórtam az udvari diófát, - túl nõtt rajtam- és szépen hozott, nem volt nagy baj.  A gombás fertõk esetenként csak az alsó 1-3 méter magasságban fertõznek igazán, (párásodás)  amit ezzel a géppel is elérhetõ, tehát még hatásos.  Persze ha van  500/ 4szögöl, - hektáros ültetvény,  a gépi a megfelelõ.  
#9196
Még valami. Igaz elmúltam 63 éves, és volt gyümölcsösöm még 6 éve. Szép volt, gazdagon hozott barackot,meggyet, szilvát-almát. Maradt is, adtam is el belõle. De most, hogy nem bírtam gyomlálni, új fákat ültetni,(1984-2012) beruházni, el kellett adnom.  Viszont megmaradt a sok emlék, és ha gyümölcsre vagyok éhes, megveszem a zöldségesnél azt a pár kilót . Most már ez éri meg.

Persze a fiataloknak ez még egy kihívás, újdonság, hasznos idõtöltés, kikapcsolódás; na ezt mi termeltük, milyen szép... stb.  Veletek vagyok, csak így tovább.!
#9195
laza laza !
Talán valami dísz cserjét talán, aranyvesszõ, aranyág, vagy bõrlevelû örökzöld szúrós borostyán.Sárga mézelõ virágok. Tavasszal nagyon szépek, nyáron meg szép zöld leveleik vannak. Nálam a dísznád van elhatalmasodva, az a buzogányt hozó. Nem sok hiányzik õsszel, hogy elérjék a villanykábelt 3-4 m. (1 m.) de akkorra kivágom õket. Az örökzöld divatos tujákat, fenyõket nem ajánlom, megint a sok betegségek miatt.
#9194
Törölt tartalom
#9193
Ahogy látom a helyzetet, utcafrontra akarsz meggyet ültetni. Hát eléggé rossz választás. Talán-esetleg a szilva-datojaszilva az ami ellenálóbb lenne.
Annak is van moníliája, de talán elbírja. Különben is mostanság gyümifát ültetni a kerítés-utcafrontra elég rizikós. (régen 20-30 éve még divat volt, nem lopták, nem kellett agyon permetezni, nem törték le a vázágakat fõsudárig.)
A szomszédos fákról meg hordják át a bogarak-méhek a fertõzött virágport a lábukon pld. virágzáskor. Tehát állandó védelem, 4-6 naponként. Ha más választásod nincs, Lujó tanácsát fogadd el,  talaj szitálás, új szûz erdei talaj, humuszos, pihent föld csere, akár az ültetési gödör nyitva tartása õszig.
Link
vidám
#9192
Nyugodtan felteheted a kérdésed bármelyik javasolt fórumban, vannak szakavatottak, segíteni fognak. 
#9191
Echinocereus triglochidiatus szekció!kacsinthideg Link
#9190
hidegAgave megalacantha a kiképzésen!!!hofuvas Link
#9189
Törölt tartalom
#9188
A kivágott, lábon száradt cseresznyefa tuskóinkban SZARVASBOGÁR lárvákat találtunk, és Somogy megyében lakó kollégám mondta, hogy náluk is a kiszáradt cseresznye tuskókban szép, már ollós, de még fehér nagy szarvasbogarakat találtak!!

Ez a "fanyüvõ féreg" viszont, csak a már halott fába veszi be magát. Bizony nem csak tölgyfában fejlõdik! -három évig.

Láttad már kifejlõdve, hogy a te fáidban miféle szerzet lehet?
#9187
Már majdnem mindent leírtak elõttem. Szerintem is a kukuc nem oka, hanem következménye a fa gyengélkedésének, pusztulásának.

Vegyszerek: A II. kategória simán beszerezhetõ, ha van van valami ilyen-olyan kalászos gazdatanfolyammal rendelkezõ ismerõsöd. Nem kell hasraesni a II. kategóriától, egy épeszû ember az elvárható biztonsági szabályok betartásával simán használhatja.

Agyrém, ahogy ide - oda pakolgatják a vegyszereket a kategóriák között, van olyan, ami kis kiszerelésben III, nagyobb, de nem nagyüzemi kiszerelésben II, sõt olyan gyomirtó is van, amelyik I. kategóriájú gabonára, pázsit gyomirtására kb. százszoros áron III.

A Monilija virágon (szirmon, bibén), vagy a gyümölcs héjának sérülésén keresztül fertõz. Monilijától nem tudod megvédeni a meggyet, vagy kajszit, ha nem használsz virágzáskor - esetleg többször is - felszívódó monilija elleni szert. Javasolt pl. a Chorus (III.), Folicur solo (II.) Ha nincs gépi permetezõd, akkor sem tudod megvédeni, lehet, hogy a fa sem marad meg. Csak gépi permetezõvel tudod gyakorlatilag minden sziromra eljuttatni a vegyszert. A fa elõbb-utóbb túlnõ rajtad és a kézi pumpás permetezõn.

Amit még nem írtak le: Csonthéjast csonthéjas után nem javasolt ültetni, és pont a meggy elõzmény a legveszélyesebb. A bennmaradt gyökérzet mérgezi, a gyökérzetet lebontó szervezetek meg támadják a fiatal gyökérzetet. Ha mindenképpen az elõzõ fa helyére akarod ültetni az újat, áss neki most tavasszal egy 1 x 1 x 0,8 -as gödröt, a kiemelt földbõl távolíts el minden gyökérmaradványt, keverj bele jó adag szerves trágyát, vagy komposztot. Van ismerõsöm, aki ilyenkor egész nyárra nyitva hagyja gödröt, majd csak õsszel ültet.
#9186
Elsõsorban a megelõzés. Ez azzal kezdõdik, hogy õsszel felgereblyézzük a lehullott levelet, és elégessük, vagy kukába vele. nem beforgatni.
A moníliás rászáradt senyves leveles ágvégeket messük le akár tõbõl, szintén kuka, vagy tûz. Ha õsszel nem is, de kora tavasszal rezes, rászáradó (rézoxiclorid) lemosó, 1-2%-ban. Rá 2-3 héttel, rügyfakadáskor, téli pikkelylevél szétnyíláskor újból rezes permet, de már 0,5-1%.
És a többi, fõként totál virágzáskor Dithane- kontakt, vagy felszívódó monília elleni szer. A leg kritikusabb idõszak a virágzás, és utána a sziromhullásig. Sajnos akár 5-7 naponként ismételve. A kötõdés- csészelevél lepergés, és ritkulás után esetleg kis szünet zöldborsó nagyságig, akkor meg lombtrágya,+megint Dithan, vagy kontakt gyengébb 0,2%-os szer+ rovarölõ a kukacosság ellen. (3 keverék) .
Na ennyit a meggyekrõl. A legjobban fertõzõ hónap a március-május, mint az embereknél az influenza, január-március.
Persze fel lehet keresni szak oldalakat, én is ott vagyok, pld. a kajszi múlt évi fertõs képeimet, szöveget olvasva.
Link
Link
Link
Újabban én egy jó fajta cseresznyét keresek, a régi fám helyett; szomolyai feketét.
Link
Link
laza
#9185
Törölt tartalom
#9184
Actellic a neve, azt hiszem így írják..
#9183
Törölt tartalom
#9182
Törölt tartalom
#9181
Esetleg még egy meglátásom;  a sorozatos monília fertõzöttség, levélbarnulás,
,  rozsdás száraz levélcsokrok... részben megmaradó zöldelõ, de alig fejlõdõ ágrészek.
A monília fertõzés néha lassan, de biztosan ölõ gomba betegség, ha nem kezelik.  A gyökereken - elhalt szövetek-  elõszeretettel jelennek meg földi eltakarítók, hangyák-kukacok-pajorok. Erre is gondolni lehet.nyelvnyujtas

#9180
Olvasom a kérésedet, a saját véleményem;
A kerti talajodat esetleg minta küldéssel bevizsgáltathatod kertészeti laborban, de szerintem ez nagyon költséges lenne, de nem biztos.
A talaj vízszintje esetleg nem magas? A pH-érték? 
Nem tud optimálisan száradni. A meggyek-barackok java rész szeretik a közép kötött, laza, és kvarcos- homokos közeget. ha mód van rá fel talaj cserével, (másnem marosi homok, de legjobb a sárga lepelhomok, malter homok) vagy akár 10 méterrel arrébb ültetve a csemetéket megpróbálni.(talaj untság, bakteriális fertõzöttség)
A tartós nedvesség nem tesz jót a gyökereknek, a pajor, és vagy a kéregmoly 2-3 cm.-es példányai ellen talajfertõtlenítõt kell használni,vagy a látszó mézgásodás alá rovarölõt fecskendezni,(tavaszi kéregkaparás,olajos sebkezelés.)
Lehet még a fenti talajvizsgálódásban bizonyos bakteriális túlburjánzás, amit az alábbi hsz.-ekben utaltak.
A homokos bekeverés 50%-ban biztosan jót tenne, és havonta nyáron sekély 10-20 cm. forgatás, szellõztetés. A trágyázásra is vigyázzunk, a túltrágyázás is okozhat bizonyos barnulást, gyökér elhalást.
laza
#9179
Index fórum: Link
Terra kert: Link
Itt tudsz érdeklõdni, akadnak hozzáértõk. 
#9178
Eddig -18 fokot kapott, de hõsiesen viselné  a -30 fokot is, persze csak hótakarással!!!hideghofuvas
Echinocereus triglochidiatus Link
#9177
Törölt tartalom
#9176
Törölt tartalom
#9175
Érdeklõdd meg fórumokon, index fórum, terra kert.
A sajmeggy alanyú meggyeket gyakorlatilag lehetetlen megvédeni a pajortól és társaitól. Más alanyra oltott meggyeket viszont nem nagyon lehet vásárolni...  Én egyébként nem is ültetek az általad említett fajtákból, mert sok betegségre érzékenyek. Nálam csak a feketicsi és a csengõdi jöhet szóba. Mindkettõ ellenállóbb fajta, ráadásul a beltartalmi értékük is magasabb, mint az általad említetteknek.
#9174
Sajnos nincs "pajor rezisztív" meggy. Viszont aránylag eredményesen lehet védekezni pl a Beauveria bassiana ill. a Arthrobotris oligospora etnomofág gombákkal. Kissé hosszú a hatásidejük, de a hatásfok még jó is lehet megfelelõ kombinációjuk mellett.

Vagy hozok neked Beregszászból nem-EUkonform talajfertõtlenítõt laza
#9173
Törölt tartalom
#9172
hidegCylindropuntia whipplei  'snow leopard' Link hofuvas
#9171
Más, ebben a rosz téli idõben; 
Link
nyelvnyujtas
#9170
Floo; bugyoláld be te is az ültetvény szebb darabjait,  - fólia+ féltégla - az is véd a -15 fok alatt. laza
De maradhat nyílt terepes is, meglássuk március 20 után, mint az én szõlõimet.nyelvnyujtas
#9169
Ez a beszéd!
Ügyes!
#9168
Nálam -23,1°C volt múlt vasárnap, de ennek ellenére nem aggódom a fügém miatt. Még idõben gondoskodtam a fagyvédelemrõl: 
Link
Több rétegû hõszigetelés, belül egy 100W-os izzó. Amikor kint -23 volt belül -11 fokot mértem.
#9167
Nekem is rengeteg dolgom lenne kint.
Ezért utálom a havat, ellehetetleníti a létet.
#9166
Sziasztok!
Hópaplan alatt a sziklakert.hofuvasLink
#9165
Jól jött ez a hótakaró- lepel - a borsódnak.  Én majd jövõ héten vetem - szobai cserépbe -  a kapott haberó erõs paprikákat. Lassan csíráznak, de 20-22 fokos Ény.-i ablakban meglássuk. Csak ne lenne 20%-os pára bent. (radiátoros szoba) majd megy a víz permet, mint tavaly. laza
#9164
Most is szedhetsz egyenesen mirelit borsót kacsint
#9163
Remélem a tél tábornok lassan enged a szorításából és el lehet kezdeni kint mocorogni. Az õszi vetésbõl és duggatásból semmi nem kelt ki a hideg miatt. Karácsonykor is csak fél napot sikerült dzsumbuj ritkással foglalkozni. Pedig elõtte években karácsonykor répát meg borsót szedtem vidám 
#9162
Oda be is tudná magát valami vackolni. lazahofuvas
Ez a csapadék pedig igenis hiányzott már. Külön öröm, hogy hóban is esett le.
#9161
Nagyon szép kis barlang lehet alatta.nevet
Voltam a régi kertes háznál, elhánytam a nehéz- vizes havat a málnák, rózsák, és szõlõ tönkjére, hátha véd a  nagy fagyok ellen. Lehet hogy esõ után köpönyeg, de még lehetnek - 10-18 fokos fagyok.  hideg
Eddig szép minden, csörög az eresz. Csapi két nap 22,1 mm. (hellmannt kiolvasztva) laza

#9160
Cylindropuntia davisii télálló bozótkaktusz végre behavazódva. hofuvas
Link
#9159
Jelenleg még teljesen felesleges nézegetni a fügéket, csak most kezdõdött el a tél. laza
Én még csütörtökön kipattintottam a loggeremet a felettem lévõ dombra, 190m-re, így sikerült ott kimérnem az elmúlt napok eseményeit, (ami azért is jó, mert nekem legalább nem mástól kell megtudnom, hogy mennyi volt ott a hõmérséklet.)
A hõszennyezéstõl mentes...szõlõben az eddigi abs. Tmin: -13,6°C. A beüzemeléstõl a leolvasásig mért értékek: Link

8-a kifejezetten tetszett:
Miközben pl. az egri OMSZ állomáson(225m) 9 fok, a miskolcin 9 fok, a tarcalin(125m) 7 fok volt a különbség az elõzõ napi max. és a min. között, addig itt mindössze 2 fok. Link
Tanulságos szituációk voltak. hideg
#9158
Igazából a fekvése dönti el. Ha napközben süti a Nap és közel vannak házfalak, illetve a tövénél felkupacolták a földet, vagy tettek valamilyen hõszigetelõ anyagot, akkor nem lesz baja. Ha esetleg 1-2 rügy el is fagy, majd a többi kihajt. Viszont amennyiben fiatal és a "semmi közepére" van kitéve, akkor ott lehetnek gondok tavasszal..
#9157
Nálunk sajnos -21-ig is lement a hõmérséklet, kíváncsi leszek a tavaszra... Arról nem is beszélve, hogy a holnap reggel is hozhat kemény fagyot, amennyiben elhúznak a felhõk.
#9156
Itt akkor a -17 valószínûleg rendesen megritkította a fügebokrot, de lehet az elmúlt 50-60 száraz nap miatt nem annyira fagyott el. Májusban majd kiderül. A rozmaringokra  (4 tõ)  is kíváncsi leszek, mennyi éli túl ezt a telet.
#9155
Én is kíváncsi leszek a kajszifám rügyeire a két ház ( 6 m ) között, hogy telelnek majd ki a termõ rügyek. (- 18 megvolt).
Meg van még csõre futtatott csemege szõlõ, 2 méteren.... Márciusban majd meglássuk.
#9154
A kérget húzd le, ha fehér, épp, ha barna, akkor elfagyott.
Ha megenyhül, akkor jobban elõjön a fagyásnyom, de egy ideig nem néz ki enyhülés.
Vágj le pár ágat, vidd be a lakásba, tedd vízbe és néhány nap múlva jobban látod rajta.
De!
Ne vidd be egybõl a lakásba a 22 fokra, mert attól is tönkremehet, néhány órát tedd gyenge pozitív hõmérsékletre, hogy lassan olvadjon vissza!
Azt, hogy meddig fagyott vissza, tövig vagy csak a harmada, fele maradt ép, azt úgy látod meg, ha már látni a fagyásnyomot, és látni a vesszõn, ágon, hogy meddig van elfagyva.
Tavaszig jobb nem bántani, sokan kivágják a tetszhalott fügét áprilisban, májusban, aztán júniusban hajtott volna ki innen-onnan.
Ha kevésbé hõszennyezett helyen van és -17,-18 fokot kapott, akkor nyekk.
Ha épület mellett, falhoz közel városban, akkor lehet hogy a vastagabb ágak kibírták.
Bár ha fiatal, akkor nem nagyon vannak vastagabb ágai.
Elvileg hõszennyezésmentes területen a Dunától keletre nem nagyon maradt ép füge, mivel mindenhol -15 fok alatt maradt a hõmérséklet, esetleg kisebb körzetekben, ahol pont a szél, felhõ miatt -15-nél nem volt hidegebb.
Az is igaz, hogy ebben a helyzetben, hogy a talaj fagyott, a száraz idõ miatt kevesebb bennük a víz, a nagy szél dehidratálja õket, teljesen mélynyugalmi állapotban vannak, így 1-1,5 fokkal is többet kibírhatnak.
Ha fiatal bokor, nagy növekedéssel, akkor kevésbé fásodott be, ha vannak zöld ágvégei, akkor azok biztosan elfagytak.
#9153
Hogy néz ki egy elfagyott (egyébként jelenleg ugye kopasz) fügebokor? Elfeketedik az ága? A károkozó fagy után rögtön megjelennek az elfagyás tünetei?
Mi a teendõ elfagyás esetén?
Pároméknak van egy fiatal bokruk, hatalmasat nõtt a tavalyi év folyamán, de mostanában -18 fokok is voltak a környéken, nem tudom, kibírta-e.
#9152
Szia.
Valamelyest sötétebbek a levelei, de igazából ezzel a kevés hóval szerettem volna megörökíteni.
Az areáját megnézve durva, hogy nálunk télálló növényrõl van szó. hofuvas
Link
#9151
Ilyenkor másabb mitha 0 fok lenne?
#9150
Sziasztok.
Yucca constricta a -18 fokban.hofuvas Link

Utolsó észlelés

2025-05-16 08:15:32

Nyíregyháza

8.5 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139635

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.