2024. november 23., szombat

Földtan

Adott napon: 
Keresés:
#1060
Én még a kiadótól rendeltem, amikor megjelent. :-) De nem adom el. :-)))

Kimi:
Könyvtárban esetleg érdemes keresni.
#1059
Köszi Noli!nevet

Hopp, rossz helyre kattintottam a válasznál... nevet

Viszont köszi neked is az ajánlott oldalt Nano!nevet
#1058
A Noli által ajánlott könyv nagyon jó, de megszerezni nagyon nehéz. Engem a kiadó hivatalos üzletébõl hajtottak el, mondván, sajnos egyik boltjukban sincs meg, próbálkozzam valamelyik nagy könyváruházban. Hát ott sem volt... Aztán eladomakonyvem.hu -> végre valakinél meg volt -> személyes átvétel -> köszi nevet
#1057
Ha érdekel a téma, ez a könyv alap: Link
#1056
Link
Lehetséges okok a perm-triász idõszakok határán történt kihalásról.
#1055
Köszönöm!nevet

Láttam nem olyan régen valamelyik adón (Discovery, NGC?) egy dokufilmet ebben a témában.
Abban is felvetették, hogy a hosszan tartó lávakifolyás (lávaár) is okozhatta az általad említett kihalást egykor.
#1054
Na, ahogy nézem, a környéket sok igen régi vulkáni kõzet borította (a szibériai trap peremvidéke, a göbölydedre lecsiszolt formák szerintem elsõsorban tufára engednek következtetni, de igazából egy fotó sokat javítana a feltételezés esélyén). Ezen aztán dolgoztak a folyók, a jég, a szél... Kicsit régi volt az a vulkánosság, amit itt a felszínt befolyásolhatta, 250 millió éve történt. A szibériai trapbazalt a perm végi kihalás egyik feltételezett okozója.

Kicsit késõbbrõl az indiai Dekkán trapbazaltja így néz ki fotón: Link a hegyoldalak rétegzettsége és formavilága stimmel azzal, ami a szibériai térképes képen látszik.
#1053
máris rákeresek!
#1052
A GE-n bóklászva találtam ezt a területet Szibériában (Selogancy környéke):Link
Mi alakíthatta ki ezt a felszíni formát?
Vulkanikus tevékenység?
#1051
Köszi a híreket, Noli nevet
Lenyügözõ egy vulkánkitörés (mint természeti jelenség, nem mint pusztító, gyilkos erõ, mielõtt valaki beleköt nevet ).
#1050
Videó: Link (jó minõségû)
#1049
A legalsó kamerán állati szépen látni a hasadékkitörést! (idõközben éjjel lett az Indiai-óceánon)
Néhány szép fotó még: Link
#1048
Légifotók: Link
#1047
Kitört a Piton de la Fournaise (Réunion), webkamera: Link

beillesztett kép

#1046
Nem biztos. Kis ország rombadõlt gazdasággal. Ilyet gyártsanak inkább, mint szemétre kerülõ mobiltelefonokat meg kocsikat, tévéket, stb.
#1045
Szánalmas
#1044
Kicsit ide való hír: Link
Parfünöt gyártanak az Eyjafjallajökull gleccservizébõl, a palackhoz csatolt lávakõ-darabbal.
#1043
Elrettentõ példa volt: Link
#1042
Mekkora fazon ez a nõ!! vidámvidám
Meg milyen szépen pörrgeti a rrrö betûket! :-))))
#1041
A nagyarcúaknak min. D-s kosárral. laza
#1040
vidám laza
#1039
2009-es Közegészségügyi IGNobel-díjas Dr. Elena Bodnar részint vulkanikus vonatkozású találmánya egy védõmaszkká alakítható, amit kiválóan használhatunk egy hirtelen vulkánkitörés hamuesõjében, vagy porviharban, stb.
Link
A videón valódi Nobel-díjasokon mutatja be a mûködést. Orhan Pamuk arca önmagáért beszél. :-)))))
Az akcentusából ítélve orosz vagy ukrán a hölgy. Mindenesetre zseniális a találmány. :-))) Az ára kb. 30 dollár, azaz cirka 6000- Ft, vagyis nem drágább egy normális (nem kínai boltban vett) melltartónál.

beillesztett kép


#1038
Vagy kerekes kút volt és egyszerûen odatolták. :-))
#1037
"A Miskolc-Mályi geotermikus kutat augusztus 23-án találták meg."

Valaki ottfelejtett egy kész hévízkutat? laza
#1035
András (Usrin) már szólt róla.
Ennek semmi köze, inkább az iszonyatosan csapdákso év miatti több millió m3 mennyiségû, mélye is leáramló csapadékvíz mennyiségnek.
A mély rengésfészek miatt a nyomásgyakorlás szóba sem jöhet, inkább mint feszültségoldó csúszás-elõsegítõ tényezõként.
Így több ezer évnyi feszültség levezényléseként is felfogható.
#1034
Nem tudom volt már szó a Mályi melletti forró vízrõl? Link
Szerintetek volt köze a földrengésekhez? Bár azok 10km mélyen pattantak ki.
#1033
Mégsem csak a Homo sapiens miatt haltak ki a Homo neanderthalis-ok:
Link
Eszerint a kutatások kb. 40 ezer évvel ezelõtt, vagyis kb. a neandervölgyiek eltûnésével egyidõben több nagyobb vulkánkitörés is sújtotta Európa (A Campi Flegrei kb. 35 ezer éve volt hatalmas kalderakitörése során keletkezett a campaniai ignibrit néven ismert vastag réteg) és Nyugat-Ázsia térségét, ahol ebben az idõben a neandervölgyi populáció élt. Korabeli kõzetminták pollentartalmát vizsgálták, s arra az eredményre jutottak, hogy nagyon megcsappant a pollenszám, ami arra utal, hogy jelentõs növényzet-pusztulás következett be. A fák pollenje szinte teljesen hiányzik, a lágyszárúaké is nagy mértékben csökkent, ennek köszönhetõen a neandervölgyiek által vadászott növényevõk száma is alaposan lecsökkent.
A dolog teljességéhez az is hozzátartozik, hogy erre az idõszakra már Európa déli részén jelentõs számban élt a H. sapiens, egyre északabbra szorítva a neandervölgyieket, akik már emiatt is kevesebben lettek (hisz ez még bõven a jégkor volt, így északabbra rosszabb életfeltételek voltak), így valószínûleg a kitörések csak feltették az i-re a pontot. Egy dolog biztos, míg a neandervölgyiek eszközeiben kb. százezer év alatt semmi változás nem következett be (nem finomodtak, specializálódtak), addig a H. sapiens eszközeinél egy szépen felfelé ívelõ tendenciát lehet megfigyelni ugyanezen idõszakban, egyre sokszínûbbé vált mind a használhatóság, a specializáció foka, valamint a felhasznált alapanyagok tekintetében. A neandervölgyiek pl. nem tudtak varrni, mert tûjük nem volt, csak árjuk, amivel a bõröket kilyuggatták.
A jégkori vadász-lét sokkal nagyobb probléma volt, mint hinnénk. Azok a közelmúltban még vadászó-gyûjtögetõ életmódú társadalmak, amelyeket sikerült ebben az állapotukban megismernünk még a "civilizálás" elõtt, egyértelmûen eldöntik a kérdést, hogy hús vagy növény. Az a helyzet, hogy SOKKAL ritkábban volt sikeres a vadászat, így a gyûjtögetõ nõk tartották el kajával a csoportokat, nem a vadászó férfiak. Na igen, a bogyó, gyökér, gomba nem harapja le az ember karját és nem is szalad el elõle. :-) Vagyis abban a helyzetben, amikor nem volt növény, amit ehettek volna, s csupán a vadászatra kellett hagyatkozni az embereknek, hatványozottan csökkent az esélyük a túlélésre.
#1032
Ez de jó! De az utolsó kép még érdekesebb, hogy keresztezés van a nyomokban nevet
#1031
a chilei Planchón-Peteroa vulkán a magasból (nagy kép):
Link

Gyönyörû a kis kitörési felhõje!
#1030
szép napot kivánok !

érdekes cikk ! és érdekes a 4.sz képen megfigyelhetõ
-párhuzamosság- is

Link
#1029
Link
#1028
Errõl beszéltünk pár nappal korábban Witch-csel az új-zélandi rengés kapcsán.
Úgy van, hogy ahol az altalaj megfolyásra hajlamos (pl.folyók ártere, torkolata, tengerpart menti feltöltött terület, homokos talaj, stb.) ott a rengés hatására az elfolyósodó talaj (a felszín alatt van ez) a repedéseken át a felszínre nyomódik, s ott lesznek ezek a kis vulkányszerû, általában nedves homokból álló képzõdmények. Ez a nagy földrengésekre jellemzõ elsõsorban, nagyon régóta megfigyelt jelenség.
Az épületkárok szempontjából egyik legfontosabb dolog, hogy tudják, milyen az altalaj, s annak az összetétele alapján hajlamos-e a megfolyósodásra. Ma ezt már lehet vizsgálni spéci masinákkal - már ahol van erre pénz.
Itt egy nagyon szemléletes videó: Link
A talajszemcsék közti víz, ami a rengés elõtt egyenletes eloszlásban volt, a rázkódás hatására felfelé indul, a felszín irányába, ettõl elveszti a talaj a tartóképességét s súlyos épületkárok keletkeznek.
Ez történt pl. a Kobe-i rengésnél, vagy az 1906-os San Francisco-i rengésnél is. Feltöltött tengerparti területre terjeszkedett a város, s az itteni laza, alul nedves talaj a rengéstõl megfolyt, megbilletntek rajta az épületek. Ugyanolyan a hatása, mint pl az árvízkor megemelkedõ talajvízszintnek, csak sokkal rövidebb idõ alatt.

A kis homok-vulkánka is ezért született, hisz a nedves (vizes) homok a fentebbi okok miatt könnyen feljön a talaj repedésein, mit jön, spriccel, mint a szökõkút!
#1027
Lásd Noli 998 számú beírását. kacsint
#1026
Szerintem egy buzgár, ami iszapot mosott ki a talajból. De várjuk meg mások véleményét is nevet
#1025
Megkérdezhetem, hogy ez mi a fene?! zivatar
Link
#1024
Tovább mûködik a Sinabung. Elhelyeztek egy webkamerát is:
Link
a térképen lévõ szemre kell kattintani
#1023
Sinabung még:
Link
#1022
Értem, köszi. Árpi bácsi egy csoda, remélem, még nagyon sokáig él és "szolgál" minket a tudásával!
#1021
Asszem nem, de nem volt egy nagy etwas.. kb. 10 perces beszélgetés volt és eléggé közhely kérdések hangzottak el, de Juhász Árpádot mindig szívesen hallgatom. nevet
#1020
Ez visszanézhetõ neten?
#1019
Nyúztévé:
Zöld övezet
És mégis mozog a Föld?

" Hullámzó ágyak, összecsörrenõ tárgyak, mozgó csillárok és egymást érõ földrengések. Június óta hatszor volt érezhetõ földrengés Magyarországon. Kell-e félni az elmúlt hónapok hazai földrengéssorozata miatt? Mi a magyarázat, gyakrabban reng a Föld mint régen, vagy csak jobbak a mûszerek? Lehet-e elõre jelezni a bajt, vagy a tudomány mai állása még képtelen erre? A Zöld Övezetben: Tóth László szeizmológus és Juhász Árpád geológus. "

Adás:
2010. szeptember 7. kedd 17.30
2010. szeptember 8. szerda 10.05
2010. szeptember 10. péntek 14.05
(Most épp' élõben.)
#1018
Villarica (Chile) webcam: Link
Pazar látvány a csodaszép havas csúcsával!
#1017
Itt egy videó is errõl a kitörésérõl (elég lassan tölt be, érdemes elindítás után pillanatstoppal leállítani, s megvárni, míg lenn a csík betölt, különben akadozik):
Link
#1016
Elvileg ezek lehetnek csak kürtõtisztogató robbanások is egy nagyobb kitörés elõtt, remélem, nem így lesz. Mivel semmit se tudnak a hegy múltjáról, kérdések hada áll a geológusok elõtt... Piszok sokan élnek a környéken, nem hiányzik a nagy kitörés (szerintem ez se hiányzott nekik, még múlt héten láttam egyik indonéz oldalon paradicsomszüretre hazament menekültet, akinél elég hamus volt a termés... )
#1015
És ugyancsak környékbeli infók alapján eddig ez volt a legerõsebb és "legfélelmetesebb" kitörés. Azonban talán szerencse, hogy csak apránként köpköd, nem pedig egy robbanással küldi el a fél hegyet - bár nem tudom, hogy ez a vulkán olyan típus-e.
#1014
A Sinabung-hoz továbbra sem érkezett meg a köhögéscsillapító. Ma ismét kiköhintett egy adagot. Darwin-i VAAC jelentés:

IDD60156 VOLCANIC ASH ADVISORIES FROM DARWIN VAAC - LAST 7 DAYS DARWIN VAAC 22:45 UTC, 06/09/2010 -------------------------------------------------------------------- Received FVAU03 at 22:44 UTC, 06/09/10 from ADRM VA ADVISORY DTG: 20100906/2241Z VAAC: DARWIN VOLCANO: SINABUNG 0601-08 PSN: N0310 E09823 AREA: SUMATRA SUMMIT ELEV: 2460M ADVISORY NR: 2010/11 INFO SOURCE: CVGHM AVIATION COLOUR CODE: RED ERUPTION DETAILS: RECENT ERUPTION OBSERVED TO FL250 OBS VA DTG: 06/2230Z OBS VA CLD: SFC/FL250 N0310 E09825 - N0310 E09825 - N0310 E09825 FCST VA CLD +6HR: FCST VA CLD +12HR: FCST VA CLD +18HR: RMK: A MORE DETAILED ADVISORY WILL FOLLOW AS SOON AS POSSIBLE. GRAPHIC AT [lower case] Link NXT ADVISORY: NO LATER THAN 20100907/0000Z

A helyi infók alapján 5km magasba ment a kitörési felhõ, a környéken hamuhullás van.
#1013
1-3 köztit mértek eddig, de még jócskán tartanak a felmérések. Azt hiszem, ez egy kiválóan dokumentált rengés!
#1012
Nagyon komoly! A nyomtávból ítélve volt vagy 2 méter az oldalirányú elmozdulás.
#1011
Hihetetlen, tankönyvbe illõ módon állati jó képek a rengés által okozott elmozdulásról:
Link
Link
Link
Link

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-23 00:36:19

Ercsi

-0.1 °C

27000

RH: 81 | P: 1010.8

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.