2025. május 15., csütörtök

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#8899
Ez jó! vidám Pont így tettem, ahogy leírtad, még este, mert jó szélcsend volt, meg persze akkor volt idõm. Kontakt Dithane-t fújtam, de csak a kerítés közelében lévõkre.

Egyébként eddig nagyon is foglalkozott vele a szomszéd, de elkezdett barnulni neki, és beidegesedett és azt mondta, hogy nem foglalkozik vele, meg nem elég nagy szemûek szerinte (pedig szerintem teljesen jók), a pirosat sem szedi le, pedig még unoka is néha ott van, legalább odaadhatná neki, ami jó, hamár õ csak azért sem eszi. Érdekes a hozzáállásuk, mert egyébként rendkivûl precízek, gondosak, csak szerinte átverték õt ezzel a paradicsommal....
Nem akarok szólni neki, mert szerintem megsértõdnének, hogy mit szól bele a kis fiatal kezdõ a nagy öreg dolgába, aki ráadásul oda született...
#8898
Én 3 éve ültettem ki, már majdnem 3 méteres, de sajnos mindig csak õsszel van rajta termés...
#8897
Idén tavasszal elültettük elsõ fügefácskánkat, már termés van rajta is:
Link
nevet
#8896
Nagyon igénytelen, ez igaz, azonban ez a növény is (mint szinte minden más) kedveli a jó minõségû nedves talajt, továbbá a homok nem az a fajta talaj, amely csak úgy magától megtartaná a nedvességet. De ezt Neked szintén Kiskunságinak nem nagyon kell mondanom. nevet Az jutott még eszembe, hogy kb. 1 hónapja a gyümölcsfák és a homoktövisek környékét megszórtam egy termékkel, ami nem érintkezhet a levelekkel. Talán nem mostam le elég alaposan és megégette õket. Mindenesetre hamarosan kiderül, legfeljebb kipusztul, jobbat nem tudok egyelõre. szomoru
#8895
Ha 1 méter választja el õket, akkor nagy esélye van, hogy átterjed. Olyan, mintha egy tömbben lenne, a növényt nem érdekli, hogy ott a kerítés és a szomszéd trehány. Mindenképpen védekezned kell, ilyen kis távolságban nem tudod izolálni, gyakorlatilag a nyakadon van a baj. Megelõzõ permetezést kellene csinálni, amíg nincs nagy baj nálad. Van aki esküszik a hígított fölözött tejre, van aki rézdrótot szurkál a paradicsom szárába, de én egy lightos cuproxatos permetezést csinálnék, elõtte persze le kell szedni az érettet és a majdnem érettet, mert következõleg 1 hét múlva lehet szüretelni. Vagy felváltva a cuproxat és tejlé, akkor 2 hetente lenne rezes, közte tej, akkor meg bátran szedheted egy hétig ami érik. Ezek fõleg megelõzésre, kisebb éppen megjelenõ fertõzésekre jók, de meg tudod menteni a pusztulástól az állományt.
Következõ évben pedig telepítsd távolabb a szomszéd mûveletlen ültetvényétõl (én legalább 5, de inkább 10 méterrel elvinném onnan), ha jót akarsz magadnak.
#8894
A paradicsomok jó része szerencsére nem repedt meg, úgy érnek, alig gyõzöm szedni és rendkívûl zamatosak. (holland, korall, lugas, kecskeméti, ökörszív - ez utóbbi még csak most kezd érni). Talán az ökörszív repedezik a legjobban. Hát, nem tudom, hogy fogom megúszni esõ nélkül a hetet, szerintem sehogy (most éppen körbeesett minket), de reméljük nagy mennyiség azért nem lesz.

Ha a szomszéd paradicsoma beteg és nem foglalkozik vele, az átterjedhet könnyen? Kb. 1 méter választja el õket, meg egy kerítésre felfutó bab.

Ui: Bergeronból még mindig van pár szem a fán. Egyszerûen hihetetlenül zamatos és magához képest igen nagyok is.

Azt nem is tudom írtam-e, hogy vettetünk ruccolát is, igaz már felmagzott, virágzik, meg borol rá mindenre, úgyhogy rendszabályozni kellett, olyan ruccola illatú lett a kezem, azt szagolgattam.. vidám
#8893
Hirtelen nem néztem utána ennek a növénynek, de úgy emlékszem ez egy igénytelen, száraz homokon is megélõ növény, talán a kaktuszfélékhez hasonlítanám. Lehet az öntözés, a pangó nedves gyökér szinti nedvesség nem tesz jót neki. Talán egy talaj lazítás, szellõztetés jót tenne. Az idáig egészséges tõ alatt lehet hogy jobban oszlik el a nedvesség, azért látszik épnek.
#8892
A zöldtrágya elõnye és értelme pont az, hogy a felesleges nitrogént a növény ezekbõl nem veszi fel.
#8891
Van a kertemben néhány homoktövis, de az egyikkel valami nem stimmel..
Ilyen egy egészséges pár hónapos növény: Link
Ez pedig a beteg: Link
Link
Link
Mit gondoltok mi lehet a baja? Mi okozhatja a levelek sárgulását, lepotyogását? Tetveket nem látok rajta, locsoljuk a növényt minden 2. nap este.. Frissen levágott füvet szoktam vékony rétegben a bokor alá rakni, remélem nem a sok Nitrogén okoz gondot.. Igaz ez nem lenne logikus, mert a többi bokor alá is szórtam, mégsem lett bajuk.
#8890
Az biztos, hogy ha már megtanulták-rászoktak a gyümölcsevésre egyhamar nem felejtik el. Jövõre -ha lesz barack - a madárháló megy a fára (ami most a szõlõt védi).
#8889
Más okok is lehetnek a gyümölcs evésre, például a tavaszi fagyok miatt kiesõ évjáratnak. Utána lehetne nézni, közép-dél Európába,esetleg az orosz-balti államokban.Ez is okozhatja a madárvonulást, vagy egyes populációk felfutását.
#8888
Felénk elõször a 2012-es rekordszáraz évben kaptak rá a madarak az éretlen(!) gyümölcsökre Link
Félelmetes volt látni, hogy a kõkemény körtét megeszik.
Akkor a szárazság volt az oka, ugyanis nem tudtak nedvességet magukhoz venni, így az éretlen gyümölcsbõl próbáltak vízhez jutni.
Mindenki azt mondta hogy ehhez foghatót nem láttak még, hogy az éretlen gyümölcsöt eszik.
Az idén is ez volt, az éretlen fügét is eszik, megpróbáltam megenni az egyiket aminek a felét megették, ehetetlenül éretlen.
Pedig az idei év nem annyira száraz, bár Tormaföldén volt egy idõszak ami elég száraz volt a környékhez képest.
Persze az is lehet, hogy a 2012-es évben a madarak rákaptak a gyümölcszabálásra, az akkori fiókák látták a szülõktõl és azóta megszokták hogy éretlen gyümölcsöt kell enni.

A másik ok egy sárgarigóhoz hasonló madár megjelenése, ami ilyenkor vonul és csapatostul garázdálkodnak.
Ez új dolog, évekkel ezelõtt jelentek meg, elõtte nem volt ilyen inváziójuk.
A sárgarigó egyébként egy magányos, rejtõzködõ madár, ezek pont az ellenkezõje, rikácsolva bandáznak tömegben.
Úgy néznek ki mint egy fakóbb színû sárgarigó, vagy fiatal sárgarigó, zöldes-sárgás.
Ilyenkor nyár közepén megjelennek csapatostul, aztán eltûnnek.
Nem tudom mik lehetnek és honnan jönnek!?
#8887
Egy kaliforniai kertészettõl ebayen. Szeptember-októberben biztos lesz majd magunk, izoláljuk a virágokat a keresztbeporzás elkerülésére. Reméljük szépen kötõdik is. Vannak már szép nagy, igaz zöld paprikák is rajta, nagyon bõtermõnek tûnik, legalább 30-40 bimbó és virág van most is rajta. Az íze pedig elmondások szerint nagyon finom, tízen valahányas cukorfoka van, már akár pálinkát is fõzhetne belõle Lujó. laza Persze kár lenne cefrének pocsékolni. Majd õsszel beszélünk, megírom mink lehet még esetleg érdekes Nektek!
#8886
Ja, felkészültem erre. nevet Csodát már nem várok semmitõl. Egyébként a black prince frantasztikusan édes idén. És a lankadatlan poloskaszedés hatására ép gyümölcsöket szedtem a héten. nevet
A csoki kaliforniai magot elõre is köszönöm! Érdekel!!! Hol szereztétek be?
#8885
Finom paprika, de ne bosszankodj majd, hogyha felvágod és belül teljesen zöld lesz (emlékszem a Black Prince paradicsomnál is szóvá tetted, hogy nem fekete vidám). Se nem kaliforniai, se nem pritamin. Alakja és mérete is a kettõ között van. Inkább a pritaminra hajaz. Íze olyan zöld paprikás, nem nevezném édesnek, mint a kaliforniait. Ha nem jön be, akkor õsszel küldhetünk csoki kaliforniai magot (nem csak 5 szemet, mint ennek a zacskójában aranyárért...), annak szép nagy termése van és legalább édes is (kifejezetten édes). nyelvnyujtas
#8884
Közben a konyhában innováció zajlik: a fügetermést idén nem citromsavval fõzzük fel lekvárnak, hanem cigánymeggyel. A két gyümölcs tökéletesen kiegészítik egymást, ajánlom mindenkinek, aki füge-fölösleggel bír! nevet
#8883
Szép termés!

Közben nálam megjelentek az elsõ Andromeda paprikák. Még zöldek, de remélhetõleg így fognak kinézni majd: nevet

beillesztett kép

#8882
Szokásos hó végi helyzetjelentés az udvaromból:
A magról vetett paprikáim kezdenek érni, egy kiragadott piros ami ment is a hallébe ma:
Link
A múlt havi nap égett diók még tartják magukat, remélem beérnek:
Link
A tavasszal átültetett futórózsa remélem hoz még virágot:
Link
A csemege szõlõ beteg része. Erõs perenoszpóra fertõt kiheverte, de vannak fonnyadt zöld bogyók. A kocsányon is látszik a behatolás, barnulás:
Link
Egészséges fürt:
Link
Jön az augusztus, a nyári ritkító metszés ideje. Az orgona fára felfutó szõlõt majd fél arányban visszametszem, az orgonával együtt. A kajszi égbetörõ vezérágát is harmadolom majd.
Link

Végül egy motoros társaság megállója a vendéglõ elõtt, mentek Orosházára...
Link
Szép nyarat kívánok!

#8881
Immár egy hete leérett a fiatal kajszifánk meglepõen szép és bõ termése (a két öreg fa - 40-45 éves - sajnos kiszáradt, a fiatal megértette, hogy most õ következik). Pár éve ez a fa még ilyenkor nem is érett, most több héttel korábban. Most az õszi éreget, és szép fokozatosan a füge, ahol a 2. termés kezdeményei is növögetnek már. Szerencsére a múlt heti jégverés elkerült minket, a Balaton partját ill. a szõlõhegyeket sajnos több helyen totál elverte, a szõlõt lenullázta, többek szerint jövõ évre is kihatással!
#8880
Érdekes cikket találtam a szennyvíziszapról (azzal a megjegyzéssel, hogy antibiotikum szermaradék mentesítés dolgában még lenne tennivaló...) a Vízmû Panoráma 4. szám 26. oldalán (Varga G.: Én így látom)
Link
#8879
Elnézve a hétvégétõl várható mini KÜN-ös idõt legfeljebb a muskátlijaim kapnak majd vizet. kacsint
#8878
Most érett be nálam a bergeron sárgabarack (3-4 éves a fa, 20-30 szem). Egyszerûen gyönyörû és egész nagyok is, félelmetesen zamatos, 4-5 szem volt ami lerohadt az esõs idõ miatt, de jó, hogy ennyivel megúsztam.

Mondanom sem kell, hogy a konyhakertet 8-9 napja nem locsoltam, de nem is fogom még. Tegnap fellazítottam a talajt a tövek körül, hogy száradjon inkább, meg levegõzzön.
#8877
Kertvárosban lakunk, szántóktól viszont messze. Rovarok, giliszták vannak dögivel. Tavaly kaptak rá elõször. Én a ragadozómadarak hiányával, illetve a túlszaporodással magyarázom.
#8876
Magyarázatok (nem bizonyított) a madarak eddig nem tapasztalt (megszokott) gyümölcsfogyasztására :

1. A hagyományos táplálékuk megfogyatkozott ezért eszik a barackot szõlõt fügét stb...
A nagytáblás monokultúrás (repce,búza,napraforgó,kukorica) vegyszeres ipari mûvelés hatására a táplálékul szolgáló rovarok giliszták száma nagy területen közelít a nullához.

2. Lehet ették eddig is de nem tûnt fel mert a madarak gyümölcsök aránya más volt.

3. Tanulnak (változnak) a madarak is rákapnak a gyümölcsökre.

Én ezeket gondolom a feltûnõ madár gyümölcsevés magyarázatának.
#8875
Akkor nem szomjasak csak lopósak.Nekem a szilva potyog, megfúrt, és heges példányok esnek le.Pedig kapott permetet,de nyilván nem használt. szomoru
#8874
Húha, rákaptak a rigók, sõt a verebek is a fügére! zavarban
#8873
Én mindig esõ után gyomlálok, nálam igazából csak ilyenkor lehet felhúzni a gazt, vagy még ilyenkor se. Most jól fölázott a talaj, szépen kigyomláltam a paradicsomokat. Repedés nálam is van a paradicsomokon, de ha most száraz idõ jön, akkor ez csak esztétikai probléma marad. Remélhetõleg. Végeztem egy ritkítást is a gombás fertõzések esélyének csökkentésére. Sajnos a cukkinit idén is betámadta a monília, vagy nem tudom mi, a kis terméskezdemények bebarnulnak.
#8872
Feltéve,ha nem fordul újra csapadékosra az idõ.Ecm most elõjött egy zivataros verzióval hétvégére.
Nálunk iszonyatos sebességgel nõnek a paradicsomok,paprikák. Héten egyiknap gazolnom kell,ha szikkad a talaj.
Egyelõre repedés nincs bár nincsenek is érés elõtt állóak. Hétvégére cseresznyepaprika talán már lesz.
#8871
Szerda este óta 100 mm csapadék hullott, az éves mennyiség több, mint 20 %-a... Nem bánnám, ha e hónapban már nem esne. Egyelõre csak 1-2 parin láttam repedést, de egy távolabbi szomszéd már beszámolt tömeges repedésrõl. Még jó, hogy a kerti medencét nem töltöttem tele, most pont jól áll a szint. A héten biztosan nem fogok öntözni, max a paprikát a hét végefelé.

#8870
Az õszies idõben észrevettem, hogy a leérett sárgabarack után a rigók rákaptak szõlõre ami már kezd érni. Föltettem a madárhálót hátha így beérik rendesen mielõtt leennék az összeset a madarak
#8869
Ez már botrány, ami itt van. Már 29 mm-nél járunk és még hol a vége. Így 60-65 óra alatt már 90 mm esett le. 72-80 óránál lehet meglesz a 120 mm. Az éves csapadékmennyiség 20 %-a. Ha nem reped meg a már elég sok narancssárga paradicsom (pedig az esõ elõtt elég sok enyhén pirosat leszedtem, inkább bent érjen), akkor megeszem a hintaágyat. A paprikánál nem félek annyira, vagy a cukkininél. Komolyan, már azon filóztam, hogy lehetne lefedni az ágyást esõ ellen, de hirtelen megoldható ötletem nem támadt.. Az alma viszont visít örömében, igaz arra 1 hete öntöztem vagy 300 l kútvizet.
#8868
Amikor még fényes a termés, de már elég normális mérete van szedd le. Ne várj vele sokáig, bizonyos fajták megkeseredhetnek. Amikor felvágod, akkor éretlen, fehér magoknak kell benne lenni, nem pedig sárgás-barnának. Szerencsére nálunk akkor is simán fogyasztható még, de amikor megfakul, elveszti a színét, vagy pl a fehér fajták sárgulni kezdenek, akkor már lehet nem lesz olyan finom... Ki kell kísérletezni. Milyen fajtád van amúgy? nyelvnyujtas
#8867
Én a padlizsánról nem tudom mikor lehet már leszedni. Szép nagyok is vannak már, de amikor le akarom szedni alig bírom leszakítani, aztán már hagytam is inkább. Lehet valamirõl tudni hogy mikor szedhetõ le a padlizsán?
#8866
Ami magától leesik vagy érintésre a kezedben marad, az már érett. nevet
#8865
Áfonyát termesztõk!

Mikor lehet tudni, hogy megérett?
Mert nekem napok óta kék/fekete, és hatalmasak, de elég kemények és nehezen is jönnek le, meg fõleg savanyúak.
Mi az a jel, amirõl tudom, hogy érett?
Kék áfonya amúgy, nem fekete (Darrow vagy mi a "márkája").

Utólag olvasom, hogy pár helyen azt javasolják, az ültetés utáni elsõ 1-2 évben az összes virágot szedjük le, hogy nõni tudjanak... hát nekem legalábbis ritkítani kellett volna szomoru
Na mindegy, jövõre csak pár virágot hagyok fent, illetve azon, amelyiken rengeteg termés van most, lehet hogy egyet sem - hadd regenerálódjon.
#8864
Ismerõsnek a mogyoróbokra a tyúkkertben van, nincs közte kukacos. Bio-n. Tyúkok megoldják.
#8863
A mogyoró az egyetlen, amit apukám permetez: májusban, ormányos ellen.
Kiváló, egészséges is minden évben nevet
#8862
Milyen megható kép, a gondos nagypapa. nevet

Apósomnál Baktóban (Szeged) is van egy hatalmas mogyoró bokor-fa, de szinte 100% kukacos szokott lenni, nagyon nem is foglalkozik vele mondjuk és nála is potyogott, igaz nem zölden.

Köszi az infókat.
#8861
Képzeld, egyetlen egy barack (bergeron, meg az early redhaven) sem potyogott le, pedig most az õszim nem túl egészséges (bár pont most a vihar után megnézve, mintha szebb lenne.. lehet, csak a fények voltak jobbak.. laza ). Pedig volt szél rendesen, a cseresznyefán a magasabb részeken fent hagyott sárga ragacslapok jó részét letépte...
#8860
Egyetértek. A réz-kombi a legjobb mostan. Ha van olyan 4-6 órás felszáradó idõ, biztosan megtapad, és tart 2 hétig.
Én a mogyorókkal vagyok bajba, zölden akár 3 tokos mogyi is lehullt.Nem csak a szél miatt, már 3 napja is leesett. ? Tavaly is volt ilyen, nem tudom mi az oka. kacsint
Link
Ja meg egy csendélet, az udvaron unokákra várva...
Link
laza
#8859
Az szép mennyiség.
Itt 40 fölött az elmúlt 24 óra, ebbõl reggel 34-38 között (borvidéki állomások mérései).

Hát ha van kár érdemes újra szórni, réz, kén kombóval, hogy a betegségek a sérüléseken ne jussanak be.
#8858
Ha a levél fonákja is kapott a Dithane-bõl, akkor hatásos pár napig. A fürtöket pedig jól lemosta. Érdemes majd szárazabb napon Dithane+ polsulcol-kénnel is lefújni. Keverhetõ a kettõ, perenosz-rodhadás, és lisztharmat ellen is.
Barackok?
Nálam a reggeli szélvihar leszedett 6-10 szem szilvát a fáról.(féléretten)
#8857
Botrány, ami itt volt. Megtelt a csapadékmérõ, így csak extrapolálva tudok egy kb.-i értéket mondani: kb. 60 mm jött le több adagban. Úgyhogy a havi adag le is jött. És még lesz itt a héten, ahogy nézem.

Érdekes, nálam ebben az évben a legszebb a szõlõ (1 tõke csak) Csak márciusban adtam neki bordóilét, azóta semmit, ugyanakkor ahogy írtam már a paradicsomnál van valami gombás cucc, ami a szárazsággal javult azért, de most nem tudom, mi lesz a csapadékos idõ után. A kontakt szer, ha tegnap adtam neki (Dithane), azt szerinted lemosta a 60 mm? (mondjuk az van ráírva, hogy esõs idõben is több napig hatásos, de ilyen zúdulatnál ?)

Elképzelhetõ szerinted, hogy a szõlõm most azért ellenállóbb a betegségekre, mert tavasz elején megszüntettem az egyik kart a tõkérõl, és így kb. felére esett a terhelés? Hozzáteszem, szellõsebb azért nem lett összességében, tehát ez nem befolyásoló tényezõ.
#8856
Kezdem bánni, hogy június elején 2 hetet vártam 2 permetezési forduló között. Masszív peronoszpóra fertõzés indult meg a szõlõn. Lehet vasárnapi és az elõtte lévõ (10 nap különbséggel) permetezés már késõi volt. Holnapra kicsit felszárad akkor kontakt szerekkel megszórom a szõlõt. A ma reggeli zivatar biztos jól megtépázta amúgy is. zavarban
#8855
Köszi Nektek az infót, na most meglátjuk a sok esõ mit hoz ki majd, azért most kora este lepermeteztem kontakt szerrel...bûnbe estem.Egyébként már szépen terem, a lugas pari már egész puha lett.
Reggel kárfelmérés.. remélem a kb. 30 db sárgabari azért nem potyogott le.
#8854
A gombás betegségekre oda kell figyelni még mindig sajnos..
Én személy szerint otthon 2-3 hetente (ha úgy látom) zöldmetszést végzek, mert amiket használtam tavasszal (mikorrhiza gomba, trágya, természetes jótékony talajjavító baktériumok) azok meghozták "gyümölcsüket" és néhány fa hihetetlen módon fejlõdik. Az egyik ráadásul termést sem nagyon hozott (tavaly nem figyeltünk oda rá), emiatt még dinamikusabban fejlõdik. Kész õserdõ lenne, ha nem metszeném folyamatosan. Ezenkívül most vannak a legnagyobb melegek, érdemes a fák körül takarni a talajt/mulcsozni, elnyomva ezzel a gazakat és csökkentve a párolgást, továbbá ezek egy része némi tápanyagot is pótol.
#8853
A zöldség kerti növényeknél most a lisztharmat ami kellemetlenséget okoz.Szõlõ, uborka petrezselyem, stb. Gyenge kénes, lombtrágyás lefújás de csak este felé, vagy kora reggel. A kénes csepp napon pörköl.
A gyümölcsfákra visszatérve: a termés leszüretelése után esetleg tartsunk szünetet, de ne soká. A nyári hajtások, és a letermett ágak legkésõbb Aug. 20-ig essenek át ritkításon. Az új benövõ hajtásokat, és besûrûsödött közép vesszõket kell akár alapból visszavágni, hogy szellõs legyen a fõ vezér ág.
A gyümölcsfák a következõ, aug.-szept. idõszakban "termelik ki" úgymond a jövõ évi termõ alapot."
Most a szeszélyes csapadék-hiány is okozhat megtorpanást ezen folyamatok alatt. Aki teheti legalább 10-40 liter vizet adjon a fa csurgója környékére, hogy átvészelje ezen hûség napokat.
#8852
Jövök a Júliusi agromet kalendáriummal;
A sárgabarackom most adta le az utolsó 5 kilót, az alsóbb ágakról.
Link
Link
Nem sok napsütést kapott, a meleg ellenére lassú volt az érés.
A szõlõ új karon lévõ termések;
Link
A paprikák, nevenincs fajta, elvileg méreg erõs.Látszik is a karcsú termés.
Link
Mogyoró ágvégi termése. Valami gond lehet, mert egykét tönk leesik zölden. ( dió-mogyi terméshullás??)
És végül a lila akáca, Április utáni másod virágzása;
Link
A lényege, le kell vágni minden kunkorodó, talajfelszíni hajtást, csak a fõ ágakon legyen új hajtás.
nevet
#8851
Egyszerû öregedés. le kell szedni az öreg leveleket.Meg az oldal hajtásokat, amik leszívják a bogyók energiáját.
#8850
Alternária.

Utolsó észlelés

2025-05-15 23:18:47

Szokolya - Jókai út (Tszfm 187 m)

5.0 °C

31502

RH: 70 | P: 1012.5

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139635

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.