2024. november 28., csütörtök

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#8735
Szépek. Az oldalhajtásokat nem szoktad leszedni az elágazás alatt?
#8734
Köszönöm a választ!
A szõlõ legérzékenyebb termõ szakasza a virágzás. A virágzás után pedig gyorsan növekedésnek indul a fürt, ekkor is, mint horizati is írja felszívódó+ felületi védelem javasolt.
Ami fürt beteg lett, az úgyis leszárad, de kézi válogatás nem hoz eredményt. Lehet hogy az új sebzéseken újra fertõzõdhet.
#8733
Szia!
Ez valami annuum, azaz közönséges paprika lesz, mint az összes magyar paprika is. A levele, termése árulkodik. Ettõl persze lehet kis termetû, bokrosodó, de lehet nyurga folytonnövõ is. A barátodnak a cserép mérete miatt is lehet, hogy csak x méretûre nõtt, nálad szabad földben meg nagyobbra fog. Fene tudja. Majd mutatod késõbb is és kinyomozzuk mid is van.
Nálam sajnos a szõlõ idén peronoszpórás lett. Az utolsó permetezés valamikor május közepe felé volt, rájött a sok nagy esõ, múlt héten nem tudtam lefújni (keveset vagyok itthon Debiben és akkor is esett...), ma vészmegoldásként végigzöldmetszettem, hogy szellõs legyen, reggel lepermetezem. A nagyon gombás fürtöket leszedtem (rekord termés lenne idén, ha nem jön a gomba...), levélen nem sok jele volt még a fertõzésnek.
A kérdésem az, hogy mit tehetek még? Azaz persze figyelni kell (anyámmal nézetem), hogy megállt-e a gombásodás, lehetõleg pontosan tartani a permetezési fordulókat, de azokkal a fürtökkel kell valamit csinálni, ahol csak kisebb részén, 1-2 kis terméskezdeményen láttam gombásodást, vagy azt a növény miután megáll a fertõzés magának "kezeli" (úgyértem ledobja az életképtelen szemeket, leszárítja a fürt azon részét), vagy nekem magamnak kell bogyót válogatni? Sosem volt még ilyen jellegû problémám, azaz nem tudom mitévõ legyek. Az biztos, hogyha a fertõzött fürtöket teljesen le kell szednem, akkor a várható 100-150 kilónak a fele elveszne, ami több tízezer forintnyi veszteség lenne nekem. szomoru
#8732
Hello Bellone!
A kinti paprikáimból pár; már hozza a csövet, kb.2 centis. Lehet hogy nem lesz törpe? a szára már adott.
Link
Másik tõ:
Link
Harmadik tõ:
Link
Karcsi barátom pedig mondja, hogy cserépbõl való, nagyon mérges fajta.
laza
#8731
Héten kész lesz (remélem,várom a telefont), apóstól addig kölcsön kértem az övét. (másfél hete szórtam meg, lassan újra kéne).
Ha péntekig nem szólnak meglátogatom a szervizt. laza
Igen, jó lenne egy kicsit száraz idõ már, hogy fõleg a peronoszpóra ne robbanjon be ajtóstól.
Felszívódó+kontakt szereket használok. Fõ a teljes biztonság. nevet Érés elõtt 1 hónappal meg visszaállok kontaktra, rövid é.v.i-sekre.
#8730
Nálam is szépek a megnyúlt, testes fürtök. A következõ hétvégéig a meleg betörés szépen hizlalja majd õket. Persze vigyázni kell, mert az átlag hõmérséklet~ 18 fok és a hajnali pára kedvez majd a spóráknak. Felületi védõ kezelés, de a gyors bogyónövekedéskor ilyenkor jobb a felszívódó- védõ szer.
Kész van a permetezõd? Írtad hogy a szivattyúnál volt folyás. Van rajta a ventilátor tengelyén ilyen? Nekem nem volt, hanem a tartály alján volt egy ovális gumi, ami elöregedett (granulátum szóró üzemmód)ott eresztett.

#8729
Érdekesség: feleségem nagymamája házának udvarán áll egy nagy cseresznyefa. Baromi finom, mézédes termése szokott lenni, és nem nagyon kukacosodott soha (szerintem a fa alatt garázdálkodó baromfi miatt egyébként).
Nagymama sajnos meghalt másfél éve, és a házat még nem adták el - viszont idén már após nem permetezte le a fát levéltetû ellen, mert nem gondolták, hogy nem sikerül mostanáig sem eladni.
Na de a lényeg: hát kinéz valahogy szegény fa, a lombkorona 20-30%-a tönkretéve, pöndörödés, feketedés, egész komplett ágakon pusztult el a levélzet.
Másik eredmény: valami iszonyatos, elképeszõ katica- és egyéb (nyilván szintén tetûevõ) bogárszaporulat az egész fán. Mind degeszre zabálva, meg sem tudnak moccanni.

Szóval milyen érdekes, 2-3 év alatt szerintem a bogarak gyakorlatilag tetûmentessé tehetnék a fát - na persze következõ kör az, hogy az õket zabáló madarak (ha van ilyen), vagy nagyobb bogarak (imádkozó sáska stb.) fog hasonlóképpen elszaporodni, szóval egyrészt hihetetlen látványos a természet ereje, másrészt az is bebizonyosodott, hogy ha egyszer elkezdesz permetezni valamit, azt kb. soha nem hagyhatod abba többet, mert akkor így jársz. VAGY abbahagyod, és 2-3 év termés nélkül sok imával, hogy helyreálljon az ökoszisztéma.
Ezek alapján biokertészetet is csak úgy szabad nyitni, hogy szûz terület, csemeték, óriási mennyiségben és variációban, sosem kezelni vegyszerrel, és bízni a természet erejében (pici csalás: hasznos bogarak behozása, pl, fülbemászó), na meg a megfelelõ idõjárásban nevet

Ha sok pénzem lenne, és nem ettõl függnék, tuti belevágnék nevet
#8728
Üdv.
A szõlõ nagyon gyorsan csap(ott) át virágzásból, bogyós állapotba. Néhány fajtán nagyon szépen látszik már a kötés.
Ez tegnap készült: Link (instagramos)

Egyelõre a rendszeres védekezés elérte célját, nincs gond lisztharmattal, peronoszpórával. Na meg persze a rendszeres zöld munka sem hátrány. nevet
#8727
Alig szabadultunk meg a gombás betegségektõl, megint esõs idõ van.
Egyébként érdekes, otthon a homokban a gazokon csüngtek a tetvek 2 hete, a fákon viszont alig 1-2 volt csak. nevet Ja és találtam néhány katicát is, ez jó jel, felénk eddig elég kevés volt.
#8726
Nálam van egy kis cigánymeggyfa, de idén különös módon nagyobbak a termései és mintha édesebbek is lennének. Na annak semmi baja. A másik, rendes meggyek még most érnek be csak.

A vándorpoloskák elsõ petéi kb. 1 hete kelhettek ki, sok kis poloska tanyázott a málna terméskezdeményeken és terméseken. Fogtunk két befõttesüveget, az aljába Domestos-t öntöttem és elkezdtük õket begyûjteni. Permetezni már nem akarok, ellenben ha nem csinálunk ellenük semmit, ledarálnak mindent a málnától a paradicsomig.
#8725
Akkor a meggyed rezistens fajta, vigyázz rá, és ápold le októberben is.
A paprikát barátomtól kaptam õsszel 2 csövet. Azt mondta csilis fajta, cserépben volt, de tavaly nyáron kiültette az udvarba. Meglássuk mit hoz most. Elõször próbálkoztam magról vetéssel.
laza

laza

#8724
Igen, mondasz valamit, pándi féle a formája, viszont a pándi félék, úgy tudom, igen fogékonyak a moníliára, ennek meg kutya baja, és mióta itt lakunk 5 éve egy csepp rezet sem kapott, nemhogy keményebb cuccot. Persze lehet, hogy csak jó helyen van, a kert szelesebb részén és ez is számíthat talán, viszont a fa formája nem igazán meggyre emlékeztet, teljesen úgy alakítja a koronáját, mint a cseresznye, nagyon megy fel az égbe is, alig gyõzöm visszavagdosni. Na mindegy, az biztos, hogy nem cseresznye, minden esetre érdekes. Köszi az infót.

Sárga lapok: A fa keleti, délkeleti és délnyugati oldalán elég sok cseresznyelégy van a lapokon, úgyhogy rajzás az volt, viszont ma frissítem az információt a mai cseresznyeszedés után: A dél-keleti oldalra egyetlen lapot raktam csak ki, az brutálisan tele van, és távolabb a laptól, de azon az oldalon sajnos több, mint fele kukacos. Viszont valamilyen szinten ez jó hír, mert akkor igenis nagyon számítanak a lapok, mert ahol kint vannak, ott max. 5 %-os a "kártétel". Mondjuk ezt már az elõzõ években is tapasztaltam, de most még szembetûnõbb talán.

Szépek a paprika palántáid, ott a homokon nem kell minden áldott nap locsolni õket?
#8723
Az elsõ, mostanra leérett cseresznyefánkon egyetlen kukacos cserkó sem volt.
A második most fog beérni, kíváncsi leszek.
Semmilyen módon nem védekeztünk, csak gombaölõt kapott tavasszal.
#8722
A meggyed vmi. érdi óriás-pándi üvegmeggy fajta lehet!vigyázz rá.
A sárga lapokon (10 2cm) mennyi légy volt? Ha csak 2-4 akkor elmaradt a rajzás, és viszont betett a hûvös esõ is.
Én meg nem nagyon vagyok megelégedve a meggyekkel, ritkán kötõdött, és hajt mint a bolond.Biztosan ok volt a nitrogén tavasszal.
Vannak a lomb alatt visszamaradott kötõdések is, a széthúzott virágzás miatt;
Link
A barack meg a meggy, szûkösen,de elvannak;
Link
Paprikáim;
Link
A diók;
Link
Mogyoróka a hajtás végén;
Link
Dió gubacsatka fertõ a levélen;
Link

És egy makró az éppen leszálló fürkész darázsról a szõlõ virágon;
Link
nevet vidám
#8721
Sajnos csak most van idõm feltenni.
Ezek május 22-i, vasárnap esti fotók. A kertünk elnyerte végleges, nyári formáját.
A fû szebb mint valaha, rendszeresen nyírva van, és míg 21-én Szegeden voltam, szüleim által a paradicsomok is kikerültek az udvar végi veteményesbe. Ilyen késõi kiültetésre nem is emlékszem :Link Link Link Link

Sajnos idén senkinek, semmi ideje gazolni, a múlt hétvégén én nekiálltam egy szabad(abb) péntek délutánon, és annyi gaz lett idén, hogy ugyan elkezdtem, de hamar abbahagytam, nem lehet gyõzni (gyom írtó). Részben az igen szeles idõ is a ludas.
#8720
Már a nagyobb meggyfa is nemsoká le lesz szüretelve, igazából nem tudom, milyen meggy lehet, de mi csak cseresznyemeggynek hívjuk. Viszonylag nagy, de lapított alakja van, moníliára nem igen fogékony, jellemzõen a vastagabb (öregebb) ágak mentén közvetlen álló kocsányokról hozza a terméseket. És a fa alakja is inkább a cseresznyefára hajaz, a kéreg kinézete is. Érdekes.

Én nem tudom, mi van idén, de tavaly 60-80 %-a kukacos volt, idén 0, azaz, nulla %, pedig csak 3 sárga lapot raktam ki, nem hinném, hogy az egész fa kukacmentessége ettõl lenne, de úgy látom a germersdorfi cseri sem igazán kukacos, ott mondjuk kiraktam jó pár lapot, de itt sem ezt gyanítom fõ okként, mert ahová nem raktam lapot (kísérletképpen), ott sem találtam igazán. Mondjuk lehet, hogy majd a bordó színbe váltásnál fogom csak igazán látni... fene tudja. Ti mit tapasztaltok kukac ügyben, már persze, aki nem permetez.
#8719
Közben hazaérkeztem, és meg is jöttek a sztíviák. Megkóstoltam néhány levelet, és tényleg brutális. 30-szor édesebbek a cukornál, de leszárítva, kifõzve az oldat 300-szor is édesebb lesz. Remélem összejön ennyi növénybõl legalább fél liter fõzet õsz környékén. Nyáron nagyon sokat tudnak még nõni. nevet
#8718
Köszi szépen.
Elméletileg holnap megjön a rendelésem 10 darab jázminpakócára. Haláli ez a magyar név. zivatar
Nyáron kint lesznek a kertben, hadd nõjjenek, majd kipróbálom ezt az édesítõt, talán sikerül kifõzni. A neten számtalan videó van róla, miként kell elkészíteni. kacsint
#8717
Attól függ hogy mekkora a növény!
Ha kicsi akkor van értelme cserépben tartani, ha fás szára van, akkor ki lehet ültetni.
Közvetlenül a fal mellé, szó szerint a ház falának a tövébe kell ültetni, hogy téli elfagyás esetén a házfal által tárolt hõ annyit "leheljen", hogy ne fagyjon el.
Ha nem akarod kiültetni, akkor jó nagy edényben évekig eltartható, teremni is fog, de egy szabadban lévõhöz képest sokkal kevesebbet.
#8716
Pár kép az udvarról:
Virágzó csemege szõlõ;
Link
Éredõ málna:
Link
A kiültetett paprikáim:
Link
Már hozzák a virágot:
Link
nevet
#8715
A hídi vásárban sikerült beszereznem egy zöld óriás fügét. Cserépben meddig nevelhetõ?
#8714
Próbáltuk telelteti (fûtetlen, de fagymentes elõtérben telelt, ami viszonylag világos), de lehet néha elfelejtettük locsolni, így finoman fogalmazva "nem volt szép" tavaszra. Aztán csak feléledt és kihajtott. Majd második évében már nem sok mindent csinált (gondolom ott is a vízhiány miatt szenvedett). Csak a levelét szedegettük, tettük el teához. Koncentrált fõzetet nem csináltunk belõle (annyira nem volt sok növényünk). Az idén is van pár tõ, jó lenne, ha eljutna "érett mag" stádiumig, akkor nem kínlódnánk max csak 1 tõ teleltetésével (amúgyis kell a hely a teleltetõs chiliknek), ha lenne sok magunk, akkor jövõre "tele lenne vele a kert". nyelvnyujtas
#8713
Szia.
Igen, lenne. kacsint Télen mit csináltok a sztíviákkal, és próbáltatok-e már kifõzni belõlük édesítõt?
#8712
Szia!
Nekünk van néhány tõ. Valami konkrét kérdésed is lenne? Hátha tudok segíteni. kacsint
#8711
Köszi.nevet
Próbálkozunk párommal minél gazdagabb flóra-faunát létrehozni azon az cirka 1200 m2-en, amit mûvelünk.Ma-holnap levágjuk a gazat is, kíváncsian várom, hogy "jönnek-e" a szülõk a fûnyíró után rovarokra vadászva. laza
Igen, figyelek a jövõben, de talán nem lesz gond. Ahogy elnéztem a fiókákat néhány nap(1 hét) és kirepülnek. Ha szerencsénk van még egy fészekalj belefér a nyárba.
Úgy néz ki a tetü gondot a mospilan+karate kombóval sikerült le tudni egy idõre. Nem mozognak már a leveleken.
#8710
Egy kis adalék, még a búbos bankákhoz. Kölök koromban volt egy körtefa odúban ilyen madárfészek.
Meg akartam nézni-fogni a madárkákat, de az anyamadár hátat fordítva a résnek, lespriccelte az ürülékével a kezemet. zivatar
Olyan szaga volt mint a dohos hordónak,amibe beleszáradt a törkölyiszap. Na ezért is szeretik a hordót! laza laza
#8709
Nagyon szép dolog amit csinálsz, a búbos bankákra gondolok. nevet
Ne feledd, majd ritkítják a pilléket, káros rovarokat.Akár már ne is permetezz rovarölõvel, nehogy mérges legyet vigyen az anya madár. laza
A kajszit nem nagyon szokták ritkítani, ledobja az magától is a felesleget. Persze vannak fajták, gönci m.kajszi, hogy szinte csokorban vannak. Az íze úgyis olyan lesz, ami a fajtára jellemzõ. Persze itt is lehet figyelni az teljes érést, a hullás kezdetekor, vagy nagyobb szél után. Az aranysárga-okker szín után még 3 nap általában.

#8708
Kajszit ritkítsd, megszakad a fa. Inkább legyen 5-6 szép,finom, mint 20-30 íztelen. nevet
Josta: kóstolni kell.

Hát locsolni azt nem kell, lassan kezd 2010 feelingje lenni az évnek.
#8707
Az egyik cseresznyefáról jól bezabáltunk hétvégén, nagyszemû, nagyon finom, és semmi kukac nevet
A második most kezd még csak érni, picivel kisebb, de nagyon ropogós, és szerintem még édesebb lesz. Remélem ezen se lesz kukac. Viszont sokkal több van rajta mint az elsõn, úgyhogy már a befõzést emlegetem az asszonynak, aki ettõl frászt kap vidám
Áfonya fantasztikus, hatalmas nagyok (közel 1 centis bogyók), most kezdenek színezõdni.
Josta: nem tudja valaki, mikor érik? Már jó fekete mind, de kemények. Honnan tudom, hogy mikor érett?
Szeder: elsõ fecske virág után elkezdett hozni egy rakás másikat, úgy látom nagyon elhúzódó, folyamatos termés lesz rajta, örülünk nevet
Gesztenye: van 5-6 virág rajta, kíváncsi leszek hogy terem-e majd...
Füge: 66% veszteséggel, egyetlen termés maradt még, kíváncsi leszek, beérik-e.
Kajszi: rengeteg van a pici fához képest, és egészségesnek is tûnnek, meg maga a fa is. A fülbemászók lassan lelegelik az összes tetvet mindenhonnan, jó dolog ez a biomûvelés vidám
Remélem jövõre lesz mandula is már, meg esetleg vérszilva. Utóbbinak lehet, hogy ültetek egy társat.

Szerk: a hétvégén megint özönvizek voltak, locsolni nem kell megint napokig az tuti. Addigra meg jön az újabb adag, de ennek már baromira nem örülök, mert csak elrohasztja a fán a cserkót.
Áfonyának még bõven jó, de lassan már csak neki.
#8706
Sztori:

Van néhány régi hordónk az udvarban felállítva, melyekre cserépben virágokat rakunk nyaranta. Az egyik ilyen hordón a dugó nem volt benn. Tegnap párom hallott valami csipogást a közelbõl, én meg neki álltam "vadászni".
Õket találtam:
Link (instagramos kép)
Búbosbanka fiókák, ha minden igaz. Haláli aranyosak. Büszkeséggel tölt el, hogy védett madaraknak adhatok otthont. Remélem visszajárnak majd.

Cseresznyefánk 35 kg-nál jár, de még nincs vége.
Meggy: 12-14 kg, és még ennek sincs.

Remek év, csak ismételni tudom. nevet
#8705
Sziasztok!
Foglalkozik itt valaki jázminpakócával, azaz sztíviával (stevia)?
#8704
Hát igen. Hamarabb is terem, és sokkal több is lesz rajta. nevet
#8703
Jó ez a novemberi vetés, Pünkösd óta eszegetjük zölden, és 1 hete szedtük ki. Itt a piacon egy hete 800 volt a borsó most se ment 400 alá. Érdemes ezt ültetni, mehet a helyére a paprika paradicsom palánta.
#8702
Elég viccesen hangzik, de mi már május végén felszedtük a borsót. Nagyon hamar termett a november közepi vetés. A végén sok rá is öregedett. Annyi volt rajta, hogy nem gyõztük szedni. Herótom lett már a borsótól. hideg
#8701
Tegnap megkóstoltuk az elsõ borsókat a kertbõl. Hihetetlen ízletes, ezt én is szívesen eszem. A karalábé is igen jól sikerült. A rukkolát is már lehet csipegetni. A meteort már le is szedtem... A másik (nem tudom milyen meggy, mi csak cseresznyemeggynek hívjuk) meggy is már jó lesz jövõ hét végefelé.

Ennyire jó csapadékeloszlású májusra nem is emlékszem, alig kellett locsolni (talán egyszer locsoltam májusban), de túl sok esõ sem volt, teljesen jó. A redhavennel nem vagyok túlzottan elégedett, a gyümölcsök és a fa néhol mézgás (nem vészes), igaz az elõzõ évek szinte hibátlan állapotát nehéz überelni. Egyébként a környéken sem elégedettek az õszivel (legalább is akikkel errõl beszéltem), hasonlókra panaszkodnak (pedig õk rendszeresen is vegyszerezik).
#8700
Igen, valószínûleg az lesz, nõvéremnek is az a kedvence.
Szegeden most voltunk a borfeszt utolsó hétvégéjén.
#8699
Nem tudom milyen fajta cserkó van a Somlón, de június közepén van teljes érésben. Germersdorfi lehet, irgalmatlan nagy szemûek és eszméletlen finomak! Idén is megyünk legelni. vidám

Szegedre mikor jöttök?
#8698
Köszi. kacsint Tegnap délután is leszedtem 5 kg-t,meg újabb tál epret. Ha tudok ma is szedek annyit amennyit csak lehet. Írtózatos tempóban feketedik a cseresznye. Hétvégére grátisz a meggy is szedhetõ. Nincsenek unalmas délutánjaink. nevet

El kellett vigyem a tavaly vásárolt permetezõmet, szét ment valami a szivattyúnál és folyik (2 hét mire lesz alkatrész). Szerencsére tudok kölcsönkérni már 13 napja volt az utolsó forduló szõlõ,gyümölcs. Ha az idõ engedi valamelyik délután megcsinálom.

(Addig is cseresznye szedés mellé szõlõ zöld munka, had ritkuljon. nevet ) Néhány fajta már virágzik.
#8697
Nem rossz nevet Nálunk az egyik cseresznyefa most kezd érni, pár félérettet megkóstoltam, nagyon finomak. Kb. pont hétvégére, a kisfiam születésnapjára érik be rendesen.
Na persze õ hallani sem akar róla, hogy megkóstolja... nyelvnyujtas
A másik fának kell még vagy 2 hét.
Felkészül: josta vidám

Utóbbi amúgy jól megviccelt, mivel tulajéktól nem kérdeztem, mi, gondoltam úgyis kitalálom. Elõször ribizlire tippeltem, levelei is olyanok, tüskéje meg nincs. Aztán mikor nõttek a termések, akkor biztos voltam benne, hogy egres.... Aztán mikor feketedni kezdtek, akkor azt hittem, mégis ribizli.
Na de csak kiderült a turpisság végül vidám
#8696
Tegnapi szüret:
Link

Ezzel együtt cirka 15 kg cseresznyénél járunk 1 fáról. Kb az 1/3-át szedtük le. Sose fogy el. nevet

Földi eperrõl kb 2 kg eddig. Csúcs eddig ez az év.
#8695
A természet se hülye. Levéltetû nálunk is rengeteg van, és még nem volt idõm permetezni.
Mostanában azt vettem észre, hogy mintha fogynának. Kíváncsiságból szétszedtem pár összepödrõdött levelet, és mindegyikbõl valami nagyobb rovar esett ki.
Vagy 4-5öt szét kellett szednem, mire el tudtam kapni az egyiket: hát kérem szépen, a fülbemászók minálunk rákaptak erre a jó kis fehérjeforrásra, és vagy a tetveket, vagy a hangyákat (is), de szép alaposan felzabálják/elijesztik vidám

Szerk: megerõsítve, kedvelt csemegéje a levéltetû vidám Link

Úgyhogy hatás-ellenhatás, mûködik a bio-rendszer, a természet erejével vidám
#8694
A narancsolaj tetvekre és lisztharmatra is jó. Felénk ritka a lisztharmat, a tetvek viszont annál gyakoribbak. Apám gondban is van velük, amióta actarát nem vehet.. Azonban kezembe vettem az irányítást a kertet illetõen, mert õ nem boldogul vele. vidám
Egy kérdés: van itt Pesten az erkélyen eprem, mivel a termés lelógott a földre, így botokra felkötöttem õket, ezután viszont ilyen lett: Link
Mi a baja? Tetveket nem látok a leveleken.. Viszont a szárak néhol bebarnultak, illetve a levelek néhol hiányosak..
#8693
Számít ám,pl.lisztharmatnál,minél tovább nedves a növény, annál nagyobb az esélye a fertõzésnek.
Actara engedély köteles sajnos...most mospilannal fogok próbálkozni,ezt ajánlották.

#8692
Nem igazán értem amit írsz. Befülled? Számít ez bármit is? A bio megoldásoknak számtalan elõnyük van, pl. nem ártalmas az egészségre, nem pusztítod vele a fát és a talajt (ezáltal további vegyszerezést generálva!!), nem rosszabb hatásfokúak, valamint gyümölcsérés elõtt közvetlenül is használhatod.
De ha már ennyire ragaszkodsz a vegyszerekhez: nem csoda, hogy a karate nem hat, az egy szar. Ha már vegyszer (tetvekre), akkor actara. Az elég brutális, ráadásul felszívódó.
Az egérragacs nagyon jó, mindenképpen kell mechanikai védelem a hangyák (tetvek) ellen. Vannak különbözõ övek is, de a ragasztónál egyszerûbb biztos nincs..
#8691
Igen, már rég kiraktam a sárga lapokat, ami szépen fogja be a cseresznyelegyeket is. nevet Tudom, nem 100 %-os, de ha le kéne fújnom, vegyszeres lenne a negyed kert, akkora a fa, és a gyerekeknek nem mondhatom, hogy egy hétig ne játszanak alatta.

Én bevallom, a germersdorfit szeretem a legkevésbé, nekem túl savas, ráadásul kegyetlenül kukachajlamos. Az én kedvencem a szomolyaihoz hasonló, de annál még sötétebb, konkrétan feketére érik meg, pomázon volt nekünk anno, igazából pomázi fekete cseresznyének hívták, de gondolom nem ez az igazi neve. Aztán fene tudja, lehet, hogy ez a szomolyai volt, csak a helyiek nem tudták. Az is befeketedik?
#8690
A tavaszi megfázások jelei lehetnek.
Az én kajszim is erõsen "ritkul", pedig idáig szép volt. Meggyeken is látszik a szelektálás, permet ellenére sárgul, vagy nem fejlõdik. Az utcai szomszéd szép rózsái is éppen hogy virágoznak, néhol olyan gubóban maradnak fõ nyílás elõtt. A rózsaszirmok mintha leforrázottak, pödrõdnek... Én sem tudom mi ez. szomoru

#8689
Gyors helyzetkép a Bakonyaljáról. Furcsa év ez, fagy egyáltalán nem volt nálunk, relatíve sokat permeteztem, de mégis túl sok a probléma. A mindig iszonyatosan bõtermõ 12 méteres diófán messzirõl keresi egymást pár dió, ilyenhez hasonlót 25 éve nem láttunk (2-3 zsák dió a termés folyamatosan). A meggy rothad, mintha monília lenne, de bármivel permetezni késõ (öreg fa, és pár hete egy viharlecsapta legbõvebben termõ ágát teli meggyel). És az éretlen gyümölcsöt már csapkodják a madarak. Az öreg kajszim már kimondható, kiszárad (ágak elhaltak), 40 év fölötti, elköszönünk tõle a nyáron. Az ifjabbik kajszi rendben. A fügén hatalmas termés mutatkozott, de immár a 70-80%-a egyszerûen besárgul (és lehullik, leszedtem), a végére alig marad. Ez mitõl lehet, megfázott a hûvös tavaszban? Sok a gond velük, nekem annyi idõm nincs, hogy naponta lessem, hétvégi "kertész" vagyok. Régen nem volt ennyi probléma még permetezés nélkül sem. Szerintem. Bodza most virágzik szépen, hétvégén szörp fõzés, jó része megy a mélyhûtõbe. Itt azért minden késõbb érik, az látható az alábbi hozzászólásokból.
#8688
A madarak ellen nem nagyon van védelem. Próbáltam én is csillogó szalagokat cd-lemezt felrakni, de csak ideig óráig hatott. Mindegy, a felsõ negyed a madaraké. Esetleg még az esõs napok kedveznének, akkor nem szomjasak, viszont a gyümölcs meg reped, 1-2 nap alatt le kell szedni, különben berohad a repedés mentén.
#8687
Na igen, a germesdorfi a király. Viszont épp most kell védekezni a legyek ellen, érés elõtt kb. 2 héttel, hogy ne legyen kukacos. (sárgulás) nyelvnyujtas nevet
#8686
Ha ez a fa otthon van, akkor kellemes szüretet kívánok. Igen, a legjobb ízû fajta a földieper dömping után.
Ha viszont kint van a birtokon, akkor is kellemes szüretelést. Nagyon sokat fejlõdik az íze, ha kicsit is bordósodik.
3 nap érés is sokat számít.(sav-cukorfok) Most még esetleg "mennek" az élénk pirosra a seregélyek, rigók, a legfelsõ ágakat szokták megszedni.

Nálam sajnos nincs már meg a cserkó fám, 2 éve ki kellett fûrészelni, öreg is volt, meg megdõlt majdnem 45 fokban a törzse, féltem hogy nagyobb zivatar- szélvihar rádönti a szomszéd mellék épületére.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-28 15:50:03

Nyíregyháza

5.4 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.