Hydroinfo
hazánkban pedig az északkeleti folyókon várok jelentõs vízszintemelkedést, jelenleg is esik erõsen
Mivel sokakat már a Balcsi nem izgat beírom,hogy 13 nap alatt 5 centit apadt.Többet,mint a nyáron bármikor 2 hét alatt.Jelenleg 58,ha hinni lehet a h.infonak.Az észak Dunántúlon 2,5 hónapja tartó aszály miatt láthatóan gyors csökkenésnek indult és az elsõ félévi kb. 500 mm csapi után a térséget azért nem sújtja súlyosabb aszály,mert némi tartalék volt az altalajban.Ennek vége,s ha nem lesz érdemi csapi,a Balcsi a tavalyi rekordmélység körül zárhat.Az ötödik éve tartó folyamat nem ért véget az olyan nyilatkozatok ellenére,hogy a természet úgyis visszaállítja,nincs semmi különös meg,hogy hadd dögöljön meg a szemtelen hazai idegenforgalom,mert majd megyünk az olcsó sós vízbe stb.
A Balcsi csak 63 centis már, ami sokkal jobb, mint a tavalyi, de a kedvezõ emelkedés nem folytatódott, s egyhamar nem is fog újra "áradni"!
Ausztriában, Hermagor városkában nyaraltunk. Ez a város a Gail patak völgyében terül el. Nötsch falucska közelében van egy kis "Hochwasser", árvízi emléktábla a patak mellett kialakított parkolóban. Ott olvastam, hogy ennek a pataknak az átlagos évi vízhozama 33m3/sec., a téli 10m3/sec. Az eddigi legnagyobb árvíz idején pedig, ami valamikor a 60-as években volt, 870m3/sec.-mal tarolt. Nem semmi! Majd 30x mennyiség az átlaghoz képest.
Királyháza,Kemence készülhet!Most vizsgáznak az új hidak,amiket a 99-es árvíz után építettek.
Még egy mondat lefekvésem elõtt.Hangyányiról-hangyányira csökkennnek a Csütörtöki nagy konvektív dolgok esélyei, most úgy néz ki, K-re húzódik, ám a csapadék több, mint érdekes (kétesélyes) lehet.Nem szokásom a GFS-el elõhozakodni, ám így 48h-val elõtte már talán érdemes, hisz Csüt12h-Péntek12h között igen tisztességes csapadékot ad az ÉK-i határunkon kívülre.Ám könnyen lehet, hogy területi átlagban nálunk is becsületes csapadék is lejöhet, kiváltképp K-en.
a péntektõl vasárnapig tartó hüvösebb idõ "hatására" 2 centit apadt a Balcsi/69/,elõtte kb 10 nap alatt 1-et.Vagy tán a beírásom hatására nem mer tovább "pontatlankodni" a hydroinfo.Még a vízhõfok/21,5/ is reálisnak tûnik.
Bakonyvár: szóval nem a vízállásjelentésnél hallottam azt az értéket (22 fok), hanem az Info rádióban, aminek az OMSZ-szal szerzõdése, így elég gyakran adnak friss infokat, s ott mondták be a Balcsi hõfokát, illetve milyen idõ lesz!Amúgy a Petõfin él még a vízállás jelentés, kb 2 elõtt 10 perccel szokott lenni, de azt azért nem hallgatom meg, mert ami fontos, az úgy is ott van a neten, s idõjárásról meg szó sem esik, pedig régen milyen sok hasznos infot mondtak el, nagyon szerettem, talán egyszer lesz újra...
Kali,meglep amit mondasz !Állítólag a rádióban is bemondják a hidroinfo adatait és én gyerekkorom óta hallgattam,bár az utóbbi években nem hallgatom már a Petõfit ill. a vízállásjelentést.Mindig szentírásnak hittem az ott elhangzottakat.Ezek szerint a hajósokat is félrevezethetik,vagy csak a Balatonról mondanak zöldségeket ?
Bakonyvár: bocsi, szerintem félreérthetõ voltam, szóval a szelet nem konkrét esetben értettem, hanem általában!A mai vízhõmérsékletet meg a rádióból hallottam, s az biztos jó, mert OMSZ-os bemondó mondta, szerintem fenntartásokkal kell kezelni a hydroinfo oldalát, nem biztos hogy megállja mindig a helyét, igazad lehet/van!De sajna ezt nem tudjuk leellenõrzni, mert nem vagyunk helyszínen...
Kali,én a vízállásjelentést nézegetem,más nem tudom honnan szed infókat.Ebben tegnap 24,0,ma 20,3 fok szerepel és 71 cm-es vízszint.Aug 1-12-ig az év legszélcsendesebb idõszaka és legmelegebb átlaghõmérsékletei voltak erre/a jún-júl-i melegekbõl rendre kimaradtunk./Ezért nem értem a vízhõfok és szint alakulása körüli furcsaságokat és hogy milyen szeles idõkrõl beszélsz.A lehûlés és szél csak tegnap délelõtt kezdõdött,és nem volt drasztikus.A vízállásjelentés szerint 2 hét melege után Siófoknál hidegebb volt 13-án a Balaton a Dunánál/Mohács 24,4 fok/.
Bakonyvár: én azt hallottam, hogy ma 22 fokos volt reggel a Balcsi, de a héten volt 25 fok is, sõt akár 26 is, szóval annyira nem rossz a helyzet!Illetve egy dolgot nem vettél figyelembe, vagyis lehet hogy nézted, nem írtad, hiába van 30 fok felett a T, ha viszonylag erõs a szél, akkor nem fog úgy melegedni a Balcsi ahogy az elvárható lenne, sõt akár hûlhet is (s ezt tapasztalatból, idei tapasztalatból mondom)!
Most értettem meg egy reklámból,hogy 13-án miért csak 24 fok a Balaton./két hete a B. átúszáskor meg 23 -nak állították be,most 2 hét hõsége 1 fokot hozott/Egy áruház annyi % kedvezményt ad,ahány fokos a Balaton.Elképzelhetõ mennyit fizetnek a hõmérõleolvasónak.Már a meteorológiából is üzletet csinálnak,mint az olimpiából.Nem a valós adatok ill. a sport a lényeg,hanem a pénz,a haszonéhség és meggazdagodásvágy.
Nem bírom megállni szó nélkül ami a kedvenc témám a Balcsi körül van.Megint eltelt egy igazán meleg/erre talán a nyáron legmelegebb/ hét,esõ nélkül.Erre kb 1 fokot melegszik tengerünk,szintje mindössze 1 centit csökken.Mintha egy titkos forrás alulról nagy tömegû hideg vízzel táplálná.Vagy szeptemberig tilos a víznek csökkenni,majd akkor/mint az elõzõ õszökön/heti 5-10 centiket fog csökkenni.Földi halandó láthatja a vízmércét?
Igazad van Bakonyvár, sajna az átúszás teljesen felesleges(és egyéb) erõltetése okán megkérdõjelezhetõ az adatok hitelessége.
Orcátlanság ami a balatoni vízhõmérséklet körül megy.A múltkor a vízszint körül gyanítottam manipulációt,most pedig a vízT 23 fok állítólag,míg egy hete a B. átúszáskor is Siófok 23-at adott.A Napló újság szerint 18 fokot mértek átúszáskor a B. közepén,amit rossz mérésnek állítottak be a siófoki tudósok.Az átúszás elõtt két nappal 18 volt egy heti hûvös idõ után,majd kétszeri 24 Tmax után azt állították,hogy 5 fokot melegedett.Azóta 1 fokot sem melegedett Siófok szerint egy hét nyári meleg,közel 30 fokok mellett.Na menjenek a jó büdös ...
Bõcs egy része már megközelíthetetlen Az áradó Hernád Gesztelynél változatlanul emelkedik, itt este 8 órakor 448 cm-t mértek. A településnek a legveszélyeztettebb hat lakóházából -, amelyet 60-70 cm-es gáttal vettek körül - megkezdték az ott lakó 20 ember kitelepítését hét óra elõtt nem sokkal. A helyzetet nehezíti, hogy elfogytak a zsákok, így nincs mibe tölteni a homokot, így azok pótlásán dolgoznak.Bõcsön szintén elfogytak a homokzsákok, ráadásul a megmagasított 1,5-2 km hosszú gáton helyenként szivárog a víz. Sajólád felöl lezárták az utat, innen már a terepjárók sem tudnak bejutni a dél-borsodi nagyközségbe, így Bõcs egy része közúton megközelíthetetlenné vált.
Reggel 8-kór a Hernád vízszintje Hidasnémetinél elérte az eddig mért legmagasabb 410cm-es vízszintet,és még sajnos mindíg árad óránként 1-2cm-t.
Meteo!A hydroinfon a Tiszai vízállások alatt megtalálod,de csak naponta egyszer frissítik,így még a reggeli adatok találhatók rajta. Úgy látom a folyóvizi horgászatot elfelejthetem egy jó pár napra.
Az evizig.hu oldalon nem jönnek be a vízállás értékek, nem tudjátok hol lehet még elérni a Hernád, Bodrog adatait?
gitár: ne félj attól a vízhõmérséklettõl, szombattól jön a meleg nyári idõ abban a térségben, így hétfõn már szinte biztos hogy 22 fok felett lesz, s ha jó idõ van, akkor 1 hét alatt elérheti a 28 fokot is(ami meg már nem is frissítõ), mint a múltkor!
Hát a Balaton vízszintje most 74cm, ez egész jó a tavalyi évhez képest,a probléma a vízhõmérséklettel van.Az elõzõ hét végén még 24C volt,most pedig csak 19 fok.Megtette a magáét a sok esõ és az erõs szél.Most már mehetek a jövõ héten nyaralni csak fakutyát és korcsolyát is vinnem kell magammal,mert ha ilyen ütemben hûl a víz még a végén be fagy.Ez azért csak vicc volt, remélem azért visszamelegszik.
Nem semmi a Tisza szolnoki elõrejelzése!Bõ egy hét alatt rekordközeli kisvízbõl elsõfokú lehet.A Balatont viszont már végképp nem értem.Az egy hetes kánikulában nem apadt,megjött a lehûlés némi esõvel,erre megindult lefelé.
A hegyekben és Erdélyben mintha most kezdene beindulni a csapi,de ilyen vízállás mellett mindenhol szegedi100 kellene az áradáshoz.
A WO-n a cspadéktérkép szerint az utóbbi napokban volt olyan hely Erdélyben,ahol nem esett semmi.A felhõ és zivatartérképek alapján Erdélyre is sok csapit feltételeztem.Ha csak a hazai vízgyûjtõn esett,akkor nem kell semmitõl sem tartani.
Bakonyvár: de lehet, attól függ minden milyen lesz a folytatás!Több info:www.hydroinfo.huEzen belül vízállás, vízállás grafikon (Vásárosnamény, Szolnok, Szeged)!
A metnet alapján 50-100 mm közötti csapi esett a Tisza vízgyûjtõjén/Erdélyben is/az utóbbi két napban.Nem lesz ebbõl árvíz?
Nem akarok vitát gerjeszteni,de egy hét 30 feletti T és 0 csapi mellett hogy nem csökkent a vízszint egy kissé gázos.Vagy szabin van a leolvasó,vagy az idegenforgalom ezt kívánja.Számomra ezek az adatok ellentétesek a józan ésszel.
Valami nincs rendben a Hydroinfo adataival.Lehetetlen,hogy míg a júl.9-17. tartó idõszakban 5 centit apadt,addig 17-23.-ig nem változott.Hol van a párolgás okozta veszteség?
Az igaz,hogy megkezdõdött a Balaton apadása/ma 77cm volt a méréskor/,de a tavalyi vízszintnél így is jóval magasabblesz idén.A víz hõmérséklete ma 24C a Hydroinfo szerint, ez a jövõ hétre akár 26-27c fok is lehet.
A szeles idõ hatására tovább apadt a Balcsi, már csak 78 centi!A jövõhéten a száraz meleg idõ hatására jó pár centivel fog tovább csökkenni, de a tavalyi mélypontot kizárt hogy elérje, s ez is jó már!
Pontosítom magam,volt egyszer 1999,ben ilyen extrém június errefelé:1999-ben Cseszneken 201 mm esett és július 1-én ugyan csak 410-nél tartottunk,de 12-én 505-nél.Tehát nagyon hasonló az ideihez,az évet 880-al zártuk.Semmi nem garantálja valóban a folytatást,tehát épp ezért írtam,hogy a januárban beinduló csapadékperiódus kifulladásával/és a szokatlanul alacsony átlagT emelkedésével fél év alatt minden emelkedés eltûnhetA zalai sok csapadék alapján gondolom a leírtak a Balatonra is igazak.Szerintem,bár nem vagyok hidrológus,de a rendkívüli vízszintcsökkenésben legalább olyan szerepe volt a 4 forró nyárnak,mint az átlag alatti csapadéknak.
Úgy látszik kezd beigazolódni az elgondolásom a Balaton idei vízszint- emelkedésével kapcsolatban.Még március 31-én írtam,hogy ebben az évben kedvezõ feltételek lehetnek ebbõl a szempontból.Ami pedig különösen szép az az,hogy május 6-án mért 81cm-t is felülmúlja a mai vízszint,-ma 82cm-t mértek./júl 9-én/Ez a legmerészebb ,legoptimistább elõrejelzést is meghaladja.
Bakonyvár: Kár Kockával "perlekedni", hisz nála jobban ebben a fórumtémában igen kevesen értenek jobban hozzá, lévén neki ez a szakmája-munkája(hidrológus), egyáltalán nem szorul rá, hogy megvédjem, csak szólok, hogy neki nem tudsz újat mondani. Abban viszont igazad van, hogy az idei csap. ha nem is rendkívüli, de átlagon felüli(feléd a 700mm feletti éves hozam a rendkívüli, attól pedig még messze vagy, képes az utolsó 5 hónap 150mm alatt prddukálni, sõt ...), de a medencénk épp arról híres, hogy a leesett csapadék igen-igen hektikus eloszlásban jön le, alig csapadékos hónapokat, 100mm feletti hónapok követik, fõleg a nyári idõszakra értendõ, nem kell egyáltalán meglepõdni ezen, a hõség is bõven velejárója éghalatunkra, bár a tavalyi tényleg sok(k) volt a jóból.Ez nem kioktatás céljából íródott, csupán az ironikus hangnemed válasza, remélem nem bántó szándékkal, ha igen, akkor természetesen bocsi érte !
Kockának néhány adat a Dunántúlról.Csesznek 2001:569 mm,2002:696 mm,2003:510 mm.Pápa,2001:496 mm,2002:560 mm,2003:510 mm.Idén eddig:Csesznek 494 mm,Pápa 480 mm.Akkor most mi a rendkívüli ?Az utóbbi években nem is annyira az összcsapadékkal volt a legnagyobb gond,hanem az éven belüli eloszlással és a nyári bazi melegekkel.Az idei év eddig itt rendkívül csapadékos ,az utóbbi 30 évben nem hiszem,hogy volt ilyen.
Mélyen egyetértek !Sajna a tegnapi elsõ mondatom kissé félreérthetõ volt, tényleg túlságosan is kihasználtuk és uralkodunk a természeten(pl. a Balatonon), és bizony egyedül a természet az, ami képes "belevizelni" a levesünkbe, és máris hisztériázunk, mert az ellen nem tehetünk semmit ...
A Dunántúlon nem az idei csapadék a rendkívüli, hanem a tavalyi és azt megelõzõ 2-3 évé. Egyébként az idõjárásban bármi történhet, jöhet aszály, jöhet árvíz. Én a mostani világunkat így is túl szabályozottnak tartom, sok fölösleges emberi beavatkozással. Amíg nem telepedtünk olyan közel a vízhez (hiszen láttuk mire képes) nem is szûkítettük be saját életterünket+mûszaki mozgásterünket és persze a vízét sem.Most már ott vagyunk és használjuk, kihasználjuk és azt szeretnénk, hogy számunkre tökéletesen "mûködjön". Ha ez nem így van keressük a bûnösöket, aztán a megoldást is, ami rendszerint egy ismételt "megerõszakolása" a természetnek.Én azt mondom a természet idõvel kijavítja a hibáit és nekünk embereknek is ezt kellene tennünk! Csökkenteni kéne a saját mocskunkat és tisztítani kell a szennyvizünket. Minden élõvíz minõsége nagyrészt ezen múlik, nem pedig a mennyiségén.
Gyakran nyaralok Baranyában és Pápáról jövet meg-megállunk a gyerekekkel a Balatonnál.A strandok árai egyeztek a baranyaiakkal.Éttermekbe nem járok,a balatoni magánszállások árai nem sokban térnek el más vidékekétõl/Nagynéném Almádiban én Cseszneken foglalkozom ilyesmivel -mindkettõnk tapasztalataangás/Az olcsó kempingek lehet,hogy keresettek.A Ny-Dunántúlon fél év alatt leesett a tavalyi éves csapadék.A fél éve/nem 1-2 hónapja /tartó csapadékos periódus 30 centit hozott,ha most melegebbre és szárazabbra fordul el is tûnhet õszre.