2024. november 29., péntek

Időjárási visszatekintő

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek
>> OMSZ állomáshálózata (2013 év végi állapot)
#23556
A magasban felettünk lévõ, hûvös, viszonylag száraz levegõ, ami a 850-es szinten jól megfogható, megteszi a hatását a töbrökben.
Ma reggel is fagyott.
Júniusban eddig 10 napot volt fagy, amibõl 1 db., ha kerekítve, is, de hideg nap. nevet -4,7 fok, 15-én.

Ilyen késõn is régen volt már nyári napom.
Június 8-ig, várni kellett rá de utána zsinórban 5 napig volt benne részünk odafent.
Az 5 napból 3 nap fagyos-nyári nap volt: nevet
#23555
Thermometer összefoglalója a tegnap véget ért hõhullámról: Link nevet
#23554
Letelt a 2014-es konvektív szezon elsõ harmada,még van 2 harmad nevet
Röviden értékelem:

április 16.-án volt az elsõ zivataros nap,június 1.-én a legutóbbi.
Ebben a másfél hónapban 16 db zivataros nap volt ami nem is annyira kevés,bár a milyenségével kisebb gondok voltak.

Április 16 : Északkelet felõl intenzív záporok érkeztek,az egyik be is dörrent néhány viszonylag közeli lecsapót,hangosabb dörrenést okozva. Hidegcsepp ténykedett.
Kevés jégdara is volt,csapadék 1,6 mm lett csak.

Április 19 : Kora délutántól-kora estig záporok ténykedtek,hallótávolságon 1 b zivatar volt tõlem nyugatra beágyazódva,ebbõl volt néhány felületi dörgés.
Csapadék 2,9 mm lett. Délkeletrõl érkezett egy hidegfront.

Április 24 : Délid alapvetõen változóan napos-felhõs idõ volt,déltõl kezdve tartósan erõsen felhõ volt az ég.
Délután északkelet felõl záporok-zivatarok érkeztek,az egyik cellát erõs ék-i széllökések,heves esõ kísérte,a ziv. tev. viszont gyenge volt.
Csapadék 7,3 mm lett a konvektív gócból,+éjjel még 0,5 mm,így a napi összeg 7,8 mm.

Április 28 : délután 4 és fél 5 között gyorsvonati sebességgel erõs keletkezés indult meg felettem,heves zápor hullott 15 perc alatt 7,8 mm-t adott,közben ény-at felé bedörrent egy másik záporból,viszonylag halkat.
Ezután dél,dny-at felé másfél órán t villámlott-dörgött az arrafelé képzõdõ zivatarokból egy konvergencia mentén,a zivatar tev. gyenge volt,bár egyszer-egyszer megütötte idén elõször a közepes szintet is.

Április 30 : Az év eddigi leggyönyörûbb konvektív napja volt.
Kora délutántól-estid 3-3 db zivatar alakult ki,elõször dél,dny-at,majd észak,ék-et felé.
Egy csepp esõ sem hullott nálam e-napon,de volt 6 db zivatar.
A ziv.tev. gyenge-közepes volt.

Május 1 vidámélelõttõl-késõ délutánig intenzív gomolyfelhõsödések zajlottak.
Kora délután zápor és gyenge ziv.tev.-el kísért zivatar góc keletkezett felettem,3,4 mm csapadék hullott,majd dk-et és dél felé is voltak zivatarok,idõnként morajlások hallatszódtak ezen irányokból.

Május 2 : Délelõttõl-kora estig az év eddigi legerõsebb zivatarjai alakultak ki a közelemben,4 db zivibõl hallatszódott közepes zivatar tevékenység.
Nálam mindössze egy késõ délutáni záporból hullott 0,8 mm,de kevéssel éjfél után érkezett Óbuda felõl egy gyengülõ zivatar,gyenge ziv.tev.-el.2,8 mm-t adott,megvolt az év elsõ éjjeli zivatara.
Napi csapadék 3,6 mm lett

Május 3 zavarbanok volt a felhõ,délután 2 db zivatar volt dél,dny-at felé,illetve északra is.A ziv.tev. gyenge maradt.
Kora este,este Budapest egyes részein voltak zivatarok,de tõlem nem hallatszodott zivatar tev. egyszer sem.
Délután egy záporból 0,8 mm hullott,rövid ideig mérsékelten esett,majd estétõl-az éjszaka elsõ feléig esõbõl,intenzív beágyazódott záporokból 9,1 mm hullott,napi csapadék 9,9 mm lett,kellett már nagyon e a jó fajta csendes esõ.

Május 11 : 4 db csapadéktömb okozott a nap során esõt-záporokat,az elsõ kora reggel/délelõtt,a második kora délután/délután,a harmadik kora este,a negyedik este/késõ este,ekkor már kizárólag csendes esõ formájában.
Délután peremfelhõ vonult át felettem intenzív záporral,élénk széllökésekkel.
Kora este dél felõl jófajta közepes zivatar érkezett,felhõszakadás is volt szûk negyed óra alatt 10,9 mm hullott le,élénk széllökések,gyenge-közepes ziv. tev közepette,majd kelet felé is vonult egy közepes zivatar,ebbõl itt már csak gyenge esõ volt,viszont éjszakai sötétség és gyenge-közepes zivatar tev.
A ciklon csapadéka 24,8 mm lett (V.10. : 0,7 mm ,V.11. : 24,1 mm ).

Május 16 vidámélelõttõl-estig gyengülõ záporok érték el térségemet,2 mm hullott csak ezekbõl,pedig volt egy jó pár a környékemen,
Kora délután 1-2 óra között épp a közelemben állt össze egy kisebb zivatarlánc és vonult nyugat felé.
Átmeneti heves esõ is hullott,a zivatar tev. gyenge-közepes volt.
Napi csapadék 5 mm lett,ez volt az év 10- zivataros napja.

Május 24 : délután ény-at felé alakult ki egy gyenge zivatar egy-két dörgéssel,késõ délután a tõlem 15-20 km-re lévõ váci intenzív zivatar cellából morajlott idõnként.
A nap nálam csapadék nélkül telt.

Május 25 :Hajnal/kora reggel 6 óra körül meglepetés zivatar ért el kelet,északkelet felõl,már 5 órakor elkezdett dörögni a cellából.
Hirtelen nagy cseppes felhõszakadás indult 10,2 mm hullott,de nagyon a határon voltam.
Ziv. tev. gyenge-közepes volt.
Reggel még tõlem dny-ra dörgött néhány halkat a tatbánya környéki cellából.
Déltõl-késõ délutánig további 5 db zivatar alakult ki a környékemen,a kora délután fél 2 környékén kialakuló északi cellának a szélébõl hullott itt átmeneti esõ (3,8 mm).
A zivatar tevékenység jófajta közepes is volt idõnként.
A nap mérlege: 7 db zivatar cella,és 14 mm csapadék ( V.24. : 10,2 mm, V.25. : 3,8 mm ).

Május 26 :Csak délután ény-at felé volt egy közepes zivatar néhány halk dörejjel(dorogi cella).Csapadék e-nap nem volt itt.

Május 27 : kora este tõlem dk-re Óbuda felõl hallatszódott egy-két morajlás egy tenyérnyi zivatarból.
Este 3 db elég erõs zivatar alakult ki tõlem északkeletre kb 20-30 km-re innen,egyszer-egyszer morajlás azét hallatszódott,innen kb. 15-20 km-re Vácon felhõszakadás,borsónyi jég is volt.
Este/késõ este az innen távoli nógrádi cellákból voltak felhõvillámok északkelt felé a távoli tornyokból.Csapadék ezen a napon sem hullott.

Május 28 :Hidegcsepp ténykedett felettünk.
Reggeltõl-délutánig erõs gomolyképzõdés volt.
Kora délután két közepes zivatar volt gyenge ziv.tev.-el,de heves esõvel 10-15 perc(6-8 mm)
A egyik cella tõlem 4-5 km-re Pilisszántó felé vonult,a másik tõlem 10 km-re dk-re Óbuda és Üröm határán.Csak pár csepp esõ hullott,megint szárazon maradtam.

Június 1 : A legutóbbi zivataros nap,a 16.

Kora délutántól-késõ délutánig 4db zivatar alakult ki a környékemen,gyakorta erõs ény-i szél fújt addig,míg a közelben ténykedtek.
A zivatar tev. közepes volt.
Az év elsõ közelebbi lecsapói,ablakremegtetõ dörgései voltak.
Kora délután kevéssel kettõ után zivatar vonult át erõs ény-i széllel,rövid heves esõvel 1,9 mm hullott,napi csapadék 2,4 mm lett.
#23553
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#231408 - 2014-06-03 07:33:09)

Borult az ég,csepereg az esõ jó ideje,szélcsend és hûvös van 11-12 fok között mozgó hõmérséklet,mérhetõ csapadék nem tudott összejönni eddig.Ma reggeli minimum 11,2 fok lett.
Nem egy nyárias reggel,de mindjárt vége,délre feloszlik a rétegfelhõzet,helyét gomolyfelhõk veszik át nevet

Tegnap alapvetõen sok felhõ volt,fõként délelõttöl-kora délutánig volt több-kevesebb napsütés,ekkor fülledtség volt.
Déltõl-kora estig néhány zápor alakult ki messze (10-20 km) tõlem északkeletre,keletre,délkeletre,sõt dny-at felé is,zivatar tevékenység nem volt hallható. Az ény-i szél reggeltõl-kora estig élénk volt,délelõtt és kora délután idõnként erõs lökésekkel.A minimum 11,7 fok ,a maximum 21 fok volt.
Március közepéig átlagos volt a szeles napok száma,azóta viszont kevés erõs néha viharos széltõl mentes nap van itt,piszkosul megy fölfelé a szám,hamarosan meg lesz a 100 . szeles nap (Wg. max 40 km/h < ).

Ja,eltûnt a változékony,medárdi idõjárás errõl a hétrõl,azért remélem nem így fognak telni a következõ hetek,hogy mire a távolba mutatott csapadékos napokhoz érünk addigra eltûnik minden és szárazon marad az ország nagyja.
Megkockáztatom,hogy május 16. óta az ország bõ fele(kb 60%) nem kapott jelentõs csapadékot.
Azért lévén,hogy Medárd van még,tartom az átlagos körüli hõmérsékletû és átlagnál kissé csapadékosabb júniusi várakozásomat.

Év eddig 257,5 mm-en áll,tavaly eddig 200 mm-rel volt több,ebben mondjuk vastagon benne volt az elsõ negyed év rendkívül csapadékos volta(I.-III. 345,7 mm ).
Szép napot mindenkinek!
#23552
Váratlanul alakult nekem a tegnapi nap és a reptér is meglepett. Délig borult idõ és csak 15 fok, aztán hirtelen nagy emelkedés, jobbára napos idõ csekély gomolyokkal. Nálam az egyik hõmérõ szerint 20,7 max volt, a másik (nem voltam otthon) adatát nem tudom, nem jegyez meg min.max-ot tizedfokban, mint a másik. Ugyanakkor a reptér 22-t mért, vagyis 21,5-22,4 közt valahol. Végignéztem és egész májusban nem fordult olyan elõ, hogy nálam a kerekített max. alacsonyabb legyen (ugyanannyi vagy 1 fokkal több a reptérinél) mint ott. Most ez is eljött... zavarban A közép is nálam mindig tizedekkel magasabb, a minimumok pedig zömmel egyeznek(ma reggel is a kerekített 8 fok). Az érdekel mostanában, hogy milyen okok lehetnek amögött, hogy a különféle helyek eltérõen mérik a T-t. Mikroklíma, mellémérés, árnyékolás, mûszerkülönbség ? Perzse lehet hogy mind. kacsint Pl. tegnap a napijelentés szerint az országban a kezdeti közel 10 fokos eltérés estére kiegyenlítõdött és a hagyományosan melegeket mérõ állomások nem lógtak ki. Rengeteg állomás mért 20-22 fokot és csak egy kerekített 23 volt a napijelentésben. Ugyanakkor a metneten 9-en mértek kerekítve 23-at. Ezek a mellé (alá vagy fölé) mérések sorozatban viszont már az átlagokat is torzíthatják. Ha amatõrök mérnek mellé, abból nincs gáz, de mi van akkor ha ez jelen van világméretekben a hivatalos helyeken? Csak tizedekben vagy 1 fokban mutattak ki melegedést az utóbbi évtizedekben, de hol a hibahatár, szignifikáns-e a változás? A mérési különbségek után jönnek az idõsorok korrekciózásai és a mûszerpark változása vagy éppen a mikroklíma eltérései, állomásáthelyezõsdi, városklíma stb.
Pl. Pápán lassan 150 évre visszamenõleg vannak adatok, de állandó helyen nem bírtak mérni. Valamikor a város szélén és a reptéren is mértek(80-as évek). Aztán tettek egy állomást Nyárádra(automata), mert minek a városba 2. Aztán a vadászrepülõknek és a méréseknek is game over. Nem maradt a városban mérés csak 10 km-re. Nemrég azt is megszüntették, mert minek ez a luxus, hisz megint él a reptér. A nyárádi állomás mikroklímája sajátos volt, nálam szinte mindig 1 fokkal többet mért. Most, hogy ismét a reptéren mérnek és annak adatait összehasonlítják az egykori "pápaival", akkor az jön elõ, hogy 2000 után Pápán gyors melegedés történt (vagy egy fok),de 2014-tõl ezt egy gyors , egy fokos tartós lehûlés követte. Sajnos a csapadékban (Nyárádon nem volt kézi mérés, az automaták alámérnek)) az fog látszódni, hogy hirtelen a hidegedést vagy 20 %-os csapadéknövekmény kísérte. És ez megy 150 éve: ilyen meg olyan helyeken mértek, de 3-4 évtizednél több egy helyen talán sosem volt.Itt aztán felköthetik a klimatológusok azt a bizonyost... nyelvnyujtas
Lehet, hogy ezért nem néznek ma már 30 évnél régebbi adatokat az éghajlati átlagolásnál:40-50 éve tuti hogy egész máshol és máshogy mértek és számítgattak ? szomoru
#23551
2014 tavasza nálam: (zárójelben az 50 éves átlag illetve a dátum)

Átlaghõmérséklet: 9,67+13,23+16,01= 12,97 °C. (11,1 °C.)
T min. átlag: 4,48+8,58+11,21= 8,09 °C.
T max. átlag: 15,98+18,81+21,59= 18,79 °C.
Absz. T min.: -1,5 °C. (03.11.)
Absz. T max.: 30,7 °C. (05.23.)
Tavaszi absz. hõingás: 32,2 °C.
Legalacsonyabb napi átlag: 5,8 °C. (03.02.)
Legmagasabb napi átlag: 23,4 °C. (05.23.)
Napi átlagok hõingása: 17,6 °C.
Napi legnagyobb hõingás: 20,4 °C. (03.21.)
Napi legkisebb hõingás: 2,2 °C. (03.03.)
Legalacsonyabb T.max: 7,6 °C (03.03.)
Legmagasabb T.min.: 17,1 °C (05.25.)

Legalacsonyabb légnyomás: 999,5 hPa. (03.03.)
Legmagasabb légnyomás: 1033,8 hPa. (03.09.)

Fagyos nap: 3+0+0= 3 db. (7)
Hideg nap: 0+0+0= 0 db. (1)
Téli nap: 0+0+0= 0 db. (1)
Hóeséses nap: 0+0+0= 0 db. (4)
Hótakarós nap: 0+0+0= 0 db. (2)
Nyári nap: 0+0+8= 8 db. (laza
Hõség nap: 0+0+2= 2 db. (0)
Ködös nap: 0+0+0= 0 db.
Zivataros nap: 0+6+7= 13 db. (laza
Jégesõs nap: 0+1+0= 1 db.

Tavaszi csapadék: 23,4+26,9+66,8= 117,1 mm. (128,3 mm.)
Csapadékos nap: 9+17+19= 45 db.
Mérhetõ csapadékú nap: 4+12+16= 32 db.
Jelentõs csapadékú nap: 2+1+5= 8 db.
Legnagyobb csapadékú nap: 13,1 mm. (05.23.)

Az átlagosnál 1,8°C-al melegebb és némileg szárazabb (91%)tavasz volt.
Ezzel az idei tavasz az elmúlt 120 év 3. legmelegebb tavasza lett, annak ellenére, hogy a május az átlagosnál kissé hûvösebb volt.
Feltûnõ a jelzõnapok közül a téli jelzõnapok "szegénysége".

#23550
Opportunista megközelítés így, viszonylag keveset bukunk, mert az említett idõszak egy részében biztosan jellemzõ a hõség júliusban és/vagy augusztusban.
Emlékszem olyan évre, azt hiszem a 92 -es június végén tartós kánikula 32 fokkal, kissé hûvösebb július hónap közepén jó csapadékos, zivataros idõvel, majd brutálforró tikkasztó augusztus, különösen a hónap vége, vagy akár a tavalyi (2013), hõhullám május eleje, nagyon korán, június közepén igen erõs hõhullám, majd orbitális szárazság egész nyáron , újabb hõhullám augusztus elején 12 éig bezárólag, na ez így nekem egyetlen kategóriába sem fér bele, igaz augusztus második fele már inkább mérsékelten meleg volt, de hiába volt május végén, június elején 2-3 hûvösebb hét, ha már április 12 óta nem volt csapadék és folyamatosan melegedõ, kánikulává fokozódó idõ volt, olyan szárazság alakult ki a térségemben, ami még 2012- ben sem, a júniusi csapadékról pedig annyit, hogy térségemben mindössze 1x esett, de akkor tisztán, szárazon jégesõ. Ami igaz-igaz, az utolsó 3 augusztusi hét a vegetációnak, a kertnek nagyon jól jött, különben nem lett volna termés.

A 2011 meg azért nem tipikus, mert már június közepén is volt egy-egy erõs kánikulai fellobbnás, és viszonylag korán július elsõ felében igen masszív, emlékezetes hõhullám, majd augusztus elejéig majd 1 hónapig tisztán õszies idõ, 2 héten át még a 20 fokot is alíg értük el, végül augusztus 20. tól ismét hõhullám köszöntött be, ami kisebb megszakításokkal szeptember közepéig kitartott majd október elejéig még nyár volt.

Végül: Utóbbi években, de szerintem általában igaz, hogy a tavaszvég, nyárelõ ilyen idõszakában jellemzõek az igen nagy, 10 fokos Tközép ingadozások, és ily módon ilyenkor a pozitív vagy negatív anomáliás zárás szinte lutri kérdése, 1 héten múlik többynire. Az én megfigyeléseim szerint a túlságosan stabil, egyenletes strandidõs jellegû erõsen pozitív anomáliával záró májusokatt kifejezetten hûvös nyarak követték (96-97), tehát az állítás azon része igaz, hogy nem kizárt hogy az idei nyár is az átlagnál melegebb nyár lesz, én ehhez annyit tettem hozzá, hogy viszont nem számítok hosszú száraz idõszakra, sõt... de a hõségidõszak valószínûleg júni végére és július elsõ felére koncentrál majd.
#23549
Az elmúlt 10 év második leghûvösebb májusán vagyok túl (mindössze 6 nyári nap volt, az elsõ hõségnap még várat magára), ami az éghajlati átlagnak megfelel.
Csapadékügyileg az elmúlt 10 év átlagának megfelel a havi csapadék, az sokéves átlagnál egy tízessel több.

Számszakilag:
Havi közép t: 15,5°C
Havi csapadék: 72,8mm
#23548
15,4 fok lett a májusi közép nálam a szélsõértékekbõl. Megnéztem,hogy a reptéri min. és max.(bár az nem napi hanem éjszakai és nappali) adatok mit mutatnak: a napijelentés kerekített adatai 15,1 fokot adnak ki. Elég alacsony mindkettõ, talán 10 éve sem volt ilyen kevés, nálam 2007 óta biztosan nem.
Ma nem ment nálam 21 fok fölé a T, de a környékrõl még 22 feletti értékeket is látok és a május is magasabb mint itt. Kiváncsi vagyok, a reptér mennyi max-ot mért (holnapi napijelentés)?
#23547
Tokaj [110m] májusi középhõmérséklete 17,1°C. (1,6 fokkal a megyeszékhely sokéves átlaga fölött. nevet ]
#23546
2014. május Gyõrszemere-Nagyszentpál:

Középhõmérséklet szélsõértékekbõl: 16,0 °C.
Középhõmérséklet fõterminusokból: 15,66 °C.
Havi átlagos minimumhõmérséklet: 10,5 °C.
Havi átlagos maximumhõmérséklet: 21,4 °C.
Abszolút minimumhõmérséklet: 2,1 °C. (6.)
Abszolút maximumhõmérséklet: 30,0 °C. (23.)
Legnagyobb napi hõingás: 19,4 °C (6.).
Legalacsonyabb napi átlag: 10,7 °C. (15.)
Legmagasabb napi átlag: 24,55 °C. (23.)
Napi átlagok hõingása: 13,85 °C.
Legalacsonyabb T max.: 12,9 °C. (16.)
Legmagasabb T min.: 18,3 °C. (23.)
Napi legnagyobb hõingás: 19,4 °C. (6.)
Napi legkisebb hõingás: 2,6 °C. (16.)

Legalacsonyabb légnyomás: 1007,5 hPa. (12.)
Legmagasabb légnyomás: 1020,3 hPa. (6.)

Nyári nap: 8
Hõségnap: 1
Zivataros nap: 8

Havi csapadékmennyiség: 140,8 mm
Csapadékos nap: 20
Mérhetõ csapadékú nap: 17
Jelentõs csapadékú nap: 8
Legnagyobb csapadékú nap: 35,5 mm (11.)
#23545
2014. május nálam:

T átlag: 16,01 °C.
T min. átlag: 11,21 °C.
T max. átlag: 21,59 °C.
Absz. T min.: 4,6 °C. (06.)
Absz. T max.: 30,7 °C. (23.)
Absz. hõingás: 26,1 °C.
Legalacsonyabb napi átlag: 10,6 °C. (04.)
Legmagasabb napi átlag: 23,4 °C. (23.)
Napi átlagok hõingása: 12,8 °C.
Legalacsonyabb T max.: 13,0 °C. (15.)
Legmagasabb T min.: 17,1 °C. (25.)
Napi legnagyobb hõingás: 16,9 °C. (22.)
Napi legkisebb hõingás: 3,0 °C. (16.)

Legalacsonyabb légnyomás: 1004,9 hPa. (11.)
Legmagasabb légnyomás: 1021,7 hPa. (06.)

Nyári nap: 8 db.
Hõségnap: 2 db.
Zivataros nap: 7 db.

Havi csapadékmennyiség: 66,8 mm. (éves: 216,2 mm.)
Csapadékos nap: 19 db.
Mérhetõ csapadékú nap: 16 db.
Jelentõs csapadékú nap: 5 db.
Legnagyobb csapadékú nap: 13,1 mm. (23.)

Az átlagnál 0,5 °C-kal hûvösebb, kissé csapadékosabb (121 %) május volt. Tavaly szeptember óta az elsõ hónap, amelyik negatív hõmérsékleti anomáliával zárt. Kiemelendõ a sok csapadékos nap és a hónap közepén tomboló Yvette ciklon.
#23544
Mindenki igazat írt, vagyis ahogy bazsalazsa utánanézett igaz amit írtam: a hõséggel spékelt idõszak 2 hónapig tartott, bár az valóban szörnyû volt. Azt, meg hogy a rangsorban hanyadik felesleges nézni, akinek nincsenek 120 évre visszamenõlegesen ugyanazon mikroklímájú helyen , ugyanolyan mûszerrel mért adatai, amit ráadásul hiánytalanul mértek és azonos metódussal (2,3,4,6,8,12,24 stb. mérésbõl számolt) átlagoltak. Nekem ilyen nincs szomoru .
#23543
A 2012 és 2013-as nyár hasonló erõsségû hõhullámokat produkált,de valóban,a 2012-es nyári kánikulai idõszak hosszabb volt,mint a 2013-as.

Példa tõlem: 2012-ben április 30.-án volt az elsõ,szeptember 28.-án az utolsó 30 fokos/vagy afeletti nap,ez akárhogy is nézem,5 hónap-nagyon sok.

2013-ban június 16.-a volt az elsõ és augusztus 19.-e az utolsó 30 fokos vagy azt meghaladó nap,tehát mindössze bõ 2 hónap állt rendelkezésre arra,hogy gyûjtsem a hõség/forró napokat.

Még érdemes megemlíteni a júliusokat,hogy hõhullám terén elég szegényesek voltak,inkább csak a gyakori 30 fok körüli meleg hozta a 2 -2,5 fok közötti pozitív anomáliákat.

2012 júliusban 9.-ig volt országos forróság,majd 9.-e után nem tért vissza a hõség,csak augusztus elején megint.
2013 júliusban pedig csak a hónap végén volt 4 napos hõhullám 26-29.-e között,ezen kívül alapvetõen a még elviselhetõ 30 fok közeli/körüli dominancia volt a jellemzõ a hónap során.
#23542
Áthelyezve innen: Hosszútávú esélylatolgatások (#69909 - 2014-05-30 08:53:12)

"Tavaly az volt a jó, hogy késõn jött a hõség és hamar vége lett"

Íme, az emlékezet véges: a 2013-as év az 5. legmelegebb, a július és augusztus is a 6. legmelegebb lett.
9. a legtöbb nyári nap, 5. a legtöbb hõségnap és 1. a legtöbb forró nap listáján.
Mindez az elmúlt 120 év adatai alapján. Persze Siófokon, de olyan óriási eltérés Pápán se lehet.

(Egyébként valóban nem volt -csak majdnem- hõségnap áprilisban, májusban és szeptemberben sem, ám ennek ellenére se mondanám kellemesnek a tavalyi nyarat.)


(Mehet a Visszatekintõbe természetesen, csak itt válaszoltam.)
#23541
Áthelyezve innen: Hosszútávú esélylatolgatások (#69908 - 2014-05-30 08:09:29)

Tavaly az volt a jó, hogy késõn jött a hõség és hamar vége lett, vagyis talán két hónap alatt lezajlottak a hõségnapok, bár 40 fok is volt laza .
Az a rossz, ha már májusban röpködnek a 30 felettiek és eltart szeptember közepéig, mint egyik évben volt és kevés esõvel társul. Most a 30 fokok talán június közepéig váratnak magukra és így a növényzet, mivel elegendõ csapadék is volt eddig, így átvészelheti az esetleges hõhullámot, ami valóban júliusban szokott kezdõdni, de voltak az utóbbi években júniusban is. Tegnap itt 20 fok alatt maradtunk, ma már kimondottan hideg lehet, talán 15-17 fokos max-szal, így egy darabig nemhogy 35, de még a 20-25 fok is kétséges. Gyakran sajnos hosszabb átmenet nélkül ugrik 10 fokot a középhõmérséklet, így nincs persze kizárva, hogy a mostani 5 fokos negatív anomália (nem országos, csak helyi !) 5 fokos pozitívba megy majd 1-2 hét múlva.
#23540
Áthelyezve innen: Hosszútávú esélylatolgatások (#69907 - 2014-05-29 22:44:53)



Adok egy tuti tippet vidám

Ha a jól bejáratott szingularitások közül elõveszed a késõ tavasz,nyárra vonatkozóakat,ezekkel bukhatsz a legkevesebbet.

1. Május,június : alapvetõen csapadékos,záporos-zivataros,többnyire átlagoshoz közelítõ hõmérsékletû idõjárás,hõhullámok ritkák és többnyire nem követik egymást menetrendszerûen.

2. Július,augusztus:beüt a száraz,meleg,nem ritkán forró idõszak,1-2 hétre szinte biztosan,de elõfordul 1-2 hónapig is(lásd. 2013-2012-2011).
Ezen belül is július végén,augusztus elején találkozhatsz a leginkább alapvetõen száraz,meleg vagy forró idõvel és többnyire csak helyi konvektív csapadék gócok vannak.
#23539
Egy különös,váratlan viharú éjszaka,mely pont 1 éve, 2013 május 30.-án volt.

Elõzmények!

Május 29.-én nedves levegõ érkezett az ország fölé.

NÁLAM: délelõtt/dél körül beborult az ég,kevés esõ is hullott-fél mm lett.
Délután hirtelen hatalmas gomolyok képzõdtek felettem, gyenge záport adva,majd ék-et felé alakult ki egy nagyon szép cella.
Este északra,ény-ra,nyugatra zivatarok alakultak ki,egy Szupercella is látszódott a távolban,mely a cellák egybe mosódtak.

Esze 10 órakor feltûnt egy közepes zivatar Dunaújváros irányában,mely déli-északi csapással egyenesen felém közeledett.
Kételkedtem,hogy elér ide,ráadásul az omsz sem adott ki riasztást,csak a figyelõben írta,hogy fõként a Dunától keletre,ezen belül is az Alföldön fordulhat elõ néhol zivatar,de nem lesznek intenzívek,így fél 11-kor lefeküdtem aludni.

Negyed 1-kor valami isteni csoda folytán felébredtem.fel is keltem.

Innen jöjjenek a részletes események:

00h 25: dél felõl bedörren egy halkat,hopp lap-top-ot meg is nézem,hát a Dunaújvárosi cella éppen dögledezik.
00 h 25-35 : gyenge,olykor mérsékelt esõ hullik.
00 h 35-40 : csak csepereg.
00 h 40-45 : nem hullik csapadék,fél mm jött le,ezzel 1 mm a 29.-i csapadék összeg eddig.

Ami ezután jött,hát az államat kellett keresni,hirtelen intenzív zivatar pattant ki a közelemben és át is vonult felettem,a zivatar-tevékenység igen acélos volt,meg is lepõdtem,ahhoz képest hogy nem is vártam zivatart,ez így kemény meglepetés volt.

Bevezetés nélkül jöttek a lecsapók,az elsõ 00 h : 48-kor.

00 h 45-50 : gyenge-rövid idõre mérsékelt esõ hullik.
00 h 50-55 : intenzív,heves esõ esik.
00 h 55 : igen közeli lecsapó keletre,kb. 150 m-re keletre volt,azt hittem megvakulok a fényétõl,pont belenéztem nevet
00 h 56 :1 perc alatt 2 komoly lecsapó kb. 200-300 m-re nyugatra.
00 h 55 körül : felhõszakadás indul.
00 h 57 : újabb kemény lecsapó nyugatra 500 m-en belül-hangrobbanás.
00 h 55- 1 h : felhõszakadás van.

1 h - 1 h 5 : ebben az 5 percben tombolt leginkább a vihar!
Folyamatosan lecsapózik,erõs felhõszakadás,borsónyi jég,és viharos déli szélrohamok vannak,ilyen forgásszerûen,érdekesen lentrõl-felfelé fújja a fákat.

1 h 5 : egy 100 m-en belüli lecsapó keletre,majdnem belevág a gólyafészekbe!
1 h 5-10 : felhõszakadásról mérsékeltre gyengül az esõ intenzitása.
1 h 10-15 :gyenge-mérsékelt esõ hullik,közben továbbra is közeli lecsapók,nem mertem kimenni.

1 h 15 p : délrõl újabb zivatar jönn,még kemény lecsapók.
1 h 15-25 : gyenge-olykor mérsékelt esõ hullik.
1 h 25-30 : már mérsékelt esõ,intenzív szakaszokkal.
1 h 30-40 : mérsékelt,néha intenzív esõ van.
1 h h 40-45 : mérsékelt,gyakorta intenzív esõ hull.
1 h 45 : már csak gyengén esik-vagy csepereg.
1 h 45-50 :csepergésrõl-mérsékeltté erõsödik az intenzitás.
1 h 50 - 2 h: mérsékelt esõ hullik.
2 h - 2 h 5 : mérsékeltrõl-gyengére változik az intenzitás.
2 h 5-15 : csepergõ esõ,de a lecsapók még mindig nem szûnnek.
2 h 15 : eláll az esõ,közel 15 mm hullott,a nagyja 10 perc alatt.
1 h 20-40 -ig: megerõsödött a déli szél.


00 h 48 - 1 h 46 -ig : Szûk 1 órán át egymást érték a lecsapók!
Még én is megijedtem többször is.


Egyébként 30.-án sekély-mediterrán ciklon ténykedett az országban heves viharokkal-fõleg reggeltõl,Alföldön 4 db Tornádó is volt.

Nálam hajnal 5 körül északkelet felé volt egy gyengébb zivatar,majd gyenge esõ reggel.

Délelõttõl-kora délutánig intenzív záporok egy-egy zivatar érkezett beágyazódva dél felõl.

A ciklon csapadéka így 25,1 mm lett.


Fura,és váratlan vihar volt az a némileg éjfél utáni,nagyon meglepõdtem.

#23538
Éves csapadék Gyõr-Ménfõcsanakon: 206mm
Ebbõl május: 109mm az elsõ négy hónap pedig csak 97mm szegyenlos Nem egy acélos mennyiség eddig az év, mégis a gyõri sokéves átlag felett van 6mm-rel laza
#23537
Kab-hegy 148,7 km/h!

Valóban 7 pozitív anomáliás hónap után május átlag körüli lehet,esetleg egy-két tizeddel átlag alatti,legutóbb szeptember volt mínuszban,akkor -0,9 fokkal volt az átlag alatt,országos átlagban.
Szerencsére a vaskos pozitív anomália már az április 8.-i hidegfront óta megtört,és nem is tért vissza azóta tartósan a meleg.
Ez a mostani 25 fok feletti meleg periódus is csak 1 hétig bírta,szerdától megy megint átlag alá-szerencsére.

Én ahogy mindig,most is július végére,augusztus elsõ felére várom a nyár csúcsát,beütõ szárazsággal 35+40 fok közötti legmagasabb hõmérsékleti értékekkel.
#23536
A sok csapadék mellett (Pozsony is 100 mm felett jár májusban) ki kell emelni azt is, hogy tavaly szeptember óta ez lehet az elsõ hónap, amikor az ország egy részen a sokévi átlagnál kissé alacsonyabb lehet a havi kozephomérséklet. Habár a most véget erõ melegebb idõszak sokat rontott az esélyeken, a hûvösebb utolsó napok az állomások egy részen negativba fordíthatja a mérleget. A hónap eseménye kétségkívül Yvett, amelyre Szerbiában és Boszniában meg sokáig emlékezni fognak, de nálunk is helyenként rekordmennyiségû esõt produkált (Szeged, Kemecse, stb.) Ehhez jött a viharos szel az emlékezetes balatoni hullámveréssel. Tényleg, mekkora volt a legerõsebb széllökés Yvett jóvoltából es hol? Netán a Kab-hegyen?
#23535
A Mecsekben, Börzsönyben vannak 200 mm feletti helyek nagy valószínûséggel, de közel ilyen értékek biztosan vannak másutt is, ahol több felhõszakadás is beütött az alap 100 mm-es országos csapadék mellé. Cseszneken vagy Pápán is 100 mm felett vagyunk egy fia felhõszaki nélkül. A nyugati országrész 2010-ben 100 mm-t sem kapott emlékeim szerint májusban, de most 100-150 mm-eket simán kaptak és másutt is lehetnek ilyen helyek. Nem mindenütt esett akkor sem 200 mm felett.
#23534
Pécs adatsorában hatalmas hibák vannak ezen az oldalon, pl 1992 július 14 149 mm csapadék van bent, amikor az OMSZ adatbázis szerint nem is esett, a körülötte lévõ napok csapadéka is hamis, meg az augusztus és a szeptember is
#23533
2011 júliusa Nagykanizsán Link
1-17-ig 0 mm 0 csapadékos nap.
Utána gyakorlatilag minden nap esett.
Marhajól néz ki!
#23532
Nem tudom követni teljes részletességgel a társalgót, lehet ott leírták; de melyek azok a régiók ahol 200 mm felett vannak a hónapban, ill. meghaladták a 2010-es év májusát?
#23531
Máj.20-án megszületett nálam az elsõ nyári nap, 23-án pedig már percekig 30 fokot mértem.(29,8 és 30,2 a két hõmérõ max. adata). Ma már a 6. nyári nap zsinórban, a havi közép mégis átlag alatt van. Holnaptól már egyre kisebb az esélye a nyári idõnek, eddig az volt a szerencse, hogy itt kiszáradt a légkör és az esõ 2 dekád 100,7 mm-e után a 3. még csak 0,5 mm hozott.(Nem így az ország peches régiói, ahol számtalan jégesõ és felhõszakadás okoz szenvedést és egyre gyarapszik a 2010-es rémséget is felülmúló csapadékú területek száma akár 200 mm feletti értékkel). Itt végül messze elmaradunk a jó kezdés után 2010-tõl mind a csapadék (-70 mm) mind a T terén. A havi közép 14,9 ami még közel egy fokkal elmarad a 2010-es negatív rekordertõl. A reptéren még hidegebbet mértek, hiába, ahol egy prérin mérnek és nem egy városi hõszigeten vagy domboldalban, ott nem röpköd a nagy meleg. Pl. 20. óta kerekítve így alakultak a max-ok:
Reptér: máj.20:25 fok,21:26 fok,22:27 fok,23:28 fok,24:27 fok,25:25 fok
Tókert: máj.20:26 fok,21:27 fok,22:29 fok,23:30 fok,24:27 fok,25:26 fok
Tehát a pápai reptéren a Tmax még nem haladta meg az idén a 28,5 fokot és ebben a hónapban hõségnap már nem lehet az elõrejelzések tükrében.
#23530
Igan, aznap brutális, 24-26°C harmatpontok voltak, óriási CAPE halmozódott fel.

A vihar másnapján gyakorlatilag újra kellett építeni Horány nagy részének elektromos hálózatát, csomó utcában a kidõlõ fák a villanyvezetékekre dõlve eltörték a betonvillanykarókat.

Az 1992-es vihar biztos, hogy egy nyári heves zivataros helyzet volt. emlékszem, hogy kimentünk egyik hétvégén és ott volt kidõlve 2 fa a kertünkben, illetve a szomszéd hatalmas, kb. 100 évnél is idõsebb tölgyfája kettétörve. Talán még komolyabb lehetett, mint a 2012-es.

Egyébként még 1993, 1994, 1995 nyarán, illetve 1996 júliusában is voltak komolyabb szeles instabok, széldöntéssel, de nem voltak 2012-eshez hasonló erejûek.

Az 1999 július elején valamikor (talán 7-e) viszont elképesztõ volt, bár az Horányban nem okozott kárt, de Budapesten hatalmas szél és felhõszakadás volt belõle. Az egy vérbeli, ereje teljében lévõ szlovén instab volt.
#23529
Igazándiból engem mind az éjszakai,mind a hajnali,reggel és esti,késõ est komoly akció is meglepett,nem számítottam ilyen durván aktív napra az országban,pláne nem itt a fõváros környékén nevet
Külön érdekesség volt az extrém fülledt levegõ a délutáni 31 fokos maxban,komolyan,ilyen napot nem sûrûn élek át,hogy ilyen nehezemre esett a levegõvétel,maga a létezés.

Bácsikám a feleségével pont e-napon jött meg délután hozzánk látogatóba 2 hétre-2010 óta Sydney-ben élnek-látogatásuk elõtt 1 hetet nyaraltak Malajziában,és ott nem volt olyan extrém párás,fülledt levegõ,mint nálunk,azt mondták.

Külön váratlan volt a 10 nappal elõtte lévõ július 19.-i váratlan esti zivatarrendszer,mely a Kisalföld felõl jött,porvihar és 90-100 km/h-s lökések,majd rövid 5 -10 perces monszun-szerû felhõszakadás volt,miközben még mindig 90 km/h körüli lökések voltak.

Tehát 2012 két legnagyobb vihara is 10 napon belül volt,mindkét esetben váratlan szituból.

Az ilyen váratlan erõsségû viharos helyzetek még jobban megmaradnak bennem,szívesen gondolok vissza rájuk,még a károkozásuk ellenére is. nevet

UI: Az az 1992-es vihar nem egy téli viharciklonból volt!?
#23528
Ez életem egyik legkeményebb zivataros helyzetét hozta. Én Horányban éltem át ezt a napot. Az esti vihar 120 km/h körüli kifutószéllel embertelen, apokaliptikus hangulatot teremtett. Mindezt erdõben átélni, 30-50 méteres nyárfák közt, amelyek 45-50 fokos szögben elhajoltak, több méteres ágak szakadtak le róluk és repültek a szélben több 10 métert, némelyik kettétört, elég durva volt... Az erdõ hangja a szél közeledtével produkált egy nagyon érdekes, alacsony frekvenciás dübörgõ hangot is, fel is csapta az adrenalint bennem rendesen nevet

A vihar után egyébként 1 napig nem volt villany, valamint közlekedni sem lehetett, kb. 100 méterenként kidõlt fák feküdtek az utakon.

Ehhez hasonló pusztítás Horányban ezelõtt 20 évvel, 1992-ben fordult elõ, de azt ott nem éltem át.
#23527
Én nézzük tovább!

Délelõtt 10-tõl este fél 7-ig csend honol.
Extrém fülled,igen párás,trópusi az idõjárás egész nap,a hõmérséklet 30,6 fokig kúszott fel végül.
Délelõtt fél 10-10 között ény-at felé szupercellás jegyeket véltem felfedezni a koromfekete felhõzeten,de nem volt végül az.
Délután 3 körül erõs gomolyfelhõsödés indult több irányban is,de végül zivatar nem alakult ki sehol sem a környéken.
Délután 5 óra körül a siófoki szupercella dögüllõje sodródott a közelembe.
Közben szintén 5 óra körül látványos,de viszonylag távoli kb. 8-10 km magad gomolyos torony nõtt kelet felé,de zivatar tevékenység ebbõl nem volt hallható.

ÉS AKKOR INDULJON A MÁSODIK KOMOLY ETAP A NAP FOLYAMÁN:

18 h : hirtelen egyre erõsebb és sötétebb felhõsödés kezdõdik dél felõl.
18 h 30 : erõs zivatar tevékenység kezdõdik dél felõl,folyamatosan morog abból az irányból.
19 h 20-50 : élénk,erõs déli szél fúj.
19 h 30-45 : mérsékelt,nagy cseppes esõ esik,délkelet felé egy szupercella kerül el,mely pont Óbuda felett végzett tereprendezést,károkat okozva.
19 h 45-50 : csepereg az esõ,közben északkelet felé távozik a szupercella,mely este 8 körül jelentõs károkat okozott a Dunakanyarban fõleg Kocsér,Vác,Szentendre térségében,a downbourst-ot felhõszakadás,és 110-120 km/h-s szelek kísérté ott.
19 h 45 körülvidámél felõl brutális szupercellás vihar közelít,gyorsvonati sebességgel felém,zöldes-sárgás csapadéksávval,éjszakai sötétség lett!
19 h 50-20 h 10 : felhõszakadás,erõsen viharos 90-100 km/h-s szélvihar kíséri a lecsapó downbourst-öt,20 percen át tombolt a vihar ereje teljében,károkat is okozott,nálunk is,döntött-borogatott mindent,illetve alapos metélést/zöld válogatást okozott.
20 h 10-20 : felhõszakadásról-heves intenzitásig gyengül az esõ,közben még mindig viharos 60-80 km/h-s lökések vannak déli irányból.
20h 20-30 : heves esõ hullik,még erõs,viharos 50-65 km/h-s lökések közepette,de a szél már kezd átfordulni dny-ra,nyugatira.
20 h 30-35 : intenzív esõ van még erõs,közel viharos 50-60 kmh-s nyugati irányú lökésekkel.
20 h 35-40 :mérsékelt esõ hullik,erõs nyugati szél kíséretében.
20 h 40-45 : gyenge esõ van.
19 h 30-20 h 40-ig volt erõs zivatar tevékenység a szupercellákból,de érdekes módon a villámok igen nagy száma ellenére nem voltak nagy dörgések,talán egy-kettõ nagyobb volt.
19 h 45 -20 h 40 -ig van közeli erõs zivatar tevékenység.

20 h 40 perckor megjön a hidegfront.
20 h 45-21 h 35 -ig közepes zivatar tevékenység van,21 h 35-22 h 40-ig már csak gyenge zivatar tevékenység van.
22 h 35-40 között van az utolsó halk dörgés.

20 h 40-50 :erõs,viharos 60-65 km/h-s nyugati,ény-i szél fúj.
20 h 50-21 h 15 : viharos nyugati,ény-i szél fúj,75 km/h körüli lökésekkel.
21 h 15 -40 -ig még idõnként viharos, 60-70 km/h-s nyugati,ény-i szél fúj.
21 h 40 tõl : lassanként gyengül már a szél,22 h -tól már megszûnnek a viharos,22 h 15-tõl pedig már az erõs löketek is.
22 h 30-ra már csak mérsékelt szél fúj ény-i,ny-i irányból.

20 h 45-21 h-ig volt csapadékszünet.

21 h -21 h 40-ig gyenge,
21 h 40-22 h 50-ig mérsékelt esõ hullik,
22 h 50 -kb. éjféléig még további gyenge,idõnként mérsékelt esõ esett.

Összesen 37,8 mm csapadék hullott kora hajnaltól-éjfél ezen a napon.

Nálam így néz ki egy leg-leg.... zivataros nap krónikája,mint ahogy ez történt 2012 július 29.-én vidám
#23526
A hihetetlenség napja,2012 július 29.
Látvány nem sok volt,izgalmas viharok annál inkább,szerintem mindent elárul,hogy azon a napon nagyjából 14 órán át volt zivatartevékenység,íme a beszámolóm percrõl-percre(hosszú lesz):

00:35-55 :erõs ény-i,ny-i szél támad erõsen megnövekszik a felhõzet ény-ról,kelet felé még derült az ég.
00:40 körül: 1-2 viharos lökés is befut ény-ról 65 km/h közeli lökésekkel.
00:55 : megtörténik az elsõ halk morajlás nyugat felé,egy éppen elhaló zivatarból.
00:35 kb. 1:30-ig közben a távolban ény-at felé gyakran villámlott(hangjelenség ebbõl itt nem volt.
1: 50 körül : ismét megerõsödik az ény-i szél.
Ezután csend üli meg a tájat.

3:15-25-ig : zápor van gyenge,rövid idõre mérsékelt esõvel.
3:25 körül : élénk,erõs ény-i szél fúj ismét,2-3 percre heves esõ hullik,majd gyorsan átvonul felettem a góc és már csak csepereg belõle az esõ.
A gyorsan átvonuló zivatart néhány halovány villámlás,halk dörgés kísérte,nagy cseppekben hullott a záporesõ.
3:25 : délrõl,dny-ról zivatar közelít gyenge-közepes zivatar-tevékenységgel.
3:35-40-ig változó intenzitású esõ hullik.
3:25-40-ig közben idõnként erõs ény-i szél fúj ismét.
3:40-55 : gyenge esõ hullik.
3:55 -4 h-ig . gyengérõl mérsékelt nagy cseppesre változik az esõ intenzitása.
4 óra 3 perc: indul a móka,kettõs lecsapó dny-at felé,dübörgõ hangrobbanással.
4 h- 4 h 45 : mérsékelt,tartós esõ hullik.
4: 15 : 1 percre intenzíven esik az esõ.
4 h 20 körül : 1-2 percre szintén intenzíven hull az esõ.
3:25- 4 h 30-ig : javarészt dny-at,dél,délkelet felé van gyenge-közepes zivatar tevékenység,a viharok nagyja Budapest déli részét éri.

4 h 30 : dny-ról újabb zivatar közelít.
4 h 30-50 : gyenge-közepes zivatar tevékenység van,4 h 30-40 között 2-3 közelebbi villámcsapás is volt(1 km körül),melyeket jó kis recsegések kísértek.
4:45-55 : gyenge-mérsékelt esõ hullik.
4 h 55-5h : gyenge esõ.
5 h - 5 -10 : gyenge-mérsékelt esõ esik,és élénk déli szél fúj.
4 h 50 : dél felé újabb zivatar alakul ki.
5 h 10-15 : csak csepereg az esõ.
5 h 15-30 : csapadékszünet van.
5 h 10 körül : kirajzolódik dél felé egy falfelhõ-viszonylag távol-markáns csapadéksávok figyelhetõek meg.
4 h 50- 5 h 10 : gyenge-közepes zivatar-tevékenység figyelhetõ meg.
5 h 10-6 h 15 -ig van közepes zivatar tevékenység a dél,dk-et felé lassan vánszorgó zivatarból,összességében 4 h 50- 6 h 20-ig volt hallható valamilyen szintû zivatar tevékenység ebbõl a cellából.
5 h 24 : a nap eddigi legnagyobb dörgése a dübörgõs,több soros lecsapóból,rezeg az egész ház,gyomrom.
5 h 30-50 : gyenge esõ hullik.
5 h 50 : eláll a gyenge esõ,és érdekes színekben kezd pompázni az égbolt.
5 h 51 : egy nagy lecsapó vég le mögöttem(nyugatra),fél percig dörgött utána.

6 h : gyenge esõ kezdõdik.
6 h 2 : jó nagy lecsapó,komoly hang hatással.
6 h 6 h 5- : gyengérõl-mérsékeltre változik erõsödik az esõ intenzitása.
6 h 5-10 : mérsékelt esõ hullik.
6 h 10-15 : mérsékeltrõl-gyengére válik az intenzitás.
6 h 15-20 : gyenge esõ.
6 h 20 : eláll az esõ.

6 h 10 körül : dny-ról közben újabb zivatar közelít,fokozódik a zivatar tevékenység.
6 h 30-50 : gyenge esõ hullik.
6 h 50- 7 h 5 : mérsékelt esõ hullik.
7 h 5-15 : gyenge esõ,
7 h 15-20-ig : gyengérõl-mérsékeltté válik az intenzitás.
7 h 20-25 : mérsékeltrõl-intenzívvé fokozódik,
Eddig 5,8 mm hullott kora hajnal óta.

7 h 25-30 : intenzíven esik.
7 h 30-35 : intenzívrõl hevesre fokozódik az intenzitás(mûszerem 14,2 mm/h-s max-ot mér.
7 h 35 : kemény lecsapó,olyat szól,hogy azt hittem a hajam lerepül.
7 h 35-40 : intenzív esõ,
7 h 40-45 : ismét heves esõ esik,volt volt 20,3 mm/h-s intenzitás is rövid ideig.
Már közelítem a 10 mm-t,szép meglepetés ez,közben élénk szél fúj néha.

7 h 45-50 : intenzív esõ esik.
7 h 50 : mérsékeltre gyengül.
6 h 10- 7 h 50-ig volt közepes,erõs zivatar tevékenység ebbõl a maratoni zivatarból,( többnyire lecsapók,de felhõ villámok is akadtak szép számmal).

7 h 50-55 : mérsékeltrõl-csepergéssé gyengül az intenzitás.
10,4 mm hullott,ezzel a július kevéssel meghaladta a 80 mm-t már.
7 h 55- 8 h : csepergésrõl-gyengére változik az intenzitás.
8 h 8 h 5 : gyengérõl-mérsékeltté változik az intenzitás.
8 h 5 körül : 2 percen át intenzíven esik.
8 h 5-10-ig : intenzívrõl-csepergéssé gyengül az intenzitás.
8 h 10-15 : csepergõ esõ hulldogál.
8 h 15-20 : gyenge esõ van.
8 h 20-25 : gyengérõl-csepergéssé gyengül.
8 h 20 : dny-ról újabb zivatar jön,gyakorlatilag az elõzõ vihar másfél órás dörömbölései itt vannak,de dny-ról még hangosabban belekezdi.
8 h 25 : csepereg az esõ.
8 h 25-30 : csepergésrõl-mérsékeltté válik az intenzitás.
8 h 30-40-ig : mérsékelten esik.
8 h 40-45 : intenzívrõl-hevesre fokozódik az intenzitás.
8 h 45-55 : intenzíven,nagy cseppekben esik.
8 h 55-9 h : mérsékeltrõl-csepergéssé gyengül az intenzitás.
9 h : eláll az esõ, 15,1 mm esett eddig.

8 h 20 -9 h 25-ig van erõs zivatar tevékenység az újabb maratoni zivatarból,ebben már csak lecsapók voltak,még jobban felverve a környék vasárnap reggeli nyugalmát.
Nyugatról,dny-ról észak,énya-at felé volt a nagyja,de ék-et felé is kialakult egy intenzív cella,az is szórta a lecsapókat rendesen,összesen 8 h 20- 9 h 35-ig volt erõs ziv. tev.
9 h 25-25 : már csak gyenge ziv-tev van,halkan dörög.


Sok élménnyel lettem tele reggeli,csengõ fülekkel.

Fél 9 körül,mikor gyengült az esõ,a csattogások közepette kivittem a szemetet,szomszéd kinn volt,elsõ kérdése ez volt:mikor lesz már ennek vége,elegem van,ezt már nem hiszem el.
Ez szerintem mindent elárul a hajnalról/reggelrõl nyelvnyujtas

#23525
zivatar zivatar zivatar

Most nincs idõm elolvasni, de egy gyors átfutást követõen csak annyit tudok mondani: gratulálok, fantasztikus munka!!!
#23524
Sikerült befejeznem egy lassan már két hónapja elkezdett "kis" irományt, mely a Vas megyei jellegzetes szupercella-útvonalakat dolgozza fel: Link nevet

Aki errefelé jön vadászni, ez alapján már tudhatja majd, hogy mikor hova kell menni. kacsint
#23523
Az elmúlt hét csapadékadatai (05.11.-05.18.):

vasárnap: 25,5 mm
hétfõ: 0 mm
kedd: 5 mm
szerda: 3 mm
csütörtök: 32 mm
péntek: 0,5 mm
szombat: 6 mm
vasárnap: 2 mm.

Ezen idõszak csapadékösszege 74 mm, május pedig 102,5 mm-nél tart.
#23522
Van infóm az egyetem és a helyi vízszolgáltató együttmûködésében a Mecsekben számos helyen telepített mérõkrõl, itt a ciklon alatt legtöbbet mért a Pécs-Somogyi 110 mm-el.
Cauchy-val privátban már értekeztem, mennyire lehet valós; van a BASF növényvédõs cégnek számos szõlõültetvényben automata mérõje, melynek eredménye napokra bontva elérhetõ a neten. (Regisztráció után: Link )
A Pécs-Vassasi Murom dûlõbe telepített mérõ a 14-16-i idõszakra az elképesztõ 153 mm-t mérte, de kedden és szombaton is mért még, nem kevés, ~12-t ami ebben ráadásul nincs is benne. Ez az adat gyanúsan sok de mi Bálicsban is bõven 100 felett voltunk... Nyomozom további mérések adatait, hátha tisztul a kép.
#23521
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#229957 - 2014-05-18 23:32:12)

Gratula mindenkinek a szuper képes beszámolókért.

Felém egész hétvége kuka volt,úgy ahogy van-persze csak idõjárás terén kacsint

Többnyire sok felhõ,tartóan szeles,hûvös idõ volt,konvekció(érdemibb) csak ma déltõl-késõ délutánig mutatta meg magát.
Nem csak nálam,hanem az egész 15 km-es környezetem 0 vagy 1 mm alatti csapadékkal zárt.

A hét második felének csapadékösszege is kb. ötöde volt a vártnak,a kedd és szerda reggeli,összesen 12,5 mm csapadék nem is az Yvette-bõl hullott,hiszen szerdán a reggeli esõ után vékonyodott a felhõzet tartósabban is.
Maga a ciklon fõ csapadékzónája csütörtökön mindössze 10,9 mm-t adott,majd a továbbra is igen ígéretesnek kinézõ hétvégébõl annyi lett,hogy pénteken 5 mm csapadék hullott reggeltõl-estig a gyengülõ záporokból és a kora délutáni zivatarból.

Flaneth: Amit sejtettem,bejött: Nem telt meg a 70 mm-ig leolvasható design csapadékmérõm,ugyanis kerekítve 53 mm-t olvastam le róla az utóbbi 1 hétben(V.11.-16. - 17.-18. : 0 mm),a digitális mérõm,aminek az adatait fogadom el és írom be a statisztikai naplómba(tizedesen) az kerek 54 mm-t mért 1 hét alatt.
Zöldike pedig 33 mm-ig olvasható le,így azt értelemszerûen nem használtam gyûjtésre.

Jövõ hét száraz,napos,gomolyfelhõs lehet egy-egy záporral-zivatarral.

FIGYELEM! Ez a hét igen hûvös volt,átlagnál kb. 5 fokkal hidegebb,ezért a jövõ heti 25+30 fokos meleg kezdetben igen megterhelõnek fog hatni,aztán szépen megszokhatjuk azt is vidám

Miso: Nem tudom mit olvastál,de egyértelmûen a napi maximum átlagára értettem a 23 fokot május végére.A középhõmérséklet jóval levesebb,sõt a 23 fokos középérték júliusban is átlagnál kissé melegebbnek számít.
#23520
A 2010-ES rekord csapadékos év után zsinórban 3 aszályos,2011-ben meleg,2012 és 2013-ban forró nyarat tapasztalhattunk,elõbbi a 3. ,utóbbi a 10. legmelegebb lett az 1901 óta folyó mérések kezdetétõl.

DE!Az is fontos,hogy az aszály milyen idõjárási körülmények között üt be.

2011 szerencsés volt,mert igaz,hogy egész éven át kitartott az aszály,viszont a 2010-es rekord csapadékos év után annyi belvíz halmozódott fel,hogy csak június végére tûnt el mindenhol a belvíz,aztán jött egy viszonylag csapadékos július-fõleg északon és nyugaton,utána már csak az aszályos augusztust kellett átvészelni,aztán szeptembertõl lassan jött a hûvösebb idpõ+rövidülõ nappalok+több harmat,a vegetáció is lassan-lassan csengedezett le a novemberi teljes csapaékhiány a folyók vízállásán erõsen megmutatkozott-Tisza felsõ szakaszán száraz lábbal át lehetett kelni-mégis a tartósan borús,ködös idõben a talaj felsõ rétege nedves maradt.

2012-ben szeptemberig tartott az aszály,és tetemes 450 milliárd Ft-os kárt okozott a mezõgazdaságnak,+az áprilisi és májusi fagykárok is hozzávéve 500 mrd.Ft közeli kárt okoztak.
2012-ben a nagy nyári aszály egy száraz nyár,száraz õsz,száraz tél,majd száraz tavasz után következett,tehát a legszerencsétlenebb együttállások okozták eme sok kárt.

2013-ban megint szerencsésebb volt a helyzet,mert 2012 októbertõl-2013 április elejéig egy rendkívül csapadékos idõszakot éltünk-tél mérések kezdete óta a 2 .legcsapadékosabb,míg 2013 elsõ negyede a legcsapadékosabb volt.
De május,júniusban jöttek a hidegcseppek,elég nagy területen jelentõs csapadékkal,majd a július,augusztusi 2 hónapos forró,aszályos idõszak nem bírt nagy károkat okozni a mezõgazdaságban,mert volt tartalék.

Idén 2014 nyara elõtt vegyes szituáció van,hiszen egy átlag körüli csapadékú õszt,majd egy átlagnál szárazabb telet hagytunk magunk mögött,majd a 2014-es tavasz szárazról-csapadékosra fordult-március igen száraz,április átlag közeli alulról súrolva,májusról pedig már most a hónap közepén kijelenthetjük,hogy csapadékosabb lesz az átlagnál.

Az utóbbi bõ fél évet vizsgálva a kilátások az esetleges nagy nyári aszályra nem túl jók,de nem is olyan rosszak,amolyan köztes állapot.

Fontos még megjegyezni az ország csernozjom talajú területeinek jótékony hatásait is-jól beszívja a vizet,és sokáig tárolja,egyenletesen ellátva a növényeket vízzel.

Jómagam is tapasztaltam 2013-ban,hogy a július 8.-tól augusztus 25.-ig tartó kereken 7 hétig tartó aszály,mikor 7 hét alatt 10,8 mm csapadék hullott,nem okozott különösebb károkat a növényzetben,erdõkben,földeken felém.
#23519
Az a helyzet, hogy a mostani csapadékos április-május Link oda hat szerintem, hogy az idén egy múltévi, vagy két évvel ezelõtti meleg nyár nem csinál olyan aszályt már.
A talaj tele vízzel, igaz, a keleti országrészben csak a felsõ rétegek, alul hiány van.
Ha most nem esik egy hónapig semmi, a fák akkor is átvészelik felénk.
Mondjuk a szántóföldi kultúrák lehet hogy nem.
Fene sem tudja, egy meleg nyár az Alföldön azért okozhat galibát, de csak nem lesz a 4. száraz és meleg nyár zsinórban.
Persze miért ne lehetne, én abban bízok, hogy a Dunántúlon idén aszálykár nem nagyon lesz.
Ha ilyen csapadékos április-május után mégis lesz, akkor....sóhaj!
#23518
Országos átlagban 2011-12-13-ban a május-szeptember idõszak egyértelmûen szárazabb volt az átlagosnál (%-ban) kifejezve, bár voltak olyan területek ezekben a hónapokban is, amelyek nem szenvedtek csapadékhiányban, ebben az egy-egy kis térségben a komolyabb aszálykár is elmaradt természetesen.

Egy tuti recept a nyári csapadékhiányra, 2013 júliusából: Link A sokat emlegetett 1961-90 közötti periódusban ritka volt a nyári félévben az Azori-anticiklon ilyen mérvû megerõsödése, egészen Angliáig való terjeszkedése. Ha egy ilyen helyzet kialakul, akkor az északnyugati frontok többsége az északra húzódó ciklonpályák miatt csak éppen súrol minket, szárító szélen és egy-két magasszintû felhõn kívül nálunk semmi érdemit nem okoz.

Idén a masszívabb blokkoló anticiklonok már jóideje inkább a kontinens felett, Skandináviában, vagy éppen a kelet-európai síkságon alakulnak ki, mely lehetõvé teszi a vissza-visszatérõ alacsonynyomású helyzetek kialakulását nálunk, ráadásul egy-két esetben az óceán felõl érkezõ légtömegek is elérhetnek minket.

Ismét ezt jelzi elõre a GFS 192 órán belül: Link Az ilyen helyzetekre való hajlam "makacssága" miatt én idénre nem várnék száraz nyarat.
#23517
Akkor egy kis összegzése a csapadékmennyiségeknek a Kelet-Mecsekbõl (Yvette+május):Link Link Link
A hegység északkeleti részén (nálunk) a 40-50 mm egyáltalán nem tekinthetõ soknak. Yvette-nél Váralja és környéke viszonylag "szárazon" maradt. Jelentõs mennyiségû csapadék most a Mecsek déli oldalán és a hegyvidéki területeken hullott. A hegyi állomásomon (Dobogó/Ördöghegy) a számított csapadékmennyiség 107 mm-nek adódott az Yvette-ciklonra. Ott a havi csapadékösszeg május 17-ig (tegnapig) 201!!! mm volt.

beillesztett kép


beillesztett kép


beillesztett kép

#23516
"Én elképzelhetetlennek tartom,hogy a most lezáruló csapadékosabb idõszak után másfél hónap szárazság jöjjön..." Link

Az hogy te mit tartassz elképzelhetetlennek, és mit vizionálsz az csak egy dolog. Valóban elég szép talajnedvességgel várhatjuk a nyári idõszakot, de a leglényegibb , felsõ 30 centis réteg nedvességtartalma nagyon hamar offolódhat. Fikció: Keleties közpentú AC , keleties szárító szelek , nyári melegek, egy - egy hõzivatar, ami el is lobban, nem tud kellõen hasznosulni. Pár hét és aszálytól hangos a fórum, persze lesz aki lobogtatja a statisztikát, hogy kérem volt esõ, nem, vagy alig maradunk el a sokévi átlagtól.... de ez a természetet nem fogja meghatni, mert az elpárolgás/ talajnedvesség ettõl iszonyatosan deficites lenne.
#23515
A ciklon elõtt kitett vödrömben lemértem és kiszámoltam a lehullott csapadékot: 109 mm jött ki. (Árpád-tetõ: 108mm)

Ez nagyjából reális is, ilyen helyzetben itt mindig több a csapadék a pécsi állomásnál, bár most elég hasonló az ottani adattal...

Amúgy 4 év után ismét kiöntött a vasasi patak, homokzsákolni is kellett, ennek csak egyik oka a sok csapadék, a másik, hogy a meder nagy részében nád meg mindenféle gizgaz nõ az otthagyott iszapban.

Cirfandli: nekem az a 100mm feletti nap gyanús..
#23514
Csupán annyit jelent Medárd,hogy a Medárd körüli idõszakban(Ez nálam május 15.-június 30. között van általában)ugrásszerûen megnõ a záporok-zivatarok kialakulásának esélye,és intenzitásuk is megnõ,ezt ún. szingularitásnak nevezzük.
#23513
Medárd?
Mi különbség van a múlt novemberi nagyobb csapadék, a februári nagyobb csapadék, az elmúlt 1,5 hónap bõ csapadéka, és a Medárd között?
A Medárd korszaka lejárt, teljesen esetleges hogy a Medárd idõszakára esik-e egy anticiklonos idõszak, vagy egy beragadó ciklon.
2010-ben csapadék maximumrekord, 2011-ben csapadék minimumrekord volt!
Senki sem tartotta elképzelhetõnek, hogy egy csapadék maximumrekord utáni évben csapadék minimumrekord legyen.
Mégis lett!
Ha ez a beragadó ciklon ami most volt, ez Medárd-ra esik, mindenki mondogatná, hogy medárdi esõk vannak.
Ha Medárdkor esik akkor az medárdi esõ, ha nem, akkor csak simán esõ.
A Medárd a "régi" klíma mellett volt jellemzõ, amikor a szárazföld elõbb melegedett, mint az óceán, így egy aktív ciklonos idõszak indult meg jellemzõen június elsõ felében.
De véleményem szerint ez a nyugati irányításosabb, zonálisabb idõszaknak volt a jellemzõje, a meridionális idõszakban teljesen estleges a dolog.
#23512
Én elképzelhetetlennek tartom,hogy a most lezáruló csapadékosabb idõszak után másfél hónap szárazság jöjjön,már csak azért sem,mert itt van a Medárd körüli idõszak,és pláne azért nem,mert a szárazabb idõ néhány napig tarthat,és jövõ hét péntektõl ismét egyre nagyobb eséllyel alakulhatnak ki záporok-zivatarok,ami már sokadik futás óta stabilan látszik.
Lokálisan persze lehetnek szárazabb területek az országban,de nem az aszály lesz/lehet a jellemzõ a következõ másfél hónap során.
Sokkal inkább el tudok képzelni a szokásos idõpontban,július,augusztusban aszályt,ha szerencsénk lesz megússzuk a nyári csúcs idõszakot 2 hét aszállyal,ha nem 2011-2012-2013-hoz hasonlóan idén is 1-2 hónapig tarthat az aszály,hõhullámokkal megspékelve.
#23511
Meg az évezred telét is meg az évszázad nyarát is hiába várják!
A június illetõen amennyiben helyes a megfigyelésem, és folytatódik a sorminta: november csapadékos (nyugaton 150-190 mm), december-január közepéig száraz (10-20 mm), január közepétõl február végéig csapadékos (nyugat 150 mm), február végétõl április elejéig száraz, majd április 5-ével indult a csapadékos blokk, ami lehet, hogy most ezzel a jövõ heti meleggel és elõoldallal véget ér....akkor 1,5 hónap szárazság veszi kezdetét, mint ahogy a december-január közepe és a február végétõl április elejéig tartó 1,5 hónap volt.
Így a június lehet hogy száraz lesz, és nyilván meleg.
1,5 hónap szorulás, 1,5 hónap hasmenés.
A nyári félév egyébként szárazabb lett?
Az elmúlt években jellemzõen a téli félév volt csapadékosabb és a nyári szárazabb nem?
#23510
Az OMSZ hosszú távú elõrejelzése:

Az Országos Meteorológiai Szolgálat 2014. április 11-én kiadott hosszú távú meteorológiai elõrejelzése szerint a május az átlagosnál melegebb és átlagosnál szárazabb, a június az átlagosnál melegebb és az átlagosnál kissé szárazabb, a július az átlagosnál melegebb és átlagosnál szárazabb lesz. - május havi vízügyi elõrejelzés 7. oldala

Lassan két évtizede várják a nyári félév csapadékmennyiségének csökkenését és az ország "kiszáradását". Eddig nem következett be és ezután sem fog. Bármit is mutatnak a regionális szintre leskálázott klímamodelljeik.

Májusban már 15 nap alatt több csapadék hullott országos átlagban, mint az ilyenkor szokásos: Link A jelenlegi makroszinoptikai kép mellett én a júniust sem tudom szárazként elképzelni. Persze lehet, hogy tévedek.

A talaj már kifejezetten túltelített állapotban van a legtöbb helyen: Link Link növények többségének fejlõdése szempontjából az 50-70%-os relatív telítettség a legkedvezõbb egyébként, ekkor nem száraz a talaj, de nem is úszik minden a vízben...
#23509
A ciklon elõzetes mérlege (a csapihoz még a mai nap is hozz jön majd): Link ha már volt linkelve akkor bocsi. A hegyvidéki területek, a csapadék és az áramlási mezõ kapcsolatát is szépen szemlélteti a térkép.
#23508
A Dunántúl nyugati felén még most is esik, szinte egész pénteken esett és viharos szél is volt. Ez nem annyira lokális.A radaron most is több megyére kiterjedõ csapadékmezõk ÉK-en,délen Ny-on. Még ez sem pontszerû lokalitás.
#23507
Kíváncsian várom, hogy a hónapban eddig felgyülemlett viszonylag vaskos negatív anomáliát képes lesz-e a következõ 2 hét (várhatóan) nyárias idõjárása ellensúlyozni, s egy átlag körüli májust kialakítani, vagy sem. Bízom benne, hogy igen. Hajrá nyár! laza

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-29 19:36:44

Szentmártonkáta

4.3 °C

na00

RH: 92 | P: 1026.1

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.