2025. május 15., csütörtök

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#8499
Nem volt második kérdés nevet
Na majd hozok hétvégén több képet is.
Köszi.
#8498
Valami északi völgyben laksz? nevet Tegnap én is zártam Chorus+Mospilan+Wuxal kombóval.
#8497
Az elsõ kérdésedre akkor lehetne válaszolni, ha részletgazdagabb lenne a fénykép. Esetleg több kép.
A második kérdésedet nem találtam.
#8496
Kérdésemre nincs senkinek ötlete? szomoru

Közben megjelentek az elsõ gyümölcs kezdemények körtén,cseresznyén, barackon. nevet Öröm és boldogság van.
Tegnap meg volt a második!! fûnyírás idén.
#8495
Mintha egy másik földrészen élnék... Nálam még kopasz a barackfa, alig jelent meg 1-2 levél rajta. Orgona a kertben még ki sem fejlõdött, nemhogy nyílna. Diófán az elsõ levelek épp kezdenek megjelenni. A szilva virágszirmait kb. a mostani szél fogja lefújni végleg, hétvégén még teljes virágzásban volt.

Szóval itt kb. 2 hét lemaradás a Te képeidhez képest nevet
#8494
Ma megkapták a meggyek, barack-szilva a lezáró kontakt védelmet, Dithánnal+lombtrágya.(3.permet)
#8493
Voltam a gazdaboltban, tényleg kivonták, lejárt az eng. okirat.?? szomoru
Igaz, már van egy két éve, amíg használtam, most a Bordóilé NEO SC 1l. volt soron. (csonthéjasok). Helyettesítõje lett a nevikén,és társai.( 7% kén 58% vazelinolaj)

#8492
Szia János!
Az idén tavasszal akartam venni Agrol Pluszt, de azt mondták, hogy azt kivonták, nem forgalmazzák. Felétek még árulják? Az Interneten sem találtam egyetlen Web áruházban sem.
#8491
Nagyszerû idõ volt ma, egész nap.
A növények nagyot fejlõdtek, pár érdekesség máról;
Két évszak egy képen; mogyoró hajtás; ( nincs fotoshoop,smisz-masz, itt maradt egy mogyi õszrõl)
Link

Nekem is van gubacs atka a diófámon, le lesz kezelve;
Link
Szilva, még csészelevélben.Talán marad valami, még nem látni.
Link
Szõlõ:
Link
Meggy; itt is még virágzásban. Kicsit megtépázta a hideg, és a nagy esõ pár napja.
Link
És a sárgabarack; talán marad a sokból. nevet
Link
Orgona;
Link
Utcai akác;
Link
Sarki virágok;
Link
Málna véghajtás, virág kezdeménnyel;
Link

És a mai bevásárlás, a büdös boltból, ~~ 1200 ft. a nyárra. Rovarölõ még lesz, de a Dithán elég egészen jövõ tavaszig.
Link
laza
#8490
Ha az atkák csak esztétikai problémákat okoznak, ne törõdj velük. Ha pusztítod õket, lehet, hogy a velük táplálkozó ragadozó atkákat is elpusztítod. Lehet, hogy csak a sz...nak adsz egy pofont a vegyi védekezésel. Felénk pl. a birs leveinek fonákán vannak atkás foltok. Bevittem a mintát a növényvédelmi állomásra. Álláspontjuk ez volt: A termés is foltos? Nem? Ne törõdjön a foltos levelekkel!

A szõlõnél felénk komolyab károkat okoznak az atkák, különösen az idõsebb, gyengébb tõkéknél.

#8489
Remélem ritkán kell használni, hosszú hatású. A körte meg ki fogja heverni, meg más is. Õsszel,lombhullatáskor pedig Agrol-plusz, és fagy ide-oda, az áttelelõ tojásokat pusztítja.
nevet
#8488
Én is ezt a szert találtam a neten, ma faterom beszórja a bokrokat meg a fákat vele. Szörnyû ez a rengeteg kártevõ.... Meg vele a sok permetszer..
#8487
Üdv!

Hétvégén volt idõm pár képet lõni a szõlõben.
Elsõ kérdésem az lenne, hogy ez mi lehet?
Elsõ ránézésre valami dióféle.
Link
Az erdõbõl lóg be. A saját diófánkon már megnyúltak a virágok, és levelek is vannak már.

Pár kép:
Néhány almafa:
Link
Néhány körtefa:
Link
Itt látványos az egyoldalúság köszönhetõen a mögöttünk lévõ akácerdõnek (próbáljuk írtani úgy ahogy, de nõ, mint a gomba.)
Szamóca:
Link
(Tavaly a 3/4-e elszáradt õszre, most viszont újult erõvel hajt. Csodás nevet )
Meggyfa:
Link
A tavaly nyáron halálán lévõ germersdorfi:
Link
A mézgásodás megszûnt a fatörzsén, néhány elszáradt ágon kívül él a fa. kacsint
#8486
Link
Szintén atka kolónia fertõzés. A szívásuk, ill.nyáluk okozzák ezt a piros elváltozást. Hasonló, mint a nyári vértetû, ott is pirossá, és deformáltá válik a levél.
Spec. atkaölõ szert kell bevetni, egyszerû szerek nem biztosan hatnak.
Fumite 200 1 amp./10 l
#8485
Hétvégén volt részem némi kertészkedésben, kijuttattam a földbe különbözõ bio termékeket, kíváncsian várom az eredményt.
Ma délelõtt azonban arra lettem figyelmes, hogy a sövényt belepték a gubacsatkák. De nem is akárhogyan!
Link
Link
Erre van valamilyen HATÁSOS permetszer?
Továbbá a körte sem "százas":
Link
Link
Ez mi lehet, tudtok segíteni?
Azért ez egészen elképesztõ, hogy az ember foglalkozik a kerttel és ezer féle betegség támadja meg a fákat, bokrokat. Ilyen enyhe tél után meg aztán fõleg... zivatar
#8484
Jav; Rézgálic = Bordói lé.
De jó a Rézoxid-klorid, pépesen. laza
#8483
Hát le a kalappal azon kajszifa elõtt! Nekem 25 éves fáim mentek el, pedig vigyáztam.

Nehéz észrevenni, de az oldalágak elágazásainál nem látni mézgásodást, (macskaméz) ami kéregmoly fészkére utalhat.Ez is okozhat ágelhalást. A monília az ágvégektõl terjed, vissza kell vágni az egészséges részig. (A vágási felület élénk fehéres sárga.Ha vörös-barna, akkor már fertõzött)
Nagyobb, 2-5 forintosnál vastagabb metszést,fûrészelést feltétlen le kell kezelni gombaölõvel, ecseteléssel. Én nálam maradt ki a tavaszi lemosóból Rézgálic SWg és azt hígítás nélkül pemecseltem a vágásokra.Jobb beszívódásként lehet keverni Agrollal, de aznap ne essen az esõ.
Az agrolos bekenés ajánlott a kéregmoly járataira is, sõt orvosi fecskendõvel beitatva biztos a hatás, a szernek háncs gyógyító hatása is van.
Jobb most a felszívódó Chorus, a Dithan már inkább kifejlett lombozatra, kontakt védõ hatású, nekem a gazdaboltosok együtt ajánlják.
Rovarölõk közül a Karate Zeon most a sláger, de jó drága 250 ml. 5-6 ezer, viszont sokáig elég 3-4 ml/10 literhez. Gondolom lehet kapni ampullában is, de nem látom a zinterneten.
A Bi-58 ra vigyázz, nagyon izgató szer, és lehet hogy már hatását is veszítette. Elsõsorban gázosító gyomorméreg a rovaroknak, de ha érintkezik a permettel kontakt hatású. A levéltetveknek, mert mivel a levél fonákon telepszenek, jobb a felszívódó. Arról most nem tudok, érdeklõdj. A Karate -Mospilan jó.

Arnold21; persze hogy lehet egy menetben kiszórni a kettõt, sõt hármat is, pld. levéltrágya, de kisebb dózisban mint ahogy írják, mert esetleg perzselhet napos idõben. Én érés (zsendülés) elõtt szoktam alaposan használni, pld. cseresznye-meggy Dithane+ rovarölõ + Wuxal., és estefelé, éjjel felszívódik.
nevet
#8482
köszönöm a választ! még egy kérdés szilvánál szirom hullás után keverhetek ehhez rovarölõt is gondolok itt a szilvadarázsra és együtt a kettõt egyszerre monília ellen is meg lenne illetve rovarölõvel is!?
#8481
Jövök én is a kérdéseimmel nevet Sajnos csak hétvégi gazda lévén azért ez ellenségek néha túljárnak az eszemen, bármennyire is igyekszem. 2 kajsziból a fiatal rendben van, de az öreget (min. 40-45 évre saccolja a szomszédom) bizonyos részeken nagyon elkapta a monília, ott ágelhalások is lesznek. Rég gondolkodom, hogy kivágjam (a párja pár éve elhalt), de olyan fantasztikus gyümölcse van, hogy csodájára jár mindenki, így próbálom tartani, 3 év alatt kapott 2 komolyabb (de nem durva) metszést. Most mi a teendõ? Gondolom az elhaló részeket le kéne csettegtetnem? Ilyenkor mivel célszerû permetezni (Chorus van kéznél, de nekem szimpatikus az általad írt Dithan M45 is? Leveleket bontja, meg bizonyos részeken a megfogant virágok kandikálnak.

Más: moly, atka, levéltetü ellen is pár éve még volt az Actara, ami méreg drága lett, nekem pár kisebb fára nem éri meg, keresem a helyettsítõjét. Kérdezem: a Karate mire jõ ezek közül? Ribiszke levélfonákon megjelenõ atkák(?), rózsabokrok tetvei, kajszi és õszibarack rovarkártevõi, lenne a célpont. (van még kis mennyiségû Bi 58-am, esetleg azt óvatosan?)

Találtam és ki is próbáltam ezt a boltot (voltam is már náluk Szigetszentmiklóson), nagyon korrekt áraik vannak, nálunk 50%-al is feljebb vannak az árak az övékénél. Link
#8480
köszönöm a választ,akkor neki is látok remélem nem fog esni elég ködös az idõ felénk most
#8479
Jó rá az is. Felszívódó, bár lisztharmat,varasodás ellen az almatermésûekre való. De csonthéjasoknál jó egyéb levélbetegségekre. Ha kicsi a fácska,(1) akkor kár venni mást, de általánosságban ajánlom a Dithan m45 konyhakerti szert, egész nyárra.
#8478
Elõször fehérbimbós állapotban kell permetezni (most, azonnal), utána teljes virágzásban.
Link
Munkára fel!
#8477
olyan kérdésem lenne hogy monilia ellen a meggyet csak virágzáskor kell permetezni mert még csak egy két virág van rajta vagy ilyenkor is érdemes megszórni már Topas szerem van rá?!
#8476
Az esõktõl is függ, talán hétfõ- keddre kiszáradunk. A szerek átl. hatása olyan 5-7 nap, addigra elindul a sziromhullás,akkor is jó. Én elmaradtam, de hétfõn meglesz.

#8475
Nekem csütörtökre jött ki a lépés a permetezés szempontjából. Akkor toltam monília ellen. Ez védelemet nyújt, vagy toljam meg újból hétfõn?
#8474
Úgy néz ki, hogy tartós nedves lesz a mai idõ, + plusz 10 fok környéki hõmérséklet!
Riadót fújok, 24-48 órán belül tessék permetezni monília - nem vanília - ellen.
Az más. laza
Akár vasárnap,vagy hétfõ, meg kell a totál virágzós csercsi-meggyfákat permetezni, aki csokorban függõ, szép termést remél. laza
#8473
A legvadabb méreggel sem tudsz tartósabb, hatékonyabb hangya-távoltartást elérni, mint a ragasztóval. Ha nincs, ami gondozza, védje a levéltetveket, azokból is kevesebb lesz.

Szerk: Ma a meggy is megkapta az aktuális monilija ellenit Békéscsabán és Szarvason is.

Szerk-2: barackpálinka már kinéz az idén a lekvárkommandó várható terrorának ellenére is.

Szerk-3: Egészségetekre egy 14-essel!
#8472
Igen, az egérragasztó nekem is nagyon bejött, viszont melegben (akár már 20 fokban is) a napsütötte oldalon megolvad és lefolyik, úgyhogy nagyon sokat ne rakjál, valamivel vékonyan el tudod kenni. Aztán pár hetente meg kell ismételni, mert telemegy porral, stb.
#8471
Itt már szilveszterkor kibújt a borsó. Csak kapkodom a fejem, hogy már mekkorák. Lassan virágoznak is.
#8470
Köszönöm, ez nem jutott volna az eszembe. S lám egyszerû a megoldás. nevet
#8469
Körbe egérragasztó a fatörzsre.
#8468
A betegségem után annyira össze tudtam már szedi magam, hogy a tavaszi lemosó permetezés elmaradása (...) után a Mospilan-Chorus kettõs elsõ kezelését meg tudtam ejteni, két hét múlva ismételek.
Utána rögvest el lett ültetve a burgonya, nomeg egy fügefa. nevet
Elég is volt a munka ma délelõttre, jó néhány kiló leadása után kivagyok.

Egyébiránt a borsó-hagyma kettõs gyönyörûen, életerõsen kikelt és már kidugta a fejét a sárgarépa is.
#8467
A cserkón és a szilván zakatolnak és fúrnak a hangyák! Valaki tud ellenük valami védelmi akciót?
#8466
Igen, csak szeptember környékén kezd sárgulni, de addigra alul lekapkodják a gyerekek, meg tulajdonképpen mi is, mert zölden, sárgászölden a legfinomabb. Ezért sem akarom nagyon szétpermetezni, mert ki tudja, hogy a gyerekek mikor fognak belõle letépni és enni.
#8465
Volt goldenem nekem is, olyan aranysárga (zöldes, télen besárgul) ?
A héja enyhén pöttyözött, édeskés, banánra hasonló ízzel. Nálam a varasodás kapta el a leveleket, ha esõ után nem permeteztem. A mostani rovarölõk azért jobbak már, nem olyan Bi-58,(kivont), vagy büdös észteres szerek. A permetezést ha a hamvas levéltetû elszaporodik egyszer próbáld csak, esetleg a másodikat a gyüm.növekedés végén, augusztus elején. A szürete kb. szeptember dereka, addigra biztos lebomlik a szermaradvány.
#8464
Köszi a választ Neked is! Az túl gyakori nekem, inkább nem kezdem el.

Szerinted ennyi permetezésnél, amit írtál, sincs semmilyen maradék anyag felhalmozódás a gyümölcsben, gyömölcs héján?
#8463
Hát aranyos vagy, de én biztosan nem fogok ilyen gyakran permetezni, inkább legyen nyûves, azért köszi. Egyébként golden alma valószínûleg. Igazából csak a tetvek, meg a moly okoz nálam gondot, gomba eddig sosem ütötte fel a fejét EDDIG!!. Mondjuk elég szellõsre hagyon a fát. Azért köszönöm, hogy írtál!
#8462
Épp most írtam a Bioszférára, hogy tegnap én is sok cserebogarat észleltem, basszus ezek órára pontosan kezdenek el rajzani országosan? Mintha valami tervet kéne teljesíteni most a tavasznak... Ez a gyors virágzás nem probléma a beporzásnál?
#8461
Nem látok semmilyen összefüggést a kommented és a téma között.
A téma a felettünk lebegõ afrikai eredetû homok.

Harkié ennél is távolabb tévelyeg...

Segítek: "háborús övezeti homok" - hangzott el, meg hogy ne álljunk alá.

1. - nem háborús övezetbõl jön felénk, önmagában a sivatag nem = lõnek, robbantanak, ennél picit nagyobb területen fekszik, tessék utána nézni.
2. - még ahol nemrég lõttek is (Szíria, Irak, Jemen), ott sem lõtt senki sem vegyi, sem nukleáris fegyverrel, szóval az alufólia sapkákat nem kellene még akkor sem felvenni.
Továbbá - senki sem a háborúk környezetre gyakorolt általános és konkrét hatásairól beszélt, nem igazán érdemes errefelé terelni a témát, nem is teljesen értem, ez megint hogy keveredett ide, kedves Maunika.
#8460
A délszláv háború és a szerbiai bombázások után biztos véletlenül csökkent le a fecskék és egyéb madarak létszáma.
#8459
Link
Sokat.
#8458
Ez is inkább Líbia, ott sem lõnek már jó ideje. Ráadásul ez csak porkoncentrátum, és nem mutatja, hogy merrõl merre mozog. Ilyen megállapítására a széltérkép való, amit linkeltem.
De mondom, még ha onnan is jönne, akkor sem lesz benne semmi radioaktív, vagy mérgezõ. Arról már rég hallottunk volna.
Na persze egyesek a chemtrailben is hisznek...
#8457
Zivipötty térképe máshogy látja;
Link
szomoru
#8456
A homok nem háborús övezetbõl jön, hanem kb. Algéria felõl, vagy még nyugatabbról:
Link
De ha Szíria felõl jönne, akkor sem tartalmazhatna olyat, ami bármilyen szinten is ártalmas lenne.
Nincs atomháború sehol...
#8455
Ahogy elõre jelzik, a nyugati-óceáni hf. csapadék zónája kifullad az Alpok alján, magyarán tovább tart a száraz idõ. Már március 15 óta nem nagyon esett, és a szelek és a meleg nagyon szárítja a felsõ termõ talaj réteget.
Más nincs, locsolni kell. Az õsszel- kora tavasszal ültetett kis fák, cserjék nagyon kívánják a beöntözést. 2-5 cm.-es törzs átmérõhöz viszonyítva sekélyen kitányérozva a gyökérzethez mérten 30-40 cm átmérõben öntözzünk növényenként 5-10 liter vizet. Nagyobb, már termõ fáknál is érdemes ez, 20-30 liter, mivel nagyon nagy a kipárolgás a virágzáskor, és a kis leveleken keresztül is.
Ha lehet árasztásos, beöntéssel, ne spricceléssel, így jobban hasznosul, és nem párolog, gombásodik az éjjeli párolgással.
Floo jól mondta, az egészséges virágzáskor a sziromlevelek fehéren hullanak le. A monília ellen talán most csak sziromhullás után kell védekezni, a kis esõ nem árt.
Ja meg a poros esõ; nem tudom milyen rontást hoz ez a háborús övezeti homok, van benne bombafelhõs homok is. Ha esni fog, nem fogok alá állni. [esõ] zavarban
Pár kép a környezetembõl;
Orgona:
Link
Utcai szúrós cserje, mézillatú virágbogok méhekkel:
Link
Link
Fák és virágok most:
Link
Lila akác, 1 hét se, és totál virágzás:
Link
Dióka:
Link
vidám
#8454
Szép napot kívánok, ország szerte!
Na akkor kezdjük, elõször Bölkének;
Milyen fajta az almád? A sok termés-virág hozam esetleg a nagyolt metszéstõl is lehet, bár mondom fajta függõ. A permetezésrõl; ha nem volt lemosó, akkor elõször a gombák támadnak, elsõsorban a lisztharmat. Virágzáskor és utána a kártevõk közül a bundásbogár, bimbó likasztó ormányos bogár sõt a kendermag bogár, és ha sok pajor telelt át, a cserebogár az ami rágást okoz.
Az áttelelt kártevõk nálad esetleg az almamoly, amik majd a földbõl kelnek, folyamatosan,de késõbb, júniustól. Sajnos mást nem tehetsz, a rajzáshoz kell igazítani a permetezést. Almamolynak, ha adott a környezet, akár több nemzedéke támad, azért van ez a 10-20 permetezés az ültetvényeken.
Zöld dió nagyságtól próbáld követni a rajzást, akár olcsó sárga ragadós lapokkal, vagy drágább fero-hormon típusú szalagokkal.Így talán a java termés megvédhetõ, de ilyenkor is 2-3 hetenként érdemes permetezni. A fóliázás- letakarás csak gyengíti a szer hatékonyságát, mert épp fõként a talajból kelnek ki a molyok. A drágább felszívódó szerek hatása tovább tart, a lepetézett molyok tojása nem kel ki.
Az almáról pedig; ha kevés termett az a baj, ha sok az is. Épp nemrégen a lengyel-magyar barátság újítása során megint bezúdult az olcsó lengyel alma majd 100-120 ft/kg. szomoru

Persze nálad ha szép helyen, udvar dísze a fa, akkor ápolni, kezelni kell. Gyerkõcök nem játszanak alatta, 36-48 óráig.




#8453
Én is láttam fõleg esténként egy-két cserebogarat az elmúlt napokban a környékemen, de tömegével még nem jöttek elõ. Csak néha látni párat, sõt tegnap este fél 9 körül mentem haza és pont nekicsapódott az egyik utcai lámpának egy példány, szépet koppant, jót szólt.
Jó pár éve alig van cserebogár, pl. az elmúlt legalább 5-6 évben alig lehetett látni õket április, májusban. Legalábbis itt.
#8452
Ez tényleg iszonyat durva, ami itt megy: a kajszi 3 nap alatt levirágzott, a 2 napja zárt bimbós cseresznyék mára virágba borultak, meg úgy kb. a dísznövények fele is, a körte is bimbózik, de még a szõlõ is mindjárt kifakad... 24 óra alatt több történik a kertben, mint máskor 1 hét alatt!
A 35 centi "magas" fügeágacskán alul megjelent egy gombostûfejnyi fügetermés vidám

Ja és a slusszpoén: elleptek minket ma estére a cserebogarak.
Õrület, ami itt folyik, eszméletlen.
#8451
Inkább 7-10 naponként kellene igazság szerint, egy ismerõsöm nagyban almázik, lehet már te is etted az õ almáját, tavaly 23-szor permetezte. A friss egészséges gyümölcsökrõl amit megveszünk csak ennyit..Én nyolcszor permeteztem és így is volt benne kukacos de a fele kb megmaradt igaz azokon is voltak pöttyök, de azt kivágtuk.
#8450
Eszméletlen, mi van a kertben, ilyen gyors virágbaborulást én még nem láttam, ma elkezdett a cseresznye (öreg germersdorfi) és a meggy (meteor) virágozni, szinte egyszerre. Az almán már látszanak a még ki nem nyílt rózsaszín virágocskák (ahogy számoltam is vele az idén, rengeteg vidám ), tegnap este még jele sem volt. Félelmetes. A darazsak is gõzerõvel keresik a fészekrakási helyeket.


Kérdés: Mivel az alma most úgy néz ki, rengeteg lehet, de eddig sok volt a hibás a moly miatt, mikor és mivel érdemes permetezni (aztán valószínûleg nem fogom megcsinálni vidám , mert valahogy soha nem visz rá a lélek. De ha mégis rá fog vinni, van mellette nyúl, meg a gyerekek is játszanak néha arra,stb., vegyek fóliát és mindent takarjak le, vagy locsoljam szét utána, azt felhígul, hogy küszöböljem ki ezeket a kellemetlenségeket? Eddig megúsztam a kertészkedést felszívódók nélkül is, kész csoda, de ez a várhatóan 200 kg alma most lehet, jobb lenne, ha nem lenne tiszta nyûjárat. Köszönöm ha válaszoltok, csak ha lehet ne 2 hetenkénti permetezést javasoljatok! szegyenlos

Utolsó észlelés

2025-05-15 17:34:28

Rákóczifalva

17.2 °C

31502

RH: 49 | P: 1008.5

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139635

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.