2024. november 23., szombat

Globális jelenségek

Adott napon: 
Keresés:
#11089
Tehát inkább hűtötte?
Én azt olvastam anno, hogy a nagy mennyiségű felszabaduló vízgőz melegítette a globális klímát.
#11088
Tonga kitörése nettó negatív szerepet játszott a globális átlagot tekintve..

Az SST átlagot -ahogy a Makikótól származó grafikon (ViharKém utolsó ábrája) jól szemlélteti- az húzhatja fel, hogy van egy permanensen visszatérő kvázi elnino az északi 20-60-as szélesség között. Én személy szerint azt gondolom, hogy az IMO 2020 szabályozások komolyan hozzájárulhattak ehhez, főképpen közvetve (felhőképződés a hajók útvonalán stb.) Főleg, ha melléteszed, hogy a meridionális óceáni (Délről Északra) hő transzport azért lassult ugyanezen időintervallumot tekintve

A földözi SST: 2025 május 1-től további szigorítás fog életbe lépni a hajó üzemanyagok kéntartalmát illetően. Van egy tippem: a 2024-es rekord, 2025-ben meg fog dőlni...
#11087
22 eleji tengeralatti Tonga vulkán kitörése mennyiben játszhat szerepet, hogy a kritikus 1,5 fokot elérte az utóbbi 1 évben a globális átlaghőmérsékleti anomália?
És az óceáni hőmérséklet is ellépett az elmúlt 2 évben? 
Link

Vagy ez csak az El-Nino hatása?
#11086
Még az jutott eszembe, hogy ez a meleg Földközi-tenger milyen hatással lesz a folytatásra? Remélem csak generál pár ciklont, amiből mi is kapunk némi csapadékot. A sorozatos előoldal persze nem hiányzik négy-öt hónap múlva. kacsint
#11085
És ahogy nézem, tényleg jön a La Nina. 
#11084
A Földközi megdöntötte legutóbbi (tavalyi) többévtizedes rekordját, legalábbis ebben az adatbázisban.

beillesztett kép



Tágabb helyzetkép, a szubtrópusi-mérsékelt övi óceánok továbbra is el vannak szállva.

beillesztett kép



Az elmúlt évek tendenciái után nem meglepő, a legnagyobb eltérések északon áthelyeződtek a poláris övből a mérsékeltbe.

beillesztett kép


#11083
Jó, de a "mindmeghalunk"-ozók nem is arra értik, hogy előbb-utóbb tényleg, mind, hanem ez egy ilyen gúnyolódás a "klímarettegőkön". Elég egyet "mindmeghalunkozni", jelezve, hogy akinek mondják, az egy mainstream médiáról szopott féltudományos cikkeket visszaböfögő tudatlan, aki meg mondja, az pontosan látja a jövőt.
#11082
Abszolut nem vicces, de tényleg mind meghalunk. Ezt még soha, senki nem oldotta meg.kacsint
#11081
Ja, tavasszal volt itt róla szó. Amúgy meg ez is benne lehet a pakliban. Ne vegyük biztosra, hogy nincs. Mindenki nagyon viccesnek találja ezt a "mind meghalunk"-at, azt sugallva, hogy itt aztán ilyen nem fordulhat elő, mert...mittudomén, hogy miért, mert fent biztos vigyáznak ránk, nekünk aztán bajunk nem lehet, megoldjuk stb.
Hát nem.
#11080
A februári uborkaszezon híre volt. Félévente előveszik. Az amerikai elnökválasztásig csámcsognak rajta, gondolom.
#11079
Ez felbukkan néha, de visszatérően, legutóbb tavasszal jött ki egy tanulmány, igaz, szerinte már 2025-ben mindmeghalunk nyelvnyujtas Link
#11078
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#642122 - 2024-08-06 15:59:26)

Erről mi a véleményetek?

Alig 15 év múlva összeomolhat az Atlanti-óceán fontos áramlási rendszere
Link

Ezelőtt jó pár évvel még száz év távolságokról beszéltek, most 15 év?  
#11077
Igen. Nem. Semmit.
#11076
Jaj de jóóó... Kapunk félév magasnyomást köddel. xDszomoru

Köszi.  lazakacsint

---
gulyasme:

lász - szal is egy éve beszéltem utoljára. Hari feljár még? Nem épp a cikk érdekel hanem ami mögötte van szakavatottabb szemnek.  
#11075
Átlagosnál enyhébb telet, kevés csapadékkal.kacsint (Bocs, de nem tudtam kihagyni!! laza)
#11074
Hari  Seldon  talán  fogja  tudni
#11073
Erről tud valaki valamit? nevet Persze hogy északi féltekre ez mennyire terjedhet át, s mit okozhat pl. Európában? 

Link 

beillesztett kép

#11072
BohócBohócBohóc
#11071
BohócBohócBohócBohóc
Beszarás, ezek minden évben eljátsszák  laza
Idén is KEGYETLEN telünk LESZ!44!!!!444 zivatar
 
Link
Link
#11070
Ezt gyorsan fejezd be. - Moderátor 
#11066
Látványos sivatagi homokréteg a Mont Blanc gleccserén, a hórétegben a homok 2022ből (március) származik:

beillesztett kép


Forrás: Mountain Challenge, Facebook

Ez Münchenben is durva volt anno...

beillesztett kép

#11065
Az UAH műholdas adat egészen ütős lett áprilisra, a tetőzés késése a felszíni adatokhoz képest viszont annyira nem meglepő.

beillesztett kép

#11064
Fájdalmas, de sok pozitívummal is jár, ha elfogadjuk, hogy a klímakatasztrófa elkerülhetetlen Link
#11063
Ennyi? szomoru
#11062
Nem hiszem, hogy közvetlenül "köze van" hozzá, de 9. vagy 10. hónapja dől meg a Föld egészén valaha mért legmelegebb hónap rekordja, azaz majd' egy éve minden hónap rekord-meleg az egész Földet nézve.
#11061
Mit gondoltok, mi okozta nálunk az átlagtól jóval melegebb februárt és márciust?
Konkrétabban: az El Ninonak köze van-e, és mennyire ehhez?
Ezt tanulmányozom éppen: Link , de nem hiszem, hogy a rekord enyheségnek mondjuk 10%-nál jobban köze lenne az ENSO régióhoz.
Hamarosan végignézem a februári-márciusi térképeket, de nekem az Északkelet-Afrika felől benyúló magassági gerinc rémlik többször is, és hogy amikor a skandináv hideg "mocorgott" volna, akkor a szubtrópusi anticiklon "behúzódott" Észak-Afrika és a Földközi-tenger fölé, megakadályozva, hogy hozzánk is eljusson a gelida.
Másik okként a medence-hatás (már több éven át tartó) elmaradását gondolnám, hogy a köd ritkán látott vendég lett.
Mi a véleményetek?
#11060
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#628780 - 2024-04-12 11:05:16)

Van itt baj a CO2-n kívül is bőven. beteg

Link
#11059
Csak, hogy vigyünk illetve vigyek bele egy kis aktualitást.nevet

"A tengerfelszín napi hőmérséklete (°C) az extrapoláris globális óceánon (60°S–60°É) átlagolva 2015-ben (kék), 2016-ban (sárga), 2023-ban (piros) és 2024-ben (fekete vonal). Az 1979 és 2022 közötti összes többi év szürke vonallal látható. Adatforrás: ERA5. Köszönet: Copernicus Climate Change Service/ECMWF." - google translate-ról fordítva.

beillesztett kép



Kép forrása: Link 
#11058
Én meg attól tartok, hogy ez a sok édes víz számottevően megborítja a tengeráramlatokat. S bár hőmérséklet csökkenést talán nem is (melegedő éghajlat változás gyanánt), de a melegebb tengervíz nagyobb energiát képes elnyelni. Mivel melegebb az átlagnál, jobban párolog, igy jövőben nem tartom kizártnak a gyakoribb medikánt a a Földközin, meg Európát elérő TS-ek meg Kat.1.-esek és társaik. Nem fognak kipurcanni a mérsékelt öv ezen részén, hanem még ha a szélnyírás zabálja is őket legfeljebb mérsékelt övi ciklonná vagy azok vihar ciklonná alakulnak. 
Talán annyi, "meredek pozitívumot" látok benne, hogy a melegebb trópusibbá váló tengervíz hő csapadékosabb időjárást idézhet elő Afrika északi,ényi felében. ( Mondjuk ilyen téren jobb lenne utánne keresni hogy a miocén idején milyen volt az éghajlat Afrika ezen területein? szegyenlos
Nem hiszem, hogy megtudnánk ezt állítani. Emlékezz a covidra. A nagy bezárások miatt Kinában "tisztább volt a levegő" meg másutt se volt annyira mozgás, persze ettől függetlenül nem állt meg a növekedés tudomásom szerint. 
Bár ha az ingerküszöbünket már ami a világ összes számottevő és jelentős döntéshozóit illeti nem üti meg a mércét a melegebb klíma akkor a jégsapkák, Grönland olvadása, ha majd kellően visszafordíthatatlan méreteket ölt, akkor már késő lesz. Valahogy mindenképpen magasabbra kellesz költözni azoknak a városoknak, metropoliszoknak a keleti parton meg Európában is szerte. Délkelet-Ázsiáról ne is beszéljünk. ( Az lesz még csak az igazi migráns áradat.szegyenlos Mikor komplett népek indulnak meg, mert az országa vagy annak a fele víz alatt lesz.Ez sajnos benne van a pakliban.) 
Ha még talán akkor kapcsolunk mérsékelhetjük a leendő és keletkezett/keletkező károkat,de csak mérsékelni fogjuk tudni az elkerülhetetlent. 
Ha én saccolnék, hogy mekkora a "grizz" akkor ez 50 éven belül megtörténik. A 17 fokos átlaghőt szerintem pikk pakk elérjük hamarosan. Én pesszimista vagyok az emberiséggel kapcsolatban. Nagyon fogyasztói társadalom lettünk..szomoru
#11057
Link
Gyorsitott videó mindossze 4 év gleccserolvadásáról az Alpokban, elég durva...
Van egy tippem, nem idén fordul a trend.
#11056
Na azért azt, amit ők novembernek neveznek, pláne Közép-Nyugaton, meg a Nagy-tavak környékén, szerintem a Metnet TISZ-tagjai zokszó nélkül aláírnák, velem együtt.  laza
#11055
Hehe. Na ugye? Ők is átvették a  télre vonatkozó metnet szlogent. Le kellett volna védetni! laza
"Winter weather expert Cohen, who is based outside of Boston, joked that the U.S. no longer has four seasons: "We have two seasons. We have
summer and we have November.” "

(Idézet egy amcsi klíma cikkből.)
#11054
Á ez még a korábbi cikk újabb bulvárfeldolgozása lesz akkor... "René M. van Westen" mind2 cikkben van és ők írták a korábbi itt kitárgyalt cikket.
#11053
Hát igen, délkelet az délkelet  laza
Én csak itt olvastam, az eredetit nem is akartam megkeresni nyelvnyujtas Link
#11052
Szerintem a szokásos "újságírói" faszság: Link Noha most meló közben sehol sem láttam utalást az eredeti cikkben (nem rövid,  Link ), attól még a tévedés jogát fenntartom vidám Maximum 3,5 fokos csökkenést láttam évtizedenként és azt is csak Bergenre.
#11051
laza
#11050
Nem sikerült kigugliznom, meg tudsz osztani valami linket? nevet Szerintem 30 fokos lehűlés esetén is esőbe váltana délkeleten...
#11049
A holland kutatók most egy újabb tanulmánnyal rukkoltak elő, melyet egy szuperkompjúter modellfuttatása alapján állítottak össze.
Ez alapján már 2025-ben mindmeghalunk, mert a lassulás ilyen gyorsan eléri a billenési pontot és a hőmérséklet 30 fokkal (!!!4!) esik majd vissza. 
Én butuska meg már el akartam adni a téli cuccaimat nyelvnyujtas
Az a baj, hogy pont az ilyenek miatt nem vesszük aztán komolyan az igazi folyamatokat és veszélyeket.
#11048
Hát így másodszorra azt mondanám, hogy ez inkább egy olyan fandrézing cucc, vagyis adakozzatok a kutatásra, hogy vehessek mán egyújautót cucc. "Majdnem kiesett a kávé a kezemből", "Nem az én kutatásom" stb.
Azér' valaki ebben a pozícióban ilyen tudományos fokozatokkal talán magától is eljuthatott volna idáig.  Szóval az ember - a régi jó brezsnyevi univerzumon kívüli világra gondolok - nem telefonon szokta kapni az infarktust. laza
#11047
Az Azori szk.  nagytérség, nyugat Afrika térségi Atlanti óceán nagyon durván pozitív anomáliás, az egész bolygón az egyik legnagyobb kiterjedésű ilyen terület. Lövésem sincs hogy ez miért alakul így szinte egész télen, az AMOC zavara lenne? Az időjárásunkra komoly hatása lehet szerintem egy ilyen "melegbázisnak", és a szubtrópusi Ac északabbra törésének, ezen belül az Azori Ac "túlsúlyának" az átlagos viszonyokhoz képest. Egész télen büntetett bennünket. A 88 - 95 közötti időszakban is hasonló rezsim uralom volt, főleg a 90 körüli teleken, de persze hidegebb telekkel. 
#11046
Na pont erre voltam kíváncsi, mi a fene lehet az oka ennek a mostani agymenésnek. Nyilván csak az egyik, de elég jelentősnek tűnik. 
#11045
Vagyis az a hőtöbblet, ami a gyenge áramlású években keletkezik odaát, az itt érezteti a hatását?
#11044
Kicsit beleástam magam az AMOC témába, és egy érdekes összefüggést találtam. (Ugye szeretjük a távkapcsolatokat a met témában!szeret) 1980 óta konkrét, előtte becsült adatok (Tengerszint stb) a Floridai áramlás évszázados adatait mutatja be, és az áramlás gyengül folyamatosan . Ez az AMOC szerves része. Nos nem lehet nem észre venni, hogy mennyire kollerál több esetben a nagy teleinkkel a Floridai áramlás erősebb áramlású (vagy csak szimplán a normális áramlású) időszaka, és fordítva, a gyengelkedese rendszerint egybeesik a mi gyengébb teleinkkel.Kezdve a 85/86, és 86/87  hideg tél párossal, a 95 /96 - al kezdődő, 02/03 tél igazi kontinentális jegyeit hordozó teléig, . Ugyanígy látszik a gyengélkedő áramlás a 90 körüli enyhébb telek kapcsán, de a 2005 utáni időszakban, vagy a hetvenes évek első felében . De a szimuláción tetten érhető a 62/63, 63/64 páros, illetve a 69/70 szintén kiemelkedően hideg tél, de a 78/79 is már kiugró a hetvenes évek eleji viszonylag enyhébb telei közül. Nem kívánok feltalálni semmit, csak az erdekességre próbáltam rámutatni. A korrelálás nem mondható azért teljesnek, hiszen a 2010 körüli jobb  (bár nem igazán hideg) telek nem látszanak az áramlási viszonyokon , de több más példa határozottan!
Link

Link

És itt jön képbe hogy az utóbbi időszakban volt hogy Florida térségi óceán szinte felforrt, de hozhatjuk újra az egész télen tapasztalt durva SST anomáliákat, főleg a mi atlanti melegbázisunkra utalva. Hát hogy rendellenes állapotok vannak az biztos! 

Link

Link
#11043
Véleményem szerint azért biztos nagy hatása lenne Európára nézve az AMOC összeomlásának, ennyire északon ennyire melegebbre másutt nincs is nagyon példa. Viszont az esélyeket illetően azért én nem gondolom, hogy túl hamar bekövetkezne ez, az a 80-szoros édesvíz-betáplálás a modellben igencsak magas érték (ami ahhoz kellett, hogy a modell az AMOC összeomlását prognosztizálja). Van egy elmélet, miszerint a korábbi legjobb leállás-példa a Younger Dryas Link korszakban történhetett. Akkor hirtelen, évtizedek alatt esett 4-10 fokot Grönlandon a hőmérséklet és akkor a rengeteg édesvizet egy gleccserek és jégself olvadásából táplált tó, az Agassiz-tó Link "átszakadása", óceánba áramlása okozhatta. Az a hosszú ideig gyűlő vízmennyiség már egész más méreteket ölthet nagyon rövid idő alatt (évtizedek?), mint most a jég olvadása. Az is igaz, hogy ezt az elméletet a 2010-es évek óta meg-megkérdőjelezik, és inkább vulkanikus kiváltó hatásokat feltételeznek. A fő érv, hogy nincs igazán "nyoma a földben" a rengeteg víz óceánba áramlásának. Persze ettől még létezett és eltűnt ez az Agassiz-tó, szóval lehet, hogy azért még mindig vaskosan hozzájárult, ha máshogy nem, túláradó folyókkal, hosszú évtizedek alatt...

Szóval az AMOC leállása nem (feltétlen) lenne példa nélküli és van még mit kutatni és keresni, hogy megértsük a korábbi eseményeket.
#11042
Ehhez jól ilik: "Én csak azt a tanulmányt vagy statisztikát hiszem el, amit én magam hamisítottam."nyelvnyujtas
#11041
Pár hete olvastam egy megdöbbentő dolgot: rengeteg tudományos publikációt vontak vissza, mert hamis(ított) adatokon alapultak. Az Alzheimer-kórral kapcsolatos kutatások kb. nyolcvan (!!!) százaléka fals alapokon nyugszik. Részben azért, mert publikációs kényszer van a tudósokon, részben pedig azért, mert sok esetben nagyvállalatok finanszírozzák a kutatásokat, annak minden következményével együtt. 
Szeretném leszögezni, nekem SEMMILYEN konkrét információm nincs senki munkájával kapcsolatban, ez csak azért szomorú, mert sajnos sok nagy tudású és becsületes kutató eredményeire is rálegyinthetnek emiatt. A gyerek kiöntése a fürdővízzel tipikus esete. 
#11040
Még mindig nem tudom eldönteni - hogyan is tudnám -, hogy komolyan kell venni a dolgot, vagy csak arról van szó, hogy néhányan a szakemberek közül felültek a vonatra ilyen-olyan érdekből.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-23 13:03:44

Szentmártonkáta

5.4 °C

31502

RH: 73 | P: 1022.5

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.