2024. november 24., vasárnap

Csillagászat és űrkutatás

Adott napon: 
Keresés:
#10701
Odabaszósak nevet
#10700
Gyönyörû képek. 
#10699
Sziasztok! Valaki? nevet

Hát azóta eltelt pár nap, de még készítettem asztrofotót. Egy kivételével megvagyok elégedve velük.

IC 2169 (van más neve is, de ez ragadt meg) - 150 x 8 perc / ISO800 / 800mm / f4  (200/800, AZEQ6, 1100D)
Ez a reflexiós Hbéta köd a Monocerosban van a Kúp ködtõl "jobbra".

beillesztett kép



Csodaszarvas Widefield - 30 x 5 perc / ISO1600 / 24mm / f4  (24/1.4, EQ3GT, 6Da)
Eme fotó a esténként a fejünk felett lévõ részt mutatja be. Balról jobbra látszik a Szekeres - Perzeusz - Cassiopeia csillagkép. 
Alul a Fiastyúk és az Androméda galayis ragyog. Kicsivel nehezebb csillagködök: Lángoló csillagköd, Szív-Lélek köd, Kalifornia köd... Pacman köd is látszódik. A sávosodás a felhõknek köszönhetõ, nemtudtam kiszedni sajna.

beillesztett kép



Auriga szíve és az Elnath - 30 x 3 perc / ISO1600 / 200mm / f3.2  (200/2.8L, EQ5GT, 6Da)
Eme fotó a Szekeres szívében fotózható objektumokról készült. Jobboldalt alul az Elanth már a Bika csillagkép egyik szarva. Szintén számos mélyég objektum van a képen. Ilyenek például a két Messier objektum (M36-M3laza, akkor a Lángoló csillagköd, illetve felül egy kis sötét foltocska látható, mely a Barnard 29-es sötétköd (B-29).

beillesztett kép




A Csodaszarvas fotó rendkívül érzékeny volt bármiféle feldolgozásra. Sajnos nem is lett jó. Türkizesek a csillagok... Újra is kell lõnöm, mert a mezõsimítás (flat) sem sikerült jól, meg az igazítása a képeknek.


Az IC2169 5 éjszakán keresztül készült. A hideg miatt ilyenkor elég volt 150 x 8 perc is. Míg a másik két kép egy-egy éjszaka leforgása alatt elékszült. Látszik, hogy a 6D mennyire jobb hatásfokkal üzemel... Ha sikerülne felszerelni a nagytávcsõre, akkor harmadannyi idõ alatt sokkal szebb képet tudnék készíteni, de ez komoly átalakításokat igényel. 

Nagyjából ennyi egyelõre! Kolléga meg berakhatna pár képet a múltkori Balatoni partizánkodásunkról. vidám
#10698
No, a Balcsin már ott virgonckodik a jégtakaró. A derült éjszakai eget kihasználva... hideg
Összedobtam egy éjszakai lapse-ot: Link
#10697
Sziasztok!

Kiállítás: Working on it! nevet

Sprinter kolléga! Tetszik az a Badacsonyos képed. Megfordult a fejemben, hogy lemenni Fonyódra, amikor te is ottleszel, és ilyen szép téli estét ellõni, mondjuk amikor kevéske Holdfény van. Mondjuk holdsarlónál... mondjuk Újév után pár nappal.

Jó lenne egyet fagyoskodni, bandázni, megbeszélni az idei év viharos történéseit. vidám

Viszont hoztam egy nemrég elkészült fotót, amit a nagyrendszerrel készítettem.

beillesztett kép



Nagyméret: Link
A fotó EAPOD és Asztrofoto.hu Hét képe lett (European Astronomy Picture of the Day) mely egy szerintem idei évben indult asztrofotós oldal. Link és Link

A felvétel adatai:

Távcsõ: SkyWatcher 200/800 Newton tubus
Mechanika: SkyWatcher AZ-EQ-6 Pro mechanika
Kamera: Canon EOS1100D (átalakított)
Szûrõ: Astronomik IR/UV-Block CCD-szûrõ
Vezetõegység: Lacerta Standalone MGen
Korrektor: SkyWatcher kómakorrektor F/4 távcsövekhez

210 x 480sec (!!!), ISO800, f4, 800mm

Némi kis írás az objektumhoz.

A fényes csillag a képen az Omikron Persei, melyet arab csillagászok Atik-nak neveztek el. Spektroszkópiai vizsgálatok kimutatták, hogy valójában nagyon szoros kettõscsillag, fiatal óriáscsillag körül keringõ törpecsillag, keringési idejük mindössze 8.5 nap. A képen alatta található halmaz, az IC348 mindössze 2 millió éve alakult ki. Körülbelül 400 csillag alkotja, melyek között három barna törpét is sikerült azonosítani, amit a halmaz fiatal kora tett lehetõvé. A tõlük jobbra található sötét vidék a Barnard 3 nevû sötét köd, egy sûrû molekulafelhõ, mely elnyeli a mögötte található objektumok, csillagok fényét. - Forrás: Asztrofoto.hu

Nagy élmény volt gyûjteni 9 éjszakán keresztül a fotókat. Egy éj alatt 10-15-20 fotót sikerült az idõjárás, mechanika hibái, vagy épp a feledékenységem miatt. Korlátozó tényezõ az égbolt is, mivel meridián ( Észak-Dél ) után már masszív fényszennyezés van, stb. Nagy élmény volt gyûjteni, de nem kevesebb idõ volt feldolgozni a fotót. Sötét objektum fotózása talán a legnehezebb. Nagy fába vágtam a fejszémet és bár nem lett tökéletes a fotó, mégis talán az egyik legnagyobb kedvencem a kompozíció, meg a mondanivalója miatt is.
nevet
#10696
Badacsony Göncöl kombó még tegnapról: Link

beillesztett kép

#10695
Persze , nekem is minden képed tetszik, a Fb-on szoktam is jelezni, de most ezt az utolsót bámulom 40 perce.
#10694
Mikor lesz kiállításod? nevet
#10693
Csodaszép képek! Az elsõ zseniális!
Nagyon elmélyedtél a témában, max respect a kitartásért és a fáradozásért! Gratula, tartsd meg jó szokásod, és várjuk továbbra is a képeket! :-)
#10692
Sziasztok!
Noha csak szép sorjában. Tegnap készültem el a nagy asztrofotómmal, de azt majd késõbb megkapjátok. nevet
Ezekben az ínséges idõkben, amikor a viharok elnyugodtak... de szép idõ van... Ráadásul holdfénymentes. Mi ekkor folytatjuk azt, amit a nyári viharos szezon mellett csinálunk. Azaz éjszakai tájképek készülnek.

Noha ugyanúgy várom a viharokat, meg a nagy havazásokat mint eddig... De amíg várok, addig nem ülök tétlenül na.
nevet

Nagybajon - Boronka. Kelet kivételével igen jó az égbolt.

beillesztett kép



Zselici Csillagpark Fulldome (28000 x 28000 pixel széles az eredeti)

beillesztett kép



És természetesen égi kísérõnk sem maradt ki a repertoárból... igaz a Vénusz lemaradt, de csak 200-as tele volt kéznél.

beillesztett kép



nevet

#10691
Köszi, errõl még nem hallottam. nevet
#10690
OK! Így teljes a repertoár! Rafitól tanultam az 500-as szabályt bemozdulás ellen: 500 / ekvivalens mm = max.mp záridõ. Remélem nincs harag a kritikáért! nevet
#10689
Persze, hogy bemozdultak hisz nincs motoros követõm. nevet
Amúgy csinlátam néhány rövidebb záridejû képet, szóval sima kiflis is van: Link
#10688
Légkörfény Nolitól (Hold nélkül): Link Link
#10687
Az ezüsthíd kétség kívül nagyon szép. Mint kép, elég jó, bár szerintem sok a teteje. De...a légkörfény Hold nélkül hiteles. A Hold meg úgy hiteles, ha a valós fázist mutatja. (kifli) Kompromisszumot kellett volna kötnöd a "sok csillag, irreális Hold, és a kevesebb csillag kifli Hold között. (A csillagok teljes képernyõn bemozdultak.) A Vénusz akkor is látszana. Itt nálad egy észrevehetetlen kis pont a kép alján, pedig a mai nap fõszereplejõje volt a Holddal. Én erre koncentráltam volna ezüsthíddal együtt. Sok a 30 mp!
#10686
Ugyanez, csak éppen a Balcsi mellõl egy ezüsthíddal és némi légkörfénnyel fûszerezve: Link

beillesztett kép

#10685
Vénusz-Hold: Link
Link
Link
Link
#10684
A meteor a duplázott 9. expó. Az átlagolásnál ugye eltûnik, de mint egyediséget, megmentettem azt a kockát. Persze egy kattintással levehetõ.
nevet

Közben egy kis érdekesség: Link - jön egy üstökös, mely a tavaszi éjszakai égen kistávcsövekkel észlelhetõ lesz.
nevet
#10683
vidám
#10682
Nekem is voltak hasonló kívánságaim, mert valóban lenyûgözõ. De egyelõre még azt sem tudjuk, hogy rajtunk kívül hányan nézik még az Andromédát.
#10681
Köszönöm a válaszaitokat.

Ma egész jól ki lehetett venni sima mezei távcsõvel az Androméda galaxist is az égbolton.

Egyszerûen döbbenetes egy világ, ami a Földön kívül van. Ha nekem lehetne mondjuk már 2 kívánságom, az egyik biztosan az lenne, hogy "bejárhassam" a világegyetemet. Vajon hányan nézik most az Androméda Galaxisból a mi galaxisunkat? Ami persze a 2,4 millió évvel ezelõtti állapotát mutatja.
#10680
De ott van még a Mars is - bár már nem olyan ragyogó mint május, júniusban - kb. olyan fényes mint a Vénusz feletti csillag, az Altair. nevet Link
#10679
A Vénusz az személyesen.
#10678
Milyen bolygót látni kora este Dny-i irányban, ami este 6 után már nem is nagyon látszik?
#10677
[aztamindenit, ez igen!!!!]
Ritkán látni (vagyis én még nem láttam) így az M45-öt. Fantasztikus fotó. A meteor érdekességként kiválóan mutat, de én kivettem volna azt a kockát. Bár ízlések és pofonok. nevet

[lenyûgözõ a fotó, de próbáljunk virágnyelven káromkodni, köszi
#10676
Végre újholdas idõszakok. Nincsen vihar, se komolyabb idõjárási jelenség. A hidegbetörés izgisnek néz ki, lehet utána látványos lesz az égbolt. Esetleg egy-egy hózápor beszalad majd, de miért ne.

Még októberben készítettem egy teleobjektíves asztrofotót, mely eleinte 40 képbõl állt, majd hozzáfotóztam még 40-et.

A fotón a Messier 45 (Fiastyúk) illetve az LBN 777 látható (Sasfióka köd) ... melyet szétlõtt egy sporadikus meteor... Ejnye!
nevet

beillesztett kép


Nagy méret: Link

Azért kevés esélyt láttam rá, hogy beelesik egy 200mm-es telébe egy meteor, de az originál képen még a füstje is beúszik.

A feldolgozáskor elõhúztam a porködöket, illetve a fluxusködöket, melyek a galaxisunk fényét verik vissza és extrém halványak. Tehát sok expó és komoly érzékenyég kell hozzá, és legfõképp... sötét égbolt.

A Fiastyúkot egy sötét égboltról megfigyelve, akár egy 150/750-es Newtonnal 25mm-es okulárban már lehet látni a reflexiós ködöket. Általában annak tudják be, hogy párás az okulár, de nem...
nevet

Dátum: 2016-10-26 22:00
Távcsõ: Canon EF 200mm f2.8
Mechanika: SkyWatcher EQ-5 Pro mechanika Synscan vezérléssel
Kamera: Canon EOS 6D (átalakított)
Exp. idõ: 80x180sec, ISO2000, f3.2
Helyszín: Zselici Csillagpark

Bár mostanában sem unatkoztunk a Zselicben. Jó idõk sora lepett meg minket. Gyakran mûködtek az asztrofotós berendezések és gyakran volt fotózás. Ezek közül talán az egyik legviccesebb fotó az volt, amikor kollégáról készítettem egy fun fotót... aztán belehullott egy -10 magnitúdós Taurida tûzgömb.

beillesztett kép


Amikor megláttam a kijelzõn a képet... hát abból volt felkiáltás. vidám
#10675
Na igen! nevet))
#10674
Mirõl beszélsz? A cikkre írtam. Kb ennyit mondott, mint én. Semmit.


----------------------

Cirko, a tartalmával. Pontosabban az nem sok van neki. Pl elkezdik magyarázni szigmát, amirõl egy átlag olvasónak nem sok fogalma van, lógnak a levegõbe a számok, de azt nem említik, hogy miért jutottak erre a következtetésre. Más absz. fényességet találtak az Ia-ra vonatkozóan, vagy más, azóta már elfogadottabb intersztelláris anyagsûrûséggel számoltak, netán más. Ezt nem tudtuk meg. Pedig a szerzõk biztos írták.
#10673
Nano, igazán megmagyarázhatnád a véleményed! Cirko igazán nem érdemli meg ezt a lekezelõ stílust, amit esetleg én hosszú évek alatt a sok ostoba beírásommal, buta kérdéseimmel, véleményemmel igen, és már megszoktam. Az Õ nevét most látom elõször itt
#10672
Egyre jobb és szebb dolgokat hozol. nevet
#10671
Hoztam egy rövidke éjszakai gyorsított szösszenetet: Link
Minimális légkörfény akadt azért, de nem volt valami nagy eresztés. Link

beillesztett kép

#10670
Rossz szót használtam? Vagy a tartalmával van bajod? beteg
#10669
Ez a "cikk" tejóisten... zivatar
#10668
Érdekes ez a cikk, ami arról szól, hogy elképzelhetõ mégse tágul gyorsulva a Világegyetem.... Viszont ha ez bebizonyosodik, akkor lehet újra gondolkodni arról, hogy megállhat végül ez a folyamat....
Ezt csak azért írtam, mert az összeomló Világegyetem elméletét már régen elvetették..
Link
#10667
Mi az, hogy nem éltünk vele?
Én igenis: laza

beillesztett kép


#10666
Pécsen voltam, ha derült lett volna, akkor sem tudtam volna lefotózni a Holdkeltét.
Gratula a fotókhoz. Nektek sikerült.
nevet
Sajnos a facebookos fotós csoportokban rendre maradt a "szuperholdazás" ami elszomorító. Örülök, hogy ti nem éltek ezzel.
nevet
#10665
Nagyon látványos, köszi a megosztást. Én is lekeptam: Link Link
#10664
No, ez a mai földközeli telihold maximális tûzerõben részesült: Link
#10663
Sziasztok!
Rég voltam itt. nevet A hónapokban egyre inkább szemeztem azzal, hogy mi lenne, ha egy 6D-t alakítattnék át. Ez egy eléggé veszélyes dolog, de gari már nem volt, pénz se volt, viszont volt a szekrényben egy szegény, de hibátlan állapotú, kifogástalan 70-200 f4L tele. Így neki mennie kellett a háztól, ugyanis nálam csak porosodik mostanság... a nagytesója van helyette.

Viszont itt volt az idõ, hogy átessen a 6D az átalakításon. Jön a tél, jönnek a látványos téli csillagképek, teli hidrogénködökkel... Kellett egy olyan rendszer amely olyan asztrotájképeket csinál, hogy mélyég objektumok is jobban látszanak rajta. A 6D meg zászlóshajó. Igen mélyen fotóz, igen jó teljesítménnyel. És... univerzális lett.

Az elsõ objektumba rendesen beleszaladtam, majd a másodikba is. A másodikat tenném inkább közzé, miszerint az olyan égboltról készült, amely "általánosnak" mondható. Tehát van fényszennyezés, némi átvonuló felhõk... kb olyan ég volt, hogy alig találtam meg a nyersen azt amit kell. Mivel tesztfelvétel, így maradt a középre komponálás.

A kiválasztott a Kalifornia köd lett - NGC 1499 a Perzeusz csillagképben.
A helyszín Dobronhegy volt, Zalaegerszegtõl nyugatra egy dombtetõn. Komoly fényszennyezés ÉNY-K-ÉK -en volt.

beillesztett kép


Nagy méret: Link

Dátum: 2016-10-29 22:00
Távcsõ: Canon EF 200mm f2.8
Mechanika: SkyWatcher EQ-5 Pro mechanika Synscan vezérléssel
Kamera: Canon EOS 6D (átalakított)
Exp. idõ: 35x180sec, ISO2000, f3.2

A feldolgozás terén sikerült elõbbre jutni, legalábbis a komolyabb asztrofotósok kommentjei alapján. Viszont én sajnálom a kompozíciót... Na de erre az objektumra még visszatérek.
nevet
#10662
Megörökíteni nem sikerült, de nagy hullócsillagot, pontosabban tûzgömböt láttunk DNy-i irányban este 8 óra körül lehullani sógorommal. Természetesen K-Ny-i mozgással mozgott.
#10661
Egy észlelési kép a ma reggeli Hold-Jupiter párosról. Teljesen bekrepált az AF-om. Kézi fókusz végtelenre állítva. A kijelzõn látszottak a fák is. Link Rafi, csodás képek ismét!
#10660
Köszi Rafy! Szép kép!
nevet
#10659
Köszi Tomi!
Gyártás alatt van egy szénacélból készülõ erõsített duplapóklábas segédtükörtartó. Olyan erõs, hogy fel is lehetne akasztani a tubust egy kampóra vele együtt... akkor sem megy el a jusztír. A diffrakciós tüskékben ez majd úgy fog megjelenni, hogy a szokásos tüsik de nagyon szépen fognak irizálni elvileg.

János!

Ha megfelelõ a Hold fázisa és tiszta a levegõ, akkor simán lehet lõni Tejutat abban. Nekem egy elsõnegyedes Tejutam van. Igaz nem léptem lávába érte, de szívesen megtenném.
nevet
Ez egy Elsõ negyedben lévõ Hold nyugvása elõtt készült még tavaly.

beillesztett kép



Úgy hívom, hogy Elements' nevet
#10658
Egy friss külföldi kép, egyben a meteor-tejút-hold és a láva. Tejutat lehet holdfény mellett is fényképezni?
Link
nevet
#10657
Szerintem kurva jó lett! Semmit nem von le az értékébõl a szétnyíló tüskék.
Gratula!
#10656
Persze, lehet bolygózni, holdazni is. De én kifejezetten nem szeretem a holdfényt, hiszen azt városból is lehet fotózni. De amikor lenyugszik a nap, és újhold elõtt vagyunk pár nappal. Csak annyit lehet látni, hogy egyre sötétedik... jönnek a fényesebb, majd a halványabb csillagok. A Tejút is elõtûnik a sötétbõl, végül a teljes csillagászati szürkület beálltával 2500 szabad szemmel látható csillag lesz az égen, illetve Tejút, ködösségek, Androméda galaxis... És még bele sem néztünk egy távcsõbe, stb. El sem indítottuk a rendszert, amellyel gyõz az ember fényt begyûjteni.

Van akit a Hold látványa varázsol el, engem a mélyég hihetetlen nagyságra, részletessége és érdekessége.
nevet

Az alábbi objektum egy tesztelés során született. Hjaj ez az asztrofotózás... Tesztelések, balesetek sora bizony. Ugyanis a következõ projektnél a rendszer egyik fõ alkatrésze bemondta az unalmast. A bordásszíjak amelyek a két tengelyt hajtjék.. Egyik kitört, másik meg megrepedezett. Teljesen elkoptak, elhasználódtak. (régiek voltak). Így lehetetlenné téve a fotózást.
Ki kellett cserélnem õket, majd holtjátékot állítani stb.

A tesztelés objektuma a Messier 45 lett, másnéven Fiastyúk / Hetevények / Plejádok. nevet

beillesztett kép


Nagyobb méret: Link

A felvétel adatai:

Távcsõ: SkyWatcher 200/800 Newton tubus
Mechanika: SkyWatcher AZ-EQ-6 Pro mechanika
Kamera: Canon EOS1100D (átalakított)
Szûrõ: Astronomik IR/UV-Block CCD-szûrõ
Vezetõegység: Lacerta Standalone MGen
Korrektor: SkyWatcher kómakorrektor F/4 távcsövekhez

45 x 300sec, ISO800, f4, 800mm

Viszonylag fényes és könnyû objektum ez, de nekem még mindig húzza a szám a segédtükörtartó lábak ferdeségébõl akadó plusz diffrakció. A képen látható csillagtüskék szétnyílnak. A megoldás már folyamatban van, de pár hónapig az is elfog tartani.
nevet

A Fiastyúk nyílt csillaghalmaz a Bika csillagképben látható. Tõlünk 450 fényévre helyezkedik el. Szabad szemmel 4-5-6 csillagot is látni, viszont binokulárral (vadásztávcsõvel) több tucatot. A Messier katalógusban ez a csillaghalmaz a 45-ös sorszámot kapta.

A nyílthalmazt sötét égen egy 15cm-es távcsõvel megfigyelve azt tapasztaljuk, mintha a szemlencse, amibe belenézünk... az zsíros lenne, homályos. Pedig nem az. Ez konkrétan a nyílthalmaz körüli diffúz ködösségnek köszönhetõ, amelyet ezek az óriáscsillagok megvilágítanak.


Amikor fotóztam akkor csak úgy süvöltött a Tejút az éjszakai 15°C-ban... szeptember utolsó (!!!) napján. Rendkívül tiszta idõ volt, az egyik legjobb szeptemberi éjszakával. A Zselicbõl jött az Állatövi ellenfény, és hasonlók.
nevet
#10655
Elnézést a bénázásért, talán most sikerül: Link Link Link
#10653
Sziasztok, szia djrafy! Azért tegyük hozzá, hogy az asztrofotózás nem csak a mély ég fotózásból áll,
(fõleg hogy egy asztrotájkép nem asztrofotó)! A HOLDFÉNYES ÉJJELEK is épp oly fontosak! pl.:

beillesztett kép

Üdv.: Kónya Zsolt
#10652
Tényleg az! Nagyon jó.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-24 20:56:28

Kõszeg

1.9 °C

RH: 82 | P: 1024.5

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.