2024. november 28., csütörtök

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#8185
Ha jól sejtem kék duglász fenyõnk van. Ha nem az valaki javítson ki.
Ha az amit mondtam, akkor az érdekelne hogy mik a jellemzõi!?
Pl. a fánkon azt vettem észre hogy nagyon könnyen törik, különösen az elmúlt 5-6 évben.
Ez mitõl lehet!? Betegség pusztíthatja-e!?

Amióta komolyabban megnõtt azóta nem csak a viharos szelek ,de már az esõ is kárt tesz benne.
Annyira megszívja magát rövid idõ alatt kiadós esõ ( 30 mm fölött ), hogy az ágai úgy meghajlanak hogy néha letörnek.

Link Link Link Link Link

Szépen sárgul a belseje, erõs szél nélkül is napi 1-2 vödörnyi sárgása tûlevelet termel az õsz derekától.
Szokatlanul terebélyes is lett, úgy tudom kúposabbnak kéne lennie és keskenyebbnek.

21-22 év közötti, kb. 12 méter magas.
#8184
Kivágott fa törzsére tudtok valami szert ,hogy ne hajtson ki tavasszal?Állítólag van valami pudvásító...
#8183
Köszi,akkor egyelõre várok.
#8182
A növény elfagyott, de a termés még beérhet. A körte alakú egész biztos beérik. Igénytelen fajta.
#8181
Sütõtök termesztéshez ért valaki?
Ma reggelre elfagyott a növény,de volt rajta 5 nagy zöld termés.Bevittem a garázsba,várható ,hogy besárgul és fogyasztható lesz vagy felesleges kísérletezés?
#8180
Most szedtem föl a "nagybogyójú) paradicsomot, a kordon magasabb részén lévõ koktélparik még hátha nem fagynak meg, azt még hagyom. Még most is ettünk belõle, és csípõs paprika is szépen van még, elképesztõ, igaz már nagy érés nyilván nem lesz, a most zöld kápia sem biztos, hogy beérik, de amit bevittem melegre, bepirosodott kissé. A cukkinit is felszedtük, de még egy pici volt is rajta. Petrezselyembõl, mángoldból is van még kint kevés.
Ja, és találtam két szem érett málnát is.

Egy élmény ilyen csodálatos idõben kertészkedni.

Elképesztõ jó év volt ez, asszem sokáig emlékezni fogunk rá.
#8179
Na, 2 mandula is elültetve.
Ami még hátravan: 2 mézbogyó és 1 füge nevet

Mennyire más lesz innentõl minden tavasz is... vidám

Fhelyszin term.: Érd.
#8178
Talán hamar fejtetted át, és még dolgozott a forrás,ha vontatottan is, az alacsony átl. léghõmérséklet szeptemberben is rátett. Várj azzal a derítéssel kicsit, mert kivonódik ilyenkor a zamat anyagok egy része is. Próbáld ki a szellõztetett átfejtést, és ne hideg helyen legyen a bor.
#8177
Hála az elmult 2 hét szép napos idõszakának, a mai napig folyamatosan érik a fügém. 2 hete az esõk elõtt leszedtem amit lehetett, csináltam dzsemet, aztán jött a nap és egy hét mulva megint tele lett érett fügével a bokor, azóta pedig amint már irtam, szépen , folyamatosan érnek be a szemek. Nem tudom milyen fajta, jó nagyszemû a termése és még a most beérõk is teljesen édesek. Ezzel az évvel teljesen meg vagyok elégedve, a tavasszal ültetett 5 másik fajtájú bokor is szépen nõtt a nyáron, ha nem fagynak el a télen jövõre jön a füge kánaán.
#8176
Nem forr. Pár napja kapott egy kis por alapú ként, de elõtte is zavaros volt(másfél hónapja leállt a forrás).Kb 1 hónapja fejtettem át, akkor elég sok üledék volt, de ettõl függetlenül nem lett tiszta. 20-30 literes üveg demizsonokba van a fehér. Egy próbát megér a derítés, ártani talán nem fog.

#8175
Hát, látatlanban elég nehéz tanácsot adni. Forr még a bor picit? Mikor lett lekénezve? Ilyenkor még elég opálos a bor, ez majd idõvel letisztul. A magam részérõl nem ajánlom a derítést, ha forr még a bor, akkor nem fog leülepedni a derítõszer. Ha már megvolt a kénezés, és nem is forr, akkor inkább fejtsd le, visszatöltés után (közben) újra kénezés.
Mindenesetre a derítés módszere az, amit leírtál, de a csomagoláson általában meg van adva.
Sok sikert!
#8174
Bor derítés:
Valaki csinált már ilyet?

Tudtommal 24 órát hagyni kell a kimért derítõszert kevés vízben, felkeverve hagyni, majd a borhoz egyenletesen adagolva hozzáadni. Jól tudom?nevet

Sajnos a rizlingszilvánim csöppet sem akar tisztulni, a szaküzletben derítést ajánlották. Holnap kezdeném az elsõ lépéseket.

Ezzel szemben a vörös 3 hét hordóban pihenés után elég szép már, még Márton-nap elõtt jöhet az elsõ fejtés, kóstolás. laza
#8173
Viszont érzékeny az almamolyra, ott vagy hogy 2 hetenként permetezni kell nyár derekán.
Részben vizes, közép kötött talajt szereti. ( szép sárgás gyümik lesznek, de az alsó részén befurakszik a molylárva és teszi tökre a magházat. Másik elélvezõ rontás a gnomóniás héj betegség, bebarnult-feketedõ héj. De ezt novemberig ki lehet likvidálni késsel, amikor fogyasztható.
Nálam akkor is a megfõtt birs a fájer, nem törik a fogam bele.+ fahéj és fogsor rögzítõ ragi. Tv.rekl. laza

#8172
Birsbõl szép magyar nemesítésû fajták is vannak, a fényigényét nem ismerem, de élõsövény között is terem, nem nõ magasra. Szárazságtûrés tekintetében és talajmélység igény szempontjából is, érdemes a fajtákat megnézni. A levele nagy, a virága szép: bokrocska korában is díszít.
#8171
A birs nem olyan nagy fényigényû? Egyébként jó, hogy most mondod, mert nálam nagyon felértékelõdtek a birsek. Az egyik legfinomabb lekvár készül belõlük, egy jó birssajt meg az egyik legfinomabb élelmiszer, ami létezik.
#8170
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#291618 - 2015-10-26 11:02:37)

A másik: csak nemrég vettem észre, hogy az elõkertben van egy (most még) pici vérszilva-fa is.
Remélem, a termõ fajta, mert én nagyon szeretem a gyümölcsét nevet olyan, mintha cseresznyét kereszteztek volna ringlóval.
#8169
Ha gyümölcsöt szeretnél, mit szólsz a birshez? - és ha strapaálló fát: tudom még a turkesztáni szilt ajánlani. Metszhetõ, szép, és szilfavész-rezisztens, a paraléces ágai mutatósak, a levele kicsi, és nem nõ magasra. - alá tüdõfüvet tehetnél, pöttyös levelût, vagy sásokat.
#8168
Akkor én a málnára voksolnák. Igénytelen részben, nem kell agyon permetezni, és kora tavasszal már sarjad a zöld levélkéje. Mondjuk szereti a napfényt-félárnyékot, és a szárazságban az öntözést. Sövény jellegûre is ki lehet alakítani, 1,5-1,8 méteres magasságig. Kikötözés huzalrendszerben szépen mutat, és takar. nevet
#8167
Köszi, de akkora helyünk nekünk sincsen. Nem tudom, lehet, hogy meggyet kéne. Pomázon volt nekünk a Mesélõ hegyen, észak-keleti lejtõn, nagyon bejött (amíg el nem vitte a Monilia) és szerintem ott sem igazán semleges a talaj, inkább gyengén savas kémhatású (gondolom agyagbemosódásos barna erdõtalaj lehet a genetikus) és itt lehet még elviselné a fenyõ által hagyott "örökséget". A feleségem áfonyára, ribizlire és málnára gondolna, ami nagyon jó ötlet, csak télen olyan sivár lenne ott (mondjuk árvácska mezõvel fel lehet dobni, az eszméletlenül jól bírja a telet). Az áfonya azért is jó lehet, mert az fa alá is jó. Vélemény? Aztán már nem fárasztalak Titeket...
#8166
Mit szólnál a most terjedõ érdekes fáról, a kínai császárfáról? Erre felénk Zsana környékén kezdték el nagyüzemi erdõ telepítésre. Nem tudok én se róla sokat, de itt van egy link;
Link
laza
Link


Talán beválik, és leszel Te, mint különleges fák telepítõje. nevet

Sajnos nálam nincs hely, éppen bontjuk le az udvari cserepes górét, ami facölöpökön- tégla alapon van.(legyen hely az unokáimnak hintázni a nagy diófa alatt, ami a górétól 2 méterre nõtt nagyra.) vidám

#8165
Én sem ajánlom a nyírt.
Nekünk az van, a fa kb. 11-12 éves, és az utóbbi 1-2 évben nõtt csak igazán meg és indult be a termésének az " áldása", melynek neve : szárnyas makkok.
Eddig alig szemetelt, mostanra viszont tele van a fa alatt minden a szárnyas makkokkal. Az a jobbik eset ha egyben marad, de pl .idén majdnem az egész szétporlott.
A fû miatta besárgul a fa alatt, majd kikopik, mert elveszi az oxigén nagyját.

Másik hátránya hogy gyorsan nõ, és túl terebélyes, esetlen a fák többsége. A nagy meleget sem igen bírja.

Ami a legjobb az sztem díszfák ültetése, pl. vérszilva ami nekünk is van, vagy gömbkõris, amit elõszeretettel ültetnek terekre, utcák mellé is, én pl. nagyon szeretem.
Szépen, lassan nõ, csak õsszel szemetel többet leveleivel, az év egyéb részeiben nem.
#8164
Köszi, csak az a kár, hogy a feleségemnek nem tetszik a nyír szomoru

Bükköt kéne vidám Imádom. Csak kicsit lassan nõ, meg itt nem élne meg szerintem. Egy 35-38 fokos meleg periódus jó eséllyel kicsinálná a nyáron.
#8163
Bölke! Nekem nyír is van meg juhar is, egyiket sem ajánlom. A nyír termésével tele van a padlás,és a csatorna (befújja a szél a tetõ alá) a juhar termését minden évben ki kell gyomlálni a kertbõl.
Örököltem õket, sok szelet lefognak, ezért maradnak!
#8162
A nyírfa szép, mindent kibír és alatta elférnek az árnyéki talajtakarók (varjúháj/Hosta/tüdõfû/sások/...) A ház mögött a mieink voltak már ívben a járdához fagyva (lapáttal fölvakartuk) és kifordulva is (visszahúzattuk, 8 hónap rögzítés, a helyén van és növésben se maradt le a másik kettõtõl.) A háztetõ magasságában ne felejtsétek visszavágni a vezérágat, akkor nem fordítja ki a szél. (sekély a gyökere) - a gyomirtót jobban tûri, mint a szilek és a fenyõk.
#8161
Szerintetek milyen fát ültessek két kivágott 25 éves hatalmas ezüstfenyõ helyére? A ház északkeleti elõterérõl van szó, tehát a kis csemetét nem sok napsütés fogja érni és a talaj is nyilván jó savanyú. A tujákat meg se említsétek, mert nagyon nem az esetem, így is van elég (megörököltük - a feles vizet legalább van hová vezetnem mondjuk laza ).
Infó még: talajvíz mélyen van és elvileg genetikusan csernozjomos barna erdõtalaj.

Én valamilyen juharra gondoltam, ha gyümölcs, nem tudom, lehet elég sötét lesz a csemetének.
Javaslat? Köszönöm elõre is.
#8160
Mi már nem próbálkozunk többet tujákkal.
Ami meg van megmarad, ami tönkremegy az tönkremegy. Kész.
Szerencsére a többi tuja gyönyörû szép zöld meg a fenyõk is.
Csak a smaragd tuják vacakolnak ,szerencsétlenkednek.
Volt 2008-ig egy gyöyyörû tujasorunk, 7 méter magasak, 11 db, 2009-ben mind egyszerre barnult be, akkor még ez a rovar nem volt, gondolom akkor az enyhe telek miatt elszaporodtak a gombás fertõzések és attól mentek tönkre.
#8159
Akkor vágd ki, az egészségesnek tûnõ alapig. Ha fehéres a metszéslap,akkor még van nedv keringés, és beforr. Ha már az is barnás, akkor már behatolt a gomba, és terjed az oldal ágak felé.
Az olajfesték helyett jobb az agrol+ víz 1/1 arányú beitatása, rézféle keverékkel.Jobban szívódik bele a háncs szövetbe. Nézd át a törzset is, lehetnek ott is mézgás folyások, ami a kéregmoly kártétele.Az agrol erre is jó.

#8158
Na akkor ezekre egy jó kis 1 hetes -15 tmines idõt kérnénk szépen a télen, nagyon itt az ideje.
#8157
Link Kétszer is meg kellene gondolni

beillesztett kép

#8156
Remélem tévedek, de a tünetek alapján minden elkövetkezõ év termése ajándék. A kajszi általában rövid életû fa, ha a pusztulását jelzi valami, feltétlenül - a jövõre gondolva - elõre pótolni kell. Évekbe telhet, amíg egy újonnan ültetett fa teremni kezd.
#8155
Köszi ,akkor levágom,remélem a többiben tévedsz. kacsint Már 2 éve is temette a szomszéd a fát,azért még 130 l cefrét kipréselt magából idén. laza
#8154
A mi "smaragdjaink" szerencsére nagyon jól érzik magukat, szépen fejlõdnek (3 és fél éve ültettük õket) és csak legbelül vannak sárga leveleik, de ez természetes. A gyümölcsfákkal viszont nincs szerencsénk, 10 napja az utolsót is ki kellett vágnunk. Az itteni talajban amúgy sem hoznak túl sok termést az egész környéken.
#8153
Link
Ez a bogár okozza, a boróka - tarkadíszbogár, és védett!
#8152
Kihúztunk a 8 db tavaly ilyenkor ültetett tujából 4 - et, mert teljesen tönkrementek, kiszáradtak.
Egyik kertész barátom mondta, hogy 2 éve egy eddig teljesen ismeretlen kártevõ faj telepedett meg Magyarország egyre nagyobb területén.
Védekezni még nem lehet ellene, ráadásul védett fajta.
A tuják, de különösen a smaragd tuják egyedeit oly módon veszélyezteti és végül teszi teljesen tönkre rövid idõ alatt, hogy a fák tövénél lerakják a petéjüket, abból kikelnek és elkezdik rágni a fák gyökereit.
Végül az egészet szétrágják és a fa kiszárad.
Ez a folyamat itt Pilisvörösváron is nagyon jól követhetõ, már a tuják kb. negyede ki is pusztult a városban.
Azt tanácsolom, senki ne vegyen tujákat, pláne smaragdot és ne is ültessen ki, mert pénzkidobás és idõpazarlás.
Lehet hogy él akár 5-10 évig is, de a eddigi tények nem ezt mutatják, hamar tönkremennek.

Link Fõleg ezt a fajtát senki se vegye, a smaragdot.
Ami ellenállóbnak tûnik és még népszerû az ez a két fajta pl. Link Link
#8151
Nem a sebfelületen behatoló fertõzéstõl fog a fád elpusztulni, hanem azoktól a gombáktól, baktériumoktól, amelyek már behatoltak és megölték a "vezérágat". Egy-két éve lehet még a fának. A sebfelületet kezeld valamivel (pl. bordói por olajfestékbe keverve). Feltétlen ültess még az idén új fát helyette!
#8150
Szerintetek sárgabarackfa elhalt vezérágat le lehet ilyenkor még venni,vagy ha már elhalt akkor mindegy mikor veszem le?
#8149
Megvettem és elültettem az áfonyákat nevet
2 tõ, egyenként 25l tõzegmoha ment alá/köré, csak elég lesz. Közel vannak a csatorna kiömlõhöz, szóval víz az van a földben durván.
Hát, nagyon kíváncsi leszek nevet
#8148
Kétségtelenül az év fénypontja. Virágzó Cylindropuntia imbricata bokorkaktuszok. nevet Link
#8147
Ehhez nem értek, mert nem télálló. hideg
Viszont az anyósnyelvet feltétlen ültesd át egy nagyobb cserépbe, mert így csak szenved szegényke. A kikötözés pedig illúzióromboló, rontja az összképet.
#8146
Szervusz, kaktusz-doktor!
Épp most fényeztem le egy balkon kaktuszomat, hasonló a Te fényképedhez, de szerintem nem az.
Javaslat? laza
Link
#8145
A lényeget pedig elfelejtettem leírni. Nagy eséllyel jövõre már virágozni is fog. Na és milyen lesz a színe? Hát ZÖLD. zivatar
#8144
Köhmm. laza
Rengeteg napfény kell nekik.
#8143
Ha lángszóróval lepörzsölném azt is túlélné!?

------------------------ Kéne valami ilyesféle nekünk is. Bent van káktusz, de kint még jobban mutatna. laza kacsint
#8142
Sziasztok.

Még 2011-ben hódmezõvásárhelyrõl kaptam egy picike Cylindropuntia davisii dugványt.
Azóta mindenféle védelem nélkül(!) gyönyörûen fejlõdik. Csak ajánlani tudom a díszkertekbe.
Kegyetlen szívós. hideg A sivatagi hangulat ezzel a növénnyel garantált. nevet
Link
#8141
Szelídgesztenyénél állítólag nagyon fontos, hogy milyen alanyon van a nemes. Szegeden nem sok ilyen fa van, de én tudok egy helyet, ahol hatalmas példányok vannak belõle. Csak az a baj, hogy nem közterületen vannak, hanem egy telken, ahol a portásnál kell engedélyt kérni, hogy szedhessen az ember. nevet
#8140
Májusban itt rengeteg esõ esett Link , de ez nem akadályozta a nyarat abban, hogy nagyon száraz legyen.
#8139
Nagyon szépen köszi!
Legújabb, helyi talajokat vizsgáló netes "kutatásaim" eredménye az, hogy itt helyben semleges, enyhén savanyú a talaj. Szóval elvileg jó nevet
De még rá tudok segíteni tõzegmohával kicsit esetleg.
#8138
A szelídgesztenye termõhely igényének egyik sarokpontja a talaj kálitartalma. Ennek hatékony felvételét a mésztartalmú talajokban ugyan valóban kevésébé tudja véghezvinni (a mésztartalom gátló tényezõ), de nem ez elsõsorban a döntõ tényezõ a kálifelvétel hatékonyságában, hanem a talaj pH. értéke vagyis a kémhatás. Ez ne legyen soha 6,4-nél magasabb, mert akkor tuti növekedés visszaesésed lesz.
Egyébként ebben szakszerûbben és még több információt érsz el.
Link
vagy itt
Link

Az egyike a kedves fafajaimnak nevet
#8137
Na most alaposabban utánanéztem. Érden belül is sokféle talaj van, nálunk a nyugati végeken, a fennsík déli lejtõjén rendzina a jellemzõ.
Ami - annak ellenére, hogy mészkövön van - a kilúgozódás miatt enyhén *savanyú*.
A vékony termõréteg igen magas humusz tartalmú, viszont könnyen ki is szárad.

Ergo a gesztenyét talán nem is kell tõzegmoházni, és még az áfonya sem esélytelen - viszont mindkettõ öntözni kell rendszeresen.
Ja és persze figyelni kell, hogy nem mosódjon el a termõtalaj....
#8136
Amennyire tudom, a meszes talajból nehezebb fölvenni a szulfátot és a káliumot, ezért kezdtem hamuval kezelni (amikor lombos, kéthavonta 1/3 - fél vödör a koronacsurgó alá sekélyen bedolgozva)-lehet hogy Rhodo táppal jobb, de az drága.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-28 08:14:11

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

7.0 °C

18002

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.