2024. november 30., szombat

Csillagászat és űrkutatás

Adott napon: 
Keresés:
#6101
Link
Ernõ gyönyörû geminidája a hét csillagászati képe. :-)))
#6100
Nano, szerintem ne így közelítsd meg a dolgot. Kérdezzük meg Attilát, hogy mi az a hatás, amelynek segítségével egy szem napfolt láthatósága befolyást gyakorol a ciklongenezisre? Hogyan lehet kimutatni, hogy az adott ciklon nem alakult volna ki, ha nincs a napfolt? Miért van kitüntetett szerepe az Attila által említett szélességi övnek a napfoltokkal összefüggõ ciklongenezisben?
Szerintem ezek egyszerû kérdések, amihez nem kell publikációkat se megnézni, hiszen pár szóban megválaszolhatóak.
#6099
Egy tudós nem holmi linkekbõl él, hanem a folyóiratok, könyvek, konferenciaanyagok stb. mind ott sorakoznak a polcán. nevet
#6098
Köszönöm, de ezekkel én sajnos nem tudok mit kezdeni. Így vitázni sem. Pedig megtenném.
#6097
Próbáld megszerezni a XXV. Ionoszféra- és Magnetoszférafizikai Szemninárium anyagából készült válogatást tartalmazó füzetét (Sopron, 2006. november 6-8.), amelyben a tanulmányom cime "Lehetséges kapcsolat bizonyos napfoltok és idõjárási ciklonok között". Angol nyelven ajánlhatom az OMSZ és az MMT által rendezett és megjelentetett tanulmánykötetet: Seventeenth International Conference on Carpathian Meteorology-t (Visegrád, 14-18 October, 1996. A tanulmány cime The sunspot-activity and the appearance of the meteorological cyclones in the Carpathian Basin (társszerzõvel) vagy egy másik tanulmány ugyancsak társszerzõvel: "Observational evidence for contributions to cyclogenesis due to short-term variations within the lower troposphere caused by sunspots". The Journal of Meteorology (UK), Vol. 26, no. 261, September, 2001. Linkkel sajnos nem szolgálhatok.
#6096
Szerintem nincs olyan idõpillanat, amikor nincs a Földön minimum 10 erõs hidegfronttal (definíció?) rendelkezõ ciklon. Ha ez ilyen egyszerû lenne...

De még mielõtt véglegesen vitába szállnék, kérnék szépen linket/linkeket vagy valamilyen elérhetõséget a munkáidhoz. Köszönöm!
#6095
Három helyet érdemes emliteni, ahol az ilyen "jellegtartó" (legkevesebb 20 ezer km umbra-méret, stabil szerkezet a láthatósága idején) napfolt(csoport) erõs hidegfronttal rendelkezõ ciklon hatni képes: az egyik Észak-Amerika északnyugati része, a másik Oroszország északkeleti része, a harmadik - súlypontjával - Északnyugat-Európa, de a hatás nagyjából a 35. szélességi fokig megfigyelhetõ (ide tartozik a Kárpát-medence is) idõromlás (jelentõs lehûlés és csapadék, erõs szél) formájában. Az eredmény szép, Gauss-féle haranggörbe, de a Pearson-párkorreláció is kiállja a próbát.
Az 1131-es számú monopoláris napfolt dec. 2-án kelt, 8-án volt szemben a Földdel, 14-én nyugodott. Legközelebb kb. dec. 29-én várható újbóli felbukkanása, a Nap centrálmeridiánjára 4-én vagy 5-én esedékes.
#6094
Asszem, reggel nem lesz sok gondunk a holdfogyival... :-((((
#6093
Attila, és ez HOL történik? Mert bár a foltok az egész Földrõl látszanak (kivéve az épp sötétben ülõ sarkvidéket), az idõjárás NEM egyformán mozog világszerte.
#6092
A világért sem! Egészen komolyan beszélek. Számos magyar és angol nyelvû szakmai közlés (Visegrád, Soproni Egyetem, Szombathelyi Egyetem), angolul a Journal of Meteorology-ban, illetve számos EGS (European Geophysical Society) konferencián volt bemutatva munkám Hamburg-ban, Genf-ben, Hágában, Bécsett, Nizzában. nevet Bizonyos követelményeknek eleget tevõ napfolt(csoport)ok extratropikális ciklogenezist inditanak el. De orosz és cseh kutatók is hasonlló következtésre jutottak - elõbbiek sikra szállnak a trópusi ciklonok szoláris eredete mellett.
#6091
Pedig milyen jó lenne ilyen egyszerûen megjósolható idõjárással bírni!
#6090
Gondolom igen.
#6089
Ez csak vicc volt, ugye?
#6088
Nincs. De ha az 1131. sorszámú, szabadszems napfolt (amely jelenleg még a Nap túlsó oldalán tartózkodik) folyó hó végén változatlan formában visszatér, és megjelenik a Nap keleti peremén, akkor január 5-e táján újra erõs lehûlésre és jelentõs havazásra, szélre számithatunk. Meglátjuk. Szép napot!
#6087
Tegnapi panorámát felraktam nagyban is:
Link
Link
#6086
2010 van egyelõre. 2012-ben kell lennie.
#6085
Szóval még mindíg sehol a napfoltmaximum?
#6084
Például: Link
#6083
MOST éppen tiszta, de pár napja még szép szabadszemes foltja volt, keress vissza a fórumban, lesz kép róla. :-)
#6082
Sziasztok, mi újság a napragyákkal? Továbbra is síma és szeplõtelen a nap bõre?
#6081
Nagyon szépek! nevet

Valaki be tudna dobni egy olyan naptárat, amin a teljes holdfogyatkozûások vannak feltüntetve?
nevet
#6080
Nagyon baró, gratula! nevet
__

Noli, Neked is Gratuli!
#6079
Na és az összes ma hajnali kép:
Link
fenyõsek nagyban vödörön:
Link
Link
Link
Link
#6078
Kempeti: Link
:-)
#6077
Kempeti, megvan a fenyõcsúcson Vénusz Neked :-)
#6076
Királyság lett, Attila! Gratulálok!!!!
#6075
Én a dok. filmjeit nézegetem és csodálom, valamint csodálkozom, hogy miért nem kapott még Nobel-díjat?
Korunk egyik legnagyobb (csillagász, sci-fi...) gondolkodója!
Már régóta tolókocsihoz van kötve, de az elméje száguld (a dimenziókban)!
#6074
Köszönöm, de fõként a 3200 Phaethon kisbolygónak köszönjük hogy beterítette az egünket. nevet
#6073
Csatlakozom Nanohoz! Nagy grat!
#6072
Nagyon jó! Grat!
#6071
Geminidák contra Canis Minor Obszervatórium Link
#6070
Nyolcas az égen (Ladányi Tamás) Link
#6069
Olvasta már a fórumtagok közül valaki Stephen Hawking The Grand Design - A nagy terv címû könyvét?
Azt vélem, alaptézisei még komoly vitákat fognak gerjeszteni. Aki nem akarja/tudja megvenni, letöltheti a netrõl "audiobook-hangoskönyv" formájában is, bár csak angolul.
#6068
Igen, a károk valóban sokkal nagyobbak voltak, de csupán amiatt, mert 1859-ben a távírón kívül nem nagyon volt még más, amit károsíthatott volna. A kanadai esetben hatalmas területek maradtak 2-3 napra áram nélkül, látni a neten fotót erõsen pörkölt trafóállomásról is. Az olajvezetékek, villamos távvezetékek mind alkalmasak arra, hogy a mágneses vihar hatására áram indukálódjon bennük.
Ma még sokkal durvább lenne a helyzet, hisz azóta még inkább elektronika-függõvé lett az életünk...
#6067
Én úgy emlékszem, 1989-ben Kanadában még nagyobb károkat okozott egy hasonló erejû napkitörés. Persze, a technika fejlõdésével volt miben kárt tennie központi csillagunknak.
#6066
Hát a cím eléggé gáz, de a cikk igazságtartalmában megáll aszerint, hogy tényleg most volt (dec.13-17) SF-ban az AGU nagy konferenciája Link
Szóval a cím helyesen így hangzott volna, ha léteznének ésszel bíró és nem szenzációhajhász újságírók: "Minden eddiginél alaposabban megfigyelt napkitörésrõl számolt be a NASA" - persze, ez tuti nem mutat jól egy újságban... Legfeljebb azok számára, akik komolyan veszik a tudományos híreket. :-)
Feltehetõleg az 1859-es Carrington-esemény volt a közeli múlt legnagyobb napkitörése, amit ember megfigyelt és érzékelhette a hatását, lévén, hogy ekkor már voltak elektromosságon alapuló holmijaink. Az akkori távíróvezetékek igen nagy területen kiégtek, volt, ahol a távírászt is elintézte a vezetékben indukálódott áram... Ha tudsz angolul és érdekel, keress rá, hogy "Carrington event 1859".
#6065
egy napos hír.

Minden eddiginél nagyobb napkitörést rögzítettek
Link
#6064
Link
#6063
Na igen :-)Valamikor akkortájt kelt a Vénusz, a körül nem túl egzakt idõpont. :-)

Érdemes a Stellarium-ot használni, abban pontosan be lehet állítani az órát, illetve pörgetni lehet az idõt. Én ilyesmire ezt használom.

De a Szaturnusz tényleg elég halvány, ha lesz ég egyik reggel, nézd meg, hasonlítsd össze a Vénusszal.
#6062
A csillagászatos link, amin megnéztem az ijesztõ csillagot, az MCSE Jelenségnaptára volt. Mivel nekem csak annyit mondott Peti, hogy 4 óra körül, ezért én arra állítottam az idõpontot. És a leírásának a Szaturnusz is pont megfelelt. nevet Ezt linkeltem neki: Link
#6061
17:40-kor Skyshooter látott egy irgalmatlan szép fényes szétesõs meteort Bp-en, a Várban volt és K felé látta, kb 45° magasból indulva függõlegesen esett.
Valaki látta esetleg?
#6060
Emlékszem erre a képedre!
Vasárnap hajnalban talán lesz rá esélyem, hogy csináljak ilyen Vénuszos fenyõs képet. Vénuszkelte után kicsit még fenn lesz a Hold, ad egy kis derítést is a tájnak. De jó lenne!
#6059
Azt a képet én is szívesen megnézném. Szép fényes mostanában a Vénusz még a reptér fényszennyében is. Még februárban felraktam a Holdat egy fenyõ tetejére. Ez lett az eredmény:

beillesztett kép

#6058
Köszi!

beillesztett kép

laza
#6057
Jó ötlet :-) Valamelyik (kevéssé borult) reggel keresek egy havas fenyõt a csúcsán Vénusszal és lefényképezem Neked. :-)
#6056
Köszi a választ! kacsint Számomra akkor is nagyon durva a Vénusz, brutálisan tiszta égen annyira nagynak és fényesnek látszik, hogy kicsit félek is tõle... zivatar Legszívesebben kinyújtanám a kezem és "leakasztanám az égrõl". Szépen mutatna a karácsonyfán csúcsdísznek. laza vidám hideg
#6055
P-M Hedén geminidái:
Link
A láthatárnál némi sarki fény zöldell
#6054
A Szaturnusz messze nem ilyen fényes. :-) Nem IJESZTÕEN fényes. :-)))) Amúgy meg a bolygók gyorsan mennek idébb-odább az égen, innen a nevük :-)
Hülyeséget félretéve: egy hónapja volt a Szaturnusz ott hajnal 4-kor, ahol most a Vénusz.

Ha ezen megnézed: Link
A Szat. a horizonton látható kis világos épület felett van kb a kép középvonalában, kicsit felette egy hozzá hasonló fényességû cucc, ami a Porrima nevû csillag a Szûzbõl.
Ha ezen Link nézed, még sötétebb égnél, akkor meg a kép bal oldalán kb olyan távolságra a bal széltõl, mint a másik felén az akácfa, ott is látni a Szaturnuszt felette a Porrimával, közvetlen a fenyõk felett.
#6053
Hm...akkor a Vénusz volt. zivatar Párom nézte meg a múltkor valami csillagászatos linken, hogy akkor az a Szaturnusz volt. Csodálkoztam rajta, de nem vitatkoztam. Akkor is kb. hajnali 4 óra volt. vidám
#6052
Brutálisan nagy fényes Vénuszt láttál. A Szaturnusz +1,25, a Vénusz -4,2 magnis. Fél négy felé kelt fel ez utóbbi, így remekül láthattad 4-kor izzani az égen.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-30 21:01:50

Szokolya - Jókai út (Tszfm 187 m)

0.0 °C

RH: 81 | P: 1031.6

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.