2024. november 27., szerda

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#135430
Tipikus semmitmondó hír.:
Link
#135429
Néhány mai hangulatkép Link Link Link Link Link Link Link Link Link
Naplemente érdekes hullámos felhõkkel Link Link
Itt már megvolt az elsõ fagy, de nem lehetett sokkal 0 fok alatt, ha a paprika Link és a paradicsom Link Link ennyire ép.
#135428
Kiterjedt köd lesz, 0-5 fokkal. laza

Keleti hideg egyébként itt már startra kész.
#135427
Áthelyezve innen: Idõjárási visszatekintõ (#22060 - 2012-11-13 21:13:47)

Igen, ez így van.
#135426
Áthelyezve innen: Idõjárási visszatekintõ (#22059 - 2012-11-13 21:05:33)

Bocsáss meg!
Igazad van...
Kelet-Magyarországon a mediterrán ciklon ismét általában esõt hozott, a nyugati részeken lehullott jelentõs mennyiségû hó mellett.
Ez egyébként egyáltalán nem ritka dolog, mivel mediterrán ciklonról van szó és ilyen helyzetekben, fõleg amikor a ciklonközéppont az ország közelében, vagy az ország felett található.
És ez valóban nem szívás, ilyenek a mediterrán ciklonok, ezt tudomásul kell vennünk.
nevet
#135425
Neked él még a paprika? :O Mondjuk ha nem volt fagy. Itt lerendezte a -2.6 , ami volt.
#135424
Jó kis meglepetés lenne nevet Amúgy a paprika még mindig ott vigyorog a kertben, szerintem idén még decemberben is fogok szedni róla nevet Eddig -0,1 fok volt a szezon abszolút Tmin. Most 5 foknál megtorpant a T csökkenés.
#135423
Nem érdekes lenne, csak inkább kellemes meglepetés. Minden kis momentumnak örülök, amit a télhez lehet kapcsolni. A közelgõ telet jól jelzi a hajnali fagyok megjelenése. hideg
#135422
Számodra miért lenne érdekes, ha reggelre fagyna?
#135421
Azt tudom, csak ezt arra írtam, hogy ha ott nagy hó van itt általában úszás, és ha itt van nagy hó akkor ott is úsznak! Sokszor elõfordul olyan, hogy csak az ÉK csücsökben esik a hó, máshol csak az esõ! havazas
#135420
Nem mindég, volt már rá példa, hogy a Dunántúl, és mi is úsztunk a hóba..nevet
Nem akar csökkenni a T a szél miatt.Takt:5.0°C
#135419
Nem értem ezt miért rakták át ide! De akkor már átszerkesztem. Látom már mindenki a telet várja a télfanok közül akárcsak én! vidám hideg havazas. jelenleg 5 fok van , derült ég hátha fagyni fog reggelre.
#135418
Szeke: a Wetterzentrale és a Meteociel által használt térképprojekció teljesen más. Fõleg ez okozza, hogy elsõ látásra teljesen máshogy néz ki a GFS elõrejelzés a két oldalon. Ez biza ugyanaz mindkettõn: Link

GFS naná, hogy csak egyetlen egy van. Ez az NCEP által futtatott globálmodell. A GFS-t határfeltételként használó regionális modell viszont kismillió van (de az mindig csak egy korlátos tartományra).
#135417
Következõ a forgatókönyv. Jövõ héten az izlandi ciklon szétkenõdik az AC nyugati peremén Link , és északabbra mozdulván kicsit erõsödve elindíthatná Szibéria leheletét Link . Amerikára sem látszik hidegleszakadás, ebbõl tél is lehetne.
...
Ma 8 mm esett, szeptember második felétõl jól beindult a bót. nevet
#135416
Ez az ábra mutatja legjobban a várható idõjárást a következõ napokban Európában: Link - kiterjedt melegadvekció.
#135415
Nyilván nem a te kommentjeidre gondoltam, ellenben az eggyel elõtte levõ klasszikus, tipikus példa kacsint
#135414
Akkor a te kijelentésed melyik kategóriába tartozik? ".Amíg nem szûnik meg a csigagyár az Atlanti-óceán felett ,addig nem lesz itt tél decemberben ,csak január közepén."

Csak jelzem, hogy ma november 13.-a van...
#135413
Mivel a fáklyákon 200 óra felett szinte mindig lehet találni fel és elkódorgott tagokat, így ebbe könnyen bele lehet magyarázni, hogy bizony már akkor is pedzegette a lehûlést.
Persze ez így akár komoly belemagyarázás is lehetne.

A valós és bekövetkezett lehûléseket és persze melegedéseket inkább a 8-10 napon belüli távon mutatkozó fáklyamocorgásnál lehet "bejött"-nek kipipálni.

Sajnos, a több mint 500 lementett, egymást követõ fáklyám egy félholt vinyón van, abból lehetne bogarászni.
#135412
Jogos, amiatt is szólni kellene, amikor az enyhülést vagy nyarat várók (mondjuk Õk jóval kevesebben vannak) linkelgetik a GFS 926574 óránál!
De!
Részemrõl egy ideje ilyet nem láthattál, ha mégis kivételes esetben, akkor alátámasztva valamivel, hogy ha ez, akkor annak úgy kellene lennie, és ezért abból következõleg az szokott lenni, hogy, mert így és úgy és amúgy!
Egyébként én teljesen leszoktam a modellek hosszabb távra való nézegetésétõl, általában valamilyen közelebbi idõpontot nézek (hétvége, munka az ültetvényekben, vagy bármi más okból milyen idõ lesz mondjuk hétvégén), de ha mondjuk egy hétnél továbbra kellene megmondanom, milyen idõ lesz, meg sem nézem, hanem annyit mondok, hogy majd térjünk vissza rá, és ha majd egy héten belül lesz, akkor foglalkozzunk vele!
Addig az sem érdekel, ha -200-as 850-t várnak a modellek, vagy ha 10 000 J/Kg labilitás néz ki, vagy ha 400 mm-t várnak egy napra.
Még akkor sem, ha mindezt egy napra várják laza
Felesleges idõpocsékolás, fõleg akkor, amikor a jelen idõjárási helyzet, ami éppen van, mindig az okot arra, hogy azzal foglalkozzak, még a mai, amúgy unalmasnak tûnõ, semmittelen napon is voltak érdekességek!
Pl. +2+3 fokos 850 mellett volt 14 fok, de ha az a nagy derült rész, ami délután 3 és 4 között volt pont felettünk, ha az elõbb van, akkor a 15-16 fokot sem zárom ki.
Ami annyiban érdekes, hogy nem szokott téli napállásnál 13-14 fokkal magasabb lenni a 2 méteres T a 850-nél.
Illetve azon is agyaltam, hogy feltámadt az északi szél, ez nyilván a ciklon hátoldala volt....14 fokos hátoldali levegõ november közepén...háááát!
Ilyen esetekben, amikor a mediterrán ciklon által leszívott levegõ viszonylag meleg, akkor az egy késõbbi hidegbetörést vetít elõre, mivel ez azt jelenti, hogy egy északi központú ciklon elõoldali melegét húzza le magára, amely nagyon északi központú ciklon hátoldalán nagyon hideg levegõnek kell lennie!
Az északról jövõ meleg általában északi ciklonpályákat jelent, ez késõbbi komoly hidegbetörés elõjele szokott lenni.
Persze az, hogy ma enyhe idõ volt a +2+3 fokos 850 mellett, annak is köszönhetõ, hogy enyhe éjszaka után vagyunk, 8-9 fokos minimumok voltak.....
....és nagyon egységes volt az országban az éjszakai minimum, amint a térkép is mutatja Link
És még ezek mellé a gondolatok mellé csodaszép képeket készítettem, találtam két marhanagy vargányát, úgyhogy nem tud izgatni, mit mutogat a GFS 65748291 óránál!
Még amiért még nem tud izgatni, az az, hogy a modellek csapongása óvatosságra int, sokszor 2-3 nappal az esemény elõtt áll fejtetõre a prognózis (lást mostani ciklon, ami 30 mm-bõl lett egy nap alatt 0,4 mm az ECM-nél), így felesleges nézegetni õket távolabb, ha közelre is nagyokat tévednek!
Képek késõbb!
#135411
Csak az az igazság ,hogy most még hónap végére sem létszik komolyabb lehûlés ,ok valami érdekeset mutat 300 felett a GFS ,de ezt általában csak 300 felett.Amíg nem szûnik meg a csigagyár az Atlanti-óceán felett ,addig nem lesz itt tél decemberben ,csak január közepén.
#135410
Na majd hogyha hónap végén beállna az esetleges télies verzió akkor emlékeztetni fogom azokat akik szerint nem érdemes törõdni a 300 óra feletti modellfutásokkal.Szerintem kezdjük ott hogy ha jön komolyabb enyhülés vagy lehûlés akkor az nem 192 óránál fog feltûnni a semmibõl hanem nyilván annak elõtte már a még távolabbi futásokban is pedzegették a lehetõségét.Remélem mindenki érti mire akartam kilyukadni még ha lehet nem egészen jól fogalmaztam is.zavarban

Ezzel nem azt akartam írni hogy minden 300 óra feletti modellfutást komolyan kell venni.Persze a legtöbbet félre kell tenni pl amelyik mediterrán ciklont ad meg komoly hideget stb.Ott csak a változásra érdemes figyelni nem a hõmérsékleti értékekre ilyen távon!
#135408
Tehát, ezeket kell figyelni a következõ idõszakban annak, aki hideget szeretne: hideglevegõ felhalmozódás Északkelet-Európában, és stabil észak- északkelet-európai AC megléte.
Te pedig drukkolhatsz ezek hiányáért. hideg nyelvnyujtas
#135407
Tehát?
#135406
A hideghullámok természetét elég jól kifigyeltem, hiszen ezek érdekelnek a legjobban az idõjárásban. 1974-tõl egészen addig, amíg létezett, majdnem minden nap meghallgattam a Petõfi rádióban a 13. 45-ös Idõjárás és Vízállás Jelentést -abban is fõleg az európai összkép foglalkoztatott.
Ennek alapján kijelentem, hogy ha Európa hideg helyein (Észak-Skandinávia, Észak-Oroszország)csupán fagypont körüli, pláne a fölötti hõmérsékletek vannak, akkor nálunk komolyabb, tartósabb advektív hideg kizárt. Ilyenkor is lehetnek persze ilyen-olyan sarki-tengeri hidegbeáramlások, de ezek legfeljebb olvadó hózáporokat, gyenge pluszfokokat képesek hozni rövid idõre.
Amennyiben -10 fok körüli hõmérsékletek fordulnak elõ a hideg helyeken, úgy már lehet reménykedni, de csak nagyon óvatosan -még ezek az értékek is messze vannak az "igaziaktól".
A -20, -30 fokokra (és még inkább a -40 fokra) már fel kell kapnunk a fejünket. Ha északkeleten ilyen zord hidegek jelennek meg, az mindig a legkomolyabban felveti a hideghullám LEHETÕSÉGÉT nálunk is. Természetesen elõfordulhat, hogy a hidegtömeg visszahúzódik északkeletre, vagy alacsonyabb szélességek felé terjeszkedik ugyan, de minket nem érint. Megfigyelésem mindenesetre az, hogy minél nagyobb tömegû, alacsonyabb hõmérsékletû levegõ helyezkedik el a kérdéses területeken, annál valószínûbb az expanzió az alacsonyabb szélességek felé, és annál kevésbé tud kikerülni minket a fagyos levegõ.
A másik, amit észre kell vennünk, az a magasabb szélességeken (kb. 50. fok és attól északra) Európa közelében létrejött stacionárius AC. Ez mindig felveti, hogy tõle keletre nagyobb tömegû hideglevegõ indult meg alacsonyabb szélességek irányába.
Itt meg kell említeni egy szemléletmód-beli különbséget. Tekinthetjük úgy a dolgokat, hogy a légtömegeket a ciklonok és az anticiklonok mozgatják áramlási szabályszerûségüknek megfelelõen.
Lehet azonban olyan olvasat is, hogy a légmozgás az alapvetõ, a nyomáseloszlás csak következménye annak. (Fentieket valószínûleg nem lehet egymástól elválasztani, csupán az érthetõség kedvéért sarkítom ki a kérdést)
Minden olyan áramlási szalag egyik oldalán, melynek meridionális komponense van, megnövekszik a légnyomás -mégpedig az áramlás irányába fordulva a jobb oldalon. Oka, hogy a coriolis erõ rátorlasztja a mozgó légtömeget a mellette elhelyezkedõ levegõre.
A magasabb szélességek anticiklonjait legalább részben a tõlük keletre elterülõ, a pólusoktól az alacsonyabb szélességek felé tartó légmozgás hozza létre. Huzamosabb fennállásuk azt jelenti, hogy elõoldalukon deponálódik a hideg levegõ, s a negatív energiamérleg folytán nem melegszik (mint nyáron), hanem esetenként még tovább is hûl. A nyomási mezõ átrendezõdésével pedig eljuthat hozzánk ez a hideg légtömeg.
Fentiekbõl az is következik, hogy északabbra helyezõdõ kelet-európai anticiklonban annak a jelét kell látnunk, hogy elõoldalának északias áramlása kezd északkeletire, keletire fordulni -ezért nálunk is lehûlés várható.
A most kialakulóban levõ makroszinoptikai helyzetben szerintem ezeket a szempontokat kell figyelembe venni.
#135405
De, itt is van/lenne rá igény, hidd el. Legalábbis a hangulatkeltésnél mindenképpen nagyobb kacsint
Csak itt lehetne ugye kötetlenül is, némiképp, elvileg. Legalábbis volt ilyen elképzelés anno. Persze némi szakmaiság itt is elkél, de nem kell olyan szinten profinak lennie, mint a hosszútávúban talán.
Ilyen rövidebbekhez lehet, hogy mostanában nekem is lesz kedvem, tényleg. Csak várom a helyzetet, ami végre érdekel nevet
#135404
Szerintem inkább elemezz Te. Tõled ilyet tényleg ritkán látni. Az elemzéseimet a Hosszútávú fórumban olvashatod, pár napja is elemeztem egyet. Itt nincs rá igény.
#135403
A tél közeledik nem a nyár, egyre több majd a negatívba süllyedõ 850 hPa-os pertubált tag, ezt Anarki nem bírjanyelvnyujtas (Na jó tudom, hogy egy jó hózáporos napot is ugyanúgy szeret mint egy zivatarosatnevet)
#135402
Különben is,lassan annyira mereven túl lesz "szabályozva" itt minden ,hogy ezt nem kellene,azt nem kellene , így szakmaiatlan,úgy szakmaiatlan , hogy a topic neve értelmét veszti.
#135401
Nem, a "legtöbben" nem erre "használjuk". Biztos elõfordult ilyen komment a múltban, és elõ is fog még, mint ahogy elõ fog fordulni ugyanilyen komment ilyen és ellenkezõ elõjelû idõjárás várakozására, akár linkelés nélkül is.
Amint mondtam, ezt pánik és tök felesleges, kontraproduktív hangulatkeltés nélkül is helyén tudja szerintem kezelni, aki akarja. Ezzel együtt persze támogatni se kell.

Azt meg külön köszönöm, hogy engem is belevettél.
Egy kicsit többet elemezhetnél Te is a folytonos viták helyett, szerintem emelné a fórum színvonalát! Kár, hogy mostanában alig látni ilyet...
#135400
Ezzel nem is lenne baj, csak legtöbben a 300 órán túli futásokat nem arra használjátok, amire kellene, hanem ilyen megjegyzéseket írtok hozzá:
"huhh, ha ez bejön 60 cm hó fog esni", "azta, 70 mm csapadékot mutat" és társai....
A helyzet tehát nem annyira idilli, mint ahogy lefested. nevet
#135399
Derült idõ, párásság, estétõl indul a ködös idõszak...
#135398
Más a felbontás ,talán ez zavar meg...
De nézzünk 1 példát : GFS 06z ,348 óránál :

Wetterzentrale : Link
Meteociel : Link

Én itt nem látok lényegi különbséget.
#135397
Belõled meg "jó" helyes író. nevet
____________

Egész nap párás idõ volt, szitáló esõvel, köd mégsem alakult ki. Ma reggelig 2,5 mm esõ esett, most szakadozik a felhõzet.
#135396
A legtöbb makrováltás többé-kevésbé látható 200 óra felett. 300 fölött általában 1-2 tag kezdi pedzeni, "fodrozódni", szórni kezd a fáklya stb. Még 200 óránál sem áll össze minden tag, de teljes a káosz a tagok között sokszor - rengetegszer leírtuk már, hogy a kusza fáklya legtöbbször a makrováltás jele. Persze 1-1 rácspontot nézve ez lehet mediciklon hatása is rövid távon belül de az más tészta. Ha Európa nagy területének sok pontján hasonlóan szór, na akkor jön a makró...
Ma a ránk gyakorolt konkrét hatás pedig gyakran még 48 órán belül is módosul, természetesen.
Ne keverjük a kettõt!
#135395
Elég gyorsan változik az égkép: 1 órával ezelõtt közepesen felhõs volt az ég, majd fél 3 körül szinte az összes felhõ eltûnt, most viszont már erõsen felhõs. Viszonylag alacsonyan van a felhõalap.
#135394
5 mm esõ esett ma reggel 8-tól 11-ig, ami kisebb meglepetés talán mindenkinek itt a környéken. Ezzel a havi mennyiség kereken 20 mm jelenleg.
#135393
Ritka alkalmak egyike volt, hogy az látszott. nevet
#135392
Oké, ha megnézek egy GFS térképet a Meteociel-en, vagy a wetterzentrale-n, akkor nem ugyanazt látom.
#135391
Unalmas semmitmondó idõszak kezdetén vagyunk, bõ egy hétig semmi változás, köd, stratus, igazi novemberi napok...
Inkább megnézem újra Hari Seldon videóit a 93 novemberi hóviharokról, legalább felkészülök a télrevidám
#135390
Nem értem a kérdést!
#135389
Elnézést, hogy ide is bemásolom, csak sürget az idõ, kérném nem kiszedni!
A téli találkozóval kapcsolatban lenne egy kérdésem. Úgy néz ki, hogy a 2 ünnep közötti idõpont nem fog összejönni oda ahova szeretném, így arra gondoltam, hogy a december 14-16 közötti hétvégére tenném. Ez kinek felelne meg?
A választ a metnet talis fórumba váromnevet
#135388
Ezzel arányosan a 4 héten túl tippelgetõket mindjárt fõbe is lõnéd helyszínen? laza
A CFS téli anomáliát linkelõket meg elevenen megnyúznád?

Szeretnék halkan szólni, hogy az idén Februári makrováltás és kemény zimankó bõven 200 óra felett is látszott már a modelleken.

Konkrét szitukat nem, makrováltásokat viszont simán lehet érdemes latolgatni 200 óra körüli/feletti modellfutásokból is. Feltéve persze, hogy nem csak 1 szem modell 1 szem tagja adja. hanem legalább 2-3 modell vagy 6-7 (stb) tag egy modellen belül.

De legalábbi született 1 értelmes komment is, Ferri-é.
#135387
Írtatok már a különbözõ meteorológiai oldalak szerkesztõinek ez ügyben? vidám
A 186 óra fölötti térképek - ha másra nem is - arra jók, hogy lássuk, mennyire csapnivalóak még mindig a különbözõ modellek.
#135386
A GFS minden országban más?
#135385
Életfogytiglan! vidám
#135384
Aztaaaa, kemény lenne ez a helyzet ... Link
Lenne ám intenzitás, uhhhhh Link vidám
[ [off]Alföld hátrabilincselt kézzel, Anarki által a fegyházba elvitetik, viperázás közepette[off] ]
#135383
Esküszöm, hogy letöltendõ szabadságvesztéssel büntetném, aki 186 óra felett bármilyen modellfutást linkel! Enyhítõ körülmény, ha szakmai magyarázatot ad hozzá, illetve súlyosbító, ha ilyen megjegyzéssel teszi: "uhhhhhhhhhhh", "aztaaaa", " havazas havazas " stb-stb. nevet
#135382
"A 300+ órás belinkelgetésnek is megvan a jól elhelyezett kezelési módja, amit szerintem még Gerike is tud. "

Szelektíven a kukában.
#135381
OFF: Szépen magyarul dilibogyó, és ha történetesen egy marékkal bevennél belõle, tuti méreg lenne laza
ON: 200 óra felett szigorúan érdekességként kezelem a modellkimeneteleket, amit a mostani 06osból le lehet szûrni - ha egyáltalán le lehet szûrni belõle, az az ÉK-Európai hidegfelhalmozódás LEHETÕSÉGE, azaz ha ez megtörténne, legalább már lenne honnan bejönnie a lábas hidegnek néhány hét múlva. És itt a pont, gyerekek vidám

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-27 13:10:32

Rákóczifalva

3.8 °C

na00

RH: 86 | P: 1026.3

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.