2024. december 01., vasárnap

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#8035
Itt 7mm esett kereken ebben a hónapban (hétfõi 5mm-vel). Úgyhogy most nekiláttam locsolni (árasztásos módszerrel). Lankadtak a paprikák, meg minden, porzik a föld, egy szûk locsolásra volt csak elég a hétfõi...
#8034
A ciklon 121 mm csapadéka jól felfrissítette a növényzetet. Ilyenkor lehet könnyen szemzeni.
#8033
Egert szépen elkerülik a nagyobb tömbök, avagy bekerítik !?
#8032
Csörögön látszanak az aszály következményei, jó itt a homok amúgyis gyakran csontszárazra szárad a felsõ rétegben nyáron, de a nagyobb fáknál nem volt példa arra, hogy lankadnak (kivéve 2013 akkor július 6-tól augusztus huszonvalahanyadikáig >3 mm nem esett). Utolsó 30 nap csapadékösszege asszem 9 mm ez olyan mint halottnak a csók. Több fa, bokor levele kezd sárgulni, fonnyadni. Néhány kép az aszályról: ringló szilvafa egyik ága megadta magát Link Link aszalódik s hullik a zalma Link Link és "fonnyad" Link Link Link Link körtéfa Link szõlõ Link a csehszlovák szõlõ levele is kissé elkezdett fonnyadni(bár ezen nem annyira kivehetõ) gondolom a sok szõlõ miatt Link Link Link aranyesõ Link Link virogoskertnek kampec(ez büdöske akar lenni vagyis akart lenni vidám) pedig locsolva is volt naponta, Link Link sajnos az egyik málna is beadta a derekát Link Link a ribizlibokrok se túl rózsásak sorry arról a kép lemaradt
Na de ne csak a negatív tapasztalatokról beszéljek, néhány növény bejött idén például a szilva, majd összeroskad a terméstõl Link paprika (AMY)szépen muzsikál, olyan 12-13 darab nagyon szép, 70 cm magas, rengeteg rajta virág, termés árnyékban sokkal szebbek a paprikáim mint ott ahol egész nap éri a napfény Link Link Link Link másodvetésû uborka, mintha a lisztharmat jelei kezdenének mutatkozni Link harmadéves barackfánk letört az egyik fõága a sok termés lehúzza Link Link azért ilyen kicsiek rajta a termések, mert sok van rajta?( rendszeresen lett locsolva nem is kicsi adagokkal 40-50 l/minden másnap) múlt évben is kicsik voltak akkor meg volt esõ, úgyhogy nem értem sárga koktél paradicsom Link Képek nem túl jók nem volt túl sok idõm fotózni.
#8031
Ritkás fürtök felénk is jellemzõek (lásd mellékelt ábra). Ezzel szemben a nagy szemû csemegéim tömött,brutális fürtöket hoztak. Kár, hogy féléretten már rászoktak a darazsak, hangyák, hiába a kirakott csapdák. zavarban
#8030
Nálam a most érõ nagy szemû csem.szõlõm is ritkás. Sztem lazán kötöttek mostani évjáratban a szõlõk, virágzáskor volt valami rossz. A lisztharmat nem lehet, az kedveli a tömött fürtöket, nem különben a szürkerotthadás is. Most nincs baj még, szépek a levelek,egyenletes a légmozgás a fürtök között.
Csak jégesõ ne gyûjjön rájuk! vidám szomoru [esõ]
#8029
Nincs nagy beruházás igénye a csepegtetõnek... Nekem ugyan volt félcolos slagom dögivel, azokból készítettem zömében a csepegtetõ témát, 2mm fúróval arányosan kifurkálva... De egyébként filléres dolog és jó ez is Link bár a saját gyártmányt jobban szeretem, nagyobb a "teljesítménye", paprikához fõleg kell .
#8028
Szia. Itt inkább a lisztharmat tizedelte meg a bogyókat, vagy rosszul kötött.
#8027
Üdv!

Ma meg volt az utolsó permetezés a szõlõnél (remélhetõleg). Dithane,Thiovit,Vegesol és Topsin kombót kapott. Ebbõl a Dithane 30 napos, ha marad a meleg továbbra is akkor kb lehet is majd szüretelni.
Néhány százaléknyi kirepedt bogyótól eltekintve szépen zsendül az összes fajta, a kezdeti ijedtség ellenére. vidám
Egy kép a lugasról, kicsit itt ritkásak a fürtök, talán a folyamatos erõs napsütés hatására.
Link

Sajnos, nem sajnos a jelenlegi, nagyjából rendezett lombozatot meg kell hagyjam, hogy minél inkább kerüljük az égési sérüléseket a bogyókon.
#8026
Egs nevet A nyáron annyit ettem az elsõtermésekbõl, h. már a fülemen is az folyt ki. + elég sokat feldolgoztam, elosztogottam.
Miskolcon fotóztam júliusban: Link Link
#8025
Dióhéjban: Az, hogy egy szivattyú mennyit szállít, a szivattyú paraméterein (Q-h görbe) kívül a geodéziai emelõ magasság igénytõl, valamint a szállító vezetékeken fellépõ hossz menti és helyi(pl. iránytörések, szûkületek, stb.) nyomásveszteségektõl függ. A nyomásveszteség meg a vezeték átmérõk ötödik hatványával fordítottan arányos. A szennyvíz (zsomp és csurgalékvíz) szivattyúk általában kis emelõmagasságúak (7-10 m), nem alkalmasak az öntözés nyomásigényének ellátására (hacsak nem árasztásos öntözésrõl van szó). Öntözésre, mint a házi vízellátásra a centrifugál és a jet szivattyúk alkalmasak, amikkel a kis hidroforokat is szerelik. Ha megbízható rendszert akarsz, kb. 1,0 - 1,5 kW teljesítmény kategóriában gondolkozz. Ha nem csak egy szórófejet kell ellátni, a 1/2 colos tömlõ általában szûk, legalább 3/4 colost használj.

Javasolt típus pl: Pedrolo JSWm 15mx, vagy más típus, pl. Grundfos JS. Ezek, bár áruk elég magas, megbízhatóak.

Ne vásárolj olyan típust, aminek nem ismert a jelleggörbéje. Általában azonos hozam mellett használhatóbb a nagyobb nyomást biztosító, bár annak az ára a nagyobb teljesítményû motor miatt magasabb.

Serk: Ne hagyd magad rábeszélni az eladótól kisebb teljesítményûre, ha sokat kell öntöznöd! Ha tartályból öntözöl, a szivattyút ki kell kapcsolnod, ha leürül, a szivattyú nincs ellátva úszókapcsolóval.
#8024
Kevés jobb dolog van annál, amikor az ember kimegy étkezés elõtt levenni egy kiló kerti paradicsomot, pár paprikát, petrezselymet, s azt enni pl. egy reggeli, vagy vacsora mellé, igaz? Kár, hogy ez csak 2-3 hónapig tart az évben. Viszont tényleg sok vele a meló.

A hagyma nálunk nem nagyon jött be eddig, szerintem nem vetettük elég mélyre.

Igen, a csöpögtetõre már én is gondoltam, mert annyian dicsérik, de annyi más prioritás van, amire költeni kéne mostanság, hogy félõ, ez nem mostanában fog megvalósulni. Végül is én olyan 30 perc alatt kényelmesen végzek a locsolással, csak sokat kell hajolgatni a tövek locsolása végett.
#8023
Kérem szépen mondd meg, milyen szivattyútok van. - Most alakítottuk esõciszternává a derítõt, klassz víz van benne és Sógorom már két szivattyúval is kísérletezett, de amelyik emel az nem szállít... Õ gépészmérnök, elvinném neki a paramétereket, és kösz szépen, nagyon!
#8022
Ilyen extra paprika termésem még soha nem volt. Július eleje óta özön... Mindig megbízható helyrõl vásárolok erõs palántákat, elég jól szokott sikerülni, csepegtetõ öntözés a sorok között. Uborkán kicsit gyengébb a szokottnál, de már a csemege elrakást befejezzük a következõ egy - két szedés után, tehát 1 - 2 hetes ráhúzás van a szokottnak, és meg van a limit. A május végén vetett zöldbab jó volt, a késõbb vetettel én nem bírok, az öntözés ellenére gyenge. A paradicsomom rohamosan érik, versengve a vírusbetegségével, de azért jól sikerült az is. A hagymám igen gyenge lett a hagymalégy miatt. Sûrûn vetem, sok zöldhagymát használunk belõle, és sok frisset. Ez eddig bevált dolog volt, ment rovarölõ nélkül, minimális károkkal . Az idei év horror , a zöldhagyma fogyasztás miatt nem permeteztem, ez így meg is élt még eddig minden évben. Jövõre ezen változtatni kell, néhány parcellát hagyni csak tárolási célzattal, úgy lehet vegyszerezni....... A borsó is jó volt.Tipikus olyan év, amikor öntözés nélkül szinte semmi nem termett volna. Szinte mindent csepegtetõvel öntözök, vagy árasztással, ezt inkább csak fáknál. Elõnye , hogy fényes délben is mehet, ez nálam fontos szempont a munkarendem miatt. Hozok majd néhány képet...
#8021
Igen.
#8020
fúrt kútról nyomod?
#8019
Nálunk a hagyma volt kolosszális, a paradicsom-paprika még csak ígéretes, nagyon sok van rajta, csak még nem ért be a java.
Azért hetek óta megvan az ennivaló adag. nevet

Tegnap késõ este és ma hajnalban esõztetõvel be lett áztatva a paprika-paradicsom és a másodvetésû uborka-cukkini kettõs illetve a zöldbab.

Tegnap késõ estig, amíg ment az esõztetõ, nem nagyon jöttem be a meleg házba, kint ücsörögtem és járkáltam a kertbe, nézegettem csillagokat, közben hallgattam az esõztetõ általi mesterséges esõt (kihasználva, hogy 12 nap folyamatos mûszak után ma már szabadnapos vagyok), hideg sört kortyolgatva, meseszép volt.

A rendszeres hagyományos locsolás és fõképp az idén bevetett esõztetõ (ez az: Link , nagyon ajánlom) nélkül kisült volna a kert, mert a forró július kemény 22,6 mm csapadékot produkált.
#8018
Solymáron (mérni sajnos nem tudom, csak kertészkedni járok ki) voltak kisebb esõk júliusban, mégis az aljnövényzet eléggé kókadt. A szilfáink közül 5 mostanra kiszáradt - az átmérõjük 15 és 25 cm között, kócosan mállik a magasban a vesszõk kérge, rászáradt a falevél. A kert közepén, 3 él. 25 cm, 12 cm, 5 cm, egészségesek. Most vágom a romokat. A dió levele barnul, a fû szépen alussza nyári álmát, ahol húgomék nem locsolják agyon. A szomszéd Buxus sövénye, 15 éves lehet, kopaszra száradt, de sztem csak azért, mert õk is rákötöttek a csatornára... a fák már más lapra tartoznak. Jó meredek a kert, 17-22 % lejtõ lehet, és locsolni se szoktuk.
Tegnap láttam köröskörül a szép habos felhõtornyokat, a fekete eget, hallgattam a dörgést-ezúttal elkerült bennünket. Beérve a Széll K.térre, hallottam hogy ott nagyocska (diónyi? csak szóbeli közlés alapján) jegek is estek, a tér telistele lesodort falevéllel. Ágak stb. nem voltak a földön.
#8017
Nálunk most paradicsomból eszméletlen dömping van, persze azért nem kell elosztogatnunk, de reggelire-vacsorához 1-2 kiló elfogy. A paprikák is nagyon fejlõdnek. A cukkinik is hozzák szépen a terméseket. Viszont nagy a szárazság már és 2 hétig ilyen idõt mondanak szomoru Mondjuk múlt héten meg meglepõen rossz idõ volt errefelé, a nap sem sokat sütött, annál még ez is jobb talán.

Érdekes: Idén is már pirosodik a piros színû sárga körtepari. Létezik, hogy a klasszikus piros koktélból és a sárga körtekoktélból (keresztezõdés útján??) lesz piros körte pari? Mert én ilyet biztos nem telepítettem és a szomszédoknál sincs még csak koktél sem.
#8016
Szívesen csereberélek bárkivel nevet 25 fajta paradicsomunk van. nevet
Még körte formájú koktélparadicsomot keresek (akár piros, akár sárga színben). Igaz, nincs már szezonja a vetésnek, de ha már szóba jött..
#8015
Persze, szívesen! Az Amana Orange egyébként a szomszédból való: Meteo küldte Kisvárdáról! nevet
Itt is meglehetõs aszály van. szomoru
#8014
Link

Link
#8013
Szép. nevet Nálunk is sokféle paradicsom van, viszont szeretnék beszerezni orange-t. Lenne kedved majd magot csereberélni? nevet

Panaszkodni fogok, bevallom. Nálunk óriási az aszály. Sajnos nem jegyzem (csak mérem) a csapadékot, nem tudok mondani adatot, de rendes esõ erre legfeljebb 1-2mm volt az elmúlt hónap frontjaiból. Legutóbb nyomnyi csapadék esett.. És erre jön a kánikula.
Képet majd hozok.
#8012
Végre beértek a Black Prince paradicsomok és megint beért egy Amana Orange. A tál közepén pedig Goldkrone fajtájú, rendkívül ízletes koktélparadicsom látható. (a teljesség kedvéért raktam a tálra hagyományos piros piacos paradicsomot is) Ez volt a reggeli mellé. vidám

beillesztett kép

#8011
1-1 bizonyos fajta igen (nem tudom milyen) pont a házfaltól alig 1 méterre van a lugas széle, levegõtlen, máshol szép. Sajnos ez van.
Tavaly káosz, a folyamatos záporok,zivatarok miatt 50 %-os terméskiesés,folyamatos védekezés ellenére..idén azért az átlag mennyiség meg (lehet) lesz.

Az elvileg tõkepusztulás jele, valami fertõzés, pontosan nem tudom.
#8010
Hát a kirepedés a lisztharmat elõjele, nem kell azt látni, ahogy a (miciléniumok) kivirágozzanak a héjon.
A vázág hervadása lehet háncs alatti féreg-rovar berágása miatt is. Aztán a régebbi,öreg tõkék esetleg lerúgják a fõgyökeret, csak a felszín közeli bolyhos gyökérzetrõl él. Ha jön egy ilyen szárazság + hõség, hajlamos behalni. Vagy a fõgyökeret gyökérnyakat (30-40 cm) is megtámadhatja valami pajor féle. Alapos beöntözés 1-2 m2-en, hogy 30-50 cm-re ázzon át a talaj+ írtószer vagy körül ásás ellenõrzés végett.
#8009
Ennyitõl kireped? Akkor mi volt tavaly?

Nálam meg az egy tõke szõlõ egyik ágából kiinduló vesszõk a fürtökkel együtt egyszerûen pár nap alatt elszáradtak. A másik fõ ág teljesen tökéletes, ugyanakkor pár levél sárgul (a vékony erek zöldek maradnak). Mi ez, vírus? Vagy egy sima elöregedés (elhalás) kombinálva egy kis tápanyag-hiánnyal?
#8008
Sajnos a hétfõi esõ már nem kellett volna a szõlõnek. A kevésbé szelõs helyen lévõ fürtökön jó néhány bogyója kirepedt. +1 védekezést kell beiktatni emiatt. [esõ] Csak kérdés mikor, dagonya van egyelõre.
#8007
Link

További 96 évet kívánok mindenki Bálint gazdájának erõben,egészségben!
Már vagy 35 éve is néztem õt az akkori Ablak mûsorában,azóta nem sokat öregedett.
#8006
Az elsõ koktélparik most érnek, nagyon beindultak, a paprikák is. A cukkini is beindult, de kisebb hévvel, mint júniusban. Az elsõ redhaven õszibarit is leszedtük (semmivel nem kezeltem idén sem, úgyhogy ez nagy sikerélmény számomra), de a hangyáknak is ízlik.

Viszont az öreg szõlõtõke egyik öregebb ága meghalt, fonnyadnak a fürtök, levelek. Lehet, hogy a szél megtörte valahol úgy, hogy nem is látszik, vagy egyszerûen elöregedett és nyekk? 2 hetet még kibírhatpott volna, mert így 3-4 kg szõlõnek is oda sajnos.

A front elõtti események és maga a front semmi csapadékot nem adott nálunk, hihetetlen. Marad a kanna.
#8005
Baromi egyszerû: veszel valami erõsebb fajta fóliát, minél nagyobb darabot és téglákkal lefogatod a szélét. A lejtõ felöli végén pedig beásol a földbe egy ciszternát/hordót vagy egy régi kádat, hogy abba follyon a víz. Ennyi.

Közben beérett az elsõ Amana Orange paradicsomom, aminek a magját még Meteo-tól kaptam! Meteo, tényleg nagyon finom, köszönöm!

beillesztett kép

#8004
Na, ez érdekel. Mesélj még nevet Fogjuk rá,lankás.
#8003
Ha nem sík részen van a kertetek, akkor könnyen és olcsón tudsz csapadékot gyûjteni.
#8002
Bölke, egyszerre én se locsolok és kapálok! vidám Ha van esõvíz, locsolok, várok fél-egy napot és utána lazítom fel. A fellazított feltalaj meggátolja az altalaj gyors kiszáradását.
#8001
Locsolást követõen, amikor keményre szárad a talajfelszín. Nálam olyan a talaj, hogy a locsolást követõ száradás után egy kemény kéreg képzõdik a talajfelszínen, errõl beszélek. Ezt kell fellazítani kiskapával, hogy ne keletkezzenek aztán öles repedések.
#8000
Redhaven mellé, mert jó pollenadó, lehet magyar Napsugár, vagy középkorai Sprigmite. Ízek királya a Schampion, kései de ezért kukacosodik is (almamoly) nehezen tudtam kezelni.
#7999
Redhaven, amerikai fajtakör. Önporzónak tudom, edzett,erõteljes fajta, most van az érés végén,középnagy,félmagva váló sárga húsú eltenni is kiváló.
nevet
#7998
A helye üresen marad, jó a rosszban, hogy összeségében nagyon rossz helyen van, túl nagyok körülette már az alma,körte fák (a rendszeres visszametszés ellenére is). A kert másik végébe kerül majd 1-2 õszibarack fa, bár fajtát még nem tudom milyen.
Esetleg tipp? Lehetõség szerint önporzó legyen, bár nektarin van az udvarban +két kajszi amik még nem teremnek.
Peti: ez durva, ennyire nem volt csapadék? A locsolás nálunk is nehézkes, kútról hordjuk fel a vizet, ha ki tudunk menni autóval a kertbe. Bár valahogy mindig jókor jön 1-1 zuhé,és így megúszuk(+ha kell esõvíznek van 2*100 l hordó az eresz alatt) A kút az csak dísznek van..túl iszapos, pénz meg nincs rá jelenleg. szomoru
#7997
Így néz ki a bab a kertünkben: Link Link
Ebbõl nem kell sok bablevest vagy chilis babot készíteni.
Sajnos nincs fúrt kutunk, ezért csak néhány növényt tudunk öntözni a vezetékes vízbõl, a bab nem ezek között van. szomoru
Egyébként a többi növény napi öntözése is szinte csak a túlélésre elég.
#7996
Sajnálom a barackot, lehet hogy már benne volt a rontás a törzsben is. Meg ez a brutál meleg.
Majd ásd ki, és helyére (2 m2) ne ültess csonthéjas gyümölcsöt. szomoru
A csem.szõlõm nekem is zsendül, de az ördög nem alszik. Most a szürke rothadás+ lisztharmat "szokott" támadni. Jobb a megelõzés, mert ha kicsit is piszkosodik a bogyó, akkor már késõ.
Kén alapú permet, felületesen, de vigyázva a %-ra, nehogy perzselést okozzon 25 fok felett.
nevet
#7995
Tegnap meglocsoltunk, hát ennek örömére kb 15-20 mm esett zivatarból. (OMSZ órás méréseibõl nézve).

Lassan érnek az elsõ paradicsomok, paprikák. A cukkini idén nem igazán jött be, sajnos sok neki ez a meleg már.

Almák, körték átlagos termés várható. Szõlõ szép, 1-2 fajtától eltekintve. Elkezdõdött a zsendülés már a borszõlõnél is.
A néhány hete(hónapja) említett beteg öszibarack teljesen elpusztult. szomoru
#7994
Gondolom úgy értette, hogy nem azonnal, hanem pár óra múlva.
#7993
A hét elején úgy is csináltam már, tudod, ahogy az idõm engedi, mert arra, hogy egyszerre locsoljak és lazítsam a talajt, szinte soha nem fér bele. Paprikád van? Nem tetvesednek?
#7992
Mi nem tudunk, csak legfeljebb az utakon talajlazítani, mert fekete fóliába vannak, 2 sorba ültetve. Mind a paradicsom, mind a paprika, tojásgyümölcs.
Errefelé savanyú homok, réti (kötöttebb, fekete) talaj és e kettõ keveréke van. A kertben homok van zömmel.
#7991
Ezt nem értem. Locsolás után fellazítani..
zavarban
#7990
Fordítva csináld! A locsolást követõen, amikor megkeményedik a talajfelszín, akkor kell fellazítani kicsit.

Csak panaszkodnom kellett: ma rábukkantam az elsõ érett, saját nevelésû paradicsomra! (black prince) nevet
#7989
Állítólag az is fontos, hogy jól szellõzenek a gyökerek is, mert a nagyon befülledt gyökérzóna is okozhat gondokat. Én mostanában úgy szoktam, hogy minden locsolás elõtti estén fellazítom a talajt körülötte, hadd szellõzön, majd másnap reggel megöntözöm. Így nem is folyik szét a víz, hanem ott helyben érvényesül. Persze lehet, hogy felesleges ennyit görcsölni, de rosszat talán nem teszek vele.
#7988
Hihetetlen, mennyire más íze van a saját parinak, mint akár annak, amit úgymond a fejkendõs parasztasszonyoktól is veszünk már... Egyszerûen nem értem. Bár gondolom õk is leszedik féléretten és a leszedett állapotban érõnek messze nem lesz olyan íze? Fene tudja.

Az uborkához gratula, mert én bizony nem vállalom többet, hogy naponta akár kétszer is öntözzem. Az most nekem büntetés lenne. Viszont hihetetlen finom koviubit csinál a feleségem. Õ mostanában krumplival csinálja, és olyan jó roppanós is marad.
#7987
Köszönjük a cikket!!! Mennyire igaz. Azt nem is tudtam, hogy az elsárgulás idõvel teljesen normális. Akkor már nyugodtabb vagyok vidám . Én is inkább most meghagyok minden fenti levelet/hajtást, mert nem sok felhõ van az égen. A lentieket, meg a földig érõket meg letépem a szellõzés, meg az esetleges rohamzivatarok következtében fellépõ visszacsapódás miatt, mert szerintem nálam fertõzött lehet a talaj gombával. Igaz, ott más növény is volt tavaly, de lehet az is veszélyes lenne a parira.
#7986
Link
A paradicsomról..

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-30 23:54:59

Ercsi

6.4 °C

09000

RH: 76 | P: 1029.3

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.