2024. november 30., szombat

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#7985
Böszme meleg van, bezzeg a paradicsomok úgy néznek ki, mintha hûvös és borús idõ lett volna mindezidáig... duhos
#7984
Tegnap miskolci érésû, édes fügét ettem.
#7983
Igen, nálunk is éreget már a paradicsom. Mi gyakrabban öntözzük, a többivel együtt.

Minden évben a koktél a legkorábbiak közé való kicsi mérete miatt (úgyhogy szerintem nem igaz hogy késeiek). Több fajta van, piros kerek roppanós, lágyabb sárga, és idén elõször van zebra (csíkos) fekete koktél is.
#7982
Ma kora reggel a paprika-paradicsom-uborka-zöldbab nálam is kapott zöldtrágyát, Wuxal formájában.
A mindössze 5 mm-nél járó július miatt a locsolás folyamatos, már amikor ráérünk.

A paprikánál évek óta bevált a két sort tartalmazó ágyások közepén árkolt belocsolás, három naponta, évek óta nem láttunk ilyen erõs állományt és fele saját nevelés.

Az uborka naponta kéri a vizet, az eddigi kolosszális termés után most kicsit visszaesett, a Wuxal majd újra megerõsíti. Különben a borsó helyére ültette uborka erõsen fejõdik, két hét múlva termõre fordul.

A paradicsom számára ez a száraz, hõséggel teli július kedvezõ, nem betegek, szépen tenyésznek (minden nap jön már be néhány korai paradicsom, eszményi ízük van). Õket ritkábban locsoljuk, hetente csak egyszer.
#7981
Sziasztok!
Nálunk is van kálciumhiány (gyanítjuk hogy az), paprikánál és paradicsomnál egyaránt elõfordulnak betegek. Egy részük már permetezve lett (wuxal kalcium), holnap permetezzük a másik felét.
Nálunk a padlizsánok egy részének is baja van. szomoru Sárgulnak, eleinte foltokban a levelek és lehullanak. Az is tápanyaghiány lehet.

Amúgy nagy itt a szárazság, alig gyõzünk locsolni. De egész Nyírség szerte is ez a rész a legszárazabb gyanítom.

A betegségrõl hozok majd képeket.
#7980
Szilváim az elõkertben;
Link
Link
Mogyoró fa termõ ága. Kár lett volna levágni a fal mellõl;
Link


#7979
Ez szomorú, hogy ekkora jégverés volt. Ahogy néztem a radart, mostanában, valamelyik nap is volt arra kemény cucc.

Még a cserepekben (muskátli, pistike, stb.) is kinõtt a pari, mert a komposztálóból rakott a feleségem talajt nekik. Persze gondolhatod, hogy nem csak a pari nõtt ki, hanem gazok is...
#7978
Nálunk a komposzt tároló aljából nõtt ki 2 darab. Mivel a többit elverte a jég (jún. 9.), így idén ezen a kettõn múlik a "paradicsom-becsület". nevet
#7977
A sárgulásról jut eszembe, nálam (is) maradt sárga koktélpari (körte alakú), pedig most ahol kinõttek volna, mást ültettünk (cukkini), mert nem nagyon rajongott érte nagyon senki, de elõbújt a kert másik oldalán. Hihetetlen, mennyire "életképesek" a magjai, még az is lehet, hogy a cipõnkkel vittük oda.
#7976
A koktélparadicsomok nálunk is most kezdenek érni (pirosodni, illetve sárgulni nevet ), a paprikák viszont még csak nagyon picik. Tudni kell hozzá, hogy jó késõn lettek kiültetve, egyszerûen elszabtuk az idõt, késlekedtünk velük.

Az utolsó mondatodhoz pedig: laza
#7975
Most megint beindultak a cukkinik, eszméletlen, hogy mennyire igénytelennek tûnnek, vagy a talaj ennyire jó neki. Ugyanakkor az állítólag problémamentes paradicsommal marha sokat kell foglalkozni és még így is vannak hibás termések. Már kis kannácskából öntözöm, nehogy felverõdjön valami, ami beindítaná a gombákat. Mert amint valami nedvesség éri kezdõdnek a tünetek (szerencsére inkább csak a leveleknél). Gombaölõt nem akarok idén sem használni.

A paprikák is beindultak, már az elsõ kápiák is kifejlõdtek, de még zöldek természetesen.
Már piroslanak az elsõ koktélparik is, amin elcsodálkoztam, mert augusztus közepe elõtt nem pirosodott még, igaz, idén elõbb bújtak ki. A gaz is szépen fejlõdik, egészséges, betegségnek nyoma nincs zavarban
#7974
A friss és végleges mérés jó értelemben megdöbbentett minket, a megpucolt hagymamennyiség 50,5 kg, ez 35-40 m2-rõl letermelve nem rossz (rekord), Karácsonyig kitart. nevet
#7973
Köszönjük!
Nem keserû.
Pedig csak 30 m2-en lett ültetve belõle.
Már kezdi utolérni nyavalya, a csapadékmentes szinte folyamatos júliusi hõség megviseli.
#7972
Az uborkához gratulálok! (Az uborka a zöldségek sárgabarackja. 5 millió féle nyavalya érheti utol.) Nem is keserû?
#7971
A forró és igen száraz július (eddig 4,5mm) miatt elkezdtek szenvedni a gyümölcsfák.
Így az 1-2 éves csemeték 60-80 liter, a nagyobb fák 150-250 liter vizet kaptak (a legnagyobbak 300-500 litert).

Nagyon rég jártam kert-témában itt, egy-két már fix információ:
A hagymatermés nagyon jó lett (eddig 30kg-nál járunk, 40kg néz ki).
A borsó közepes lett.
Az uborka kolosszális (1-2 naponta 10 literes vödörnyi a termés már két hete).
#7970
Mi mindenévben bátrak vagyunk, általában mindig szép a termés kacsint Bár lehet mázlista fajtáim vannak, és jól viselik az erõs metszést, termés ritkítást.
#7969
Igen, ezért is írtam, hogy inkább nyáron szoktam én is ezeket metszeni.

Én csak megtörölgetem a metszõollót, azt jónapot. Ezt, jó, hogy írtad és küldted! Köszi
#7968
Igen, tavaly már én is bátrabb voltam és jobban kiritkítottam, és most egy gyenge közepes termés van a nulla helyett. Tulajdonképpen az összes virág megkötött. De az egyértelmûen látszik, hogy ez egy gyenge éve a fának.
#7967
Nem sötéten pöttyösödik, hanem térképszerûen beméllyedve világosbarna nagy foltok vannak rajta. Én most reggel leszedtem ezeket a parikat és kidobtam (5 db). Szerencsére (eddig) csak egy tövön jelentkeztek. A kálciumhiány az a csúcsi részen jelentkezik nem? Vagy az egész termést elboríthatja?

Viszont hihetetlen, reggelre megint vagy 10 paradicsom beérett, pedig este leszedtem az összes érettet. Lehet, a szomszéd érlelõvel permetezi kacsint
#7966
Csonthéjasoknál, de fõleg a diónál és a kajszinál nagyon fontos, hogy a metszési felület beszáradjon. A téli - tavaszi metszésnél gyakran elõfordul, hogy a hideg, nedves idõszakban a metszési felületen behatol mindenféle gomba és baktérium, ami a fa egy-két éven belüli pusztulását okozza (kajszi, gutaütés). Szilvánál, kajszinál, õszibaracknál a metszõollót, fûrészt fertõtleníteni kell pl. hipóval, ha áttérsz az egyik fáról a másikra. Ezzel megakadályozod a nagyon veszélyes Sharka vírus átvitelét.
Link
#7965
Nálam is döglõdnek a tökök. Idén éppen kielégítik a szükségleteinket. Hoz 1-2 termést azt pusztul el. Paprika-paradicsom szezon eddig sikeresebb mint tavaly. A hagyma meg hegyekben áll. nevet Mi nem szoktuk locsolni a gyümölcsfákat.
#7964
Alma: pont azért, hogy ezt a változó termésmennyiséget elkerüljük a fán lévõ gyümölcsöket ki kell ritkítani. Mondjuk 2 db "egy" helyrõl.
Pozitív hozadék:
Nagyobb.
Édesebb. (finomabb)
Kevésbé fogékony a betegségekre a jobb szellõzés miatt.
"nem szakad meg" a fa, ezáltal a következõ évben is hasonló termés várható,ha persze nincs fagykár.
#7963
A cukkini lényegében addig terem, amíg szét nem fagy. Már ha nincs baja. Nálam eddig összesen 1 azaz 1 cukkini lett leszedve. zavarban
#7962
Paradicsomnál ez a sötét pöttyösödés (barnás / feketés folt) Kalcium hiány is lehet, paprikánál is van ilyen mikor barna folt van a termésen. Tápoldatot neki. Na meg ha esett az esõ mehet a gombaölõ is.
#7961
Én is éppen a múlt héten csináltam meg a zöldmetszést a meggynél és kajszinál. A hatalmas cseresznyénknél is mostanában szeretném, de oda konkrét alpin technika kell, akkora a fa.
A lényeg, hogy tartósan meleg, száraz periódusban szeretném végezni/végeztetni.
#7960
A koktél az késõbbi fajta nem? Az még ráér talán.

A cukkini virágjai nem tetvesek nagyon? Nézd meg belül is. Vagy próbáld meg kicsit tápoldattal öntözni (pl. Volldünger 1-2 evõkanál 10 literhez, 3 hétig hetente egy adag).

Most vettem észre, hogy egy tõ paradicsom még éretlen terméseinek oldalán megjelentek világosbarnás foltok, melyek bemélyedve helyezkednek el, a barna foltok alatt egészséges sötétzöld a bogyó, a levelek is sárgulnak. Remélem nem paradicsomvész (ahhoz azért melegebb van, meg nem volt tartós esõs idõ, de az ördög nem alszik), lehet, holnap kitépem tõbõl. Egyébként van egy fajtám, sajnos nem írtam fel a nevét én balga, de iszonyú gyorsan érik most.
A cukkini most nálunk is belassult. Lehet, hogy kifújt, annyit termett eddig. Az a baj, nem emlékszem tavaly mikor lett vége. Meddig szokott teremni?
#7959
Mamámnál ugyanígy van.
Egyik évben rengeteg alma a fán, másikban jó ha 10 szem van rajta. Tavaly tömve volt, idén böjt van, alig pár szem.
#7958
Kap napot bõven, azzal nincs baj (de. 10-tõl este 6-7 ig).
Az õszibarackom tavaly is zseniálisan termett, most még jobban, viszont most ahogy mondod, mintha nem lennének olyan nagyok, de sebaj. Jövõre jobban vissza fogom metszeni.

Nálam az alma szokott úgy viselkedni, hogy egyik évben rengeteg (de nagyon durván), aztán vagy semmi, vagy csak kevéske.
#7957
Mindent. Uborkát is. A termése, ha jól sejtem kis korában elfehéredik, és fonnyadt.
#7956
A lisztharmat a cukkinit is meg tudja támadni? zavarban
#7955
Az alapján, amit írtál ez lisztharmatnak tûnik. Topas jó ellene ez felszívódó, vagy van kontakatba Thiovit Jet 0 napos várakozási idõ,(csak alaposan meg kell mosni fogasztás elõtt) de elég alaposan át kell fújni vele, hogy érjen valamit.
#7954
Meg különben most van a zöldmetszés ideje, csinálom is a meggyfáimat.A befelé nyúló,nagy árnyékoló ágat tõbõl kivágom, két fa közt egy átjárót csinálok, ne keresztezzék egymást. Érje minél több napfény a fa belsejét, akkor lesz termõrügy jövõre.
Aztán a tél is beleszólhat a barackoknak, remélem nem lesz tartós -10-16 fok. Ha csak egy két nap van ilyen hideg, azt átvészelik a rügyek. laza
#7953
Nálam valami gebasz van a cukkinivel, de nem gomba. Virágzik szépen a cukkini, de a terméskezdemények elhalnak egész kis korukban. Azon nagyon meglepõdtem, hogy viszonylag korán, a tenyészidõszak legeslegelején, április végén helyre vetettem és ennek ellenére - illetve a májusi 65 mm esõ ellenére - a növények satnyák. Lövésem nincs, mi a gond. szomoru

A paradicsomokok közül Meteo Amana Orange-dzsén már öklömnyi termések csüngnek, és a black prince nevû lila paradicsom is szépen fejlõdik. A sárga koktél viszont szintén satnya.
#7952
Nem vagyok paprika-paradicsom szakértõ, de kap napot eleget? A túlöntözés se jó.
Az õszibarack lehet hogy az idén rongyosra termi magát, és jövõre semmi. Így jártam a kajszifámmal tavaly sok volt, most csak 6 szem . Erõsebben kell visszametszeni, ha sok a virágrügy. A gyümölcs ritkítás csak a kifejlõdésre hat, de rügy megoszlásra már nem nagyon. Ez mindig egy dilemma tavasszal, ha levágom és ha fagy lesz, elviszi azt a keveset is, ha meg hagyom, akkor meg apró marad, és leterheli a fát, felseprûsödik, hamar vénül.

#7951
Én mióta Medgyesegyházit veszem (ide Velencére a sárgabarackosokhoz õk hozzák hetente és én hazafelé mindig ott veszem 2013 óta) csak jót ettem, talán egyszer volt jó közepes, egyébként mindig kitûnõ. Abban osztom a véleményed, hogy idén (de még csak a szezon elején vagyunk, ne felejtsük el) én is belecsúsztam kevésbé érettbe, illetve eres dinnyébe (a fehér "erek" mentén nem jó a hús). Remélem jobb lesz a folytatás. Eddig a legjobb sajnos pont egy import görög görögdinnye volt.
Én, amikor kiválasztom, a következõkre figyelek:
- ne napos helyen legyen (ha lehet alulról turkálom ki);
- a szára legyen friss, ne száradt!!!!;
- a szára végén jó, ha van bordós-barnás megszáradt cukros csepp, massza;
- a kopogtatós módszert is szoktam alkalmazni, de nem tudom, hogy annak van e szerepe, mert még nem mertem kipróbálni a nem jól kongó dinnyét.

Jó, hogy papolod a lombtrágyázást, mert tényleg nincs más megoldás erre, legalábbis nálam. De miért van ez? 3-4 naponta átlazítom a talajt, direkt nem trágyáztam (ne legyen N,K túlsúly)és mégis elõjött a probléma, igaz, kisebb mértékben eddig, mint tavaly. A locsolással lehet a baj? Ritkán locsolom (kánikulában is 3-4 naponta; egyébként olyan 5 naponta ha nincs 5 mm-t meghaladó csapi, de akkor kétszer is átmegyek rajta (megpróbálom mindig a szára környékét locsolni).

Õszibarack: kicsi 3 éves a fa, de hozott vagy 70 barackot, ebbõl 40-50-et leszedtem, mert így is megterhelõnek látom egy picit, de már nincs szívem tovább ritkítani. Neked mi az álláspontod? Szigorú ritkítás (azon felül is amit ledob), vagy hagyjuk a természetre?
Bozsik gazdáék szerint 5 évig egy termést sem szabad rajta hagyni. Te hogy tapasztalod?
#7950
Hát igen, a régi Bi-58 0.2 dl. üvegben. Csak 0,1 0,2%-os (20 ml.) töménységben 10 literbe. Volt hogy összeszaladt a nyálam, mikor fejem fölött porlasztottam a motoros permetezõvel. Na de kis légzés gyakorlattal, szájkimosással és hidegvíz ivással rendbe jöttem. Tényleg veszélyes méreg, de hatásos. szomoru szomoru nyelvnyujtas
#7949
A talaj kalcium-ion felvétele,blokkolása kihat a gyökér rendszerre,növényfajtától függõen. Azért papolom sokszor, a lomb-levél trágyázást. Az õszibarackod meg lehet hogy vadmagonc alanyú, ami ellenáll a szélnek, és a potyogásnak. vidám Jó kis fa lesz abból!

Más: mi a vélemény,jellemeznétek a dinnye felhozatalt országosan? Én vettem 5 napja olyan "görögös" piros húsú dinnyét, félbevágva. Éppen hogy édes volt, majdnem csak a közepe. Nejem vett tegnap megint egy ismerõsnek, de rossz volt, tökízû, pedig hajtogatta az árús, hogy magyar földi dinnye.
Két végpont Cece, Dunántúl, és mi felénk Medgyesegyháza Békés megye a centrum ahogy épp eszembe jut.
Lehet hogy a termelõk félnek a viharos, jégveréses idõtõl, és egy héttel elõbb szedik le, -küllemre szépek, még a sárga dinnyék is - de belül még ízanyagban zöldek.

Régen, gyerekkoromba voltak azok a szürkéssárga pókhálló-mintás sárgadinnyék, belül zöldessárga húsúak, na az igen finom volt.(ananász), vagy az egyöntetû sötétzöld igazi magyar dinnye, haragos piros belsõvel. Most meg olyan sápadt piros, sok nagy maggal, kívül csíkozott sárga, mint a sári-tök. zavarban
#7948
Hát igen, könnyû azt mondani, hogy 20 cm-esnél ne hagyjam nagyobbra, most is 3 napra oda voltunk... vidám Neked is megjelentek fehéres színû (gomba?) foltok a leveleken? Nem okoz nagy gondot szerencsére, meg csak a tövét öntözöm már mindennek.

Szerencsére nálam most beindultak a paradicsomok, (paprikák is talán)most ettük ez elsõ szedést (csak 3 db volt érett, de talán már naponta lehet majd enni). Igaz, hogy most koraibb fajtákat is ültettem. Viszont már megint megjelent a parin a kálcium hiánytünete, de csak a kecskeméti fajtánál, annak ellenére, hogy beöntöztem kalciumos "koktéllal" is, de úgy látszik a talajból nem tudja jól felvenni, így most már marad a levéltrágyázás.
A nagy vihar okozott egy kis kárt , mert idõ hiányában persze nem tudtam elõtte normálisan végezni a kikötözéssel, karózással, kordonozással. Akkora szél volt, hogy a trambulint megemelte és áthelyezte, az õszibarack a földig hajolt, egyszerûen nem is értem, hogy nem tört ki. És egyetlen egy õszi sem potyogott le!!

#7947
A Bi 58 nincs betiltva, ma is lehet kapni, de I. kategóriás szer, így nehéz hozzájutni.
Link
#7946
Én mospilan-karatét nyomtam rájuk meg se kottyant nekik. zavarban
#7945
Ok.Jó szerek, diszkrét illatanyaggal.Majd estefelé szórd ki, hogy éjjel és permetezés után szívódjanak fel. Érdemes egy kis lombtrágyával keverni. Csak aztán 3-5 napig ne szüretelj.
Régen volt az a Bi-58 foszforsav-észteres gáz bomba, levitt mindent, csak már betiltották. Lehet hogy pár év múlva újra bevezetik, más rossmannos névvel, 3-szoros áron.
nevet kacsint
#7944
Csak mennem kellett a mezõgazdasági boltba, mert elfogyott az actarám.
Mospilan-Karate elegyet javasoltak a lepkekabócák ellen.
#7943
Csak a betegség amit terjeszthet...az épp elég kacsint
#7942
Tudom, hogy kontakt. Elõtte kaptak már Mospilant is. Ez csak a rezisztenseknek ment. vidám
#7941
A Karate kontakt szer, gyakorlatilag hatástalan, felszívódót (mospilan, actara) célszerû (többször) használni. A lepkekabóca komoly kárt az irodalom szerint nem csinál.
#7940
Valahogy majd szerzek én is, szerencsére sok a borász ismerõs,barát. laza Idén még 2(3) permetezést tervezek a szõlõre. A holnapi még mindenre, a következõnél már a csemegéket ki kell hagyjam, augusztus eleje/közepe környékén már érnek az elsõ fajták.
#7939
Van még készletem! nevet
#7938
Én Mospilant használtam az elmúlt 2 alkalommal. Remélhetõleg ezt sem szeretik. Nem venném jónéven, ha az aranyszínû sárgaságot elkapná a szõlõ, mert akkor game over. Bár még az országban nem jelent meg a betegség, remélhetõleg nem is fog.
#7937
Karate, Mospilan, Spilan. Confidor. Ezek jutnak eszembe hirtelen. Az Actara is, amit már írtak. Nem tudom melyik a legjobb. Én most Karate-val fújtam meg õket.
#7936
Actara-t ajánlják ellene legtöbb helyen. Kár,hogy engedélyköteles. szomoru

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-30 21:01:50

Szokolya - Jókai út (Tszfm 187 m)

0.0 °C

RH: 81 | P: 1031.6

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.