2024. november 27., szerda

Csillagászat és űrkutatás

Adott napon: 
Keresés:
#5651
Hát ez az, amire már nem volt erõm... Kettõkor keltem, fotózás 9-ig, aztán házimeló, mivel holnap ugye gombászni megyek... Nem beszélve arról, hogy mindkét használható bakancsom cuppog a víztõl...
#5650
Wow! A pano csodaszép!
GRT!
#5649
A mai sajtkelte sem rossz. :-) Még mindig narancssárgán izzik, szerintem ez a legszebb, még nem sötétedett be teljesen, de az ég már elég sötét hátteret ad, hogy szinte "leessen" onnan. :-)
#5648
Köszönöm Neked is, élõben is csodálatos volt!
#5647
Köszönöm, a hihetetlen az, hogy a Hold fénye volt olyan sárgás már ekkor, mintha Nap lenne. Mivel a Hold a város felett ment le, ráadásnak hatmillió nagyfesz oszlop és vezeték mögött, a nyugtát nem fotóztam, inkább koncentráltam a Napra. :-)
#5646
Szemet gyönyörködtetõ képek. Csupa-csupa csoda!
#5645
Ú! Kedvenc: Link Grat!
#5644
Ma hajnal:
Link
Csillagosok az elejénél.
Panoráma nagyban: Link
#5643
Muti! Majd mi eldöntjük, hogy milyen!
Elõrebocsájtom Neked a gyönyörû jelzõt!
#5642
Szerencsére a webkamera nem ilyen és szívesen megmutatta. Végül is minek mutogatni....
#5641
Nagyon szuper, ügyes vagy!!!
#5640
Az elsõ kettõ 22-es zoom, még nem digitális nagyítás. Igen, nekem is feltûnt, hogy sötét az egyik oldala.
#5639
Csináltam együttállásos, Holdas Jupiteres teljes Keszthelyiöblös panorámát, de egyszerûen nem tetszik, nemvagyok megelégedve vele és inkább nem osztom meg! Egyébbként nagyon szép, kristálytiszta az ég nulla felhõvel!
nevet
#5638
Anyám, mekkora nagyítással csináltad ezt, hogy a fázisa ilyen jól kijön?? Ha távcsõvel néznéd, kifli lenne!
#5637
Ha jól gondolom a Vénuszt láttam este 7 körül DNY-ra. Link Link Link
#5636
Gratula, nagyon jó képek!
No.1: Link
#5635
Ma reggeliek: Link
Jupiter: Link
Link
Link
Ezen már alig látszik az Uránusz: Link
Link
Ezen a holdak még igen, de az U. már nem: Link
Szégyenlõs: Link
Kukucs: Link
Itt már eltûnõben, nagyon világosban: Link

Nap, folttal: Link
Link

#5634
7x50-es binokuláromon át korongnak tetszett a bolygóóriás. Hétszeres nagyitással, amit korábban még soha nem sikerült elérnem.
#5633
Szerény (szegényes) képem a Jupiterrõl: Link
Jó éjt!
#5632
Engem is meglepett, mert csak 1 sec. az expó. :-)
#5631
Én nem tartottam érdemesnek tovább maradni, iszonyúan párásodik, ebbõl csak képenkénti obitörlés lenne, annak meg nincs értelme. A távkioldóm így is harmatos lett már...Sok sikert a nézelõdéshez! Holnap nem lesz mind a 4 nagy hold látható, így érdemes is kihasználni a lehetõséget.
#5630
a hétvégén részt vettem Ladányi Tamás elõadásán, amin a munkájáról beszélt és a képeit mutatta be, illetve egy kisfilmet...nagyon jó volt nevet
#5629
De jó kép, milyen szépen kijön az Uránusz kékes színe!
#5628
Belvárosi fényszennyezés mellett is gyönyörûen látszanak a képeden látható égitestek (15x70-es, viszonylag újdonsült) binokuláromban. Le is megyek kedvenc égmegfigyelõhelyemre tüstént. nevet
#5627
Jupiter: Link
(balra fenn az Uránusz)
#5626
És az eredmény, ahogy azt már linkelte pár sorral lentebb Zsegee kolléga:
Link
:-)
#5625
Az év csillagászati fotósa 2010 versenyre bárki küldhetett képeket.
Több mint 3000 fotó !

Link


#5624
Én sem felejtettem el, amit irtál, sõt, akkoriban magam is jeleztem a foltok különös - egyenlitõ környéki - helyzetét. Vajon mit hoz a jövõ? Annyi bizonyos: tudománytörténeti érdekességet élünk meg.
#5623
Most már jöhet a Jupiter-les!
#5622
Jól emlékezett Laci rám, mivel jeleztem anno, hogy az elsõ hónapokban bizony jórészt az egyenlítõnél próbálkoztak a (szinte pillangó-ábrákon nem is látható) foltok, most húzódtak "feljebb", ám jellemzõen 20-25-ös szélesség mentén játszottak eddig, ez is kisebb furcsaság.
#5621
Nem is a sarkoknál keletkeznek az új ciklus foltjai, hanem többnyire kb. 30-40 fokos szoláris szélesség mentén. Ezt figyelhetjük meg a jelenlegi 3 aktiv területnél, azaz napfolt(csoport)nál. Az új napciklus elsõ foltjai egyébként már az év elején (esetleg tavaly) jelentkeztek ugyancsak magas szoláris szélességeknél. A mostaniak biztosan közelebb találhatóak a naprajzi egyenlitõhöz, mert hiszen - ha nagyon lassan és vérszegényen - közeledik/közelednie kell a naptevékenységi maximumhoz, amelyet a napkutatók 2013-ra becsülnek.
#5620
De ha Jóska magyarázatára jól emlékszem, ezek az egyenlítõhöz közeli foltok nem illenek a jól ismert napfoltok sorába, mert nem a sarkoknál alakulnak ki. Ha ugyanis egy újabb napfoltciklus kezdõdne, akkor azok elõször a magas szélességeknél kellene, hogy megjelenjenek. Ugye?
#5619
És még közelebb a ciklonfelhõzet... :-((
#5618
Közel van a Jupiter: Link
#5617
Mostmár látszik, hogy tényleg nagy napfolt(csoport)tal van dolgunk, legterjedelmesebb magja azonban viszonylag kicsiny ahhoz, hogy meglepetést okozzon a már meglévõ rövidtávú idõjárási elõrejelzésben. Szabadszemes azonban még lehet ez az aktiv napterület.
#5616
Hm, tényleg szép nagy a folt!
Link
#5615
Szabadszemes napfolt (méretére kb. 50 ezer km-t becsülök) fordult be a Nap keleti peremén. Öt nap múlva eléri a centrálmeridiánt (a Nap északi és déli pólusát képzeletben összekötõ vonalat - ekkor fordul éppen szemközt bolygónkkal). A front elvonulta után napfogyatkozás-szûrõkkel vagy kellõen vastag felhõn át megkisérelhetjük megpillantani. nevet
#5614
Bemutatták 2010 legjobb asztrofotóit [origo] Link
#5613
Farkasgyepû felé valahol, egy picike halastó az erdõ közepén. :-)
#5612
Tomi hol készítette ezt a képet?
Hol van ez a csinos kis tó a Bakonyban?
#5611
Ladányi Tomi képe a vödör címlapon:

Link

Link
#5610
Szerdán lenyûgözõ napkitörést rögzített a NASA szondája
Link
#5609
Ellenezheti, ettõl függetlenül történelmi viszonylatban a napfoltmentes idõszakok hidegebb periódusokkal esnek egybe. A napfoltok hiányában a nap kibocsátott energiája kisebb. Emiatt szükségszerû, hogy a földre is kevesebb energia jut a napból. A vita arról folyik, hogy a nap kisugárzott energiájában bekövetzkezõ csökkenés milyen idõskálán és területi eloszlásban történik a Föld légkörében.
#5608
Hold-Vénusz:
Link
Dél-Afrikában fedés volt. :-)
#5607
Vénusz-Hold nappali égen a csehektõl:
Link
Nálunk az együttállás technikai okok miatt elmarad....

Ez a gyönyörûség meg az iráni Esfahan-ból készült:
Link
#5606
Nagyobb, röntgensugarakat kibocsájtó napkitörésekre ilyenkor nem számithatunk, mivel az emlitett részecskesugárzás a (kiterjedt) napfoltokból származik. A jelenlegi "csendes Nap" állapot idõjárási hatásai erõsen vitatottak, sõt, egyáltalán a Napnak a földi atmoszféránkra gyakorolt hatásai kevésbé ismertek - a tudományos kutatók túlnyomó része a Nap-Föld(idõjárás) kapcsolatot kifejezetten ellenzi.
#5605
És az a szeplõtelen állapot... most számunkra jó, vagy rossz? Mikor van esély kitörésre stb. nem épp jó dologra? Mitõl függ ez? Bocsi, de most kezd érdekelni a "Napunk" téma. nevet
#5604
Szép estét! A SOHO-ûrszonda szerint a Napon egyetlen folt (vagyis aktiv terület) sincs. Szeplõtelen. A www.spaceweather.com segitségével nap mint nap nyomon követhetjük éltetõ, sárga törpe csillagunk felszinét.
#5603
Hogy állnak a napfoltok?
#5602
Értem, szóval Te is melóztál az éccaka...

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-27 21:43:51

Nagyalásony

5.4 °C

18002

RH: 86 | P: 1025.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.