2025. május 14., szerda

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#7696
Pontosan. Ahol most szabad földön van a szél jól össze is töri. Valamint a talajon eléggé lehûl a levegõ, és a palánták is megfáznak.
#7695
Paradicsomot már lehet, legalábbis a legtöbb fajtát, viszont már paprikát is láttam kiültetve. Hááát, nem az a legnagyobb kérdés hogy megmarad e, hanem hogy mit fejlõdik a várható elég szutyok idõben. laza
#7694
Rúgja meg a kutya, tolni kell befelé az orcába a jó ropogós cseresznyét, (meg minden egyéb halmazállapotát) nem a kukacokat keresgetni . Néhány korai fajtát leszámítva (amiben ugyanúgy ott a cserkólégy lárvája, csak nincs ideje kifejlõdni) szélmalomharc kategória a nagy nyócméteres cserkófák cserkólégy elleni harca. A cseresznyét berakni amúgy is hülyeség (nyomába sem érhet a meggy, vagy egyéb befõtteknek) tehát felesleges túlvariálni a dolgokat... laza
#7693
Szerintem kicsit naiv ez a sárga ragacsos lapos védelem. Valamit biztos ér, de ez nem gátolja meg, hogy a gyümölcsre is tudjon rakni. (ami nem megy a papírra)
Ennél nincs hatásosabb, lehet itt akasztgatni ezeket a lapokat világba. vidám
Link

Egy kis kiegészítés! A sárga lapokat nem védekezésre kell használni, hanem arra, hogy mikor rajzik a cseresznyelégy.
Link
#7692
Tavaly májusban vettük egy közeli kertészeti árudában.
Akkor azt mondta ott a szakember hogy már késõ, próbáljuk meg jövõ áprilisban.
Igy most idén korábban, április közepén kikerültek a helyükre a ragacsos sárga lapok.
#7691
Akkor szúrja meg, amikor sárgul a gyümölcs, ugyanis a sárga színre gerjed.
Ezért szoktak sárga lapokat kiaggatni a fákra, hogy azokat szúrkálja meg.
#7690
Én úgy tudom a cseresznyelégy az érés elõtt 1-2 héttel jön ki a földbõl és szúrja meg a gyümölcsöt, ezért virágzás környékén talán kicsit korai még a csapdás védekezés ellene.
#7689
Csak nem 6-8 fok körülre várja az ECM is GFS is a minimumot. Ebbõl csak nem lesz baj. Jaja, locsolok, egy rossz kúttal, és csak hétvégente tudok autóval felhordani vizet közkútról. Esõ víz meg nem gyûlik, hiába vannak kint az eresz alatt a mûanyaghordók. zavarban

Ez csak pár darab, rengeteg van még, nem is tudom hova teszem majd. kacsint
#7688
Öööö locsolókanna elõ...vidám Lehet korai lesz amúgy a kiültetés, mert csütörtökön meg fognak fázni a palántáid....
#7687
A kis/közepes akácoknál lassan indul a virágzás, az idõsebb fáknak még kell némi idõ, de azok is iparkodnak.

beillesztett kép

#7686
Tegnap elraktam 15 sajátnevelésû paradicsom palántát (2-3db-ot egy helyre a biztonságkedvéért). A föld olyan, mint a beton, nagyon kéne a víz. Legalább 20-30mm. Holnap folytatnám az ültetést, ha esne ma éjjel az esõ. [esõ]
#7685
A Kecskeméti Zöldségkutató néha forgalmaz szárazságtûrõ fûkeveréket. Solymáron, 400 mm éves csapi mellett akácfák alatt jól teljesített. Locsolni nem szoktuk, nyírni csak mikor kalászol, vagy ha túl magas, akkor is csak magas késsel. Az esõ után felverõdõ pitypangot kiássuk.
A hegyrõl szedett sovány csenkesz és a kunkorgó árvalányhaj a rézsûn szép, közte laknak a hangyák. Nem éri el a locsoló. A gyomirtót a honos füvek rosszabbul tûrik, mint a pitypang. Igyekszem minél több gyökér-kapcsolt gombát telepíteni, kevesebb vízzel megélnek a növények.
#7684
Múlt hét elõtti hét vasárnapján, 19.-én a mamám két nagy fájára, a cseresznye és meggyfára feltettem 5 -5 db ragacsos, sárga rovarvonzó téglalap alakú papírt.
A cseresznye fáról mind az 5-öt lefújta a szél, pedig szakszerûen volt feltéve, a meggyfáról csak egyet fújt le, így ott maradt még 4 db.
A fotókat múlthét vasárnap, 26.-án készítettem, asszem jó célt szolgáltak eddig, hiszen tele vannak rovarokkal, rendesen beleragadtak.
Elsõsorban a cseresznye légy miatt raktam ki õket a fákra
Link
Link
Link
#7683
Vagy az égetett mész.

Szerk: A mai délután egy kis szelektív(pázsit közötti) gyomirtással telt el. A végére kaptam felülrõl pár csepp záport. A gyomirtó csak fog hatni.
#7682
Keress pl. cérnatippant, mindent kibír. Árnyékot, szárazságot, atomtámadást, mindent, a rábetonozást leszámítva. Tarackos tippant, a golfpályák célterületén vetik, a kopaszra nyírást is bírja. Pártízezer Ft/kg, de nem igazán gond, a mag súlya nagyon alacsony a többihez képest.


#7681
Valóban, a legidealizáltabb angol képeken sem látni olyan egyenletesen rövidre nyírt/rágott sûrû, zöld gyepet, mint amit bergendiék produkálnak optimális idõjárás esetén! Bergendiék jóval rövidebbre rágják a legelõt, mint a szarvasmarha, még a szegfûgomba telepek is messzirõl látszanak, igazán ideális mezei gombás terep az ilyen. Sajnos rengeteg , õsidõk óta legelõként funkcionáló gyepet feltörtek az úniós trükközések, az állatállomány drasztikus csökkenése miatt. zavarban
#7680
Csiga ellen fahamu. Link Link .
#7679
Elvetettük a Goldena fajtájú cukkinit. Idén korábban mint tavaly és remélem több sikerrel is. Remélem kapunk esõt a héten, locsolni nincs lehetõségem. Bár vegyszer-ellenes vagyok, muszáj lesz majd a magoncokat körülszórni Detiával, annyi a meztelencsiga. A vándorpoloskák ellen még nem tudom, hogyan kellene majd védekezni.. szomoru
#7678
Na, ilyen pázsitfû-magot hol lehet szerezni, mert mindenhol csak kommersz fûkeverékeket kapni; még kertészeti áruházakban is.
#7677
Én meg úgy tartom, hogy "ideális" zöld gyepet csak legeltetéssel (leginkább birkák által) lehet fenntartani. Azok amellett, hogy "nyírják" a füvet, folyamatosan gyomlálják és trágyázzák is.

Az emberek ilyen füvet szeretnének a kertjükbe, viszont birkák nélkül.
Na itt kezdõdik az ellentmondás és az iszonyatos kínlódás.
#7676
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#273339 - 2015-04-27 12:50:45)


Ráadásul az aszályok, hõségek idején a kertem, és a több tucat gyümölcsfámat öntözöm, örülök ha gyõzöm azt is, a fû olyannyira ráér, hogy gyakorlatilag soha nem kerül sor rá. Persze aki tud a zöld gyepre koncentrálni ám tegye, de nem azért zöldebb a fû az angoloknál mert 300 éve csinálják, hanem a hûvösebb nyár, és a jobb csapadék eloszlás miatt . Tehát az ilyen idealizált állapotok fenntartásától jobb ha távol tartjuk magunkat... nevet
#7675
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#273331 - 2015-04-27 10:44:3laza

Maximálisan egyetértek. Ezzel kapcsolatban mindig is vitám szokott lenni a feleségemmel: õ szerinte folyamatosan locsolni kell a füvet, hogy szép zöld maradjon. Ebben igaza is van, viszont én mindig is felesleges pénzszórásnak tartottam az úgymond õsgyep, vagy vadfû locsolását pont azon okból kifolyólag, amit Te is leírtál.
#7674
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#273327 - 2015-04-27 09:59:55)

Bár ez inkább agrometeorológia, de kikívánkozik belõlem a hsz: bizony, a füvet nem lehet locsolás nélkül életben tartani a nyári hónapokban. Illetve, csak kivételesen, ha véletlenül nincs nagy meloeg, vagy nedves az idõ -de erre rendszeresen nem számíthatunk. Fõleg akkor nem, ha folyton nyírjuk a füvet.
A nyírott fû hõségben, napsütésben "pillanatok alatt" kisül.
Nálam otthon "õsgyep" van, sohasem szórtam el fûmagot. Viszont rendszeresen vágom, de nem öntözöm!
Ha kisül, hát kisül! Rossmann-nak van igaza, az õshonos pázsitfüvek nedvesebbre fordult idõben 1-2 hét alatt tökéletesen regenerálódnak.
A füvesítést már csak azért sem lehet ajánlani, mert elõtte meg kell mozgatni a talajt, és a jó, porhanyós föld a környék összes vakondját odavonzza. Az pedig istencsapás!
#7673
Bevallom az idén még nem permeteztem semmit. Egyelõre ennek nem látom se hiányát sem szükségét. Tavaly hiába permeteztem, mindent elleptek a hernyók.

Amúgy is úgy terveztem, hogy (ha lehet) megvárom a virágzás végét. Nem szívesen avatkoznék bele a gyümölcsfák megporzásába. A korábbi években ez bevált.

A permetezést továbbá nehezíti, hogy a szõlõ között egy rigó, az egyik körtefán meg egy pinty fészek épült és nem akarom méreggel leszórni a fiókákat.
Bár, lehet a biológiai védekezésnek ez az egyik kulcsa, rovarpusztító madárkákat tartani a gyümölcsfákon.
#7672
Az udvar vihar elõtt;
szilva és meggy szépen kötõdött. Vannak lemaradott kezdemények, de nem is baj, ne érjen egyszerre a gyümölcs.
Link
Link
hol a barack, itt a barack. Idén pár szem lesz csak, most a lombozaton van a hangsúly.
Link
és a szõlõ;
Link
lila akácom;
Link
nevet
Ma délelõtt meg voltak permetezve a gyümifák Topas-Karate kombival, jöhet a lehûlés,és az esõke.

#7671
Nálam is gondot jelent a puszpángmoly, két vagy három hete vágtam vissza és permeteztem le a bukszust. Karate nevû rovarölõt (https://www.google.hu/search?q=karate+rovar%C3%B6l%C5%91&espv=2&biw=1920&bih=955&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=7u49VYrWJsnaUbKggPgN&ved=0CEwQsAQ#imgrc=rWrjtkHGtRi7AM%253A%3BvP-4kIhEuP011M%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.gazdabolt.hu%252Fimage%252Fcache%252Fdata%252Fprod%252FT01301%252Fkarate2.5_5g-500x5001.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.gazdabolt.hu%252FT01301-Karate-2-5-WG-5-g%3B500%3B500 ) javasoltak a mezõgazdasági boltban, azóta szépen elfedték az új hajtások a maradék kopaszabb részeket.
Most a hétvégén permeteztem újra, mert a friss hajtásokon megint észrevettem, hogy néhány levél össze van fonva selyemszállal. zavarban
#7670
Egyetlen bukszusunk van a sziklakertünk szélén.
Tavaly támadta meg elõször a puszpángmoly, még jó hogy anyukám és én hamar észrevettük, így a bokor kb. felére nyírásával és a permetezéssel megmentettük a bukszust. Pedig milyen szép óriás bokor volt ( ott van 15 éve ).

Apukám egyik kertész haverja minden évben jön mindent lepermetezni a kertünkben.
Idén is jött április közepén, de a permetezés ellenére a bukszusunkat az utóbbi napokban megint ellepte a zöld puszpángmoly, így a növényen az lerágott, besárgult ágakt ismét le kellett vágni és szépen le lett mosva, most nincs rajta a kártevõ, jelenleg így néz ki a bokor a sziklakert szélén :
Link
Link

Mamánál egyébként egy egész sor sövény van ültetve bukszusból. Tavaly és idén is a fele károsodott, fotó még nincs róla.
#7669
Az orvosi zsályák friss hajtásai tele vannak tetûvel. Elvileg a zsálya riasztja a tetveket egyes írások szerint, de ezt a tetvek láthatóan nem olvasták.
#7668
A csata nálam is elkezdõdött. A héten már szórtam a csigaport + mai napon már krumpli bogarakat is kénytelen voltam szedni. szegyenlos
#7667
Kezd látszani végre mennyire jól kötöttek a gyümölcsök. Nektarin elég kritikán aluli, az elõzõ évekhez képest. Õszibarack viszont rengeteg apró szörös barackot mutat már most. Korai cseresznye, cigánymeggy átlag környéke. Többinek még kell 1-2 hét, hogy látszódjon.
#7666
Félelmetes spanyol-meztelencsiga invázió van a fûtetlen fólia alatt. Kénytelen vagyok behozni a lakásba éjszakára a palántázótálcákat. Kapálás közben találkoztam kifejlett vándorpoloskával is, ami nem sok jót igér a nyárra. Tavaly minden létezõ kerti zöldséget megszúrtak az átkozottak. Már csak a szúnyogok hiányoznak. zavarban

Bizony érzõdik a kártevõk mennyiségén, hogy takony telek voltak mostanában.
#7665
Nemhiába, délnyugat! laza
#7664
Nekem már vannak rajta elvirágzott virágok is.
#7663
egy paradicsom fajtáról lenne egy kérdésem:Balatonalmádi tájfajta paradicsom az milyen termést hoz nagyságra gondolok valamint hogy lugas fajta e?,mert szedtem belõle tavaly magot és összekeverõdött!
#7662
Egy hét alatt ennyit fejlõdött a kis indiánom virága: Link => Link
#7661
Volt, mindig van õszi - tavaszi lemosó permetezés. Van itthon valami tapadást segítõ szerem, majd megírom ide, csak azért hogy ér e valamit szerintetek. Ha nem, nem leszek rest másik párszáz forintot költeni.
Van egy idõsebb , 10 cm törzsû vadkörte fám, ebbe sikeresen oltottam 3 éve nemest. Mostanra viszont minden oltás elhalt , kivéve a magát vezérnek kinevezõ (és általam is ebben segített) oltást. Tehát 6 sikeres oltásból már csak a vezér van meg, igaz az már olyan terebélyes mint egy 7 - 8 éves fa.( Azt oltásokból amúgy is ritkítottam volna, a "biztosabb" eredmény miatt oltottam ennyit.) Természetes ez az "elhalás" , vagy szurkolhatok az utolsónak is? Az alany erõteljes, jó állapotú, sajnos a tõ környékén is hoz vadat , amit rendszeresen a föld alatti részen írtok. A törzs csak igen kevés hajtást hoz rejtett rügybõl (ezt jó jelnek vélem, elégedett lehet elvileg a nemes szívó résszel.) Az oltások fölött átmenetileg hagytam vad rész szívónak, amit a fokozatosan, az oltások erõsödésével metszettem ki. (Errõl is dobok képet ha érdekel valakit...)
#7660
Segíts rá egy kis kitinszintézis-gátlóval is. Nemigen mérgezõ. Link
Ez sem csodaszer, de ha még lárva állapotban vannak a bolhák, hatékony lehet. A bolha elleni védekezés az általa kiválasztott ragacs miatt nehéz: megvédi a vegyszerektõl. Van egy új (?) tapadás fokozó: (Silwet L-77), használd a Mospilanhoz és a Dimilinhez is.

Remélem, nem hagytad ki az õszi-tavaszi olajos-kénes lemosó permetezést. Az is lefojtja, gyéríti a bolhát.

Idõsebb fákon alig van fiatal hajtás, azért nem bántja annyira sem a bolha, sem a hajtáshervasztó.

Piszkos Fred közbelép:
Cviki Aurél, aki méregképes könyvelõ, mer sikkasztási pöre elõtt megivott valami enyhítõ körülményt...
#7659

A körtelevél bolha sokkal jobban aggaszt , mint a hajtáshervasztó bogár. Tavaly egy vilmos fám leállt mint ló a dohányban . zavarban Csúf körtelevélbolha fertõzés alakult ki. Nyár végére tudtam stabilizálni... Ez még kis fa, érdekes módon az idõsebb körtefákon nem volt említésre méltó...
Éppen ma mospilant vettem. A sárkányfûárus mást is tudott ajánlani, de a mospilanról elég sok jót olvasgattam össze. Hogy a méregképes könyvelõ Rejtõnél szerepel e nem tudom, szeretek olvasni, elég sokfélét összeolvasgattam már... laza
#7658
Nem kell neki gombaölõ szer sem, mûtrágya sem, de ha megszórod megsértõdik és kevesebbet terem.
#7657
Legjobb bio gyomirtó az õstönköly (pl.: Kalmár Gergely féle) a tarackot is kiírtja ha elég sûrûre van vetve, és a termése is jól eladható.
#7656
Nemrég az Actara WG-t a gyártó kivonta a forgalomból a hamisítványok miatt és csak emulzióban volt kapható. Már akkor szóltak cimboráim a várható kategória váltásról is.

Engem sokakkal ellentétben nem érintenek a kategória váltások, sûrû anyázások közepette megszereztem a zõdkönyvképességet. Ha nagyon muszáj, permeteztetek I. kategóriással is, de általában tartózkodok tõle.
Tavaly a Mospilan még III. kategóriában volt, felszívódó, próbálkozz azzal, különös tekintettel arra, hogy virágzáskor is lehet használni. A körténél a permetezés igény utolsó pillanatos, ha egy-két napon belül nem használsz rovarölõt, a hajtáshervasztó szörnyeteg csúnya dolgokat fog mûvelni.

Televanazösszesszerszámomazunijóval.

Ui: ha jól emléxem, a méregképes könyvelõ valamelyik Rejtõ könyvben szerepel.

Szerk: Miso, errõl beszéltem: kis kiszerelésben III, nagyobban II. kategória. Feltételezik, hogy a felhasználó nem tud kezelni pl. egy preciziós(?) tizedgrammos mérleget? Amikor minden fûárus olyat használ? Soxor attól félek, amikor a vegyszermérlegemet szállítom,
egy csomagtér ellenõrzésnél kínos helyzetbe kerülhetek.

A legszebb egy szelektív gyomirtó, I. kategóriás, búzára párezer Ft/hektár, egy pázsit gyomirtóban szerepel, ami III. kategóriás, de az ára kb. 100ezer Ft/hektár. Horrormagas áron forgalmazva már nem olyan mérgezõ???
#7655
Ahhoz ki kell ásnom õket az ültetvénybõl! laza
#7654
Õsszel kérnék tõled 2 oltványt ha lehet postázva.
Kezd hajtani a füge!
#7653
Ma oltottam 150 db kákit.
Múlt tavasszal is oltottunk kb. ennyit.
Múlt éven amikor az alanyba a kivágott ékbe beletoltuk a nemest, nyomta ki magából a vizet az alany.
Most tiszta szárazak voltak az alanyok, egy szikra nedvesség sem jött belõlük, mert a szél és a száraz idõ kiszárította a növényeket.
Emiatt valószínû sokkal kisebb fagykárok lesznek, mint ha ezek a fagyok olyan nedvességû növényekre jöttek volna, mint a múlt tavasszal.
#7652
Kapkodd csak a fejed... laza Az actara is méregképes könyvelõ privilégium lett!! Nem tudom maradt e felszívódó rovarölõ még ezen kívül szabadforgalmú, ha valaki tud szóljon. Szilvadarázs, körtelevélbolha a fõprofil. Eddig sikeresen vettem fel a harcot velük , felszívódó szerekkel.
Remélem mihamarabb megéljük a júnión kívûli életet.... Ugyanis amely dolgokat fontosnak tartok annak õk kutya módon kerékkötõik. Persze messze nem csak agrár témák.... zavarban
#7651
Na én is kifújtam délelõtt a 3 ml. ampullát.
Köszi Misó az eligazítást, szerintem a kisebb kiszerelést engedélyezik, a nagyobbat ugye direkt mérgezés esetére II.-esre hagyták.
Itt van egy kép, amit felhasználtam;
Link

Amúgy látom szépen kötõdtek a meggy-cseresznyék. Természetesen ezeket nem ritkítjuk, de az érés elõtt érdemes feltuningolni a beltartalmat, jó két adag lomb trágyával. Ahogy látom az árakat, talán a Wuxal 1/1 literes kiszerelése a gazdaságos, mindenre jó.(1350 ft/liter)
nevet
#7650
Itt a 40ml-es III. kategóriás, azaz szabad forgalmú Link . Az 1les viszont zöld könyves (0,2l-es is) Link .
#7649
Ez egy régebbi lap, amit én vettem azon III. (3) kategóriás. A csonthéjasokra pedig 0,013% van írva. Ez egy lapos, képeslap alakú, rajta van egy tépõzár, azon belül a lapos ampulla 3/4-ig töltve.
#7648
Te szerkesztetted be:
Link
Olvasd el figyelmesen.
#7647
Pedig 7 szetség, hogy III. kategória van rajta, új szerü csomi, olyan tépõzáras, belül kihajtható mesekönyves leírással. laza
Neked meg van ugye I.kategóriás, vegyszered, ami - 15 fok alatt se kásásodik meg. Asszem barack-szilva kivonatnak híjják. laza laza vidám
Na szép napokat, eredményes permetezést a bioszférában!

Utolsó észlelés

2025-05-14 12:40:01

Nyíregyháza

17.8 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139635

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.