2025. július 10., csütörtök

Hurrikánok és tájfunok

Adott napon: 
Keresés:
#2876

Japán sem marad ki...Az idei év 32. trópusi ciklonja ill. a Ny-Pacifikum 8. tájfunja (Chaba,2-es fok) az elõrejelzés szerint Japán felé tart, még Tokió is veszélyben.
#2875
Másik érdekes, és elsõ hallásra furcsa dolog a sivatagos területeken pusztító trópusi ciklon. Márpedig ez nem is oly ritka. Igaz, nincs annyi belõlük, mint a Karib-tengeren, de az Arab-tábla néha helyszíne az ilyeneknek. Itt van mindjárt az idei évben Phet, aki 180 ember halálát okozta az Ománi Szultánságban. A csurig megtelt vádik torrens árvize elöntötte szinte egész Sur városát. Link Pedig már "csak" TC2-ként ért partot, azonban elõtte még az Arab-tengeren TC4 volt, 230 km/h-s széllel.

A másik nagyon erõs "sivatagi vihar" Gonu volt. Egyenesen beszántott az Ománi-öbölbe. A partraszállást szintén csak TC2 erõsségen vitte véghez, és szintén belátogatott Sur városába. Azonban õ TC5 volt, 260 km/h-s átlaggal. Elég groteszk a sivatagban tengelyig vízben álló autók látványa Link

Egy friss hír a végére:
Elindult a Indiai-óceán déli részén is a szezon. Megszületett a 2010/11-es évad elsõ trópusi vihara, ami egyszerûen csak a "Tropical Cyclone One" nevet viseli. A Diego Garcia atoll környékén kolbászol. Kis szerencsével holnaputánra ciklonná fejlõdhet. Link

#2874
Egy kis visszatekintés...

A Charley hurrikán szeméhez közel készült ez a videó 2004-ben. 200km/h körüli volt a szélsebesség. A srácok aránylag szélvédett helyen voltak: Link Benzinkút és a 230-as széllökések: Link

#2873
Kezdd ezzel: Link
#2872
Az utóbbi idõben kicsit jobban elkezdtem érdeklõdni a trópusi viharok iránt, és fõleg azok a viharok keltették fel a kíváncsiságomat, amik az európai partok közelében keletkeztek.
Készítettem egy rövid írást Vince és Grace kialakulásáról, és a mûholdképek keresgélése közben találtam rá egy oldalra, ahol több esetet is említenek: Link Ezeknek is megpróbáltam utánajárni, de gyakorlatilag semmilyen információt nem találtam róluk. A mûholdképek alapján ezek is hasonló feltételek mellett (sekély ciklonális mezõ magassági hidegcseppel és örvényességgel) alakultak ki, mint a fenti két vihar. Arra lennék kíváncsi, hogy van-e olyan oldal, ahol az ilyen névtelen rendszerekrõl is lehet találni némi infót.
Valamint ugyanezen az oldalon van szó a medicane viharokról is, amit mediterrán hurrikánnak emlegetnek, viszont én úgy tudtam, hogy ezeknek a formájukon kívül semmi köze sincs a trópusi viharokhoz. Link Az ilyen képzõdményekrõl mit érdemes bõvebben tudni?
#2871
Chaba (Csaba? nevet ) nem volt rest tájfunná erõsödni a Fülöp-szigetektõl keletre. Az elõrék szerint nyugodt útja lesz a mérsékeltövi fázisig, nagyobb emberlakta szigetet ill a kontinenst nem fog veszélyeztetni TC2-re elõrejelzett szeleivel. Bár ha marad így, akkor Tokióba még befuthat TS-ként nevet

Vannak azért elég vad kimenetek is:

beillesztett kép



#2870
Szerintem ott van a Canini nemzetség elhantolva, hogy nem egy forrásból szedték az adatot. Az indiai metszolgálat (IMD) mindig is jóval gyengébbnek adta Girit, mint a JWTC. Az elõbbi éppencsak TC2, míg az utóbbi szerint - idézem - "nearly attaining Category 5 status", azaz TC4/TC5 határán mozgott.
Tehát az lehetett, hogy az elején IMD adatokat vettek át, majd váltottak a jóval erõsebbnek becslõ JWTC-re. Szerintem...
#2869
A W.underground alapján, de tévesen írtam a múltkor. Helyesen:
21én 6 GMT 50mph TS
21én 12GMT 60mph TS
22én 6 GMT145mph 4 category

Ebbõl valóban az látszik,hogy 18 óra alatt lett TS-bõl 4 és 2 napig volt vihar.
#2868
A rapid intenzitásnövekedés 42 mb 24 óra alatt egyáltalán nem egyedüli (ha jól értelmezem a cikket).Nem voltam kialakulásakor internetközelben (21-én),22-én este,vagy inkább 23-án reggel lehetett,amikor két nap szünet után 4-esként rátaláltam.Úgy tûnt,hogy egyszerû TD-bõl,vagy TS-bõl lett 4-es kevesebb mint egy nap alatt.Erre írtam,hogy rekorder,de ezek szerint volt már ilyen,ha ritkán is.
#2867
Az Andreotti által linkelt cikkben azt írják, hogy a Vöröskereszt jelentése szerint a Kyaukphyu nevû tengerparti város 70%-a került víz alá, és több tízezren szorulnak segítségre. Nem tudom, ott mennyire jellemzõ egyáltalán a ritkán lakott terület, de másban tényleg aligha lehet reménykedni. Ez alapján a kép alapján a partvidék nagyot kaphatott (szökõárból és szélhez köthetõ pusztításból):

beillesztett kép



Ahogy látom, az 56 milliós lakosság nagyjából negyede él a ciklon által közvetetten (árvizek) érintett területeken. A két leginkább érintett tartomány egyedül kitesz 11 milliót. Közülük az Irrawaddy (Ayeyarwady) tartomány szenvedte el a legnagyobb pusztulást a 2008-as ciklon idején. Ez Myanmar éléskamrája. A Giri szerencsére ettõl északabbra ért partot, és a térkép tanulsága szerint itt a legkevesebb a parti település (rajta a szóban forgó Kyaukphyu):

Link

Szóval az a szélvihart és a szökõárat talán sokan megúszhatták, azonban az általa okozott árvizek, földcsuszamlások rengeteg kárt okozhatnak. Valóban csak remélni lehet, hogy inkább anyagiakban, mint emberéletben. Bár ennek az országnak az elõbbi se nagyon hiányzik.

Szerk: No, közben a Wikipédián is megtaláltam a vonatkozó szócikket, nem mondom, eléggé naprakészek:

Link

3,7 méteres tengerszintemelkedés, 8 méteres hullámok, 260 km/h-ás szél. Kyaukphyu városa 1,2 méteres víz alatt, a város nagy része elpusztult, nincsen ép fa vagy villanypózna. További, részben vagy teljes egészében elpusztult falvakról is szólnak a hírek. Vélhetõen több tízezren váltak hajléktalanná.

szomoru

#2866
Ezt Link a régiót kapta telibe. 3.8 millió lakos...

A Sittwe (181ezer lakos) nevû székhelytõl kb. 60-70 km-re délre lehetett a szem. Ennek Link a 20+ ezres városnak tuti meszeltek. zavarban
#2865
Igen, én is figyeltem már. Eddig a '83-as Forrest tájfun vitte a prímet 976->876hPa 24 óra alatt. A 2005-ös Wilma hurrikán (ami nem egy rekord tartója) 954hPa-ról 901-ig mélyült nem egészen 5 és fél óra alatt. Ez 9,8 hPa/órának felel meg.
Nem hiszem, hogy bármelyik is megdõlt, de este utánanézek.
#2864
A Wundergroundon úgy emlékszem az archívum úgy indul,hogy 4,úgy folytatódik,hogy Ts,majd Ts és vége.Talán két napig sem létezett az egész,de éppen a parton robbant be a semmibõl.Szerintem ez világrekordgyanús, érdekes lehet egy elemzés, hogy hogyan létezhet ilyen ? Valójában idõ sem volt bármilyen felkészülésre,óriási lehet a pusztítás, csak abban reménykedhetünk, hogy ritkán lakott területet érintett.
#2863
Gyerekek, ez a Giri elég durva. A cikk szerint órák alatt fejlõdött 4-es kategóriájú ciklonná, közel 300 km/h-ás lökésekkel. Kíváncsi vagyok, mikor jönnek az elsõ hírek a populáris médiában is. A helyi kormányzat megint tesz róla, hogy ne nagyon szivárogjanak ki hírek. Félek, hogy hasonló katasztrófa lesz belõle, mint a 2008-as Nargis után volt. Akkor százezren haltak meg vagy tûntek el.



#2862
Lefekvés elõtt még ránéztem a Caya Caulkeren lévõ állomásra. Az utóbbi 1-1,5 órában tempósan emelkedni kezdett a szélsebesség. Most már folyamatosan 90 km/h körüli lökések vannak, stabil 60-70-es alappal. A kamerán is látszik, hogy igencsak egy irányba hajlanak a pálmalevelek.

beillesztett kép

#2861
Feltételeztem,hogy lesz még hurrikán és itt a 10.! Az abszolút atlanti rekordhoz képest(15) elég erõs ez a szezon is.Nem vártunk ilyen ütõset és bizony nem kímélték a szárazföldeket sem. A Csendes-óceán hurrikánszezonja katasztrófálisan gyenge lett(3) viszont Ázsiát elég sûrûn látogatják a tájfunok,sõt már egy ütõs ciklon is lecsapott.Ott kevés a számuk,de jaj a szárazföldeknek(Fülöp-szk.,Kína,Miyamnar) így is. Az USA az idén jól vizsgázik viharelhárításból, a 10-bõl egy sem csapott le rájuk... kacsint
#2860
Közben kiderítettem a másik webcam helyét.

San Pedro: Link Itt is friss met adatokkal. Ez azért jó kamera, mert kb itt fog átmenni a szem.
#2859
Áthelyezve innen: Külföldi idõjárási események (#3964 - 2010-10-24 19:03:20)

Richard hurrikánná mérgesedett

Link zivatar
#2858
Belizei webcamok...

Caye Caulker-sziget: A szem jelenleg innen kb 100 km-re van DK-i irányban. Az elõrék szerint pártíz km-re délre fog elvonulni innen. Jelenleg "hurricane warning" van érvényben. Webcam + valósidejû adatok: Link

Másik webcam: Link

#2857
Nem sok modell (bár nincs itt az összes, de elõrékben sem olvastam) sem lát esélyt erõsödésére

beillesztett kép



Viszont lassan partotérés:

beillesztett kép

#2856
Richard végül hurrikán lett, és akár még 2-es is lehet partot érése elõtt. Link A sok kezdemény jó része idõközben eltûnt, és Megi is befejezte 10 napig tartó útját.
A Giri nevû ciklon számomra viszont érdekes, egy nap alatt lett TS-bõl 4-es kategóriájú vihar, nem semmi.
#2855
Link hatalmas pusztítás [esõ]
#2854
Közben Giri, az Indiai-óceánon 4-es erõsségû ciklon letthttp://www.wunderground.com/tropical/tracking/ni201004.html
Mianmar tengerparti részén egészen biztosan hatalmas pusztítást végez a lassú mozgása miatt [esõ]
#2853
Igen--igen..

Mintegy varázsütésre hirtelen 6 TD is kialakult az elmúlt 1 nap alatt..

Kíváncsi vagyok hogy ez egy újabb gazdagabb periódus kezdetét jelenti-e ?


#2852
Igen aktív lett most a trópusi vidék, Megi mögött máris keletkezett egy újabb TD, valamint az Indiai-óceánon is van egy képzõdmény. Emellett Kubától délre kialakult Richard, ami a holnap már 1-es hurrikán lehet. Afrikánál is van velemi képzõdmény, de errõl egyelõre nem igazán lehet tudni, hogy mi lesz belõle. Link
#2851
Ezen még szebb: Link
#2850
Megi a Supertájfun! Link Gyönyörû és ugyanakkor félelmetes.
#2849
Az újabb hírek 10 halottról tudnak,de a szintén idei Conson tájfun 40 áldozata alapján ez még nõhet. szomoru Bár az is Kínában folytatta, és ez is okozhat ott nagy pusztítást,mivel nagyon gyorsan halad és valószínûleg regenerálódik.
#2848
Feladom. Ez a kétféle adat kering mindenhol. A nagyon kevés és a 200+ milliméterek. Egyébként én is ez utóbbit tartom valószínûbbnek. A PAGASA oldala olyan lassú, mint a tetû, így nincs energiám már infóért kuncsorogni.

Egy videó: Link
#2847
Halálos áldozat biztosan több van. Csak a délutáni jelentésben van kettõ. A csapadékot tényleg nem értem. Pedig Fülöp-szigeteki oldalakról tájékozódtam, ráadásul igyekeztem hivatalos forrásokból. Vagy én néztem be valamit, vagy a hibás adatokat adogatják egymásnak körbe (mivel az Ogimet és a Wetteronline is automata)
#2846
Igen épp hallgattam Én is... Nem hiszem hogy ennyivel megúszták.. csak hát vannak ott istenháta mögötti települések is..

Ha 1 hét múlva is ennyi lesz a hivatalos adat talán elhiszem.. bár szívbõl reménykedem, hogy nem lesz több.
#2845
A Wetteronline szerint az utóbbi 24 órában Baguio-ban 214 mm esett.A hírek a tv-ben ebben a percben beszélt a pusztításról,szerencsére csak 1 halottról tud.Csoda ! vidám
#2844
Érdekes. A PAGASA (Philippine Atmospheric, Geophysical and
Astronomical Services Administration) szerint:

FLOOD BULLETIN NO. 4 (AUXILIARY)
CAGAYAN RIVER BASIN
ISSUED AT 8:30 PM TODAY, 18 OCTOBER 2010
(VALID UNTIL THE NEXT ISSUANCE AT 5:00 AM TOMORROW)


AVERAGE BASIN RAINFALL (mm):
PAST 8 HOURS ENDING AT 8:00 PM TODAY: 39 mm

Persze azóta eltelt már pár óra de szinte kizárt, hogy az átlag annyira felkússzon. Fõleg úgy, hogy:
FORECAST RAINFALL (mm): 50 mm

Bár a fene tudja... azonban az Ogimet sokszor szolgáltatott már furcsa adatokat.
#2843
Az Ogimeten ezen adatok vannak:
Baguio (Philippines) 271.2 mm
Tuguegarao (Philippines) 180.8 mm
Aparri (Philippines) 89.7 mm
Dagupan (Philippines) 83.0 mm
#2842
No, csak csorognak még az adatok. Csapadék nem volt valami sok: Tuguegarao City 54mm, Aparri 17mm, Baguio 28mm. Rizstermés tropán. Csak Isabela régióban 1,5 milliárd peso (400PHP - 1USD) az elõzetes kár a rizsültetvényekben.
#2841
Egyelõre ennyit tudunk hivatalosan: Link Az MDRRRMC (National Disaster Risk Reduction and Management Council, Philippines) jelenleg elérhetõ legfrissebb jelentése. Sajnos ottani idõ szerint este 6 órás. 11-es még nincs...
#2840
Reggel lementettem egy mûholdanimációt közvetlenül Megi partra érése elõtt: Link
-----------------------------------------------------------------------
Ugyan már elavult, de tegnap megtaláltam a tavaly lementett mûholdképeimet a Grace TS-rõl, amiket most összeraktam egy animációba: Link Kicsit hiányos a sorozat, meg az idõpontok sem szabályosan követik egymást.
(Ha valakinek esetleg vannak további kivágatos Sat24-es képei, azt szívesen venném). nevet
#2839
Megi most ér partot: Link

Elvileg 200 km/h körüli szél lehet most benne...
#2838
180 mph szél 220 mph lökések mellett a legfrissebb adatok szerint..

Link
#2837
Igen, hegyvidéki terület lévén az 100-250 milliméterek nem szivárognak csak úgy el. Figyelembe kell venni azonban azt is, hogy trópusi éghajlata van a környéknek, így annyira nem durva. Árvizek persze lesznek...

Közben nézem, hogy már 290-es szél van benne 350-es lökésekkel. Ez lemarja a bõrt is... Szemméret ~40km, szemhõmérséklet 15°C.

Óriás: a vihar maga igen, de a hamarabb elkezd gyengülni, minthogy a szem (ahol a legnagyobb a szélsebesség) partot ér.
Pl Link
#2836
Partot érésnél még 5. kategórias lesz..
Természetesen a szárazföldön rohamosan gyengül..

15 óra alatt át is rohan a szigeten..
#2835
Szerintem nem is a szél okoz arrafelé nagy károkat, hanem a rengeteg csapadék. Simán el tudom képzelni, hogy egy lassan mozgó T1 nagyobb kárt okoz, mint egy gyors T4. Na persze, ha a T4 is lassú...
#2834
Ha lehet hinni az elõréknek, a szárazföldön nem lesz TC3 kategóriánál nagyobb a szél. Azért nem mindegy, hogy 260 vagy 180... Ez persze még mindig nagy pusztításra képes, de tekintve, hogy a károkozás mértéke és a szélerõség között exponenciális az összefüggés (a kitevõ azért nagyban függ a helyi épitési, orografikus stb viszonyoktól is), így ez némi "könnyebbség" lehet az ott élõknek.
#2833
Totális pusztítás... sajnos pedig kezdtem azt hinni hogy megusszák az érintett részek emberélet nélkül, hát ezt nem lehet..

A kb. 5-10 milliárd dolláros kárról nem is beszélve..
#2832
Sajnos a legrosszabb variáció látszik bejönni.Ha 5-ösként telibekapja a szigetet,akkor annyi... szomoru
És még utána Kína sem úszná meg...
A csoda még segíthet. zivatar
#2831
Megi már 5-ös erõsségû 160 mph-s széllel, és kicsit még erõsödhet is, mielõtt eléri a szárazföldet. Link A szigeten áthaladva átmeneti gyengülés után ismét 3-as, 4-es erõsségû lehet.
#2830
Ha északabbra megy : irány Kína vagy Vietnam.Ha még északabbra, akkor Tajvannak annyi... Jobb lenne, ha hirtelen feloszlana,mielõtt bármit elérne, vagy elkanyarodna, mint sok illedelmes hurrikán és tájfun az USA keleti partja vagy Japán elõtt. kacsint
#2829
Egyetértek...

Sajnos egyre biztosabb hogy a Megi akár szuper tájfunként csaphat le... ami azon a környéken egyet jelent a teljes pusztítással..

Földcsuszamlások, áradások, sárlavinák....

Sajnos sok -sok áldozata lehet majd..

Az eddigi szezon azért emberéleteket kímélõ volt, remélem meg is marad annak és Megi is Északabbra veszi az irányt.
#2828
Alighanem végét járja az idei hurrikán és tájfunszezon, bár lehet, hogy most jön egy csattanós finálé Ázsiában: A Fülöp-szigeteket célbavevõ tájfun a szezon talán legerõsebbje lehet és telibe kapja az északi szigetet. szomoru
Ez azért szomorú,mert eddig Ázsia talán az utóbbi évtized legcsendesebb szezonjánál tart: Aug. 1 db, szept. 2 db, okt. 1 db tájfunnál tart,az éves össz. 7 db.Még az elõszezon is "jobb" volt eddig a fõszezonnál, erre jön egy legalább 4-es a filippínóknak. zavarban beteg
Gyengeség tekintetében a Kelet-Pacifikum még ezen is túltesz: 3 szem hurrikán, és aug. 1. óta egy nyamvadtra (Frank) futotta csak, és TS-ben sem bõvelkedett.
Bezzeg az Atlantikum az utóbbi csendesebb évek után kitett magáért és 9 (!) hurrikánnál tart,és nem lennék meglepve,ha néhány lenne még decemberig.Ennek ellenére egy sem érte el az USÁ-t,valamiféle kímélõ pajzs talán megvédi szegyenlos .
Annak ellenére,hogy a félteke nem egy ütõs szezont fog zárni (max. átlagos még lehet) rengeteg hurrikán,tájfun és trópusi vihar ért partot,pusztított szigeteket és szárazföldet egyaránt.Hiába: a pusztitás mértékének köze sincs a db statisztikákhoz, bár eddig tömeges halálokozással járó nem volt, reméljük nem is lesz.
#2827
"ex-Otto" Link

nevet

Utolsó észlelés

2025-07-10 11:48:22

Rákóczifalva

22.8 °C

31502

RH: 60 | P: 1012.7

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

142554

Hírek, események

Lehűlés számottevő csapadékkal!

Időjárás-változás | 2025-07-05 09:59

pic
Vasárnap egy hullámzó front közelíti meg hazánkat, ami a jövő hét elejének időjárását is jelentősen befolyásolja.