2025. július 28., hétfő

Meteorológiai társalgó

Adott napon: 
Keresés:
Hasznos linkek (és egy infó)
>> Sat24 műholdképek
>> Sat24 Magyarország mozgó műholdkép
>> Magyarországi radarképek archívuma


>>Tippelek az előrejelzési verseny aktuális fordulójában!
>>Rádiószondás felszállások élő követése!


>>Észlelés (közeli villámlás, jégeső, viharos szél, villámárvíz, szupercella, tuba, porördög, tornádó, víztölcsér, viharkár) beküldése a szupercella.hu-nak!

----------
Képek beillesztése esetén kérjük azokat megvágni, reklámok, mobilok fejléce, stb. csak feleslegesen foglalja a helyet és áttekinthetetlenné teszi az oldalt - a vágatlan képek ezért törlésre kerülnek.
Fotózáskor kérjük a mobilt fektetve használni, egy keskeny de magas kép egyrészt szintén sok helyet foglal, másrészt a kép sem túl élvezetes.
Köszönjük az együttműködést és a megértést.
#99480
Orfûi képeket láttam bizony ott is 50 cm körüli hó volt és Komlón is 42 cm-t mértek. nevet Pogányi mérés én nem mondok semmit de térd feletti hó volt( tesómék ott laknak, reptéren ismerõs dolgozik) és ez még a szélcsendes idõben nálam is a 41 cm max.ból mostanra csak 5 cm maradt.
#99479

beillesztett kép



Így hagyom, majd legközelebb nevet.

Hol lehet a MetNet-en olvasni valahol a képbeszúrásról? " alt="beillesztett kép" style="max-width: 100%" border="0" />

#99478
Nálunk a december, a január és a február is bõven átlag alatti csapadékot hozott. Nem csoda, hogy az éves mennyiség errefelé a legkevesebb.
#99477
Elég gyorsan csökken a T ,kíváncsi vagyok mennyi lesz reggelre...mondjuk a köd erõsen befolyásolhatja a hõm. zuhanását ,nálam már kezd leereszkedni.
#99476
Még egy hete volt róla szó, amikor a szezonban a legvastagabb hótakaró volt, hogy a mázai 49cm-es hóréteg mennyire lehet igaz. Nagyon meg lennék lepõdve, ha az nem egy nagy félremérés lett volna.

beillesztett kép



A majd 20 centivel több hó mára mindössze 2-3 centivel több, mint Árpádtetõn vagy Pécs Pogányon.

szerk.: Csak beillesztem
#99475
Tudom, csak vicc volt. Egy 5x5 m átmérõjû tócsáról van itt szó, ahogy felenged, beissza mindet a föld. nevet
#99474
Összességében nálam a tél még kicsit átlagon felül is van. Decemberben jóval több hullott, január éppen átlagos, és február eddigi része is átlagos csapadékú.

Robi, fantasztikus hely és képek is finomak:-) -44,5 fok nincs meg idén, no majd jövõre, én arra gyúrok, mit nekünk a -33,5 fok, hmm gyengusz:-)
#99473
A rendkívül száraz õsz után a dec. (van anomália térképünk) átlagnál kicsit több csapadékot adott.Ény-on keveset, fõleg Dny-on és Ék-en a legtöbbet. Januárban éppen Ény-on volt kicsit több az átlagnál, országosan viszont átlag alatt. Most a február hiányt mutat, kivéve Dél-Alföld és SZSZB megye.Összességében a tél eddig hiányt mutat, ha nem is olyan nagyot, mint az õsz, de belvíz egy két helyet (mondjuk a sík és nem homokos Dk-en) kivéve elképzelhetetlen. Pláne, hogy az olvadás eléggé elhúzódik a nagyhavas területen.
#99472
Belvíz... laza Még 2-3 napig.... amíg a talaj felenged. nevet

Azért ez messze nem "helyzet"! nevet
#99471
Tartottam egy nap szünetet ma, leolvastam az összes loggert, és fotóztam.
Volt amit.
A Kurta bérci töbörsor egyik dolinájánál idõztem kicsit, mert egy nem mindennapi látvány fogadott.
A múltheti havazás, és hófúvás a töbör északi peremén jókora havat halmozott fel. Közel 1,5 m vastagságban. A kialakult peremén egy közel 40 m széles hópárkány, hatalmas letöréssel.
A hópárkány nyugati oldala pedig már le is lezúdult a töbör aljába.
A lezúdult hóréteg a régi lazább szerkezetû havon csúszott le.
A lejtõ meredeksége itt a lehetõ legalkalmasabb ilyen hócsuszamlásra, közel 40 fokos.
A hó 20-25 m szélességben csúszott le a mélybe, ahol több mint 2 m vastagságot mértem. Firnesedett, tömörödött, illetve a tetején még jó nagy darabok voltak.
A maradék még fent lévõ részen több szabályos íves hasadással nyiladékkal a lejtõ irányába lógatja lábát. Elég jó esélye van arra, hogy a következõ olvadáskor, esetleges humán beavatkozás során ez is megmozduljon.
A fotózáskor is mocorgott az egész tömeg, mély morgó hanggal. Félelmetes, de egyben érdekes volt látni. Jómagam mini lavinaként definiálnám.

Egyetlen bánatom, hogy a töbör napnak kitett oldalán alakult ki a lavina, így tartósan nem marad meg a felhalmozódott hóréteg, odatûz a márciusi nap majd neki.
Bezzeg ha az árnyékos oldalon alakul ki egy ilyen, netán még avar is befedné, mint Ómassán a hósúvadás szokta. Ott most (még) nincs semmi. Még az északi oldalakon nem volt olvadás és lent kevés (még) hozzá a felhalmozódott hóréteg is. Ott kellene még a súvadáshoz legalább +10 cm friss hó, a jó vizes fajtából, ami elindítja, a gyûjtõ részén az összes addigi lehullott havat, avarostól, kõzetestõl mindenestõl.

A lavina nem túl gyakori a Bükkben, pláne ami a töbrök peremén alakul ki, hópárkányból.

Képeket készítettem egy párat, de élõben jobban visszaadja a lényeget, mint így képen:
Link
Link
Link

Utam során a Fennsíkon a Menyecske töbörnél, a Borókás töbörnél, a Magas töbörnél, valamint visszafelé Hármaskútnál készítettem még egy pár képet.
Átlagosan 50-60 cm a hóréteg vastagsága a Bükk magasabb régióiban. Hófúvásos részeken helyenként 1 m, kicsivel e-feletti, de van ahol szinte semmi. A hóréteg vastagsága átlagosnak tekinthetõ.
További képeim: Link
#99470
Az iskolám udvarában belvíz van! laza
#99469
Voltam kint az OMSZ állomásnál. Kb ugyan az a helyzet ott, mint itt a városban a nagyobb füvesebb területeknél. Már csak foltokban van hó a napos részeken, nagyobb fekete, mint fehér foltok nevet.
#99468
BELVÍZHELYZET: Nincs és nem is lesz szerintem sehol sem! Ne feledjük, a télbe úgy "futottunk bele", hogy iszonyú csapadékhiánnyal küszködtek a földek. Ahogy kienged a talajfagy, azonnal el is nyelik a "szomjas" földek a felszíni vizeket, mind egy szálig!

Én csak mosolygok a "fõsodratú" média "éppen aktuális" riogató kampányán.... nevet
#99467
Itt viszont kiegyeznék a -4-el (ECM), de sajnos ennél hidegebb lesz, mert a T szabadesésben, 8-ról majdnem 4-ig leesett 2,5 óra alatt. Nem lesz reggel melegünk. hideg
#99466
Mai Tmax 6,2 °C, a Tmin pedig -2,8 °C lett. Derült az ég, gyenge déli szél fújdogál Link
#99465
Szépen kis köd lett, a látotávolság 200méter körüli. Az UM reggelre is szép ködöt vár Link ezért gondolom nem lesz olyan hideg ahogy az ECMWF várja Link , az UM verziója a reálisabb.Link
#99464
Tudomásom szerint a blocking típusa arra vonatkozik, hogy a szituáció nálunk milyen irányú légáramlást okoz. Ennek értelmében az északi blockingot brit AC valósítja meg.
A skandináv AC peremének áramlásiránya ránk nézve északkeleti.
#99463
Itt pedig a bodobácsok jöttek elõ: Link
#99462
Hogyan áll a belvízhelyzet?Van már vhol probléma?
#99461
Egy mostani hangulatkép Tormaföldérõl Link
#99460
Link DNY-ot illetõen, jövõhéten még az is meglehet,hogy nem lesz komoly lehûlés a hétvégéhez képest.
#99459
A most meglévõ hó - bár még 10 cm feletti és többnyire összefüggõ a külterületeken - már nem a régi, a hõvezetõ képessége jóval nagyobb, mint a korábbi lazább, "levegõs" hóé. Nem tudom ez hány fokot jelent az éjszakai lehûlés mértékében. Lehet, hogy meggondolatlanul írtam korábban -10 fok alatti minimumról. Na majd meglátjuk.
#99458
Bocsáss meg, lehet buta kérdés, de inkább rátérek: az általad felvázolt helyzet Brit, vagy inkább Skandináv Ac-t feltételez? Nem tudom, hogy a blocking helyzeteket a helye, vagy az áramlási irány szerint szokás-e osztályozni...
#99457
Úgy hiszem, most lényegesen nagyobb a valószínûsége északi típusú blockingnak félblocking helyett, mint amekkora január elején, közepén volt. Az akkori, és a mostani ény-i irányítású helyzet között ez a különbség.
#99456
Érdekes módon, "dzsungelérzékre" hagyatkozva jó ideje az a véleményem, hogy a zimankó "második felvonását" észak felõl várhatjuk kelet helyett. A bazi AC nem szûnik meg, csak keleti fele leépül, és hozzánk sarki légtömegek érkeznek. A hideg március csírája van ebben. hideg
#99455
Alakul a molekula.. nevet
Link
Igazából a hó végére, március elejére 2 lehetõség tûnik reálisnak: vagy ránk szakad a hideg újfent, vagy tõlünk K-re. Ez persze nagyban függ az atlanti ciklonok erõsségétõl, helyzetétõl. Rossz esetben csak többszöri, komolytalan hidegöblítéseket kaphatunk, jó esetben pedig akár komolyabb havazásokat is (fõleg NY, ÉNY). Ennek lehetõsége abban gyökerezik, hogy az Azori, illetve késõbb Brit Ac miatt kényszerpályán mozgó Atlanti cikloncsaládok a jó esetben felettünk (is) elterülõ alacsony nyomású teknõ peremén törnek DK felé, perem-, illetve adott esetben mediterrán ciklonokat okozva térségünkben. Semmiképp nem várható tartós, kemény tél, illetve hótakaró ezekbõl, de azért 1-2 nap lehet bõven fûszeres laza zivatar
#99454
Nem szoktam, de most ránéztem a GFS-re, hogy mit mond egy hétre. Bizony az AC nehezen fog minket elengedni,a frontok szombatig csak súrolnak szerinte, de a napsütés a Dunántúlon biztosan 10 fölé viszi a T-t, de szerintem az éjszakák egész héten fagyosak lesznek. Komolyabb front és csapadék csak vasárnap virradóra lenne, talán akkor már nem megyünk 0 alá. Aztán visszatér a T850-en a fagy, ÉK-en akár -10 is lehet, általában -1--10 közti tartomány keddig, de hétfõre már egy észak felõl jövõ peremciklonból estétõl komoly csapadékot vár, ami még hó is lehet ? A 17 fokos elõrejelzések alapján erõs ény-i frontot vártam, de az nem a GFS-en van ezek szerint. Õ egy bazi brit AC-t vesz elõ a hétvégén, a ciklonok tõlünk keletre szakadnak le, szétzúzva az orosz AC-t és kapnánk egy sarki hidegöblítést. Érdekes verzió, jövõ kedden már okosabbak leszünk... kacsint
#99453
A holnap reggeli DK-i hóméréshez ütvefúró szükségeltetik, szélesebb mérõeszköznél jó nagy flex vághat a jeges hóba rést. hideg
Már ma reggel is megtartott (ha óvatosan lépkedtem) a jó 20 cm-es matéria.
#99452
Érzésem szerint közel annyit emelkedik ma kora délutánra a hõmérséklet, amennyit tegnapról ma hajnalra esett. Illetve, a tegnapi gyenge hidegadvekció már feltehetõleg megszûnt, ezért talán nagyjából 1 fokkal több lesz most a maxi az egy nappal ezelõttinél -talán, de ez sem biztos. Kifejezett AC hatás van, a hõmérséklet napi menete szabályos és állandósulásra hajlamos. Ebbõl kifolyólag naplemente utánra megint kinéz a "nagy lezutty".
#99451
Értem Mátyás, akkor nem szóltam nevet Bízom benne, hogy holnap szép, zúzmarás tájra fogunk ébredni nevet
#99450
Még egy óra az elõrejelzési verseny 1,2-bõl. !
Szép napsütés, már +4 fok felett, de 11-kor az OMSZ még csak 1-4 fokokat mért a városokban. Kiváncsi vagyok meddig megy fel, és éjjel mekkorát zuhan.
Óriási AC van az óceántól az Uralon túlig, a ciklonok gyengék (alig 1000 hPa alatt) és központjuk a sarkkör tájékán kóvályog. Ezt a bitang nagy AC-t elég lesz elfújniuk .
#99449
Az kétségtelen, hogy az éjszakai lehûlés döntõ tényezõje az ég derült, vagy felhõs volta. Már "körömpiszoknyi" alacsony szintû felhõzet erõsen zavarja a kisugárzást: ezt ködre hajló éjszakákon lehet észrevenni -amint csak néhány felhõfoszlány is megjelenik a holdkorong körül, már megáll a nyílt köd képzõdése. Egyedül a cirruszfelhõzet nem gátolja érdemben a hõmérséklet csökkenését, de ez is csak akkor, ha nem nagyon sûrû.
A hótakaró csakugyan nem garantálja a nagy mínuszokat. Ha a magasban intenzívebb melegáramlás van, vagy erõs szél miatt nagy az átkeverés, hûtõ hatása nemigen van.
A hó hûtõ effektusa azonos kondíciók mellett válik kézzelfoghatóvá, ilyenkor viszont igen jelentõs. Nyugalomba jutott hideglevegõ esetén, mikor még nem indult lényeges melegedés a magasban, és szélcsend van, egy tél közepi éjszakán a hõmérséklet lemegy -5, -6 fokig (lehet -10 körül is, de ez nem gyakori) Ezzel megegyezõ körülmények között, azonban 10-15 cm hótakaró jelenlétében a hõmérséklet játszi könnyedséggel -18, -20 C-ig zuhan.
Van még egy tényezõ, amit egy ideje már szajkózok, de úgy látszik, hiába. Ez a jelentõs talajfagy. Komoly hûtõ hatása van, ha nem is éri el a vastag hótakaró ilyetén képességét. Ha vastag rétegben át van fagyva a talaj, a mélybõl felszivárgó hõ kénytelen a jeget olvasztani az alsó légrétegek melegítése helyett. Meggyõzõdésem, hogy a tegnapi 6 egész valahány tizedes maxi után nem zuhant volna le a hõmérséklet csaknem -7 fokra ma hajnalig, ha nem lenne talajfagy -lett volna -2, -3 fok. Véleményem szerint ez a "titka" annak, hogy a havas Alföld és a hószegény Észak-Dunántúl minimumhõmérséklete között nem lett nagy különbség. hideg
#99448
Csak arra gondolok, hogy egy -10 fok alatti reggel után, napközben is csak visszafogottan emelkedik emelkedik a hõmérséklet, 0 fok körüli maximummal.
#99447
A magasban érkezett hideg, száraz levegõ, a derült égbolt és az alacsony RH mind szépen hozzásegített az alacsony hajnali értékekhez. Egyébként az Aladin eredetileg még keményebb fagyokat várt, az észak-felvidéki völgyekben néhány helyen újra -15 fok alatti értékeket mértek, ám a kemény fagyok ideje (egyelõre?) lejárt. Egyébként a "húzd meg, ereszd meg" folytatás tényleg ideális lenne a vastag hó lassú olvadása szempontjából, nehogy a szárazságot 2 év után ismét komoly ár- és belvízhelyzet váltsa fel. nevet
#99446
Offenbach továbbra is 0,000 cm.
Idén jan.1-töl eddigi rekord: 1,5 cm, élt fél napot...
#99445
Szeged 20, Békéscsaba 17 cm nevet Éljen a tavasz laza
#99444
Jogos, a nap már könnyen szétbombázza...6 cm összefüggõ hótakaró, igazi koratavaszi hangulatú idõ.
#99443
Én egy kicsit szkeptikus vagyok a hidegpárna kialakulását illetõen, szerintem túl magas már hozzá a Nap-állás, hogy be tudjon záródni a Stratus felettünk..
#99442
Majd estétõl összeszedi magát az Alföld. Ha elkezdõdik a hidegpárna kialakulása, akkor fõleg a Nagykunság térsége érdekes dolgokra képes.
#99441
Éppen nekem is az egy hónappal ezelõtti és mostani felállás hasonlósága tûnt fel. Eddig olyan se tavasz,se tél az idõ, egyik nap kemény mínuszok, aztán kemény pluszok, majd megint mínuszok. Ez a legjobb forgatókönyv, szépen, lassan olvadozik és nem egyszerre kezd 0-1500 m közt olvadni, így sem ár- sem belvíz nem lesz.
Érdekes, hogy a tegnapi max ellentéte lett a mai min. Ény-on a legmelegebb volt 6-7 fokkal, most lett -6-7 (nálam 13,5 fokot zuhant, +6,7-rõl -6,8-ig),DK-en az 1-3 fok után csak -3-4 min lett. Az elõrejelzés -3-10 foka tökéletesen bejött, de területi eloszlása fura lett, szinte elõrejelezhetetlen. Pl. ki gondolta volna, hogy a meleg nyugat hó nélkül hidegebb lesz, mint a vastagon havas Alföld ? Pedig reggelre ott is derült volt, szél sem nagyon fújt, párában sem volt nagy eltérés, légnyomás hasonló stb. Igazából nem is olyan nagy a hó jelentõsége, mint gondoljuk. A felhõzet sokkal jobban befolyásol, még ha kevés is.
#99440
Az Északi-sark szerencsére nem szakad ránk, csupán a rövid meleghullám után gyorsan visszatérünk az ilyenkor szokásos értékekhez, ám kirúodott állapotgörbe mellett a kb. -5 fokos értékek a magasban talajközelben még így is +8-9 fokos csúcsokat eredményezhetnek vasárnap, illetve hétfõn is. Egyébként a kialakulóban levõ makroszinoptikus helyzet nagyon hasonlít a január 25-e elõttihez (félzonalitás, illetve félblocking, ahogy tetszik). Északnyugati áramlással felváltva hidegebb, illetve enyhébb léghullámok érkeznek - mivel a kelet-európai AC szinte teljesen eltûnt a térképekrõl, az azori pedig egyelõre nem akar tartósabban "orrot" növeszteni északi irányba, így egy tartósabb téli, netán zord periódus esélye jelenleg viszonylag alacsony. Hidegöblítések lesznek még természetesen, hóval, faggyal körítve, de véleményem szerint ha kb. március 10-ig kibekkeljük, utána a zord idõszak visszatérésének esélye 5% alá csökken. nevet Oszt bõ 1 hét múlva itt a meteorológiai, kereken 4 hét múlva pedig a csillagászati tavasz is (a szökõnap miatt idén március 20-án kezdõdik). laza
#99439
Sajnos a télfanságot csak az elsõ 30 fok, az elsõ szupercella vagy az elsõ bikinis lány látványa fogja kiölni egy idõre a fórumozókból laza
Emlékszem, volt rá példa, hogy április végén május elején egyszer +2 fokban esett az esõ, és mindenki szentségelt, hogy miért nincs 2 fokkal hidegebb, akkor hó esne laza
Egyébként én már jeleztem Link

De jó volt madárcsiripelésre ébredni.
Szikrázó kék ég, már 0 fok felett van a hõmérséklet, szélcsend van, fantasztikus idõ lesz.
Azt azért furcsállom, hogy a derült ég ellenére a hófedte részeken nem ment le a hõmérséklet.
#99438
Kék hónapot Link Link , illetve szép jónapot kívánok! Link
#99437
Ahhoz a bizonyos ponthoz az "i"-n még annyi adalék, hogy a hétvégén voltam otthon, a délvidéki Adán. Nagyon kemény világ fogadott péntek este, közel 40 cm, tömörödött hó, és persze hóömlés, ami végigkísért utam során hûségesen, Szegedtõl. Az udvarunkban kb. 3m magas hóhegyek állnak mindenfelé, a tetõk roskadoznak (ismerõsömnél sajnos be is szakadt egy melléképület felett),a tujafáink maximálisan eltorzítva, megroggyanva. Félelmetes...fõleg az belegondolni, milyen lehetett mindez kb. egy héttel korábban zivatarÉrezhetõen, látványosan nagyobb hó volt, illetve van arra, mint Szegeden. Pedig mi sem panaszkodhatunk kacsint Csináltam persze képeket is az ottani helyzetrõl, majd feltöltöm õket, a többivel együtt.
#99436
Már most megérzem, minden bajom van. laza laza

-1,3 fok van, lassan hûl az idõ.
#99435
Természetesen én is várok még, nem gurult el a gyógyszerem... kacsint A kertem még 20 cm hó alatt gubbaszt, ráadásul a modellek sem kecsegtetnek sok jóval, már ami a tavaszt illeti (pedig, hogy õszinte legyek, várom már, kiéltem magam bõven a havat és hideget illetõen... ez a mai 2 órás hóömlés feltette az "i"-re a pontot nevet ) hideg
Más: ha kitisztul felettünk az égbolt, szinte biztosra vehetõ a sûrû köd: Link
#99434
Durva ! Pl. Kaposvár környékén bõ két hét leforgása alatt közel 40 fok abszolút hõingás lehet.
#99433
A szegediek nagyon nem bírnak magukkal.Hihetetlen.vidám Kezdtek telhetetlenek lenni! kacsint

Link
#99432
Ne csak -10 850 linkeljünk:
Link
Ezekhez még hozzá lehet adni 2-4 fokot. laza
#99431
Csak nehogy megint talajszint fölé kerüljön az a borsó Link ,aztán elfagyjon !
Link
Én még várnék a kerti munkákkal...

Utolsó észlelés

2025-07-28 20:15:01

Nagyalásony

21.3 °C

31507

RH: 57 | P: 1005.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143603

Hírek, események

Hőség, záporok, zivatarok, minden, ami csak belefér!

Időjárás-változás | 2025-07-23 14:45

pic
A következő napokban átmenetileg fokozódik hőség és egyre több záporra, zivatarra készülhetünk, amit egy hidegcsepp és egy hullámzó front okoz majd.