2024. november 26., kedd

Globális jelenségek

Adott napon: 
Keresés:
#5339
Az atomenergiával kapcsolatban érdemes olvasgatni is, márcsak a tisztá(bba)nlátás kedvéért, csakhogy értsük, mik a fõ kérdések.

Link

Könnyed, rövid WC-olvasmány nevet
#5338
Én nem látom a kényszert rá, és szakmailag - villamosenergetikailag - semmi sem indokolja. Az energiasûrûség egy dolog miatt fontos csupán: energiasûrûség=pénzsûrûség. Nem kell ehhez nagy nyomozómunka. Nem az országnak kellenek erõmûvek, hanem a lakosságnak van szüksége energiára.

Ha megépül magántõkébõl egy erõmû - amit kétlek - akkor elillanna az olcsóság illúziója. És felmerül egy olyan kérdés is, hogy ki állja a számlát, ha borul a bili? Mert ugye a teljes körû atomerõmû-biztosítás kockázatát sehol a világon nem vállalják a biztosítók (hogy is van ez a kockázatelemzés???). Na most ahhoz meg gondolom nem kell nagy képzelõerõ, hogy ha az állam az idehaza tapasztalt szinten (PAKS INES 3) képes csupán üzemeltetni a paksi blokkokat, akkor egy igazi, piaci, profitérdekelt cég mit fog mûvelni... duhos


Az idõvel megoldódó problémákból már van néhány. A kérdés amelett, hogy ki fizeti a 500.000 évig tartó monitorozást, és az esetleges egyéb felmerülõ szennyezési károkat, erkölcsi is: van-e jogunk egy befejezetlen technológiát alkalmazni, vagy annak illúziójában élni, hogy ez megoldás, illetve, hogy az emberi civilizáció eddig történetének 50-szeresére elzálogosítani a jövõ, pusztán azért, hogy most nekünk látszólag jobb legyen (fenntarthatósági kritérium)

Idõvel az éghajlatváltozás is megoldódik, ergó mehet minden ahogy eddig, szén, olaj, gáz [esõ]
#5337
1. nem kell felette lakni
2. én igen, a háttérsugárzás csak kismértékben nõ, ami ráadásul kb tízezred része a nagyon óvatosan meghatározott határértéknek. A Rákóczi úton szerintem károsabb élni, mint egy urántemetõ felett.
#5336
És Te laknál egy urántemetõ felett?

Valami lényegesen nagyobb biztonságú tároló kellene, vagy a természetes biztonságot kell még tovább fokozni a megfelelõ fedõanyaggal, hogy a háttérsugárzásban ne legyen mérhetõ változás. Csak ez nyugtatna meg mindenkit, de erre nem annyira sok esély van.
Meg mondjuk jobban kellett volna anno kommunikálni az egészet.


És igen, a biomassza rosszabb mint az olaj. Nem kicsit, nagyon.
#5335
Oda kell figyelni a kezelésükre. Attól hogy a kamion által (amelyik az erõmûbe szállítja a tüzelõanyagot, ahol nincs vonat) kipöfögött szén, benzol és olajmaradvány nem olyan látványosan öl, mint a cián, a hatások ugyanazok, csak a cián eltûnik 3 év alatt, a kamionok terméke meg majd 30 év alatt sem.
Lényeges különbség hogy a cianidot lehet szeparáltan tárolni - persze drágán -, a kipufogógázt meg nem.
#5334
Az egy óriási tévhit, hogy nem tudunk mit csinálni a fûtõelemekkel. Csak ebben Somogyborzasztó 78 választópolgára dönt. Meg a többi. Ha egyszer importfüggõk vagyunk a gázban/olajban, akkor nem mindegy, hogy uránban azok vagyunk-e?! Cserében nem engedünk ki többszázmillió tonna CO2-t évente. Azt a 200 kiló veszélyes hulladékot meg csak eltesszük biztonságos helyre.
A megújulós technológia megvan ugyan, de hatásfoka MÉG annyira rossz, hogy a termelt energia összehasonlítható a gyártása során ráfordítottal. Azonban az is igaz, hogy ezek között is vannak arra méltóbbak, amelyekkel el lehetne kezdeni nagyban. A napelem nem ilyen!!! A naptükrös és geotermikus erõmûvekkel annál inkább. A szél- ill. vízerõmûvek is megfontolandók. A biomasszát a lehetõ leggyorsabban el kell felejteni.
#5333
Igen, újraindulna. Az oldóanyagok között cianidos komplex-képzõk vannak, amelyek teljesen ártalmatlanok, hiszen a Tiszába is került egy kevés pár éve, és tessék megnézni, milyen szépen újraéledt a folyó.
#5332
Teljesen mindegy, hogy még mi nincs eladva, elõbb-utóbb erre a sorsra jut minden. Ha lenne a világon egy agyrém-verseny, akkor szerintem kis országunk a top 5-ben lenne. Eladjuk az itt kitermelt gázt, majd magasabb áron visszavásároljuk??? Jesszusatyaúúúúristen. Meg van véve mindenki kilóra. Nincs mese.
#5331
Ez igaz, de annak igen kicsi az esélye hogy valami számunkra is jó történjen nevet)

Kb 15-20 éve bármikor stratégiai helyzetbe kerülhettünk volna: urán, gáz, vízkészletek a föld alatt, geotermikus energia, búza, bármi.

#5330
Ja-ja, a geotemikus potenciálunk is MÉG nincs eladva...

A makói és az egyéb gázügyek még messze nincsenek lefutva, több év alatt sok minden történhet (német példa).
#5329
Jaja, ausztrál. A gázunkat meg a kanadaiak viszik el. Mérkellmindenteladni duhos duhos duhos duhos duhos duhos
#5328
De, elég nagy uránvagyon van még a Mecsek alatt. Valamikor tavaly volt is hír róla, hogy egy ausztrál cég újraindítaná a bányászatot, mivel ismét gazdaságosan lehetne termelni. Vájárok és mélymûvelés nélkül, speciális oldóanyagokkal. Azóta nem hallottam fejleményekrõl.
#5327
azért én reménykedem, hogy csak megjön az eszünk idõben és ebben a században sokkal jobbal odafigyelünk a környezetre és nagy lépést teszünk az alternatív energiaforrások széleskörû használata felé.
#5326
Azért én nem temetném az uránt sem. Van belõle annyi, mint olajból és lényegesen tisztább, már ha épp nem robban fel.

Abban igazad van, hogy majd importálni kell (a mecseki bányában már nincs urán?), de az olajat meg a gázt is (hála kedvenc politikusainknak), így szerintem ez semmiben nem korlátozza a felhasználását. Az is igaz, hogy állami gari nélkül tényleg nehéz lesz Paks2-t felépíteni, ám a pénz erre is megoldás: magánbefektetõ építi és majd másfélszer annyiért adja az áramot, mint Paks. Ha valaki meglátja ebben a pénzt, akkor el fog ez indulni.

Sajnálatosan ugyanis kényszer van rá, pont az energiasûrûsége miatt: a bármilyen más erõmû vagy eleve nevetséges mennyiségû energiát tud termelni az ország igényeihez képest, vagy akár az alapterületéhez mérve, vagy az energia odaszállítása (az idióta szalmaerõmûtõl a szén/olajig) nagyon költséges és/vagy környezetszennyezõ és/vagy drága. Ezzel szemben mondjuk Paks ha jól tudom, évi pár tíz kg uránt használ el, itt "csak" a normális erõmûvekben egyébként kéményen át távozó végtermék tárolása a probléma, de idõvel megoldódik ez is.


Az emberiségért nem kell aggódni, pontosan azt fogja kapni, amit magának alakított. Ha ez 3 méter hó telente, akkor azt, ha ez 50 fok májustól októberig, akkor azt, ha ez ebola/h5n1/bármi más, akkor meg azt. Nem élhetünk örökké.

De lehet hogy tévedünk és "csak" 2 fokkal melegebb lesz az éghajlat, komolyabb szélsõségek nélkül (azaz talán nem lesznek 6-os, 7-es hurrikánok, tornádók stb, "csak" hõhullámok és aszály). Vagy valahol megbillen valami, amit még nem ismerünk és jön a jégkorszak megint.
#5325
Szerintem 4-500 év múlva már - az a párszázmillió ember aki marad - azon fogunk gondolkozni, hogy hogyan lehettünk olyan ostobák, hogy nem vigyáztunk a Földre. A dolog egyszerû, nem a természettel kell dacolni, és próbálni leigázni, hanem tudni kell vele együtt élni, harmóniában. Nem olyan bonyolult ez a történet.

Cauchy bizonyára elkerülte a figyelmedet, hogy viszonylag kevés emberi létezésre alkalmas égitest van a környéken. És felmerül a kérdés, hogy ha nem tudunk azon a bolygón, ahol születtünk tartósan olyan civilizációt fenntartani, amely nem pusztítja el saját magát pár száz év alatt, akkor nem korai-e még csillagközi birodalomban gondolkozni?

A Voyagereken csakugyan van hasadóanyag, de ott nem az energiasûrûség volt a szempont, hanem 40 CSE távolságban már elég kevés a napenergia.
#5324
Ejha, itt aztán vannak dimenziók, ezelõtti írásomban is azonban a hazai lehetõségekre korlátoztam magam.
#5323
Persze,a Földön is van még hely, de én a következõ évszázadokról beszélek. 4-500 év múlva másfelé fogunk majd tekintgetni.
#5322
Ezek a terjeszkedõ szakaszok mindig valakiknek vagy valaminek a kárára történtek. Szerintem nem a világûr lesz a következõ lépés, hanem a még leigázható népek a Földön...
#5321
Sarkvidékek, óceánok, tengerek? Dubaiban (vagy valahol arrafelé) épp most építettek pár szigetet, no nem ez a számottevõ, hanem amit majd esetleg 100 év múlva csinálhatnak, mert miért ne?...
#5320
Még valami: az emberiség történelmét végignézve a fejlõdõ szakaszok egyben terjeszkedõ szakaszok is voltak. A Földön nincs már hely: a következõ lépés a Világûr.
#5319
A mars-szonda a Marson napenergiával közlekedik, viszont ahol ez (a Nap) nem elérhetõ, oda kellenek a mini atomreaktorok.
Másrészt a nukleáris energia kutatása melléktermékként rengeteg újítással és technológiával gazdagította a civilizációnkat.
Ha a hadsereg helyett a ráfordított összeget kutatásra szenteltük volna, akkor már régen lakott lenne a Hold és a Mars is, az energiát fúziós erõmûvekben termelnénk valamint a közlekedésben már nem lennének benzin vagy gázolajüzemû autók.

A napkollektorok szerintem jól használhatók ott, ahol nem kell akkora energiasûrûség.
Az energiatakarékosságot is elõtérbe kell helyezni, de sajnos a föld lakosságának nagy része nincs abban a helyzetben, hogy környezettudatosan gondolkodjon.
#5318
A Voyagerek is nukleáris meghajtásúak:
Link
#5317
Kis hazánknak van akkora szerencséje, hogy a földkéreg vastagsága itt fele a kontinens átlagának, ezzel párhuzamosan a 100m-ként emelkedõ T (dt/100m) duplája a kontinens átlagának.
Azaz Izland méretû lehetõségek felett rohangálunk.
Kombinálva ezt a megújuló energiaforrásokkal a lakossági fûtési és energiaigényeket le lehetne fedni (persze a bolondulási méreteket öltõ klímázás kiváltásával).
Ez nagy hányada az összképnek, ez más alapokra tenné a hazai "majdmimegmondjukatutit".
#5316
Nem is hallottam még nukleáris meghajtású ûrhajóról. A Mars szondák nem napenergiával mûködnek?

Ebben egyetértünk: "A földi fejlõdés viszont ezen túl igényli majd a megújuló, tiszta energiaforrásokat."

Még két megjegyzés:
A "nukleáris energiaformák" közül a fúziónak tényleg nagy jövõje van, hiszen a legnagyobb energiasûrûséget, nagy megbízhatóságot biztosítja, teljesen ingyenesen rendelkezésre áll, ráadásul központi csillagunk jóvoltából még több mint 4 milliárd évig kitart. (ehhez képest euromilliárdokat költenek egy eszetlen projektre, hogy csináljanak még 1 napot, látszik, hogy az emberi hülyeség határtalan)

Élek halok a csillagászatért, de az emberiségnek nem véletlenül találták ki a Föld nevû bolygót. Szerintem az emberek boldogulása szempontjából egy marsi utazás lehetõsége érdektelen. Kutatni lehet menni, de az, hogy nagy tömegben ez igényként merülne fel, azt kétlem. Persze kétségtelenül nõhetne a GDP tõle, hasonlóan ahhoz, mint ahogy a hazai boltokban mostanában kapható újzélandi almától is. zivatar
#5315
Szerintem pedig hosszútávú jövõje csak és kizárólag a nukleáris energia formáknak van, hiszen pl az ûrkutatáshoz szükséges energiasûrûség csak bennük van meg. Szélenergiával vagy napelemmel az életben nem jutunk el a Marsra.
A földi fejlõdés viszont ezen túl igényli majd a megújuló, tiszta energiaforrásokat.
#5314
Amint korábban is írtam, szerintem a nukleáris energiának nincs nagy jövõje ebben a történetben. És nem csak azért, mert ahhoz ugyanúgy nem nõtt fel az emberiség, mint a szénhidrogénes/szenes energiatermeléshez, hanem van még kb 1000 más oka. (számunkra pl maradna az importfüggõség, gazdaságilag teljesen irracionális, uis állami garancia nélkül halott egy atomerõmûvi projekt, a kiégett fûtõelemekkel továbbra sem tudunk mit csinálni, és idehaza pont a megoldást jelentõ megújuló - pl szél - energiaforrások hálózati integrációját lehetetlenítené el, stb, stb) De már ezeket is írtam múltkor, és nem akarok most megint üres köröket futni. Elképesztõ szakmasoviniszta nukleáris-energetikus mérnökök szaladgálnak, a sötétzöldeket is kenterbeverõ hozzánemértésrõl tettek már többször tanúbizonyságot. A megújulós technológia igenis megvan, csak használni kell.

A filozófiai részekkel kapcsolatban a történet távolról vizsgálva egyáltalán nem olyan szövevényes, mint ahogy gondolnák. Lehet, hogy túl sok scifi-t olvastam, de úgy kell nézni, mintha egy távoli jövevényként vizsgálnánk, hogy mit sikerül az emberiségnek a Földön alkotnia.
Az egész megközelítés kezdettõl fogva volt rossz, az ember és a természet viszonyáról van szó, ahol az emberiség egy csoportja - nevezzük ezt "nyugati modernizációnak" a korábban jól mûködõ ember-természet kapcsolatot felrúgta. Annyira kihasználtuk, hogy nem képes már megújulni. A görög mitológiában ezt Diké testesíti meg, aki az õt ért támadásra, sérelemre késleltetve, de minden képzeletet felülmúló haraggal súlyt le. Az éghajlatváltozás ennek kitûnõ példája. A görögök már tudták, mi a helyes viszony. A sztori azóta lényegében arról szólt, hogy a nyugati modernizáció fokozatosan a teljes világot leigázta, és rákényszerítette "értékeit" más civilizációkra. A mai nagy szembenállások is ekörül csoportosulnak (ld iszlám-nyugat szembenállás).
A történet szerintem már a végkifejlet felé tart, és akár éveken belül, de az életünkben mindenképpen kiderül, hogy amit ma modern közgazdaságtannak nevezünk, az valójában egy hatalmas zsákutca, és olyan mint egy globális pilótajáték. Persze ekkor böszme tévedést nehéz beismerni, és személy szerint nem hiszem hogy erre sor kerülne. Amire nagyon jó indikátor ez az egész éghajlatváltozási hercehurca, hogy választ ad arra a kérdésre, hogy az emberiség túl tud-e lépni a korábbi gõgös hozzáállásán, vagy beleszalad egy globális katasztrófába. Látván a nki, UNFCCC-s tárgyalásokat mérsékelt optimizmusra van csupán ok, kicsit késõ van már. Diké ugyanis lesújtani készül.

A zöld sztereotípiával kapcsolatban csak annyit jeleznék, hogy én "világos-zöldként" speciel az emberiség sorsáért aggódom, és kevésbé a földi életért. A Föld ugyanis már az embernél nagyobb katasztrófával is meg tudott bírkózni, az emberiség azonban még nem szembesült történelme során olyan katasztrófával, ami most közeleg. Ha úgy tetszik, Gaia õsanyánk helyreigazítja majd a dolgokat, kérdés, hogy ebben az emberiségnek osztottak-e lapot.

Bocs, hogy a szokásosnál optimistább vagyok, de nem akartam mindenkit teljesen lelombozni laza
#5313
Az egész errõl szól. Nem fog ez változni amig lesz pénz az olajban meg a gázban.
#5312
A Mecseki Szénbányák bezárásáról is tudnék mesélni... de abban túltengenének a politikus szidást tartalmazó jellegöltések.. nevet
#5311
Azért lássuk be, hogy ez a válság vihar a biliben: az oroszok se lesznek hülyék elzárni a saját pénzforrásukat.

A másik meg hogy a németek meg a többi nagyon függõ állam régesrég meg van véve kilóra és eszükben sincs nem az oroszoktól beszerezni az energiát.

De ugye nem kell messzire menni, itt van Szeged alatt 35 évre elegendõ földgáz és mégis milyen gázzal is fûtünk ....
#5310
Éppen ezért kellene a politika kizárásával történnie a dolgoknak. Ez azonban a legvadabb utopiákat is röhögve veri.
Még az elõzõ hsz-hoz egy kicsit
Van egy keskeny rétege az atomenergia ellen tiltakozóknak. Azok, akik nem agyatlanok és nem is zombik ugyan, de mégis annyira az alternatív energiákat (itt értsd: nap, szél, geo stb) részesítik elõnyben, hogy a bába közt elvész a gyerek. Ennek az a következménye, hogy csak a CH lobbi jön jól ki a dologból.
Leírtuk már jópáran jópárszor, de mégegyszer: a CO2-vel (is) szennyezõ erõmûvek kiváltására az egyetlen megoldás JELENLEG az atomerõmû. A többinek még nincs itt az ideje. Akár tetszik, akár nem. Kicsiben talán.
#5309
Így van. Amúgy pedig ezek több évtizedes beruházások. A politikai elitünk szûklátókörû (feladataira tökéletesen alkalmatlan) (tmax kisebb vagy egyenlõ 4 év) gondolkodásába nem beilleszthetõ.
#5307
Oszt a sok agyatlan zombi (megjegyzem választópolgár) meg kicsõdül az utcára, hogy "mánazonnal le a Zatommal mer irgumburgum". Plussz 1247 európai meg pápua új-guineai "befolyásos" zöld szervezet elkezd tiltakozni, amire aztán elfogy a nagy beruházási lendület és fülüket-farkukat behúzva felépíttetnek 8 220 MW-os gáz- és szénerõmûvet többek között Iszapszentgilisztáson. Aztán ezt beleirkáljuk mindenféle egészoldalas reklámokba, melyek arról szólnak, hogy húdekurvajókvagyunkmégilyetisépítettünk. A következõ oldalon meg anyázzuk az oroszokat.
Zombik megnyerve, irány a következõ választás!
#5306
Azért remélem nálunk elõbb-utóbb atom+alternatív vonal épül ki. Egy (több) új atomerõmûvel jelentõsen csökkenthetnénk az olajtól-gáztól való függõségünket, ami a jelen politikai helyzetben (lásd grúziai konfliktus: Oroszország vs Eu) szerintem az egyetlen járható út.
A struktúráltság szempontjából a legjobb a kistérségi alternatív energiatermelés kombinálva az atomerõmûvekben - fõként ipari célra- termelt energiával.
Távolabbra nézve, ha az Eu is függetlenedni szeretne az Orosz energiahordozóktól, az atomenergiának jelentõs külföldi piaca lehet pár év/évtized múlva.
#5305
Arról nem szóla fáma, hogy olyan áron adják a tiszapalkonyai erõmûvük áramát, hogy nem nagyon van piaca, így leterhelve kell menniük...
#5304
Mer' ezt bírjuk majd megfizetni. Meg ezt érdekes módon nem kezdik ki a sötétzöldek... duhos duhos
#5303
Fagyott tengerfenék?
Link
#5302
Ehelyett mért nem lehet valami más hasznosabb létesítményt létrehozni?
Link
#5301
Hajjajj, változik az éghajlat...
#5296
Az átlag magyar is amerikát majmolja, mind táplálkozásban, mind szellemi táplálék gyanánt fogyasztott tévésorozatokban... :-(
Ezért gondolom, hogy a nagyobb fejlõdõ országok (kiemelve Indiát) sok rejtett nagy elmét tudnak magukénak.
#5295
Az átlag magyar se egy Einstein... kb annyira buta, mint egy átlag amerikai..
"A vezetõi (na nem a kirakat, hanem az igaziak) pedig igen nagy kvalitású és roppant okos emberek"
Ez itt a lényeg, sajnos nálunk a vezetõk nagy része is önzõ és ostoba.
#5294
Sztem nem teljesen igy van.

A másik ország éghajlatának megváltoztatását pont egy olyan ország követheti el, ahol a népesség nagyon buta, mert akkor nem tesz fel kérdéseket, hisz a vezetõinek, saját maga elnyomja a környezetvédõket és mert eluralkodik a csordaszellem.

Az USA pont ilyen és egyre ilyenebb lesz, az átlag amerikai nagyon-nagyon buta. A vezetõi (na nem a kirakat, hanem az igaziak) pedig igen nagy kvalitású és roppant okos emberek, korlátlan hatalommal gyakorlatilag, legalábbis amig Kína gazdasága nem lesz megint (200 éves "anomáliát" megszüntetve) messze világelsõ.
#5293
Jó meglátások, az biztos.
A szomszédos ország idõjárás általi ellehetetlenítése olyan 1984 szerû gondolat. :-(
Ami miatt van esély szerintem arra, hoyg ez nem fog megtörténni, az az, hogy azok az országok, amelyeknek lenne erre hatlmuk, nem fognak rendelkezni kellõen okos emberekkel, hiszen évtizedek óta nyírják ki az oktatást, s lesznek a polgárok egy hülyébbek, s egyre igénytelenebbek szellemi szempontból. Egy ilyen léptékû szándékos klímamódosításhoz nem elég 3 mérnök, hanem egy igen nagy és jól képzett csapat munkájának összhangja kell - szerintem. Persze, annak idején, amikor Európából a nácik elõl menekültek a zsidó tudósok, örömmel fogadták be õket s adtak vezetõ szerepet stratégiai kutatásokban - talán már akkor is voltak problémáik a saját szellemi elitjükkel? Kérdés, hogy adott esetben képesek lennének-e mesterséges konfliktus szítására, hogy mondjuk indiai és arab tudósokat elhappoljanak a saját országaik elõl... Vagy már nagyban folyik is ez a ténykedés és az olaj meg a terrorizmus csak álca???

Egy biztos, nem irigylem a mai fiatalokat, sok szemetet kell túlélniük az elkövetkezendõ 60-70 év során, az tuti.


#5292
"Amerikával kapcsolatban csak egy dolog lehet biztos: sosem fog kiderülni hogy mi történik a szinfalak mögött és miért. "

Hasonlóan gondolom én is, de valószínûleg ez így van az összes nagyhatalomnál.

Lehet, hogy nem csak akkor csinálják meg ha pénzt hoz nekik, hanem akkor is ha védelmet, elõnyt jelent, vagy éppen tekintélyt nyerhet vele...
Az idõjárás mint olyan fegyverként való használata nem újkeletû dolog... már lassan egy évszázada van az asztalon.
1912-ben készült egy amerikai kongresszusi jelentés, hogyan hogyan lehetne a kontinens közelében tartani a Golf-áramlat meleg vizét egy hatalmas gátnak köszönhetõen, igy "elvéve a meleget" Európától. Egyébként a témával kapcsolatban egy évtizeddel késõbb ifjúsági regény is megszületett.

Mellesleg ha jól tudom Új-Mexikóban folyt/folyik olyan kutatás, mely évek óta folyt/folyik és azt elemzik hogy növekszik-e a csapadékmennyiség a felhõk közé szórt ezüst-jodidnak köszönhetõen. Persze megfelelõ felhõkbe szorva...
Egy dokumentumfilmben láttam, amely kb 5-10 éve ment egyik adón... Állítólag valami 10-20%-kal sikerült növelni a csapadékmennyiséget akkor.

Másrészt egy-egy egyetemnél is folynak hasonló kutatások és vizsgálatok, amelyek a felhõfizikai folyamatokba való beleavatkozás során remél eredményeket.

Egyik legveszélyesebb fegyver lenne a világon ha valaki megoldaná hogy hogyan lehet méghatékonyabban módosítani regionálisan az idõjárási folyamatokat... pl... szomszéd országot nem rohanja le hanem folyton eléri hogy az arra haladó felhõkbõl ott ne essen esõ és szárazság pusztítson, amely gazdaságilag tönreteszi... vagy más módszer.

Egyébként van olyan éghajlati kutatás, ami szerint a Közel-Keleten ha végbe megy az antropogén-megnövekedett ühg-s éghajlatváltozás, akkor a jelenleginlé jóval több csapadék hullana ott és hirtelen minden kivirágozna... lehetne termelni, végre lenne viz, beindulna a gazdaság stb... milyen óriási fordulat lenne...

Hirtelen felkaptak a nagyhatalmak hogy jéh lehet, hogy az Északi-sark jégmentesség válik pár évtizeden belül? Na erre indul a dolog, hogy ki teszi le elõbb a zászalját, hogy övé mert ott sok ásványi anyag van. Most ha kiderülne/vagy már kiderült pár éve/, hogy a Közel-Kelet pár évtized múlva zöldelõ paradicsom lehet, nem rohanna oda valamelyik hogy "lerakja zászlaját", hogy hé itt lesz sok jó dlog és lecsapok rá elõre.... ja és persze nicsak olaj is van ott... hm wow milyen jó kis hely... és kész megvan minden indok stb...

Az emberi elme elég érdekes és hihetetlennek tûnõ dolgokat is megvalósít: piramis, nagyfal, csatorna-rendszer még az ókorban, repülés, Holdra szállás, szonda a Marsra, atombomba, hidrogénbomba, nanotechnológia, stb stb stb... ma azt mondjuk hülyeség és lehet holnap már valóság...

Egy biztos, mit egyszerû emberkék nem fogjuk tudni, hogy a színfalak mögött mi történik és legfõbbkép hogy miért... ezt jól leírta Dexion.... csak én kicsit általánosabban hiszem, nem csak abban az országban...
Mi maximum találgathatunk...
#5291
Nem azt mondom, hogy igaz a cikk, csak azt hogy bármit megcsinálnak, ha az pénzt hoz nekik. Hogy mibõl finanszírozzák? Nem tudom. Megéri-e a biztosítóknak? Azt sem tudom. Amerikával kapcsolatban csak egy dolog lehet biztos: sosem fog kiderülni hogy mi történik a szinfalak mögött és miért.

Nem hiszem én sem, hogy aszályt gyártanak, de ha mondjuk az aszály sújtotta terület alatt olaj van, akkor már láttuk irakban, hogy semmi nem drága érte.
#5290
most õszintén, a költségvetésük mely részébõl finanszírozzák? Katonaiból? Mert akkor lehetséges csak, egyébként elég rendesen el kell számolniuk a "titkos" ügyekkel. Vagy magánpénzbõl megy? Persze, van ott gazdag ember bõven...Viszont nem gondolod, ha ez nagyban mûködne és mondjuk egy üdülõnek megérné ilyet finanszírozni, akkor a biztosítóknak még inkább megérné pl. a tornádóveszélyes felhõk szétkergetése? Márpedig vannak események, ez tény. Szóval lehet, hogy mégsem fizet senki az ilyesmiért...

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-26 10:36:15

Dorog - (137m tszf)

5.8 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.