2025. május 14., szerda

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#7396
Szeretnék törperózsát beszerezni. Azt a fajtát, ami télen is virágzik. (A Szent István téren van pár tõ egy ágyásban) Tudsz valahol?
A másik tervem az amarilisz. De nem sokat tudok róla.
#7395
Köszönöm. A fényképezõgépen van ilyen képszerkesztési funkció, az objektív ebbõl a szempontból lényegtelen.
nov.24.:
Link Link Link Link Link
Link Link Link
#7394
5 literes fazékba 4/5-ig füge volt rá úgy 1l víz + 1 kg cukor. állni hagytam 1 napot engedett levet,' nagy citromot belefacsartam, fõztem még több lé lett. Üvegbe (720ml) lazán raktam felöntöttem a lével. A maradék lé (kb:1/2 l) igen zamatos szörp lett. Dunszt és kész.
#7393
Hello Kess!
A 11.21 link 2-5 képek milyen obival készültek? Csak a fõ téma éles (200-300 mm-es?)
Nagyon szépek mind. nevet
#7392
Amit te tettél el arra csak 1,5dl íz kell? annyi víz el sem lepi!
#7391
Ez jól hangzik, köszönöm az ötletet. Bár nem sok az alapanyag és némelyik zöld és elég kemény kívülrõl, míg másikak már barnulnak, de egy próbát teszünk vele.
#7390
Az utóbbi idõben a levélhullási folyamat igencsak felgyorsult, lassan már vadászni kell a színekre.
11.23.: Link Link Link Link Link
11.21.: Link Link Link Link Link

siheone: Nekem két fám van, egy Costata, meg egy Tipo.
#7389
Én tegnap vetettem egy sor borsót, többit szép fokozatosan. Hagymák szépen megfogták, kis kapálás is meg volt. Most az idõnek köszönhetõen bejött a hónapos retek, így van friss zöldség az asztalra. Jövõ héten még ledurrantok kiló borsót meg pár sor répát, azt idényre bezár a bazár.
#7388
Nekem sajnos nincs, de állítólag a 'Costata' a legellenállóbb fajta.
#7387
Te ültettél ilyet? Ha igen, milyen fajtát?
#7386
Az elõbb szedtem le egy újabb puha és ÉDES fügét!!! vidám
#7385
Én így tettem el Link de vannak más receptek is ennek az értékes gyümölcsnek a tartósítására. Link
#7384
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#248481 - 2014-11-22 19:31:42)

Sziasztok gyerekek ! Lenne egy kérdésem ..
Van egy nagy banánfám kint a szabadban ,most jön benne a bimbó !!
Mi a véleményetek levágjam és betakarjam, vagy még hagyhatom talpán és nem lesz fagy Monor térségében Eddig kisebb fagykárokkal megúszta.. a Töve bírja -10fokig, de a törzse elfagyna, viszont én azt is szeretném megmenteni ..
#7383
Szia.
Elvetettük néhány napja. Ez idõjárásfüggõ, de ebben az évben még mindenféleképpen vesd el õket. Nekünk Újév körül szokat elõbújni.
#7382
Sziasztok!

siheone: a borsót elvetetted már? Én még eddig nem, mert arra gondoltam, hogy várok a tartósabb éjszakai fagyokra. Viszont a mák már kikelt és a fokhagyma is bújik.
#7381
Imádom! nyelvnyujtas Az Istenek gyümölcse.
#7380
Káki egy tokaji kertben: (nem saját képek, a harmadik nov.14-én készült)
Link
Link
Link
#7379
Maximum darabos vegyes savanyúságba, mutatóba. Mást nemigen tudsz vele kezdeni...
#7378
Nálunk a második füge-termésbõl 3 szem érett be (már ez is csodálatos a mi éghajlatunkon), a többi igencsak kemény maradt, egyelõre érintetlen, a barnások is kemények maradtak, de épek. Valamit lehet ezekbõl csinálni, van valami ötlet? (aszalni v. hasonló, v. marad a madaraknak a szotyi mellé?)
#7377
Nálam az érésnek indult fügéket a rigó falja föl. Rákapott rendesen, nekem nem hagy ép termést.
#7376
Nem. Az import málnát csak példaképp hoztam fel arra, hogy ilyenkor nálunk már aligha kéne málnának érnie. Különben nem importálnák. Fõleg nem Mexikóból. De nem vettem meg. Viszont a kertben találtam érett málnát.
#7375
Import málna a kertben ?!?!
#7374
OK!
vidám
#7373
Tegnap a CBA-ban láttam import málnát Mexikóból. Aztán ma kimentem a kertbe és ezt találtam:

beillesztett kép

#7372
Ma, november 15-én tizenegy darab érett, puha fügét szedtem a 3 bokorról. Ha így haladunk, az évtized végére eljutunk oda, hogy még decemberben is lehet fügét szüretelni. Félelmetes!
#7371
Nagyon is élethû, és megható video. Köszi Szeke, hogy feltetted. vidám
#7370
Hát ez óriási! vidám Link
#7369
Miközben hullanak már a fügebokrok levelei, ma is találtam érett és édes fügéket. Ez még a két évvel ezelõtti extrém módon kitolódott vegetációs idõszakot is felülmúlja. Akkor november elsõ napjaiban szedtük le az utolsó fügéket. A kép ma készült:

beillesztett kép

#7368
Tegnap 3 érett fügét szedtem. Ez durva!
#7367
Köszi a választ!A szerves trágyázás meg volt telepítés elõtt!Akkor ez elegendõ egy darabig mármint a szerves trágyázás!
#7366
A lemosó kötelezõ. Téli: elõször 2 - 3 %-os bordói lé. Utána pár nappal olajos lemosó. Van egyben is, de az semelyikbõl sem tartalmaz érdemi mennyiséget, annyit ér, mint múmiának pacemaker. A tavaszi ugyanez ismételve. Ha a cseresznye esetleg virágzik a nagyon erõteljes csemeték miatt, monilija ellen idõjárástól függõen nem árt virágzáskor permetezni, vagy szedd le a virágrügyeket. Én kajszival jártam így, virágzott volna, de megkopasztottam. Almát, szilvát virágon keresztül nem bántja a monilija (szilvát kivételes körülmények között esetleg).

Mûtrágya: Telepítés elõtt kellett volna nagy adag szerves és talajforgatás.

Savanyú káposzta: Komposzt.
#7365
A szomszéd asszony kérdezi tõlem hogy mit csináljon a savanyú káposztájával az íze azt mondja hogy jó de a leve nyúlós nyálkás állagú ,meg lehet e menteni szerintetek a további romlást!?
#7364
Na, tegnap elültettem 3 tõ fertõdi 1-es magastõre oltott feketeribizlit.
#7363
Lenne 2 kérdésem gyümölcsfákat ültettünk vegyesen szilva cseresznye alma kb 300db-ot a kérdésem az lenne hogy tavasszal milyen mûtrágyát használjak azt olvastam hogy nitrogén nem szabad akkor milyet tegyek melléje és kb mennyit ,valamint lemosó permetezést kell-e csinálni már az elsõ évben is,ha igen milyen szert használjak almára szilvára cseresznyére?
#7362
Szerintem nem lesz gondod ezekkel a fajtákkal. A tavalyihoz képest felénk is jóval kisebb a termés, de nem a tavalyi túl magas termésterhelése, hanem a virágzáskori idõjárás - méhek elmaradása miatt.

Elsõdleges, hogy az alany, amire ráoltják a nemes fajtát, az mit bír? A ráoltott nemes szerintem másodlagos. Ha elpusztul, vagy gyengén fejlõdik egy facsemete, 100 eset közül 99-ben az ültetõ hibája. Amíg megszerzed a tapasztalatot, szakértelmet, eltelik egy kis idõ. Addig meg lehet találgatni.
#7361
Nekem is Hardenport körtém van és hasonlóak a tapasztalataim. Azt hiszen valamelyikhez porzónak vettem. Az idén ugyan termett, de nagyon aprók és nem igazán ízletesek. Ha az idei évben nem volt elég a természetes csapadék, akkor nem tudom mennyi vízre volna szüksége. Az ültetéskor hatalmas gödör és elegendõ szarvasmarha trágyát kapott.A másik kettõ: Vilmos és a Clapp idén csak néhány szemet termett, de ez érthetõ is mert az elõzõ évben roskadásig volt rajtuk gyümölcs. Gondolkodom, hogy egy másik téli körtét telepítek. Mit javasoltok kötött, eléggé agyagos talajra és kb. 3m-es talajvízszinre?
#7360
Köszi, áttanulmányozom!
#7359
Igazán gondom van lelkes amatõr szinten a fáimra, tehát nem vagyok egy mostoha tipus. laza Gyümölcskedvelõ vagyok, több feldolgozási formában, pl. konvertálva is.
#7358
Lehet,hogy szegény körtefád halmozottan hátrányos helyzetû. Gyerekkorában nem adtak neki eleget enni, inni, verték, nyúzták-húzták a nevelõ intézetben, a végén meg alattomos, mohó zabagépek ették el elõle a táplálékot. laza
#7357
Úgy olvastam, hogy a málna szereti a jó NKP. ellátottságot, tehát elszippantja a közeli körte elõl, fõként ha az birs alanyon van. ( elágazó sekély gyökérzet)

Szekének is ajánlom a málna leírást:
Link
És a ribizke:
Link
laza

#7356
Nagyszerû vilmos , bosc kobak, fáim vannak, a szomszédban szép a clapp kedveltje is, én még csak tavaly ültettem ebbõl. A körtelevél bolha ellen váltott szerekkel védekezem, az õszi, tavasz rezes lemosózás természetesen alap, a hajtáshervasztóval nem foglalkozom. Fejlettebb körtefáknál nem sok vizet zavar azt tapasztaltam, a kis körtefákat azért megviselheti... Úgy vélem az általad leírtakkal nagy vonalakban megbirkózom, bár ilyet soha nem írhatunk nyugodt szívvel, volt már amikor azért nem voltam maradéktalanul elégedett. Mindig õsszel ültetek fát, még õszi barackot is. Kis arányban ezekbõl volt ami nem élte meg a tavaszt, de még mindig jobb mint a "maradékból" válogatni tavasszal a falerakatnál. Igen, sajnos az elsõ osztályú facsemete kérdés nem mindig sikeres, ehhez el kellene menni nagyobb lerakatokba, vagy a termelõhöz. A jó gyökérzetre stb. nagy gonddal ügyelek.

Kaszabubu: ..."a talajjal szemben nagyon igényes, fája a szárazságot nem tûri...." Azonnal ilyet találtam a kérdéses fajta leírásában. Az öntözés nem gond a kertben, a körtékre különös gondom van. A talaj kérdés már fogas kérdés lehet. Nem tudom kielégíti e nálam a fajtát, a többi nem problémás.

Ha már itt tartunk: Van egy vilmoskörte fám, amitõl viszonylag közel málna van. Nos mióta oda van ültetve néhány méterre a málna mintha visszavetette volna e körtét a növekedésben. A málna elég talajzsaroló, vajon jól gondolom az összefüggést?
#7355
Olvasom a körte problémádat, ajánlhatok egy kiragadott cikket, Soltész Miklós; integrált gyüm.termesztés. A 10. fejezet szól a körtékrõl, nagyon részletesen.
Link
nevet
#7354
Ha más fajtájú körte nálad, vagy a szomszédoknál megfelelõen növekszik, lehet sima, esetleg eltérõ okok miatti pechsorozat is. Ha már volt két peches éved, semmi sem zárja ki, hogy a harmadik, sõt negyedik évben ne ismétlõdjön a pech. Sõt...

-Kizárólag õsszel ültess fát. A megmaradási arány és a növekedési erély lényegesen jobb a tavaszi ültetésnél.
- Az ültetési gödör a lehetõ legnagyobb legyen, a visszatöltés során a feltalaj kerüljön alulra. Némi komposzt, szerves trágya sem hátrány, ha belekerül.
- A csonthéjasok érzékenyek igazán az "elõzmény" azonos fajra, az almatermésûek kevésbé.
- A körtét (különösen fiatalon) tönkreteheti a hajtáshervasztó darázs és a körtelevélbolhák. Vannak virágzáskor is használható rovarölõk (pl. Mospilan) a hajtáshervasztó ellen, a bolha a nagyobb gond. A fiatal hajtásokat teszi tönkre, egy csemetén meg kizárólag olyan van. Védekezés: Õsszel és tavasszal a rezes (bordói lé) lemosó permetezés (tûzelhalás és gombafertõzések ellen) UTÁN olajos - kénes lemosó permetezés, vegetációs idõszakban meg a bolhára hatékony rovarölõ szerek. Kevés van, nézz körül a neten. A gond a bolhák által kiválasztott cukros, ragacsos anyag, amitõl a rovarölõ szer nem jut el a célpont bolháig.

Kizárólag elsõ osztályú, erõteljes csemetét ültess, a másod- és harmadosztályúak SOHA nem érik utol az erõteljes csemetékbõl fejlõdõ fákat.

Dióhéjban ennyi.
#7353
Nálam az évek alatt szinte minden fa gyönyörûen fejlõdött, fejlõdik, ha volt is néhány ami kiment, vagy én vettem ki ha nem hozott kellõen erélyesen hajtást...Egy fajtával, a Hardenpont téli körtével vagyok gondban. Ültettem egyik évben, másik évben gyér növekménnyel áldott meg, majd a következõben kipusztulással jutalmazta a türelmemet (Ami alapesetben nincs is...) Újra ültettem, nem ugyanoda, más faiskolából, már a második éves, évente öt centit nõnek az ágai. Tudom hogy ki kéne venni, de most se ötletem, se új helyem nincs ültetni, és nagyon szeretnék ebbõl a körtébõl fát... Mi lehet a gond? Vadkörtére volt oltva minden esetben, faiskolából származtak. Úgy vélem az alapokat is megadtam nekik... A talaj kiváló minõségû, elég laza, humuszos. A város legjobb földjei itt vannak a közelbe, mindenféle fa jól érzi magát.
#7352
Egy kis remény azért még van: Nem feltétlen szükséges a következõ évi kihajtáshoz a teljesen beérett egy éves vesszõ, az egyéves tövén az alvó rügybõl is hajthat. Ha a gyökérzet és a kétéves rész eléggé megerõsödött, még van remény. Ültesd át azért a végleges helyére, esetleg kettesével, de úgy, hogy késõbb az egyiket másik tõ sérülése nélkül kiemelhesd, átültethesd (bár ez lenne a legnagyobb probléma). Az télen is gyûjthetek számodra vesszõket, de próbáld meg az idén hajtatottakat tavasszal "feléleszteni". Igaz, én mondtam korábban, hogy gyenge csemetébõl sosem lesz erõteljes növény, de talán a peronoszpóra hatását kiheverhetik, különösen a Hamburgi.

A jövõben peronoszpóra ellen próbálj valami, legalább részben felszívódó tartalmú szert használni (Curzate r, vagy ha II. kategóriás vegyszert be tudsz szerezni, Curzate f), igaz, hogy nem olcsó, de legalább használ.
#7351
Még július közepén elképesztõ szépséget nyújtottak az általad eljuttatott dugványok Link Link , errõl korábban büszkén beszámoltam: Link . De ami utána jött (én szõlõvésznek nevezném, mert semmi nem használt ellene) gyakorlatilag másfél hónap alatt tönkretette úgy, hogy augusztus végére csak a csupasz venyigék maradtak, a rezisztens többéves (már termõ példányok is) totálkárosak lettek. A termés 99%-os kárt szenvedett; az Otelló esetében a termést nem, de a leveleit legalább sikerült megmenteni.
A hamburgi muskotályról nem készítettem képet, de másfél m-es vesszõt hajtott (leveleit utána szintén ledobta), a mathiász Jánosné közel fél méter után ledobta szép piros leveleit, majd októberre a favorithoz hasonlóan elfeketedtek a vesszõi. Az idei év nem a szõlõ éve volt.
#7350
A nagy ültetõ gödör szükségessége tapasztalatból aláírva. Édesapám hajdan a családi háznál ültetett vagy tíz õszibarack fát. Az elsõnek még köbméteres gödröt ásott, a többinek egyre kisebbet, az utolsónak csak akkorát, amekkorába a gyökérzete éppen belefért. A kifejlett fák nagysága egyenesen arányos lett az ültetési gödrök nagyságával. A szõlészek egykori bibliája, a "Prohászka" sem véletlenül javasolt szõlõültetvény telepítés elõtt 50 - 60 cm mélységben talajforgatást.

Miso, milyen erõnléti/fejlettségi állapottal zárta az elsõ évét a Hamburgi muskotály és a Mattthiasz Jánosné?

Más: A gyümölcsfák törzse bemeszelve. Várom az elsõ olyan fagyot, ami a lombot leviszi, utána jöhet a rezes, majd az olajos lemosó. Még az idén ültetek néhány kajszit, aztán az utolsó fûnyírással Szarvason zárom az agrárévet.

Ma elültettem a tavaszi zöldhagymának valót és az õszi fokhagymát. Békéscsabán a piacon vettem egy fej félöklömnyi fokhagymát. 20 dkg volt, a felét (4 gerezd) annak is elültettem. Valami modern holland fajta, az eladója szerint három év magyar földbeni termesztés után már egy kis fokhagyma íze is van. Kóstoltam, hát nem túl sok. Kuriózumként ültettem el.
#7349
Igen jól leírtad, az ültetõ gödör függ a talaj szerkezetétõl és az ültetett fa tulajdonságától.
Én a homoki-meszes-szikes talaj formátumra alkalmaztam. Kövecses,agyagos talajra,(Buda környéke Dunántúl) más az alakzat, sõt a fajta is.
Épp néztem a múlt héten a Duna Tv." Szép szõke szerelmünk a Tisza" sorozatot csütörtökönként.Tisza felsõ szakaszán a meszes hordalékon nagyon szeret a cseresznyefa. (múlt heti rész) Majd most lesz folytatása, Szolnok alatti tájak, remélem Szarvas, és a Körös vidéki ártér. (HD).!
laza
#7348
Annyit hozzátennék, hogy a "ne metsszük le" inkább a hajszálgyökerekre vonatkozik, a többi (vastagabb) gyökér esetében vízszintes metszlapot kell készíteni; a sérült, roncsolt gyökereket pedig muszáj eltüntetni. A fa felszín feletti részét a gyökérhez igazodva (!) valóban csak tavasszal (rügyfakadás után) érdemes visszavágni. Még annyi kiegészítést tennék, hogy az ültetõgödröt érdemes legalább két héttel az ültetés elõtt elõkészíteni (még október elején-közepén). Ennek mérete függ a fa és az alany típusától, akinek van szakkönyve onnan érdemes kibogarászni. Én 110x110x80cm-eset szoktam készíteni (a körtének ennél jóval szûkebb is elég, hiszen annak karógyökere van), külön rakva a felsõ 40 és az alsó 40cm-es réteget (az alsó mindig világosabb), amit fordítva kell visszarakni. Ültetésnél sajnos elég nehéz eltalálni a megfelelõ mélységet, mert ha a szemzés helye (amely É-felé néz) a felszín alá süllyed visszaveti a fejlõdésben. Azért ne feledkezzünk meg a talajlakó kártevõkrõl sem - a fa gyökérzónáját érdemes beszórni talajfertõtlenítõvel (force). Akármennyire is sajnáljuk, az elsõ két évben a terméskezdeményt le kell csípni a fákról, hogy erõsödni tudjon.

Tavaly Bosc kobak körtét ültettem, amely idén 1m-t nõtt, a Red idared alma csak pár tíz cm-t. Idén eddig csak Bergeron kajszit (késõi) vettem az egyik tönkrement õszibarack helyére, amelyet még okt. 21.-én ültettem el. A kajszi egyik érdekessége volt, hogy nem volt sérült gyökere és vízszintes volt a metszlap (elképzelhetõ, hogy a faiskola az elvermelés elõtt szakszerûen elõkészíthette)
#7347
Még egy tanács; ne messük le a gyökereket- és az évi ágacskákat- ha csak nem törtek el,látható háncs vagy gyökér ágakban. Nagyon sok kezdõ tápanyag van ezekben,amik indítják a fakadást. Majd már kihajtott állapotban, rügyfakadás után kell levágni, akkor is óvatosan, hogy elegendõ lomb kifejlõdjön a jövõ évre. Elvégre a növekedés az elsõ, termõre fordulás majd csak a 2-3 évben lesz.
Itt egy kép, másod éves Érdi bõtermõ meggyfa. Volt rajta vagy 10 szem. Most ez évben már 3 kg.Jövõre 10-20 kg. várok.(4. éves lesz) A korona átmérõ majd 3 méter, duplájára nõtt.Magasság 3 méter,létrázni kell majd.
Link
nevet

Utolsó észlelés

2025-05-14 06:47:08

Zirc

4.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139635

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.