2024. november 27., szerda

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#7135
Szerintem semmikép, mert károsodhat a kultúra,és átvehet nem kívánatos mellékízt. Valami farönköt,fahasábot,más nem papírdobozt permetezd le és legyen a kertben, kerítés mellett lerögzítve.
#7134
Ha az anyag ténylegesen riaszt, az adott növény környezetének lepermetezése is elegendõ - ha esetleg nem valami aprójószág a kártevõ. A kérdés, mikor akarod fogyasztani a répát, vagy a babot? Minden permetnek van valami várakozási ideje: Ha másért nem, mert esetleg amíg nem bomlik le, rossz ízû, büdös, vagy akármi.
#7133
Kértem a gazdaboltba vadriasztó folyadékot amit ki kell permetezni olyan kérdésem lenne hogy nekünk a sárgarépát valamint a babot támadta vagyis kezdte el rágni az õz forestert adtak a gazdaboltba,de ezen nincsenek feltüntetve ezek a növények az lenne a kérdésem hogy ettõl függetlenül lepermetezhetem -e a növényt levelét ezzel a szerrel?
#7132
Nekem ütemezett a locsolás, méghozzá kézben tartott tömlõvel. Most még nem kell, úgyis letermettek a meggyek, barackok. Majd viszont aug.elején érdemes jól beitatni a fa alatti csurgókat, hogy a jövõ évi rügyek szépen differenciálódjanak. Még a mélyen gyökeres szõlõknél is kell a nedvesség pótlás. Az ilyen 2-10 mm. esõ csak leányálom (bõrkötésben) regény. Szó szerint, mia a leányálom? nyelvnyujtas laza 100-130 mm./félóra. nyelvnyujtas

Szeke ; 0:1 a barackok javára? kacsint
#7131
Tegnap nem locsoltam semmit - bízva a mai erõs narancsos riasztásban - itt 1 mm se igen esett, ahogy elnézem erre már nem is valószínû, hogy fog esni 1-2 mm-tõl több ma.
#7130
A barack iszonyú kényes gyümölcs. Ezért nem is fogok rakni a kertbe. Az az egy, ami van, az meg vagy boldogul magától, vagy megy tüzelõnek... laza
#7129
Idén várhatóan több füge lesz mint sárgabarack... nevet (az egyik fa lebetegedett csonkra vissza vágva most újul meg, a másikon a monília tarolt nem felszívódóval védekeztem szomoru )
#7128
Értem, és bocsánatot kérek, a fügésektõl. szegyenlos laza
#7127
Emellett a multiknál megjelentek a "nem aszalt" fügék, ezek darabja 100 ft körül van. ha csak 10.-et terem az egy ezres. Nekem 4 bokrom van azonos fajtából, a másodtermás szeptemberben igen jónak ígérkezik.

szeke: Nagy bokroknál a bevédés már problémás, de adtál nagyon jó tippet, a bokor köré betonvasból kell készíteni egy vázat és eköré vagy kukoricaszárat, vagy fóliát a kérdéses néhány napra (>-15 c) nevet
#7126
A fává alakítást a következõképpen tervezem: õsszel minden olyan ágat levágok tõbõl, amelyik nem függõleges. A maradék 1-2 függõleges ágat pedig bevédem télre a következõ módon: négy betonvasat szúrok le a földbe a függõleges ág(ak) körül. A négy betonvas közé pedig fadeszkákat rakok. Az így keletkezõ hasáb alakú teret pedig természetes szigetelõanyagokkal illetve földdel akarom kitölteni.
#7125
Csak azon a néhány napon kell védeni, amikor -15 fok alá megy a hõmérséklet. Ez általában néhány napot jelent csak télen. A legtélálóbb fügéknél ez -18:-20 fok körül van. Ez alá már tényleg ritkán megy a hõmérséklet.


Kaszabubu: Nincs a fügével gond, peremetezni nem kell, metszeni nem kell (csak tél végi ritkítás), talajra nem érzékeny ( a kivi Õszi kajszi az), szárazságot jól bírja, bár a locsolást meghálálja, de idén azt sem kellett, ellensége igazából nincs, kajszit, szõlõt, viszik a madarak, a fügét nem. A csiga kártétel sem általános.
Akkor milyen gondról beszélünk?
#7124
A déli domboldalak, védetett városi kerek mikroklímája sok esetben kedvezõ a fügének. Nálam a málna ribizli kisül, sínylõdik a füge, rozmaring, levendula, zsálya gránátalma jól érzi magát. Az alföldi telek ezeket a medi növényeket megviselik gyakran elpusztítják.
#7123
Õsszel ritkítom 3-4-re. Az éretlen fügébõl lehet készíteni savanyúságot. Idén lehet megpróbálom. Dr. Kalmár Gergely (tönköly nemesítõ) szerint a füge a magyar ember számára is igen értékes táplálék.Õ mondta a savanyítást is az éretlen termésekbõl.
Egyik barátom (egri) fügebor készítését fontolgatja annyi a termése ...
#7122
Szerintem ezzel a fügével sok a gond, nem ide való medi növény. Lehet hogy sajátos környezeti helyen jól érzi magát, és szépen terem, de sok a rizikó. Ahogy említenek sokan elfagyást, madár,csiga, stb. elõbbeszem meg dolgokat.
Akkor inkább a kivi, a szõlõhöz hasonló, vagy meggy-cseresznye-barack-szílva-alma-málna-eper, ami kibírja ezt a klímát.Meg persze a kabakosok; anno cukkini,uborka, dinnye.
laza
#7121
Metszése: A földön csak 3-4 vesszõt kell meghagyni hogy ne legyen annyira tömör, ezen kívül csak kisebb alakításokat végzek több nem kell, illetve ilyenkor nyáron kihúzom a tõbõl kinövõ hajtásokat, mást nem kell csinálni azaz ez nem is metszés hanem tõalakítás, a képen is látható hogy 3 db tõ van (egy elszáradt tavasszal), hogy szép kis szellõs bokor legyen.

A 7-8 vesszõ túl sok, 3-4 elég, ezt a fügekirály írta nekem.
#7120
A füge valójában kiirthatatlan növény, hiszen ha tõbõl levágod az összes föld feletti hajtását, akkor is ki fog hajtani, mint amikor tövig visszafagy. Én õszre ütemeztem be az én 3 már 2 m feletti bokrom áttelepítését, mert túl közel raktam õket a házhoz.
Ha jól tudom, a metszést nem kedveli, de ha a szükség úgy hozza, akkor nyilván kénytelen az ember hozzányúlni. Persze érdemes az alakítómetszést õszre hagyni, amikor már bizonyosan nem tudja beérlelni a levágandó ágakon lévõ fügéket a növény.

A fává alakítás elég meredek mutatvány, fõleg itt az alföldön, de lehet, hogy poénból megpróbálom az egyiken.
#7119
Nem tudom mennyire lehet ill. érdemes megmetszeni és mikor. Tavasszal a fagyott részeket szoktam eltávolítani. Idén nõtt 1-1,5 métert. A bokort most 7-8 vastagabb vesszõ alkotja.
#7118
Az én bokrom és termésem ilyen:
Link
Link
#7117
Ezek a szemét spanyol meztelencsigák már a fügét is zabálják!!! duhos
#7116
Nálam is érik, de te nagyon sûrûn hagyod szerintem, mondjuk az enyém szabadon van, majd töltök fel képeket róla. Egy kisgyerek öklömnyi a nagysága. Másodtermés nagyon jónak ígérkezik szeptembertõl.
#7115
A képek Link Link Link ma reggelre találtam még két érett fügét.
#7114
Ma megvolt az elsõ érett füge. 2013-ban kicsit (kb. fél hosszban) 2014-ben semmi nem fagyott el. Napos helyen van a ház tövében. Képeket a héten készítek. A füge mögötti csemegeszõlõ egy fürtjét lelegelték a rigók.
#7113
Feltennél egy képet a fügédrõl? Mikor fagyott el/vissza utoljára? Napos helyen van?
Azért kérdezem, mert az általam ismert késõbbi érésûek is már ~ 1 hónapja kezdtek el érni. Ezt viszont a nem csak a megelõzõ éven történt visszafagyások is befolyásolják -többek között- így inkább a hajtásnövekedésre koncentrál.
Tegnap elnéztem az egyik magyar fajtaként emlegetett, késõbbi érésû fügéhez, mely alig vmivel a sík fölött van. A madárvilág szépen helybenhagyta: Link Link Link Link Link Link
Néhány kg-ot azért sikerült lebányászni róla. Link

(Én a helyedben ilyenkor nem metszeném meg.)
#7112
Köszönöm! nevet
Hát még nem tudom..amíg bírjuk addig esszük,meg nagyszülõknek 1-1 kosárra való, esetleg fagyasztó(kiolvasztva olyan, mintha frissen lett volna szedve), a nagyon vége pedig cefrébe megy majd.
Hát augusztus eleje, közepe volt tavaly az érés,most talán 1 héttel elõbb, meglátjuk.
#7111
Szép a nektarin barackod! nevet

Eltevési elképzelés; 2-4 napon belül gyomorba, dunsztosüveg, vagy félbevágva, magozva gyorsfagyi? Állítólag a hûtõtasakban a levegõt ki szivattyúzva, (vákuum) sokkal tovább eláll, és a zamatát se veszti nagyon. kacsint
A nagy melegben viszont huncut lehet az érés, akár 36 óra alatt meg puhulnak a napérõ egyedek.
Remélem NEM lesz hétfõ -kedden nagy zivatar széllel.


#7110
Üdv!
A lisztharmattal továbbra is hadilábon, esetleg ötletek Thiovit jet helyett? Hat hat..de akár 3-4naponta szórhatnám, hogy jó legyen. Bár a ház melletti lugason akár 50%-os termés kiesés is lehet így is, a szellõs sorok között alig alig van fertõzés. Ott szép mennyiség várható.
Emellett a többi fánkon (alma fõként) rekord termés várható,de azokról képek majd pár hét múlva.
A következõ szüret õnagysága lesz:
Link
Szinte napról napra nagyobbak a gyümölcsök, akár 2héten belül el lehet kezdeni szedegetni. Kötés után pedig a 30%-át leszedtem a kezdeményeknek,és így szegyenlos is szakad bele.
#7109
Szõlõ termelõknek egy kis hozzászólás:
A csemege,és a többi fajtáknál is célszerû átvizsgálni a fürtök elhelyezkedését. Tegnap záró permetet adtam a nyári fajtámnak, és sok helyen volt olyan levélnyél-levél benövés a fürtök közé.
Lecsipkedtem, és a közeli kis-vagy nagyobb levelet is letörtem tõbõl. A fürtöknek nem kell árnyékoló, fõként nem ami mint a tölcsér, rá csepegteti az esõt a fürt belsejébe.
Szellõs környezetben nem fog rohadni, aszalódni a fürt, elvégre napimádó a szõlõ.
Szilvásoknak:
Az éredõ nagy szemû jugó szilvámon látni olyan szürke penész gyepet, ami a mostani sûrû esõk miatt alakult ki. Most már permetezni csak esetleg gyenge fertõtlenítõ réz-kén 0,1-0,2 %-os, 10 literbe csak 1-2 deka,(10-20 gramm) oldattal.
Az elkövetkezõ héten várható újabb csapadékos napok elõtt, vagy közte érdemes elvégezni, célzottan a gyümölcsökre, legalább 3-6 óra rászáradási idõ legyen.
nevet
#7108
A korábbi fajták már leértek vagy a madarak martalékává váltak Link Link Link , volt amikrõl mind lepotyogott.
Egy késõbbi fajta érik most Link Link Link Link Link Link Link
#7107
Nálam sem érik. Idén lesz elég lekvárnak is , mint 4 éve volt ha jól emlékszem. De ekkora még soha nem volt a fügebokor.
#7106
Nálam az elsõ termés lesz vagy 10 szem, a másodtermések most erõsödnek. Hogy mennyi lesz még nem lehet tudni.
#7105
Floo fügeszakértõnk! Az ültetvényeteken érik a füge? Nálam rekordtermés várható a bokron (ami lassan már fa méretû). Hatalmasra -dúsra nõtt a bokor idén . Ilyenkor kell metszeni ritkítani, hogy szellõsebb legyen?
#7104
Szomszéd lehet !
#7103
Az.
Tegyél ki lapos tálcára egy kis vizet, elszikkadt szomjas egerek lehetnek, vagy csiga?
Ha van bent autó, az ajtókat ablakokat felhúzni teljesen, mert jártam én úgy hogy beköltöztek az egerek az autóba, és a hangszigetelõ habszivacsot és a kalaptartóban felejtett kekszet meg darálták ették és szaguk is volt. szomoru
#7102
Barackot, szilvát ládában a garázsba rakom be, de másnap reggelre mindig meg van rágva pár db. Egér lehet? laza
#7101
Most mondta anyukám, hogy a kerítés mellett nekünk is Mathiász Jánosné van! vidám Én csak azt tudtam, hogy finom fajta. Berobbantak a cukkinik, ma szedtük le az elsõ két sárga cukkinit. Rakott cukkin lett belõle. nyelvnyujtas A meztelencsigák döbbentes inváziója kíséri a csapadékos idõt, ma egy egész zacskó Detia ment ki a sövény és a veteményes közé.
#7100
Szép növények Misó!
Ha rámész a talajra csinálj egy felületi sarabolást, kicsi levegõt a gyökérnyaknak. Aranyat ér majd a jövõ héten. vidám
#7099
Eljött a várva várt pillanat, készítettem képeket. Sajnos a felhõszakadások miatti nagy sár okán belesüpped az ember a kertbe, így csak a szélérõl tudtam képeket gyártani. Az elmúlt alig fél hónap során 100-120mm csapadék hullott, ez a talajon is meglátszik.

Mathiász Jánosné muskotály friss vérvörös levelei fenomenálisak! Ilyen szép díszítõ értékû szõlõt még nem láttam, örülök neki, hogy rábeszéltél a fajtára. Június 23 körül csak néhány levele volt, utána egyik pillanatról a másikra szinte berobbant és intenzíven fejlõdik, íme: Link (gyakorlatilag majdnem utol érte a többit). Ott mögötte is van egy ugyanilyen fajtájú szõlõ, de azt a macskák júniusban letörték és nemrég hajtott ki újra. Beljebb nem tudtam menni, hogy lekapjam a két Hamburgit (az egyik dupla ekkora) - mert mint említettem nem akartam belesüppedni a sárba. A két dugványsor közt sárga málna van, errõl néha-néha lecsippentek egyet.

Az elõzõ képtõl kb. 4-5 m-re hátra (ugyanez a parcella) 6db gyökeres dugványt ültettem el júniusban: Link . Legelöl két Csaba Gyöngye (a kedvenc szõlõm), mögötte két Cardinal, leghátul a sorban egy Suvenír datolyaszõlõ és egy Néró foglal helyet. Paradox módon a leggyengébb növekedésû fajta hajt a legjobban (Csaba gyöngye). Visszafelé a sor mellett Meraldo eper van, amelynek termését rendesen megdézsmálták a csigák a napokban, 70-80%-os kárt okozva.

Egy érdekesség: Link - kezd érni a Néró (jó korán), ált. aug. második dekádjában érik, ebbõl augusztus 10. körül már enni fogunk.

Fûszerpaprika: Link . Virágzik, helyenként már kis termések is vannak. Április legvégén szabadföldbe vetettem, ezért nem kapott sokkot a kiültetéskor, akadálytalanul tud nõni + még kapott egy kis doppingszert a közelmúltban, amiért rendesen le lettem tolva, pedig az eredmény önmagáért beszél.

Sajnos több képet nem tudtam készíteni a kertbõl a nagy sár miatt, pedig szerettem volna bemutatni a földimogyorómat és a csicsókát is.
#7098
Szép a másod termés. Nekem csak korai piros, egyszer termõ van, de majd szerzek olyan kései, vagy ahogy mondják folyton termõ fajtát.
Most már csak a szilva érik, nincs más gyümölcsöm, csak a szõlõ-dió-mogyoró.
laza
#7097
Képek a társalgóban.
Link
laza
#7096
Az alany az, ami válogathat a talajban, nem az oltvány: a kajszinál általában myrabolan, vagy vadkajszi az alany. Mint minden szilva, a m. is megsínyli a gyökérzet tartós vízborítását.
#7095
Sárga málna másodtermés:

beillesztett kép

Link
#7094
A 6 éve eladott "szûrûs" kertemben volt ceglédi óriás barackfa. Na de ez kb.45-55 mm.körátmérõjû, nagyobb mint a magyar kajszi.
Erõs szétterülõ magas koronát nevel, Viszont eléggé fagyérzékeny.Sok virágot hoz de volt hogy két éven keresztül nem volt rajta csak itt-ott pár gyümölcs. A zamata kiváló enni, és lekvárnak is. Kissé savas, aromás és lédús,a bõre rugalmas, ha pontnem el-éretten szeded. Bírja a szatyros szállítást.
A szedésrõl még; ha a három ujjas megfogásra a gyümölcs enyhén puha, már leszedhetõ. A halvány sárga szín nem határoz, ha felnyitod, élénkebb sárga a hús szín.
A mostani fámat kezeltem kétszer is Wuxal lombtrágyával, hogy ki tudja nevelni ezt a sok barackot. Kb. 3 kg. lett a 6-7 cm.O/O törzsrõl. nevet


A moníliás ágvég kb. 20-30 cm.-es volt, csak a levélkék fonnyadtak. Kárt jelentett, mert pont a hajtó-vezér ág betegedett meg. De most már vannak villás elágazások.
Most, nyár-õsz felé nincs monília, majd tavasszal. Érdemes azért lombhullatás után az összes gyümifát leáztatni tapadó rezes permettel, még a lehullott leveleket is a csurgó körül.
laza
#7093
A ceglédi magyar fajta, az a ceglédi óriás? A ceglédi óriás szerintem a legjobb étkezési s.barack.

Az nagyon nem gyenge, hogy mennyi termést hozott a fád!!!
Mennyivel metszed le a moníliával károsodott rész elõtt az ágakat ilyenkor? Nálam még szerencsére nem bukkant fel, de nem árt elõtte kicsit kikupálódnom.

Köszi a csapadékadatot. Nálam tegnap is esett 10 mm , úgyhogy a hét 74 mm-rel zárt. Örültem volna, ha ez két-három két alatt esik le, de ez nem kívánságmûsor nyilván.
#7092
Szervusz Józsi!
Hát a magyar kajszi lehet hogy a lazább homokos talajt kedveli,és a körül érõ napfényt, nem szeles kötött talajt.
Viszont a Redhaven õszibarack már edzett amerikai fajta, erõs növekedésû, biztosabb kötõdésû fajta. Meg ízre is,színre,nagyságra kiváló.
A termésekrõl; a hagyma,petrezselyem,burgonya közepes hozama talán a talaj függvénye, lehet hogy próbálj hozatni egy Tátra teherautónyi laza erdei-humuszos-homokos földet, és novemberbe szétterítve bele forgatva,-30 cm.+ enyhe kombi mûtrágya (nem rotátorral) felfrissíteni a talajt. laza

#7091
Nekem nincs szerencsém az egyébként nagyon jó hírû C235-ös Magyar kajszival.
A tavalyelõtti gyümölcsfa-ültetési hullámba ( Link ) eltett példány kifagyott a 2011/12-s télbe, helyére ültettem tavaly másikat, írtam is róla: Link
Ez nem fagyott ki, ám alig-alig hajtott ki tavasszal. Emiatt ezt is kivettem és helyére egy földlabdás Redhaven õszibarackot (erre földre talán ez az egyetlen alkalmazkodó fajta) tettem, szépen tenyészik egyelõre.

Alig van idõm írni, így tõmondatok a 300 m2 körüli kiskertrõl, az idei év eddig nagyon jó:
- Borsó: hatalmas termés, a tavalyi 3kg útán idén 12 kg lett lefagyasztva.
- Hagyma: közepes termés, 30 kg körülinek néz ki.
- Uborka: Hatalmas termés már eddig is, alig gyõzzük betenni.
- Paprika-paradicsom: Bõdületes termés néz ki.
- Zöldborsó: közepes.
- A sárgarépa jó, a petrezselyem közepesnek néz ki.
- Burgonya: közepes
#7090
Köszi az érdeklõdést, a fajta ceglédi magyar kajszi, C235-ös. Az idén szerencsém volt vele, mert nem kapott fagyot virágzáskor, és kötõdéskor se. Bár ez igaz országosan is.
A felsorolt fajtáid persze részben már fagyállóak, aki biztosra megy ilyet ültet. Én maradtam a kissé fagyérzékeny magyar kajszinál. A kis fa (3. éves) majd meg szakadt az ágvégeken és középen hozta a termést, fel is kellett kötöznöm.
Link

Persze tavasszal virágzáskor kicsit elkapta a monília , de másnapra már vissza is vágtam a fertõs ágvégeket, ezzel meg is szûnt.
Link

Amúgy meg elég édes,legjobb zamatú. A szedésrõl még; attól hogy hókadt sárga vagy picit zöldes az egyik oldala, már fogyasztásra érett a sárga barack. 1-2 nap még utóérlelõdik kicsit, persze nem hûtõben hanem spájzban nem zacskózva.(lélegezzen a gyümölcs,igaz ez az õszibarack-szílvára is).
A fáról leeshet egyik napról a másikra, ha magas az átlag hõmérséklet, és a páratartalom. Most éppen ilyen az idõ. vidám
Csapadék felém 9.-tõl-: 10,6-4,5-10,7-24,0 mm.=49,8 ~ 5 cm.

#7089
De igen szép barackjaid vannak, ez gönci fajta, vagy bergeron? Majd kíváncsi vagyok a csapadékmennyiségedre.
#7088
Megkapáltam a paprikát. laza És ami durva, nem ragadt a sár a kapára!!!
#7087
Örülnék, ha így megúsztuk volna a miénkkel. Az esõben (és szélben) érett meg és pottyant le a fûbe, nem részletezem, hogy nézett ki (palacsinta) és milyen bosszúságot okozott. Nem értem, hogy történhetett, mert a ciklon elõtt direkt leszedtük, amit lehetett, csak az éretlenje maradt rajta.
#7086
A sok esõ miatt kirepedt s.barackok;
Link
Nagy baj még nincs, ha 2-3 napon belül meg lesz éve, vagy a bõrlehúzó meleg víz éri, lekvár fõzés elõtt. Ezen túl még hangyákkal együtt, mint ízfokozó, mehet a cefrébe pálesznak, de csak éretten. laza laza

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-27 11:13:59

Ercsi

7.9 °C

18000

RH: 69 | P: 1025.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.