2024. november 25., hétfő

Globális jelenségek

Adott napon: 
Keresés:
#4939
Nagyon jó kis összefoglaló, jó lenne, ha minél többen megismernék a leírt "vészforgatókönyveket" és megoldási ötleteket! Más kérdés, hogy nem teljesen értek velük egyet - de az is óriási lépés lenne a társadalmunknak, ha egy ilyen bekerülne a köztudatba, és elkezdenénk rajta gondolkozni, vitatkozni...

Hogy mivel vitatkoznék?

Elõször is egy hatalmas tévedéssel: "Az átlagosnak mondható 1997-es évben annyi õsmaradványi anyagot égettünk el, amennyi a Földre 422 évnyi napsugárzás által jut el." Ha így lenne, akkor már tényleg felforrt volna a Föld: nem az üvegházhatástól, hanem közvetlenül az irdatlan hõtermeléstõl. Hiszen az elégetett tüzelõanyagok energiája végsõ soron hõvé alakul, és az azért nyilvánvaló, hogy nem fûti 423 Nap melege a Földet... A valós számok: a Föld évente 1,77*10^24 J energiát kap a Naptól, az emberiség éves összfogyasztása pedig 5*10^20 J, ami 2 és fél órányi napsugárzás! Magyarul: bõven vannak itt tartalékok, csak ki kell használni õket.

A tartalékok kihasználását pedig elõbb-utóbb maga a piac is ki tudja kényszeríteni. Ha az olajtermelés komolyan csökkenni kezd, és az olajár még magasabbra emelkedik, ez egyre eladhatóbbá teszi az alternatív forrásokat. Vagyis egyre inkább megéri majd ezekbe befektetni - még az olajcégek tulajdonosi körének is! Kérdés persze, hogy hová jut el addigra a klímaváltozás... de azt nem hiszem, hogy az energiahiány fog összeomláshoz vezetni. Ha nem lesz olaj, rögtön lesz helyette más, mert rögtön megéri majd vele foglalkozni.

És hogy mi lesz helyette? Az írás teljesen megfeledkezett az atomenergiáról és a fúziós energiatermelés esélyérõl, amik közül az elõbbi átmenetileg, utóbbi végleg megoldaná a problémát. És a világ kõszénkészletét sem kell lebecsülni: évszázadokra elegendõ lenne. Tudom, hogy ha ezt a mostanihoz hasonló erõmûvekben égetjük el, annak katasztrofális következményei lennének - de a kibocsátott CO2 megkötése ill. évmilliókig biztonságos tárolása nem megoldhatatlan feladat!

Félreértés az is, hogy a vegyipar ill. a mûanyaggyártás megszûnik kõolaj nélkül. Tulajdonképpen bármilyen szerves anyag megteszi, ezt akár az élõ természetbõl is beszerezhetjük - csak energia kell a feldolgozásához, az pedig (mint írtam) nem fog könnyen elfogyni. A hírközlés és a közlekedés sem fog megszûnni, legfeljebb más energiaforrásra áll át, sokkal könnyebben, mint a szerzõ gondolná. A lehetõség már most megvan rá, egyszerûen gazdaságilag nem éri meg élni vele, de ez mindenképp meg fog változni. (Ahogy a mûanyagok, úgy a hidrogén elõállításához sem csak kõolajból és földgázból nyerhetõ energia!)

Így pedig már korántsem az 1930-as évek világában kell a megoldásokat keresni. A lehetséges új energiaforrásokra is igaz, hogy koncentráltan megtermelve és felhasználva sokkal gazdaságosabbak, és relatíve kevesebb környezeti kárt okoznak, mint elaprózva. Nem véletlen, hogy a Föld az ipari és mezõgazdasági forradalom óta jóval több embert tud eltartani, mint elõtte! Vagy egy másik példa: ha egy nagyváros energiaellátását (átmenetileg persze) szenes erõmûvel oldjuk meg, itt a CO2-t sokkal könnyebb "megfogni", mint sok-sok vidéki ház kéményébõl egyenként. Még egy apró részlet: miért pont gõzvontatású vasutat jósol a szerzõ, amikor a gõzgép hatásfoka sokkal gyengébb, mint egy villanymotoré? [persze meg tudom érteni, ha valakinek a szívéhez nem a csörgö, a szergej vagy a gigant, hanem a 424-es áll közel.
Egyszóval: szerintem nem kell mindenestül felforgatni az életünket, sem a városi élettel, sem a specializált foglalkozásokkal nincs semmi baj. Persze ha kiszállnánk a fogyasztói társadalom pörgésébõl, és sok-sok hasznos ismeretet gyûjtenénk magunkba, az akkor is nagyon jól jönne az emberiségnek, ha a katasztrofális energiahiány nem ér minket utol. Elismerem, nem értek a közgazdaságtanhoz, de nagyon egészségtelennek érzem, hogy a gazdaság csak akkor "mûködik jól", ha növekszik - hiszen a végtelenségig semmi sem nõhet. A klímaváltozás hatásait sem akarom lebecsülni, sõt, épp azt mondom: az energiahiány helyett inkább ettõl kellene félnünk, és erre kell sürgõsen megoldást (alkalmazkodási lehetõségeket) keresnünk. Hiába hiszek abban, hogy meg fogjuk találni az új energiaforrásokat, addigra sajnos már igen komoly CO2-többletünk lesz a légkörben... De persze nem mindegy, hogy mekkora. Az energiapazarlásunk leállítása még jócskán könnyíthetne a helyzeten, ennek érdekében pedig mindannyian tehetünk valamit. Én például most kikapcsolom a számítógépet. nevet
#4938
A 2. ábrán lévõ forgatókönyv igen kellemetlen lenne, szerintem erõsen túlzó! Még ha az 1 fõre jutó olajtermelés valóban letörne, még akkor is számos más tényezõ is akad, ami ezt majd remélhetõleg kompenzálni képes a negatív társadalmi-gazdasági változásokat. de lehet, hogy én vagyok túl optimista beállítottságú. én azt remélem, hogy a legnagyobb olajos óriásvállalatok, érdekcsoportok is képesek valamelyest hosszabb távon is gondolkodni, és ha valóban látszik a közeledõ baj, akkor az majd kikényszeríti az olaj helyetti alternatív megoldásokat. Úgy tûnik, hogy amíg bõven van olaj, addig nemigen lesznek gyökeres változások, vagyis az autók benzinnel fognak menni, a villamosenergiát olaj alapon állítjuk elõ, stb.
#4937
Nem tudom, hogy korábban már belinkelte-e valaki. Érdemes elolvasni, leírja, hogy mi lesz az emberiséggel, ha így folytatjuk. Azért ide tettem, mert van benne az éghajlatváltozásról is szó. ELTE és PTE vonatkozású
Link
#4936
Feljegyzésekbõl az elsõ kérdésedre nem lehet egzakt választ adni. Az éghajlati modell rekonstrukciókat meg hát helyén kell kezelni nagyon alaposan.

A "levegõ tisztulása" valóban szerepet játszott több más mellett a korábbi idõszakokban. Történetesen, hogy mennyi szulfát volt a légkör magasabb rétegeiben, vagy éppen mennyi aeroszol van, de pl. az általam elmúlt egy évben vizsgált, kutatott óceáni "belsõ ritmus" is döntõ tényezõt játszik ezekben a változásokban.

Sokan az én felfogásom nem kedvelik, mert nem éppen csak egy "irányzatnak hiszek". Inkább szeretem az összes részét megvizsgálni a dolgoknak és amennyi puzzle-darabot beszerezni a kirakósba amennyit lehet.

Hogy mi okozhat(ta)ja a változásokat, azt már sikerült számba venni az elmúlt évek (évtizedek) alatt. Hogy mennyire, melyik milyen mértékben - na ez a fõbb kérdés mostanság inkább véleményem szerint.

A földi éghajlati-rendszer be fog állni egy "neki" kedvezõ állapotba - rövid idõre, majd újra változni fog - függetlenül az idõskálától. Ami számunkra irreverzibilisnek tûnhet, más idõléptékben lehet hogy reverzibilis.

Véleményem szerint akkor fogjuk tudni igazán, hogy éppen "éghajlatváltozás" (idézõjel arra vontakozik, hogy nem csak antropogén eredetû lehet, illetve hogy több száz év alatt történhet) folyik, amikor már a változás végén vagyunk.


#4935
Nade.. az említett kilengések "helyiek" voltak, nagy területeken nyoma sincs az jégkorszakok körüli kilengéseknek.. vagy igen ?

Régen sokszor emlegették hogy a levegõ tisztulása is számít, mert több napfény éri el a felszínt, ez úgy elsikkadt... nem bizonyult igaznak ?

engem nagyon érdekelne, hogy nem-e egy irreverzibilis változás felé megyünk, ameddig lassan történnek a dolgok és egyszer csak majd 5 év(hónap) alatt mondjuk gyökeresen átalakul az idõjárás és éghajlat és ki tudja milyen lesz utána ?
#4934
Nem is lehet vitatni, hogy volt korábban is Napból érkezõ sugárzás. Azonban a cikk és maga a probléma nem is errõl szól.
A lényeg ez:
"Miskolczi néhány évvel ezelõtt elõállt az üvegházegyenlet korrigált megoldásával, amely több olyan fontos fizikai mennyiséget is számolni tud, amelyet a klasszikus megoldás nem. Az új egyenlet használatával megszûnik a klasszikus megoldás legfõbb problémája, a hõmérsékleti diszkontinuitás. A legjelentõsebb és nagy port felkavaró következménye mégis az, hogy kimutatható vele: a klasszikus megoldás jelentõsen felülbecsüli az üvegházhatású gázok szerepét a bolygó felmelegedésében."
Egyszerûbben fogalmazva a következõ a helyzet: van két módszer, egyik számítás szerint mondjuk a mainál kétszer nagyobb CO2 esetében a mostanihoz képest 2-3 °C-kal lenne melegebb, míg a másik esetében csak mondjuk 0,5-1 °C-kal (a számok csak példaként hasra ütés szerûen mondottak). A kérdés, hogy melyik "jó-helyes".

Az elmúlt 10 000 év "kevésbé hektikus kilengései" köszönhetõek természetes folyamatnak illetve a felszín borítottság megváltozásának - csak az elmúlt 200 év alatt számottevõen módosítottunk a felszíni borítottság. Lehet itt az európai erdõség "eltûnésére" gondolni, vagy éppen hogy milyen mértékben nõtt a megmûvelés alá került földterület nagysága világszerte.
Egyébként az elmúlt 10 000 év a mi életvitelünk szempontjából igen csak hektikus volt - lehet itt gondolni az elsõ ezredforduló idején kialakult szinte kisjégkorszaki idõjárási helyzetekre Európa jó részén, míg izlandi-grönlandi térségben meg javában javult az idõ. Vagy éppen a nagy szárazságok hõhullámok idõszakára Európában durván a 12-13. században, míg északon kezdett beköszönteni a kisjégkorszak. Vagy az elsõ pár évszázad Kr. után amikor szintén bõséges csapadék és nagy aszály uralkodott a mediterrán térségben - ha jól emlékszem feljegyzések szerint méterben mérhetõ különbség volt a Fekete-tenger szintjében néhány száz év alatt akkor tájt.
Mellesleg szerintem nincs olyan kutató, aki az üvegházhatás szerepét megkérdõjelezné, így pl a CO2-ét. Inkább csak annak a melegedésben lévõ szerepének mértékét kérdõjelezi meg.
#4933
Igen, elsõsorban az iparnak kellene átállnia takarékos technológiára, mert többszörösét fogyasztja mint a lakosság.
#4932
Az a baj, hogy elektromágneses sugárzás volt ezelõtt is, akkor mégsem bolondította meg az éghajlatot.

Inkább arra (is) rá kellene jönni, hogy mi az oka a jelenlegi szokatlanul nyugodt és meleg klímának ( ha jól tudom, kb 10 ezer évvel ezelõttig ennél sokkal hektikusabbam viselkedett)...

ha ez meglenne, lehet meglenne a melegedés másik oka is a CO2 mellett.
#4931
Sziasztok!

egy magyar vonatkozású cikk a NOL-ban:
Link
#4930
Persze ez így van. Herri meg az Uri. Ez arra van, hogy megmutassa, hogy lehet úgy élni, hogy nem megy folyamatosan mindenhol a lámpa. Kiváncsiságból kimentem egy kilátóhoz ahonnan egész Pécset belátni, õszintén szólva nem láttam túl sok változást fény intenzitás szinten, egyedül a fõtér világítását kapcsolta le a városvezetés, vagyis csak azt lehetett észrevenni. Volt pár jófej ember kint a téren akik gyertyával világítottak, egész hangulatos volt. Egyébként reggel volt egy sorozat a Föld 50 év múlva volt a címe. Ott már tényleg a durva jövõt mutatták pl.:Autómentes hétvége,katonákkal megszerzett kõolajvezeték,globális energiahiány.
#4929
Sajnos nem tartunk ott hogy ez bekövetkezzen. A herripotter "fontosabb"...
( Attól függetlenül mondom, hogy nem ez és az ehhez hasonló akciók jelentik a megoldást)
#4928
Hát igen, ha elég sokan kapcsolják le akkor megeshet az hogy túláram lesz esetleg frekvenciazavar. Szóval aki nem kapcsol ilyennel kell számolnia.
#4927
Hát kapcsoljuk. Csak nehogy valami gubanc legyen az elosztóknál, meg a(-watt) termelõknél.
Meg jó ha van otthon vmi "túláram"-védõ herkentyû, nehogy ezek az érzékeny XP-tápok elfüstöljenek, meg a többi egyébb villamos masina!
Mármint a visszakapcsolásra értem.
#4926
Kapcsoljunk ki egy órára nevet . A globális felmelegedés elleni összefogás fontosságára hívja fel a figyelmet az az akció, amelynek keretében ma este 8 órakor világszerte várhatóan mintegy 30 millióan kapcsolják ki egy órára a világítást és a televíziót.
#4925
Link
#4924
El... Már ott el lett rontva, hogy meg lett építve, felbecsülhetetlen természeti kár (szigetköz), banális mennyiségû villamosáram termelés.
#4917
A finomítóból kikerült benzin már 100Ft felett van nálunk.
#4916
Bõs-Nagymaros??
Lehet elrontottuk??
#4915
Ezek szerint nálluk az üzemanyag ár 150 Ft , elõállítási költség 73 Ft. Nállunk 300 Ft az önköltsége 150 (a benzinnnek a gázolajnak sokkal olcsóbb). Az arányokat nézve itt sem lenne rossz üzlet. Hol lehet ilyen algát kapni? nevet
#4914
Azért van egy kis csúsztatás:

"...Szerinte a befektetés gyorsan megtérül, mert az általa nyert biodízel literje mindössze 2,2 hrivnyába (kb. 73 Ft), azaz a töltõállomásokon kapható gázolaj árának kevesebb mint felébe kerül...."

A finomítóból kikerült gázolaj korántsem kerül ennyibe, csak agyonvágják különbözõ adóterhekkel. Persze ezt, mint megújuló energiát, adómentessé lehetne tenni, és akkor maga a megváltás...De mit fog ehhez állambácsi szólni?
#4913
Hoppá, meglepett és ha valóban nem kacsa, akár komoly is lehet (nem konkurenciája a nemzeti agrárkultúráknak, és kapocs a fosszilis és zöld lobbi között)!
#4912
Link
#4911
Link
Innen letölthetõ a NÉS (Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégia 2008-2025)
#4910
Az igazságtartalma mellett azért jókat lehet mosolyogni is rajta. Az elektromos áram fogyasztás növekedni fog a következõ egy két évtizedben, magyarországnak új alaperõmû(vek)re lesz szüksége, ha nem akar a jelenleginélis szélsõségesebben kiszolgáltatotabb lenni az energiabehozatal terén. A liberalizálásnak nevezett izééé az elektromos ellátás területén is hihetetlen káoszt, rendszerösszeomlásokat fog okozni, mint arra számtalan európai példa létezik a közelmúltból. Még nagyobb gond a függõség, magyarországnak rendelkeznie kell az önellátás biztosítására a megfelelõ erõmûkapacitással.Legjobb megoldás a hazai energiaalapokon nyugvó alaperõmû, ami kizárólag lignit alapú lehet, hiszen ezzel az energiahordozóval rendelkezünk több évtizedre elegendõ mennyiséggel. Alaperõmûrõl beszélek, megújuló energiából képtelenség alaperõmûvi kapacitást elérni, mint arról a cikk is beszél. A cikkben fifikásan csökkenõ energiafogyasztásról beszélnek. Ehhez radikális szemlélet, életmódváltásra lenne szükség, amire rövid távon nincs esély, de hosszabb távon is igen komoly beruházást igényel. Ki fogja azt megfizetni?
#4909
Több helyen pedig a globális lehûlésrõl hallottam,olvastam már. A melegedés és lehûlés egyszerre ugye nem mehet végbe.nevet Most melyik forgatókönyv esélyesebb?
#4908
Link

Szerintem jó kis cikk, érdemes elolvasni.
#4907
Hát ennek nemigen van SPF száma nevet Ismerõsi körben csináltuk. Fõ szempont az (relatív)olcsóság volt. Pár ötlet be is jött.

A kiút biztosan nem ez, de jelentõs része lehet a kiútban fõleg háztartási hõenergia ellátásban.
Értem a CO2 vs megtérülés közti különbséget. De összefüggés is van köztük.

Elõállítási energiaigényre eddig ezt találtam: réz(csõ) 100 GJ/t üveg: 20 GJ/t
#4906
A Discovery csatornán láttam eg izgalmas filmet, amely hõhullámok okozta katasztrófákat vett górcsõ alá. Nagyjából itt a lényeg:

1995-ben Chicagóban, 2003-ban pedig Franciaország fõvárosában, Párizsban szedte áldozatait a kánikula. Az USA-beli városban egy hétig tartott a hõhullám, amelyben 733-an haltak meg, Párizsban és a Párizs környéki elõvárosokban pedig 5000-en. Abban a két hétben, Franciaországban összesen 15 000-en, Európában kb. 52 000-en hunytak el a forrósággal összefüggésbe hozhatóan. Párizsban fokozta a helyzetet a nagyon magas páratartalom, és az is, hogy a párizsi épületek mindössze 6%-ában volt akkor légkondicionáló berendezés, a kórházakkal kapcsolatban még rosszabb az arány. Ebbõl is kitûnik, mennyire szokatlan Nyugat-Európában az ilyen mértékû kánikula. Londonban pedig melegrekord dõlt meg. Elmondható, hogy a hõhullámok során többen halnak meg, mint a hurrikánokban, tornádókban, árvizekben és hóviharokban összesen. Mindkét esetben elõre jelezték a veszélyt a meteorológusok, de a felsõbb vezetés nem vette komolyan. Valamennyi mentõautó úton volt, a kórházak intenzív osztályai megteltek, csak úgy, mint a hullaházak. Mivel nem tudták elhelyezni a holttesteket, ezért a törvényszéki kórbonctani intézet hûtõházait is igénybe kellett venni Párizsban, mert az oszlásnak induló tetemek újabb, a fertõzés veszélyét hordozták magukban. Az áldozatok több mint 50%-ka az otthonában lelte halálát, és sokan meghaltak nyugdíjas otthonokban valamint a mentõben. Az elhunytak zöme része idõs, beteg, egyedül élõ és a társadalom perifériájára sodort, szegény ember volt. Chicagóban pl. a város déli területein haltak meg a legtöbben – itt találhatóak a szegénynegyedek. Ezeknek az embereknek nem volt pénzük légkondicionáló berendezésre – ez a legfõbb ok az õ halálukat illetõen. A panaszok, tünetek is jellemzõek voltak: magas láz (41-42-42 Celsius fok), magas vérnyomás, szédülés, hányinger, dezorientáltság, zavart tudatállapot. Többen kómába estek. Sokan az ún. hõ-stressz jelenségét is megtapasztalták, amely nyugtalansággal és intenzív verítékezéssel jár. Hogy miért a nagyvárosok a legveszélyeztetettebbek? A magyarázat az ún. hõsziget-effektusban keresendõ. Nappal a sötét tárgyak, acél, vas, aszfalt elnyeli a hõt, éjszaka pedig kisugározza. A betonépületek valósággal ontják magukból a meleget, ezért éjszaka sem reménykedhetnek felfrissülésben a városiak. Nyáron, az éjszakai órákban készült hõ térképeken kiválóan kirajzolódnak a nagyobb városok. A globális felmelegedés miatt a jövõben megszaporodhatnak a hõhullámok, ezért válságterveket készítettek: a rizikócsoportba tartozó embereket naponta egyszer fel kell hívni, vagy a házfelügyelõnek meg kell látogatnia az idõs, beteg embereket. Az USA-ban, amennyiben 75% feletti a harmatpont és a hõmérséklet 28-35 Celsius fok között van, valamint éjszaka sem csökken 25 Celsius fok alá, és ez a helyzet legalább három napon át tart, akkor hõ riadót kell elrendelni.null
#4905
Nem a napkollektor ellen vagyok, mert nekem is van. Ezzel foglalkozom, meg sok egyéb energiaforrással, de nem ebben látom a kiutat. Nem ezt kellene erõlteni. Igen hidegfúzió. Meg hidrogén. Nagyon jók az eredményeim vele (már a kollektorokkal), de tudom, hogy a gagyinak még adatlapját sem találod. Aminek nincs SPF száma, azzal szóba sem szabad állni, kivéve, ha te gyártod magadnak, vagy elfogadod az itthoni minõsítést. Ja, és ajáték nem a megtérülésre megy (pénz), hanem CO2 kiváltásra. Ezért fontos, hogy mennyit használnak el rá. Ha nem spórol meg több CO2-t, akkor megette a fene, lehet bármilyen óccsó. A pénz csak egy dolog (tudom fontos, de ez nemcsak errõl szól. Üdv
#4904
Hidegfúzió. Ez a szó istenkáromlásnak hallatszik az olajlobbinak. Nem a semmiért tûntek el emberek ezzel kapcsolatban. Ezt támogatom (kiállt a hangya, de ha többen lennénk?). Az olajlobbi gondolkodásáról olvassátok el Lázár Ervin meséjét a zokniról és a nagyravágyó lyukról. Mit ér minden, ha már nem élnek? Ezek hülyék.
#4903
Kis pontosítás:
villamos áram: napelem cella
hõenergia: napkollektor
Már létezik a kettõ kombinációja is: napkollektorba beépítenek spec. nepelem cellát.
Az árban igazad van (sajnos sok) egy kW azomban negyon félrevezetõ 1 kWh a helyes. Szóval kizálólag olyan helyen szabad(na) alkalmazni ahol nem elérhetõ a hálozati áram (pl hétvégi ház, tanya, stb.)
A napkollektorral más a helyzet. Sajnos itt is igaz, hogy ha komplett rendszert veszel akkor 10-20év a megtérülése.
DE (ha már megvetted)
-élettertama után jelentõs összeget ér a benne lévõ réz
-egy normális rendszernél a rendszer többi elemének sokkal nagyobb az élettertama (csövek, csapok, hõtároló). Magyarul nem kell az egészet kidobni.
Lehetõség van arra, hogy olcsóbb legyen az egész. Csak egy apróság: nállam 200eFt-os hõtároló helyett 200l-es bojler van feltéve, ára: 6eFt+10eFt hõcserélõ+10eFt szerelvények, ezen "CSAK" 170ezret lehet megtakarítani. (nem annyira szép, nem szolár, és valamivel a vesztesége is nagyobb)
Hulladék: a sík napkollektor nagyrészt újrahasznosítható.
#4902
Jók lennének legalább közelítõ adatok.
Nem hiszem, akár kínai akár nem, hogy CSAK az elõállításához több energia kell mint amit élettartama alatt megtermel. Hatalmas haszon van az árusításán; az abszorber és csövek anyaga réz, aminek elég horrorisztikus az ára; az üveg sem olcsó. Ezeket közel 100%-ban újra felhasználhatják.
#4901
Nekünk itt a medencébe itt lenne a rendkívüli tartalékot jelentõ termál-kapacításunk, ami a szégyenletes lobbink letörése után beindulhatna (fûtésügyileg függetlenítenénk magunkat a külföldi gáztól a makói gázmezõvel karöltve).
#4900
Jó lenne ott a meleg (forró nevet ) fúzió is, bár annak tartós fenntartása és a folyamat hatásfoka földi körülmények között igen kérdéses... habár már a rendszer külsõ részének hûtésébõl nyert hõ is sztem simán überelné bármelyik mai hõerõmûvet, így nem lenne gond az energia.

Valóban a hideg felé kell tendálni, de amig olaj van,addig ez esélytelen és ezzel együtt az éghajlat emberi befolyásának a csökkenése is.

Azért picit félek attól, hogy egy "Holnapután" nagyságrendû vagy annál picivel kisebb (az irányáról fogalmam sincs) változást kell megérnünk úgy 2050-ig bezárólag (na ez az igazi hosszútávú elõre vidám vidám ).


Jut eszembe van még egy igen megbízhatatlan, de igen hasznos és olcsó eljárás: van olyan vaskohó (vagy csak terveztek), ahol tükrökkel koncentrálják a napfényt egy viszonylag kis pontra, 6500 fokot elérve ezzel. Ezt is lehetne (persze megfelelõ tárolókapacitással) használni kiegészítésként áramtermelésre sokfelé, az ehhez szükséges technológia nem (nagyon) drága.

Hátránya, hogy mivan ha nem süt a Nap, de ha süt, akkor meg adhatna áramot a légkondiknak...
#4899
Ez igaz, nem véletlen, hogy az egyelõre utópiának számító hidegfúzió a fosszilis lobbi halálát vonná maga után, várom a napot...
#4898
Azlehet nevet De gondolom vagy ez, vagy 2-3-4x annyiba kerül egy zászló mint most...


ON:

A magfúzió során egy tonna H fuzionálása során 993 kg He és egyéb termék keletkezik és 7 kg anyag energia (nyilván az E=mc2 alapján) formájában, ami kellemesen nagy érték, konkrétan 25 GWh grammonként.
#4897
Lehet arra gondolt,hogy még az is egy gagyi Kínai gyártmánynevet
#4896
Mintha bármit is számítana nevet

ON:

A napelem/kollektor gyártása valóban az egyik legkörnyezetszennyzõbb technológia, ám nem gondolom, hogy az össz haszon (meg nem fizetett gázszámla, erõmûben el nem égetett - emiatt ki nem termelt- gáz, stb...) nem fedezné ezt.

Arról nem is beszélve hogy fûtésre és áramtermelésre is lehet használni (bár ha jól tudom az áramtermelés jelenleg pár százezer Ft kezdeti befektetést igényel egy kW termelõképességért cserébe), persze a két technoplógia különbözik, kétfajta cella kell hozzá.

A fûtés ára olyan 8-10 ezer Ft/ fûtendõ nm, nyilván a mérettel csökkenõ módon, ez akár mérhetõ idõben is megtérülhet egy kevésbé ködös országrészben, vagy egy 500 m feletti településen, bár ebbõl itthon nem sok van.

Azt másutt is olvastam, hogy ezen napgyûjtõ cuccok nem pénzügyileg hasznosak (vagy ha igen akkor 10-15-20 év alatt), azaz nem a gázzszámlában térül meg, hanem az össz hatásban, amit elég nehéz (lehetetlen) mérni.

Viszont e technológia hátrányai (és a 20-35 év múlva ebbõl keletkezõ jelentõs mennyiségû veszélyes hulladék) miatt az igazi megoldásnak továbbra is a fúziós erõmûvet tartom, az tényleg korlátlanm a többi reakcióhoz mérve hatalmas energiasûrûséget képes produkálni.
#4895
Nagyszerû!:-(
#4894
olvastam hogy a piros-fehér-zöld nemzeti lobogónk anyagát is Kínában gyártják
#4893
Pontos adatot nem tudok, de szerzek. El kell gondolni, hogy az üveg felületek elõállításához szükséges energia, az ultrahangos hegesztés, keményforrasztás. És ez egy üzemben zajlik, aminek villamos- és hõenergia igénye van. Komoly ausztriai kollektorgyártó nap és szélenergiát használ, esõvízzel tisztítja az üvegfelületeket stb. Szerinted Kínában is így zajlik? Láttam egy-két fotót, hát nem. Képzeld mennyi üzemanyag onnan ideszállítani? Nincs pontos adatom, de érdemes lenne megvizsgálni.
#4892
Lassan már minden kínai lesz!:-(
#4891
(olcsó kínai napkollektor) Hmm, nem csúsztatás ez? Vajon hány megawatt energia kell egy napkollektor elõállításához? Egyáltalán megawatt nagyságrendû?
#4890
Sajnos, azok az országok,amelyek lassan átveszik a vezetést a károsanyag kibocsátásban (Kína, India) és USA aki mindig is vezetett, csak az "élj a mának" elvet vallják, és oly mértékben nõ a felhasználásuk, amelyet ezek a módszerek a jelen fejlettségi szinten képtelenek teljesíteni. Fûtéstechnikával, és alternatív energiákkal foglalkozva bátran állíthatom, hogy Európa nyugati fele ezek hasznosításában élen jár, de ott az energiahatékonyságot komolyan szem elõtt tartják (szigetelés, elõállítás stb.). Kínában azt sem tudják, az mi. Pl: az olcsó kínai napkollektorok nagy részének elõállítása több energiát emészt el (plusz szállítás ide!), amit élettartama alatt termelni képes. Ez az EU-ban nem így zajlik. Kelet-Európa nem ilyen rózsás, de valami megmozdult. Az esõerdõk fáit azok az államok vásárolják, akik kivágásuk ellen ágálnak! Hogyan is van ez? Ez a keserû igazság (ez volt/van pl. az elefántagyarnál is. Ha nem vennék, nem lenne értéke, a többit meg kitalálod). És ez csak a jéghegy csúcsa. Ha el nem olvad.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-25 23:03:27

Kõszeg

4.3 °C

RH: 86 | P: 1015.1

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.