2024. november 27., szerda

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#6935
Tegnap kiültettem a sajnos elég satnya fehér padlizsán palántákat - a fehértõzeg aránya túl magas lett az általam bekevert palántanevelõ földben. Pótoltam a május elején elrohadt cukkinimagokat. A lila karfiol levélfonákját tömegesen ellepték az amerikai lepkekabócák. zavarban Állítólag kárt nem tesznek, de lehet, hogy végigmegyek rajtuk egy kis 20%-os ecettel.
#6934
Echinocereus engelmannii.
197-engelmannii v variegatus SB481 /18/ Houserock Valley, red sp
Link
Link
Link
Link
Link
#6933
Mai képek,a majdnem 30 fok alatt;
Muskátli;
Link
Pirosodva;
Link
Grapefruit, vagy inkább Mangala emléke meggy napozik;
Link
Szõlõ virágzás elõtt;
Link
nevet
#6932
Köszi Laci a hozzászólást,és a linket.
Elvoltam a régi háznál, ahol terem a Szomolyai Fekete csercsi. most kezd pirosodni, de ez szinte vonza a seregélyeket. Hiába van fent a cd-lemez, (lehet hogy alacsonyan van) nem riasztja el õket.
Pár kép, a felsõ vezérág le csupaszítva. Az oldal ág legjobb landoló felület;
Link
A kártétel a betonra hullva;
Link
A riasztó cd. Lehetne feljebb tenni, dobni, de én már kicsi vagyok hozzá;
Link

Ha esetleg tudnátok ajánlani más dolgot? Na nem légpuskát, csak olyan csúzli félét, ne keljen féltéglát dobálni az ágak közé. laza
Már van is egy webodal, elég lesz az elsõ. laza
Link
laza laza
#6931
A kérdésedre a válasz: Link
#6930
Hol olvastad? Ez egy nagy ... hány
Általános vitamin bomba. Én meg arról olvastam, hogy általános szív- és immunrendszer regeneráló, bélrendszer karbantartója, a rettegett vastagbél rák ellenszere.
Persze a feltört magjáról olvashattál, abban a cianid, mint méreg van.
laza
#6929
Érik az elsõ cseresznye, a legkésõbbi meg majd 1 hónap múlva kezd piroslani.
Bár az utolsóról nem sokat eszünk mivel 1 hónap alatt becsömöl az ember tõle.

Olvastam valahol hogy a cseresznyében nincs vitamin, ez tényleg így van?
#6928
Jelenidõ, máj.19.
Csüngõ-függõ szilvák;
Link
Cseresznye, hulljon a férgese;
Link
Kis zöldövezet;
Link
Hangyaboly a sziklakert alatt;
Link
laza
#6927
Helyesbítés: a 25-bõl 3 kelt ki és a többi mind a földben rohadt el.
#6926
A hûvös, esõs idõ hatására még mindig van bimbós állapotú bodza. Ma szedtem egy újabb adagot. Az elõzõ szörp baromi édes lett, 3 liter vízhez kellett adni 2 kg cukrot. Már alig érzem a bodzát rajta, olyan édes... zavarban

Ellenben a 25-bõl 3 cukkinimag a föld alatt rohadt el a sok esõ és a 15 fok alá csúszó talajhõ miatt. Újravetés folyamatban.
#6925
Néhány km-re Szegedtõl, valahol az Alföld homokján...

Yucca gloriosa, Yucca gloriosa variegata, Yucca recurvifolia Link Link
Cylindropuntia whipplei 'snow leopard' Link
Yucca recurvifolia, Cylindropuntia imbricata Link
Cylindropuntia spinosior Link
Opuntia phaeacantha Link
#6924
Na, megjelentek a sárga lapokon a cseresznyelegyek... Kezdõdik.
#6923
Üdv!
Link
Minõségért elnézést,telefonos,rossz fényviszonyok között készült.
Ennyivel sikerült megúszni Yvettkét..,szerencsére nem tört ki, csak megdõlt a fa. Visszaállítottuk, megtámasztottuk, holnap megkarózom és szorítok. nevet
#6922
A meztelen csigáról jut eszembe, érdekes, hogy nálam április közepe táján jelentek meg, de aztán továbbálltak (egészen a szomszédig, ott a borsót abrálja), pedig nálunk is van borsó. Lehet, hogy a dögszagú "szappanfû", ami a borsó közt van (otthagyva) elrisztotta... laza.
#6921
Ne gondold! A kajszi szokása, hogy az érésig folyamatosan dobálja le a rosszul kötött, vagy azistantudjamiabaja terméseket. Az idén van mibõl, még mindig attól kell tartanom, hogy késõbb letörnek az ágak. Elvétve találtam a kajszin monilija fertõzés nyomát. Rekord termés lesz, ha nem veri el a jég.

Õszibarack: Hiába permeteztem, a hideg, nedves idõjárás miatt megjelent a tafrina, de érdemi kárt nem okoz.

Meggy: Szarvason a környékünkön ahol nem permeteztek, 50-90 %-os a monilija kár. Békéscsabán egy szomszédunknál (nem permetezett) a félátmérõjû gyümölcsök kb. 95 %-a elsárgult és lehullik. A fa nincs monilija által "leforrázva". Mégis fertõz a monilija virágzás után is, vagy ez valami más? Floo, mi a véleményed?

Cseresznye: A Germesdorfinál erõs közepes termés várható.

Szilva: fajtától függõen gyenge közepestõl rekordtermésig változik. Még éppen le tudtam permetezni az esõ elõtt rovarölõvel. Ilyen termésméretnél szokta a termés akár 90%-át ledobálni valamilyen rovarkártevõ miatt.

Körte (Vilmos): A fiatal fáimon most lesz elõször érdemi termés. Többet nem is nagyon bírnának.

Diót, mogyorót még nem tudtam megnézni.
#6920
10 marék különbözõ nagyságú és érési állapotú kajszit szedtem össze a fa alatt. Csak az nyugtat meg, hogy amelyik a mai szél után is fent maradt, az már nem is akar lejönni...
#6919
Kitûnõ tapasztalatom van a vetõárok beöntözéssel kapcsolatban, az aprómagvasoknál is alkalmazom. Szerintem bõven megéri, tudva azt hogy vannak ellenérvek is ezzel kapcsolatban. Egyenletesebb kelés pl.
#6918
Igen a force G , eredetileg a kukoricabogár vagy mi ellen kifejlesztett talafertõtlenítõ szer szinte az egyetlen már ami mérlegképes méregkeverõ kiskönyv nélkül kapható. Használom szorgalmasan, de csak a méregdrága uborka (csemege) vetõmag, illetve paprika palántáknál. Nincs is drótférges - szutykos, egyéb károm.... Nem merem elhagyni, pedig zöldségfélét tényleg 0 permetszerrel próbálok nevelni, , számos ismerõsömnél magas százalékú drótférges - egyéb rovarkártevõs palánta károk vannak vegyszer nélkül, olyan arányban, hogy némelyek már nem is igazán akarnak palánta vásárlásba fekteteni...., és ez nem humoros. Babféléknél (és egyéb veteményeknél) ugyan látványos némileg a kár a talajfertõtlenítõ elhagyása okán, de nem éri el az ingerküszöbömet, magasan megéri a vegyszermentes termesztést. Aranyszabály: Ha lehet ne kerüljön semmiféle rokonnövény még csak a tavalyi vetés közelébe sem.
Szakaszos vetés nálam inkább csak a zöldbab , retek.
Ahogy olvasom még elég szerencsés vagyok, a 30% - ot nem éri el az említett talajfertõtlenítõ mentes termesztés - kiesés.
Remélem nem tûnt okoskodásnak, én csak egy saját magának termelõ hobbi kertész vagyok, a tapasztalatomat írtam le. kacsint
#6917
Köszi! Közben rékerestem, nekem is jó lesz varasodás ellen körtére, meg almára.
#6916
Több gombabetegség ellen véd, ezt a készítményt Floo ajánlotta tafrina ellen. 5ampulla/doboz kivitelben lehetett csak kapni, egy ilyen ampulla 5ml, amely 20l vízhez kell hozzáadni. Iszonyú büdös, még szájmaszkon keresztül is lehetett érezni.
#6915
Miso: a Score-t mi ellen használod?
#6914
Hétfõn sikerült beszerezni Score-t (jó drága volt), amellyel a permetezés megtörtént. Belülrõl véd, így az elkövetkezendõ napokban reméljük a papírforma szerinti védelmet fogja nyújtani.

Tegnap elfogyott a kötözõ spárga, így voltam a mezõgazdasági boltban. Alig volt már belõle, mindenki elkapkodta a "ciklonra" hivatkozva szõlõkötözés céljából (le ne törje). Én is megkötöttem még a vasárnapi HF elõtt, bár aki nem tette meg: még ma tegye meg.
#6913
Bölke: Jól csináltad, én is este vadászok rájuk elemlámpával. A sorok közé rövid deszkát. lécet rakok, a mezetelenek ezek alá húzódnak. Napközben csak össze kell gyûjteni õket. Abszolút bio és igen eredményes módszer.
#6912
Köszi a kimerítõ választ nálunk fõleg a korai babot pusztította el de a cukorbab is megsínylette!Kb 2éve nálunk a burgonyán is voltak hasonló tünetek,legalábbis is abban hasonló hogy a kb 5-10cm -es burgonya szár produkált hasonló tüneteket mint most a bab szára
#6911
Na most kimentem sötétedéskor és nagyon kellett nevetnem: egyesített erõvel megindultak a csigák (kicsik és nagyok) az epres felé két oldalról, de legalább már tudom, honnan jönnek. Összeszedtem õket, azt átvittem a ház másik oldalára a fenyõk alá a borostyánba.
#6910
A csávázószer inkább gombabetegségek ellen használ szerintem. Hatékony védekezés nem nagyon van, esetleg a talajfertõtlenítõ-szer használata, de annak én sem vagyok híve. (azt sem tudom lehet-e még egyáltalán ilyet kapni, tavaly még a force nevû forgalomban volt). Kiskertben talán a szakaszos vetés lehet megoldás, így lesz olyan növény ami nem a tömeges lárvakelés idõszakára fog esni. Illetve a kelés elõsegítése is javíthat a dolgon, pl. ha elõcsíráztatod a magvakat,és beöntözöd a vetõárkot, így hamarabb átesik a kritikus idõszakon a növény, mert késõbb ha már kifejlõdött a lomblevele, utána már kevésbé érzékeny a kártevõre. Esetleg még a kelés idõszakában végzett felszívódó rovarölõ-szeres kezelés csökkenthet a káron.
Sajnos én is csak utólag vagyok okos, a hétvégén pótoltam újra a babot. Eredetileg két területen vetettem babot egyidõben, kb 50m távolságra egymástól. A tarkababot alig károsította, tavaly kukorica volt itt. A fehér gyöngybabot kb 30-40%-ban pusztította el, itt tavaly vöröshagyma volt.
#6909
a föld alatti részen a száron kisebb rágás nyomok láthatók,és ott meg is van barnulva szár is,egyben viszont találtam egy kis kukacot is !Gondolom ez ellen nem is lehet védekezni?Pedig a vetõmag csávázott is volt!,és elõzõ évben nem bab volt azon a területen ahol most!
#6908
Apró járatok nincsenek? Vagy esetleg nyüvek a szárban? Nálam az egyik területen hasonló tünetek voltak és elég nagy pusztítást végzett a fésûslábú viráglégy lárvája. Tápnövénye lehet a bab, a hagyma, és a káposztafélék.
#6907
A babbal kapcsolatban lenne egy kérdésem milyen betegség lehet az amikor ki bújt a bab,és csak a szára van meg a többi része olyan mintha megrohadt volna,vagy összezsugorodott ,ezeknél a példányoknál a gyökér is olyan mintha rohadna?!
#6906
Rossz cd-dvd lemezt ki fogom próbálni riasztónak. Az epres mellé is ki lehet rakni, írott oldalával felfelé. A seregélyek már csurrognak a cseresznye fán. szomoru
#6905
A rigók sem vetik meg az epret ám!
#6904
Ezt akartam épp kérdezni, de megtaláltam a hozzászólásodat. Pár nagyobb termés maradt zöld, a többi besárgult, lepotyogott ill. leszedtem. Pedig reményteljesen szép volt még pár hete.
#6903
Tyúkunk nincs egyelõre. N
Nappal meg eddig egy csigát találtam csak, akármennyire is kerestem, reggelre azonban se érett eper, se csiga (ez volt pár nappal ezelõttig) Most a kirakott szer mellett elpusztult csigák (3 db). De az a helyzet, hogy igencsak gondolkodom, hogy 10-20 tõ eper miatt kezdjem el szerencsétlen csigákat ölni? Hát, nem tudom.
Van még egy tippem: lehet, hogy az "epres" mellett lévõ kínai boróka alatt tanyázhatnak nappal a csigák, hogy aztán késõ este célba vegyék az érett epreket. Na holnap megnézem.
#6902
Floo hozzászólása a cserko témában.
Link

A szer sajátossága a gyors lebomlás, ugye az érés elõtt 7-10 nappal, azért is kissé drága.
#6901
Bodza bokor a szemközti portán;
Link
Sárga barack kikötve, nemcsak a szél miatt. (ceglédi magyar kajszi, C235).
Link
Cseresznye mellékhajtás fekete tetûvel fertõzve. Célszerû lecsípni,ha elérhetõ, mert kellemetlen ragacsos mézga miatt a gyümölcs is élvezhetetlen lesz.
Link
A cseresznyelegyek majd a sárgulás, elõérés felé fertõznek, ha kicsit puhább a gyüm.héj. (sárga lap). laza

#6900
A csigák összeszedhetõk! No persze csak ha a kert a ház mellett van... vidám A tyúkok degeszre zabálják magukat csigából nálam!
#6899
Szia/Sziasztok!

Én is próbálkozom a biokertészkedéssel, de azért rájöttem, hogy egy-két dolgot nem tudok kihagyni, mivel sok gyümölcsfát, egy tõke szõlõt örököltünk, ami nem rezisztens bizonyos dolgokra. Szóval amit én nem tudtam eddig megúszni sajnos.
- Szõlõ rezes kezelése (bár ettõl még ugye bio lenne) (én csak ritkán permetezem, "épp", hogy ne vaduljon el a helyzet, fontos a zöldválogatás a szellõzés miatt is. Tavaly 100-110 fürtöt hozott egy tõkén (persze butaság volt ennyit meghagynom, mert sok fürt apró szemû volt)
- Sárgabarinál márciusban fedeztem fel valami fekélyesedést, itt muszáj volt a réz-kén kezelés, de csak egyszer, bejött.
- A rózsákat, petúniákat mindig lekezeljük (pirimor), mert szétszívják totálisan a tetvek.

Ahol még megúsztam a vegyszeres kezelést (réz sem):

- Az almafánknál az almadarázs kártétele volt eddig jellemzõ, de elõször nem foglalkoztam vele, mert nem is tudtam, hogy mi okozza azokat a bizonyos tüneteket. Idén már kiraktam sárga és fehér ragacsos lapokat, meglátjuk, mi lesz. Egyelõre itt sem vegyszerezek, a tetvek miatt a hangyákat próbálom gyéríteni a fán, a feljutásukat akadályozom, az esetleges tetves hajtásvégeket (nem sok) lecsipkedem.
- Õszibarack!! Persze még csak harmadik éves a fa, meglátjuk, mi lesz, eddig csak a hangyák próbálkoznak a tetvek végett. Azért izgulok.
- Paradicsom, paprika, egyéb zöldségek még itt is megúsztuk, annyi, hogy a retek kukacos néha, de sebaj.
- A cserkónál is kiraktam sárga lapokat most, mert elõtte mindig 90-100%-os nyûvesegés volt. Viszont még nem látom a cseresznyelegyeket a lapokon (érdekes, olvastam, hogy a nagyon enyhe teleken a talajban marad a báb, nem bánná senki, ha ott is maradnának...)

Szóval összefoglalva azért elmondható, hogy jóval macerásabb a biokertészkedés (gondolok itt fõleg a gyümölcsfákra. De jó poén, vagy inkább hobby?
Minden esetre nyugodtabb vagyok, a gyereket fogdoshatnak mindent, (kivéve az eper körül a meztelen csiga elleni granulátumot - ezt kihagytam szegyenlos - de itt egyelõre nem volt más ötletünk).

A szomszéd viszont orba -szájba permetezi a õszijét, s ha olyan a széljárás, már nem vagy bio.
#6898
Nálunk is pl. ki van ültetve a kertben a kaktusz (így örököltük a kertet) és köszöni szépen, jól van. Én is csodálkoztam ezen. A gyerekek miatt ki akartam szedni 2 éve, de aztán abbahagytam a mûveletet, mert megsajnáltam. Iszonyatosan igénytelen.

#6897
Kaktuszok télen-nyáron, fedetlenül a szabadban!? Magyarországon???
Az átlag ember: "ÖKÖRSÉG"
És higgyétek el nekem. Ha valakinek errõl beszélek általában ez a reakció. Hülyének néznek. zavarban
Mai képek...
Echinocereus coccineus, Echinocereus triglochidiatus Link
A tüske nélküli(!) Echinocereus triglochidiatus v. mojavensis f. inermis Link
Escobaria missouriensis formák, Escobaria sneedii Link Link
...és ez még csak a kezdet
#6896
Nálam csak egyet dobott le, közel dió nagyságúak már, így jó esély van rekord korán július 10-15.-e körül leszedni az elsõ darabokat. Legalábbis errõl a fajtáról.
#6895
Biztos, hogy az is belejátszik, mert még most is annyi termés van a fán, mint még soha. Viszont a szilva részén alig van, ott a virágzásnál rossz idõ volt, így a barack része tud most jobban fejlõdni.
De azért megpróbálom a szert.
#6894
Lehet természetes ritkulás is. Próbáld meg a Dithane-t általános kontakt védõ szer. (Kb. most, mer 30 nap a várakozási idõ, de még belefér.)
laza
#6893
A tegnapi "termés". Majd minden reggel ennyit szedek össze:
Link
#6892
Nálunk is ledobálta az összes elsõtermést a füge, országosan ez a helyzet, majd leírom mitõl van amint lesz idõm.
#6891
Pontosan. Ha lenne egy hatalmas telkem, belevágnék. szegyenlos
#6890
Meggy : Csengõdi csokros rezisztens moniliára,és Blumeriellara. A minõségét nem ismerem.
#6889
Az én fügebokraimon eddig nem tapasztalt jelenséget észleltem: több termés megtorpant a fejlõdésben, kissé besárgult, és összefonnyadt.
#6888
4 fügebokrom közül 1 majd kicsattan, ezen lesz elsõ termés is olyan 15-20 szem körül.

Érdekes módon a másik 3 jobban lefagyott és silányabb is lassan hajt ki. Nem tudom mi lehet az oka. Ezeken csak másod termés lesz majd.

Amit tavaly õsszel letettem más fajtából ágakat, vagy kevés gyökérrel még meg sem indult. Erre várok hogy mikor fog megindulni. Még a gyökeres ág sem indult meg szomoru
#6887
Igen. De az régi fajtákat vesz elõ, ha jól tudom.
#6886
Hetek óta kutatok egy olyan cseresznye után, ami a legkorábbi lehet, most találtam egyet, ami már szinte leérett Link Link Link
Az utolsó szemeken a mezei poloskák veszekednek Link
Virágozni nem virágzik elõbb szerintem, mert elmentem mellette 10 méterrel már milliószor, és nem tûnt fel tavasszal hogy elõbb nyílna.
Jövõre megfigyelem jobban mikor érik!

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-27 04:12:33

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

0.5 °C

na00

RH: 92 | P: 1024.6

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.