2024. november 30., szombat

Meteorológiai műszerek otthon

Adott napon: 
Keresés:
Műszer csatlakoztatása a MetNet-re
MetNet WS feltöltő: LINK 
MetNet WD feltöltő: LINK
MetNet cumulus feltöltő: LINK

Figyelem! Akinek Netatmo és Ruuvitag műszere van, az mostantól felkapcsolhatja a MetNet-re is!

Műszereim LINK

Csatlakoznál a légszennyezettség mérő állomáshoz? Olvasd el cikkünket
Kérdésed van ezzel kapcsolatban? Írj nekünk a legszennyezettseg(kukac)metnet(pont)hu címre.
#15308
Üdv... laza
Kérdésem az lenne, hogy nekem a szélmérõm és a kakas valamint a hõ és pára valamint légnyomásmérõm is, egybe van szerelve, így az árnyékolást egy fehér mûanyag kis vödörrel gondoltam megoldani, de nem vettem észre javulást és úgy érzem, hogy a déli 11-14h ig, nem mutatja a helyes értéket, mert attól vagy 3-4 fokkal többet mutat... zavarban
Igaz, így már árnyékot kap, na de a vödör fal vastagsága, nem több 1,2-1,5mm-nél valamint még nem festettem le a belsejét feketére, de a külsejét, bevontam próbából, alufóliával, mert amit találtam méretben itthon megfelelõ vödröt, az kívülrõl sötét kék színû volt, így jobban vissza kellene, hogy verje a nap hõjét... vidám Szóval, muszáj még feketére is lefestenem... ? zavarban
A pára mérõm is úgy veszem észre, hogy túl keveset mutat, szóval nem tudom, hogy mit kezdjek ezzel a gonddal... ?vidám
A kis vödröt, csak ráhúztam a mérõ eszköz tartó rúdjára, mert ezt találtam megoldhatónak, hogy az elem cserét is könnyedén meg tudjam oldani, ha az szükségessé válik. szegyenlos
A vödör alja, azaz végül is a vödör teteje, ami így lefelé néz, azt nem fedtem be, így a levegõ mozgás is biztosítva van alulról és pont a mûszer aljáig ér, így még a mérõ mûszerháznak a szenzoroknak a gyárilag pár résre vágott nyílás is látható alulról, ami így, az is árnyékolttá vált végül is. kacsint
De még mindig nem vált pontosabbá tõle a hõ és pára jelzõm, az is igaz, hogy a déli oldalát a déli házfal takarja, mert sajnos más és biztonságos helyet nem tudok biztosítani neki sajnos. zavarban
Gondolom ez is befolyásolja, de azért a fekete festés aggaszt, hogy vajon az mennyit javítana a helyzeten még. ?zavarban
A válaszokat elõre is köszi. nyelvnyujtas
#15307
Taki Úr! laza

Az árnyékolók lemosása megtörtént, csak úgy világítanak. kacsint

Sajnos nem tudtam az elemek cseréjével összhangba hozni, mert nem kaptam megfelelõ elemet. szomoru Jövõ héten felhajtok néhányat és hétvégén az elemcserét is megejtem.
#15306
Na igen, ez egy lényeges info... Azért a kancsó 2cm-es nyílásán nehezen megy majd végbe a párolgás.
#15305
Lik nincs rajta, de a talpazatba megy a csapi, a kancsó még úton.... kacsint zivatar
#15304
?? Soha ilyet nem tapasztaltam még Hellmannal. Még az 1mm alatti csapadékot is képes több napon át tartani. Lehet egy lyukas példánnyal leptek meg kacsint
#15303
Egy kis csapadékmérõ teszt:
Ma hajnaltól 19 óráig nem folyamatosan lehullott csapadék tekintetében a 3 csapadékmérõm tizedre pontosan azonos eredménnyel zárt. (6,0 mm) /WH-2080 automata csapadékmérõje, "zöldike" amelynek nem kör alakú a befogadófelülete, Helltaki/
#15302
Ja igen a szakaszos jeladásra értettem, 1-2 percenként., de egy egész elem életet nézve szinte állandó. nevet
#15301
Valószínû, de ki tudja, hogy 'Bubu mire gondolt. nevet
#15300
"1,5-2 perces állandó jeladást" : ez szerintem a periódus akart lenni.
#15299
Ezt a "1,5-2 perces állandó jeladást" honnan veszed? Egy mûszer adással töltött ideje típustól függõen a legtöbb esetben kevesebb, mint 1 mp! Ekkor az áramfelvételük 50-200mA, de csak erre a rövid idõtartamra. Utána visszafut a proci stand-by állapotra. A korszerû mikrovezérlõk ilyenkor 2-4uA áramot vesznek csak fel. A járulékos elektronika is fogyaszt valamennyit ilyenkor, de ez még mindig 100uA alatt van. Ez borzasztóan pici fogyasztást jelent.

Az alábbiakat már nem elsõsorban neked, hanem mindenkinek szánom:

Ha már processzorok. A legtöbb ilyen mikrovezérlõ a névleges feszültsége alatt is stabilan üzemel. A saját mûszerem kinti egységében alkalmazott proci -30 fokos hõmérsékletnél (mesterségesen elõállított hõmérséklet volt, szerencsére), 2,1V-ra esett elemfeszültségnél stabilan mûködött. Tudok olyan processzorokról, melyek 1,8V-nál is vígan elketyegnek. Ennél kisebb feszültségrõl mûködõ proci is létezik, de azt nem az ilyen amatõr mérõállomásokba teszik. nevet
Az említett mûszerem fogyasztása egyébként készenléti állapotban 4-6uA, adáskor maximális adóteljesítménynél (itt a hatótáv kb. 1,5km) 180mA (mindössze 0,6 mp-ig), míg csökkentett teljesítménynél (~300m hatótáv): 85mA. (A hatótávolság természetesen nyílt terepre értendõ).

Mezei tartós elemmel üzemeltetve (alkáli) betettem a fagyasztóba. Meddig bírta? Lehet tippelni! nevet Ha lesz rá idõm, kipróbálom ugyanezt lítium alapú elemmel is. Nagyon érdekel a végeredmény.

Teljesen mindegy, milyen elemmel üzemel a kütyü, az a tapasztalatom, hogy a gyártók a fagypont alatti képességeket kissé eltúlozva forgalmazzák a portékájukat. Még a lítium alapú elemek sem képesek megtartani a kapocsfeszültségüket és más paramétereiket huzamosabban fagypont alatt töltött idõ alatt. Márpedig a pontos mérés egyik alapfeltétele az elektronikus szenzorok esetében a stabil tápfeszültség. Szintén tapasztalat, hogy a fagypont alatti pontatlanság oka részben a tápfeszültség csökkenésébõl adódik.

Nem akarok szakdolgozatot írni a témában, de hosszan lehetne még ecsetelni a körülményeket, melyek meghatározzák a mûszerekbe tett elemek élettartamát.

A lényeg:

- egy mûszer soha nem attól lesz "jó mûszer", mert ritkán kell benne cserélni az elemet,
- nem szabad bedõlni mindennek, amit a gyártó állít a termékrõl (nota bene: eladó az egész világ!)
- a lítiumos elem jó, de nem csodaszer, mert attól a mûszer ugyanannyit fogyaszt, és ugyanabba az elemtérfogatba nem fér el több elektron (a jelenlegi technológia és fizika állása szerint), hogy tovább bírja az elem, csupán a hideget jobban viseli, mint az alkáli elemek.
- a mérések pontossága nagyban függ az elemek feszültségétõl. Nem célszerû megvárni a riasztást. Inkább félévente egy elemcsere, mint megvárni a riasztást, közben egyre csökkenõ pontossággal mérni (mármint, ha számít a pontos mérésre való törekvés).

Utóbbi pont igazolására egy kis matek. Az MPXA6115 típusú baroszenzor által mért légnyomás kiszámításához kell ez a képlet:

Vout = Vs * (0.009*P-0.095) + Error

Vout = a szenzor kimenetén mérhetõ feszültség
Vs = a tápfeszültség
P = a mért légnyomás
Error = a kalibráláskor mért eltérés elõjelhelyesen

Lehet számolgatni a tápfeszültség értékének módosító hatását, ha figyelembe vesszük, hogy a Vout értéke 850hPa-nál kb. 3,4V, míg 1050hPa-nál 4,3V. A reálisan elõforduló nyomásértéktartományhoz tartozó feszültségtartomány durván 0,6V!
1000hPa-nál kb. 4,1V a Vout értéke, ha a Vs = 5,00V.
Ki lehet számolni, hogy ez a nyomás mennyivel változik, ha a tápfeszültség lecsökken 4,5V-ra.

Tudom, hogy itt most elemrõl volt szó, és azok nem 5V-osak, de egy kis elgondolkodtató számításhoz ez egy jó példa. Ennél csak bonyolultabb képleteket kell alkalmazni azoknál a szenzoroknál, melyek precíziós hõmérsékletet és páratartalmat mérnek, elemes alkalmazásban. Az meg már tényleg eléggé ijesztõ.

Nem okoskodni akartam, csupán egy kis ízelítõt adni abból, hogy az elemek milyensége nem csak azon múlik, hogy a mit állít a gyártó, és milyen következményei vannak az elemek paraméterváltozásainak. Bocs a hosszért!
#15298
Elem téma: -ha már sokan utalnak, sõt linkelnek különféle márkákra, bár ugye ez már befolyásoltság ösztönzése, ami nem szép dolog.
Nekem egy elem-márka forgalmazó, azt mondta el egyszer; van egy olyan kiadványuk, már vagy két éve, ami például a lineáris lemerülést küszöböli ki, olyan elem, ami sokáig tartja a 1,65-1,45 feszültséget, majd ha elfogyott, akkor gyorsan lezár, kimerül. A neve talán találó xxx. Walkman LR6. Tehát a Cd-és szalagos kazettás zene lejátszókhoz készítették, hogy a kellemetlen nyávogást, bizonytalan Track olvasást kiküszöböljék.
Az ezek az érzékenyke adat-szenzorok és beltérik lassan eszik meg az elemet,nem kell bele Max-Power, csak jó minõségû, tartós elem. Alsó végletként jó a 100 ft.-os Lr6 Sky elem is 3-5 hónapig bírja. A fél- egy éves elemek, ha " extrémpower" is, merülnek a 1,3-1,15 volt felé, ami persze a hõingás miatt-hideg idõben még alacsonyabbra áll be, és adatvesztést okoz pár óráig is.Ezek még a 2-3 méteres távirányítókba még elmennek, pláne meleg helyen és csak napi 4-10 kattintással, nem pedig 1,5-2 perces állandó jeladásban.

#15297
Ez kétségtelen. Nem pont erre voltam kíváncsi.
#15296
Mert mindenkinek fontos, hogy folyamatos legyen az adatküldés és adatfogadás. nevet
#15295
P...sonic Extreme Powert használok 3 éve a WS-1600-hoz. Szinte pont évente kell cserélni így augusztus végén, szeptember elején. Teljesen megbízható, éppen a napokban villant fel az elemek lemerülését jelzõ ikon. Én ezt a fajta elemet tudom ajánlani!
#15294
Csupán egy költõi kérdés:

Miért olyan kapitális kérdés, hogy milyen rendszerességgel kell elemet cserélni a kinti egységben?
#15293
Én a wmr 200 állomásomba Energizer Ultimate lithium elemet használok. kép az elemrõl: Link 1.5 évig simán mennek a szenzorok de akkor is már csak azért cserélem mert "illõ 1.5 évente". Egyszóval nem kell spórolni az elemeken, állomásból kivétel után még távvezérlõkben évekig lehet használni.
Palfizze zoli van tölthetõ cr123a is. Link
#15292
Akkor meglesz az elsõ fürdése a Taki féle árnyékolónak.. vidám
#15291
Az elemcsere a hideg beállta elõtt erõsen javasolt. Új, õszi lítium elemmel az én állomásom kihúzza a telet, tavasszal ismét újak, ahogy Télember is írta.
Nem csak neked, mindenkinek:
senki ne legyen rest az elemcserét (évente 2x, õsszel-tavasszal) összekötni egy kis árnyékoló karbantartással is. A nyáron rárakódott por, korom, még ha alig látszik is, az õszi ködökkel nehezen lemosható szutyokká köt meg a fehér felületen. Langyos, mosogatószeres vízzel, a szivacs nem dörzsis felével érdemes átmosni, törölni. meglátjátok, mi dzsuva tud lejönni róla, ha tisztának is tûnik. Egy erõsödõ februári napsütésben a beszürkült árnyékoló tud 2-3°C-os felülmérést is produkálni. Ez a fajta lemosás is ajánlott évente kétszer.
Más.
Helltaki vs Hellmann: tegnap este WS szerint 0,5 mm csapadék hullott. Reggel korán indultam, most, hazaérve mértem (volna) csapadékot. Eredmény: Helltaki: 0,8 mm, Hellmann: csontszáraz, elpárolgott belõle a víz. Mivel egymástól 50 cm-re vannak egy állványon, alig hiszem, hogy abba ne esett volna. zavarban
#15290
Palfizee és Kimi! Köszönöm nektek is a tanácsokat, én is ilyenekre fogom cserélni a mostani elemeket. nevet
#15289
A 123A-s elem eleve 3 voltos foto elem. a leírt "ultimate litium" elem persze jó, a reklámnyelveken is.
Azért vannak még extra litium, pille könnyû elemek is, 7*-szeres energiával, aminek darabja nálam 1250 ft. Direkt foto masinákba ajánlják, hosszú vakuzáshoz is. laza
#15288
Én a Ws-ben még tavaly õsz közepe táján cseréltem elemeket, azóta bírják, pedig akad néhány hónap bennük.
Igaz a palfizee által ajánlott elem van a külsõ egységben.nevet
#15287
Szia!

Lithium elemet nem csak a hideg, hanem a szélsõséges hõmérsékletek miatt használunk, tehát a meleget is jobban bírja.(Davisekbe nem is lehet más elemet tenni, CR123A, asziszem ez csak lithiumosban létezik.)

AA és AAA méretû Energizer Ultimate Lithium elem normál áron a Tescoban 1000Ft/2db, akciósan meglehet kapni 7-800Ft között, én ilyenkor vásárolok pár garnitúrát.
Hogy mi a drága, nem a pillanatnyi ár dönti el!
Már régóta használok lithium elemeket, még nemtudom, hogy mennyit bírnak. laza (WMR200-am 1,5 éves korában adtam el, az elsõ garnitúra lithium elemekkel a szenzorokban.)WMRS200-am egy éve üzemel az elsõ garnitúra lithium elemekkel, még nem gondolkodom a cseréjükben. kacsint
#15286
Akkor még elég jónak kellene lenniük. Bár ugye a lejárati idõ is számít.
Ha elég okos a beltéri egység, be lehet állítani a fagy-riasztást is, és felér egy esti-hajnali csipogással. laza
#15285
Akkor én is ezt fogom tenni az elsõ fagyok beállta elõtt, biztos ami biztos alapon.
Köszi Neked is a tanácsot! kacsint

Kíváncsi vagyok mikor méri az "új" kis állomásom az elsõ fagyot.. nyelvnyujtas
#15284
Én minden õsszel az összes mérõben kicserélem az elemeket (lítiumot használok, a lecseréltek itthoni használatra még bõven jók), nem is volt még soha elemgondom.
#15283
Köszönöm a választ! nevet Májusban vásároltam az állomást, azóta vannak benne az elemek. Akkor megérett már a cserére?
#15282
Szerintem az érzékelõkbe elég a tartós, LR-6 elemek, a Lithium nagy kapacitású elemeket a fényképezõkbe érdemes tenni, ha nagy hideg van. Remélem a tél ellesz olyan -10-16 os abszolút vágányon, amit ezek a tartósak is elbírnak. (nem sok áramot vesz fel a jeladó, ezért felesleges a drága líthium.) Persze ha rég óta benne van érdemes még a novemberi napsütésben lecserélni, nehogy a jeges csikorgó fagyban kelljen szerelni a Bp.szállót. laza

#15281
Mivel lassan-laasan aktuális lesz így lenne egy kérdésem.
Az árnyékolóban lévõ szenzorban télire a nagy hidegekre való tekintettel(fõleg itt északon) érdemes elemet cserélni? Gondolok itt arra,hogy a sima tartós Energizer elemet cseréljem ki Lítium elemre? Valahol mint ha halottam volna,hogy téli hidegekben ez jobb.
#15280
Ha gondolod, privátban megadom a számomat, ennyibõl elég nehéz erre valami használható infót mondani!
#15279
Kifejezetten logger-ek számára készült a 9 tányéros, Kerekrobi is ilyeneket használ a Bükkben. Most más valaki rendelt 3 db-ot.
#15278
A 9 (?) tányéros árnyékoló mire szolgál? Arról a változatodról még nem hallottam. szegyenlos
#15277
Sziasztok!

Ma délután fel lett szerelve a Davis a helyére, de a ventilátor az árnyékolóban sehogy sem akar elindulni. Ha valaki leírná, hogy mi lehet a probléma azt megköszönném!
#15276
Amíg a család 3/4-e strandon volt, én egy kicsit odapörköltem a melónak. A hétvége termése, nekik már van gazdájuk:

beillesztett kép

#15275
Vannak azért kivételek az amatõr mérõállomások piacán, csak keresni kell.
#15274
Hát a gyártóknak az a lényeg, hogy garanciális idõszakban ne vidd vissza, és sokat bírjon. Tehát az esõ, kosz kevésbe menjen be, ebbõl adódik a zárt felépítés szerintem. Nem céljuk a pontos mérés, mert átlag embereknek készül, mint tájékoztató készülék, és nem mint mûszer.
#15273
A gyõri találkozón az elõadáson beszéltem az érzékelõk tehetetlenségérõl, ill. arról, hogy miként sikerült kompenzálni ezt a saját fejlesztésû mûszerem esetén.
Némi megrökönyödést keltett, hogy miként jön a képbe a szántóföldi permetezõk porlasztóinak zárószûrõje. Ott sajnos nem tudtam ezt a két fotót bemutatni, most pótolnám ezt.

A két fotón látszik ez a szûrõ (a másodikon a szenzor is valamennyire a szûrõben). Ebbe helyeztem bele a T/RH szenzort, ami így közvetlen kapcsolatban van a környezeti levegõvel, szemben a gyári állomások dobozba épített szenzoraival.

Link
Link

A tehetetlenség közel a korábbi 1/4-re esett vissza az elsõ tesztelések alapján. A tavaszi kalibráláson tett mérések alapján a WS-ek közül egyedül a 8035IT-nél gondoltak arra, hogy az érzékelõ doboza átszellõzzön. Ez volt a legfürgébb állomás, a többi csak kullogott utána. Elgondolkodtató, hogy a gyártók miért nem foglalkoznak ezzel.
#15272
Én ismerem õket, elõször a Helmannt tõlük akartam rendelni.
Nem ajánlott kategória ez a cég telefonon nem lehetett õket elérni munkaidõben.

Hiába próbálják a honlapon át sugallni hogy milyen nagy cég. Egyébként vagy 4-5 honlapot mûködtetnek azonos tartalommal, más cégnév alatt aminek nem tudom mi értelme, bár ez már NAV területe szerintem.
#15271
Imre, Szilvi: Köszönöm! nevet
-------------------
Nem sok esõ esett tegnap, de azért sikerült felavatni a Helltakit. Éjjel volt egy rövid záporesõ.
1,1 mm-t gyûjtött össze.
A "zöldike" is pontosan ennyit. (1,1 mm)
A WH-2080 automata csapimérõje 0,9 mm-t, de azt tudni kell, hogy 0,3 mm után billen egyet. 0,3...0,6...0,9...1,2 mm stb.
#15270
Gratulálok, és sok jó mérést vele! kacsint
#15269
Gratulálok Peti A Helttakidhoz! nevet
#15268
Sziasztok!
A mai naptól új csapadékmérõ segít a csapadék minél pontosabb mérésében.
Íme a "Helltaki" Gyõrújbaráton: Link
nevet
#15267
Ki ismeri õket?
Link
#15266
Adatsoraim nincsenek, sok mindent méricskéltem már, de sütõt még nem. nevet
Ami miatt érdemes árnyékoló nélkül mérni az az, hogy maga a sütõ hogy melegszik légkeveréses módban, és hogy anélkül. Azért kellene mert az eddig mért két idõt nem egymáshoz kellene hasonlítani, hanem az árnyékoló nélküli két méréshez. Lehet, hogy az jön ki, hogy légkeveréses módban a sütõ 6 perccel lassabban melegszik, mint nem légkeveréses módban, így az általad mért 5 percbõl akár a fordított következtetés is kijöhet, hogy "szél" esetén gyorsabb az árnyékoló (csak a sütõ jóval lassabb).
#15265
A soraidból azt olvasom ki, hogy van tapasztalatod a sütök karakterisztikájának vizsgálatából. Ha netán mérési adatsorokkal is rendelkezel, megoszthatnád velünk, és én is kapnék összehasonlítási alapot a méréshez.

Továbbra sem akarom árnyékoló nélkül kimérni a sütõt. Nem arra vagyok kíváncsi, ami nyilvánvaló: árnyékoló nélkül hamarabb beáll az érzékelõ, hiszen az árnyékolónak is van tehetetlensége.
#15264
A sütõ saját karakterisztikája nagyon módosít a mérésén. Légkeverés nélkül a sütõk tipikusan alul és és felül melegítenek, így az árnyékolót be tudja fûteni pillanatok alatt, miközben még jelentõs mennyiségû anyag hideg marad: sütõ oldalai, ajtaja, hátsó fala, ventilátor stb.
Légkeverés esetében viszont az egész sütõ majdnem egyenletesen melegszik viszont jóval lassabban, mivel ugyanaz a villamos teljesítmény jóval nagyobb tömeget melegít, tehát az árnyékolóban is lassabban fog melegedni minden. Az egész így szerintem egy jópofa kísérlet, de az eredménye nem használható. Azért ha folytatod oszd meg velünk a tapasztalatokat, szerintem egy árnyékoló nélküli melegítés (ahogy 21es írta) eredményeit felhasználva már okosabbak leszünk.
#15263
Mivel mindkét esetben infratartománybeli sugárzásról van szó, csupán az elõállítás módja különbözik, így kifejthetnéd, mi lehet az általad vélt eltérés.
Pestszentlõrincen a termokamrában is villamos fûtõbetét+ventillátor kombinációval kalibrálnak, errõl neked is volt alkalmad meggyõzõdni. Igaz, hogy egy konyhai sütõ nem egy Vötsch kamra, de az elv azonos, és ez a lényeg.
Ráadásul én nem kalibráltam, csupán utána jártam annak, hogy miben más a mérés áramló és nyugodt levegõben. Az eredmény pedig ellentétes volt a közhiedelemmel.
#15262
Érzésem szerint meg ketten. laza
#15261
Érzésem szerint mindhárman tisztában vagyunk a két dolog mibenlétével, aggodalomra nincs ok. nevet
És én sem véletlenül bátorkodtam glider felé sugalmazni azt, amit...
#15260
Azért a napsugárzást, szélcsendben-szélben nem kellene összekeverni a sütõ légkeveréses-légkeverés nélküli melegítõ hatásával. Szóval óvatosan a sütõtesztekkel. kacsint
#15259
Tudtam, tudtam, valami hiányzik; boldog névnapot Lajos! nevet

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-30 08:40:24

Kõszeg

4.3 °C

00005

RH: 80 | P: 1032.8

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.