2024. november 27., szerda

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#6785
Akkor hagyom érintetlenül. Talán nem lesz kár. A két házfal cca. 10 méter,talán megvédi. kacsint
#6784
Ha folyamatosan egész éjjel permetezed, akkor a sima víz is elég.
Ha meg kimész éjjel, lepermetezed és ott hagyod, akkor egyik sem jó.
#6783
Különben volna egy bugyuta,de kíváncsi kérdésem, elõtérben a kémia-fizika;
- esetleg megvédhetõ- e a fagytól a gyümölcs a sós víz,- vagy a cukros víz permettel az a bizonyos hajnalon? (-3-6 fok) nyelvnyujtas

#6782
Szép életerõs hajtások, virágok. Ha nem volt metszve, akkor fenntartó tápanyag utánpótlást feltétlen megérdemel. Kötõdés után inkább a Kálium-Foszfor tartalmú makróelemeket beöntözve, levélen keresztül pedig a mikroelemeket , Vas, Mangán,Cink, ecetere = Wuxal általános permet.

Csókkirály;
Azért várjunk még vagy 3-4 hetet, majd ha elmúlnak ezek a hidegek, és látszik a rendes kötõdés, akkor nyúlj hozzá.
A meggyem, virágzás vége felé. Látszik a kötõdés, de félek az elkövetkezõ hideg,ködös reggelektõl. Talán a csészelevél még megvédi a megfázástól.
Link
laza
#6781
Az egyetlen, és metszetlen körtefa.Link
Link
#6780
Akkor idén jól megritkítom a szilvát hátha több barack marad.
#6779
Hát jó, akkor várunk..rügyek duzzadtak.. esõ volt a héten. Majd lesz valami nevet
Közben virágzik a szabadföldi futós eprünk: Link
Szépen van rajta, annyira sûrû a 2éve ültetett, hogy a gaz se nõ közte nevet
#6778
Szerintem csak idõ kérdése. Nálam 1-2 éves dió csemeték ragadtak be. Igaz az egyik mintha már mocorogna.

Link Virágzik a borsó. nevet
#6777
Üdv!
Bergeron sokadik felvonás..még mindig nem hajtottak ki a 2. éves csemeték.
DE: az egyik törzsén ,az oltás felett valami alvórügybõl 4-5centis hajtás indult meg. Ha ezt meghagyom idõvel fává cseperedhet?
Lehet, hogy azért nem hajtanak, mert a fûkaszával a kérgüket megsértettem? (A friss hajtás a sérülés alatt indult el,de az oltás fölött. 99%, hogy a nemes rész jön.
#6776
Kiadták a fagyriasztást holnapra az ország legnagyobb részére.
#6775
Még egy észrevétel; a szilva mag csak majdnem fele a sárga barack magnak, a "csonthéj" kinevelése is kevesebb energiát emészt fel. De mivel több a szilva kocsányon lógva, szinte követelik a tápanyagot.Sok lúd disznót gyõz...
A barack leesésrõl még; a kocsány megkapja a központi parancsot, leáll a kötõszöveti tápanyag csatorna, ellágyul,és végül a saját súlyától leesik a zöld barack. Esetleg a szél is rásegít.
#6774
köszi a választ!
#6773
Az a "holdsarlósság" jele a termés ritkulásnak. A magház egyik oldala elsorvad,a másik oldalán még vastag és zöld a gyümölcshús.Nem tudom ezt én se hová sorolni, ez a fa reakciója. Talán ez a hátránya az egy törzsön eltérõ gyümölcsöknek. A szilva késõbbi érésû, és erre áll rá a fa. Talán tényleg érdemes lenne a szilvák erõteljes ritkítása, kicsípése.
#6772
Nálam a fa két fele kb 7 nap késéssel virágzik. A kajszit lepermeteztem moníliával virágzáskor, ez a szilvát bimbós állapotában érte.
A kajszin 4-5 kis barack is található egymás mellett. Ezek aztán ahogy növekednek szép lassan leesnek, amíg 1-2 nem marad. Ja, a leesõ kisbarackok épnek látszanak, nincs nyoma betegségnek, nem száradnak le, csak épp leesnek...
A gond ott van, amikor már az az egy barack is leesik 3-4 centis nagyságú korában és a leesõ barackok gyakran "holdsarló" formájúak.

Bezzeg a szilva. Azzal történhet bármi, mindig rogyásig van.
#6771
Ha a monilija gomba fertõzés elérte a farészt, a fa mézgacseppel próbálja megállítani a terjedését. A kajszinak, cseresznyének általában sikerül, a meggynek gyakran nem, de legalább is fajtafüggõ.

Sajnos a gyümölcsös (is) teljes embert igényel. Nem lehet a kötelezõen szükséges monilija elleni védettség nélkül hagyni a meggyet, kajszit virágzás alatt. Ehhez megfelelõ vegyszer és eszköz (motoros ventillációs permetezõ) kell.
Sajnos a csütörtök - pénteki permetezés és a vasárnapi esõ után hétfõn, vagy kedden permeteznem kellett volna. A kocsimat két hete összetörték parkolás közben és a járulékos kár több család általam kezelt gyümölcsöse. Egyszerûen nem tudok eljutni A-ból B-be. Talán holnap délelõtt. A meggy szirmain már látszik a barnulás, a monilija fertõzés. Ha a szirom idõben lehull, nincs baj, ha nem, bakfitty.

Szerk: A növekedés/termés mennyiség paraméterrõl: Az 5. éves villamoskörte fáim tavaly termettek elõször érdemi mennyiséget. A korábbi 50 - 70 cm-es hajtás növekedés helyett a tavalyi 15 - 20 cm-es volt.
#6770
Igen, a monília kapta el a vékony hajtás végeket. 15-30 cm.-es lemetszést alkalmaztam, az egészséges levelekig. Sajnos elmaradt a virágzáskori permet, mert beteg voltam..és még vagyok. Elõtte volt még a piros bimbós korban.Most tegnap megkapta a Topas szert a meggy-cseresznye-szilva fa is. Azoknál nincs probléma.

A termés ritkításról az a véleményem, várjunk vele, nagyon szeszélyes még a hónap idõjárása. Talán majd akkor, ha beindul az erõteljes hajtásnövekedés és a fa hormonjai egyensúlyt keresve ledobja a felesleget. Persze olyan esetben, ha nem volt hozzányúlva tavaszi alakító metszéskor,csak úgy marad teljes termõ hosszúságban az ág, nincs késztetése arra, hogy hajtást növesszen, hanem a gyümölcs kinevelésére fordítja az energiát. Jó lenne eltalálni sok gyümölcsnél még az asszimiláló lombfelület- gyümölcsszám arányt is. ( zamatos,édes- vízízû,savanyú).
nevet
#6769
Majd látod, hogy mennyi maradt, kell-e esetleg ritkítani?

Az õszibarack ritkításáról olvastam valamelyik szakkönyvben:
1. A legjobb tudásunk szerint megritkítjuk az egész fán a megkötött gyümölcsöket.
2. Ezek után azonnal a fán maradt gyümölcsök felét eltávolítjuk.
Az ember sajnálja, de nem szabad: az összes gyümölcstömeg alig csökken, de a fát nem terheled túl.

Kajszinál, ha túl kevés a megmaradt barack, lehet, hogy a monilija vitte el. Az totálkárt is tud okozni (olyan, mint ha leforrázták volna a fát), a szilvát a legritkább esetben károsítja. Szilva/kajszi vegyes fa: valószínû, hogy nem azonos a virágzási idõpont. Ha az egyik nem köt rendesen az idõjárás miatt, a másik még teremhet. Ha nem járnak a méhek virágzáskor (hûvös, szeles idõ), alig lesz kötõdés.

Nagyon fontos, hogy virágzáskor permetezz monilija ellen! Az éppen elhullatott szirmú fát is megtámadja még a monilija.

Tavaly nálam kb. 90%-os fagykár érte a kajszit ("tavasszal" a virágzás elõtt elfagytak a bibék), a termés azért nem a szokásos tizede, hanem kb. negyede lett. Az idén már látom, hogy ritkítanom kell majd, nehogy letörjenek az ágak. Az idén úgy látszik, hogy nem kell tartanom attól, hogy a lekvárkommandó teljes egészében ráteszi a kezét a kajszimra: páleszre is fog jutni belõle. Ha a fagyosszentek is jóindulatúak lesznek.

Szerk: ha szükséges lenne és nem ritkítasz, pl. a sûrûn álló gyümölcsök lelökik, leszakítják egymást a fáról, akkor, amikorra már meglehetõsen sok energiát fektetett beléjük a fa.
Ha úgy látszik, hogy a gyümölcsök a növekedésük során nem fogják érinteni egymást, általában nem kell ritkítani.
#6768
Most nyilván nem fogok pontos számokat mondani, de a több 100 kis termésbõl marad minden évben kb 50 szem(igaz nagy) barack. Ezt az 50 szemet szerettem volna feltornázni laza
De, akkor a fa ezek szerint csak ennyit bír (sóhaj)
Lehet az a "baj", hogy a fa 1/3-da szilva, abból viszont minden évben annyi van, hogy nem tudunk vele mit kezdeni.
#6767
Lehet, hogy volna, de szerencsédre a fa ledobja azt, amit már nem tud kinevelni. Az idei évben így is ritkítani kell majd, ha nem akarod, hogy letörjenek a fád ágai.
#6766
A kajszim most is mint minden évben rengeteg virágot hozott, így most kis barackok tömkelege van a fán. Viszont minden évben ezen kis termések 70%-a leesik a fáról(ha ritkítok akkor is). Nincs olyan szer, ami segítene ezen termések fán maradásán??
#6765
Ogmet családja Nyírszõlõsön tart 1-et, kérdezd meg õket, talán már vagy egy éve is megvan nekik.
#6764
A hajtáshervasztó csak az almaféléket támadja meg, azon belül is fõleg a körtét. Ez biz monilija. Elmaradt, vagy nem talált célba a permetezés.

Szeke: A birka lerág mindent, nem csak a füvet. Nem csak lenyírja a füvet, le is tapossa. Ha olyan az idõ, bele a sárba. Amúgy mit csinálnál a birkával vegetációs szezonon kívül?
#6763
Kérdezném, hogy valaki tart-e birkát? Az fordult meg fejemben, hogy a fûnyírást birkára bíznám.
Csöndes is, nem zabálja sem a benzint, sem a villanyt ráadásul még vicces is. Mekkora terület kell minimálisan egy birkának?
#6762
Pár képeim:
Szõlõ 03.31
Link
és most;
Link
Malinga emléke meggy, óriási kiterült szirmokkal;
Link
Végül egy kórkép, találós kérdés 1.hajtáshervasztó darázs, 2. vagy a jó öreg monília?
Link
nevet szomoru
#6761
[szõlõ:]
Link

[kérlek a következõkben ügyelj rá, hogy a link mellé - legalább egy minimális - leírás kerüljön! ervin]
#6760
Nálam a fenyõfára kattantak rá a méhek. A friss rügyek termelnek édes, ragacsos folyadékot (le is csöpög a földre), ez ellenállhatatlan a méheknek és a rovaroknak. Szinte zengeni szokott a fa, amikor délután hazaérek a melóból.
#6759
Balassagyarmat:
retek

beillesztett kép



cseresznye

beillesztett kép


Sajnos kapott egy esõs, hûvöskés napot (délelõttöt), remélem megúszta.
Tavaly április 25-e környékén volt hasonló állapotban, három hét az idei év elõnye.

dinnye, kelbimbó, egyelõre "mobil" formában

beillesztett kép



Összes: Link
#6758
Repce az egész világ Link Link Link Link Link Link Link Link Link
#6757
A M-J fajta gyökerezési problémáiról még egy kis adalék: Bújtatással próbáltam egy új tõkét létrehozni két éve. Egy év nem volt elég arra, hogy az új tõke a saját fenntartásához szükséges gyökereket fejlesszen. Ehhez részben hozzájárult az aszályos év is. Nem véletlen, hogy nagy növekedési erélyû alanyfajtára javasolják oltani.

#6756
Mathiász Jánosné muskotály dugványokhoz ma fértem hozzá, így hozzácsatolom elõzõ hozzászólásomhoz. Jó kis áprilisi tréfát ûzött a szakirodalommal, hiszen a szõlõdugványok ált. eleve erõs talpgyökeret növesztenek, itt 1-2 kivételével a földfelszín alatti elsõ rügybõl növesztette és 2 kivételével nem volt talpgyökere (bár elképzelhetõnek tartom, hogy a cserép alján lévõ homokos kavics nem tetszett neki hány ). Ez egyébként elégséges magyarázatot ad a fajta gyenge növekedésére és rossz vízháztartására. Link
#6755
Tavaly próbálkoztam vele elõször.. Ez lett belõle: Link (a többi káposztaféle: Link )

***

Lujó - a január végi havazás elõtt - Békéscsabáról kiváló minõségû Hamburgi muskotály és Mathiász Jánosné muskotály szõlõvesszõket hozott tõlük nekem, amelyek gyakorlatilag olyan eredési arány produkáltak, amelyre az én praxisomban nem volt még példa - gyakorlatilag hibátlanul meggyökeresedtek (a tavalyi Chasselas dugványt is lepipálta). Ezért nem gyõzöm megköszönni a hozott vesszõket. Hogy nem a levegõbe beszélek, mindent ledokumentáltam (részletesen a facebook-on: Link ), íme:
- Hamburgi muskotály kiültetés elõtt - kiszoktatás a napfényhez: Link ( Incit-8 gyökereztetõ hormonnal kezeltem, majd homokos kavicsos keveréktalajban gyakorlatilag hibátlan eredést értem el (egy kivételével mind gyökeres volt). Ezzel a módszerrel a szõlõ fél évet nyer, másfelõl jóval magasabb a gyökeresedési arány. A napokban ültettem el annyit, amennyire szükségem volt, a többit szomszédoknak-ismerõsöknek adtam oda)
- Gyökeres Hamburgi musk. példányok: Link
- Az egyik Hamburgi musk. szõlõdugvány gyökérrendszere: Link (a gyökereztetõ hormon miatt nemcsak a ledugott rügyek mentén (körkörösen) jelentek meg a gyökerek (mint normál esetben), hanem a vesszõ bármely részén. Az erõsebb gyökérrendszer jobb vízgazdálkodást és erõteljesebb növekedési erélyt ad)
- Mathiász Jánosné muskotály dugványok: Link
#6754
Elmúlt 10 óra, derengõ napsütésre elindultak a méhek. Van még munkájuk. Az utcai sárga virágos szúrós cserjén sokan vannak, de 5 méterre a meggyfán alig. Becsempésztem egy két levágott virágbogot, és betettem a meggyfa közepébe. nyelvnyujtas
#6753
Nálunk a tavalyinál aligha lehet több szilva, sok karvastagságú ág bánta a bõ termést.
#6752
Az idén az akácfákon is szilva fog teremni. Szerintem már áprilisban be kell jelentkezni a szeszfõzdékben, hogy novemberre idõpontot lehessen kapni.
#6751
Az elkövetkezõ egy hétben amennyi esõ várható felénk, csak a moníliának lesz jó, a még virágzó cseresznyéket betegíti majd meg.
Bár olyan még nem volt hogy a cseresznyéken ne legyen annyi hogy a fele rárohad úgy is, úgyhogy nem félek hogy nem lesz cseresznye.
Különben a barack, szilva és a cseresznye virágzás ennél tökéletesebb nem is lehetett volna errefelé, amennyiben nem jön fagy vagy egy fél megyényi teniszlabda nagyságú jég, rekordtermés lehet a fákon.
#6750
Szeke; privi ment. Válasz?
#6749
Fûtetlen fólia alatt vannak, tehát a hõingáshoz szokva vannak.
#6748
Orgona vs. aranyvesszõ:
2013. május 2.: Link
---
A karfiol szerintem mehet ki nyugodtan, annyira nem kényes a hidegre. De mint minden más, ami üveg alatt vagy lakásban nevelkedett, igényel pár napos szoktatást a hideg éjjelekhez.
#6747
Hát igen. Ez már nekem is szöget ütött a fejembe. A májusi orgona két okból lehet májusi. Az egyik, hogy behurcolt növény, és eredeti élõhelyén valóban májusban virágzik. A másik, hogy régen valóban csak májusban virágzott. Teszem azt a 18. sz. végén lehetett annyival hûvösebb az éghajlat itt, hogy ez így lehetett.
#6746
Node!
Olyat sem láttam még, hogy az orgona és a barackfa egyszerre virágzik, pedig:
"Orgona ága Orgona ága,
barackfa virága.
Öltözzetek új ruhába,
anyák napja hajnalára,
illatosan!"
Május elsõ vasárnapja anyák napja, hát nem tudom milyen barack az amelyik akkor virágzik.
Vagy régen olyan hûvös idõk voltak, hogy május elején virágzott a barack?
De akkor az orgona még késõbb kellett hogy virágozzon.
#6745
Karfiol palántát a kísérõleírás szerint áprilistól helyre lehet ültetni. Valakinek esetleg van tapasztalata karfiolilag? Elõször próbálkozok vele.

Nemigen láttam még olyat, hogy az aranyvesszõ és a májusi orgona egyidejûleg virágozzon. Most viszont igen. Apropó, ha így haladunk, akkor lassan márciusi orgonának kell majd hívni ez utóbbit...
#6744
Reménykedek én is. Alig szél van, du.17 után megy a Topaz permet+Wuxal lombtrágya a csercsire,meg a szilvára,meggyre. Totál virágzás van, csak az a Malinga meggy van késésben, igaz késõbbi fajta is. A szilva Csacsaki, vagy ahogy írtad lepotica... Tavaly csak 10-15 szem volt, de most 5-szörös virágmennyiség van rajta. vidám
#6743
Gyönyörû tavasz ez, a gyümifák virágzásához száraz, meleg idõ. Szinte egyszerre virágzik minden, pl. a szilvánál a határozottan késõbb virágzó Berci (besztercei) utoléri a veres, cacansca lepotica, stanley fajtákat. A monilia elleni védekezést azért nem hanyagoltam el, fõleg a most kezdõdõd pándy meggy virágzása lehet izgalmas.... Bámulatos tavasz ez , szerencsére most is a fülünk mellett zúgott el az igen hideg levegõ. Hátha összejön, szerencsénk lesz!(Nem lesznek kártevõ fagyok)
#6742
Március 30.képek:
Malinga emléke meggy
Link
Érdi bõtermõ meggy, mindkettõ ön termékeny;
Link
Valamilyen jugó szilva, megnyúlt nagy;
Link
Szõlõ fakadásban;
Link
Futórózsa hajtás;
Link
vidám
#6741
Itt Érsekújvárban is sok minden kivirágzott. Az aranyesõ meg az ibolya már elvirágzik, de viszont az orgona egyre jobban hajt ki és a bimbók is kezdenek már megjelenni rajta. Elég elõre van a természet fejlõdése most a korai tavaszkezdés miatt. A termések is hamarabb beérhetnek majd ha ilyen gyorsan folytatódik a növényzet fejlõdése. Pár szép képet felteszek ide a metnetes galériába.
Összes kép itt található a facebookos galériámban: Link
#6740
Náluk is egyre több repcetábla borul virágba Link Link Link Link Link Link
Pedig ha megkérdeznénk 100 meteorológust, 100 klímakutatót, 100 egyetemi tanárt és 100 kertészeti egyetemet végzett szakmabelit, akkor akkor ebbõl 399 azt mondaná, hogy õõõ hát Szeged az ország egyik legmelegebb, legnaposabb vidéke, meg még attól délre tejóég ott a repce 1 évvel elõbb virágzik, mint itt nyugaton, a hideg, hûvös, csapadékos, késõn tavaszodó, kevés napfényû majdnem Alpokalján Link Link Link Link
És ez 10 évbõl 9-szer így van.
Persze vannak fajták között eltérések, meg egy 20-22 fokos napon az sem mindegy hogy reggel fotózom van délután, de a szakemberek még annak a lehetõségét sem adnák meg, hogy amikor Szegedtõl délre a késõi repce virágzik, itt a korai elkezd.
#6739
A két év átlaga átlagos. Tavaly két hét késés, idén két héttel elõbbre az átlagnál. Cseresznye, körte virágzik, holnapra már full, vörös szilva már sziromhullató. A kajszi várja az utolsó fagyosszentet. Ha addig kimarad a fagy, az idén barack és villamoskörte páleszt fõzök.

Szerk: A repce minden közút mellett virágzik. Valahol Ámerikában gyártottak egy génmanipulált gyomirtóra rezisztens fajtát: próbálja meg ott kiirtani az utak mellõl valamelyik nagytudású azok közül, aki engedélyezte.
#6738
Peti80 kollégánk két fotója a Délmagyar és a Kisalföld oldalán!
Gratula!
Link
nevet
#6737
Tavalyhoz képest közel egy hónappal elõrébb járunk (Balassagyarmat). Most: Link Akkor: Link (utóbbinál ahol 3 kép van, ott rendre április 7, 21, 28-án készültek a épek, ahol csak kettõ, ott 7, 28-a)
#6736
Már virágzik a repce a felénk. Link
Nem emlékszem ilyenre még, hogy ilyen korán virágzott volna a repce.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-27 01:23:58

Ercsi

2.1 °C

27000

RH: 78 | P: 1022.2

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.