2025. május 11., vasárnap

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#6796
Hozzáértõktõl kérdezném, nagyjából 1 hete rágásnyomokat fedeztem fel a hagymák levelén. Egyre többet károsítottak azóta, volt, amelyiket földig lerágták. A hét vége felé találtam meg az elsõ 'tetteseket': fekete, erõsen szõrözött álhernyók. Mivel lehet, ha lehet ellenük védekezni? Csak egy kisebb, kerti veteményesrõl van szó.
#6795
Mit használsz a monilia elleni utóvéd felszívódó szerként? (nálam is elkelne valami, cseresznye, kajszi, meggy)
#6794
Szevasz Bölke! Szerintem nyugodtan ültetheted! Én is ültetném már kifelé, de valamiért nagyon vissza vannak maradva. zavarban A palántáim közül csak az újonc lila karfiol néz ki valahogy.
#6793
Kajszi: ha nem történik vele érdemi káresemény, rekord termés várható. Monilija ellen sikerült megvédeni, ezrelék nagyságrendûnél kisebb a fertõzött, elpusztult részek aránya. A hét végén még megkapta az utóvéd felszívódó permetet, eztán csak a fagy, vagy a jégverés akadályozhatja meg a barackpálinka fõzést. A lekvárkommandó nem tud annyit lefoglalni, hogy veszélyeztesse a páleszt.

Meggy: nem találtam monilija kártétel nyomot sem. Éppen látszik a tömeges kötõdés, leforrázottnak látszó részek nincsenek, de vizes, még a le nem hullott szirmokról átterjedhet a fertõzés. Az idei termés rekord köröli is lehet, de a monilija még 80%-os gyümölcsátmérõnél is letarolhatja. Akkor az ágak akkor már nem fertõzõdnek, csak hideg, esõs idõjárás esetén a gyümölcsök.

Szilva: A vörösszilvához és a beszterceihez már kezdhetem gyûjteni az alátámasztó karókat, a stanley-hez csak azért nem, mert nem hajlamos törésre. Ami még tönkreteheti, pl. egy tafrina gombafertõzés túlságosan vizes idõben, a "bábaszilva". Amíg a fertõzésmentes gyümölcsök kisujjköröm méretûek, a fertõzött többszörösére dagad és elgörbül, vagy megnyúlik és felfúvódik, mint egy babhüvely.

Cseresznye: Germesdorfinál még nem látszik a kötõdés aránya. Korábbi fajta csak a szomszédaimnál van. Az õ fáikat 90%-ban a rigók szüretelik, a germesdorfiból a környéken annyi van, hogy nem gyõzik. Jut is, marad is. Pálesznek is, mert kaptam Szarvason egy kb. 20 éves fát.

Körte: Tíz vilmoskörtém most kezd érdemben teremni. Már a virágzás vége felé permeteztem méhekre ártalmatlan rovarölõvel a hajtáshervasztó darázs ellen. Kaptam melléjük az elõbbi cseresznyével együtt még húsz öreg körtefát egy nyaralóban. Körténél sem tud semmilyen befõtt, vagy gyümölcslé kommandó kárt tenni a pálinkában.

Alma: Csak egy-két napja van teljes virágzásban. Nem tudni, hogy a kötõdéshez elegendõ-e?

Minden megkapta a monilija elleni utóvéd felszívódót és a méhkímélõ rovarölõ szert.
Jó esély van arra, hogy az idén a családi speiz több évre fel lesz töltve befõttel, lekvárral, lével és pálinkával.
#6792
Áthelyezve innen: Bioszféra (#33173 - 2014-04-14 14:19:21)

Köszönöm a meghatározást. Ma már maguktól "elhervadtak" tekinttettel a borzasztó alacsony páratartalomnak, és a szárazságnak. ( persze egy héttel elõtte belocsoltam a meggyfa tányért olyan 10-20 liter vízzel, onnét kaptak erõre.
laza
#6791
Áthelyezve innen: Bioszféra (#33172 - 2014-04-13 14:04:50)

Kerti tintagomba.
#6790
Áthelyezve innen: Bioszféra (#33170 - 2014-04-13 07:30:5laza

A sárgabarack csúcshajtás metszés után;
Link
szõlõ;
Link
cseresznye;
Link
dióka; a baloldali levélen egy fürkész darázs. (hasznos rovar)
Link
és végül a gombászolóknak egy kép, a 4 éve elhalt selyemakác fa bent maradt tönkjérõl még mindig hajtanak ki gombák. Milyen fajta lehet? Kerti susulyka-félére gondolok;
Link
nevet


#6789
Áthelyezve innen: Bioszféra (#33169 - 2014-04-11 15:49:46)

Nem vagyok zöldség termelõ, tavaly csak két három palántát vettünk,de a napos oldalon is alig fejlõdtek a két ház közti huzatban.Paprika úgy szintén, inkább a piacon veszem meg, amúgy sincs hely nálunk.
A kihelyezett cserepes muskátlik is érzik a hideget,(reggel 4-6 fok) csak a lila akác, tulipán virít szépen.
nevet
#6788
Áthelyezve innen: Bioszféra (#33168 - 2014-04-11 15:04:41)

Igen, az április normálisnak mutatjkozik eddig, remélem egy kicsit több esõ lesz azért a hónap közepétõl, amire most nagy esély van. Amin még ledöbbentem, hogy a repce is már bõven virágzik. A paradicsom kiültetésén azért még gondolkodom. Te foglalkozol parival?
#6787
Áthelyezve innen: Bioszféra (#33167 - 2014-04-10 18:28:09)

Aha? Épp most húzódik fölénk ez az átkozott hidegcsepp, és kitart jó ideig. Most lesz a visszarendezõdés, lehet hogy elvész az a két hét elõny.
Link
#6786
Áthelyezve innen: Bioszféra (#33166 - 2014-04-10 11:21:15)

Ez döbbenet: virágzik az orgona és a cseresznye már a virágzása végefelé közelít. Pont két kéttel sietett elõre a természet.

Már azon gondolkodom, hogy a paradicsomot is kiültetem, mert már a tavalyi magok is kikeltek és fejlõdik szépen. Április végére Nyugat-Európa fölé 1200-1500 méteren -4,-6 fokat jeleznek elõre, mondjuk az szélcsenddel okozhat bajokat, de most valahogy úgy érzem nem lesz már nagy fagy.
#6785
Akkor hagyom érintetlenül. Talán nem lesz kár. A két házfal cca. 10 méter,talán megvédi. kacsint
#6784
Ha folyamatosan egész éjjel permetezed, akkor a sima víz is elég.
Ha meg kimész éjjel, lepermetezed és ott hagyod, akkor egyik sem jó.
#6783
Különben volna egy bugyuta,de kíváncsi kérdésem, elõtérben a kémia-fizika;
- esetleg megvédhetõ- e a fagytól a gyümölcs a sós víz,- vagy a cukros víz permettel az a bizonyos hajnalon? (-3-6 fok) nyelvnyujtas

#6782
Szép életerõs hajtások, virágok. Ha nem volt metszve, akkor fenntartó tápanyag utánpótlást feltétlen megérdemel. Kötõdés után inkább a Kálium-Foszfor tartalmú makróelemeket beöntözve, levélen keresztül pedig a mikroelemeket , Vas, Mangán,Cink, ecetere = Wuxal általános permet.

Csókkirály;
Azért várjunk még vagy 3-4 hetet, majd ha elmúlnak ezek a hidegek, és látszik a rendes kötõdés, akkor nyúlj hozzá.
A meggyem, virágzás vége felé. Látszik a kötõdés, de félek az elkövetkezõ hideg,ködös reggelektõl. Talán a csészelevél még megvédi a megfázástól.
Link
laza
#6781
Az egyetlen, és metszetlen körtefa.Link
Link
#6780
Akkor idén jól megritkítom a szilvát hátha több barack marad.
#6779
Hát jó, akkor várunk..rügyek duzzadtak.. esõ volt a héten. Majd lesz valami nevet
Közben virágzik a szabadföldi futós eprünk: Link
Szépen van rajta, annyira sûrû a 2éve ültetett, hogy a gaz se nõ közte nevet
#6778
Szerintem csak idõ kérdése. Nálam 1-2 éves dió csemeték ragadtak be. Igaz az egyik mintha már mocorogna.

Link Virágzik a borsó. nevet
#6777
Üdv!
Bergeron sokadik felvonás..még mindig nem hajtottak ki a 2. éves csemeték.
DE: az egyik törzsén ,az oltás felett valami alvórügybõl 4-5centis hajtás indult meg. Ha ezt meghagyom idõvel fává cseperedhet?
Lehet, hogy azért nem hajtanak, mert a fûkaszával a kérgüket megsértettem? (A friss hajtás a sérülés alatt indult el,de az oltás fölött. 99%, hogy a nemes rész jön.
#6776
Kiadták a fagyriasztást holnapra az ország legnagyobb részére.
#6775
Még egy észrevétel; a szilva mag csak majdnem fele a sárga barack magnak, a "csonthéj" kinevelése is kevesebb energiát emészt fel. De mivel több a szilva kocsányon lógva, szinte követelik a tápanyagot.Sok lúd disznót gyõz...
A barack leesésrõl még; a kocsány megkapja a központi parancsot, leáll a kötõszöveti tápanyag csatorna, ellágyul,és végül a saját súlyától leesik a zöld barack. Esetleg a szél is rásegít.
#6774
köszi a választ!
#6773
Az a "holdsarlósság" jele a termés ritkulásnak. A magház egyik oldala elsorvad,a másik oldalán még vastag és zöld a gyümölcshús.Nem tudom ezt én se hová sorolni, ez a fa reakciója. Talán ez a hátránya az egy törzsön eltérõ gyümölcsöknek. A szilva késõbbi érésû, és erre áll rá a fa. Talán tényleg érdemes lenne a szilvák erõteljes ritkítása, kicsípése.
#6772
Nálam a fa két fele kb 7 nap késéssel virágzik. A kajszit lepermeteztem moníliával virágzáskor, ez a szilvát bimbós állapotában érte.
A kajszin 4-5 kis barack is található egymás mellett. Ezek aztán ahogy növekednek szép lassan leesnek, amíg 1-2 nem marad. Ja, a leesõ kisbarackok épnek látszanak, nincs nyoma betegségnek, nem száradnak le, csak épp leesnek...
A gond ott van, amikor már az az egy barack is leesik 3-4 centis nagyságú korában és a leesõ barackok gyakran "holdsarló" formájúak.

Bezzeg a szilva. Azzal történhet bármi, mindig rogyásig van.
#6771
Ha a monilija gomba fertõzés elérte a farészt, a fa mézgacseppel próbálja megállítani a terjedését. A kajszinak, cseresznyének általában sikerül, a meggynek gyakran nem, de legalább is fajtafüggõ.

Sajnos a gyümölcsös (is) teljes embert igényel. Nem lehet a kötelezõen szükséges monilija elleni védettség nélkül hagyni a meggyet, kajszit virágzás alatt. Ehhez megfelelõ vegyszer és eszköz (motoros ventillációs permetezõ) kell.
Sajnos a csütörtök - pénteki permetezés és a vasárnapi esõ után hétfõn, vagy kedden permeteznem kellett volna. A kocsimat két hete összetörték parkolás közben és a járulékos kár több család általam kezelt gyümölcsöse. Egyszerûen nem tudok eljutni A-ból B-be. Talán holnap délelõtt. A meggy szirmain már látszik a barnulás, a monilija fertõzés. Ha a szirom idõben lehull, nincs baj, ha nem, bakfitty.

Szerk: A növekedés/termés mennyiség paraméterrõl: Az 5. éves villamoskörte fáim tavaly termettek elõször érdemi mennyiséget. A korábbi 50 - 70 cm-es hajtás növekedés helyett a tavalyi 15 - 20 cm-es volt.
#6770
Igen, a monília kapta el a vékony hajtás végeket. 15-30 cm.-es lemetszést alkalmaztam, az egészséges levelekig. Sajnos elmaradt a virágzáskori permet, mert beteg voltam..és még vagyok. Elõtte volt még a piros bimbós korban.Most tegnap megkapta a Topas szert a meggy-cseresznye-szilva fa is. Azoknál nincs probléma.

A termés ritkításról az a véleményem, várjunk vele, nagyon szeszélyes még a hónap idõjárása. Talán majd akkor, ha beindul az erõteljes hajtásnövekedés és a fa hormonjai egyensúlyt keresve ledobja a felesleget. Persze olyan esetben, ha nem volt hozzányúlva tavaszi alakító metszéskor,csak úgy marad teljes termõ hosszúságban az ág, nincs késztetése arra, hogy hajtást növesszen, hanem a gyümölcs kinevelésére fordítja az energiát. Jó lenne eltalálni sok gyümölcsnél még az asszimiláló lombfelület- gyümölcsszám arányt is. ( zamatos,édes- vízízû,savanyú).
nevet
#6769
Majd látod, hogy mennyi maradt, kell-e esetleg ritkítani?

Az õszibarack ritkításáról olvastam valamelyik szakkönyvben:
1. A legjobb tudásunk szerint megritkítjuk az egész fán a megkötött gyümölcsöket.
2. Ezek után azonnal a fán maradt gyümölcsök felét eltávolítjuk.
Az ember sajnálja, de nem szabad: az összes gyümölcstömeg alig csökken, de a fát nem terheled túl.

Kajszinál, ha túl kevés a megmaradt barack, lehet, hogy a monilija vitte el. Az totálkárt is tud okozni (olyan, mint ha leforrázták volna a fát), a szilvát a legritkább esetben károsítja. Szilva/kajszi vegyes fa: valószínû, hogy nem azonos a virágzási idõpont. Ha az egyik nem köt rendesen az idõjárás miatt, a másik még teremhet. Ha nem járnak a méhek virágzáskor (hûvös, szeles idõ), alig lesz kötõdés.

Nagyon fontos, hogy virágzáskor permetezz monilija ellen! Az éppen elhullatott szirmú fát is megtámadja még a monilija.

Tavaly nálam kb. 90%-os fagykár érte a kajszit ("tavasszal" a virágzás elõtt elfagytak a bibék), a termés azért nem a szokásos tizede, hanem kb. negyede lett. Az idén már látom, hogy ritkítanom kell majd, nehogy letörjenek az ágak. Az idén úgy látszik, hogy nem kell tartanom attól, hogy a lekvárkommandó teljes egészében ráteszi a kezét a kajszimra: páleszre is fog jutni belõle. Ha a fagyosszentek is jóindulatúak lesznek.

Szerk: ha szükséges lenne és nem ritkítasz, pl. a sûrûn álló gyümölcsök lelökik, leszakítják egymást a fáról, akkor, amikorra már meglehetõsen sok energiát fektetett beléjük a fa.
Ha úgy látszik, hogy a gyümölcsök a növekedésük során nem fogják érinteni egymást, általában nem kell ritkítani.
#6768
Most nyilván nem fogok pontos számokat mondani, de a több 100 kis termésbõl marad minden évben kb 50 szem(igaz nagy) barack. Ezt az 50 szemet szerettem volna feltornázni laza
De, akkor a fa ezek szerint csak ennyit bír (sóhaj)
Lehet az a "baj", hogy a fa 1/3-da szilva, abból viszont minden évben annyi van, hogy nem tudunk vele mit kezdeni.
#6767
Lehet, hogy volna, de szerencsédre a fa ledobja azt, amit már nem tud kinevelni. Az idei évben így is ritkítani kell majd, ha nem akarod, hogy letörjenek a fád ágai.
#6766
A kajszim most is mint minden évben rengeteg virágot hozott, így most kis barackok tömkelege van a fán. Viszont minden évben ezen kis termések 70%-a leesik a fáról(ha ritkítok akkor is). Nincs olyan szer, ami segítene ezen termések fán maradásán??
#6765
Ogmet családja Nyírszõlõsön tart 1-et, kérdezd meg õket, talán már vagy egy éve is megvan nekik.
#6764
A hajtáshervasztó csak az almaféléket támadja meg, azon belül is fõleg a körtét. Ez biz monilija. Elmaradt, vagy nem talált célba a permetezés.

Szeke: A birka lerág mindent, nem csak a füvet. Nem csak lenyírja a füvet, le is tapossa. Ha olyan az idõ, bele a sárba. Amúgy mit csinálnál a birkával vegetációs szezonon kívül?
#6763
Kérdezném, hogy valaki tart-e birkát? Az fordult meg fejemben, hogy a fûnyírást birkára bíznám.
Csöndes is, nem zabálja sem a benzint, sem a villanyt ráadásul még vicces is. Mekkora terület kell minimálisan egy birkának?
#6762
Pár képeim:
Szõlõ 03.31
Link
és most;
Link
Malinga emléke meggy, óriási kiterült szirmokkal;
Link
Végül egy kórkép, találós kérdés 1.hajtáshervasztó darázs, 2. vagy a jó öreg monília?
Link
nevet szomoru
#6761
[szõlõ:]
Link

[kérlek a következõkben ügyelj rá, hogy a link mellé - legalább egy minimális - leírás kerüljön! ervin]
#6760
Nálam a fenyõfára kattantak rá a méhek. A friss rügyek termelnek édes, ragacsos folyadékot (le is csöpög a földre), ez ellenállhatatlan a méheknek és a rovaroknak. Szinte zengeni szokott a fa, amikor délután hazaérek a melóból.
#6759
Balassagyarmat:
retek

beillesztett kép



cseresznye

beillesztett kép


Sajnos kapott egy esõs, hûvöskés napot (délelõttöt), remélem megúszta.
Tavaly április 25-e környékén volt hasonló állapotban, három hét az idei év elõnye.

dinnye, kelbimbó, egyelõre "mobil" formában

beillesztett kép



Összes: Link
#6758
Repce az egész világ Link Link Link Link Link Link Link Link Link
#6757
A M-J fajta gyökerezési problémáiról még egy kis adalék: Bújtatással próbáltam egy új tõkét létrehozni két éve. Egy év nem volt elég arra, hogy az új tõke a saját fenntartásához szükséges gyökereket fejlesszen. Ehhez részben hozzájárult az aszályos év is. Nem véletlen, hogy nagy növekedési erélyû alanyfajtára javasolják oltani.

#6756
Mathiász Jánosné muskotály dugványokhoz ma fértem hozzá, így hozzácsatolom elõzõ hozzászólásomhoz. Jó kis áprilisi tréfát ûzött a szakirodalommal, hiszen a szõlõdugványok ált. eleve erõs talpgyökeret növesztenek, itt 1-2 kivételével a földfelszín alatti elsõ rügybõl növesztette és 2 kivételével nem volt talpgyökere (bár elképzelhetõnek tartom, hogy a cserép alján lévõ homokos kavics nem tetszett neki hány ). Ez egyébként elégséges magyarázatot ad a fajta gyenge növekedésére és rossz vízháztartására. Link
#6755
Tavaly próbálkoztam vele elõször.. Ez lett belõle: Link (a többi káposztaféle: Link )

***

Lujó - a január végi havazás elõtt - Békéscsabáról kiváló minõségû Hamburgi muskotály és Mathiász Jánosné muskotály szõlõvesszõket hozott tõlük nekem, amelyek gyakorlatilag olyan eredési arány produkáltak, amelyre az én praxisomban nem volt még példa - gyakorlatilag hibátlanul meggyökeresedtek (a tavalyi Chasselas dugványt is lepipálta). Ezért nem gyõzöm megköszönni a hozott vesszõket. Hogy nem a levegõbe beszélek, mindent ledokumentáltam (részletesen a facebook-on: Link ), íme:
- Hamburgi muskotály kiültetés elõtt - kiszoktatás a napfényhez: Link ( Incit-8 gyökereztetõ hormonnal kezeltem, majd homokos kavicsos keveréktalajban gyakorlatilag hibátlan eredést értem el (egy kivételével mind gyökeres volt). Ezzel a módszerrel a szõlõ fél évet nyer, másfelõl jóval magasabb a gyökeresedési arány. A napokban ültettem el annyit, amennyire szükségem volt, a többit szomszédoknak-ismerõsöknek adtam oda)
- Gyökeres Hamburgi musk. példányok: Link
- Az egyik Hamburgi musk. szõlõdugvány gyökérrendszere: Link (a gyökereztetõ hormon miatt nemcsak a ledugott rügyek mentén (körkörösen) jelentek meg a gyökerek (mint normál esetben), hanem a vesszõ bármely részén. Az erõsebb gyökérrendszer jobb vízgazdálkodást és erõteljesebb növekedési erélyt ad)
- Mathiász Jánosné muskotály dugványok: Link
#6754
Elmúlt 10 óra, derengõ napsütésre elindultak a méhek. Van még munkájuk. Az utcai sárga virágos szúrós cserjén sokan vannak, de 5 méterre a meggyfán alig. Becsempésztem egy két levágott virágbogot, és betettem a meggyfa közepébe. nyelvnyujtas
#6753
Nálunk a tavalyinál aligha lehet több szilva, sok karvastagságú ág bánta a bõ termést.
#6752
Az idén az akácfákon is szilva fog teremni. Szerintem már áprilisban be kell jelentkezni a szeszfõzdékben, hogy novemberre idõpontot lehessen kapni.
#6751
Az elkövetkezõ egy hétben amennyi esõ várható felénk, csak a moníliának lesz jó, a még virágzó cseresznyéket betegíti majd meg.
Bár olyan még nem volt hogy a cseresznyéken ne legyen annyi hogy a fele rárohad úgy is, úgyhogy nem félek hogy nem lesz cseresznye.
Különben a barack, szilva és a cseresznye virágzás ennél tökéletesebb nem is lehetett volna errefelé, amennyiben nem jön fagy vagy egy fél megyényi teniszlabda nagyságú jég, rekordtermés lehet a fákon.
#6750
Szeke; privi ment. Válasz?
#6749
Fûtetlen fólia alatt vannak, tehát a hõingáshoz szokva vannak.
#6748
Orgona vs. aranyvesszõ:
2013. május 2.: Link
---
A karfiol szerintem mehet ki nyugodtan, annyira nem kényes a hidegre. De mint minden más, ami üveg alatt vagy lakásban nevelkedett, igényel pár napos szoktatást a hideg éjjelekhez.
#6747
Hát igen. Ez már nekem is szöget ütött a fejembe. A májusi orgona két okból lehet májusi. Az egyik, hogy behurcolt növény, és eredeti élõhelyén valóban májusban virágzik. A másik, hogy régen valóban csak májusban virágzott. Teszem azt a 18. sz. végén lehetett annyival hûvösebb az éghajlat itt, hogy ez így lehetett.

Utolsó észlelés

2025-05-11 22:52:17

Romhány - Dózsa György út.

10.4 °C

00000

RH: 80 | P: 1016.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139595

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.