2024. november 30., szombat

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#6635
Az almát és a körtét hogyan metszetted?
#6634
Köszönöm. nevet
#6633
A földimogyoró fagyérzékeny növény, ezért csak április végén, május elején lehet vetni. Vetésre csak a pörköletlen, héjában lévõ magok alkalmasak. Egyes vetõmagboltokban lehet kapni vetnivaló mogyorót. A dobozán rajta van minden tudnivaló.
#6632
Valaki tudna segíteni abban, hogy a földimogyorót mikor, és mibõl kell elvetni?
#6631
Ma sikerült felrotációzni, a gyümölcsfákat megmetszeni, és a nyárfapalántákat is felmetszeni.Holnap jöhet a vetés.nevet
Floo:Köszi a segítséget.nevet
#6630
A mostani talaj hõmérséklet,a kapott hõösszeg elégséges ahhoz, hogy a vetemények-kelések szépen alakuljanak.
Igazad van a csonthéjasok metszésével, lehet még várni. Alma-körte-szõlõ fronton már idõszerû a metszés ritkítás, mert ezzel is kevesebb permetszert kell kijuttatni.
Az õszibarack pedig tényleg a végére hagyható, mivel elég nagy az idõjárás függõsége.Én majdhogy az egérfüles- 1/3-ad virágzásban metszenék. Nagyon figyelni kell ilyenkor a heti-kétheti elõrejelzéseket, hogy ha jönne egy 2-3 napos hideg cseppes derült éjszaka,akkor kicsit rövidebbre,(késõbb nyílnának az alsó virágok).
Azért is jobb késõbb metszeni, akkor már látható a virág-termõ borítottság. Aki a minõségre is gondol akkor dönti el a fa termés mennyiségét is. (hosszú vesszõ= sok apró gyümölcs, rövid 1/3-os vesszõ kevesebb,de szebb gyümölcs). nevet
A majdnem "zöldmetszés" után pedig azonnal egy védõ-lefedõ permet,a levél fodrosodás, monília és egyéb fertõk ellen.(lepergett virágok, véletlenül sérült termõ bogok) miatt. Ez majdnem érvényes a kényes meggyre is.
#6629
Szokatlanul korai idõpont valóban, de a talaj, lég hõm., várható 8 - 10 napos idõszakú idõjárás , és a talaj állapota megengedte a veteményezés elkezdését. V.hagyma, fokhagyma, borsó, sóska, retek egy kevés kezdésnek... Az aprómagvasok ágyását még át kell néhányszor gereblyézni.... Döbbenetesen szépek a tavalyról véletlenül bennmaradt foghagyma, vöröshagyma tövek. A metszésekkel próbálok várni egy enyhébb, naposabb idõjárásra, lehet hogy a körte, alma nem tûr már sok halasztást, a csonthéjasok még bõven. Csonthéjasokat, fõleg az õszibarackot az utolsó elõtti pillanatban metszem ha lehet. Szerencsére most volt õszi lemosó permetezés is nálam, (nem minden évben jön össze...) , persze ettõl a tavaszi ugyanúgy szükséges.
#6628
Itt az elmúlt évekhez mérten (az elmúlt három évben március végén, sõt tavaly április elején) elég korán tegnap kezdõdött el az idei kertszezon.
Az enyhe télutó miatti kellõen meleg (5 fok felett 5-10 cm mélyen) talajba az évelõ hagyma mellé a korai borsó (rajnai törpe és kevés Kelvedon) el lett vetve. A hétvégén késõi borsók illetve az összes hagyma lesz betervezve illetve ha még lesz idõm (mert holnaptól délutános leszek a hét hátralévõ részén), a sárgarépa-petrezselyem kettõs.

Ami a fákat illeti, az alma-körte kettõs lemetszve, a csonthéjasokkal még várok szûk egy hetet, a lemosó-permetezés utána tervezõdik.
#6627
Phúúú ez a saláta eszméletlen szép így. nevet

Én is terveztem fóliát rakni, de a szakdoga leszívja az idõmet. Év második felében neki fekszem. Addig marad a szabad ég alatti dagonya. Pénteken is kitoltam a rotátort, azt az elsõ kör után leszakadt az ég. Úgy néz ki a következõ hétvége is ugrik az esõ miatt.
#6626
Hétvégi szemle a kertbõl: az õszi mák; õszi fokhagyma és borsó hármas: Link borsó: Link Még egy kicsit szikkadnia kéne, hogy megfelelõ legyen a talaj a rotáláshoz, aztán mehetne a többi vetemény is. Az õsszel a fûtetlen fóliába telepített salátákból a hétvégén már az asztalra került egy: Link
#6625
Ma elvetettem a borsót és a retket. Illetve az újhagymának való dughagymák is a földbe kerültek. Elég nedves volt a föld a rotációval megbirkóztam, de ki tudja mikor lenne rá idõm. Hajrá tavasz most már! nevet
#6624
Még néhány kép onnan Link Link Link Link Link Link
#6623
Az elmúlt 1 hét megfigyelése alapján a kertben lévõ madarak leálltak a kitett cinkegolyók és egyéb eleségek fogyasztásával. Úgy néz ki elegendõ táplálékot találnák már.
Az egész télen át tartó etetés meghozta gyümölcsét, hallhatóan több madár dalol a környéken.

Néhány bátor méhet is láttunk már. laza
#6622
Hát?? Itt azért 3-1%-os oldatokról van szó, Agrol (3 dl./10 liter) Rézoxi (10-20 dkg./10 liter) nyelvnyujtas
Az eleje túl tömény,a vége meg gyenge lesz.
#6621
Gyönyörû Trachycarpus fortunei példányok.
Pedig ennél többet is ki lehetne hozni az ottani klímából. Mármint a mediterrán növények szempontjából...
Én most a Hesperaloe parviflora-val kísérletezek. Ezt a telet természetes átvészelték. Országos viszonylatban MÉG ritkaságnak számítanak, gyûjtõi értékük van.
#6620
Zalaegerszeg mellett egy Gellénháza nevû faluban az egyik udvarban mediterrán növények, örökzöld magnóliák, ciprusok, Trachycarpus pálmák vannak kiültetve 20 éve, minden telüket a szabadban töltötték Link Link Link Link
A pálmák Link Link Link
Jó vastag törzse van már Link Link
Meteorológiailag, klimatológiailag ezt tudják a zalai dombok.
#6619
kajszi: Link Link
õszi: Link
mandula: Link Link Link
-----
Gyõrújbaráti Peti, ha erre jársz, ez saját? Link
#6618
Az Agrol + és a Rézoxiklorid úgy tudom keverhetõ, nem csapja ki egymást.-1 permetezés ha egyszerre juttatom ki.
#6617
Az lesz, csak ma erre nem volt már idõ(erõ) nevet De a lemosózás kész a kertben.Tavaly elmaradt, sokat is kellett permetezni. Reméljük idén kevesebb lesz a vegyszer kibocsájtás. A legtöbb fán már erõsen duzzadtak a rügyek. Némelyik körtén már látszik a rügyeknél valami zöldes nevet A szõlõ is,fõleg az 1-2 éve ültettek rügyei erõlködnek. Az öreg szõlõ még pihen! nevet
Nárciszok 1-2 héten belül virágoznak, jácint kinyílt. Itt a tavasz. Reméljük innentõl nem lesz "tél"...
#6616
Még annyit, hogy a lemosó szereket nem szabad egymással keverni, mert más kémiai bázisúak.Csak tiszta víz, az is jobb, ha langyos,10-15-20 fokos, akkor nem üllepedig gyorsan.(eltömõdés,fõként a nevikénnél)
Vannak bizonyos keverékek, mint a "rézkénpor" de ez inkább a vegetatív szakaszban a szõlõre ajánlott.
#6615
Öreg vázágakon látható ez a felületi gombásodás, van ahol a zöld cserép-moha penész, van hogy a fekete korompenész telepedett meg. Alapos kéreg kaparóval, drótkefével a fehér,zöldes háncsig tisztítsd le, és azonnal gyógyító Agrol+Plusz, vagy rézoxiclorid lemosóval kezeld. Persze ha láthatólag levénült ágról van szó akkor törzsközeli lefûrészelés, és elégetés a célszerû. Nem biztos, hogy olyan mérges gombák, vírusok támadták meg. Akkor a fiatal csemetéken is látszódna, sajnos csak a májusi hajtásnövekedés, virágzás során, egyik napról a másikra mintha leforrázták volna.- Kajszi gutaütése.-
#6614
Halihóó! Itt az elõ tavasz!

Sokaknak;
A tél végi lemosó permetezéseknek elérkezett az ideje. Kis rendszerezést írok, ami most idõszerû.
Az almás termésû gyümifáknak a Nevikén lemosó idõszerû, persze aki elõbb tart a ritkító-alakító metszéssel és kéreg lekaparással, annak szer takarékos a beavatkozás. Hatása: áttelelõ kártevõk, aknázómoly-bogár-levéltetû, és lisztharmat ellen.
Csothéjas gyümölcsfák; Dió,cseresznye,meggy,szilva!,barackok; Elsõ nekifutásra az Agrol+ plusz olajos lemosót ajánlom,a rügypattanás elõtt. Ahol tavaly éréskor gondot okozott a ragacsos,mézgás gyümölcs és levelei, most alapból ki lehet irtani a levéltetû tojásokat ezzel.
Áttelelõ képletek a mogyorón;
Link
Látni a három tojást,a pikkely levélkék alatt.
Majd kb.10 nap múlva már a rézalapú, gombaölõ szerek a megfelelõk, azoknak is van atka-tojás megfullasztó hatásuk. Elõnye az Agrolnak és a réz-oxiclorid szereknek , hogy másnap lehet metszeni,ritkítani. A Nevikénnel vigyázzunk, mert iritáló lehet még 5 napig.

#6613
Metszés és lemosózás délután megvolt. nevet
Sajnos a sárgabarackfákon 1,6 m magasságig elhalt rügyeket találtam. szomoru
#6612
Hát igazad lehet,mindenesetre várok a fûrésszel még. Megvárom tavasszal mit produkál az egészséges fákhoz képest. Hétvégén otthon leszek akkor 1-2 képpel is tudom dokumentálni majd a pontosabb diagnózishoz.
#6611
A lemosó permetezés nem tud semmit meggyógytani (más permetezés sem nagyon), különösen, ha a fertõzés (gomba, baktérium, vagy vírus) már az élõ kéregben, vagy a fatestben van. Ha van egy fertõzött fád, célszerû kezelés a láncfûrész, különben azt kockáztatod, hogy a többi fán is elterjed a fertõzés. Farontó gomba, vírus, vagy baktérium átviteléhez az egyik fáról a másikra elegendõ az, hogy pl. nem fertõtleníted a metszõollót, ahogy áttérsz az egyik fa metszésérõl a másikra. Vírus átvitelhez (pl. csonthájasoknál a Sharka) elég a levéltetvek közvetítése.
#6610
Kissé SOS. Idén is megjelentek fekete foltok most már 2 almafánk vázágain. Az egyiknek a törzse pedig olyan mintha leszáradt, töredezett lenne rajta a kéreg. Hétvégén tervezzük a lemosó permetezést. Ez rendbe hozhatja vagy már késõ?
Újabb ág eltávolítás,illetve a beletörõdésen kívül valahogy lehetne gyógyítani a fákat? Tavaly még mindegyik szépen termett.
#6609
Én lebeszéltem magamat az esti gilisztagyûjtésrõl. Április közepénél hamarabb nemigen költözök le a vízpartra, addig csak kínlódhatnék a giliszták életben tartásával.
#6608
Felénk meg harcsaünnep lesz laza

A rovarok tényleg elkezdtek mozgolódni. Tegnap még egy szúnyogot is láttam és a helltakiban a csapadékvíz tele volt legyekkel.
#6607
A mi etetõnket is elkerülték a cinkék. Addig az idõjárásra fogtam, amíg meg nem láttam, hogy a szomszéd etetõjén tömegével esznek. Nem ették valamiért a csíkos, nagy szemû napraforgót (Iregi csíkos). A fene a csõrüket. Kicseréltem fekete apró szemûre, két nap múlva már csapatostól jöttek az etetõnkre tengelicekkel együtt. Most is éppen az utóbbiak veszekednek az erkélyünkön.

A giliszták miatt felénk is rigóünnep van.

Siheone, kullancsok: Valamelyik évben decemberben szedett laskagombával ajándékoztam valakinek egy kullancsot. Garantáltan állatmentes városi családnak, így csak én lehettem a közvetítõ. Sajnos az egyetlen hatékony kullancs elleni szert betiltották, de Szerbiában még kapható.
#6606
Igen, a rovarvilág feltûnõen aktív. Valószínûleg ezért fordult elõ az a jelenség, hogy a cinkék november óta elkerülték a házunk elõtti etetõt. Erre még nem volt példa.
Tegnap reggel a vizes járda tele volt gilisztákkal. Februárban...
#6605
Sziasztok.
Hihetetlen, de nálunk a napokban már kullancsot is kellett eltávolítanunk. Vélhetõen a kutya hozta fel, és az ember csípõjét találta utána a legmegfelelõbb helynek.
#6604
Nem tudom ,hogy számít e egy hideg tél kártevõ ritkulásnál,de tegnap olyat láttam amit még ilyenkor nem.Élõ levéltetû ágakon és kifejlett almamoly a nappaliban.Virágozni kezdõ mandulafa,amit nem tudom mi fog beporozni,mert a méheknek meg még hûvös van.Na majd meglátjuk...
#6603
Nem ládás muskátlik. nevet Azt nehéz garantálni, hogy mindig locsolva legyen ha esetleg úgy alakul.
#6602
Én már kitettem az összes muskátlit, igaz virágládákban vannak, úgyhogy bármikor mozgósíthatók, ha támad a fagy.
Idén rekord ideig voltak csak bent, gyakorlatilag november utolsó hetétõl december 3. hetéig, majd január 23-tól február elsõ hetéig. (azaz kb 30 napot nem voltak kint összesen)

Szépen hajt is mindegyik, visszavágtam õket meg ment egy csomó nyesedék a gyökereztetõkbe.
#6601
Én megkockáztatom, hogy az elkövetkezõ 10-15 napban nem valószínû -3 fokos hideg az ablak magasságában. Sõt talán nyárig lehet esetleg max. 2-3 éjszaka amikor be kell vinni a most kirakott muskátlit.
Az õsszel (novemberben) kihajtott sárgabarack levelek átvészelték ezt a mediterrán enyhe telet.
#6600
Oké! Köszi! Még mindenképp várni akartam..(lásd tavaly március). A szõlõben ablakban sem jó..ha fagy ott is fagy nevet Marad a pince.
Holnap ha esik ha fúj úgyis kerítés javítás lesz.Vaddisznók megint romboltak A drótkerítést úgy felfeszegették,hogy négykézláb átférnék...õsszel ültetett szõlõtõkék mellett is feltúrták. Remélem kiheverik.
+A megecetesedett törkölyt amit elástam a sorok közé feltúrták így legalább rotálni nem kell vidám
#6599
Még várj vele.
-3-4 fokot ablakban kibírnak, annyi még lehet éjszaka.
Én még 2 hetet várnék.
Bár nem néz már ki durva hideg, de az ördög most alszik....csak hogy fel fog kelni!
#6598
Üdv!
Érdeklõdnék, hogy a muskátlikat mikor érdemes újra kitenni? Egész télen a pincében teleltek.
#6597
A mai napon akartam rendezni egy nagyobb vetést, de a hét eleji esõ megtette a hatását. A rotátor inkább lefelé ment, mint elõre. Azért akadt munka azonkívül is. Kigazoltam a hagymát, a salátát és a borsót. Link Remélem a jövõ hétvégén engedi az idõ és a föld is a munkát. nevet
#6596
Szarvas külterület: a virágzó mogyorón a meleg idõben tömegesen gyûjtöttek a méhek. Csak annyi méh volt a barkákon, amennyi elfért. Az elsõ fiasításhoz elengedhetetlenül szükséges fehérjeforrás a mogyoró virágpora - más forrásuk nincs. Tavaly ez elmaradt - katasztrofális évkezdetük volt a méheknek. A tavalyi márciusi hideg után a lemetszett kajszi ágak fonnyadt rügyeit is kirágták virágpor után kutatva.

Krókuszok: A legkorábbi sárga lassan elvirágzik, a fehér is teljes virágzásban van, egy kéket is találtam már.

Gyümölcsfák: semmilyen kórosan korai jelenség nincs. Két kajszi fámon (6 évesek) alig van virágrügy: Az elsõ éves sokkot (a gátõr birkái az elsõ évben többször kopaszra rágták õket) szerintem sosem fogják kiheverni. A következõ évben ültetett tíz már pálinkareménység.
A hasonló korú négy germesdorfi cseresznyefám gyönyörû. Rengeteg a virágrügy, ami ha megköt, nem lesz befõtthiányunk. Páleszra még kb. 2-3 évet kell várni.

Békéscsaba, kertváros: találtam egy virágzó ibolyát.
#6595
Na pár kép az elõkertbõl,ma ferbruár 21.-én;
Irisz virág:
Link
Magyar C-kajszi,4 éves csemete,tavaly már kinevelt két gyümölcsöt:
Link
Mogyoró termõ rügye:
Link
Mogyoró porzója:
Link
A középkorai Somolyai fekete cseresznye termõ nyársai:
Link
Elnézést, ha lassan töltõdik a kép, a tömörített képet nem fogadta a rendszer.

Amúgy lassú tavaszodás látszik a közeli két hétben, OMSZ. elõrejelzések nem mutatnak fagyokat. Kérdés még ez után hogy a rovarok kirepülnek-e, 12 fok alatt a méhek nem szálldosnak, csak a dongók, és egyebek. Vagy talán a szél. vidám
#6594
Nagyon szép virág rügyek, ha így folytatja az idõ, 1 hét múlva pattanás. nevet
De valahogy én megint bubus vagyok, márc. elején jönnek a mínuszok. Amerika megint kap egy adag kéket, de majd fordul a tengely, és ide is juthat egy északi betörés.
Nálam még nyugalom van, zártak, barnák a rügyek. Foto holnap. laza
#6593
Korai kajszi Tormaföldén, enyhe tél utáni -10 fok ide, egy hetes jégpáncél oda, eddig nincs baja Link Link Link
#6592
Ha nem esne minden "áldott" nap az esõ, akkor lehetne valahogy állni velük, így viszont még sehogy, legalábbis én.
A kiviültetvényt metszettem (volna) ma is, de nem jutottam vele semmire.
Talán holnap, meg majd a jövõ hét elején.
Egyébként nyugodtan neki lehet veselkedni!
#6591
Szeva!
Érdeklõdöm, a gyümölcsfák metszésével hogy álltok?
#6590
Szombaton tudok leghamarabb képeket készíteni.
#6589
Fotókat kérünk.
#6588
Nálam a paradicsom magjai kelnek ki százával. Ahol tavaly nevelkedtek, ott ez a helyzet. Szép kis tél.
A borsó; meseszép.
#6587
Örökzöldek a hideg idõszak, majdnem két hét fagy és -10-11 fokos minimum után Link Link Link
A leandereknek sem lett bajuk Link Link Link
A japánnaspolya nálunk szabad körülmények között szinte sosem terem, mert télen virágzik, csak a belvárosok leghõszennyezettebb zugai adnak annyi plusz hõt, hogy a virágok ne fagyjanak el.
Már az is csoda, hogy az idei télen idáig eljutott Link Link , de most a virágok és a kis termések elfagytak.
A növény épen maradt Link
#6586
Bocsi Misó, de pont ezt írtad;" A talaj vízháztartása a fölsõ 20-30cm-ének kivételével még mindig katasztrofális (legalább 80-100mm csapadék hiányzik)."
Az alsóbb rétegek ki lehetnek %-osan száradva, de az új telepítések a felsõ 30-0 cm.rétegben szerintem jól vannak.
Persze az a 10-20 liter víz, pláne ha felvehetõ lombtrágyával van vegyítve, hasznára fog válni a kis,2-3 éves fáknak.
Viszont a túlöntözés is rejt veszélyeket, ha a gyökérzet eleve sérült,hiányos.Befulladhat a gyökér-szemölcs, és nemkívánatos penész gombák, vöröspenész, netán gyökér-golyva támadhatja meg a fiatal fácskákat.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-30 10:26:09

Csesznek

4.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.