2024. december 02., hétfő

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#6485
Békéscsabán (belterület) virágzik a pitypang is a totálárnyékos helyeket kivéve, többnek a virága már bolyhosodik. Az ibolya még sehol sincs.
#6484
Sokfelé olvasni, hogy a gazdák hiányolják a havat, hogy a hó kellene a vetéseknek!
Készítettem ma néhány képet a környékrõl, Becsehely-Lenti között a vetésekrõl!
Repce Link Link Link
Gyengébb gabona Link Link Link
Szép gabona Link Link Link Link
A gazdák álma egy ilyen csúnya, enyhe tél közepén Link
Nem igazán értem, hogy ezeknek a gyönyörû vetéseknek miért kellene a hó, ha így kimenne hó nélkül a tél enyhe idõvel, tavasszal a gazdák a seggüket vernék a földhöz örömükben!
Természetesen az esõ sokfelé elkelne, de az sem hó!
#6483
Így van, nagyon jól látod!
#6482
Elég sokan egyébként a rügy meglétét a fán sajnos a rügyfakadással kötik össze (sokaknak nem esik le, hogy a rügy nem a virágzáskor jelenik meg, hanem egész idõ alatt ott van a fán, védve a leendõ hajtást), emiatt is kiálthat most mindenki rügyezést.
#6481
Azt sajnálom, hogy senki nem tesz fel fotókat ilyenkor!
Mindenki irogatja, hogy rügyeznek a fák, de fényképet még egyet sem láttam.
#6480
Nekem négy különbözõ fajtájú sárgabarack fám van. A legidõsebb egy Bergeron, ami az egyik legkésõbben virágzó és érõ fajta. Nos, a tegnapi napon nézegettem alaposabban a fáimat, amikor azt tapasztaltam, hogy az emlitett fa több ágán néhány vékony vesszõn a levélrügy kipattant. A virágrügy mellettük normális állapotban van, ezeknek a végén pedig 1 mm-es kis zöld levélkezdemények látszódnak. Én még ilyent nem tapasztaltam, pedig több mint 30 éve kertészkedem ,valószinünek tartom, hogy a fával sincs minden rendben, mivel az semmiképpen nem normális, hogy néhány vesszõ megindul, a többi nem. ( szerencsére ) Normális esetben- amint itt mindenki tudja- a sárgabaracknál mire a levélrügy igazából megindul, szinte már elvirágzott a fa. Úgyhogy kiváncsian várom,mi lesz ezekkel a vesszõcskékkel.
#6479
M. Dávid ma rakott fel képet ibolyáról nem tudom melyik fórumban.
#6478
Az lenne furcsa, ha nem viragzana nevet Egesz evben viragzik, mit neki tel?! A pitypang viszont joval kenyesebb, szerintem. Marcius vege, de inkabb aprilis eleje-kozepe a viragzasanak kezdete. Nagyon zavart, szennyezett elohelyeken persze lehetnek extrem dolgok, de nem az az altalanos.
#6477
Én a százszorszépet biztosan nem tévesztettem össze semmivel: Szarvason virágzik.
#6476
Valamivel nagyon osszeteveszted a pitypangot.
#6475
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#214073 - 2014-01-13 17:45:11)

Így van! Nem kell még aggódni. A legtöbb gyümölcs fajnak még most ér véget a mélynyugalmi (hormonálisan szabályozott) állapota. Az, hogy most meg van duzzadva a rügy nem feltétlen a megindulását jelzi. Hiszen a termõrügyek eleve nagyobb méretûek a levél rügyeknél. Tény, hogyha folytatódik ez az enyhe idõ hamarosan feloldódik a mélynyugalmi idõszak és azután már egy komolyabb februári, márciusi keményebb minuszos idõ okozhat komoly károkat. De még nincs veszve semmi kacsint
#6474
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#214075 - 2014-01-13 17:53:17)

Na, végre egy korrekt írás vegetáció témában! nevet
A viszonylag nem nagyon enyhe december megtette a magáét: nálam a füzek alig, vagy egyáltalán nem barkásodnak, virágzó pitypangot se láttam eddig, holott ezek a komiszul enyhe tél szokásos szimptómái.
2006 december végén még egy-egy virágzó ibolyatövet is lehetett találni -próbálna csak meg ibolyát szedni valaki MOST! kacsint
#6473
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#214072 - 2014-01-13 17:35:24)

Nem mindenki írogat ilyeneket, pl. én sem. Nem rügyeznek a fák nálam, a rügyfakadás is messze van még. Egyetlen veszélyét az enyheségnek abban látom, hogy beindul a nedvkeringés. Ha tovább folytatódik ez a horror februárban , beindulhat a rügyfakadás is, aztán szorítsunk hogy ha már így lesz ne legyen zord idõ márciusban, (vagy február végén). Aztán szintén szoríthatunk a normálisnál 1 hónappal korábbi gyümölcsfa virágzásnak, és ugye március 12. - én ordítóan nagyobb az esély -3 - 4 fokra, mint április 12.-én. kacsint No ennyi, bízzunk a jóIsten végtelen kegyelmében!
#6472
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#214064 - 2014-01-13 16:51:46)

Agrometeorológia fórum téma, de mivel ott kevesen olvassák, és mindenki ide írogatja be, hogy rügyeznek a fák, beindult a természet és nagy bajok lesznek ha lesz egy hidegebb idõszak, ezért ide teszem be, csináltam néhány képet reggel az udvaromban lévõ gyümölcsfákról.
Az elmúlt 90 nap Link és az elmúlt 30 nap Link átlaghõmérsékletét tekintve elég egységes az ország, úgyhogy az én udvarom középhõmérséklete sem rosszabb, mint bárhol az országban.
Sõt, mivel jobb fekvésben van az udvarom, mint az iklódi és a kanizsai állomás, amik az országban átlagosnak mutatkoznak, ezért az én udvarom inkább a magasabb értékekhez közelít.
Kajszi Link Link Link Link , másik kajszi Link
Kivi, ami a legelsõk között indul tavasszal Link Link
Füge Link
Aranyvesszõ Link , vannak rajta kinyílt virágok, de a nagyrésze ilyen.
Szilva Link Link
Körte Link
Cseresznye Link Link
Nektarin Link Link
A mogyoró virágzik ugyanitt Link Link , mint ahogy ilyentájt már szokott virágozni.
Orgona Link Link

Nem tudom pontosan ki mit ért a rügyezés fogalma alatt, de nálunk semmi sem rügyezik, minden mélynyugalmi állapotban van!
És mivel máshol sem volt melegebb vagy naposabb az idõjárás, így nem értem máshol hogy "rügyezhet" minden.
Vagy az orgona és a cseresznye nagy méretû, duzzadt rügyébõl gondolják hogy rügyezik?
Akkor viszont elég rossz megfigyelõk, mert ezek így telelnek ilyen duzzadt rüggyel!
Hogy itt-ott virágzik egy-két fa, bokor vagy ág, az meg semmit nem jelent!
#6471
én most néztem a november elején vetet sárgarépát valamint petrezselymet szépen ki van sorolva,valamint a fokhagyma és a vöröshagyma is szépen sorrollik a borsót majd holnap vetem de csak keveset azzal nem merek rizikózni! vidám ,bár a petrezselymet sem azért vetettem meg a sárgarépát sem hogy január közepére ki kelljen,mert egy komolyabb fagy hó nélkül tönkreteheti!
#6470
Az szép, nálam még Deszken nem mutatta meg magát a borsó, pedig bõ egy hónapja van a földben.
Link Ellenben a koliban a balkon pari jól adja. Kicsit megnõtt több mint 2,5 m magasra. laza

Azon gondolkozom, hogy a hétvégén elõveszem a rotátort. Mit érdemes ilyenkor elvetni? vidám
#6469
Alakul a borsó is. hideg Link
#6468
Tegnap friss szabadföldi karalábét szedtem szépen megnõtt (1.4kg) dús lombozattal az alsó 1-2 cm volt kissé fás.
#6467
Nagyon jó. Én ma káposztákat szedtem. Holnap kelkáposzta-fõzelék lesz rántott hússal. nyelvnyujtas
#6466
Karfiolszedés Csanyteleken ma január 11.-én. Link
#6464
Meg kell követnem a pápai mezõg.isk. múlt századi észlelõit: az 50 éves adatsor átlaga 641 mm, míg a gimnáziumé a 683, igaz az csak 1909-1944 közt mért és 1919-20-ból is hiányzik vagy másfél év.Egyébként 1951-70 közt már 671 mm-t mért, elég csapadékos idõszak volt.1901-70 648 mm az adataim szerint,viszont 1971-2000 csak 570 mm. 1951-2008 602 mm-nek adódik, inkább ehhez kéne méricskélni. Ekkor az okt-nov-dec. 3 hónapja 46+52+41=139 mm.Most csak a november volt 130 mm,de nem Nyárádon. Ott az automata (visszanéztem a napijelentést) nem hagyott ki napokat novemberben, de hogy rosszul mér az biztos.Pl. nov.23-24-én 27 mm-t mért, holott én 35 mm-t mértem, de a közeli Nagyalásonyban is 38 mm esett Hellmannal mérve.Arról nem is beszélve, hogy a 2000-2008-as évek átlaga az OMSZ-nál Pápára 597 mm. És ezzel el is jutottunk a fals régi és új adatok tükrében a Bakonyalja elsivatagosodásához, vagyis 683-tól az 597 mm-ig száradtunk. Na most mihez viszonyítsuk a hiányzó csapadékot ? Szerintem a 108 éves átlaghoz lenne célszerû (mezõg.isk.éveivel számolva), ami 620 mm.
#6463
Igen van. Az 1901-50 -es adatok (bár nem értem miért nem a 19. századiakat közlöd) Pápáról a mezõgazdasági iskola 683 mm-es adatát mutatják. Holott a Gimnázium 640. Nehéz elképzelni és megmagyarázni, hogy a város közepe és széle közt (2500 m táv) hogyan lehet 50 év mindegyikében 43 mm éves átlagos eltérés a város széle javára. Magasságuk azonos (kb.150 m). A környezõ területek adataival összevetve, amikor a Bakony csapadékadatait vizsgáltam az 1901-80 közti idõszakban a szakdolgozatomban, már értetlenül álltam eme két adat elõtt. Személy szerint 640 körülinek veszem a város sokévi átlagát 683 helyett.
A színskála valóban becsapott, hisz míg a csapadékhiány térképen hatalmas eltérésnek tûnik a sok szín ill. izohiéta pl. Szombathelyhez vagy Gyõrhöz képest, valójában minimális csapadékhiány ez. Sajátos ez az exponenciális színezés a 0-tól kiindulva. Veszprém megyére van 18 féle színárnyalat, míg az egész Alföldre 3. Holott pl. ha a csapadéktérképet nézzük (metnet) októbertõl idáig ugyanannyi esett Gyõr, Pápa, Zirc vagy Szombathely környékén, így a hiány nem valós. Mivel ezekkel több dologgal ellentétben tisztában vagyok így nyomban feltûnik a hiba, bár a színlátásom valóban csökevényes. Rájöttem az okára is, majd utánanézek. Emlékeim szerint a nyárádi automata a bõdületes novemberi esõk idején (130 mm !) néhány napon nem mért (most nem nézem vissza az OMSZ napijelentést) és ezért az OMSZ-nak nincsenek Pápára pontos adatai (Tudtommal a reptér is mér, de valamiért mindenhonnan, pl. WetterOnline,Ogimet kivették annak adtait. Gondolom a katonai titkok körébe sorolták...) zavarban szomoru
#6462
Akkor segítek értelmezni a színskálát; a Pápa és környékére színezett citromsárga és zöld színek a térkép alján levõ mérték szerint nagyjából az utolsó 90 nap átlagos csapadékát jelenik, de semmiképp "az ország legsivatagosodóbb részét" az a maradék 3/4-e tõletek délre és keletre. Tehát nem mondanám azt "orbitális tévedésnek" ha környéketekre ezt az 160at átlagosnak mondja mert ez pont az, lásd: Link (okt, nov, dec: 60, 55, 4laza Valóban néhány állomás nem tudja megfelelõen reprezentálni az egész területet, de az õszi, téli idõszak kevésbé konventív csapadékainál ez elfogadható.
Összegezve; akkor térképpel ellentétben inkább a hozzászólásodat nem kell komolyan venni, mert míg a térkép helyesen ábrázolja a kiragadott rész csapadékviszonyait, addig Te orbitális tévedésbe estél. Van még hiba amit nem vettem észre? nevet
#6461
Sajnos azt kell mondjam, hogy eme térképeket azért nem kell komolyan venni. Egyrészt néhány állomás egy megyében nem tudja az egész terület viszonyait visszatükrözni. Másrészt mivel Pápán tudom mi a helyzet, ezért az biztos, hogy orbitális tévedésben van a térkép, mivel ide teszi az ország legsivatagosodóbb részét, holott az utolsó 90 napban úgy 160 mm csapadék volt, vagyis nemhogy óriási hiány nincs, de több esett az átlagnál vagy 40 mm-rel. Aztán lehetnek még hibák, csak ezt senki sem veszi észre.
#6460
Na ez az amit nem értek!
Az elmúlt 5 napban 300 gödröt ástam ki, és az ásóra meg a csizmára úgy ragad a talaj, hogy gyõztem levakarni!
A talaj süpped, nedves, gépekkel nem lehet rámenni, ma egész nap trágyáztam, csupa víz a talaj, ráadásul dombtetõn, csurom vizes a talaj, erre a 0-20 centis rétegben 70 %-os a talajnedvesség?
Ha itt csuromvizesen 70 %-os, akkor az ország más részein lévõ 50 % sem lehet elvileg annyira rossz.
Valahogy nem stimmel valami a méréssel!
Az általad linkelt videón a borsodi gazda azt mondja, hogy a talajlakó kártevõk jó lenne ha elpusztulnának, ezért kellene a hideg meg a hó.
Hát a hó alatt 0 fokos talajban aztán rohadtul pusztul minden a hideg miatt.
Persze közben a hó felett -10-15-25 fok van, nagyon hideg van, csak épp a hó alatt vígan telel minden!
Ha hó van, az kárt okozhat a fokozott hideg miatt a gyümölcsfáknak, a hó alatt a kártevõk vígan telelnek, tehát a hó nem jó.
A száraz hideg jó, mert nem okoz kárt a gyümölcsösökben, mert nem tud olyan mértékû lenni, a talaj átfagy, tehát a kártevõk pusztulnak a talajban, de nem elég a talaj feletti kártevõk legyilkolására, viszont a száraz fagy nem jó a vetéseknek.
Tehát a hó és a száraz hideg nem jó.
Az enyhe idõ esõvel a legjobb, itt olyan vetések vannak most, amilyennél szebbet kívánni sem lehet!
Dúsak, zöldek, egészségesek.
Ha így múlna el a tél, hogy enyhe idõ lenne esõvel, a gazdák a seggüket vernék a földhöz tavasszal.
A kártevõk meg....2007-ben sem rágták le az országot!


Cauchy!
Annak idején jobbról balról próbáltam észérvekkel bebizonyítani, hogy Zalában sem süt kevesebbet vagy lényegesen kevesebbet a nap, mint az Alföldön vagy Pécsen, és ember nem volt a MetNeten, aki elhitte nekem ezt!
Aztán késõbb kiderült, hogy a kanizsai állomáson a fák árnyéka miatt alámérték a napfényt, Szentgotthárdon sem volt minden rendben a napfényméréssel, ezért jöhetett ki a 200-300 órás eltérés!
Pedig látszólag, ismétlem látszólag minden azt támasztotta alá, a több csapadék és az ebbõl következtethetõ több felhõ (mert ugye több csapadék elvileg több felhõbõl és gyakoribb csapadékos nappal eshet elvileg....elvileg!!), a magasabb páratartalom (tehát elvileg több köd), az alacsonyabb átlaghõmérséklet, minden amellett szólt, hogy bizony itt, errefelé 200-300 órával kevesebbet süt a nap.
Aztán kiderült, hogy azért ez nem egészen így van!
Pedig annyi oldalról próbáltam érvelni, hogy elképesztõ!
Csak senki sem hiszi, vagy nem akarja elhinni, hogy amit évtizedek óta tudunk, az nem úgy van!
Nehéz kisöpörni ilyen dogmákat a fejekbõl, mint pl. hogy a kártevõknek jó a hideg tél, csak ha hideg van, akkor az nem csak a kártevõkre fejt ki akármilyen hatást!
Nem láttam soha egy írást arról, hogy a 2007-es évben a megelõzõ enyhe tél után sokkal több kártevõ lett volna, mint a 2003-as, 2005-ös vagy a 2012-es évben, amikor hideg tél volt.
Többet kellett permetezni a szõlõkben?
Az 1985-ös tél Link Link Link után szerinted voltak kártevõk?
#6459
Így nálad a pont. Egy kérdés azért még megmaradt, legalábbis bennem: A cikk a riporter által mennyire átfogalmazott, átdolgozott, stb? Én találkoztam saját szavaim olyan újságírói átírásával, hogy elolvasásakor megkérdeztem: Ki volt az a marha, aki ezt merte állítani? Én már senkinek sem hiszek, még saját magamnak sem.

#6458
Pár dolgot gyorsan cáfolnék:
"Novemberben a Dunántúlon 100-150-180 mm csapadék esett." Egy részén, durván egyharmadán meg az átlagot is alig érte el, két szinte nullás hónappal keretezve.
Novemberi csap térkép: Link
utolsó 90 nap anomália: Link
0-100 cm vízhiány: Link

Nem (mindenhol) szépek a vetések, elszaporodnak a kártevõk, kellene a hó. Mondja egy 500 hektéros gazda nógrádból, és egy gyümölcsös gazda zalából: Link

Az én véleményem az, hogy ez az enyhe idõ valóban nem okoz nagy gondot még, de hogy ennyire ne legyen csapadék szept. óta az kemény. (Itt a november se sikerült acélosra, ami meg elõtte, utána volt, van az elképesztõ.)
#6457
Egyenlõre most "nagyon jó idõjárásban vagyunk" szerintem. Ha nincs is csapadék,vagy hó- ami rosszabb - mély nyugalomban vannak a növények. Talán még a csekély világosság, napfény hiánya is takarodót fúj a vegetációnak.
A csapadék hiánya csak relatív dolog, a sekély -és mélyebben gyökerezõ növények most szépen alszanak. A légkör páratartalma, (ködös szitálás) pedig épp ad annyi nedvességet a rügyeknek, sarjazó gabonáknak, hogy fenntartsák a nyugalmi szintet.
A felszíni nagyobb hóréteg viszont, ahogy az lenni szokott, nagy hõmérsékleti anomáliát tud okozni például a gyümölcstermõ fáknál. Alul a nedvesség hatására indul a gyökér aktivitása, de fent a vesszõn, törzsön meg még nincs beindulás, ha meg lenne is, a nappali-éjjeli hõingás, és fagyok mint egy membrán szivattyú, torlódást okozna. Száraz fagyban nagy nedvesség vesztést okozó rügy-száradás, és vagy bibe porzó elhalás sajnos elõ fog fordulni.
Tavalyi év is okozott ilyen meglepetést, látszólag szépen virágoztak a fák, de utána leszáradt a termõ alap- kocsány szár. Persze mindjárt a monília a bûnös, pedig nem mindig.

Remélem kitart ez a - embereknek csúnya, nyirkos idõ - januárban, majd február derekán esne egy kiadós- átlag ESÕ, de nem hó. Már egy átlag 10-20 mm. is csodákat tud mûvelni.

Március?.. essen az esõ, havasesõ 0 cm., de legalább ne legyen - 5 fok alatt... nevet
Szép tavasz várást kívánok! vidám
#6456
Neked is erõsen tudom a figyelmedbe ajánlani a hibás érvelés technikákra vonatkozó oldalt, úgy, mint bizonyítási kényszer áthárítása, személyeskedés menüpontok.

Pont a legelején írtam le, hogy nagyra becsülöm Floo munkáját, emellett viszont tele van érvelési hibákkal. Én nem az eredményeket kérdõjelezem meg, hanem a prezentációt. Pontosan emiatt van, hogy szakmai körökben ellenérzéssel fogadják a munkát, nem pedig a gonosz konzervatív tudósok kirekesztõ magatartása miatt.

Én is - magánemberként - a legtöbb dologgal egyetértek, azzal, hogy a kártevõk szaporodását/pusztulását nem feltétlenül a tél hidegsége határozza meg, vagy hogy havas idõben gyakran jóval hidegebb van.
Viszont az ok-okozati kapcsolatok nem tiszták (nekem), lehet én vagyok a buta, de én nem látom ilyen egyszerûnek ezt a helyzetet, mint ahogy sokan elõadják.

És ezért nem is venném a bátorságot egyértelmû kijelentéseket tenni a témában, amit tudok, az az érvelési mechanizmusok, logikai kapcsolatok felmérése, és ebben nagyon nagyok a hiányosságok a fenti cikkben.
#6455
Várunk tõled egy minden részletre kiterjedõ, de mégis tömör, minden szavában megkérdõjelezhetetlen igazságtartalmú ellencikket a zalai, vagy akár a pécsi Igazmondóban a kultúrnövények - kártevõk - téli idõjárás kapcsolatáról. Térjen ki a haszonnövények minden fajára, sõt fajtájára, valamint az összes Magyarországon elõforduló kártevõre a baktériumokkal bezárólag. A megjelenés elõtt azért szívesen látnánk a cikket ebben a fórumban egy darabokra szedés szintû elemzésre.

A cikknek nyilván tartalmaznia kell többek közütt a következõ témákat:

- Hótakaró nélküli alacsony hõmérsékletek hatása az õszi vetésû haszonnövényekre, beleértve egyes fajták eltérõ fagytûrését. Egyes fajok, fajták fagykár utáni regenerálódási képessége.
- Alacsony hõmérsékletek hatása a gyümölcsfélékre a lombmentes idõszakban, eltérõ vegetációs állapotban. A hõösszeg és a fagytûrõ képesség kapcsolatának vizsgálata, beleértve egyes fajták eltérõ fagytûrését.
- Rovarkártevõk túlélési hányada a téli minimum hõmérséklet, ill. talajhõmérséklet függvényében.

Mindhárom esetben: Többszöri jelentõs lehûlés / felmelegedés hatása.

Természetesen a cikkben minden állítást adatokkal kell alátámasztani.

Ui: természetesen nem értek mindenben egyet Floo cikkének állításaival.
#6454
Környékünket inkább az ország enyhébbik részéhez sorolnám, de a mostani télen csak max. 13,7 fokig hevült a levegõ és összesen 7 napon értük el a 10 fokot, ebbõl 3-szor ugyanaznap fagyott is. Vagyis olyan nap a télen, amikor tavaszias idõ volt, tehát fagymentes és legalább 10 fok négy napon fordult elõ. Errõl azt állítani, hogy ez aztán micsoda veszély, meg hogy böjtje lesz a bugyutaság kategóriája lenne.
Eddig minden évben, amióta az eszemet tudom elfogadható termések lettek akkor is ha nagyon enyhe, meg akkor is ha hideg telek voltak. Súlyosabb terméskiesésre csak azokból az évekbõl emlékszem, amikor tavasszal vagy nyáron a kései fagyok, súlyos csapadékhiány, forróság vagy felhõszakadások ill. jégesõ lépett fel. Vagyis a téli idõjárás miatt önmagában nem szokott rossz vagy jó termés lenni. Ha télen kevés a csapadék , de márciusban esik 100 mm, a növényzet csak röhög a télen. De ha télen annyi esik mint most és március 10 mm, akkor valóban baj van és "hiányzik a vastag hótakaró". De mondhatnánk úgy is, hogy hiányzik a márciusi csapadék.
#6453
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#213140 - 2014-01-09 05:49:32)

Köszönöm a jószándékot, de!
Az általad leírt érvelési hibáimat, bizonyítatlan, ellenõrizhetetlen állításokat, "nem igaz" dolgokat mind tudom bizonyítani, ellenõrizve vannak, csak ha most elkezdeném holnap délig írhatnám a bizonyítékokat.
Bár írtam már egy csomót, szóval...

"nem végeztél kísérletet, nincs összehasonlítási alapod"

Te láttál kísérletet vagy összehasonlítást pontosan dokumentálva minden részletre kiterjedõen(!!) arról, hogy a nagy hidegek elpusztítják a kártevõket?
Máshogy fogalmazva: láttál kísérletet vagy összehasonlítást pontosan dokumentálva minden részletre kiterjedõen(!!) arról, hogy egy kártevõpusztító, hideg, kemény téllel van elõrébb a mezõgazdaság és a társadalom, vagy egy enyhe téllel?
Vagy "nincs bizonyítva az állítás, csak ki van mondva (anekdota)"?

Mzs!
Köszönöm!
Olvastam igen, meg hogy ez a 3. tél hogy az évszázad telét várják, meg a múlt nyárra az elmúlt 1 millió év leghûvösebb nyarát várták....aztán majdnem megfõttünk a nyáron!
#6452
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#213139 - 2014-01-09 05:43:10)

Olvastam a (Zalai Hírlap - totál fõoldalon) megjelent nyilatkozatodat. Gratulálok hozzá, logikusan összerakott riport volt.
(Gondolom, Te is olvastad az itt megjelent marhaságokat a leálló Golf-áramlattal induló jégkorszaktól nevet )
#6451
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#213130 - 2014-01-08 23:58:34)

Hazánkban négy évszak volt van. Ide születtünk ezt szeretjük. Minden évszak csodálatos. Ha elmosódnak az abnormális dolog. Én szomorú lennék ha nyáron õsz lenne de annak sem örülök hogy most tavaszias idõ van. Szomorù
#6450
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#213128 - 2014-01-08 23:55:19)

Neked fõleg ajánlom figyelmedbe ezt Link az oldalt, mert a hozzászólásaid rendre hemzsegnek az érvelési hibáktól.
Vedd ezt a hozzászólást maximálisan jószándékúnak, mivel tudod jól, hogy én bírlak és értékelem, amit csinálsz.

"A MetNeten volt régebben egy vita a fagyzugokról, a mérõállomások elhelyezésének problematikájáról, amit zalai példákkal próbáltam bemutatni, eleinte kevés sikerrel.
Sõt!
Nulla sikerrel, senki nem értette mit akarok kihozni belõle, pedig olyan emberek olvasták a hozzászólásaimat, akik konyítottak valamit a meteorológiához."

Ez nem igaz, aki konyított a meteorológiához, az tudta, hogy vannak fagyzugok és fõleg a völgyes részeken vannak, viszont te ehhez a bizonyított témához más - nem bizonyított állításokat is hozzácsaptál, mintha ettõl azok bizonyítást nyernének

"Ezen az érvek és adatok nélkül bárki hihet bármit meg lehet véleménye bárkinek, igazság csak egy van!"

Hibás érvelés: úgy állítod be, mintha csak a te alternatívád és az azzal ellentmondó alternatíva létezne és ha a másik hamis, akkor a tied igaz.

"Ha a kártevõk jobban elszaporodnának ilyenkor, enyhe tél után, akkor Olaszországban fû nem maradna egyik évben sem, mert ott a telek ilyenek vagy még enyhébbek."

Hibás érvelés: az egyik állításból nem következik a másik, lehet, hogy az itteni kártevõk olyanok, hogy elpusztulnak a nagy hidegtõl, ott pedig más hatásoktól, nem végeztél kísérletet, nincs összehasonlítási alapod

"Meg ember sem maradna, mert az enyhe idõben gombamód szaporodó betegségek kiirtanák a népet!"
hasonló hiba, a betegségek számának növekedésébõl nem feltétlenül következik a halálesetek számának növekedése, túlzó állítás, kizárólag érzelmi alapon hatás a célja

"Az egyik Somogyi Hírlapos cikkben a gazdák a havat, a hótakarót hiányolják.
Mi tudjuk, hogy a hótakaró egy derült éjszakán drasztikusan leviszi a minimumokat, emiatt komoly fagykárok keletkezhetnek a hó felett lévõ növényi kultúrákban."

egyik hiba: az egyik cikkben hiányolják: forrás hiányzik, kik miért hiányolják
másik hiba: a hótakaró megléte nem feltétlenül kapcsolódik a fagykárhoz, sok más tényezõtõl is függ (lásd: mazsolázás)

"Most, hogy hó és fagy híján a vetések csodaszépek, zöldellnek, öröm rájuk nézni, nem tudom minek kellene a vetéseknek a hó."

hiba: mintha a hótól függene a vetések szépsége, lehetséges, hogy a hó alatt is zöldellnek, nincs bizonyítva az állítás, csak ki van mondva (anekdota)

"A hó sokkal nagyobb potenciális veszély a hótakaró felett lévõ gyümölcsösöknek, mint amennyire a hiánya kárt okoz a szántóföldi kultúráknak."

bizonyítatlan, ellenõrizhetetlen állítás


És ez csak itt és most, a régebbi szélmalomharcokról ne is beszéljünk, mint a 3csapás elmélet...

Ráadásnak: folyton úgy fogalmazod meg az állításod, hogy te kijelented, hogy amit mondasz ,az igaz és ha valaki meg akarja cáfolni, akkor neki kell bizonyítani ( lásd bizonyítási kényszer áthárítása) valamint úgy állítasz, hogy az alapból többféleképpen értelmezhetõ legyen, így ha valamelyiket valaki megcáfolja, akkor te azt mondod, hogy egy a másik a jó ststb.
#6449
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#213127 - 2014-01-08 23:54:21)

Télen szoktál látni "bögõt" repkedni ha fagyos idõ van nappal is ? vidám Mert én nem...Az a hernyó egy túlélõ lehetett Floo képén,de nem túl gyakori hogy a hernyók síelnek télen a hófelszínenvidám

Megjegyzem a talajban lévõ peték,lárvák és ha át is fagy a talaj azok átvészelik és tavasszal kikelnek mert ez a természet rendje na de nem sok kártevõt látok mocorogni fõleg nem egy olyan téli idõszakban mint pl 2012 februárja!
#6448
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#213126 - 2014-01-08 23:51:34)

Szerintem ezt a kártevõkkel kapcsolatos nincs túl hideg, hogy elpusztuljanak címû blamát el kéne felejteni. Õk is élõlények és tudnak alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez. Lehet nem a hideggel van a baj, hanem tudnak fejlõdni. Az ember is alkalmazkodni tudott a zord éghajlatokhoz a Földön.
#6447
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#213125 - 2014-01-08 23:41:15)

Az a gond,hogy Te nem gazdákkal "vitatkozol",hanem tudományos kutatókkal. Pl.: Link

És igen,valóban át tudnak telelni a kártevõk,egy részük bírja a nagy hideget is,de sokkal kevésbé szaporodnak,mint enyhe idõben.
#6446
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#213123 - 2014-01-08 23:36:15)

Az akkor is fagykár lett volna, ha március végéig tartott volna a kemény téli hideg.
Lásd: Link (Tavaly márciusi és áprilisi képek egyben)
#6445
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#213120 - 2014-01-08 23:25:47)

2006/2007 tele után kelet mon. Májusban -8c volt totális fagykár. Bocsi. szegyenlos
#6444
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#213118 - 2014-01-08 23:13:52)

A Zalai Hírlapban megjelent cikkel kapcsolatban néhány gondolat röviden, mert félig alszok már!

Igen, valóban nagy merészség kiállni olyan gondolatokkal a nagyvilág elé, amik homlokegyenest szembe mennek az emberek által eddig tudott dolgokkal.
Volt már részem egy-két ilyen akcióban, eddig egyikbe sem buktam bele.
A MetNeten volt régebben egy vita a fagyzugokról, a mérõállomások elhelyezésének problematikájáról, amit zalai példákkal próbáltam bemutatni, eleinte kevés sikerrel.
Sõt!
Nulla sikerrel, senki nem értette mit akarok kihozni belõle, pedig olyan emberek olvasták a hozzászólásaimat, akik konyítottak valamit a meteorológiához.
Aztán azóta szépen lassan bebizonyosodott, hogy nekem volt igazam!
Akkor is ki mertem állni ország-világ elé vele, pedig egyedül voltam mint a kisujjam.
Most is ki merek állni bárkivel vitázni errõl, mert millió adattal és érvvel tudom alátámasztani az állításaimat.
Ezen az érvek és adatok nélkül bárki hihet bármit meg lehet véleménye bárkinek, igazság csak egy van!
Hogy a gazdák rettegnek az enyhe tél miatt?
Kérdezzétek meg azokat a gazdákat, mi a véleményük a "Duna lehúzza!" , a "Tisza lehúzza!" meg a "Mura lehúzza!" típusú dolgokról, amirõl Ti tudjátok, hogy marhaságok!
Így van ez a kártevõkkel, meg a hótakaró hiányával, meg a többi dologgal együtt.
Ha a kártevõk jobban elszaporodnának ilyenkor, enyhe tél után, akkor Olaszországban fû nem maradna egyik évben sem, mert ott a telek ilyenek vagy még enyhébbek.
Meg ember sem maradna, mert az enyhe idõben gombamód szaporodó betegségek kiirtanák a népet!
Az egyik Somogyi Hírlapos cikkben a gazdák a havat, a hótakarót hiányolják.
Mi tudjuk, hogy a hótakaró egy derült éjszakán drasztikusan leviszi a minimumokat, emiatt komoly fagykárok keletkezhetnek a hó felett lévõ növényi kultúrákban.
Most, hogy hó és fagy híján a vetések csodaszépek, zöldellnek, öröm rájuk nézni, nem tudom minek kellene a vetéseknek a hó.
A hó sokkal nagyobb potenciális veszély a hótakaró felett lévõ gyümölcsösöknek, mint amennyire a hiánya kárt okoz a szántóföldi kultúráknak.
2012 februárjában itt a szántóföldekrõl levitte a szél a havat, gyakorlatilag kopaszon vészelték át a 2 hétig tartó nappal is -5-10, éjjel meg a -10-18 fokokat.
Mégsem lett bajuk a téli fagytól, az azt megelõzõ szárazságtól õsszel annál inkább.
Az említett Somogyi Hírlapos cikkel jött valaki, amely cikkben a gazdák aggodalmukat fejezik ki, hogy az enyhe tél miatt a kártevõk nem pusztulnak el, meg kellene a téli csapadék, meg a hó meg stb stb stb.
Ezt írtam rá:
"2006/2007 rekordenyhe tele után sem lett több kártevõ, mint a 2003-as, 2005-ös vagy a 2012-es nagyon hideg tél után.
Csak a különbség az, hogy a 2006/2007-es enyhe tél után nem volt terméskiesés fagykár miatt, a másik három télen az alföldi barackosokban 60-80-100 %os rügyfagykár keletkezett!!!
Érdemes lenne megkérdezni, hogy -20-25 fokot és rügyfagykárt szeretnének inkább a gyümölcstermesztõk, vagy a +8 fokot?
Más kérdés, hogy 2007 május 2-án voltak tavaszi fagyok, de májusban már olyan állapotban van a vegetáció, hogy a téltõl függetlenül kárt okoz a fagy. Csapadék????
Novemberben a Dunántúlon 100-150-180 mm csapadék esett. Hiába esik most, ha márciustól meg szárazság lesz.
Jó lenne, ha 20 centis hó borítaná a szántót? Felénk olyan szépek a vetések, hogy öröm rájuk nézni, csak úgy zöldellnek, minek rájuk a hó? Ha ilyen idõvel telne el a tél, tökéletesen telelnének a vetések. Olaszországban ilyen vagy ennél enyhébb telek vannak, mégsem sírnak a hó után a gazdák. Valamelyik évben arról cikkeztek az újságok, hogy a folyamatos hóborítottság miatt berohadnak a hó alatt a vetések.
Ha 20 centis hó van, akkor van rá esély, hogy nagy hideg lesz (hó nélkül nincs), aztán lehetne remegni a fagykárok miatt.
A 2012-es februári nagy hidegek (-20-26 fokok voltak) után is az azt megelõzõ enyhe idõre fogták a károkat a gazdák. Közben visszanéztem, a szegedi meteorológiai állomáson a nagy hidegek elõtt 1,5 hónapig majdnem minden éjszaka fagy volt. Januári napállás és éjszakai fagyok mellett nem indul meg semmi a növényekben.
Eddig az enyhe idõ miatt 30-50-70 000 % Ft maradt az emberek zsebében amiatt, hogy kevesebbet kell fûteni!
A lisztharmat, a peronoszpóra, a monília, a tafrina nem fog megszûnni a téli fagyok által, ha pont a kajszi virágzásakor esik, akkor -20-25 fokok után is lesz monília. Csak épp kajszivirág nem lesz!
Millió érvem van millió adattal és példával, csak egy ilyen cikk nem elég minden érv és adat közlésére!"

Sokan kérdezték ma tõlem, nem lesz-e böjtje ennek az enyhe idõnek!?
Erre azt mondtam, hogy ha pont ellenkezõjébe fordul az idõjárás, akkor természetesen lehet böjtje, de még van esély rá, hogy nem lesz böjtje!
Észak-Amerikában már nincs rá esély, ott megvolt a böjt.
Persze ez is árnyaltabb, mert ha bejön egy hideg 3 hét múlva, és lesznek fagykárok, ráfogják a megelõzõ enyhe idõre, mint 2012 februárjában, hogy meg voltak már indulva a fák.
A szatymazi õszibarackosban -25 fokokat mértek.
Hát ott nem kellett megindulva lenni semminek!
Jött még egy tavaszi fagyhullám vagy kettõ, aztán nem maradt semmi!
A legkevésbé számított az, hogy enyhe volt-e a december-január vagy sem!
De ha végig enyhe maradt volna, akkor más lett volna a leányzó fekvése.

Végezetül 2010. február 14-én fényképeztem õt:

beillesztett kép


Ott sétálgatott a havon meg sütkérezett a napsütésben!
Két ilyen éjszaka után Link Link
Nem tûnt úgy, hol el akar pusztulni a hidegtõl!
#6443
Ok! Nagyon jó a videó is! vidám
#6442
Floo nyilatkozata a mai Zalai Hírlapból:Link
#6441
Virágzik a törökmogyoró Link Link
#6440
Így igaz . Nekem is van ilyen fám én még szoktam nevezni sárga akácnak is, mert a levele olyan mint az akácé és a fás szár is hasonlóan kemény. Viszont a magja igen mérgezõ.
#6439
Az biz meggy. Idén hamar lesz meggy is.
#6438
Debrecenben virágzik a meggyfa (bár a levele inkább szilva )

Link
#6437
Teljesen igaz. Nem is ebbe kötöttem bele, hanem az aranyvesszõbe, ami egy másik növény.
A kollégák a Forsythiáról beszélnek, ami "tudományosan" aranyfa (holott bokor), de így a kutya sem nevezi.
#6436
De az aranyesõ kifejezést kizárólag csak a fára használatos. Nézz utána.
Labornum - Aranyesõ (fürtökben lelógó virágok miatt)
Örülök, hogy kötözködhettem.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-02 11:56:18

Jászberény

4.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.