2024. november 30., szombat

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#6385
Arra azért gondolj, hogy amikor már lehetséges (ápr. vége felé) ki kell ültetni, különben vagy a hatóanyag lesz bennük kevés, vagy a kártevõ gombáknak, rovaroknak lesz ideális terepe az ültetvényed.
#6384
Köszönöm! Valószínûleg ez lesz akkor. Legfeljebb elsõ locsoláskor kap egy kis gombaölõt is nevet
#6383
Ezt én is kipróbálom...

Az idén katasztrofális pusztulásom volt, ráadásul vásároltam direkt palántaföldet, amiben egyrészt 10 palántázóból 9-ben elvitt mindent a palántadõlés, másrészt mintha hiányzott volna valamilyen tápanyag, mert a palánták 2-3 cm után megálltak a növekedésben. Így kellett átültetnem õket és azután fejlõdtek tovább...
#6382
Kb 15 percig. Mivel ez a talajgõzölés házi változata lenne alufóliával le szoktam fedni, és a hõkezelés elõtt illetve közben spriccelõvel nedvesíteni.
Most, hogy jobban utánanéztem azt írják több helyen, hogy 30 percen keresztül ajánlatos 85-90 °C körül tartani a talajt, és utána néhány napig pihentetni.
#6381
Japán birs: Link
Biztosan az októberi fagyok tévesztették meg. (Pontosabban az azt követõ enyheség.)
#6380
Köszi mindkettõtöknek! A földet kb meddig szoktad "sütni"? Gondolom nem extremofilek, szóval egyszer átmelegszik, oszt' jóvan (?) nevet
#6379
Palántadõlés ellen én meg szoktam sütni sütõben a magvetésre szánt földkeveréket. Nekem ez vált be a legjobban. A Bubu által javasolt szer (mankoceb) is segítségedre lehet.
Az eddigi tapasztalataim alapján tovább mérsékelhetõ a kidõlt palánták száma, ha nem veted túl sûrûn a magokat, illetve ha kelés után hagyod néha kiszáradni a talaj felsõ rétegét. Kisebb mennyiségben ha van rá mód nem árt sekélyen felkarcolgatni a tömörödött talajfelszínt pl.egy százasszöggel.
Volt már hogy több ezer fûszerpaprika palántát neveltem az ablakokban a pikírozásig (2-4 leveles állapot) ezzel a módszerrel.
#6378
Bõvebben;
Link
laza
#6377
Szártõrothadás ellen van valakinet "tuti" módszere? Paprikapalántáknak szánt földet kezelnék vele. Elõre is köszönöm!
#6376
Nem kell takarni, bírja a hideget!
#6375
A tulipánfát az elsõ években szükséges takarni vagy sem. Nem tudom a fagyérzékenységét.
#6374
Nálam a káki felsõ hajtásain lettek friss hajtások, de azok már szeptemberben megindultak. Ráadásul nálam csak talajmenti fagy volt, és ahogy Szeke írja, itt is tele van virággal és kispaprikával a paprika. Érdekes módon anyáméknál, akik légvonalban 300m-re és kb 25m-rel feljebb laknak (domboldalon) ott kiterjedt fagyok voltak, az akkor zöldellõ kukorica is teljesen elfagyott, nem beszélve a többi növényrõl...
#6373
Ez nem tudom, mennyire általános, de ma láttam az egyik paprikán egy virágot!
#6372
Szerintem nyugodtan tedd alájuk-köréjük. A sekély gyökeres növényekhez viszont keverd be saját földel. A marhatrágya nem annyira égetõ, mint a baromfi- galamb-disznó trágya.Pláne most a nyugalmi idõben lesz ideje oszlani, nem mint tavasszal.Tavasszal pedig elég egy felszíni kombi mûtrágyával meghinteni. A tavaszi beindulás után figyeljünk a talaj nedvességre,a kiszáradás növelheti az un.gyökér zónai perzselést, de szerintem ez nem jellemzõ.
laza
#6371
Szép a kerted!
Látom a fák törzsét te is lemeszeled.
Sikerült szereznem marhatrágyát. Sajnos még elég friss. Arra gondoltam, hogy a gyümölcsfák törzséhez, fekete és piros ribizli tövéhez meg a szamócákhoz tennék belõle. Szerintetek kiégeti a növényeket, vagy a télen elbomlik és beszivárog a talajba?
#6370
Egyre több helyrõl hallom, hogy az ország középsõ és keleti felén az október eleji fagytól lehullottak a levelek, majd az azt követõ melegben újrahajtottak a növények, kivi, füge, barack és egyéb gyümölcsök.
Egy ismerõsöm mondta tegnap, hogy az õszibaracknak 5 centis friss hajtásai vannak, tehát a fa áprilisi fenológiai állapotban van.
Azaz a tél valószínû ki fogja nyírni.
Ez a kivi is nagy veszélyben van, a magyar-román határnál készült a kép néhány napja, az október eleji fagy után hajtott újra, szintén tavaszi állapotban várja a telet.
Nem tudom mennyire jellemzõ ez, ahol -5-9 fok között volt a minimum október elején, ott jó eséllyel így reagált rá a növényzet.
#6369
Képhegyek a hétvégérõl; novemberi színek és ízek. nevet
11.08.:
Link Link Link
11.09.:
Link Link Link Link Link
11.10.:
Link Link Link Link Link
Link Link Link Link Link
Link Link

beillesztett kép

#6368
A hétvégén nyugalomba helyezett kert és gyümölcsös fotói (részben): Link
#6367
Sõt már a kaktuszok terméseit is lehet szedni. Semmihez sem hasonlítható az ízük. Mikor kettévágom, majd kicsordul az a cukros lé, az maga a gyönyör.
#6366
A naspolyát most már lehet szedni !
#6365
A rEcept ami alapján készült:3kg szilva
1liter víz
literenként 5g citromsav
literenként 25dkg cukor
A ledarált és kimagozott szilvát 21kg volt tisztán a szilva,felöntöttem 7litervízzel,és állni hagytam 36órát,jó sûrû állagú lett,gondolkoztam is sokat hogy mivel szûrhetném le,lehet nem volt a legjobb választás ,de paradicsom passzírozón nyomtam át elég katyvaszos lett,de gondoltam majd ugyis kiforrja,le is jött ebbõl kb 20liter tettem bele 5kg cukrot és 50g citromsavat,be tettem hûvös helyre,el is kezdett forrni szépen jött is ki belõle az szépen a sûrû rész 2hónap,még forr egy kicsit tegnap gondoltam szívok belõle,hogy milyen lehet az állaga színe íze,talán sûrûbb lett mint mikor az elején bele tettem,így hát tegnap átszûrtem ,és így viszonylag elég tiszta lett,és a kb 20literembõl lett 12liter!
#6364
Átszûrted többször is? Ha leírnád, hogyan készült akkor lehet okosabbak leszünk. Arra gyanakszom, hogy 2 hónap alatt ecetes lett.
Én most csináltam almabort. Egész jól sikerült, inkább pezsgõre hajaz az íze és szépen pukkan. Készítettem csipkebogyó szörpöt, de az is felforrt a hûtõben. Pedig csak nagyon kevés cukrot adtam hozzá a fõzésnél. laza
#6363
Mandula termése lepotyog magától vagy szedni kell? Köszönöm a választ elõre is.
#6362
Lenne egy kérdésem!Itt már valaki házilag készített szilvabort?ha igen akkor megtudná mondani milyen íze van,mert én most készítettem elõször kb.2hónapos,és megnéztem most hogy tisztult-e már,és meg is kóstoltam nekem elég fura,majdnem olyan mint a pálinka fõleg az utóíze,ráadásul elég sûrû is,és nemcsak az alja?!
#6361
Gyönyörû táj! nevet
#6360
Egy kis õsz, egy kis Hegyalja: Link Link Link Link Link

beillesztett kép



#6359
Örülök, hogy nem tévedtem.
Ha van még fiatal gomba, akkor szedjél belõle és kóstoljátok meg. nevet
#6358
Más ismerõseim is azt mondták h gyapjas tintagomba. Utánanéztem én is, szerintem is az lehet.
#6357
Valamelyik csiperke fajta ez, (utolsó kép) de egy ilyen képrõl persze felelõtlenség lenne biztosan állítani. Már van közel két hete hogy lilatökû pereszkét szedtem a kert végi szilvásból, pár darabot. igen korai kezdés, de hát hideg volt abban az idõszakban. Kíváncsi vagyok mikor bújnak elõ az újabb termõtestek.
#6356
A fagy által megkopasztott (50-60%) fügebokron tömegesen kezdett megduzzadni és beérni a füge. Néhány - gondolom a sok esõtõl - szinte kettérepedt.
#6355
Legközelebb készíts profilképet és alulnézetit is, ha gombát fényképezel. Nem tragédia, ha leszedsz egy gombát, az csak termés, termõtest. A vegetatív rész a földben van, az évellõ.

Szerk: A téma inkább a Bioszférába tartozik, kivéve, ha pl. némi öntözéssel segítesz a természetes élõhelyén termõ gombának.
#6354
Õszi ágak;
Link
#6353
A fajta nem azonos a fajjal. Minden fajta faj, de egy faj sem fajta, viszont ha faj, még lehet fajta. Bonyolutnak hangzik, de tök egyszerû. Egy guglizást megér. kacsint
#6352
Az elsõ 2 kép ha jól látom gyapjas tintagomba. Nagyon finom pörköltnek, vagy töltve. A tönkjét ne edd meg. A kalapját is csak fiatalon, amíg hófehér. Rózsaszínesen, feketén már nem, mert mérgezõ. Fehéren is hosszú (legalább 20-30, de inkább több perc) hõkezelést igényel. Ja és "tintázáskor" ne egyél belõle, mert meggátolja az alkohol lebontását a szervezetben, az meg elég kellemetlen... laza
Egyébként az egyik legfinomabb gombának tartják, én is szeretem. Sós vízben elõfõzve le is fagyaszthatod. Idõnként tavasszal is megjelenik, de õsszel (fõleg október-novemberben) tömeges is lehet a tápanyagban gazdag nedves legelõkön. Amikor megjelenik a kis fiatal még ki nem nyílt kalap, akkor szedd le és gyorsan (pár órán belül) dolgozd fel, mert álltában is hamar megöregszik (amikor darabolod látod, hogy a hófehéren szedett gomba már rózsaszínesedik).
Azért egy megerõsítést várj meg, lehet tévedek a meghatározásnál. szegyenlos
A második gombát sajna nem ismerem. szomoru
#6351
Ilyen gombákat találtam a házunk elõtt. Link Link Sose láttam még ilyent. Ismeri valaki milyen fajta ez? Ja meg van még egy ilyen is.Link
#6350
Sziasztok.
Újra van datolyaszilva a boltokban, amelyeket 3 nap alatt csodássá lehet érleni a kettévágott almás módszeremmel.
A kivi 2 nap alatt lett puha a zacskóban. Hihetetlen.
#6349
Szerintem locsolni kár, mert mediterrán növényként a szárazsághoz van szokva!
#6348
Kicsi ország, hatalmas különbségek.
#6347
Az idei fügetermés baromira nem jött be. Annak ellenére hogy tavasszal nem nagyon fagyott el, szép kis bokornak indult. Locsoltam a nyáron. Elsõ termés nem lett semmi. :-(. Második termése egy pár szem volt, 4 bokorról alig 10-12 szemet tudtam csak leszedni, máris lefagyott. Vagy 120-180 szem maradt a 4 bokron rajta, ami már éretlenül fog lehullani.
#6346
Mivel holnap reggelre a fagy valószínû véget vet a kiskerti szezonnak, ezért az idei év mérlege:
Cukkini : 3 bokor volt,szépen indultak, de augusztusra öntözés mellett is kiszáradtak.
Paradicsom: ~30 bokor volt, 25 kg fölött szedtünk le.
Paprika(cseresznye,almapaprika,fehér,zöld hegyes,stb): Mindegyikbõl 4 tõ, pár marékkal lett, és még ma szedek is nevet
Fokhagymából 100 fej õszi és 20-25 fej tavaszi lett. Szép darabok és ízletesek.
Összességében jobban sikerült, mint tavaly.Évrõl évre nagyobb tapasztalattal indulunk neki nevet
Gyümölcsbõl az almán kívül minden szépen termett.
Az idei bor pontos mennyiségérõl hétvégén tudok mondani bármit is nevet
#6345
Szaknyelven ezt nevezik pontmutációnak, a tulipán az egyik iskolapélda erre. Egyetlen megoldás van a problémára, ha a bibe csúcsát levágod vagy a különféle fajták között tisztes távolságot tartasz.
#6344
Sziasztok. nevet
Ma délután még napsütés is volt, mely mesésen megcsillogtatta az Echinocereus coccineus tüskéit.

beillesztett kép


Eredeti méret: Link
Képtár: Link
#6343
Nem pénz. Ha csomagolt, a fajta valószínû az ami a csomagoláson van, ha ömlesztett, ismeretlen fajták keverékéke is lehet. Ahoz, hogy korcsot vegyél, elég az, hogy egymás melletti ágyásban nõtt két különbözõ fajta. Az átporzásnak a hagymára is hatása van. Minden fajtát saját, egyedi víruskolónia alakít ki. Az átporzásnál a vírusok is átadódnak és hatásuk lesz, vagy lehet a következõ évben a virág színére, mintázatára, alakjára.
Valószínûnek tartom, hogy nem üzleti célú virágtermesztés miatt kérdezted, nem feltétlen van szükséged egyöntetû, azonos idõben nyíló virágokra, hanem csak a díszítésre.
#6342
15 Ft-ért árulják a piacon a tulipánhagymát. Jó árnak számít?
#6341
Már el kellett volna, de én sem ültettem még el. Aktuális.

Rossmann: Kösz! Citromsav: ez az átka minden szerves anyagnak. A lebontó szervezetek jól ki vannak találva. A dioxinon kívül nincs stabil.
#6340
Tulipánhagymát mikor szoktatok ültetni?
#6339
- Nincs tapasztalatom a kökény cefrézés terén.
- Olasz nevezetû nick-el vedd fel a kapcsolatot a pálinkás fórumon (amit linkeltél lentebb ), ha õ nem tud gyógyírt, és csodaszert a gondodra, akkor hiába is keresgélsz. Privát vélemény: Tavaly volt téli alma cefrém, még csak víz sem kellett hozzá fõzésnél, nagyjából ekkortájt cefréztem , darálás, gond nélkül kierjedt, natúr pektinbontó. Szerintem mindenszentekig a következõ napokban fogjuk a leghidegebb idõszakot élni. Komoly tétben mernék rá fogadni. Hosszú évek alatt mindig kierjedt a birs, kései körte, alma, szõlõ, törköly fûtés nélküli helységben.
- Ott a pont a cukortémánál nálad! A magas aroma, de alacsony cukortartalmú gyümikhez nem bûn, de szarvashiba ha nem rakunk napfényt!! (Nálam a birshez.)
- A citromsav péhá beállításhoz egy irgalmas kiáltás nem ér....Ha el is érne valaki eredményt vele, valamelyik baktérium (?) pillanatok alatt felzabálja. Ezt a nagyon okosoktól hallottam . Kerülendõ. Az akkusav (kénsav) a leginkább elérhetõ, megfizethetõ, de én nem igazán vagyok híve. A Vilmos másik titka lehetett az idén, hogy optimális hõmérsékleten tudott erjedni.
#6338
Black Prince és Goldkrone folytonnövõ. Itt részleteztem: Link
#6337
Néhány cefrészeti kérdésem lenne, ha tudsz segíteni:

- Tudok szerezni egy üstre való magozott kökényhúst. Milyen, az általánostól eltérõ cefrézési technikája van a kökénynek? Csak az élesztõ tápsó igényre találtam rá.
- Ismersz-e olyan pektinbontó enzimet, ami hidegben is mûködik? Most dolgozom fel a téli almát, és úgy néz ki, a fõzdében le fogják harapni a fejemet a csak lapátolható cefre miatt. Melegebb helyre vinni nem tudom az anyagot.

Egy szomszédomnak ajándékoztam egy kis tavalyi körte-alma vegyes pálinkát. Szerintem a leggyengébb minõségû volt a szezonban a többi között. Anyagmentési okok miatt éretlenül szüreteltük a téli körtét: pár napon belül lába kelt volna. A szomszéd orvul benevezte egy pálinkafesztiválon, és bronzérmes lett.

A következõket nem Neked írom, de másoknak hasznos lehet:

A cefre (nem korlátlan idõtartamra való) tartósításának egyik módja a cukrozás-> magasabb alkohol tartalom, egy másik a pH csökkentés 3,0-ra (kénsavval, foszforsavval, semmilyen káros íz rontó, vagy egészségtelen hatása nincs), csak a káros baktériumok, gombák szaporodását gátolja. Én nem szeretem a cukrozást: csak az alkohol mennyiségét növeli, az aroma anyagok mennyisége változatlan marad. Nekem nem több alkohol kell, hanem jóféle pálinka, amit nem szégyen kínálgatni. Van, amikor szükséges cukrozni: pl. birs, csipkebogyó, bodza, stb, de ilyenekkel csak nyugdíjazásom után fogok tudni veszõdni.
Egy harmadik, jó, de nem 100%-os védelem a levegõtõl való elzárás: A hordó peremén túlnyúló fólia a (kierjedt) cefre felszínére, arra pedig víz, leterhelni, hogy a fólia ott is maradjon. Így nem jutnak a szükséges oxigénhez a romlást okozó baktériumok, gombák, meg a muslica sem fér hozzá.

A pH csökkentésrõl még annyit, hogy pl. a körte savazás nélkül nem tud kierjedni teljesen: az erjesztést végzõ élesztõ gombák csak savanyú közegben képesek optimálisan mûködni, a körtében pedig nincs elég sav. Az idei körte 11 liter/100kg helyett savazás nélkül adott volna max. 7-8 liter/100 kg-ot.
Aki a kénsavtól, foszforsavtól idegenkedik, használjon citromsavat, (gazdaboltokban kapható, nem is drága): legalább 5 dkg/ 100 kg cefre.
#6336
Valóban, meglepõen jól adja a Vilmos! A hosszú tenyészidõ miatt lehet? Tavaly már majd leballagott mind, amikor az idén rendesen érni kezdett. Bódi / ringló remix elég szépen muzsikált, de vastagon a tavalyi kihozatal alatt. A veres szilvát én még csak bõ egy hét múlva csurgatom, szeretem a szilva cefrét utóérlelni (tökös szilva), és szept 10. - e körül érett le a vége a fáról. A kajszi mesés lett ha nem is sok, fekete cserkó bõven adott, a faeper szokás szerint, a nyári alma is biztató kihozatalt produkál.
Szép hogy cukkermentes páleszra biztatod a nagyérdemût, nagyvonalakban egyet értek, simább zamatosabb , teltebb íz, és illatvilágú a pálesz cukker (alias napfény) nélkül, de aki kénytelen hosszabban tárolni a cefrét, nem tudja fõzni, fõzetni amikor kell, jobban jár ha megkínálja cukorral (max 3%), mert a cukorból nyert + alkohol védi a cefrét a a különbözõ eredetû minõségrontó folyamatoktól. Savazni pedig nem fognak nevet .Fogok lõni néhány képet az utolsó "reménységrõl", remélem tetszeni fog. nevet ( ...Egy "öreg" zugdesztestõl)
Kert jól sikerült viszonylag, a zöldbaba kiemelkedõen teljesített, a paprika gyengébb a tavalyinál, a csemege ubi zavar nagyon! Új gyártó, kiszerelés a mohikán F1 -nél, gyenge kötés jellemezte, nem tudom miért, évjárat, vetõmag, vagy a tenyészidõszak eleji iszonyat sok csapadék, betegségfészek (?)

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-30 07:18:07

Kõszeg

3.9 °C

00005

RH: 80 | P: 1032.1

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.