Meteorológiai esélylatolgatások
Természetesen 1956 január-februárjáról van szó. Február max hóvastagságai: Bp:40cm, Baja:60cm, Makó:45cm, Barcs 50cm stb. Forrás:Vízrajzi Évkönyv, 1955 és 1956Hasonló jókat...
Elõre is elnézést a hosszért? 1955: A dec. igen enyhe volt. A T.2-3 fokos középértékei 1-2 fokkal múlták felül az átlagot. ..... Téli nap 1-2, délen azonban egy sem fordult elõ.Jan. középhõmérséklete mindenütt felülmúlta az átlagot. Északon +2, másutt +2-3 fok között volt.Az idõjárás csak a hó utolsó apjaiban fordult hidegre. ...... Február rendkívül hideg volt, a havi középhõmérséklet -8 és -9,5 fok között váltakozott. ..... Az ország ÉK része kivételével a hó valamennyi napja fagyos volt.
A hidegfront után is ugyanilyen idõ lesz, bár a T kicsivel lesz csak alacsonyabb. Tehát sok minden nem fog történni. Távolabbiban csak ennyit lehet kijelenteni: vagy lesz tél, vagy nem. Ideje összekapnia magát, ha maradandót szeretne mutatni, az idõ vészesen fogy.
Igazad van donpalesz, én is hosszútávra értettem. Habár 4-5 napig még nagyjából együtt futnak, a csapadékmennyiségben viszont ez idõ alatt is nagy eltérések vannak olykor.
Sajna ez is benne van a pakliban(írtam is még 4-én, igaz akkor én a másik "mákvirággal", a 2000/01-es téllel példálóztam), a télen az izlandi minimum erõsebb volt a "vártnál", ám a spegettiket-ensembléket nézve azért ne vegyünk még mérget a jövõ hét második feli "visszarendezõdésre", igaz klasszikus blockingot most egyelõre nem várhatunk, ugyanannyi az esélye, mint a félmegoldás "jelenbe foglalt GFS-jövõnek".Azaz alakul a dolog(ld. a NAO-t, igaz csak a múltat tekintve, viszonyítás miatt), igaz nagyobb továbbra is a bizonytalanság(ilyen ez a szezon), mintsem konkrét analíziseket leheseen készíteni, ám a Februárt illetõen bizakodó vagyok, bár az is már csak szépségtapasz (de milyen!)lehet, mert ez a tél a zonalítás jegyében telt eddig el. Sajna a statisztikákat nézve ez is benne van a pakliban, nagyon el voltunk kényeztetve az utóbbi 8-9 évben, csupán a 97/98-as, és a 2000/01-es Tél volt egyértelmû "poccs", a többi vagy félig, vagy teljesen télies volt, meg kell tanulni elfogadni, hogy nem minden "papsajt(avagy 2002/03)", és minden telet a lehetõsége(in)knek megfelelõen kell kezelni-minõsíteni.
Azért ami várható, nagyon messze van a csodától. Másrészt én már korántsem vagyok olyan biztos benne, hogy itt komoly átrendezõdés lesz. A dolog hasonlít a 97/98-as télre, mikor több hét enyheség után január végén jött szûk 1 hét hideg, persze hó nélül, aztán újra kiépült a nagy izlandi ciklon és a "tél" hátralevõ része a langymeleg jegyében telt el. Szal sajna kezdem úgy érezni, hogy most is csupán arról van szó, hogy egy anticiklonocska kicsit beakad a mókuskerékbe, és nem zajlik le tartós átrendezõdés.
Így van Donpalesz, az esetek nagy százalékában, továbbra is tartom, jön a Tél, ám ne rögtön várjuk a csodát, elégedjünk meg azzal, hogy a következõ 3 (vagy több)hét ígéretesebb lesz, mint az elõzõ(és ne fél m hóban, és -20°C-okba gondolkozzatok).
LeviG: általában 4-5 napig az operatív futásnak, utána az ensemble átlagnak nagyobb a beválása.
Márkó Valaki írta, hogy a GFS_ENS-nél az operatív tagot nagyobb hangsúllyal vegyük figyelembe. Ez érdekes dolog, hisz a kezdeti feltételek biztosan terheltek valamekkora hibával, a modell sem tökéletes, így egy idõ után ha valami, hát az oprítív tag biztosan "melléfut". Inkább akkor a fehér "mittel" az nem ugrál annyit.
Nagyon nem tetszik, hogy a gfs egyre délebbre tolja az Atlanti-óceán fölötti anticiklont, ha ez jön be, ugyanaz lesz, mint karácsonykor. De még reménykedem a változásban. Ami érdekes, hogy az ensemble fáklya átlag végig -5 fok körül, vagy inkább azalatt mozog, habár az ensemble térképek tök olyan ócska cirulációs helyzetet adnak, mint az operatív.
Köztes verzió=hideget biztosító anticiklon és délnyugatról bejövõ enyhe levegõ sok csapadékkel..; bár azt hiszem sokan tudjátok hogy ez lenne télen ideális..Na jó nem leszek maximalista!
Cauchy! Az ám! De a dolog nyitja az lenne ha igazából egy köztes verzió alakulna ki. Mondjuk olyan fele fel. Ez lenne az ideál. Azok a jó kis délnyugati genovai ciklonok hol vannak? Télleg jó a felvetés...Ez a tél valahogy nem is tél, maximum naptár szerint. Érdekelne egy országos decemberi átlaghõmérséklet egy átlagossal összevetve!
Nem az anticiklonnal van baj, hanem nincs havat adó csapadék. Ide télen a havat a jó irányból érkezõ mediterrán ciklonok szokták hozni, ezen a télen csak novemberben volt 2 ilyen, de sajna akkor még túl meleg volt. Olyan kéne, ami nyáron Szegedre azt a 100 mm-rt hozta..
Úgy néz ki rájár a rúd Közép-Európára. Az anticiklonáris hatás ezen a télen jócskán felülmúlja a megszokottat. Ráadásul az újabb és újabb futások ismételt magasnyomású híd kialakulását jelzik hozzánk, ami valljuk be csapadék szempontjából nemhogy nemigazán, sehogy se jó. De legalább hideg lesz végre!
GergO: Köszi, de nézd csak meg minden véleménynyilvánító beírásom lereagálását az újak között, objektivításmentesen: "végre írt az az okoskodó, na most majd ...", na mindegy, különösebben nem zavar, csak furcsa hogy egy szinten kezelnek egy "kéksatyival", he-he !A Tél meg szépen nyugodtan közeledik, jó éjt !
Snowhunter dehogy vagy közellenség, én pl. direkt a mérsékeltebb "lelkületû" emberek hozzászólásait figyelem jobban, mert úgy tûnik számomra, az õ szavaikban van több meteorológiai realitás. Nem mintha én nem álmodoznék sokszor, csak nem árt tudni, hol a határ az álom és a valóság között. A jelenlegi biztató helyzet már reálisnak tûnik, legalábbis a csütörtöktõl induló átrendezõdés, de hogy mi sül ki belõle (1-2 hetes száraz hideg után újból óceáni trutymák, vagypedig 2 hónap kemény tél, vagy legvalószínûbben valami a kettõ között), azt majd meglátjuk akkor. Ugyan a GFS meg a többi modell biztató, de mert nem a "bombabiztos" ÉK-i áramlás + mediciklon-sorozat kombinációból adja a telet, hanem É, ÉNy felõli támadási iránnyal, ami azért valljuk be, sokszor balul sül el (max. fél centit hozó - igaz, látványos - hózáporok, száraz szélvihar, vagy éppen +0.5 C fokban zuhogó esõ formájában).Persze mindezeket abszolút amatõr szemmel mondtam, éppen ezért egyelõre nem akarok távolabbra jósolni, hanem inkább örülök a hét végi lehûlésnek, mert Bolzanóba megyek síelni, és ha idelent necces a helyzet, akkor odafönt csodás síelõidõ lesz. Persze én lennék a(z egyik) legboldogabb, ha fél méter hórétegre, és -5 fokban intenzív havazásra érnék haza 22-edikén.
Nos tehát a mostani forgatókönyv(a GFS szerint): A "hurrikán" hidegfrontja csütörtökön hózáporokkal (zivatarokkal?) eléri Mo.-t ami meghozza az igazi telet (mi más is hozhatná ). Aztán a ciklon egy része szépen délre fordul és péntek-szombat-vasárnap okoz további hózáporokat(graupelzivatarokat). Reméljük...
Az utolsó (?) európai "hurrikán": Link a 850-es térképen szép, meleg szeme van... Ezek szerint December-Január az európai hurrikán-szezon.A lehûléshez annyit, hogy a WZ-n nem találtam két modellt amely egy helyre rakná az Ac-t csütörtök után. Éppúgy lehet fölöttünk is, mint máshol, de fõ az optimizmus! Viszont a tartós blockingban nem nagyon hiszek amit a GFS mutat(ott) hosszútávon.
Derick elvtárs: én akkor vagyok optimista, ha megvan rá a REÁLIS alap, illetve akkor vagyok pesszimista, ha nincs REÁLIS okom optimizmusra. Most amúgy én is optimista vagyok, mert az operatív is, a fáklya is, az ens térképek is jót adnak(igaz más modellek kevésbé adnak jót, de a pozitívumok elegendõek az optimizmusra), de korábban, mikor az operatív mindig csak 360 órakor adott hideget, mikor az ensemble fáklya görbék zöme is 0 fok körül, vagy kevéssel az alatt van, és csak egy-két kósza futás megy le mélyebbre, valamint az ensemble-átlag térképek, is sima ény-i ciklont, és ny-i áramlást mutatnak, még kevés nálam az optimizmusra, és csak mert a KFB modell, meg egy-két kósza ensemble tag, meg az operatív 15 nap múlvára jót ad, még nem fogok mindent rózsaszínben, illetve hófehérben látni. Ez nem egyszerû nyavajgás, hanem konkrét alapokon nyugvó óvatosság.
Ahogy mondod Derick, nagyon egy rúgóra jár az agyunk.Csak vigyázz ezzel a "síránkozós" jelzõvel, mert akkor aztán rádugorhatnak az érzékeny lelkülelû fiatalok, mint ahogy nekem ugrottak, igaz te nem vagy közellenség, mint én, he-he !Mentem dolgozni, üdv !
Ahogy már 4-én említettem, itt a Vasárnap, lehet az elsõ mennyiségi analíziseket készíteni a jövõ hétre, az azutáni hét meg tényleg meghozhatja a fordulatot, azaz nagy valószínûséggel a böjtnek vége, ráerõsít a Tél a hónap második felére(felétõl).Jó éjt !
Úgy néz ki a csütörtöki változás most már biztos, heves hózáporok, néhol zivatarok is lesznek, (még pénteken is) A szombat kérdéses, már csak a csapadékon kell izgulni, a feltétel a havazáshoz T szempontjából már meglesz.
Azért boldogabb lennék, ha az ensemble görbék, és az átlag is hasonló lenne, mint az operatív...
Ezt nem lehet így kiállítani, de azt sem hogy igen! a 87-es szerûség nem azt jelenti, hogy pont, hanem hasonló, és nem feltétlenül a hidegre gondoltam.
A hosszú távú gfs-t nagyritkán végig szoktam nézni, most megtettem. Amit levontam, hogy ilyen 1987-es szindróma szerûség kezd kialakulni, ami elég bizarrnak tûnik, de most már jó lenne ha elkezdõdne a tél, eleget böjtöltünk!
Tényleg valami fény az alagút végén: több modell is jelzi, hogy 1 hét múlva végre eltakarodik az izlandi kakaóscsiga kelet felé, a Brit-szigeteknél anti-kakaóscsiga épül ki, a kettõ közös áramlási rendszerében északnyugatról hidegebb levegõ érkezik. Csak egy baj van: ez havat valószínûleg nem hoz, de mégis legalább valami változás.
Errõl volt szó decemberben is.. Ezt nem azért mondom, hogy megcáfoljam a hozzászólást, én is reménykedem! Úgy legyen!
Ide még sosem írtam.Nézegettem a szõlõvesszõket, sok duzzadt rügyet láttam rajtuk. Azt hiszem nagy gáz lesz a mezõgazdaságban, ha a tél úgy dönt, hogy mégis bekeményít az elkövetkezõ 2 hónapban. 2004-ben itt március 8. után szûntek meg a fagyok.
Bizony van esély a jó ideje fenálló zonális irányítás váltására a hó közepén, a pontosabb diagnózisokat már Vasárnap táján lehet készíteni, egyenlõre tényleg nem a szokásos "maszlag" néz ki belõle(mint ahogy Dec. közepén sem, hogy ÉNY-i irányítás várható az Ünnepekre, a rá jellemzõ kiszámíthatatlanságával, errefelé speciel fehér is lett a Karácsony).Ha ez sem jön be, akkor már csak egy-két hét Télre van esély, így a 2000/01-e Télre hajazó lehet, ha viszont beült a váltás(melyre minden eély meg van), akkor "tökéletesen" az jön be, mint 2001/02-ben. Akkor Január 20-a táján(+-4-5nap) "pálfordulás", elõtte "szibéria", utána "szahara", most fordítva lehet, jó kis "2.félidõvel", he-he !Már csak azért sem, mert egy "makrocirkulációs váltás" nem napokban mérhetõ, hanem hetekben, ha jön, tartósan fennáll, ld. az idei évet, a NAO Észak-Amerikára "koncentrált" mostanság, az "ikre" (Európa) kapta is a zonalítást(esélyt sem kapva a meridionalításra), a kivételektõl eltekintve ez jól észrevehetõ.
BÚÉK mindenkinek! *** Az elmúlt hetek idõjárását nézve megint eszembe jutott az egyik rádió mûsorvezetõjének tavaly februári beszólása, miszerint a tél érdeklõdés hiányában elmarad. Egyvalamiben tévedett csak, az érdeklõdés hiányának tekintetében. Jó-jó, idén még a tél fele hátravan, de 2 hétre elõre semmi lehûlés-szerû nem látszik. Mi az, átpártoltunk az óceáni klímához? Szakértõk, tud valaki valami biztatót mondani? Talán a február? Talán hirtelen lesz nagy hó? Hmm, kissé álmodozom, elegem van már ebbõl a senemmeleg-senemhideg nyugatiszeles idõbõl, hogy rohadna meg az a tetves Golf-áramlat!