2025. május 10., szombat

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#6196
Köszönöm a képet, ha ez az, akkor a legelsõ, amit életemben láttam. nevet A fiatal levelek tûnnek gyanúsnak, a többin inkább szeptóriás kórképeket véltem felfedezni. Illetve további lehetõség a napégés (bár nem tipikusan égéses a tünet, az igaz) a bokor ledõlése miatti hirtelen napra kerülés következtében. Érdekes kérdés az is, hogy a közvetlenül mellette lévõ paprikák miért nem mutatnak tüneteket, de nem akarok kötözködõnek tûnni, inkább elfogadom a hideg vizes verziót. kacsint (Kivéve a bogyórepedés esetét, aminek semmi köze a hõmérsékletváltozáshoz.)

A második bekezdés érvelése nem egészen világos. Ha egy szántóföldi állomány vízstressz alatt van, ugyanúgy elveszíti zártságát, mint egy kiskerti, ugyanúgy túlmelegszik. Sõt, a szabad térállás miatt talán még jobban is. Különbséget a szántóföldi kultúrák javára legfeljebb annyiban látok, amennyiben nem közvetlenül kútvízzel, hanem átmeneti tározóból öntöznek. Ez elég gyakori.
A szegélyhatás megint más, ez az öntözetlen állománynál is ugyanígy jelentkezik. Oda ráadásul sokszor nem jut elegendõ tápanyag, gyomirtó sem, rosszabb a talajmûvelés minõsége, stb., bõven van oka a szélsõ egyedeknek a satnyaságra.
#6195
Na akkor láttamozom a felsõ hideg víz, és a 30 fok körüli paradicsom képét. Nálam az elõkertben lévõ parinak még 18 óra után is melege van,pedig árnyákban locsoltam. Látszik az éredõ bogyón a kocsánytól a repedés is. A levelek lesárgulnak,száradnak, ahol nagyobb hideg víz érte.Távolabb épek a levelek.
Link
A nagyüzemi táblákon valahogy más a helyzet, ott tán nem tud kialakulni "hõsziget", vagy mert a soros ültetés úgymond huzatol, és a többi palánta védi egymást. Lásd a kukorica táblák elsõ egy-két sora leég, de beljebb már zöldebbek.

Más: fehér muskátli is létezik;
Link
nevet
#6194
Nálam a tavaly a "nagy melegben" pár dinnye és karalábé repedt szét a locsolás követõ napon. Idén ilyen gondom még nem volt szerencsére.
#6193
Néhány kép a kertbõl elöl a kicsi Trinidad Scorpion Morouga, mellette Long Slim Cayenne és más paprikák, ez a csípõs sarok nevet Link
Paradicsomok: Ökörszív Link Kecskeméti 3 F1 Link Ez magától kelt, keverék fajta Link Tescoban vett Baby plum paradicsom megszedett magjából van ez Link Összesen 11 fajta paradicsom van és 6 fajta paprika.
#6192
Azt hiszem értem, ez amolyan mindenki hisz a létezésében, de még senki sem látta - típusú (kert)városi legenda lehet. kacsint Az egyenlõtlen vízellátás okozta felrepedés egy külön probléma, teljesen más fiziológiai háttérrel, úgy látom itt erõsen összemosódik a kettõ.

Mindent egybevetve én inkább fogadom el azt az elvet, hogy víz- (és hõ-)stressz esetén elsõdleges a lomb hûtése, és a mielõbbi vízpótlás, még az esetleges sokk és a növényvédelmi kockázatok árán is. Ez a gyorsan felforrósodó homoktalajokon (amilyen az én kertem is) sokszor kritikus lehet, itt akár órák alatt fel tud sülni egy sekélyen gyökerezõ, érzékenyebb állomány,ha 1-2 öntözés kimarad. De a szántóföldi öntözési gyakorlatban sem láttam még felbukkanni a perzselést vagy sokkot mint üzemszervezési szempontot.
#6191
Igen 25-öt akartam írni. vidám
#6190
Igen, a lényeg a folyamatosság, azért van a csepegtetõ rendszer is alkalmazva, ahol kialakítható. Vannak tartályos megoldások is, 100-200 literes müa. ballonokkal ép hogy csordogáljon a gyökér-tányér körül.
(elírhattad a T.-t, "ha 25 fok alá csökken")

Ha már zöldséges a fórum: sok problémát okozhat pl. a tv.paprikázóknál a felsõ ködölõ finom öntözés, ha kicsit is vasas a víz, mindjárt kiválik a bõrén a barnulás, holott minõsége kiváló.Uaz. a paradicsomnál is.

#6189
Locsolásnál meg kell várni, hogy 5 fok alá csökkenjen a hõmérséklet, és alulról locsolni úgy, hogy ne érjen a levélre/növényre. Nekem sose reped meg azóta a cseresznye mióta folyamatosan locsolom érés közben.
#6188
Én is csak másokra tudok hivatkozni. Ha a szórófej jól porlaszt,akkor a levegõ is tudja már melegíteni a vizet.A hirtelen sugárcsöves lecsapó víz okozhat meghûlést. Meg aztán növény fajták is másként reagálnak ilyenre.A paradicsom fajtája is beleszólhat a repedésbe, a vékony héjú csemege-befõzõ pari hamarább reped, mint az eltevõs gumi paradicsom. A ropogós cseresznyék is felrepednek, a tartós esõs napok után.Ez a gyors víz-és tápanyagfelvétel,és növekedés következménye is.Paprikáknál a színeseknél a napos oldal szokott olyan erezett, pókhálós pigment hiányt okozni a vízcseppek nagyítóként mûködõ napégése miatt.
nevet
#6187
Köszönöm a választ, az a helyzet, hogy soha nem láttam még ilyen tüneteket és a fizikai alapját sem értem kristálytisztán. Mi baja lenne egy edénynyalábnak a hõmérséklet változásától? Ehhez képest rendszeresen hallom hobbikertésztõl, szakértõtõl ugyanúgy, hogy nagy melegben ne öntözzünk, de tünetet mutatni még senki nem tudott. Mármint olyat, amit tényleg a hõség kontra hideg víz okozott, mert a példában szereplõ paradicsom felrepedés nálam pl. csakis esõs, hûvös idõben jelentkezett eddig.
A kútvizem 11 fokos, ezt a legutóbbi hõség alkalmával, cca. 34 fokban, tûzõ napon, jó 20 percig intenzíven szórtam zöldbab felhevült leveleire. Nem tesztelni akartam, a szükség vitt rá: hosszabb útról hazaérkezve az állomány a felsülés határán volt, azonnal be kellett tenni a szórófejet, hogy hûtsem a lombot. Summa summárum, a bab inkább örült a felmentõ seregnek, mintsem sokkot kapott volna. Perzselésnek a korábban zörgõsre száradt fiatal leveleken kívül semmi nyoma. És persze Lineár alatt se láttam ilyet soha...
#6186
Ha túl hideg a víz, földi csapvíz kb.12-15 fokos,a gazdanövény szövetei pedig 25-30 fokosak akkor ez egy össze roppanást okozhat a szállító edény nyalábokban,szakadást ami aztán úgy nézne ki, mint ha leforráznánk a levelet. A gyümölcsön másként hat, a gyors nedvesség megrepeszti a vékony bõrfelületet,és a paradicsom például felreped még féléretten. Ha nincs jelen fertõzõ gomba akkor egy -három mm.es fehér hegg alakul ki, de attól még fogyasztható a gyümölcs. Ha kártevõ gombák is vannak, akkor az az enyészeté,rothadásnak indul.
#6185
Az lesz az, hogy a fene essen belé. Most már permetezhetek a szomszédoknál is.
#6184
Õ lesz az: Link

Bubu: az öntözés okozta "gutaütésnek" milyen tünetei vannak?
#6183
Szarvas: Valami új szívó kártevõ jelent meg a szomszédban, almán, fagyalon, öszibarackon, szõlõn a fiatal hajtásokon találkoztam vele. Fehér színû, kb. 3 mm hosszú, a fehér, micélium szerû szövedékében szinte láthatatlan. Úgy ugrik, menekül, mint a körtelevélbolha. A szokásos vegyszerek (Actara, Mospilan, Calypso) gyakorlatilag hatástalanok rá. Ismeri valaki, esetleg a védekezési módot ellene?
#6182
Igaz már késõ,de jövõre hasznos lehet. Idén 1 kis részén(9 bokor paradicsom) a bokrok közé ástunk le 5 literes desztvizes ballonokat. Mégpedig úgy, hogy az alját levágtuk,a tetejénél 4 lyukat vágtunk a fõbb irányokba. Ilyenbõl tettünk 3-t 9 bokor paradicsom közé ,nagyjából elosztva. Csak ezen keresztül kapnak vizet(+ persze esõ víz nevet ) ha locsolni kell. Óriási nõnek, rengeteg rajta a virág is , paradicsom is. Jövõre az egész kert így lesz megoldva.
szerk.: Természetes a levágott alja van fölül és kb színig vannak leásva.nevet
#6181
Áthelyezve innen: Hosszútávú esélylatolgatások (#69220 - 2013-07-22 17:32:01)

Itt már szárad minden, ahol nincs árnyék. A parit és a paprikát öntözni kell, de csak úgy csepegtetve, ahol lehet.Felsõ lelocsolás felér egy gutaütéssel, hacsak hajnalra lemegy 13 fokra,talán akkor.
#6180
Igyekszem minõségi magokat , ill. a jól bevált piaci árustól palántákat vásárolni, csak néha nem birok magammal és veszek pár un. "különleges " fajtát, amik idáig mindig beváltak.
Egyébként az idén lehet, hogy erõs volt a negativ kisugárzásom, mert a boltban vásárolt, minõségi "orange" tipusu sütõtök magokból is kelt ki kolbásztök,valami disztök féleség, meg szerencsére sütõtök is. Azért is volt meglepõ, mert ilyet még sosem tapasztaltam.
#6179
Inkább ZKI-s magyar vetõmagot vásárolj, mert az minõségi! Biztos lesz, olyan aki szerint ez sem jó, de nekem még sosem okozott csalódást.
#6178
Az idén majdnem ráfáztam a kisérletezõ kedvemre: Rendeltem a neten az "Egzotikus Növények Studiója" néven szereplõ cégtõl Braziliai csoda paradicsomot, Dél-amerikai óriásparadicsomot,fekete erdei futó cukkinit, + kétfajta chilipaprikát, magok formájában.
A palántákat magam neveltem, aztán kiültettem õket és vártam (már nem várom )a csodát.... ( A cég egyébként szinvonalas, csábitó honlapján rengeteg ritka, speciális növényt hirdetnek, a leirások és a fényképek alapján az általam vásárolt növények is pont nekem valók lettek volna.
Nos, a tények: A futó cukkini nem fut, mindössze egy bokor lett belõle,melyen satnyább a termés, mint bármely egyszerû cukkini tövön. Az óriás paradicsom tövek kisujj vastagságú szárat növesztettek ,a virágok közül 1-2 kötött termést, azok is jelenleg 5-6 cm átmérõjûek, semmi jelét nem adva, hogy jelentõsen nagyobbra nõnének, egyedül a csodaparadicsom hasonlit egy normális lugasparadicsomhoz. A paprikák kicsik, még nem is virágoznak.
Ha belegondolok, hogy a teljes paradicsomültetvényemet ezekbõl akartam fedezni!(Megjegyzem,extra termesztési igényt egyiknél sem jeleztek, az átlagnál jobb körülményeket biztositottam )
Szerencsére a jól bevált módon palántáztam determinált növekedésû paradicsomot, hagyományos lugasparadicsomot,+ az un. mamut lugasparadicsomot, valamint jófajta csipõspaprikát is. Gyönyörûek, a paradicsomok elkezdtek beérni, isteni az izük, a paprikán is rengeteg termés van.
A talaj jól elõkészitett, betegségnek nyoma nincs, véleményem szerint egyszerûen átb...-ták
a parasztot,ezek a növények a fajtaleromlás klasszikus tüneteit produkálják, amikoris éveken keresztül a saját termésbõl fogják a magot, teljesen elgyengitve az eredeti génállományt.Az egészben az a bosszantó, hogy mire kiderül a turpisság, egy szezon elmehet, a gutaütés meg garantált. Régebben is vettem különleges növényfajta magokat, szerencsére ez az elsõ eset, hogy így jártam. A fenti cégnek ezek után nem leszek a törzsvásárlója!

#6177
Most már rajta hagytam. Kíváncsi vagyok mit csinál. Már ezen a hajtáson is vannak virágok.
a faparadicsomaim már 170-200 cm között magasságúak. vidám Virág is van bõven rajtuk. Szépen néznek ki. Hiába is a jóféle szarvasmarhatrágya megtette hatását vidám
#6176
igen, van olyan (kísérleti) fajta nálam is, amely rendszeresen ezt csinálja.. nem szabad hagyni mert lehúzza a termésfürtöt.
ezen fajták jellemzõen igen erõteljes növekedésûek..
#6175
Érdekes dolgot csinált az egyik faparadicsomom. Ilyet még nem láttam. A termésfürt végén a paradicsomok után újra hajtani kezdett. És már egy bõ 40 cm-eres hajtása van onnan. A minap vettem észre kötözés közben. vidám Valaki tapasztalt már hasonlót?
#6174
A s. cukkini ízre talán kicsit édesebb a zöldnél.
#6173
Az uborka fajtája White Wonder, de semmilyen más ubi nincs a közelében sem. A cukkini keresztbeporozhatta? A cukkini fajtája Goldena, a Bartók téren vettem. Ugyanitt kaptam Black Prince par. magot, lassan az is termõre fordul. A White Imola fehérpadlizsán magokat is itt vettem, két növényem van, de nõni se nagyon akarnak. A Goldkrone sárga koktélparadicsom pedig már két éve is nagy sikert aratott a családban. Ennek a magját az OBIba vettem.
#6172
Ezekrõl még nem is halottam. Mindennap tanulni újat. Fehér ubiról hirtelen ezt találtam: "Az egész növény a termesztett salátauborkához hasonló. Szép üde, zsenge termései hosszúkásak, nagyok (25-30 cm), hengeresek. Színük a legnagyobb fényen is tiszta fehér (etiolált). Finom, jóízû, nem keserû. Házikerti, piaci termesztésre kiváló. Egy nemesített fajtáját ismerjük, ez a 'Mezzo lungo bianco' (Zorzi)." Elvileg nem kéne keserûnek lenni. Lehet, hogy nem nõt meg elég nagyra vagy keresztbe porzás történt. A sárga cukkini ízre olyan mint a sima? laza A magokat merre szerezted be? Lehet nagymutert meglepem sárgával egy késõi vetésben. Biztos be fog rosálni. vidám
#6171
A fehér uborka csõd: keserû. Nem ajánlom senkinek.
Viszont a sárga cukkini igazi meglepetés, nagyon szépen hozza a terméseket!
#6170
Azok alatt már lehet hûsölni.
#6169
Errefelé van egy-két jó nagy példány Link Link

Dombok ölén Link
Ez még nekem is magas Link
Csoportképek Link Link
#6168
Nem, a jujuba magyar neve kínai datolya, bõvebben: Link
-------
A lentebb linkelt fügérõl még egy kép: Link
Ill. két mai fotó (csapadékhiányról szerencsére nem beszélhetünk, szép mennyiségek estek a napokban is): Link Link
#6167
Az nem jojoba?
#6166
A hegyre ültetett kis fügék közül az elsõ, mely termést is hozott, összesen hármat, 07.05.: Link Link 07.12.: Link Link
jujuba, 07.09.: Link Link
összenõtt asiminák, 06.26.: Link
falusi füge az Északi-középhegységben: Link
#6165
A -18 fokos márciusi fagy ellenére igen jól terem a barack a kertünkben: Link Lassan több a támaszték, mint a fa saját anyaga laza
#6164
Nálunk is beindult Link Link Link Link Link Link Link
#6163
Kezd érni a füge.Link
Az idén különösen nagyra nõnek.Link
#6162
Tettem fel képeket az idei kertrõl, amelyek június 3.-án készültek, bár azóta sok minden változott, az album így nem végleges. A teljes album (facebook-os accounttal) - innen elérhetõ: Link Link (kommenteket is fûztem a képekhez, így egy jó hosszú hozzászólást spóroltam meg vele nyelvnyujtas )
#6161
A héten beértek a legelsõ füge elsõtermések. nevet
A belük nem volt piros, vagy rózsaszínû, inkább zöld, vagy barnászöld. Ennek ellenére édesek voltak.
#6160
Szemre -finoman fogalmazva- nem túl tetszetõsek, viszont a termés a lényeg! nevet
#6159
A teljesen homoktalajon,pláne még partosabb részen is ez egyáltalán nem meglepõ.
Ez nem jelenti azt, hogy szárazság van!!

Néhány évet eltöltöttem a Szeged, Kecskemét környékén gazdálkodó kertészek körében.
Õk mondták, ez a homoktalaj olyan gyorsan kiszárad -a felsõ része-, hogy nyáron,egy esõs délután után,ha másnap kisüt a Nap, délután már lehet is indítani a mikroszórót egyes kertészeti kultúrákra.
Egyébként tegnap én is láttam foltokban furulyázó kukoricát is, pedig a szóban forgó táblákat az elmúlt 2 hétben komoly esõk öntözték.
Ennek az az oka, hogy a kötött,lapos réti földeken az elmúlt félévben lehullott csapadék már nagyon soknak bizonyult és leglaposabb részeken a talaj vízzel károsan túltelítetté, levegõtlenné vált.( Itt a gyökérzet nagysága és funkciója is csorbát szenved.)
Ennek következményeként, már néhány meleg, napos nap után, amikor a párolgás nagyobb, vízhiány tüneteit mutatják a növények.
Pedig ténylegesen szárazságnak nyoma sincs!!!!!!!!
#6158
Nyiiiilván...
#6157
Itt Zalában a mélyebben fekvõ helyeken lévõ kukoricások szépen zöldellnek, de a dombtetõkön lévõ kukoricások egy része bizony furulyázik, sõt olyant is láttam tegnap, hogy egy tábla kukorica dombtetõn lévõ része már sárgul, míg a alsó része gyönyörûen néz ki.
#6156
Ezt nyilván nem tudta, azért magyarázta a szárazsággal. De elárulom, én sem tudtam.
#6155
Biztos jol vagy? Nem artott meg valami?

Arbutus allitasa, hogy a szarazsag MIATT nez ugy ki a kulorica, ahogy. Ha Peter hozzaszolasaban ezt meglatod akkor oke, ellenkezo esetben csak a szokasos szekeseg
#6154
Tanulságos hozzászólás! Köszönöm Arbutus észlelõ nevében is, és azok nevében is, akik lehülyézték emiatt... akik nem vették a fáradtságot, hogy a végére járjanak a dolognak.
#6153
Néhány nappal ezelõtt a " meteorológiai társalgó" alatt olvastam olyan megjegyzést, hogy Pest megyében a napokban látott szárazságtól furulyázó kukoricákat.
Ez az állítás a mai állapotok alapján kizárható.( Még homoktalajokon is.)

Egyébként lehet jól látta a kolléga, hogy erõsen felfelé álltak a kukoricák levelei, de ez egyes új hibridek esetében nagyon megtévesztõ, mivel ez a normális levélállásuk!!! vidám
#6152
Kicsi zöldséges kertem van (60nm), levéltetûre, krumplibogárra idén próbáltam ki az Apacs nevû szert. Hát, mit mondjak, gyorsan leskalpolta a célszemélyeket... laza
#6151
Amiben eddig sosem csalódtam az a Syngenta permetszerek. Én ennek a gyártónak a permetszereit használom, és semmi gond nincs velük
#6150
Én welness fürdõnek szoktam nevezni az ilyen esetet. Sajnos a Mo-on forgalomba kerülõ vegyszerek jelentõs része (állítólag akár 50%-a) hamisítvány. Felhasználói részrõl ott még nincs gond, ahol a hatóanyag tartalom még azonos, de ahol a hamisító dupla haszonra törekszik (hígít, mert pl. a festett kaolin sokkal olcsóbb, mint a hatóanyag), óriási kárt okoz. Azon kívûl, hogy a permetezés a kis koncentráció miatt hatástalan, a túlélõ kártevõk/kórokozók között gyorsan kialakul a rezisztencia az adott vegyszerre. Pár évvel ezelõtt egy növényvédelmi szakmérnök ismerõsöm azért ment nyugdíjba, mert hiába védekezett többezer hektáron a legjobb tudása szerint a legjobb vegyszerekkel, a vegyszerezés sokszor hatástalannak, kidobott pénznek bizonyult hamis vegyszerek miatt. Belefáradt.

Az elsõ hamisítási ügy, amire emlékszem, a méhészek varoa atka elleni füstölõ lapjainak hamisítása volt a 90-es évek elején. Többezer méhcsalád pusztulása után kiderült, hogy a hatóanyag tartalom csak a tizede volt a szükségesnek.

Az biscaya/calypso kérdést azért tettem fel, mert a szomszéd párszáz hektáros maglucernát biscaya-val permetezték és a gazda szerint gyümölcsre is használható, de az engedély szerint nem. Egy kicsit más a fajlagos költsége a 3 mililiteres és a literes kiszerelésnek.
#6149
Már így sem sokat ért az itthon kapható. Szülõk az elmúlt hét egyik délutánján megkínálták vele a krumplit. Másnap hatalmas röhögés jött a krumplibokrok közül, áldozat semmi. Oké... jött a Beregszászban kapható változat; a hatás szinte azonnali volt. Lesöpörte a coloradoi bevándorlókat.
#6148
A gyártó azonos (Bayer). Azonos hatóanyagot egy gyártó általában azonos márkanéven forgalmaz, csak a töltõanyagot/hordozó anyagot (pl. EC, OD, SC, WP, WG) és a töménységet jelöli. Pont a töményebb engedélyezett többféle növényre. Az OG hiba, helyesen OD, olajos diszperzió, az SC por (kaolin) hordozó anyagú. Az OD kezelése kevésbé veszélyes, nincs porzás, könnyebben adagolható.

Egyéb info: Jövõre állítólag
az Actara-t kivonják a forgalomból.
#6147
Szakember nem vagyok, de én a hatóanyag mennyiségében látom a a kulcsot.
calypso-ba 480ml van még a másikba 240ml literenként. Bár ha a másikból dupla annyit teszel akkor ugyanannyi lesz a hatóanyag.

Érdekes dolgok vannak amúgy permetszerek terén. ugyanaz a hatóanyag ugyanolyan mennyiségben más gyártó/más név, és az ár különbözik. Sok esetben a nevet fizetjük meg.

Utolsó észlelés

2025-05-10 20:13:53

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

14.0 °C

na00

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.