2024. november 26., kedd

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#6035
Itt vannak a képek: Link
A kert gyönyörû, igaz családi problémák és teendõk miatt igen késõ kezdõdött kerti munkák hatása látszódik néhány növényen (borsó, burgonya).
#6034
Nálam 10 órakor volt így, igaz nálunk csak a hagyma fertõzött, rovar-kártevõkkel, kaptak is felszívódó szert, még épp jókor mert 12 órakor már esett...
Nagyon szép a kert, holnap hozok képeket.
#6033
Hét órára nagyjából felszáradtak a levelek, a délutáni SC után, le is szórtam a parit paprikát ubit felszívódóval, mert a kilátások szerint lesz még esõ és gomba.. Link
#6032
Echinocereus baileyi Link
Escobaria vivipara Link
#6031
Szent Orbán napi intelem; az utolsó fagyos szent elmúlása után a szõlõmûvelõk teendõi a hajtás válogatás, kötözés, és virágzás elõtti (elsõ) második permetezés orbán(c), és a perenoszpóra ellen. Kártevõk: levélatka, kendermag bogár, szõlõ ilonca.Szerek: Dithane M-45, Thiovit(Pol-sulcol),Karate.+ lombtrágya. Vannak persze kombi-szerek, ki hogy szokta.
Szép napokat kívánok a kertben!
nevet
#6030
Na most lett kész; egy zöldségekkel tûzdelt kolbászos krumpli-leves. (újburgonya,újhagyma,régi fokhagyma,sárga-fehér répa,házi piros paprika, és nagyon kevés só) egészségemre, a rák ellenszere. laza
#6029
Ezekkel a rákellenes hatásokkal mindig az a baj, hogy általában a "egészséges híroldalak" (és te is) egy az egyben átveszik és továbbgondolják azt a részt, hogy "gátolja a > rákos sejtek < osztódását" Ez innentõl természetesen egyet jelent azzal, hogy az XY a rák(os megbetegedések) ellenszere. Tele van az ilyesmivel a zinternett, és olyan marhaságokat is lehet olvasni, amitõl leolvad az ember agya. Néhány gyors példa, ami óvatosságra int az ilyen (fõleg átemelt) cikkekkel kapcsolatban.
1; Nem az egész XY hat a rákos sejtek szaporodása ellen, hanem annak egy hatóanyaga, vagy hatóanyagai, ami esetleg egy másik területen való termesztéskor akár teljesen hiányozhatnak is.
2; Az, hogy gátolja a sejtosztódást, nem csak azt jelenti, hogy 100%-ban akadályozza azt, hanem pl lassítja
3; Ez a gátlás a kémcsõben kiválóan megmutatkozik, de az emberi szervezetben már nem biztos
4; Egyes szövetek sejtjeinél akár még hatásos lehet, míg másoknál nem (tehát az aleszcuzámmen rák sem igaz)
5;Nem biztos, hogy XY hatóanyaga egyébként nem káros más sejtekre is. Szélsõséges példával élve, a nitrohigító is elég szépen gátolja a rákos sejtek osztódását
stb;
stb;
stb;

Egyébként az eredeti cikket nem ismerem teljesen, fõleg nem a hátterét képezõ kutatási folyamatot, ezért írtam általánosságban. Ne legyünk fészbukk 2! kacsint
#6028
Palántanövesztõ idõ van, remek! vidám

Takeshi Mori, Masafumi Ohnishi, Megumi Komiyama, Arisa Tsutsui, Hiromitsu Yabushita és Hiroshi Okada japán tudósok 2002-ben közzétett tanulmánya egyértelmûen kimutatta a paradicsompaprika (Capsicum annuum L. var. grossum) rákellenes hatását.
#6027
Escobaria missouriensis. Link
#6026
Tegnap megkezdõdött a hárs virágzása. Az ezüstfa is virágzik, van 3 a téren, nagyon jó az illata!
#6025
Ki, hogy szereti. Én jobban szeretem a zöld gyepet, de gyomirtót nem használok rá csak néha ami nagyon nem tetszik "kézi irtás"
#6024
Tegnap a kertünkben ami vadvirágot találtam, azt mind végigfotóztam. Ez lett belõle: Link

beillesztett kép



Szóval csak óvatosan azzal a fûnyírással!
Nekem kimondottan célom, hogy a gyep minél jobban hasonlítson egy természetes réthez. Nehéz, de próbálkozom.
Ahol érdekesebb növényeket látok, azt foltokban kihagyom a fûnyírásból. Vannak helyek, (elsõsórban ahová amúgy sem igazán férnék fûnyíróval) ahol csak évente párszor, szelektíven és kézzel tartom fenn a gyepet. Valahol fûnyíróval csak õsz végén megyek rá.

Persze lehet, a legjobb egy kecske lenne, de az meg sajnos azt is lelegelné amit nem szeretnék. Bár a kultúrgyomokat biztosan rendesen kezelésbe venné.

Majd az év más idõszakaiban is készítek hasonló fotót. Pl. mikor a harangvirágok nyílnak.
A "zöldre festett gumilábtörlõ szerû" szerû gyep annyira nem jön be.
#6023
Már a rigók is rájárnak Link
#6022
Innen szereztem. Szépen keltek amiket vettem tõle. Link Link
#6021
Bubu, szeretek különleges fajtákkal kísérletezni! Meteo, fehér paradicsom magot honnan szereztél? Majd képet küldj már róla!
#6020
Na mi a gond? Néha kritizálom a rendszert? ( a papír dobozos téma meg még sokat menthet.) laza
#6019
Az 1,2-es szélesség nem gond, sehol sem egybefüggõ felületként feszítik ki a jéghálót. Lazán összefogatják a "csíkokat" és úgy függesztik fel az egészet, hogy az illesztésnél a jég kihullhasson, ne maradjon mind a hálóban. A nagy súly könnyen leszakíthatná.

siheone: én nem vetnék még keresztet a borsóra és a fokhagymára sem. Az elkeseredésed persze megértem.
#6018
Ó, Bubu, néha (?) olyanokat írsz, hogy az agyam elhajingálom szomoru

Siheone: tudom, hogy ez most annyira nem vígasztal (igaz, túlzottan keseregni sem éri meg), de ha nem hullanak le, a gyümölcsökbõl még kiváló pálinka lehet laza Sajnálom, tudom, hogy milyen érzés, amikor tönkrever minden a jég. Egyébként egy másodpalántázással talán még nem késtél el.
#6017
Nagyon sajnálom a bekövetkezett kártételt. zavarban
De azért nem tom,de egy kiemelt,központi met.állomás miért nem riasztott,ha nincs is radar, de látni lehetett a nagy konvekciót, és az országos radart. Ki lehetett volna adni a 24. órában is egy riasztást, hanem a helyi rádióba,tv.-re, hogy 2-4 órán belül komoly károk keletkeznek,Szeged,és környékén.
Egy kis fólia, papírdoboz kirakása megvédte volna a növényeket. Na de késõ már rimánkodni, de volt már példa erre. szomoru
#6016
Ez valóban elég kemény, sajnálom szomoru
#6015
Édesapámtól kérdeztem, és azt mondta, hogy van szélesebb is mint 1.2 méter. De gondolom pontosat akkor lehetne tudni, ha valami boltba érdeklõdnénk.
#6014
szia! én is néztem a neten tényleg 4000ft,de csak olyat találtam ami 50x1.2m nekem pedig pl 6x6-os kellene olyat is lehetne rendelni szted?
#6013
Sziasztok.
A szombati szupercella kártételeit most dokumentáltam képekkel is. duhos
A kajszibarackból, ami maradt a fán, az mind ilyen. Link
Olyan, de olyan büszke voltam az õszi vetésû borsómra most meg...Gyakorlatilag nem találok rajta ép hüvelyeket. szomoru Teljesen lefektette a földre a bokrokat. Link Link Link
Mondhatom a fokhagymám is elég jól néz ki. Link
A télálló kaktuszokból csak úgy lazán ekkora darabokat vájt ki a jég. Link
A virágaik is csodásak. Link Link

Vannak még képek, de a francnak van kedve linkelni.
#6012
Ajánlom a Raschel jégfogó hálót kacsint Nem olyan drága dolog + a túlzott Uv sugárzás ellen is védi a növényeket. 60 négyzetméter kb 4000 forint. Simán megéri szerintem, de olcsóbban is meg lehet szerezni.
Link
#6011
Sárga koktélparadicsomom nekem is volt már, kevésbé savas mint a pirosak. Íze remek. Idén új fajtákkal próbálkozom: narancssárga, rózsaszín nagy gerezdes fajták és fehér koktélparadicsom lesz, ha minden sikerül és a jég nem veri el.
#6010
Mi ez az eltérõ szín összeállítás? Nem jó a magyar, természetes fajta ízben zamatában? Na majd kíváncsi leszek emme fakó,és megmérgesedett színû termésekre. laza vidám
#6009
Vasárnap kiültetésre kerültek a "black prince" fajtájú feketeparadicsom-palánták. Mellé még vetettem fehér uborkát meg sárga cukkinit. Egy tõ fehér padlizsán is kikerült és a már hagyományosnak számító sárga koktélparadicsom tövei is.
#6008
Nálatok jobb a kúthelyzet, szerintem hordalékkúpi terület: A Felsõ-Tisza és mellékfolyói komolyabb vastagságú és durvább szemcséjû homokrétegeket pakoltak le felétek, minta Kõrösök az Alföld fészkes közepén.
#6007
Nekem 41 méter mélyre van a kút kifúrva
#6006
Emlékeim szerint 34-37 (?) m körül van elfogadható homokréteg Szarvason. Ennek a rétegnek a vize nagyon mangános. A következõ réteg kb. 54 m-mél van, vize iszonyatosan vasas, annyira, hogy a vödörbe csobogtatott víz 10 - 20 perc után vöröses zaggyá válik. Rosszabb vízminõségû és a finomabb szemcsés homokréteg miatt kevesebb vizet is ad. A következõ homokréteg 90 m alatt van, nem tudom, milyen minõségû, de sok jót nem várok tõle. Szerintem a legjobb minõségû és a legtöbb vizet adja a 30 - 40 m közötti réteg, költségekben is azzal jársz a legjobban a Ft/m fúrásköltség miatt.

Javaslat:

- Célozd meg a 30 - 40 közötti réteget,
- Legalább 3 m hosszú szûrõt építsenek be
- A kút kavicsolással készüljön: Legalább rostált durva (marosi) homokkal töltsék fel a szûrõ környékén a fúrólyukat, utána (te, saját kezûleg) töltsd fel felszínig a fúrólyukat tüzépi mosott homokkal. Ezt az összes fúrómester ki szokta hagyni.
- A kútcsõ és a szûrõ legalább 50 mm-es átmérõjû legyen.

Ha öntözni szeretnél és a kert a holtág partján, vagy közvetlen környékén van, felejtsd el a kutat, öntözz a holtágból: a kút vizének nagy a sótartalma, szikesít. Elég szikes a szarvasi öntéstalaj magától is. Inni a fúrt kút vize tökéletes: A túllihegett As tartalom magasabb, mint a határérték, de ne foglalkozz vele: lényegesen több As-t eszel a hússal,zöldségekkel. Fürödni már nem igazán alkalmas: a magas keménység miatt nem habzik a szappan ezzel a vízzel. A magas Mn tartalom miatt a kádat, mosdót, WC-t néhány nap után elszínezi.

Dióhélyban ennyit.

Jössz egy sörrel, de csak akkor, ha visszahívhatlak!

Szerk: az elõbbiekrõl az összes a környéken dolgozó kútfúró tud, de általában inkább leharapnák a nyelvüket, sem hogy elmondják
#6005
Hm... zavarban Itt a tegnapi zivatar szerencsére csak kiadós mennyiségû esõvel járt -ami már nagyon kellett-, jeget nem kaptunk mellé. Tehetnél majd föl néhány képet. A c.imbricata-ra lennék leginkább kíváncsi.
A második jukka milyen lehet szerinted?
#6004
Hello Miso! Hogy vannak a paprika-paradicsom palántáid?
Na a kérdésedre csak alapból tudok válaszolni.
A mostani fúrt kutak már müa.csõvel készülnek, felülrõl lehatoló víznyomással "ásnak" a szakemberek,a végén forgó benzin motoros hajtással.
Az én homoki kertemben anno több agyag-homok réteget átfúrva (kb.4-6 méterenként) a 26 méternél álltak le.
Van ugye belógós végû kút, ennek alján egy vízgyûjtõ üreget mosnak fel, minél tágasabb annál több vizet ad majd a kút.A végére pedig süllyesztik le az un. lábszelepet, hogy a felsõ vízoszlop ne szaladjon vissza.
A másik kialakítás a szûrõs kút, ez a vízadó rétegben a finom szûrõ-fóliától már tisztított vizet ad, a szûrõ csõ több méter is lehet. Ez a kút esetleg kevesebb vizet ad mint a belógós,de egyenletesebb,tisztább. A belógós kútra nagyobb teljesítményû szivattyút is kötnek, a kétkamrásat (szívó-nyomó)a messze hordó locsolófejek, és a nagyobb terület ellátására.

A kútfúrás se két fillér, jól megkérik az árát méterenként számolnak.Egy kútfúró mesternek azért van már tapasztalata, figyeli a kõzet agyag-homokkõ-homok arányát a lehatolás szakaszaiban, és akkor áll meg, amikor aránylag mélyen van már, és vízadó réteget talált.
Illik neki garanciát is adni, legalább egy nyári szezonra,de nekem pl.2 évet adott, el is repedt a csõ,2.évben a felsõ 1,8 méternél,levegõsödött, csak pruttyogott a szivattyú, de kiásta és cserélte a sérült szakaszt nevet
Jó tíz évet használtam,amikor eladtam a hétvégi kertet, akkor is üzemelt a szûrõs kutam.A víze is tiszta volt iható, csak hát vasas volt, már másnap kezdett barnulni a pohárban szomoru



#6003
Kerti kút fúrását tervezzük a kertbe. Ebben kérem segítségeteket.
#6002
Sajnos egyre nehezebb, és drágább hozzájutni a jó istállótrágyához, ami valóban a trágyázás alapja.
#6001
Én szarvasmarhatrágyára esküszöm. A legjobb az érett szarvasmarhatrágya, ami már szinte földszerû. Na annál nincs jobb szerintem. Zsákos formában szoktam venni és palántázáskor a palánta leendõ helyénél belekeverni a földbe kapával. "hagyományos" szarvasmarhatrágyát" is tudtam szerezni, ami most a fólia alatt pihen, most 1 éves. A mellett, hogy tápanyagot is biztosít kissé lúgosítja a földet, ami a mûtrágyázás miatt kedvezõ, ami meg elsavasítja. Ezzel lehet kompenzálni a föld elsavasodását (ph érték). Jó módszer erre, ha nem áll rendelkezésre trágya, ha kevés hamut szétszórunk a mûtrágyázott helyen. Természetesen csak tiszta hamu jöhet szóba, amiben csak fa van elégetve. Pl. (csak akácfa.)
#6000
Fiatal gyümölcsfák töve környékét baromfi, vagy galamb trágyával takarom, valóban kiégeti a gazt szépen, de a fákat nem bántja. Nálunk a barackosokban is elterjedt módszer ez fiatal fáknál. Egyébként nyáron, a tavasszal a fák tövéhez kirakott trágyába kihajtanak a gyomfélék, ahogy bomlásnak indul, nem olyan égetõ a trágya, de könnyû a gazt kihúzgálni, kapálni, már csak azért is mert az elõzõ évi ilyen trágyák elérve, komposztálódva kitûnõ talajszerkezetet hoznak létre. Õsszel friss tyúktrágyát raktam az átültetett szamóca alá, úgy hogy közvetlenül a gyökerével nem érintkezett, tehát vékony földréteg választotta el az ültetõ árokba rakott trágyát a gyökérzettõl. Az eredmény pazar, remekül néznek ki a szamócák, és még a továbbiakban is értékes tápanyagokat biztosítanak majd. Ésszel lehet közvetlenül is felhasználni a friss baromfitrágyát, van aki öntözõvízbe keverve közvetlenül locsol vele, na nekem ez már nem nyerõ, viszont õsszel vékonyan szórva beásom a kertbe, szintén nem okoz úgy problémát.
#5999
Na nem friss trágyára gondolok, hanem 1-2 éves, komposztolt, napsütötte trágya gödörbõl kivett "érett" trágyára. A tyúkok a tetejét meg hatvanhatszor átkaparták már, olyan föld színe van. laza
#5998
Hello.
Az elsõ képen lévõ jukka, yucca gloriosa. Gyönyörû példány.
Nálam a jégesõ eléggé megtépázta a kaktuszokat és virágaikat. Az egész kert egy nagy csatatér. szomoru
#5997
Tegnapi képek a hegy K-i, ÉK-i oldalából:

Szelídgesztenye: Link Link
(Elsõsorban) cédrusok és ciprusok: Link Link Link Link Link
Vadszõlõfa: Link Link
Egy füge a "faluban", keleti old.: Link
Örökzöld magnolia (m.grandiflora) 100m-en, fenyõfák árnyékában. A tulaj elmondása szerint ~ 15 éves, ~ 5 éve már láttam, az akkori mérete alapján lehet is annyi. Link Link Link
Évek óta kint telelõ ilyen-olyan agavek, ~ 5 éve láttam õket szintén, ezek sem nõttek sokat azóta (150m): Link Link Link
Agave americana: Link
Jukkák: Link Link
Ez vajon milyen fa? Tölgyféleség? Link
#5996
Nálunk még ki sem kelt (lehet, hogy késõn ültettük, de inkább késõbb keljen, mintsem lefagyjon).
Csak 2-3 napja kezdõdött akác virágzása is.
#5995
A csirketrágya kiégetni a növényeket. Régen szalmát használtak a növényeknél. Megpakolták vele az alját olyan 5-10 cm vastagon a fényt nem engedte át,de a víz átment rajta + télen ez el is rohad, és bele lehet forgatni a földbe.
#5994
Nem vagyok még nagyon tapasztalt mulcs szakember de gondolom 3 cm minimum kell, hogy a fény ne menjen át de a párolgást lezárja. A csirketrágya biztos felcsalja a gilisztákat.
#5993
El is felejtettem írni, hogy a borsót nálunk már szedni lehet. Mi fenét kezdünk ennyivel még nem tudom. Mindenesetre vetõmagot sem kell legközelebb vásárolnom.
#5992
Sziasztok.
Nagyjából 20 liter bodzaszörp készülõben... nyelvnyujtas Link Link
#5991
Nagyon érdekes, és hasznos kezdõ leírást adtál a mulcsozásról. Bõvebben esetleg, bekavart tyúk trágya szalmával, olyan 3 cm.-es takarással az jó? kacsint
#5990
Láttál már almamolyt? Az a pici szürkés-barna 1 cm.lepkét? Ha igen, akkor esetleg az olcsó/150Ft/10 literes Karate 2,5 Wg. zacskós granulátumos szert ajánlom, mivel már a méhek át pártoltak a virágzó akácra pld.De azért vigyázni kell, naplemente után használd. laza
Különben nagyon össze kavarodott a fertõzések naptára ebben a gyors nyár elején.
#5989
"A korábban kivirágzottak: Link Link Link"
...és már láthatóak a kis termések is: Link
#5988
Tegnap tévedtem. Õ ma van teljes pompában. Mind a 6 virág kinyílt. Link
Újabb versenyzõ... Link
Tegnap 1, ma már 3... Link
#5987
Köszi az infót. laza
#5986
Köszi. nevet
A tápoldat a kaktuszok ellensége. A természetben is vagy sanyargatva vannak, vagy kapnak némi vizet. Ennyi. A tápoldattól lazábbak lesznek a szöveteik és fogékonyabbak a kartevõkre. De tényleg ne beszéljünk a "szobakaktuszokról", mert csak felbosszantom magam. zavarban

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-26 17:41:57

Szentmártonkáta

2.4 °C

na00

RH: 86 | P: 1020.3

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.