2024. november 30., szombat

Csillagászat és űrkutatás

Adott napon: 
Keresés:
#3901
Szintén egy TV-s vetélkedõben (lehet, hogy a Széf) a jó válasz szerint Ausztráliában (vagy a D-i féltekén) Ny-on kel a Nap. Nem igaz. A Nap (és a többi égitest) mindig K-rõl Ny-ra mozog, mivel azonban É-on "delel", ezért É felé fordulva jobbról balra halad(nak).
#3900
A Sirius semmiféle képpen sem jó megoldás. Mert ha a kérdésben a "néma" látszó fényesség szerepel akkor a megoldás természetesen a Nap, a maga -26,74 V magnitudójával. Ha viszont az abszolult fényességre gondolnak, (és feltételezzük a klasszikus 6 magnis látszó szabadszemes fényességhatárt), akkor viszont a ρ Cassiopeiae a legfényesebb V=4,52m Mv= -7,48m.
Összehasonlításképpen: ha a Sirius helyére tennénk, akkor -9,59 magnis lenne, ami éjszaka már árnyákot vetne nevet
#3899
Ezt jól tudom! nevet Természetesen több szemszögbõl boncolgathatnánk a kérdést.
Az, hogy a szerkesztõk ezt valóban beugratós kérdésnek szánták-e vagy egy szimpla, ártatlan kérdésnek soha nem fog kiderülni. Mindenesetre ezt a kérdést a legtöbb ember úgy dönti el (parasztosan - semmi tudományos hókuszpókusz), hogy öccsém, azt úgy látom, hogy fényesebb (ez megfelel a látszólagos fényesség fogalmának)! Kész! Ezzel el van döntve, hogy a kettõ közül a Nap a fényesebb!
Az már más kérdés, hogy sokszor az embereknek, eszébe sem jut a Nap, mint esetleges alternatíva nevet, illetve, hogy a Nap is csillag! Volt már olyanra példa, hogy "kiselõadást tartottam" és mondtam, hogy a Nap is egy csillag a sok közül! És rengetegszer hallottam vissza a döbbent "Télleeeeg???" kérdést! nevet
Ha meg már bevonjuk a tudományt is (miért ne), akkor aztán lehet vitatkozni éjjel-nappal! Jelen esetben ez a szerkesztõk titka marad, hogy õk, hogy is gondolták, de nem hinném, hogy eszükbe jutott az abszolút fényesség fogalma vagy luminozitás! Ezt az állításomat csupán a mai mûsorok (többek közt ez is) színvonalaira alapozom! Asszem joggal!
No, részemrõl ennyi!
#3898
Na átnézve a képeimet kettõ azaz 2 halvány nyamvadt vacak látszik csak. Mûholdam van vagy 10.
Szóval mûholdat meteorra cserélnék, értékkülönbözettel is!
#3897
Itt megúsztam a borultságot nevet Este gyönyörû fotogén égnek indult, mire rákészültem, szó szerint percek alatt hipp-hopp zárt paplan jött össze. Le is feküdtem olvasni (hogy mit, a Bioszférában fogom ajánlani a kollegáknak). Lassan leszokom a váltásidõben ébredésrõl, egy ideje már 5-6 között ébredek, egyre ritkábban riadok fel (oszt vagy alszom tovább vagy felkelek távcsövezni, fotózni) ma is csak felébredtem de nem fordultam a másik oldalamra tovább aludni, hanem kinéztem hátha (nemrég Noli emlegette a meteorokat) - érdemes volt, csodálatos derült ég fogadott, bár csak négy meteort láttam eddig nevet Kávézom és "kivilágos-kivirradtig" kint leszek, sziasztok kacsint
#3896
Csatlakozom, most jöttem meg, nálam ugyan nincs váltásidõ, de 2-kor ébredtem, ahogy illik. :-) 3-5 közt lenn voltam, 3/4 5 felé jött egy csomóban pár Leonida, nem túl fényes, de szép.
A Hold meg álomszép! Tegnap is szép volt már a földfény rajta, de ma még látványosabb és fotón is jobban mutat.
Két géppel fényképeztem, remélem, valami azért lesz a fotókon is... A fû meg az állvány lába már deres volt, hogy jöttem vissza. Ja, és kezdett persze beborulni megint, de sebaj, ezt a két óra derültséget ki tudtam használni. Éljen az alvászavar! :-) Legalább megsül a friss kenyérke is, mire az uram felébred. :-)
#3895
A még alacsonyan járó Hold éles kontúrokkal, alig elszínezõdve látszik. Sötét részén a hamuszürke fény nagyon élénken jelentkezik.
#3894
Nem tudom ki van fenn ilyenkor (beidegzõdött szokás szerint váltásidõben felébredtem és gyönyörû éjszaka lévén kimentem meteorozni, egy óra alatt három szabadszemes és egy teleszkopikus meteort láttam eddig, bejöttem egy kávéra, megyek vissza nevet
Az ég sötét, majdnem fekete, rengeteg csillag a horizont környékén is, szél nincs, a szcintilláció minimális, az átlátszóság kiváló. F6,0 200 mm-es tükörrel kis nagyítás mellett extra-nagylátószögû okulárral "lubickolok" a csillagrengetegben vidám Az Orion köd elõtt suhant át a teleszkopikus meteor a köd látszó átmérõjén (látómezõben villant fel és aludt ki) fényereje egybevethetõ ill. valamivel nagyobb volt a fényesebb ködcsomóban lapuló jellegzetes négyszögformátumot kirajzoló négy kis csillaggal
#3893
A Sirius kétszer akkora, mint a Nap, kékesfehér a szine, B-jelû kisérõcsillaga 50 évenként kerüli meg. Utóbbi, a társcsillag fehér törpe, de sûrûsége kilencvenezerszer nagyobb a Napénál.
#3892
Ha jól tudom, akkor még csak nem is a Szíriusz a sztár, luminozitását tekintve, pl. a Betelgeuse, sõt, a szuperóriások többsége, ha jól tudom mind fényesebb a Szíriusznál.
/Innentõl kezdve én pl. arra gondoltam, biztos nem a luminozitásra gondoltak, hisz akkor nincs is ott a jó válasz, hanem a látszólagos fényességére, ami alapján egyértelmûen a Napnak kellett volna lennie a jónak/
(Sze: amúgy mintha nem is elõször lett volna ez a beugratás; vagy csak ismételnek egy régebbi mûsort – amúgy most nem láttam)
#3891
Így van! De ez már tényleg túlzás lenne! Mindenesetre szabad szemmel és kistávcsõvel a környezetünkben lévõ csillagok közül a Sirius a sztár! Ez van! Cseles volt a kérdés én is befürödtem, mint gondolom számos amatõr társam! Gondom mindenki felháborodva vágta volna a távirányítót Balázs fejéheznevet De nem mindegy hogy a "Földrõl nézve", vagy a "Földrõl látható"
#3890
Akkor már belemehetnénk abba is, hogy szabad szemmel látható, vagy pl. teleszkóppal? Tovább fokozható a téma...
#3889
A Nap valóban a legközelebbi csillag hozzánk, ez kétségtelen, de a Sírius jóval fényesebb, ha azonos távolságról néznénk, tehát a Sirius a Földrõl látható legfényesebb csillag, mivel egy a Napnál kétszer nagyobb és jóval (23x)fényesebb, fehér csillagról van szó. Bár a kérdéssel nem értek egyet, mert ezt csak a csillagászok tudhatják, megmondom õszintén én kapásból a Napra tippeltem! Tehát így hogy a földrõl nézve melyik a legfényesebb?...a Nap, de a Földrõl látható legfényesebb a Sirius! kacsint
#3888
Nagyon igazad van, Áki, a pontszerû meteor akár több másodpercig látszhat, méghozzá gyakorlatilag egy helyben. Viszont a napfényben megcsillanó mûhold bizony szépen (esetenként több foknyit) elmozdul.
#3887
Csipetnyi harag sincs bennem! De pontszerû meteorra bármikor, bárki számithat, aki figyeli a csillaghos eget. Sok sikert!
#3886
Arra teljesen OK, amit az Attila mondott. Nálam viszont tényleg csak egy pár másodpercre kibukkanó Betelgeuse volt. :-) Azonban a jelenség, miszerint csillagot látni az égen, meglehetõsen szokatlannak tûnt. :-)))
#3885
Itt a képcsomag hajnalról: Link
#3884
Jaj na!Megvezetted itt a fórum-társadalmat vidám
Egyébként ilyet,ami leírtál én is láttam már,ellenben full csillagos égbolton.Pár éve télen vittem le a szemetet és felnéztem,hogy mennyire sok csillag hunyorog fent,és pont akkor volt egy olyan jelenség,hogy egy pötty felfénylett majd kihúnyt.Kb. 1 másodperc volt.Csak azt a magyarázatot találtam rá,hogy pont szembõl érkezhetett egy porszem.Akkor még nem tudtam az Iridium villanásról,de nem az volt,mert nem mozgott,csak egy pötty volt.
#3883
Még jó, hogy félreugrottam, a végén eltalált volna. laza
Attila, ez egy árva kis csillag volt, ami a hetek óta tartó felhõsödés miatt egészen fura és újszerû jelenségnek tûnt. :-) Még azt is megmondom, hogy a Betelgeuse volt. Reménykeltõ látvány volt, még jó, hogy nem tudok aludni...
#3882
Egy fél meteor: Link
#3881
Szerintem egy pontszerû, az észlelõvel szemben mozgó meteor (a perspektivikus hatás miatt lassan villan fel és alszik ki, lényeges kiterjedés nélkül), vagy pedig egy mûholdon valamirõl visszatükrözõdött a napfény. Természetesen lehetett más is.
#3880
Srácok! Csodás jelenség szemtanúja voltam az imént!
Kinézek a konyhaablakon, erre a felhõk közt egyszer csak sötétség nyílt, majd a sötétségben megjelent egy tûhegynyi fényes pont! Néhány másodpercig lehetett látni, aztán elhalványult, majd kihunyt. Nincs valakinek tippje, hogy mi lehetett ez??? laza
#3879
Na, ez egy tök jó összefoglalás:
Link
Bár mégicsak kamu lehet, mert a szíriuszi magyarokról nincs benne szó.
#3878
AZTA KU..KUTYA MINDENIT MÁR!!! duhos duhos
#3877
Üdv!

Szerintem te tudod rosszul. Ez kétségtelen. A televízió sosem téved... laza

Na de a viccet félretéve ez már a szánalom netovábbja. Én személy szerint ezért nem nézek TV-t. Annyi baromságot hallani, hogy felidegesítem magam mások hülyeségén.
#3876
Ismét bebukott egy televíziós kvíz-mûsor!

Néztem A széf címû mûsort és már a játék vége felé, a milliókért feltett kérdések egyike az volt, hogy melyik a Földrõl látható legfényesebb csillag? A Nap vagy a Sirius! A "helyes" válasz a Sirius volt!
Most a kérdésem a következõ: a Nap most nem csillag tegnaptól vagy én eddig nem azt láttam? nevet

A válaszokat elõre is köszönöm! nevetnevet


Üdv: Tamás
#3875
A chat amúgyis user/pass regisztrálással mûködik, "eszement" szûrésnek jó. A "munkaszobában" tartózkodók online megbeszélhetik, közösen választhatják ki az objektumot vagy égterületet és egy szintén közösen kiválasztott ember vezérli át a mûszert a közösen kiválasztott célpontra, így talán elkerülhetõ a "bosszúálló sértõdés" is.
Ui: igen Áki, akár többnapos észlelési tervet is megbeszélhetnek, mint pld. üstökös követése (persze ha látja már a mûszer)
#3874
Esetleg ha majd ott tart a dolog,akkor ki lehet majd egy kvázi szavazással alakítani egy listát,hogy teszemazt ma erre áll a csõ,holnap arra,stb.
#3873
Természetesen megpróbálom ha már felvetettem és eszköz is van hozzá nevet Épp most, a reggeli kávé+pipa filó közben áthidalónak tûnõ ötlet ugrott be: maradna az észlelõi állítgatás lehetõsége, de létezne egy észlelõi chat-munkaszoba egyfajta agora ahol a normális emberek megbeszélik és többségi szavazattal kiválasztják, éppen mit akarnak együtt nézni melyik objektumra állítja át az általuk kiválasztott észlelõ a távcsövet. Persze a mai agresszív világban ez némileg pásztorábrándnak mondható, de bízom a MetNetes kollegák értelmi szintjében. Ha mégis civakodást eredményezne, mert sajnos bõven akad aki nem törõdik a többség akaratával, akkor jön az "adminisztratív" szabályozás - de az annyi mintha "eszi nem eszi, nem kap mást" tévémûsort kellene nézni néhány, többséggel nem törõdõ önhatalmúan erõszakoskodó ember(?) miatt, ezért a "cselekvés szabadsága" kimerül abban hogy nézi vagy nem nézi. Ez esetben viszont elmarad a NORMÁLIS megbeszéléssel közös nevezõre hozott vélemények alapján kialakított szabad többségi választás lehetõsége. Itt értelmes emberek gyûltek össze azonos érdeklõdési területtel, nem hinném hogy komoly vita lesz kacsint Nekivágok, valami majd csak lesz belõle, ha életképtelen, úgyis elhal magától szegyenlos
#3872
Én is támogatom az ötletedet.
Szerintem ne habozz nevet
#3871
Csatlakozom az elõttem szólókhoz,ez egy rendkívül remek és nagylelkû ötlet!Hú!De baró lenne!Nekem már az is hatalmas élmény,ha a többiek képeit,észleléseit nézhetem!
nevet
#3870
Ez egy fantasztikus ötlet!
A kameraidõt talán tényleg Noli által leírt módon lehetne megoldani: user regisztráció (elsõ védelmi vonal - ekkor még észlelési jogosultság nélkül), majd mailben is jelezni a kívánt észlelési idõpontot és ezután adnád meg az észlelési jogosultságot.
Nem tudom, hogy ez mennyire kivitelezhetõ, de egy próbát mindenféleképpen megérne!
Nagyon szuper lenne!
Az ország egyetlen ilyen szolgáltatása lenne! nevet
#3869
Úgy vélem az emiles kéréssel megeshet hogy esetleg a mûszer (kommersz Meade ETX 70, PC-vel és saját szoftverével vezérelhetõ GOTO mechanikán) felbontóképessége (hasznos felülete 70 mm, fényereje F5,0 de mivel bolygókhoz és Holdra célszerû a Barlow-lencsés nyújtás, ilyenkor leromlik f11,0-re. Igaz szépnek mondható lesz a képe mivel F5,0-ön erõsebb fényben zöldes kontúrok jelentkeznek, melyek ekkor eltûnnek) és a webkamera (amely a real-time észlelés "benézéses" élményét adja) gyenge érzékenysége szempontjából értelmetlen célpontot is megad valaki. Szemmel észlelve F5,0 mellett a Neptunuszt simán láttam (persze csak rezzenéstelen fényû kékeszöld kis pöttynek) sõt az emlegetett M57 elfordított látással érzékelhetõ lyukas folt volt (halvány objektumoknál kifejezetten jó az F5,0 mert a gyenge fény miatt nincs zöldes kontúr) de kérdéses mit lát a webkamera folyamatos rövid expo-s üzemben. A vezérlõ mechanika netrõl frissíthetõ adatbázisában (gondolom nagyobb mûszereknek szánva) benne van a Plútó is (ami majdnem értelmetlen, de a vezérlés rááll ahol csillagtérkép szerint lennie kell) a nagyobb kisbolygók és néhány üstökös, továbbá ismertebb mûholdak átvonulása az ISS-el együtt. Talán legjobb ebbõl az adatbázisból megadni kiválasztható égi célpontokat, de meggondoltan a kiválogatva, mert a vizuális megfigyelés megállhat a fényesebb objektumoknál, napfoltoknál, mivel nem CCD fotózás, hanem "csak" élõképes/webkamerás megfigyelés. A nagyobb csöveket gyakorta használgatom, csak ez a kicsi porosodik a sarokban, ezért gondoltam, napfoltra/holdkráterek/ csillagfedések/Vénusz-fázisok/Jupiter-holdak megfigyelésére még jó lehet "metnetes robottávcsõnek". Aki akarja, a látott kép/et/eket (vagy GIF/AVI mozgóképként) is elmentheti de nem igazán asztrofotós eszköz. Persze az eszköz és net megvan, a kísérletezés semmibe nem kerül max. rossz esetben befullad zavarban Viszont eszembe jutott a régi mondás "ha már felkötötted a kolompot, rázzad is", pofáztam, hát megpróbálok valami elfogadhatót összehozni, remélem sikerül kacsint Tulképp nem nagyobb dolog mint egy üzemelõ webkamera publikussá tétele mely a táj helyett távcsõbe néz; kérdéses mit és mennyit lát real-time a távcsõbe nézve. Bizonyára van egy elfogadható és még élvezhetõ optimum, fényesebb objektumok észlelésére mindenképp, kísérletezni kell nevet
#3868
Én támogatnám az ötletet :-)
Eszementséget lehetne szûrni talán user/pass párossal, amit nyilvánvalóan annak adsz, akit pl. itt hitelesítenek, hogy egyezik önmagával.
A másik megoldás, miszerint elõre megadott célokra lehetne állni vele, egy idõ után uncsi lenne. Esetleg fele idõ általad elõre beállított, másik fel meg mondjuk mailben kért idõpont szerint kérésre beállított.
Hú, szerintem tök szuper lenne!!!!
#3867
No behoztam a mulasztásom, összefésültem a Plútó R_G_B képeit
Link nagyjából a kép közepén, akkor 13,9 magnitúdós volt
#3866
Nano, nem fizikailag értem, hanem szoftverszinten próbálja szétrombolni (pld. vírusfertõzéssel) szomoru
#3865
Ha irsz egy-két scriptet, hogy a horizintális koordinátarendszerben ne engedje a tubust 10 fok alá, akkor nem tudja felboratani nevet
#3864
A kamerán elfilózva hülye ötlet ugrott be. Van egy ritkán használt, kommersz, 75mm átm. lencsés Meade csövem PC vezérlési lehetõséggel (képe se nem rossz se nem jó, közepes de "nézegetni" jó). Elfilóztam egy MetNet-robottávcsõ lehetõségén. Elvileg semmi akadálya hogy webkamerát tegyek rá és bármely fórumtag (elegendõen fényes) égi objektumra (Hold, Vénusz, Jupiter) vezérelje, akár képeket is lementsen magának. A nagy gond a hozzáférési idõ - vagy sorban állnak és marakodnak (esetleg valami eszement szándékosan megborítja mer mért ne)
VAGY programszerûen én irányítom a megfigyelést, mondjuk egy óra Hold, egy óra Jupiter, egyéb érdekesség, akár nappal napfoltok. Nincs vita. Természetesen bárki lementheti az éppen soron lévõ objektum képét. Persze ingyér", a csillagászat szeretete miatt nevet
Mit gondoltok? Avagy tökmindegy, csak csináljam is meg? nyelvnyujtas
#3863
Persze egy kamera "térfigyelõ" távirányítása helyett szimpatikusabb megoldás fix égterületre nézõ kamerák képét félgömbképbe összepano-zni és a panoképet görgetve tévelyegjen a nézõ.
Ez seregnyi problémát megold nevet Viszont seregnyi újabb problémát teremt helyette
havazas
#3862
Nagyon frankó! Itt a borult égbolt, és a távcsõ hiánya lehetetlenné teszi az észlelést!
nevet
#3861
Kértem fotóidõt a robottávcsövön. Nem tudom milyen képet kapok, a paramétereket nekem kell megadni. Ez részben egyedivé teszi, mert ahány felhasználó, annyi beállítás, annyiféle kép

beillesztett kép


és amit nyilván még a légkör pillanatnyi állapota is befolyásol, de a Kanári-szigetek vulkáni csúcsán vélhetõen jobb a légkör átlátszósága mint nálunk, bár most az idõ kissé szeles
Average wind speed 8.42 m/s (idõnként 12 m/s lökések)
Wind direction 27 °
Atmospheric pressure 773 mbar
External temperature 9.33°C
Raining No
External humidity 1% (ezt NEM hiszem el)
Internal humidity 44%
Solar radiation 309 watts/square metre
Altitude of 2,400 m on the northern part of the volcano caldera.

Bár az external humidity gyanús, kicsit irigylem õket

beillesztett kép


különösen az égkép-figyelõ kamerákért, ami nálam (remélem csak egyenlõre) megrekedt gondolat-szinten (É horizont- zenit - D horizont 180/180°-os körpanorámában vagy interaktív kamera-távirányítás és idõjárásállóság megoldása) zavarban
#3860
Szerencsére a Lyra elég magasan van, nyugodt, páramentes idõben itt is nagyon szépen látszik az M57 lencsésben/tükrösben egyaránt. Vizuálisan kékeszöldnek, olykor kifejezetten zöldnek érzékelem mint az Orion-ködöt (pedig fotózva mindkettõ színes, sok vörös-rózsaszínnel). Fotózni meg sem próbálom, illetve hogy ilyen szépen írtatok róla mégis megpróbálom kacsint Kérek fotóidõt a kedvenc robottávcsövemen M57 fotózásra (juteszembe tartozom még a Pluto képével pedig már hónapokkal ezelõtt elkészült, akkor az R-G-B képtriót képösszegzés elõtti állapotban meg is mutattam)
#3859
Ezek a szûrõk csodákra képesek!
Én pl. a Cirrus-ködöt életemben nem láttam vizuálisan, míg a haver szûrõjével meg nem néztük! Hááát, mit is mondjak? Leestem a cipõmrõl! Ûberbrutál volt! Mondjuk az egy 300 mm-es csõ volt!
#3858
Hány órás képre gondolsz? A link általánosan a kamera utolsó képét adja.

szerk: á, már látom a met társalgóban... :-)
#3857
Mi a ... ez a Balatongyöröki webcamon??? zivatar

Link

Ha megnézitek a loop-on,se elõtte,sem utána semmi. Lehet hogy egy Taurida?
#3855
Egyszer volt alkalmam a becsehelyi eget megpillantani, nem volt egyszerû. Persze pont hazajövés volt. :-(
#3854
Hát a szép az, hogy kanizsáról ezzel a mûszerrel még soha (16éve) nem láttam a gyûrüs ködödt, de O3 szûrõvel baromi jól jött! Becsehelyrõl a 40cm-es kistávcsõvel csak napszemüvegben ajánlott az ilyen halvány objektumok megfigyelése szemkárosodás elkerülése miatt! laza
#3853
Wow! (nem kicsit vagyok irigy... :-) )
Én, asszem, mostanában csak gyûrû nélküli ködöt láthatok...
#3852
Szerencsére nálunk még volt annyi idõ, hogy összeszereljük az új rendszert, és leteszteljük az okulárokat! A kép lényegesen jobb lett, az UHC és O3 szûrõ beváltotta a hozzá fûzött reményeket, még pocsék égen is, ködben, fényszennyezésben szépen látszott a Lyra gyûrûs ködnevet

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-29 23:16:33

Szokolya - Jókai út (Tszfm 187 m)

-1.6 °C

RH: 99 | P: 1028.9

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.