2025. május 10., szombat

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#5946
Mai képek:
repce: Link Link
aranyesõ/ sárga akác: Link
a vadgesztenyéknél megszokott fejlettségbeli különbség idén nem olyan határozott, idén lényegében egyszerre borultak virágba: Link
orgona: Link Link Link
füge: Link Link
cseresznye: Link
asimina: (tavaly kötött már egy termést, de az még leesett, remélem, idén lesz kóstoló) Link Link Link Link
#5945
Szép kúszó növény, látványos, de vigyázzunk, mert ha cserép alá, vagy más gazdanövényre csavarodik fel, képes megfojtani azt, és megemeli töri a cserepet!
Rendszeres vissza vágással, az ostor hajtásokat, kordában lehet tartani.
Több éves csavarodás egy nem használt 3/4"-os vascsövön:
Link
Az öreg diófára is fel lopódzott pár ostor, de nem bántottam, a diófa és borostyán is elbírja eddig.
Link
laza
#5944
Tárolási, vagy ültetési hibára ad okot ez az eset. Nem tudott az alany gyökérzet beindulni valami miatt, lehet ez baktériumos tovább vitt fertõzés is. Addig volt életképes, ameddig a háncsban raktározódott tápanyagok kitartottak. A hideg is jócskán belejátszik ilyenkor a fakadásba.
Az õszi telepítésnél vigyázzunk a "fészek" - gyökér katlan - elsõ osztályú elkészítésére, laza, föld + tápanyag (trágya) jó elkeveredésére. Már aug.-szeptemberben elõkészítést kell végezni, a tervezett kijelölt hely kiásásával, altalaj szellõztetésével,bekeveréssel, majd vissza temetéssel.Okt. végével,-Nov.elején pedig a végleges helyre ültetés.

Akkor is törekedjünk a legnagyobb, ép gyökérzet megtartásához, nem baj ha bolyhos, gyenge, de legyen aránylag körbe rendezett. A hasadt,eltört gyökereket a sérülés felett "srégan" 120-fokosan vágjuk el, hegyesen, hogy tudjon eredni.
Ültetéskor pedig elég egy alapos belocsolás, másnap pedig a törzstõl számított 10 cm-es letaposás, lábbal. Következõ 2 héten, ha nem volt csapadék, egy lezáró megöntözéssel, majd a gyökérnyak 20-30 cm.-es kúpozásával el teleltetjük az ifjú csemetét.
nevet
#5943
Sajnos márciusban fagyott el (nagyon meglepett), mert február végén tele volt élettel és már duzzadásnak indultak a rügyek, majd a március 16-18. közötti, a 21012/13-as tél leghidegebb idõszaka (minimumok: -8,5/-15,0/-9,1) betett neki, utána szemmel láthatóan ment ki az élet a fácskából.
A talajszint alatt egyébként életképes és kihajtott rügyek voltak, felette a törzs alvórügyei már nem voltak azok.
Persze lehetséges, hogy eleve sérülékeny példányt vettem.
A szívem szakadt meg érte, ám a nagy gyümölcsfa-pusztulás (2010...) miatt gyors pótlásra volt szükségem és máris pótoltam egy szép, életerõs példánnyal.
#5942
Itt is elvitte a márciusi -15 fok, amikor Vásárosnamény a -18 fokos rekordot behúzta. Érdekes volt, elõször csak figyeltem mik esnek lefelé permetezés közben a fáról, aztán rájöttem hogy az elfagyott elszáradt bimbókat fújja lefelé, õszibarackkal is így jártam..
#5941
Tamáskodok egy kicsit, lehetett annak más baja is. Pl. tárolási hiba, mielõtt megvetted, vagy mielõtt elültetted. Egyszerûen kiszárították. A gyökér myrabolan, az oltás alatt az is kihajthatott volna, a törzsön is lehettek volna alvó rügyek, amik fagytûrõbbek, stb, de a kajszinak amúgy sem szokása a totál elfagyás.
#5940
Napok óta szemezek ezzel a "varázslattal", ma végre kép is készült róla Link
Itt is virágzik, a faluban van egy lila akác ház, a házból nem látszik sem tetõ, sem fal, lila akáccal van befutva az egész, nagyon jól néz ki.
Csak fényképezõm nincs, sajna.
#5939
Szia!
A pipacs az végül is vadmák, nemde? nevet
Egy korábbi képem: Link
#5938
Nekem a tavaly õsszel ültetett C235-ös magyar kajszi ( Link ) egyszerûen kifagyott.
Nem nyugodtam bele, a napokban ültettem helyérem másik C235-ös alanyt.

A másik õsszel ültetett kajszi, a Bergeron ellenben semmi fagyás-sérülést nem mutat, igaz õ az egyik légfagytûrõbb kajszi-fajta.
#5937
Szinte ugyanitt a helyzet felém és csak szilva van kevesebb, olyan jó közepes termés. A hirtelen megindult növekedés miatt szinte lehetetlen betartani a jól megszokott ütemtervet a permetezésnél, mert olyan gyorsan megy minden. A virágzás is csak pár nap volt tavaly meg szinte 1 hét a meggy esetében
#5936
Felénk Szarvason 90 - 95 %-os a terméskiesés kajsziból. Sok rügyben elfagyott a bibe, pirosbimbós állapotú virágrügyeken keresztül is támadt a monilija, pedig lemosót és folicur solo-t is kapott megfelelõ idõben, a virágzáskor meg alig jártak a méhek. A pálesznak annyi, lekvár azért csak lesz. Cseresznye, meggy, szilva, alma, körte rekord közeli termés lehet.
#5935
Igen, tudom, hogy az okozta. Már akkor "éreztem", hogy a sárgabaracknak annyi.
#5934
A meddõséget valószínû a márciusi -15 fok körüli hideg okozhatta .
Én permeteztem gomba ellen ,de így is lettek moníliás ágak ,de termés is maradt elég rajta.
#5933
Sajnálom a s.barackodat, vagy pont rossz helyen van a fa, olyan fagy lefolyósóban, vagy a fajta is belejátszhat, nem fagytûrõ ... szomoru

Nekem a ház védett napos oldalán most 2.éves kis csemete, (C235-ös magyar kajszi,közepesen fagytûrõ) hozott két szem termést:
1.kép, bújócska a levelek árnyékában;
Link
2. kép, a második;
Link

Fantasztikus ez az elõre törés a növényeknél, ami most tapasztalható. Már behozta a lemaradást, a csemege szõlõm is;
Link
nevet
#5932
Mármint milyen barackra gondolsz? Õszi/Nektarin vagy Sárgabarack. Nekem Sárgabarack szinte nem is lesz, kivirágzott, de meddõ volt sajnos. szomoru
#5931
Ilyenre még nem emlékszem, a rügyek egyszerûen szárazon lehullottak, egyetlen barackvirágot nem láttam. A többi gyümölccsel nincs gond. Sõt cseresznye úgy néz ki nagyon sok lesz idén. Sok a megfonat termés.
#5930
Férfi ember létemre elvarázsol ez a lila akác virágzása, most van a maxon:
Link
Link
Link
nevet
Tavaly az Április 7-8. fagyok miatt ki se nyíltak, csak a júniusi másod, és aug. harmad virágzáskor, de csak részlegesen.
#5929
Igen, lehet! Cseresznyelégy és cserebogár ellen is hatásos.
#5928
Jól tudom ,hogy Mospilannal virágzáskor is lehet permetezni?
#5927
Ez már a saját ültetvény? Elég idõsnek néznek ki a vesszõk.
Nálam ekkora most a füge: Link
#5926
Floo : Szép a füge, itt még csak borsó - bab nagyságú.
A korai cseresznye pirosodik-e felétek ?
Itt most virágzott el illetve néhol még virágzik most is.

Szibéria: A környéken sok ismerõs panaszkodik, hogy elfagyott a barack még a virágzás elõtt. Nálam a "dombon" átlagos termés várható. Idén esélyes lehet a fügelekvár is. nevet Utoljára 3-4 éve fõztem egy keveset.
#5925
Nálam majd 2 hét múlva lesz ilyen. nevet Egyelõre még csak most pattant meg a rügy.
#5924
Fügék Link Link Link Link Link Link Link Link Link
#5923
Szia!
Igazad van, az ásást nem mindenki szereti. Nagyon fárasztó, a derekat nagyon megviseli. De félretéve a viccet, az ásásnál két lényeges szempont között kell kompromisszumot kötni. A talaj mélyebb lazítása végett, ásni kell. Ezt nem tudja a rotációs kapa helyettesíteni, mert nem lehet olyan mélyre jutni vele, mint az ásással. Ugyanakkor azt is figyelembe kell venni, hogy a talajban lévõ mikroorganizmusok döntõ többsége elsõsorban a talaj felsõ néhány centiméteres részében találhatók (mert ott érzik jól magukat, illetve ott tudják áldásos tevékenységüket kifejteni), de az ásás, szántás következtében ezek a talajban lejjebb kerülnek, így újra el kell szaporodniuk a megforgatott talaj felsõ rétegében.
Az igazi az lenne, ha a talajt úgy lehetne lazítani legalább 30 cm mélyen, hogy közben az ne forduljon meg.
#5922
Szia!
Megértem már 61 évet, de eddig nem találkoztam fehér pipaccsal. Én inkább máknak nézem a fényképen látható növényt.
#5921
Sárgabarack nem lesz semmi, lefagyott a rügy.
De a fügém egész magasan hajt, így van esély jó termésre. Jaj de jó.
#5920
Sziasztok. nevet

Ma a makói Benke Péter télálló kaktuszgyûjtõnél jártam.
Egy igazi kuriózim, RÓZSASZÍN virágú Echinocereis coccineus (191.2106, SB243). Link
Meghökkentõ, de az Echinocereus apachensis is évek óta fedetlenül kint telel. Link
Sziklakert. Link

Sikerült szereznem egy valódi ritkaságot, FEHÉR virágú Cylindropuntia imbricata-t.
#5919
Hello.
Érdekes. Én is annak tippelném. Ha a hóréteg megfelelõen betakarta, akkor áttelelhet. De ugye, ha minél nagyobb, annál kevésbé bírja majd szigetelni, így idõvel kifagyhat.
#5918
Ismerem azt helyet ahol az a fügefa nõ.
Tokaj dombjainak mikroklímája kedvezõ a mediterrán növényeknek no meg a szõlõnek.
#5917
...ami a védelmet biztosítja, már ha ezeket annak lehet nevezni...
Mivel télen nincs rajtuk levél, így nem.. hideg
#5916
Hali! Ha minden igaz, találtam egy agave-t a hegy keleti oldalában. nevet Link Vannak elvileg fagytûrõbb fajták, de én ezt egy a.americana-nak nézem, te? Igen csekély szintkülönbség, 2 mandulafa és egy kis füge az, ami a védelmet biztosítja, már ha ezeket annak lehet nevezni.
Persze nem tudom, hogy mikor ültethették ki, de nem úgy tûnt, hogy idén. Mindenesetre ha ez az alap a.americana, akkor ez max. -10 környékéig bírja, ráadásul szárazon.. Na majd figyelgetem, ha arra tévedek.
A kis füge: Link Link Link
Egyebek:
akác: Link Link
pipacs: Link Link
galagonya: Link
#5915
Itt is van egy kis füge Link ha esetleg erre jársz és érdekel.
2012. májusi kép róla: Link
#5914
Jönnek ki a fügén a termések, levelek.
#5913
Miért is döbbentél meg rajta?
#5912
Meg aki betartja a lezáró-hosszanti szántást. Volt már itt is pereskedés, mert a buzgó gazda megnyújtotta a földje szélét, úgy hogy a jártas letaposott földút fele oda lett. szomoru

Ma nemrég végeztem a meggy, csercsi,szilva,barack permetezésével az elõkertemben. Épp elég lett a 12 liter.(1+3 kis fa)
Nospilan+ tavalyról maradt Topsin ment ki, elõbbi a rovarokra,tetvekre, a Topsin meg az egyéb levél bajokra varasodás,foltosságok. A nem éppen olcsó boltos adott egy lemezlevél vékony, 4 grammos Nospilant, majd félezer forintért. szomoru
De hiszek a jövendölésében, mert ez felszívódik, és az a be pödrött hajtásvégekben tanyázó tetû kolóniákat is leszedi.

A cseresznyéknek, és a szilváknak kifejezetten jó, pl. a hanvas szilva tetût nehéz észrevenni,a levél fonákján. Az õszibarackok épp most karéjosodó levélkéit támadják a tetvek, ebben a száraz levegõjû idõben. Ehhez kapcsolódna egy megfigyelésem, nem biztos hogy ha a levélke görbül,fejletlen az a fodrosodás gomba jele, hanem a tetveké. Ugyan az a tünet,görbül,sáppad, kunkorodik, és ha levesszük, a fonákon sok zöld, éppen a levél színét utánzó tetû telepek vannak. szomoru
Szép hétvégét, és kertészkedést kívánok másoknak is!
nevet

#5911
Más szakirodalmak szerint jobb, mint a szántás, mert pl. nem keletkezik eketalp, tárcsatalp betegség (vízzáró összetömörödött réteg a mûvelés határán.
#5910
Néhány kép máról, ill. az elmúlt néhány napról:
Kertbõl: iker cseresznye: Link és asimina: Link
Bodrogköz: Link
Egy 2 hét múlva virágzó repcetábla 2 napja Sátoraljaújhely közelében: Link
orgona: Link dióval: Link
Egy másik 2 hét múlva virágzó repce ma: Link
Na még egy 2 hét múlva virágzó: Link
#5909
Ásásról bõvebben?
A talajforgatás, ha kézzel csináljuk olyan "ásó nyomra" 20-25 cm. annak elõnye, hogy a felszíni gyom magvak mélyebbre kerülnek, a tápanyaggal együtt, és nehezebben kelnek ki. Ez felett meg- gereblyézéssel- egy jó ültetõ réteget hozunk létre. Kötöttebb talajon ez elõny, de lazább,homokos részeken már nem annyira jó, mert gyorsan kiszárad a felszín, elfolyósodik, gumicsizma is elmerül bokáig.
A gépi, 30-40 cm.-es ekézés is csak õsszel, pihent állapotba elõnyös, most tavasszal csak a tömörödött, tarackos-szikes talajra jó, de kombinálva kell egy kis szerves,szálas trágyával, hogy a talaj szerkezetét javítsuk,lazábbá tegyük. A felsõ réteg lezárását pedig boronázással, hengerezéssel védhetjük meg a kritikus kiszáradás, porosodás ellen. (lásd: szél-eruzió,elhordás, akár több cm.is,vetett magvakkal együtt)
Itt Kiskunhalas környékén volt ilyen homok vihar-elhordás, amikor a mélyen szántott 40-60 cm. újra telepített szõlõ-ültetvényekrõl hordta el a szûz-homokot, és 2-5 cm.-es homokbuckák voltak az aszfalton. szomoru
Újabban fekete fóliázással védik a szõlõ csemetéket ez ellen.
#5908
Szerintem az ásás fontos dolog, a növények gyorsabban tudnak fejlõdni, hiszen a laza szerkezetû talajból könnyebben veszik föl a tápanyagot és a vizet (arról nem is beszélve hogy levegõt keverünk a talajba, így másképp és mellesleg gyorsabban zajlanak le a biológiai (bomlási) folyamatok.
Közben én megkezdem a napokban a karfiol palántanevelését bízva egy minimum átlagos csapadékú nyárban.
#5907
Ellenben az ásásról igen csak megoszlanak a vélemények. Egyes szakirodalmak szerint az ásás legalább annyi kárt okoz, mint amennyi haszna van. Vélemények?
#5906
Ezt én is tudom, hogy a kapa felér egy locsolással, de én most nem arra írtam. Napon kitett területen a lekeményedett föld alja vizesebb volt, mint a felpuhított. Ez is TÉNY! Nem a levegõbe szoktam beszélni, most nem a növények melletti kapálásról írtam. hanem a napfénynek kitett területrõl, amibe nincs semmi. HA le van keményedbe a föld teteje akkor csak a földnek az a része szárad ki elõször és ezalatt a kemény réteg alatt már a puha volt.vizesebb. Mi ezért hengereljük le a petrezselymet és a sárgarépa ágyás tetejét ültetés után, mert jobban tartja a nedvességet ezután így nem szárad ki úgy és ki is kel mindig mindkettõ. Mielõtt nem hengereltük le ugyanannyit locsoltuk és nem kelt ki. Ezért is írtam, hogy nem jó lazítani a földet.

Persze nem a kapálás ellen vagyok, mert én is felrotáztam az egész kertet. laza
#5904
Egy precizen kivitelezett kapálás, vagy ahol a talaj engedi, kézi kultivátorozás több szempontból is hasznos. Ahogy már Kaszabubu kifejtette, segitségével a talaj nedvességtartalma nagyrészt megtartható, az pedig kifejezetten jó, ha a megkapált réteg csontszáraz lesz, mivel a gyom nem tud kikelni.Nekem akkor tetszik a kertem, amikor mindenütt száraz, megkapált, csak a haszonnövények tövénél nedves.
Aki teheti , figyelje gyümölcsfáinak a virágzását, talán az év legfontosabb permetezését kell jól idõzitve végrehajtani. A virágok sziromleveleinek hullását követõen azonnal célszerû jó minõségû rovarirtó szerrel lepermetezni a fákat, mivel a különbözõ poloskaszagú darazsak ekkor rakják le petéiket, a lárvák a termés egészét is tönkre tudják tenni. Gombaölõ szerrel elegyitve, figyelembe véve a jelenlegi és a közeljövõben várható idõjárást, jó ideig letudhatjuk a védekezést.
#5903
Hú, ezt bepapáztad rendesen! Asszongyák az öregek felénk, hogy egy kapálás felér egy locsolással! Azt tapasztaltam én is, hogy ez szent igaz. Ha jár a kapa a kultúrnövények sorában akár öntözés nélkül is szép termés lehet, de próbáld ki kapa nélkül! (Kaszabubu leírta a tudományos részt). Szoktál te eleget kapálni?!
A kajszinak kapa van, hullik a virág mintha leszáradt volna. Amikor már lehetett védekeztem monília ellen, de inkább gyanakszom a megfázásra, a rengeteg esõ megnyomta a rügyfakadást, és ugye az elmúlt hidegekhez nem kell kommentár. Nálunk ez most általánosnak minõsülõ jelenség, egy ép kajszit nem látok, olyanról nem hallok, a nagyobb gazdálkodóknál kíváncsi lennék mi a helyzet. A diagnózisom (szigorúan mûkedvelõ, amatõr) : Jött a baj csõstõl, biztosan volt monília is, de a nagy hidegek is betettek a virágoknak már márciusban is, és késõbb is. Minden egyéb gyümölcs szép, reménykeltõ, beleértve az õszibarackot is.
#5902
Hello.
Persze. nevet Megenném a kalapomat, ha a tavaszi vetésû is már virágozna. laza
#5901
Szia!
Ez az õszi vetésû borsó?
#5900
A folicur solo mehetett volna az õszibarackra is az alfa solo helyett, az is hatásos tafrina ellen.
#5899
Megvizsgáltam a gyümölcsfákat. Lemosó 10 napja volt réz+kén. A körtén megjelent a körtelevélbolha. Az almán pedig a levéltetû. A barackon imitt-amott levélfodrosodás. A meggyen monília nincs. Kifogtam ma este a jó idõt, szél se rebbent, ideális idõ volt a permetezéshez. Alfa-solo és Bi 58 kombó ment. A meggyre kajszira és szilvára az Alfa solo-t Folicur Solora cseréltem. Az õsszel ültetett hagymát kicsit megcsípte a márciusi -15 fok, de nem vészes csak a levelek végén látszik. 2-3 hét múlva már elég nagyok lesznek.
#5898
Sziasztok. nevet

Nõszirom. Link
Borsó. Link
#5897
Ha már a termésen is látszik olyan deformálódott,szürke penészes dolog, az már erõs fertõzés jele. Ha meg lepermetezzük, akkor a fene se mászik fel 3-4 méterre. nevet
Ahogy írod, csak hetente.. nem szabad hogy mindig iszapos, tömött legyen a gyökérzet, mert ez is egészségtelen. Fel kell melegedni a gyökérzetnek is, és kapálással lélegeztetni.

Utolsó észlelés

2025-05-10 09:36:01

Sopron - Felsõ-Lõvérek, 243 tszf.

15.4 °C

00000

RH: 45 | P: 1022.2

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139227

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.