2024. november 26., kedd

Csillagászat és űrkutatás

Adott napon: 
Keresés:
#3798
Köszönöm, kedves vagy, de megoldom. Egyelõre jó ez így :-)))
#3797
Noli, szivesen veszek Neked és elküldöm, ha gondolod.
#3796
Köszönöm, Tamás! :-)
#3795
Wow! Nagyon szép képek! Nagy gratula!
#3794
Link
A macskatartás feltétlen elõnyei közé tartozik a napfólia tönkretétele. Nélküle nem lett volna zöld fényem is a napfolt mellé!
#3793
Tudom, köszönöm, csak rá kéne szánni magamat.... :-) Amúgy látszik a kis mocsok, persze nem úgy, mint Nálad. Teleobihoz viszont OK. Majd teszek képet. :-)
#3792
Ismét csak köszönöm! nevet

Új fóliát 900 Ft-tól tudsz venni a Link -tól! Lassan nekem is kell egy másik, mert ez már igencsak régi!
#3791
Tomi, csodaszép lett, gratulálok!
Nem tudom, nekem látni-e valamit a képeimen, most töltöm fel õket, mivel ugye a napszûrõmet a macska kilyuggatta, vártam a napnyugtára, persze pont akkor lett egy felhõ a horizonton. Majd kiderül, hogy mi látszik, mi nem. :-)
Nagyon örülök, hogy Neked sikerült elkapnod!!!
#3790
Ejha, szép munka!
#3789
Köszi srácok! kacsint
#3788
Wow, remek!


Más: csakhamar elsõ, 2 és fél perces próbaútjára indul az ürsiklókat leváltó Ares-I-X rakéta, egyelõre természetesen még az Orion-kapszula nélkül; ha minden igaz, akkor 15:54-kor lesz a fellövés. A start ugyan most "hold"-on van idõjárási okok miatt, de a NASA bizakodik. A startrámpán nagyon jól mutat a rakéta a 100 m-es magasságával vidám
#3787
Gratula!!!!
#3786
A videonál a legelsõ HSZ a legjobb és egyetértek! laza
#3785
Sikerült elcsípnem!

200/1000 Skywatcher + EOS 300D
Link
Link

200/1000 Skywatcher + EOS 300D + 2x Barlow
Link
Link
#3784
Az 1029-es napfolt még él, rég látott módon erõs, ám nincs egyelõre utánpótlása.
#3783
Lehet, hogy direkt adták el az egész sztorit a NASA védjelével, miközben ez egy egymillió dolláros játék és annak adják a pénzt, akinek feltûnik mi az átverés a hírben. :-)
#3782
Ezt legalább nem diákok ásták :-)))
#3781
Link
#3780
Volt egy Bonyhád, tavalyelõtt, vagy mikor.
Link
#3779
Úgy tûnik, a búzakör kiment a divatból... zavarban
Azon gondolkodom, hogy nem kellene nekünk is egy ilyen akció. Cím: "metnetesek találtak rá a meteoritbecsapódásra..." Mi ügyelnénk a részletekre is, aztán szeretettel meghívnánk mindenkit a Szabadegyetemünkre, amit - természetesen - a helyszínen tartanánk...! nyelvnyujtas kacsint
#3778
Csalás volt a lett meteorit: Link
#3777
Elfelejtették eltalicskázni a gödör mellõl a földet? nevetnevet
#3776
Most volt a hírekben, hogy bebizonyították, hogy átverés, ásták a gödröt. nevet
#3775
Link
#3774
Én is egyet kell értsek. Nem hiszem, hogy van olyan meteorit, ami pont egy benzinnel lelocsolt avarkupacba esne...

Mondjuk pont azon a vidéken volt történelem elõtti becsapódás, amit mind kráter (ma tó), mind az emberi emlékezet megõrzött.
Kb. 2400-2800 évvel ezelõtt a Balti-tengeren a mai észt és lett partok elõtt egy Saaremaa nevû szigeten nagy méretû meteorit hullott alá, kráterét ma tó tölti ki. A legendákban természetesen szerepel, pl. a Kalevala említ egy eseményt, amikor a Nap belezuhant egy tóba, mindent felgyújtott a közelében. Az észt mítoszok arról mesélnek, hogy egy isten repült a sziget felett, nyomában tûzvész támadt, felforrt a tenger, s elpusztultak az ott élõ emberek. A mítosz pontosan azt az irányt jelöli meg a meteorit érkezéséül, amelyrõl a geológusok is megállapították, hogy valóban érkezhetett.
Régészeti vizsgálatok során kiderült, hogy az akkoriban sûrûn lakott vidék jó néhány generáció idõtartamára elnéptelenedett, s találtak egy erõdített falut, amely a valószínûsített meteorithullással egy idõben égett le. A becsapódás ereje mintegy 20 kilotonna TNT-nek megfelelõ volt.
Ne feledjük, hogy a Kalevala elsõsorban karéliai gyûjtésbõl származik, így az ott élõk valóban megemlékezhettek az egykori meteoritról:

"Száll alá a tûzsziporka,
A piros sugár suhogva,
Végigvillan az egeken,
Átsüvölt a fellegeken,
Kilenc égen végigszárnyal,
Hat tarka tetõsön által,
Szétrepedt az ég lyukakra,
Mind a mennybolt-ablakokra."

A Kaali meteorit egy nagy (110 méteres átmélrõjû) és 8 kicsi krátert képezett mintegy fél négyzetkilométeres területen, a nagy kráter közepét ma tó tölti ki. Az itt lezuhant meteoritból nem nagyon maradt semmi, maximum néhány gramm anyag élhette túl a becsapódást. A tavat szent helyként tisztelték még a kora középkorban is.
Észtországban még másik meteoritkráterek (Ilumetsa kráterek) is vannak, amelyek keletkezése idején még lakaltan volt a vidék (mintegy 7500 éve), ám valamiért mégis égbõl alázuhant gonosz lények halálával azonosítják a mítoszok e helyeket, s említik pl. az Ördög Sírja néven.
#3773
Csatlakozom. Kamugyanus.
"A helyiek közül többen is felvették mobiltelefonba épített kamerával még éjjel a becsapódás után a kráter mélyén lángoló meteoritot.
"
Mi a mák lángolt? Elképzelhetõnek tartom, hogy egy megfelelõ méretû meteorit becsapódáskor lángra lobbant egy erdõt, vagy valami gyúlékonyat a környezetében, de a kráterben ugyan nincs mi így égjen. A meteorit semmiképp.
#3772
Ez szerintem kamu.Ez nem kráter,hanem egy gödör.Én laikusként úgy vélem,hogy nagyobb pusztulatnak kéne ott lenni,vagy legalábbis olvadt kõzetnek,fõleg a "kráter" oldalán.A kráter alakja pont olyan,mintha a zenit felõl jött volna.Igaz nem írták,milyen szögben csapódott,de nem hinném,hogy derékszögben.Viszont minél laposabb a becsapódási szög,annál nagyobb a pusztítás.
#3771
Lehetséges, hogy meteorit csapódott be Lettországban: Link zivatar
#3770
Link nevet
#3769

beillesztett kép



Felhõzeten átszûrve meg kéne holnap próbálni lekapni, persze, ha lehet..
#3768
remélem amilyen gyorsan jött olyan gyorsan tûnik is elvidámvidámvidám
#3767
Van napfolt:

beillesztett kép

#3766
Így van, 2006 körüli lehetett a mûsor, akkor számoltak átlaggal és így 2012-2013-al.
Aztán jött egy váratlan esemény, azóta késik a maximumba fordulás, a cikluskiesés azonban még nem biztos.
#3765
Az imént ment egy mûsor a tv-ben... a nap kitörésekrõl és azok a Földre gyakorolt hatásairól volt szó.
Én 2007-es filmre tippelnék, ugyanis természetesen a napfoltciklusok is téma volt.Mint tudjuk átlagosan 11 éves egy ciklus melyben a minimum idõszakot kb 5 év múlva az aktivitási maximum követ.Mivel õk 2012 re tették a következõ ciklus végét és a jelenben minimumról beszéltek...ebbõl vontam le eme hatalmas következtetéseket vidám
Hogy mennyire keveset tudunk a napról jellemzi hogy õk egy a fejlett világban (értsd ûrkorszak kezdete) még sosem tapasztalt erõsségû napaktivitásra számítanak az elkövetkezendõ ciklus során melynek mint említettem már 2012-ben a csúcsanevet ... eléggé mellé lõttek ezzel,mert mint tudjuk egyre valószínûbb hogy az aktuális ciklus nagyon gyenge maximummal fog zárni vagy talán el is marad egy rendkívüli elhúzódott minimum idõszak keretében nevet
#3764
Egy fontos szó kimaradt: heliákus nevet
#3763
Azért (is) vannak e fórumok, hogy megpróbáljuk megválaszolni egymás kérdéseit. :-) Szóva hajrá! :-)))
#3762
Akkor újabb dolgot tudok amit eddig még nem, köszönöm a felvilágosítást vidám
#3761
Na ez se kerek így, mindkét adat helyes. :-)
Az a 29,5 nap, amit hallottál órán, az a szinodikus keringési idõ, ennyi idõ alatt jut ugyanabba a fényfázisba, vagyis 29,5 nap kell neki ahhoz, hogy ugyanolyan mértékû legyen a megvilágított terület rajta.
A 27,5 nap pedig a sziderikus keringés ideje, ez pedig azt jelenti, hogy ennyi idõ alatt kerüli meg a Földet a háttércsillagokhoz viszonyítva.
Így van ez, ha az ember egy mindenfelé mozgó meg egymáshoz képest eltérõ síkban keringõ rendszer részeként száguld a világûrben. :-)
#3760
Akkor szóval nem egészen igaz??? Még jó hogy ide írtam, legalább tudom hogy nem egészen igaz..., bár voltak hibák igen mivel a holdat azt mondta 29,5 fél nap pedig csak 27,5 nap csak ezt tudtam és nem vettem róla tudomást...
#3759
A kánikula nem egészen ezért van..
A Kis kutya csillagkép neve Canis Minor. A Nagy kutya, vagyis a Canis Major a Szíriusz otthona. A Szíriusz nyári keléséhez viszonytották a meleg idõt, mégpedig már sokezer éve. Az egyiptomiaknál a Szíriusz kelése határozta meg a mezõgazdaságot, ehhez kötötték a vetést, öntözést, aratást. Itt, Európában a Szíriusz kelése a nyári forróság (augusztus) ideje.
Persze nem ez a lényeg, hanem az, hogy kapsz valamit az iskolában, ami érdekes, ami tetszik, s aminek jó eséllyel utána fogsz nézni, érdeklõdni. Ez a fontos!!!
#3758
Szép Estét ide is!


Ezen a héten a sulimban volt, Csillagászati hét. Jó kis elõadások voltak.
Hétfõn Aurél természettudós beszélt a "nap fiairól" arról írt is egy könyvet, + róla már neveztek el egy égitestet. Mondott érdekes dolgot, hogy latinul a kiskutya csillagkép "kanikula" ezt eddig nem tudtam. és megfigyelték mikor abban a jegyben jár a föld akkro van a legmelegebb.
Kedd a holdról volt szó, felszíne és egyéb érdekes dolgok, pl. az U1 U2-es ûrjármûvek.
Szerda András úr tartatott a Mars itt is a felszíne és a az elsõ eljutásról, eszközök...
Csütörtök Optikai eszközök Dr. Hegedüs Tibor elõadása volt, itt sok szó esett a mostani ûrprogramokról is és mesélt még az elsõ nap megfigyelésnek mondható dologról azaz amikor hõlégballonon ülve figyelték a napot. Annyit elmondott még, mikor volt a napfogyatkozás Õ is kint volt egy 45-fõs kutatócsoporttal Ázsiában, de a monszunos idõben sajnos nem egész napfogyatkozást látták csak az elejét és a végét.

Röviden ennyi volt, érdekes volt feljegyzésem van csak nem találtam meg a füzetet még mihelyt meglesz akkor írok még mirõl is volt szó még vidám
#3757
De jó!Tényleg jól estek!Gratyula!
#3756
A hajnali meteorokból 5 van képen, ennek a sokszorosát láttam, csak kéne halszem.... Még melóhelyrõl is volt pár gyönyörû, de ott meg a fényszenny miatt csak ISO400-on lehet fényképezni. :-((

Link
#3755
Hö, még most is igen szépen potyognak...
#3754
Hajnalra szépen kiderült az ég, lenn voltam egy órát, sok csinos meteort láttam, esélyes, hogy fotón is van belõlük, viszont mennem kell melóba, így kép csak délután lesz.
#3753
Ma megnéztük a Világ éjszakai arca c. kiállítást a Nemzeti Múzeumban. Hihetetlen gyönyörû felvételek, tökéletes technikai minõség!
És mindez ingyen. Úgyhogy, ha valakit az anyagiak tartanának vissza, nyugodtan menjen, egy fillérjébe sem kerül.
nevet
#3752
Jajajajaaaa! laza

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-26 14:34:03

Medgyesegyháza - salla utca 3

9.5 °C

RH: 84 | P: 1019.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.