2024. november 26., kedd

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#5685
A vírus/gomba behatolását kell megakadályozni. Erre tökéletes a rezes-kénes-olajos lemosó permetezés: metszés után szinte kötelezõ. Ha a gomba már az élõ szövetben van és elterjedt, csak a növénnyel együtt tudod elpusztítani. Felületi hókuszpókusszal esetleg meg tudod akadályozni a gomba termõtest képzését, de az édeskevés: a gomba a fában már teszi a dolgát: pusztít.



#5684
Rozsda, vagy tapló gomba.Nem szereti ha lekenik réz-szulfáttal, vagy elzárják a levegõtõl,esõtõl mondjuk olajos Agrollal. laza
#5683
Még egy fertõzési lehetõség: pl. a Sharka (plum pox) vírus a metszõollóval is átvihetõ egyik fáról a másikra. Ezért célszerû minden fa metszése után az ollót hypóval fertõtleníteni.
#5682
Úgy terjesztheti a macska a gombás, vagy vírusos fertõzéseket, hogy nem mos szappannal-kefével körmöt, miután megmászik egy vírus, vagy gomba által fertõzött fát. Úgy is okozhat gombafertõzést, hogy a körme behatol az élõ szövetig, a sérülésen keresztül meg egy szokásos spóra általi fertõzés történik. A parazita gombák jelentõs része nem tud keresztülhatolni az élettelen kérgen, a sérüléseken keresztül fertõznek. Nekünk egy combvastagságú lugastõkét fertõzött be az öreg cirmosunk laskagombával.

#5681
Sajnos úgymond rákos a fa, daganat van rajta,( ún.kéregnekrózis) és hiába mondja Lujó nem a macskakaparástól van ez. Hogyan tudna egy macska "rákot" okozni a fának? pff, nem is értem ezt a badarságot. Nálunk a családban évtizedek óta termelünk gyümölcsöt, sõt macskák is vannak, de ilyet még nagypapám se hallott(pedig 88éves), hogy kaparástól alakuljon ki ez a fabetegség, õ mondta. A fáknál is úgy van ez mint az embernél, vagy hajlamos rá és kialakul, van nem és egészségesen él.
#5680
Sikerüljön! Kevés dolog fájdalmasabb egy kertben, mint egy pár éve elültetett, éppen termõre forduló fát kivágni. Nekünk egy hét éves diófát kellett véglegesen láncfûrésszel kezelni. Nem volt kellemes érzés. A fertõzés továbbterjedését viszont mindenképpen meg kell akadályozni. Én must az utolsó pillanatos pálinkafa ültetésekkel vagyok elfoglalva. Porzófajta (piros Clapp) a villamoskörtéhez, debreceni muskotály szilva president porzóval.
#5679
Esélyt mindenképpen kap, évekig vártam, hogy termõre forduljon, erre most vágjam ki? Megpróbálom meggyógyítani és megtartani!
#5678
Már csak ezért is adnék neki egy esélyt, ha az én kertemben lenne. Lehet, hogy a sebzéseket tényleg macskakarmok okozzák, de a törzset a kezelés után szépen körül lehet húzni hálóval, dróttal, satöbbivel.
Ha így is kiújul, még mindig jöhet a Stihl...
#5677
Ráadásul tavaly fordult termõre, adott egy csomó almát... zavarban
#5676
De ha netán "csak" nektriás vagy más gomba okozta ágrák, akkor kár lenne érte.
Egy éles kacorral ki kell metszeni a sebet egy kevés egészséges résszel együtt, utána gondos fasebkezelés. A kimetszett részekkel pedig a tûzre!
Menthetõnek tûnik még, de a fertõzés oknak utána kell nézni, volt-e bármilyen törzssérülés vagy más hajlamosító tényezõ. Másként a kiújulásnak nagy az esélye.
#5675
Faxa! A környék tele volt macsxarral is. Akkor akció indul. Állatvédõk kíméljenek!!
Köszönöm a tájékoztatást! De mi ez??
#5674
Láncfûrész a gyógymód, ha vírusos a daganat. Anyukámnál a macskánk terjeszt ilyesmit, szõlõn. A fene a körmit.
#5673
Szent Isten, ; Ferenc Pápa! Gyoran vágd le, még a háncson is! Rézgálicos szentöltvíz esetleg megmentheti. szomoru
#5672
Szakik!!
Ilyen lett az oszlopos almafám törzse!
Link
Link
Vélemények? Gyógymódok??
#5671
És honnan veszed, hogy rajta volt a hó? Én nem vennék rá mérget a 60-80-as szél után. Te igen?

De amúgy igazad van, biztosat valóban nem mondhatok, csak annyit, hogy még soha nem fagyott el a fokhagymánk, bármennyi is volt a minimum.
#5670
Tavaly a mienk áprilisban minimum ugyanebben a fázisban -7 fokot is kibírt, gyönyörû termésünk lett. Tavalyelõtt májusban a kis barackok az egész éjjelen át tartó mínusz 1-3 fokot sem bírták ki.
#5669
Jaj istenkém!
Persze hogy kibír -15 fokot, ha rajta van a hó, és a hó alatt -1 fokban pihenget!!!!
Ha nem fedte volna be hó, és úgy kap -15 fokot, akkor lehetett volna ezt kijelenteni.
#5668
Köszi a hozzászólásokat!Akkor elvileg 5-6 fok mínusz kibújva nem fog neki megkottyani...
A múlt heti -9-et hó alatt vészelte át.
#5667
Passz, akkor nem volt kint senki megnézni. Lehetetlen lett volna az odajutás. A kert Vásárosnamény és Ilk között van, és csak földúton lett volna megközelíthetõ, de tudjuk milyen idõ volt 5-6 napja nevet Amúgy általában melegebb, mint az OMSZ állomás, mert 10-15 méterrel feljebb van, és ez ott soknak számít fagylefolyás szempontjából
#5666
Fokhagyma nem fagy el.
#5665
Volt rajtuk hó a múltkori hidegnél? szegyenlos
#5664
Szerintem a -15 meg sem kottyan neki. A mi õszi vetésû fokhagymánknak elsõ ránézésre semmi baja nem látszik egyelõre.
#5663
Én jobban tartok a napfényhiány miatti megnyúlástól, mint az esetleges elfagyástól. Most vettem azért mindenbõl még egy zacskóval, lesz biztonsági vetés is, mert a március eleji vetés egy része tényleg kifagyott.
#5662
Kibújt fokhagyma mekkora fagyokat bír ki?
#5661
Paradicsomot ilyenkor még kizárólag csak a lakásban, napfényes ablakba. Én így szoktam. Március elején vetem és 2 hónap múlva mennek a kertbe.
A borsók már elég szépek. Ilyenkor mosolygom meg a többi kertészt, hogy esélytelen a tavaszi vetés ebben a sáros talajban. nevet
#5660
Ne rinyáljatok már. Ha csak ilyen fázisban van a rügy fakadás,semmi baj.
A jövõ hét vége esetleg bezavar, ha laza,félig nyílt a rügyház még akkor sincs halál. A legkritikusabb idõ,az a 2-4 nap, amikor kinyílnak a sziromlevelek, és még két nap. -vegyük 1 hétnek - hogy ne fagyjon éjjel. Persze nappal meg a 10 fok környékén mozoghatnak a bogarak, legyek, méhek, hogy hordanák a virágport. nevet
#5659
Idén elõször idõben, március 2-án elvetettem fûtetlen fólia alá fekete és sárga paradicsom magot illetve fehér padlizsánt. Ezekbõl jó néhány ki is csírázott, ezek mind széjjelfagytak a hétvégén. zavarban
#5658
Én is a szétbontásos teszt alapján mondom, hogy eddig még van esélyem a barackpáleszre. Felénk még szirom nem látszik
#5657
Itt -4 fokok voltak a környéken!
Sok kajszirügy úgy néz ki, mintha el lenne fagyva, meg vannak barnulva a külsõ takarólevelek Link Link Link
De szétbontva õket zöld a bibéjük Link Link
Ott már kilóg a rózsaszín Link Link
Ezek meg sem barnultak Link
#5656
Eddig a táblázatod mûxik. A szarvasi -8-nál a kajszi virágrügyek nem károsodtak. Az aktuális ima már az idõjáráshoz szól: Ha nem esik nehezére, egy kis jóindulattal ugyan vegye már figyelembe pártized fokkal felülmúlva azt az elfagyási táblázatot. beteg beteg beteg
#5655
Az épületek közelében kezdenek nyílni a nárciszok Link , de nagyon lassú a folyamat, már 2 hete is voltak bimbósak, amik kinyílás elõtt voltak, azóta alig-alig haladtak elõre.
#5654
A mogyoró rügye 2 nappal a nagy hideg (-13°C) után.
Link
A fagyásnak nyoma sincs a rügy belsejében.
#5653
Szentmártonkátán -13,0 fok volt a minimum. Ez hajnal 03-kor volt. Csak azért nem csökkent tovább, mert leszállt a köd és megakadályozta a mélyebb lehülést. Talaj közelében viszont lehetett alacsonyabb is.
#5652
Nem lefagyott, elvirágzott!
A mogyoró -3862 fokban sem fagy el! laza
#5651
Poroszló a legközelebbi állomáson -13 fok, azaz lehet volt -14 is. Épp a vagyási határ. Én bízom benne nagyobb probléma nem lesz. A mogyoró lefagyott.
#5650
Szerintem a Floo alapján linkelt táblázat alapján maximum 50%-os fagykár lehet, ha egyáltalán lesz fagykár. Ez csak akkor derül ki ha már virágozni fognak a fák.

Kess: -15.5 lett a vége (05:59)-kor állt be. Most is rongyol lefele megint. Lassan megint meglesz a zord éjszaka
#5649
Köszi a fotókat!
Nagyon kíváncsi vagyok, hogy 1-2 hét múlva ezután a brutális fagy után milyen kép fogadja az embereket a gyümölcsösökben.
Remélem nem tarolt 100%-ban!
#5648
Képözön, 03.17.:
Kajszi -8,5 fok után: Link Link Link
mandula 1: Link Link
mandula 2: Link
szõlõ, sárga muskotály: Link Link
vmilyen borszõlõ: Link
csipke: Link Link
sok csipke megtartotta a tavalyi levelének egy részét is: Link
kökény: Link
akác: Link
azt hiszem, valamilyen som: Link
galagonya: Link Link

Laganus: a málna fertõdi aranyfürt, jelenleg délelõtt kap napot. A 22-27 cm hóból az árnyékban több maradt term., de már kikandikálnak a kicsik is: Link
A -15,4 az kemény, mennyi volt végül a minimum?

A Tokaji-hegyen 200m-en -3.7 fokig csökkent a hõmérséklet, ez egy gyenge 14,5 fokkal magasabb érték a vásárosnaményi állomáson mérthez képest, csak úgy érdekességképpen:

beillesztett kép

#5647
Optimista Pista vagyok. Ez a -6-10 nem hiszem,hogy kárt tenne a barackokban, lassú a fakadás, még a pikkely levelek rajta a rügyön. Kicsit ellent mondást írtál, ha csak lekvárra gondolsz, akkor nagy termés látszana kialakulóban, nem gyõznénk megenni a sok kajszit. laza
A veszélyesebbje eztán jön, a leg-kritikusabb idõszak a sziromhullás, csészelevél felrepedése,és a zöld kiskörömnyi barackok megmaradása. szomoru
#5646
Tegnap este a fügémet így próbáltam bevédeni a nagy fagy ellen. Betakartam hóval ahogy tudtam:
Link
Az a 3 kupac is az:
Link
A hóban kis nyomokat véltem felfedezni valami kis rágcsáló lehet, ami a hóból kinyúlik a gazok tetejét darálták szét, biztos nincs mit enniük. Nem tudom mi lehetetett:
Link
#5645
Imádkozok a táblázatodhoz. Ma reggel Békéscsaba -6, Szarvas -8. A barackpáleszra valószínûleg keresztet vethetek. Van egy olyan gyanúm, hogy a kajszit anyukám az idén is lekvárnak fogja elpocsékolni, ha lesz egyáltalán annyi.
#5644
Azért jó durva, hogy nálad már hajt a málna. :O nálam még az se biztos h ki fog hajtani....
Takt:-15.4 hideg zavarban
#5643
Döbbenetes mennyire "elõrehaladott állapotban" van a kerted a környék átlagos fekvésû helyeihez képest! A többi kép ugye egy védett fekvésû, tenyérnyi , speciális mikroklímás részrõl lesz össze lõve? laza
#5642
Kíváncsi vagyok, mit hoz a reggel, még szerencse, hogy a legutóbbi melegöblítésbõl kimaradtunk, így a feno is nyomott egy féket.
Néhány kép a kertbõl, 100m tszf; egy elrejtõzött virágzó nárcisz...: Link
-6 fokos (2m-es) Tmin után, a délutánt már árnyékban töltõ, jégbõl kiolvadó aranyvesszõ: Link Link és málna: Link
-----
Nem kerti egyebek; szilvaféleség: Link Link meggy: Link szõlõ: Link
#5641
Megtaláltad! laza
#5640
Ültetnék, megbízható forrást keresek.
#5639
Jaj ne haragudj hogy nem válaszoltam az üzenetedre, elfelejtettem!
Eddig nem szoktam, most szokok elõször az idén! laza
Miért kérded?
#5638
Floo!
Datolyaszivafát te szoktál szaporítani?
#5637
Nem hiszek már a kemény fagyokban. Az õszi barackokat meg fajta függõen,ha páros villás,és jól berakódott vesszõk esetén próbáld a váltó rügyes megoldást, egyiket jó alapba 3-5 rügyre, a másikat hosszúra,10-15 centisre. Egyik majd hajtó+termõ, a másik direkt termõ,ha nem fog fagyni a virágzáskor.
Volt egy fám, ami egy éves kihagyás (fagyás) után szinte tele volt virág rüggyel.Ráhagytam, olyan 6-8 rügyet. A nyáron meg agyon teremte magát,alig tudtam ritkítani az egymás mellet zöldelö barackokat. (Sprigmite-középkorai, de ízes,színes barack).
#5636
Köszönöm a válaszod. A kemény fagyok után metszés. Lemosó már volt márciusban, de metszés után kap még egyszer ha belefér.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-26 10:00:18

Nyíregyháza

2.2 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.