2024. december 03., kedd

Meteorológiai műszerek otthon

Adott napon: 
Keresés:
Műszer csatlakoztatása a MetNet-re
MetNet WS feltöltő: LINK 
MetNet WD feltöltő: LINK
MetNet cumulus feltöltő: LINK

Figyelem! Akinek Netatmo és Ruuvitag műszere van, az mostantól felkapcsolhatja a MetNet-re is!

Műszereim LINK

Csatlakoznál a légszennyezettség mérő állomáshoz? Olvasd el cikkünket
Kérdésed van ezzel kapcsolatban? Írj nekünk a legszennyezettseg(kukac)metnet(pont)hu címre.
#14009
Biztos vagy benne, hogy a reed-relé a rossz? Próbáld meg a billentések helyett a relé két beforrasztási pontját rövid idõre rövidre zárni, és utána nézd meg, hogy a WS mért-e csapadékot. A billlenés, most a rövidzár 0,5 mm csapadék. Ha igen akkor a relé a rossz. Ha nem akkor a relé jó, máshol kell keresni a hibát.
#14008
A typusát pontosan nem tudom megmondani, de ha méretben passzol amit vettél akkor annak mûködni kell, mert a csapimérõben annyira kicsi áramot és feszültséget kell neki kapcsolni, hogy a mûködést nem befolyásolja. A reed patronra megadott áram és feszültség a maximális terhelhetõséget adja meg ami ebben az esetben még talán ezred részben sincs kihasználva.
Viszont ha a patron nincs elég közel a mágneshez (vagy a mágnes le van gyöngülve) akkor az érintkezõ nem megfelelõ erõvel záródik és prellezés (többszöri gyors egymásutáni zárás és bontás) következik be ami hamis mérést eredményezhet.
Egy ellenállás mérõvel és egy kis mágnessel le tudod ellenõrizni a parton helyesen mûködik-e.
Esetleg érdemes a csapimérõben lévõ mágnest is ellenõrizni vagy kicserélni.
Elvileg ezek a patronok mivel zárt gáztöltésû csõben vannak nem nagyon mennek tönkre ilyen igénybevétel mellett, hacsak nem valami mechanikai sérülés (törés) éri.
#14007
Sziasztok! Ki tudja milyen reed relé kell a ws 2350-es csapadékmérõjébe? Mert én vettem, ráadásul kettõt, és egyik sem volt bele jó. Annyi volt(mindkettõnél), hogy billentettem, nem annyit mért, mint amennyit kellett volna, ráadásul késõbb is billentettem a kanalakat, de akkor meg már semmit sem mért. Mint írtam kettõ ugyanolyant próbáltan egymás után, jól forrasztottam, abból hiba nem lehet. Ezek után ki tudja, hogy paramétereiben milyen relé kell? Gondolok itt az internetes oldalakon feltüntetett paraméterekre-> kapcsolófeszültség, áramerõsség, ellenállás. Nyilván ezek azt mutatják, hogy mekkora áramokat kapcsolhat maximum, de mint a fentebbi példa is mutatja, mégse mindegy, hogy milyet rakok be zavarban Szóval aki tudja milyen fajta jó bele, az írja meg! nyelvnyujtas
#14006
hm...jól néz ki....na majd meglátjuk.
#14005
Szia!
A hivatalosan definiált "szélhûtés" (WCT): -10°C léghõmérséklet és min. 3 mph (4,8 km/h) szélszebesség.
A több-komponensû hõmérsékletek tipikus formája a THSW (Temperature+Humidity+Sun+Wind) mérték, amit pl. a WMR ki is jelez egy nemzetközileg szabványositott (közelitõ, empirikus) formula alapján.
Szóval: negativ tartományban: WCT (-10° fok alatt), pozitiv tartományban (+27° fok felett) HSI (Heat Stress Index = Hõindex).
A közbensõ tartományt pl. a WBT (Wet Bulb Temperature) hõmérséklettel lehet legjobban jellemezni vidám
Vagyis "negativ tartományú" HÕINDEX nem létezik... szomoru Üdv.
szerk: ha érdekel, elküldöm a Siple- és Steadman-táblázatokat!
#14004
Javíttatni nem kell, csere az ajánlott! (sajnos) szomoru
#14003
Egy régi kérdés, ami nagyon izgat, tud valaki negatív hõmérsékleti tartományú hõindex képletet? Bandibá, benned bízom.

Egyébként háromkomponensû (hõm.+ pára + szél) hõindex képlet létezik?
#14002
Tisztában vagyok azzal, amit leírtál. Igazából arra voltam kíváncsi, amit zeee írt. Ez a helyzet gyakorlatilag azóta, mióta ilyen mérõeszközöket lehet kapni. Egyáltalán nem lep meg, hogy közel tíz éve a helyzet mitsem változott a forgalmazók és a gyártók ügyfélközpontúsága terén. :-(

Ha az ember egy drágább cuccot vesz - teljesen mindegy, hogy mi az (lehet ez egy tv, egy autó, akármi), elvárja, hogy a garanciális idõ után is az adott készülék javítható legyen, hiszen azt nem egy-két évre vásárolta (általában). A gyártó ezzel szemben nem érdekelt ebben, neki az a jó, ha az összeintegrált kütyüjét jó pénzért eladhatja, ami egy idõ után törvényszerûen elromlik, de javíthatatlan, így vagy újat vesz az illetõ, vagy nem, de a pénzét már kidobta az ablakon. Ez persze számtalan mûszaki cikkre érvényes, nem csak a meteorológiai mérõeszközökre. Bár, nem tudom, hogy ezt a hozzáállást megengedheti-e magának pl. a Vaisala...
#14001
kitöltöd homokkal és strapabíróbb lehet.
#14000
Kifutottam az idõbõl.
Itt egy közelebbi kép a toldásról.
Link

A két csõ közötti hézagot mûanyag persely tölti ki.
#13999
Én nem aludnék nyugodtan ha ilyen 5x2m-es mûanyagcsõbõl lenne a szélmérõm árbóca.
Csõ árat, festéket, kifeszítést összeadva min 5000Ft környékén jársz költségben.
Ez épp 10m 30-as átmérõjû aluminium csõ ára. Ha igényesen alulra kicsit nagyobb átnérõjût és vastagabb falut teszel még mindig megtudod úszni 10000Ft körül, ... és ez tuti.

Ilyet építettem az õsszel.
Link

Kihorgyonyzás nélkül is többször kibírta már a 90-es szeleket.

#13998
Persze háromra gondoltam,egy 5 centi átérõjû és 2 méteres darab 550ft,szóval ha vesz az ember 5db-ot az nem nagy költség,festés és fel is lehet húzni. nevet Link
De ez még a jövõ zenéje.
#13997
Hány ponton feszítenéd ki? Szerintem háromra lesz szükséged az anyag erõsségét és hajlékonyságát figyelembe véve. Utána korrekt lesz. Gyakorlatilag megfelelõ feszítéssel bármilyen elég erõs és rugalmas anyagból készíthetsz árbocot. Korábbi munkahelyemen alumínium csöveket használtunk mikrohullámú átjátszók telepítésénél. Igaz egyik sem volt 10 méter hosszúságú, de a mai napig jól mûködnek. nevet
#13996
pvc csõbõl készült 10 méteres árbocról van valakinek tapasztalata?Link tisztességesen 3 kábellal kifeszítve szerintem nem lehet rossz.
#13995
Egyetértek Veled. A mûszerekben lévõ tudást általában az egy panelra integrált, többrétegû nyákra ültetett felületszerelt alkatrészek adják. Ezeken a hibabehatárolás és annak javítása semmiképpen nem állna arányban a költségekkel, ezért inkább cserélik, garanciáli idõn belül. Utána térdre, imára, ha elromlik.
#13994
Én arra tippelnék, hogy szervizelést nem folytatnak. Jobb esetben egységekként cserélnek. Nekem conrad ws1600-ast egyben cserélt mindent (valószínûleg villám miatt a csapadékmérés elszállt), akkor még garanciális volt.

Egyébként a sajátomat már szedtem szét, annyira kompakt szerkezet, hogy gyakorlatilag javíthatatlan.
#13993
Érdeklõdésképpen kérdezem:

A különféle mérõállomásoknak (márkától függetlenül) milyen a hazai szervízellátottsága? Ha valami elromlik, meg tudják javítani? Mik a tapasztalatok?
#13992
Bali! Tiszta víz a pohárba!
Amikor visszacsempészted magad 174ps néven, tudtuk, hagytuk, ígértél eget és földet.
Mivel a modik nem döntõ bíróság, úgy gondoltuk, maradj, bár, minden ez ellen szólt, egyedül az szólt mellette, hogy "mindenkinek jár egy lehetõség".
Nem vettük figyelembe a saját oldaladon lefolytatott "anti-metnet" kampányt, nem esett bántódása az akkori "fullajtárjaidnak".
De itt a vége, egyszerûen nonszensz, hogy két hete a mûszervásárlásodról szól ez a fórum.
Ha van lóvéd, vedd meg, aki tanácsol valamit, hallgasd meg, de elegem van abból, hogy bárki, bármit mond, arra neked azonnal van válaszod, ami vagy ilyen, vagy olyan.
Tehát: ha megvetted, elhelyezted a mûszert, kérek képeket. Addig ugyanis nem fogsz feltöltési jogot kapni. Amennyibe ez nem tetszik és újabb szappanopera indul, egyszerûen elveszem a belépési jogod és elbúcsúzunk egymástól. Ez az oldal nem az arcoskodásról szól, kinek, mennyi jut állomás vásárlásra.
Õszintén remélem, hogy egyenes és érthetõ voltam. Ha esetleg nem lenne világos, a Metneten bõven a próba-és megtûrt idõd legelején vagy.
Kérlek, ezeket mérlegeld és nem szeretnék itt a fórumban erre választ látni-kapni.
#13991
Ezt senki nem mondta, hogy nekem lesz igazam, de az elhelyezés miatt nem egyszerû a megoldás, és nem két forintos különbségrõl van szó.
#13990
Szerintem hagyjuk már Balit, akárki, akár mit mond, "alkohol tartalmú zöldség". Akárki, akár mit mond, úgyis neki lesz igaza. teljesen felesleges ezen tornászni. Kutyából nem lesz szalonna. zavarban
#13989
Szia!

Az én javaslatom, hogy bár olcsóbb a Vantage Vue, nem ajánlom, , mivel egybe van építve az egész. De gondolom, errõl már tájékozódtál. Szóval vagy szelet vagy hõmérsékletet nem tudnál rendesen mérni.
Nekem Vantage Pro 2 van, csakúgy mind Zoltan68-nak. Mindkettõnknek van tapasztalata errõl a típusról bõven.
#13988
Köszönöm válaszod Bandibá!Sajna már tárgytalan a kérdésem... zivatar Üdv.
#13987
Köszönöm a válaszod!Nem lettem tõle túl vidám,de legalább nem kell keresgélnem tovább.A mûszercsere lesz a megoldás a problémámra,úgy látom havazas .üdv.
#13986
Pontos analóg légnyomásmérõje illetve higrométere senkinek sincs?
#13985
A csapadékmérõ fûtése, házi praktika: Link
#13984
A méréseim totál hitelesek lesznek ne aggódj, már megoldódott a kérdés, csak azt nem értem, hogy eddig azt miért nem lehetett felfogni, hogy nem tudtam volna másképp. HA a Vuet veszem úgyis minden egy helyen lesz, ha a Davis-t akkor meg meg van oldva a kérdés, ugyanis a szemközti búvárboltossal megegyeztem, hogy az udvarán elhelyezem a TH szenzort és a csapimérõt, a saját tetõmre pedig a szélmérõt, így minden totál hiteles helyen lesz.

Ja és még annyi: az életben nem adtam hiteltelen mérést, úgyhogy eme mondatodat tisztelettel, de visszautasítom ha nem haragszol
#13983
Na igen a csapi mérõt lehetett volna távolabb is a tartó rúdtól és a senzort egy árnyékolóba rakni.
#13982
Ha így állsz a dolgokhoz, sosem fogsz hiteles mérést biztosítani. Lehet egy 200 forintos hõmérõvel hiteles mérést biztosítani és lehet 200 ezer forintos mûszerrel hülyeségeket mérni. Az elhelyezésre vonatkozóan nem ártana a szakirodalmat jobban átanulmányozni, ha már a segítõkész beírásokra így reagálsz.
#13981
Az árbóc az egy profi megoldás, de a szenzorok elhelyezése hagy némi kivetnivalót.
#13980
solar paneles FWS-20 elemenként :Link
#13979
Bandibá amit említesz azt adják a mûszerhez gyárilag, és csak azzal mûködik a sima HW-val nem, mert nem látja. Teljesen más lábakat használ a soros porton mint a wx23xx széria.
#13978
Van egy HW Pro 3600 is kifejezetten WS3600-hoz, próbáltad?
Nekem meg van (már nem emlékszem, honnan töltöttem le), nem próbáltam, nem tudom, mire képes, mert soha nem volt WS3600-am, de szivesen elküldöm (kb. 11 MB, ezért nyilván e-mailban), ha érdekel. Üdv
#13977
Pontos analóg légnyomásmérõje illetve higrométere van valakinek?
#13976
A 3600-hoz nem találsz mert nagyon egyedi módon mûködik a soros portja, ezért csak a saját HW program tudja kiolvasni, még a WD program is a HW-által kiolvasott adatokat tudja csak kezelni.
#13975
Sziasztok!Találtam ws2350-hez ip internet illesztõt,de az én ws3600-asomhoz nem akadt semmi ilyesmi a horogra.Lehet nem is létezik?Ha valaki tud,kérem segítsen! havazas zivatar
#13974
Véletlenül sem sértõdtem meg, de eddig is el tudtam helyezni a mûszereket, eztán is el fogom, méghozzá pontosan. Vue-t fogom megvenni, fûtéssel és ip progival együtt
#13973
Szevasztok!
Végigolvastam a mûszer vásárlásával kapcsolatos hozzászólásokat.
Véleményem: Aki fejlesztésre szánja el magát csak azt a mûszert vegye meg amit saját magában eldöntött.
Most írhatnám az okosságokat, de nem teszem. BÚÉK! kacsint
#13972
Részemrõl is lezártam az ún. "vitát" (fõleg látva, hogy már szinte megsértõdtél)
Azért elhiheted, minden itt lévõnek kedvenc hobbija ez, ezért próbáltunk errõl Veled is beszélgetni vidám
Csak 2 végszó:
1/ ne emlegessük a "hûtött" hõmérõházat szomoru szó sincs hûtésrõl.
Hhelyesen (és az angolnak is jobban megfelelõ) "szellõztetett" (aspirációs) kifejezés
2/ az elõbb belinkeltem a veszprémi állomás képét: tán feltûnt Neked is, hogy a csapimérõ van legalul...!? lehet, hogy ennek valami oka van?
Azért mégegyszer sok sikert! Üdv
#13971
Szia!
A csapadékmérésre nem reagálnék, mert nem akarok azon vitázni, hogy 10m-en vagy 1m-en a jó, mert a végén még tényleg kilyukadunk ott, hogy 10m-en viharos szél tombol és nem esik bele a mérõbe, miközben lent szélcsend van 10m-rel alább és ott már ömlik bele az esõnevet

A jelenlegi 2 méteres T mérésemrõl egy WS-9032, és egy Oregon thermo-hygro szenzor gondoskodik. Mindkettõ saját magam által épített házban, fentrõl ventillátoros hûtéssel van felszerelve 199cm-ennevet
Ezen felül szolgálatban van egy UV mérõm, egy Huger csapadékmérõm 1m-en, valamint windmaster2 kézi szélmérõm.
Ezek mellé akarom beszerzni a Vantage Vue-t, úgyhogy aki ismer az tudja, hogy ha van valaki aki hiteles mérést akar biztosítani az én vagyok, hiszen már 2003-ban WS-2500am volt ami akkoriban elég fullosnak számított.
Még körbe fogom járni a témát azokkal akiknek Davis-e van, hogy mi merre, és úgy döntök január elsõ hetében.
Hozzáteszem én részemrõl lezártam a vitát, tudom, hogy megfelelõen lesz elhelyezve, és mindegyikünk aki itt van és hasonló kategóriási mûszerrel rendelkezik az van annyira alázatos a kedvenc hobbija iránt, hogy a maximumot kihozza a mérési helyébõl, úgyhogy felesleges vitáznunk tovább
#13970
Természetesen Te profi mérõ vagy (ismerve a honlapodat is),
de azért felvetem: napok/hónapok/évek távlatában számunkra van-e jelentõsége 1-2, vagy akár 5 km/h átlagszél pontosságának (nem beszélve a pillanatnyi széllökésrõl)? nem a (napi/havi) tendencia érdekes?
Sokszor elmondtam már (és sokszor kaptam érte leszúrást is), hogy az amatõr méréseknek szerintem a helyi, pillanatnyi idõjárási helyzetkép bemutatása a célja... vagyis aki erre rákattint: lássa a pillanatnyi helyzetet. Ezért én fenntartom álláspontomat, hogy a szélsebesség mérésében a tizedeseknek/és perceknek nincs jelentõsége.
Természetesen más a helyzet azoknál (gondolom Nálad is), akik kutatási, statisztikai célra szeretnék feldolgozni a hosszútávú adatokat vidám Üdv.
szerk: természetesen én is boldogabb lennék egy Vantage Pro2, szellõztetett, UV és szolármérõvel ellátott állomással, de mint Bellone irta, többségben vagyunk, akiknek ez csak álom szomoru
#13969
Igen, a csapadékmérés terén egyetértünk. szegyenlos nevet


Amiben nem értek egyet Veled - mert láttam a különbséget, volt/van összehasonlítási alapom! - az szélmérés mintavételezés miatti pontosságot illeti. A 2,5 sec és a 8-10sec vagy még ennél is nagyobb mintavételezésû állomások mért szélprofiljában sokkal nagyobb a különbség! Nem ezredekrõl és nem 1-2 km/h-ról van szó. Elfogadható, hogy általánosságban 1 széllökés 4-8 másodpercig tart, az olyan mûszer, amelynek mintavételezési gyakorisága ezt nem éri el, az csak véletlenszerûen (esetleg egyáltalán nem) képes megmérni ezeket.

Szóval a 10 perces átlag tekintetében is, és a széllökések terén is igen szembetûnõ különbség rajzolódik ki a grafikonokon! Ezt szerintem mernyei barátom is megerõsítheti majd, ha esetleg betéved a fórumba.
#13968
El-el csusszan pár darab. vidám kacsint
#13967
Ja és még egy: egy igazán szép és korrekt állomás!
Link
Ez az igazi kialakitás! nevet Link
szerk: gondolom, Taki Veszprémben már el is adta a magáét... vidám de azért gyártsa az árnyékolókat!! vidám
#13966
Csapimérõ: És ami már idõtúllépés miatt lemaradt: a szélsebesség az emlitett szélprofil miatt a felszin feletti magasságtól függ! Ezt redukálják a mérési magasság korlátozásával/szabványositásával, sõt szélárnyékolóval is segitik.
#13965
BUÉK mindenkinek! vidám Alapvetõen Talaci-nak van igaza!
De azért néhány észrevétel:
1/ a 10 méteres szélmérés mindig az aktuális felülettõl értendõ (a Hellmann-féle szélprofil egyenletnek megfelelõen, bár még anno Beaufort admirális irta elõ a 33 láb magasságot /amit mi kerekitettünk 10 m-re vidám , mert hajóin innen lehetett jól megfigyelni a hullámok alakját nevet azóta lett sztenderd...)
2/ A csapadékmérõ szabályos elhelyezése nem véletlenül 1 m magasság, ugyanis viszonylag szélvédett helyen legyen! A szélnek kitett helyeken a szél elsodorja az esõt! (értekezhetünk mi itt a tetõrõl "felpattanó" esõcseppekrõl, de gondolom, ez sokkal lényegesebb! Amerikában errõl gondolom doktori disszertációk is készültek laza )
3/ Még utoljára visszatérve a 2,5 mp szélméréshez és a belõle számitott átlagokhoz: természetesen igazatok van: több mérés idõegység alatt = nagyobb pontosság... de nem értem: az átlagszél értékében mi a fontossága a 3. tizedesnek (m/s!!!)? Még a WD 10-perces átlagszél-diagramján sem lesz látható a különbség... szomoru
Zoltán: kb. 2 éve beszéltünk errõl, még keresem az akkor belinkelt (amerikai) képeket! Talán Neked is elküldtem a mértékadó CWOP mérési segédletet: abban találsz forrásokat! Üdv

Elsõre: a csapadékvesztés a szélsebesség függvényében: Link
#13964
Szia Laci! Be tudod linkelni Bandi témába vágó hsz-it?
Tudom, hogy a szabályos elhelyezés 1 méteren + hogy 45°-ban felfelé ne akadályozzon semmi. Mi a probléma azzal, hogy a csapadékmérõ 1,2,3 méteren van, ha azt nem árnyékolja le semmi egyik magasságban sem? Azt tudom elképzelni, hogy 10 méteren a nagyobb szél könnyebben kifújja a csapadékot, esetleg a légáramlatok befolyásolnak valamennyit?
#13963
A csapadékmérés Nálad mostoha gyerek? Miközben azt hangsúlyozod, hogy mennyire fontos egy kiváló mûszer, azt írod: "A csapimérõ tök mindegy, hogy hány méterenn van" Na ebben nagyon tévedsz. Ezzel kapcsolatban Bandiba régebben már elég sokat írt ezen a fórumon. Gondolom majd most is kifejti véleményét.
Szabad kérdeznem, hogy milyen hõmérõ szemzor lesz 2 méteren a ventillátoros házban? Az is ilyen profi mûszer lesz, hogy a pontossága összemérhetõ az új mûszereddel?
Ezek szerint az sem tervezed, hogy ha lesz egy nagyon jó mûszered, annak adatai megosztod velünk. Ugyanis csak kézi észlelésnél tudod egy másik mûszer hõmérséklet adatát beírni.
#13962
Köszi Mici! BUÉK! kacsint
#13961
Nem csak az számít, hogy 10 méteren legyen, hanem az, hogy a ház tetejétõl legyen 10 méterre. De ha van valami magasabb körülötte, akkor már az sem mindegy. (Közben visszaolvastam, látom árbocon lesz, akkor ez tárgytalan.)
Csapadékmérõ egyáltalán nem mindegy, hogy hol van.
#13960
A szélmérõ pontosan 10m-en lesz, nem tudom ki terjesztette el, hogy nem. A csapimérõ tök mindegy, hogy hány méterenn van, a T és hygro szenzor pedig ott lesz ezek mellett, de lesz még 2m-es T mérõ is ventillátoros házban úgyhogy ha majd 0.1c fokkal eltér a 10m-es a 2m-es-tõl akkor majd azt írom be.Az adatosorokról meg ne vitázzunk mert látom sokan nem értik, hogy hogyan megy ennek a szoftvere.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-03 21:20:49

Sopron - Felsõ-Lõvérek, 243 tszf.

2.6 °C

00000

RH: 75 | P: 1019.8

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.