2025. május 09., péntek

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#5696
Ne hidd, mert csak a közeli sorházak Dk-i tájolással kicsit megfogják a napsütést.Meg aztán szélvédett helyen vagyok, két magas-cserepes,padlás szobás ház közt vagyunk. nevet

A fa újra ültetésrõl; lehetne várni egy-két évet,és ha lehet 3-4 méterre arrébb ültetni az új csemete fát.
#5695
Egy kicsit elõbbre van nálatok a természet, mint felénk (akár Békéscsaba, akár Szarvas).

Szerk: már vágom a centit, hogy mikor költözhetek ki a vízpartra a kertbe, de a zidõjárás orvul minden éccaka visszaragasztja.
#5694
Elnézést, de az intörnet áram nélkül nem mûkszik..
A sárgabarack ma,havazás elõtt;
Link
Az érdi bõtermõ meggy:
Link
Az orgona új sarj:
Link
És a telet idáig (?) túlélõ futó rózsám:
Link

A képek zsebtelefonról, még hószállinga idején készültek. Most már kb.2 centis hó és szélfújás van. szomoru

#5693
Nemhogy azonos fajt, de még rokonokat sem célszerû még évekig ugyanarra a helyre ültetni. A csonthéjasok meg kifejezetten utálják, ha sógor után ültetjük õket. Minden 25-30 évvel ezelõtti gyümölcsészeti szakkönyv ellenjavallja, az új könyveket meg nem ismerem. A dió - dió változat nem volt külön említve, lehet, hogy nincs nagyon jelentõs probléma, de a cseresznye és a meggy esetében a csonthéjas elõddel terhelt föld tapasztalatom szerint is évekig katasztrofális hatású az új ültetésre. A cseresznyét festik le a legnagyobb mumusnak, de szerintem a sajmeggy gyökérzet tömege az ok, ami szükségszerûen nagyobb, mint a meggyfák esetében.
Szõlõ - szõlõ változatnál is a talaj jelentõs szervestrágyázását, mély talajforgatást, széndiszulfidos talajfertõtlenítést (ma már kivégeznének ilyesmiért) javasolt Prohászka.
#5692
Floo!
Adok be pár képet, de borzaszó nem jõk. Mai nap, a gyümifák rügyei alapjáraton szomoru
Lesz itt barack (C235, Cegléti nemesítet laza
#5691
Ha kivágták gyökerestül is, nem volt valami szokatlan, vöröses, golyvás gyökér csomó? Ha volt akkor az újratelepítés után is egy bekevert rézgálicos " felsõ öblítést" locsolást,beforgatást, megérdemelne a új csemete. nevet
Sokan mondják,de van benne valami; ugyan oda nem jó telepíteni ugyan azon növényt.
#5690
Délelõtt a Vám téren láttam egy mandulafát teljesen virágba borulva. Közben rendesen esett a hó. Szürreális látvány volt!
#5689
Hi-hi, akkor Ti sem voltatok kispályás gyerekek. vidám A cirmost meg megilleti az ártatlanság vélelme amig a bíróság tetten nem éri. laza
Az eperfa hallatán pedig eszembejut a gyermekkorom, mikor az általános suliból hazafelé jövet megmásztuk azokat az iskola melletti parkban. De szép és gondtalan évek is voltak azok..(sóhaj) nevet
#5688
Hatalmas történet. nevet
#5687
A cirmos éveken keresztül azon a tõkén közlekedett a tetõre. Nyilván nem 100 %, hogy õ volt a tettes, de alaposan gyanúsítható. Ahogy egy másik esetben én is, öcsémmel együtt, még indián korszakunkból: fejszét dobáltunk, állítottunk nagyszüleim udvarán a fák törzsébe. Az akkoriban egészséges eperfák és egy nagy japánakác pár év múlva ugyanúgy taplógombát termettek, mint az egyetlen beteg eperfánk. "Jogilag" nem bizonyított, de szerintem az a tapló fertõzés a mi lelkünkön, vagyis "tomahawk"-unkon szárad.
#5686
Nekem akkor is furcsa ez a teória. nevet Mert gondolom nem álltál ott a tõke mellett éjjel-nappal a cirmost figyelvén, hogy mikor karmol. vidám Lehet pusztán véletlen egybeesés az egész.
Egyébként tegnap nálunk is a láncfûrész áldozata lett az igen öreg diófánk, két évet vártunk vele hátha helyre jön, de mostanra teljesen kiszáradt, így nem volt mit tenni vele, bevallom, megkönnyeztem miközben a srácok tegnap belevágtak, mert pici gyerekként sokat játszottam az árnyékot adó lombjai alatt nyaranta. szomoru De, az utánpótlás egybõl bekerült a helyére egy új kis diófacsemete képében, remélem ez is olyan szép nagyra fog nõni mint az elõdje, és talán majd egyszer az én unokám(im) fog(nak) alatta játszani... Mert nagypapám azt mondta tegnap, ha diófát ultetünk, azt az unokáinknak ültetjük. nevet
#5685
A vírus/gomba behatolását kell megakadályozni. Erre tökéletes a rezes-kénes-olajos lemosó permetezés: metszés után szinte kötelezõ. Ha a gomba már az élõ szövetben van és elterjedt, csak a növénnyel együtt tudod elpusztítani. Felületi hókuszpókusszal esetleg meg tudod akadályozni a gomba termõtest képzését, de az édeskevés: a gomba a fában már teszi a dolgát: pusztít.



#5684
Rozsda, vagy tapló gomba.Nem szereti ha lekenik réz-szulfáttal, vagy elzárják a levegõtõl,esõtõl mondjuk olajos Agrollal. laza
#5683
Még egy fertõzési lehetõség: pl. a Sharka (plum pox) vírus a metszõollóval is átvihetõ egyik fáról a másikra. Ezért célszerû minden fa metszése után az ollót hypóval fertõtleníteni.
#5682
Úgy terjesztheti a macska a gombás, vagy vírusos fertõzéseket, hogy nem mos szappannal-kefével körmöt, miután megmászik egy vírus, vagy gomba által fertõzött fát. Úgy is okozhat gombafertõzést, hogy a körme behatol az élõ szövetig, a sérülésen keresztül meg egy szokásos spóra általi fertõzés történik. A parazita gombák jelentõs része nem tud keresztülhatolni az élettelen kérgen, a sérüléseken keresztül fertõznek. Nekünk egy combvastagságú lugastõkét fertõzött be az öreg cirmosunk laskagombával.

#5681
Sajnos úgymond rákos a fa, daganat van rajta,( ún.kéregnekrózis) és hiába mondja Lujó nem a macskakaparástól van ez. Hogyan tudna egy macska "rákot" okozni a fának? pff, nem is értem ezt a badarságot. Nálunk a családban évtizedek óta termelünk gyümölcsöt, sõt macskák is vannak, de ilyet még nagypapám se hallott(pedig 88éves), hogy kaparástól alakuljon ki ez a fabetegség, õ mondta. A fáknál is úgy van ez mint az embernél, vagy hajlamos rá és kialakul, van nem és egészségesen él.
#5680
Sikerüljön! Kevés dolog fájdalmasabb egy kertben, mint egy pár éve elültetett, éppen termõre forduló fát kivágni. Nekünk egy hét éves diófát kellett véglegesen láncfûrésszel kezelni. Nem volt kellemes érzés. A fertõzés továbbterjedését viszont mindenképpen meg kell akadályozni. Én must az utolsó pillanatos pálinkafa ültetésekkel vagyok elfoglalva. Porzófajta (piros Clapp) a villamoskörtéhez, debreceni muskotály szilva president porzóval.
#5679
Esélyt mindenképpen kap, évekig vártam, hogy termõre forduljon, erre most vágjam ki? Megpróbálom meggyógyítani és megtartani!
#5678
Már csak ezért is adnék neki egy esélyt, ha az én kertemben lenne. Lehet, hogy a sebzéseket tényleg macskakarmok okozzák, de a törzset a kezelés után szépen körül lehet húzni hálóval, dróttal, satöbbivel.
Ha így is kiújul, még mindig jöhet a Stihl...
#5677
Ráadásul tavaly fordult termõre, adott egy csomó almát... zavarban
#5676
De ha netán "csak" nektriás vagy más gomba okozta ágrák, akkor kár lenne érte.
Egy éles kacorral ki kell metszeni a sebet egy kevés egészséges résszel együtt, utána gondos fasebkezelés. A kimetszett részekkel pedig a tûzre!
Menthetõnek tûnik még, de a fertõzés oknak utána kell nézni, volt-e bármilyen törzssérülés vagy más hajlamosító tényezõ. Másként a kiújulásnak nagy az esélye.
#5675
Faxa! A környék tele volt macsxarral is. Akkor akció indul. Állatvédõk kíméljenek!!
Köszönöm a tájékoztatást! De mi ez??
#5674
Láncfûrész a gyógymód, ha vírusos a daganat. Anyukámnál a macskánk terjeszt ilyesmit, szõlõn. A fene a körmit.
#5673
Szent Isten, ; Ferenc Pápa! Gyoran vágd le, még a háncson is! Rézgálicos szentöltvíz esetleg megmentheti. szomoru
#5672
Szakik!!
Ilyen lett az oszlopos almafám törzse!
Link
Link
Vélemények? Gyógymódok??
#5671
És honnan veszed, hogy rajta volt a hó? Én nem vennék rá mérget a 60-80-as szél után. Te igen?

De amúgy igazad van, biztosat valóban nem mondhatok, csak annyit, hogy még soha nem fagyott el a fokhagymánk, bármennyi is volt a minimum.
#5670
Tavaly a mienk áprilisban minimum ugyanebben a fázisban -7 fokot is kibírt, gyönyörû termésünk lett. Tavalyelõtt májusban a kis barackok az egész éjjelen át tartó mínusz 1-3 fokot sem bírták ki.
#5669
Jaj istenkém!
Persze hogy kibír -15 fokot, ha rajta van a hó, és a hó alatt -1 fokban pihenget!!!!
Ha nem fedte volna be hó, és úgy kap -15 fokot, akkor lehetett volna ezt kijelenteni.
#5668
Köszi a hozzászólásokat!Akkor elvileg 5-6 fok mínusz kibújva nem fog neki megkottyani...
A múlt heti -9-et hó alatt vészelte át.
#5667
Passz, akkor nem volt kint senki megnézni. Lehetetlen lett volna az odajutás. A kert Vásárosnamény és Ilk között van, és csak földúton lett volna megközelíthetõ, de tudjuk milyen idõ volt 5-6 napja nevet Amúgy általában melegebb, mint az OMSZ állomás, mert 10-15 méterrel feljebb van, és ez ott soknak számít fagylefolyás szempontjából
#5666
Fokhagyma nem fagy el.
#5665
Volt rajtuk hó a múltkori hidegnél? szegyenlos
#5664
Szerintem a -15 meg sem kottyan neki. A mi õszi vetésû fokhagymánknak elsõ ránézésre semmi baja nem látszik egyelõre.
#5663
Én jobban tartok a napfényhiány miatti megnyúlástól, mint az esetleges elfagyástól. Most vettem azért mindenbõl még egy zacskóval, lesz biztonsági vetés is, mert a március eleji vetés egy része tényleg kifagyott.
#5662
Kibújt fokhagyma mekkora fagyokat bír ki?
#5661
Paradicsomot ilyenkor még kizárólag csak a lakásban, napfényes ablakba. Én így szoktam. Március elején vetem és 2 hónap múlva mennek a kertbe.
A borsók már elég szépek. Ilyenkor mosolygom meg a többi kertészt, hogy esélytelen a tavaszi vetés ebben a sáros talajban. nevet
#5660
Ne rinyáljatok már. Ha csak ilyen fázisban van a rügy fakadás,semmi baj.
A jövõ hét vége esetleg bezavar, ha laza,félig nyílt a rügyház még akkor sincs halál. A legkritikusabb idõ,az a 2-4 nap, amikor kinyílnak a sziromlevelek, és még két nap. -vegyük 1 hétnek - hogy ne fagyjon éjjel. Persze nappal meg a 10 fok környékén mozoghatnak a bogarak, legyek, méhek, hogy hordanák a virágport. nevet
#5659
Idén elõször idõben, március 2-án elvetettem fûtetlen fólia alá fekete és sárga paradicsom magot illetve fehér padlizsánt. Ezekbõl jó néhány ki is csírázott, ezek mind széjjelfagytak a hétvégén. zavarban
#5658
Én is a szétbontásos teszt alapján mondom, hogy eddig még van esélyem a barackpáleszre. Felénk még szirom nem látszik
#5657
Itt -4 fokok voltak a környéken!
Sok kajszirügy úgy néz ki, mintha el lenne fagyva, meg vannak barnulva a külsõ takarólevelek Link Link Link
De szétbontva õket zöld a bibéjük Link Link
Ott már kilóg a rózsaszín Link Link
Ezek meg sem barnultak Link
#5656
Eddig a táblázatod mûxik. A szarvasi -8-nál a kajszi virágrügyek nem károsodtak. Az aktuális ima már az idõjáráshoz szól: Ha nem esik nehezére, egy kis jóindulattal ugyan vegye már figyelembe pártized fokkal felülmúlva azt az elfagyási táblázatot. beteg beteg beteg
#5655
Az épületek közelében kezdenek nyílni a nárciszok Link , de nagyon lassú a folyamat, már 2 hete is voltak bimbósak, amik kinyílás elõtt voltak, azóta alig-alig haladtak elõre.
#5654
A mogyoró rügye 2 nappal a nagy hideg (-13°C) után.
Link
A fagyásnak nyoma sincs a rügy belsejében.
#5653
Szentmártonkátán -13,0 fok volt a minimum. Ez hajnal 03-kor volt. Csak azért nem csökkent tovább, mert leszállt a köd és megakadályozta a mélyebb lehülést. Talaj közelében viszont lehetett alacsonyabb is.
#5652
Nem lefagyott, elvirágzott!
A mogyoró -3862 fokban sem fagy el! laza
#5651
Poroszló a legközelebbi állomáson -13 fok, azaz lehet volt -14 is. Épp a vagyási határ. Én bízom benne nagyobb probléma nem lesz. A mogyoró lefagyott.
#5650
Szerintem a Floo alapján linkelt táblázat alapján maximum 50%-os fagykár lehet, ha egyáltalán lesz fagykár. Ez csak akkor derül ki ha már virágozni fognak a fák.

Kess: -15.5 lett a vége (05:59)-kor állt be. Most is rongyol lefele megint. Lassan megint meglesz a zord éjszaka
#5649
Köszi a fotókat!
Nagyon kíváncsi vagyok, hogy 1-2 hét múlva ezután a brutális fagy után milyen kép fogadja az embereket a gyümölcsösökben.
Remélem nem tarolt 100%-ban!
#5648
Képözön, 03.17.:
Kajszi -8,5 fok után: Link Link Link
mandula 1: Link Link
mandula 2: Link
szõlõ, sárga muskotály: Link Link
vmilyen borszõlõ: Link
csipke: Link Link
sok csipke megtartotta a tavalyi levelének egy részét is: Link
kökény: Link
akác: Link
azt hiszem, valamilyen som: Link
galagonya: Link Link

Laganus: a málna fertõdi aranyfürt, jelenleg délelõtt kap napot. A 22-27 cm hóból az árnyékban több maradt term., de már kikandikálnak a kicsik is: Link
A -15,4 az kemény, mennyi volt végül a minimum?

A Tokaji-hegyen 200m-en -3.7 fokig csökkent a hõmérséklet, ez egy gyenge 14,5 fokkal magasabb érték a vásárosnaményi állomáson mérthez képest, csak úgy érdekességképpen:

beillesztett kép

#5647
Optimista Pista vagyok. Ez a -6-10 nem hiszem,hogy kárt tenne a barackokban, lassú a fakadás, még a pikkely levelek rajta a rügyön. Kicsit ellent mondást írtál, ha csak lekvárra gondolsz, akkor nagy termés látszana kialakulóban, nem gyõznénk megenni a sok kajszit. laza
A veszélyesebbje eztán jön, a leg-kritikusabb idõszak a sziromhullás, csészelevél felrepedése,és a zöld kiskörömnyi barackok megmaradása. szomoru

Utolsó észlelés

2025-05-09 23:24:14

Rákóczifalva

8.8 °C

04502

RH: 50 | P: 1020.7

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139227

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.