2024. november 26., kedd

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#5535
Sziasztok.

Úgy tûnik minden télen van egy hosszabb-rövidebb hidegpárnás idõszak. Kapva az alkalmon, délelõtt kibicikliztem a kertbe.
Most látszik igazán, hogy a yucca filamentosa leveleinek a széle foszlik. Link
A yucca filamentosa golden sword meseszép. Link Link
A yucca filamentosa fajon belül a bright edge fajta. Link
Yucca gloriosa és a variegata. Link Link
A yucca gloriosa bright star-nak ez az elsõ tele. Link
A yucca recurvifolia-nak két példánya. Az egyiken látszik, hogy a rendkívül száraz 2012-s esztendõ miatt, a másodvirágzás kudarcba fulladt. Link Link
Például ezért a gyönyörû látványért hagyom a jukkákon elszáradni a virágszárakat. Link
A cylindropuntia imbricata dacolva a mínuszokkal. Link Link
Echinocereus coccineus. Link
Echinocereus triglochidiatus. Link
Echinocereus triglochidiatus v. mojavensis f. inermis. Link
Távoliak. Link Link
#5534
Durva!
Szerintem amikor a Réthly Antal könyveiben szinte hihetetlen dolgokról ír, hogy májusban arattak, meg kétszer érett a szõlõ, augusztusban virágzott valami aminek áprilisban kellett volna, fürödtek a Dunában márciusban, stb, stb, akkor ilyen és ehhez hasonló dolgokról van szó, mint amirõl Te írsz.
Nagymamám mesélte, hogy egyik évben olyan enyhe tél volt, hogy valamelyik gazda valamilyen kikelt növényét (már nem emlékszem pontosan mit, valami gabona volt) nem szántotta be, hogy majd tavasszal alászántja, erre már fejben volt kora tavasszal és nagyon korán lett neki termése egyedül a faluban.
#5533
Nálam ugyanez a dolog ismétlõdik, csak kelkáposztával. Én sem ástam ki de úgy tûnik szépen fejesedik.
#5532
A most kilátásba helyezett jelentõs enyhüléssel kapcsolatban jutott az eszembe egy történet.
2006/07 "telén" Balkány közelében az egyik zöldségtermelõ partnerem (vetõmagforgalmazó cégnél dolgoztam)5-6 ha fejeskáposztát ültetett.
A savanyító üzemnek kellett volna szállítania, október 20. környéki idõzítéssel.
Viszont a palántákat ahol neveltette - nem emlékszem, hogy mit, de valamit úgy elrontottak, hogy újra kellett vetni.
Nem néztem utána, hogy milyen õsz volt akkor, de annyi bizonyos, hogy november elején megnéztem az állományt és a fejesedés még meg sem indult.
Én is fogtam a fejem, hát még a gazda!
Mondta a termelõ, hogy nem tárcsázza ki.Gondoltam is rá télen többször.
Gondoltam, hogy a tél elmúltával majd felhívom és megkérdezem, hogy mi a helyzet a növényekkel.
Megelõzött. Március közepe-végén jelezte, ha arra járok keressem meg.
Ez április elején megtörtént. Az állam majd leesett, mivel egyöntetû 1,5-2 kg-os fejeket láttam szinte minden növényen!!!
Kihúztunk egy pár növényt és hatalmas, egészséges gyökérzettel rendelkeztek!
A termelõ extra áron eladta primõrként az összeset.
Ha nem láttam volna, biztosan nem hittem volna el.
Sosem fogom ezt elfelejteni!
#5531
Fagyvizsgálat az iklódbördõcei és nagykanizsai -16 illetve -15 fok mellett, nyilván a hegyen sokkal enyhébb volt a minimum, -8-10 fok között lehetett.
A fügével felesleges foglalkozni, mivel a dombokon a közelében sem volt a hõmérséklet a kritikus intervallumnak, így most kevésbé téltûrõ, fagyérzékenyebb növényeket vizsgáltunk.

Olajfa Link
Semmi fagyásnyom nem látszik rajta

Egy másik példány érdekesebb kicsit.
Hogy miért is, ahhoz a múlt télig, pontosabban múlt éven novemberig kell visszamennünk.
Akkor az történt, hogy a megelõzõ idõszak enyheségei után az elsõ fagy november közepén -4 fokkal indított a szõlõhegyen, majd két hétig zúzmarás ködös idõ volt, állandó faggyal.
Az olajfa örökzöld lévén télen is igényli a napfényt és a pozitív hõmérsékletet, és a kis túlzással nyárból egybõl télbe való átmenetre úgy reagált, hogy a vékonyabb vesszõi elrepedtek, a nagyobb vesszõkön is keletkeztek repedések.
Pedig mindössze -5 fokig ment le abban a két hétben a hõmérséklet a szõlõhegyen, mégis komoly fagykárokat szenvedett.
Ezek után, amikor látszottak a februári durva hidegbetörés elõjelei, keresztet vetettünk az olajfára.
Még akkor is, ha élt bennünk a gyanú, hogy a túl durva lehûlés, a 2 hétig éjjel-nappal állandó negatív hõmérséklet okozta a fagyásnyomokat.
A februári 2 hetes borzalmasan hideg idõ, -8-12 fok folyamatosan, tomboló északi szél, nem sok jót sejtetett.
Végül -12,6 fokig ment le a hõmérséklet az olajfánál.
Aztán amikor megérkezett a tavasz, nagy megdöbbenésünkre az olajfa az élet jeleit mutatta, és végül nem károsodott jobban a két hétig tartó -8-12 fokokban, mint a novemberi zúzmarás -2-5 fokokban.
Kicsit késõn hajtott ki, de komolyabb fagykárokat nem szenvedett.
Érdekes tapasztalat!

Aztán amikor az idei õszön is kitartott a jóidõ, egy éjszakai gyenge fagyot kivéve fagymentes volt végig az õsz, viccelõdtünk is vele, hogy amennyiben most is a tél egybõl állandó faggyal indít, baja lehet az olajfának.....aztán a viccekbõl valóság lett, december 8-án havazással indított a tél, több éjszaka is -8-11 fokkal zárt, majd jött a múlt hét csütörtökre virradó éjszaka, amikor is -15 fok lett a két omsz állomáson, a déli országrészben többfelé voltak -15-17 fokok, Sellyén -18 fok lett.
De!
Most az olajfának semmi, de semmi baja nem lett Link Link Link Link

Az ok valószínû az volt, hogy míg a múlt év novemberi két hétben nem ment pozitív tartományba a hõmérséklet, napfény sem volt, addig most nappal a hideg idõszakban +1+2 fok volt, napsütés is volt, így nappal felolvadt a növény, így nem keletkeztek olyan szöveti károsodások, mint múlt éven, noha a hõmérsékletek még alacsonyabbak is voltak.

A leanderek is sikerrel vették ezt a hõmérsékletet Link Link Link
#5530
Jó lenne képeket látnom róla.
#5529
Maga a törzs tört el sajnos... Akkor is megmenthetõ?

Egyébként nagyon szép, robosztus méretû, emellett a földön sok kis gyermeke(8 db) is már szép levélkoronát növesztett, meghatározó eleme a kertnek.
#5528
Hello.
Persze, hogy megmenthetõ. Akár kint is hagyhatod egész télen a szabadban, hiszen a rothasztó gombák ilyen hõmérsékletek mellett, nem igen tudnak "munkálkodni". nevet
Tavasszal nyesd vissza ép részig és hagyd beszárítani, majd ültesd el. Én így csinálnám. szegyenlos
#5527
Siheone!

Van egy óriási yucca recurvifolia egyedünk, lassan 15 éves, 2,5 m magas, törzzsel. Az egyik ága letört, de nem egészében szakadt meg a folytonosság, megmenthetõ szerinted?

Válaszodat köszönöm!
#5526
Én már le is szedtem mert hullot lefelé, neked úgy látom a másik típus van, az enyém szentesi rózsa. 1 fa nálunk bõven elég mert a család nem nagyon csípi, csak én eszegetem.
#5525
Kezd beérni a naspolyám, lassan már le lehet szedni.
Link
#5524
Jó, de meg kell nyugtatnod, hogy épület sincs! vidám
Adjunk még a hangulatnak: Link Link Link Link Link
#5523
Decemberi színvadászat képei:
Link Link Link Link Link
Link Link Link Link Link
Link Link Link Link Link

A hegy közepén (~200-300m) egyébként a novemberi minimum átlagok hozzávetõlegesen a közeli síkvidékeken mért középhõmérsékletek (!) környékén alakultak.

beillesztett kép

#5522
Ááá, fa 30 km-es körzetben nincs egyse laza
Nem tudom hány fokos fagynak volt kitéve, de mindegy is, csak mint hangulatelem szerepelt most.
#5521
Azt tudjuk, hány fokos (2m-es árnyékolt nevet ) fagynak voltak kitéve?
Ja, és fa volt a közelben? vidám
#5520
Letenyei utcai idill ma Link Link Link Link Link Link Link
Elvileg holnap reggel már nem így fognak kinézni, bár felhõk fognak érkezni, így van rá esély, hogy nem süllyed nagyon mélyre a hõmérséklet, de ez az éjszaka szerintem elviszi ami még leveles vagy virágos.
#5519
A tél beállta elõtt még lekaptam a decemberi orgonát: Link még a bársonyka is virágzik: Link
#5518
Jövõ héten én takarok az biztos (kivi+füge mást nem kell), a naspolya 2. felét most szedtem le. 2 érett már volt a korábban leszedettek közül.
#5517
December elsejei kivilevelek sík területen Link Link
Ugyanitt paprika Link
#5516
Decemberi málna. Nemsemmi.. hideg

beillesztett kép

#5515
Az utolsó gyümölcsök a kertben: nevet

beillesztett kép

#5514
Jaj, ez a cikk fáj... zavarban Szánalom, hogy az ostoba lózungokon nem lehet túllépni...
#5513
Érdekes ezt megnézni az elmúlt 12 hónap adatai alapján nálunk volt a legerõsebb az aszály:
Link
#5512
A rézgálic savas. A bordói lé már lúgos. Moly, tetû, hernyó lisztharmat ellen egyik sem ér egy irgalmas kiáltást sem. beteg beteg beteg
#5511
Fa hamu és rézgálic. Ha jól tudom mindkettõ lúgos.Megvéd a savas esõtõl is! És borzasztó ócsó. laza
#5510
Bizony évek óta tart ez a folyamat, hol ez, hol az kerül le a polcról, régi bevált szerek, a szabadforgalmú kategóriában maradt, vagy a bedobott új pedig számos esetben az égvilágon semmit sem ér. PL. Ott van a nagy termõképességû, intenzív gyümölcsfajták. Jól teremnek azok, ha a megelõzõ kezeléseket megkapják olyan permetszerekkel ami nekünk már nem áll rendelkezésünkre. Megveszi a paraszt , aztán csodálkozik hogy nem váltja be a hozzá fûzött reményeket, pedig megad mindent neki amit tud, ápolás, tápanyag, víz , de õkelme arra van kitenyésztve, hogy az x vegyszer nélkül elkapja a múló... nevet
#5509
Sajnos nem elõnyös, hogy még nem volt olyan mértékû fagy a becsehelyi szõlõhegyen, ami a kivi leveleinek ártott volna Link Link Link Link Link
#5508
Egy hivatalosan el nem ismert paradicsom fajta véletlen magoncát (az idén nem kaptam belõle palántát) téliesítettem a nappalimban. Megjelent rajta a lisztecske(üvegházi molytetû). Irány a gazdabolt, Chess-t kell vásárolni: abszolút nem méreg, a levéltetvek gyomrából izolálták, a jóllakottság érzetét közvetíti az idegrendszernek. Átsorolva szabad forgalmazású szerbõl II. kategóriába. A vegyszerpolc üres volt. Kérdésem: ilyenkor nincs igény vegyszerre? Nem az a probléma, hanem alig maradt szabad forgalmazású vegyszer. Kullancs, vagy lótücsök elleni vegyszerért ki kell utaznunk Szerbiába. Remélem, nem lesznek nagyon hamar EU tagok.
A legröhelyesebb: vannak olyan vegyszerek, amelyek kis kiszerelésû csomagolásban szabad forgalmazásúak, nagyobb kiszerelésben II. kategóriásak, azaz csak zöld könyvre vásárolhatóak. Azt feltételezik, hogy a vegyszerfelhasználó nem képes arra, amire bármelyik utcasarki drogkereskedõ: a vásárolt mennyiséget kisebb tételekre felosztani? Az átsorolásokban nem látok semmi rendszert, szakmaiságot: egyes kártevõk ellen nem maradt felhasználható vegyszer. Oldja meg a paraszt. De mivel? A korábban csak hírbõl ismert kullancsok Békéscsaba belvárosában simán "beszerezhetõk" a gyerkõcök számára. A hivatalos EU álláspont: Csökkenteni kell a forgalomban levõ vegyszerek számát. Az marad fenn , aminek a lobbiképviselete erõsebb.
#5507
Bocsánat, ezzel a váltószerkezettel még nagyobb hülyeséget írtam: a vontatmányt nem forgó tengely indítja el, hanem a húzóerõ, a kerekek csak a súrlódást csökkentik. Így elég bajos váltót szerkeszteni belé.
Hogy az állati vontatásban és fejlesztésében van jövõ, azt általánosságban fenntartom, de elõzõ 4 hozzászólásomat töröltetem.
#5504
Naspolyám elkezdett hullni, baromi nagy a termése (rózsaszerûen kinyíllott), majd teszek fel képeket, de még hagytam fenn is a fán.
Szóval nem ez a fajta:
Link
hanem ilyen kerekded (valószínûleg szentesi rózsa):
Link
#5503
Okés, vetõmag nem érdekel? Kimondottan DNY-i viszonyokra van nemesítve. kacsint
Komolyra fordítva, örülök, hogy kezdjük kicsit árnyalni a képet. Az észrevételed briliáns, de a helyzet megint csak bonyolultabb a vártnál. Éspedig:

Elõször is az árnyék, ami a paprikára esik, a tõle 8-9 m-re lévõ ház árnyéka. Már elég alacsony a napállás ahhoz, hogy még a kép készítésekor is (14:09) rávetüljön a kb. 6m magas oromcsúcs árnyéka. A háttérben a napos foltokat a 7-8 m-re (a ház elõtt) álló meggy koronájának legtetején ( Link ) átesõ fény vetíti, de ez is csak 1-2 órán át van így, a nap nagy részében napos a terület még most is.
Másodszor, jól sejtetted meg, van egy másik fa is a paprikától úgy 3 m-re, illetve pár orgonatõ kb 2m-re (szélsõ sor a veteményesben, nem vegyes kultúra nevet ). Ezek egész biztosan hatottak is a paprika körüli hõmérsékletre, különösen a -1,8 fok idején (okt. 31.), hiszen akkor még lombjuk is volt. Azt követõen pár nap alatt lehullott a lomb, most így néznek ki (szándékosan a paprika mellõl, a talajról az elméletileg kitakarható ég felé fotóztam): Link Link
Hadd foglaljam össze, miért is érdekes mindez:
Adott egy, a lombok által x fokkal csillapított -1,8 °C-os (2m, árnyékolt) fagy, szemmel látható fagykárral. Majd 16 nappal késõbb csak gallyak maradnak a "takarásból", (így a feltételezett csillapítás is x mínusz y fokra csökken) miközben a fagy (többszöri mínusz pár tizedes hajnal után) jelentõsen erõsödik (-2,4 fok - ugyancsak 2m, árnyékolt), a növényen viszont nincsen újabb károsodás (még egész kicsi sértetlen terméskezdemény is maradt az egyik hajtáscsúcson) és helyet sem változtatott közben. Sõt, a zöldséges 2m magas paradicsombokrai és a többi paprikatõ is lekerült azóta, csak a kísérleti egyed maradt egyedül.
Megoldás? Tanulság? (De nehogy egyenletrendszert rajzoljál nekem két ismeretlennel! nevet )
#5502
"...elég nyárias kinézetük van."
...és még mindig. Ezekrõl már csak a fagy fogja levinni a leveket; 210m: Link 250m: Link 300m: Link
#5501
Lehet fagyálló folyik a szöveteiben nevet Nálunk már 4 napja fagy este 9-tõl reggel 9-ig, a Tmin eddig -3,2 fok a szezonban. Természetesen minden lefagyott..
#5500
Akkor ezt a fajta paprikát szabadalmaztassad, "Télen, szabadföldben termeszthetõ, fagyálló paprika" névvel meggazdagszol! laza
Én még soha nem láttam -2,0 fok meg -2,4 után ép paprikát.
De jobban megnézve a képet, látom sütött a nap a kép készítésekor, de a paprika árnyékban van!
Van fa a közelben vagy felette, vagy bármi, ami árnyékot, takarást ad, ami alatt magas hõmérséklet szorul meg?
Ami szépen "kilehel" a paprikádnak?
Máskülönben nem tudom elképzelni, hogy ilyen értékek mellett ne fagyjon rommá.

Visszatérve az én képemen látható értékhez, az igazán mérvadó a paradicsom virágja volt.
#5499
Ühüm... nevet
Itt meg azóta benézett újabb 3 fagyos hajnal, egyiken -2,4 volt a minimum. Barátunkat nem nagyon érdekelte: Link (A hajtáscsúcsokon még a -1,8 nyomai vannak.)
#5497
Úgy érted, hogy a lóba be kellene építeni egy motort?
#5495
Nálunk a paprika elfagyás -2.6 fokon történt meg, addig -1 fokokat simán kibírt.
#5494
Az én udvaromban -2,0 fokos T min mellett fagyott el a paprika.
#5493
Ez a példány (nem mind!) -1,8 fokos 2m-es árnyékolt hõmérséklet mellett maradt ilyen a kertemben: Link A reptér is tizedre ugyanennyit mért aznap, pedig 10m-rel lejjebb van.
Gondolom sejted, ezek után mi lehet a találós kérdés. Akár többet is fel lehet tenni. nevet
#5492
A növények állapota szerintem legfeljebb -0,5 fokos legalacsonyabb értéket enged meg, árnyékolt mérõvel mérve 2 méteren.
#5491
Ezek voltak a síkok és dombtetõk között félúton? Szerinted kb. hány fokos fagyot kaphattak? Mellettük mért 2m-es árnyékolt, vagy pedig a tényleges növényi hõmérsékletre gondolsz?
#5490
Itt már megvolt az elsõ fagy, de nem lehetett sokkal 0 fok alatt, ha a paprika Link és a paradicsom Link Link ennyire ép.
#5489
Õszintén mondva nem. Itt a banán, mangó, kókuszdió terem mindenfele, óriási mennyiségekben + óriási virágos kertek , nálunk is banán+mangó van a kertben + rózsabokrok, kisebb pálmafák, de az autópálya mellett is csak ezeket látom. Majd valamikor, ha kevesebb meló lesz, megyünk sziget körüli útra, akkor tudok adni átfogóbb képet is, képekkel.
#5488
Fügét láttál arrafelé?
Milyenek vannak, mekkorák, milyen gyümölcsûek?
#5487
Ma este levágtuk a banánfáról a termést, most 1 hét napon süttetés és lehet tolni befele.nevet
Kb. 50 banán lesz alsóhangon. nevet
#5486
Itt már lassan egy hete leöltözött teljesen a diófa!

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-26 12:44:05

Pécel - Kopaszhegy

4.3 °C

04502

RH: 80 | P: 1020.3

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.