2024. november 26., kedd

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#5335
Kilátás fügével Link Link
Ínyenceknek Link Link
Sonkáva, vagy bármilyen hússal nagyon finom Link Link
#5334
Na ezért szedem le érett, sötét-pirosan a kerti paradicsomomat. Van illata, olyan levél szaga, amikor szétmorzsolod a levelet. Régen a Tsz.földjén szedtük a paradicsomot, estére hazaérve egészen "zöld szagúak" voltunk! És annak volt íze is, nem mûanyag fóliába zárt szaga.
A húsokról;
A 2 hónapos csirkéimet minden nap kiengedem az elõkertbe futtatóra.Most fejlõdik ki a csontozatuk, kell a napfény ,ha 32 fokos meleg is van, jól esznek isznak.
Jobb egy ilyen jószágot levágni, mint egy ketreces, húsnövesztõ táppal felfújt sápadt bõrû tálcás csirkét venni a Marketekben. nevet
#5333
A szálat, a gyümölcs és egyéb "festést" folytatva: egyes gyümölcsök zöldségek termése éretten nem szállítható, nem tárolható (pl. õszibarack, kajszi, paradicsom, banán, stb). A terméseket "piacéretten", pl. õszibarack, vagy éretlen állapotban (banán, paradicsom) szedik le. A "piacérett" szedés is egyre közelebb kerül az éretlen állapothoz. A kívánalom az, hogy a lehetõ leghosszabb ideig lehessen ütni-verni-szállítani-dobálni a gyümölcsöt sérülés veszélye nélkül. A multiból telefonálnak a szükséges célállomáshoz közeli raktározó, (beérlelõ) cégnek, hogy pl. x napon a színskálán y árnyalatú sárga banánra van szükség, amit a cég megfelelõ idõtartalmú etiléngázas mesterséges "érleléssel" biztosít. Ez a helyzet a paradicsommal is, egy alkalommal pl. sikerült almaként ropogó érettnek tûnõ paradicsomot vásárolnom. Tojás sárgájának mesterséges színezése: szintén a vevõ kívánságának megfelelõ árnyalatra beállítható. Németország egyes tartományaiban eltérõ elképzelés van, hogy milyen színûnek kell a tojás sárgájának lennie. Ez a tyúkok megfelelõ festéketetésével (karotinoidok) filléres költséggel elérhetõ. Húsok színezése: lazac, pisztráng: szintén színskála használatával, a vevõ kívánsága szerint a tojásfestéssel azonos módon, de eltérõ pigment etetésével megoldható.

Nagy tömeggû olcsó borjúhús gyártás: A borjakat teljes sötétségben nevelik, nem vörösödik, sötétedik be a húsuk (fogalmam sincs, hogy miért?). Így néhány mázsás növendék marha is borjúként adható el.

A végeredmény: A magyar lakosság kb. felének, a németek 99 %-ának fogalma sincs, milyen ízû a természetes módon megérett gyümölcs, a "feldolgozatlan" tehéntej, a kapirgálós tyúk tojása, a kapirkálós csirke, a nem "teljes értékû takarmányokon" felnevelt disznó húsa.
#5332
A fórumban moderáltam.
Kérlek titeket a fórum témájával foglalkozzatok és ne sértegessétek egymást!

Köszönöm!
#5331
Valami ilyesmit próbáltam én is leírni burkoltan, mert az egy dolog, hogy valaki hülyeséget ír egyszer, rászólnak, kétszer, rászólnak, háromszor, rászolnak, 4-5-6-7-8-szor rászólnak, és még utána sem kapcsol, na az tényleg nem ide való!
A MetNet mindig is híres volt a színvonala miatt, az amatõr meteorológusok krémje volt és van itt, aki pedig nem ütötte meg a szintet, idõvel vagy kikopott, vagy tanult és fejlõdött.


C. Szilvi!
És ha valaki okosabb nálad, akkor mi van?
Mindannyiunknál van okosabb, és az okostól lehet tanulni!
#5327
"Hanem, hogy évek óta eszem, sõt még sok millióan és mégsem haltam meg, meg nem lettem beteg tõle."

És azért mert pont TE nem haltál meg és nem lettél beteg tõle, illetve MÉG nem haltál meg és nem lettél beteg tõle, akkor az azt jelenti, hogy egészséges?????
Ez nem olyan hogy megeszed és meghalsz, ezek lassú mérgek, amik évtizedek alatt végzik ki az embert.
Ezt szerintem minden felnõtt ember tudja.....ezek szerint rajtad kívül!
Nem arról van szó, hogy akinek nincs pénze, vegye meg a drága termelõi árut, mert akinek nincs pénze, evidens, hogy nem tudja megvenni.
De attól még akinek van pénze, megveheti.
Illetve arról van szó, hogy egészségesebb, sõt, mondhatni egészséges a szupermarketek termékeihez képest, ebbõl indult ki a dolog, nem abból, hogy ki veszi meg meg ki nem.
Hogy ki veszi meg és ki nem, az egy dolog.
Lehet röhögni a mesterséges színezésen, de a butaság egyik legfõbb ismérve, hogy amirõl nem tudunk, akkor az nem is létezhet.
És a butaság másik legfõbb ismérve, hogy ha valaki buta, az egy dolog, de az igazi katasztrofa az, amikor a buta annyira buta, hogy nem veszi észre, hogy buta, és okosnak hiszi magát.
És mivel buta lévén nem tud elgondolkodni ezen, így jönnek ki ezek a marhaságok.
Mert ha valaki butának született, hát istenem van ilyen, nincs is vele baj, nem tehet róla, hogy butának született, de talán tehet róla, hogy ezt felfogja.

Pl. elgondolkodhatnál, hogy mi a célja a termelõnek és a vevõnek?
Termelõ: olcsón, minél rövidebb idõ alatt elõállítani szép, gusztusos és sokáig elálló terméket.
Vevõ: szép, gusztusos terméket venni olcsón.
Éretlen paradicsom, ami sokáig eláll, piros, így a vevõ ráharap....ennyi!
Ha zölden leveszed, és vársz vele a napon, amirre megpirosodik, és akkor teszed ki a boltba, akkor onnan már gyorsabban fog romlani.
De ha azt az idõt, amit a Te paradicsomod a napon tölt, azt már a boltban tölti, akkor nyertél.
Utánakérdezek, hogyan is zajlik ez a mesterséges színezés, majd leírom, bár addig lehet, hogy valaki elõjön vele.
#5326
Ingyen van.
#5325
Sóhaj!
#5324
..mesterségesen színezik be, persze, fogják a kis ecsetüket a kínai munkások és festegetik vagy bele injekciózzák, mi? Ekkora hülyeséget még én nem hallottam, sõt nem is olvastam sehol. Ha leveszel zölden egy paradicsomot otthon és kiteszed a napra pár nap múlva festés nélkül is beérik, ez az a nagy csoda.
És megint csak ha végig olvasnád normálisan az írásomat rájöttél volna, hogy nem azt írtam, hogy egybõl földobja az ember a talpát. Hanem, hogy évek óta eszem, sõt még sok millióan és mégsem haltam meg, meg nem lettem beteg tõle. Ez a "befestõs" hozzászólásod kb olyan volt mint ami mostanában a neten terjed, hogy utasszállító gépekbõl permetezik ránk a mérget és attól van a sok rákos megbetegedés+attól halnak meg az emberek..
Egyébként meg nem lehet mindenki olyan jómódú, hogy igen szép magas összegekért megvegye a termelõi árut még egyszer hangsúlyozom. És ha megkérhetlek az alpári minõsítõ stílusodat tartsd meg magadnak, köszönöm.
#5323
A gyümölcs cukor tartalmát biztosan pozitív irányba lendíti a napsütés és a vele járó meleg. nevet
#5321
Nem kell hozzá forró nyár, sõt!
Ezek a 35-38 fokok nem jók a fügének sem, mint ahogy más növénynek sem.
Tévhit, hogy minél melegebb van, annál jobban nõ, fejlõdik és érik valami!

C. Szilvi!
Tökéletesen igazad van!
Remélem akik olvassák, másik is így gondolják majd, de azért felkészítelek, hogy lehet, hogy nem!
Azért egy gondolat: úgy képzelted, hogy bemész a Tescoba, megveszed az ottani agyonkezelt, agyonvegyszerezett paradicsomot, hazamész, beleharapsz és egybõl feldobod a talpad?
Pl. a paradicsomot leveszik zölden, és mesterségesen színezik be pirosra, hallottam évekkel ezelõtt pontosan milyen technológiával csinálják, de hogy a napnak semmi köze hozzá, az tuti.
Mindenesetre sok hülyeséget írtál már le a MetNetre, de ez dobogós!
#5320
Szerintem ez butaság, hogy óriási árat fizet az egészségével, sõt túlzás!
Nem mindenki teheti meg a mai világban, hogy ilyen vásárokon vegye meg a dolgokat. Az elmúlt hetekben a szomszéd településen Nagyorosziban is nyílt egy ilyen termelõi piac, elmentünk megnézni a családdal és le voltunk döbbenve az árakon. Brutálisan magasak voltak zöldség-gyümölcs terén, nekünk 4tagú családnak ezek az árak megfizethetetlenek minden hétvégén pl. Egyébként évek óta a Tescoban és a környezõ boltokban, zöldségeseknél vesszük a megfizethetõ árú zöldséget(fõleg télen, mert amúgy ami nyaranta kell megpróbáljuk megtermelni) és semmi baj az egészségünkkel. Szóval a multiban vásárolt zöldségek evésébe még nem fog senki belehalni, de belebetegedni sem. Sajnos a mai világban már sokaknál a pénztárca vastagsága diktál, mit-hol vásárol meg.
#5319
A teszkós zöldség és gyümölcs biztos olcsóbb, ám érte mégis hatalmas árat fizetsz az egészségeddel... szomoru
#5318
Lásd, Floo, miért jó a forró nyár...? nevet
Próbáltál-e már mindenféle lekvárt, durvára vágott diót, mogyorót, apróra darabolt, szárított gyümölcsöket és mézet összekeverni, majd rudakra formázva, sütõben megszárítani (nem megsütni!)? Akkor jó, ha már kemény, így remekül szeletelhetõ. Küllemre nem nevezhetõ esztétikusnak, de nem is az számít. Hatalmas energiabomba egyetlen elfogyasztott szeletkéje is.
#5317
Csak kiállítás volt!

Mai fügelekvár Link
Elképesztõ minõségû volt az áru, 11 kilóból nem kellett kidobni egy darabot sem.
#5316
Sajnos elég drága...
#5315
Kiállítás, avagy vásár is?
Õriszentpéteren az idei nyáron indult be szombat délelõttönként a helyi termelõi piac, nagy sikerrel. Ideje volt...
Link
#5314
Majd mégutánabb a helyitermék kiállításon Letenyén Link
#5313
A nagypapám szõlõhegyére ültetett kákikat alá kellett támogatnom, mert némelyik ág majdnem leszakadt a gyümölcsök súlya alatt Link Link Link Link Link
Az egyik fa alatt volt egy lehullot gyümölcs, megérett magában, finom édes volt Link

Mai fügeszüret elõtt Link Link Link Link és után Link Link Link Link Link Link Link
#5312
Kukoricás a munkahelyemnél..

beillesztett kép


Ha ezt meglátná a parlagfûkommandó..
#5311
Nem, de vannak szerb ismerõseim, illetve jártam többször arrafelé és sokat tanultam róla az egyetemen, egyik szakterületem a Balkán.
#5310
És ugye a nagy meleg nappal. Bárki képzelhette, hogy mint az aratást is éjjel,meg teliholdnál pláne nem volt feltûnõ a zúgás. zavarban
#5309
Mondjuk én nem ismerem az ottani körülményeket ez igaz, de ha ketten mondjátok, hogy lehetséges akkor igazat adok nektek.
Egyébként tuti nem valami egyszerû paraszt ember lopta el annyi szent. Ez megrendelésre ment valahová, valami nagykutyának vagy kereskedõnek. zavarban
#5308
Talán te is errõl a környékröl való vagy?
#5307
Valamennyire ismerem a Vajdaságot, Szerbiát, az ottani körülményeket, bármit el tudok képzelni.
#5306
Pedig simán kivitelezhetõ, a mai modern nagy teljesítményû gépekkel. Méghozzá nem is kell olyan hatalmas kombájn hozzá. Szerintem már egy Claas Lexion 480 is elég hozzá. Hát ha igaz akkor nagy bátorság kellet hozzá, és felkészülés. Sajnos itt Szerbián simán elképzelhetõ az ilyesmi. beteg hány
#5305
53holdat feltûnés nélkül learatni lehetetlenség pláne egy éjszaka alatt, ez a cikk erõs túlzás, ilyen nincs, képtelenség.
8 vagonnyi szóját learatni, elvinni, ehhez sok teherautó és betakarítógép kell, ez fel kellett volna tûnjön valakinek.
Félek ebben az ügyben más a dolog igazsága. zavarban
#5304
Nem elég az aszálykár, még lopnak is. hány duhos Link Ilyet is csak nálunk lehet.
#5303
Nagyszerû javaslat. Az ártértõl úgy 10 km kívül már be is lehet akkor fejezni a növénytermesztést. Ez akkor úgy elég is lenne egy hárommilliós ország élelmiszer ellátásához. Végül is efelé tartunk, de nem árt azzal is számolni, hogy a hárommillió az olyan technikai és civilizációs szintet is jelent, amit ennyi ember mûködtetett egykor.
#5302
igen, de ha már víztároló, akkor miért ne legyen halastó egyben? vidám A fokgazdálkodás is arról szólt, hogy magasvíz idején mindenki föltöltötte a kis tavát, tározóját, ami aztán hónapokig-évekig szolgált nemcsak szúnyoglárva keltetésre hanem öntözésre, halastónak.
#5301
Szep munka!Sajnos miota megvezettek az embereket az Europai unios csatlakozassal,m [esõ] duhos duhos inden mezogazdasagi termeles visszafejlodott.Jon az import moslek,s azt eszuk mint a malacok.
#5300
Ebben igazságod van,ha a problémák gyökerei ilyen messzire nyúlnak.Érdemben nem merek ebbe beleszólni, a mezõgazdasági alapismeretek messze állnak tõlem,de az egyetlen megoldás szerintem a víztárolók építése lehetõleg a mezõgazdasági területek közelében.Ez lehet esõvíz és folyókból vízelvezetéssel. Persze ez hatalmas munka hatalmas pénz,de miután sokasodni fognak a forró száraz nyarak,valamit kell tenni sürgõsen.
#5299
Akit érdekel:

Link BSc szakdolgozatom az ártéri gazdálkodásról.
#5298
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#125497 - 2012-08-29 16:05:53)

A fokgazdálkodás tulajdonképpen a leghatékonyabb öntözési forma is egyben. Ismered a fokgazdálkodást?
#5297
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#125496 - 2012-08-29 16:03:43)

Vesd össze: ártéri gazdálkodás a 18-században...
Az istenített Vásárhelyi és Széchenyi féle folyószabályozásnak köszönhetõ, hogy a hosszú aszályos periódusok ennyire súlyos problémákat okoznak.
#5296
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#125495 - 2012-08-29 16:02:53)

Ne vessük már össze a mostani aszályt meg a 2010-es árvizet. Mind a kettõ súlyos, és a mind a kettõ ellen lehet tenni, a 2010-es ellen csak lehetett volna. Ha a károkról beszélünk, akkor szerintem itt Miskolc környékén csak a zsolcai településeket vizsgálva volt több milliárd a kár, és ez csak egy kistérség a megyén belül.
#5295
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#125494 - 2012-08-29 15:54:27)

1 honappal ezelõtt még "csak" 200 milliárdnál tartott. (Ezt csak a metróállomáson olvastam, félig alva, szoval alig hittem a szememnek).
De pl. a Gellért-hegyen, a Budai-hegyeken vagy csak pl. a Városligetben is hatalmas a szárazság: a fák alig-zöldek, hervadtak, hatalmas por és levélhullás. szomoru
#5294
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#125493 - 2012-08-29 15:47:29)

400 milliárdnál tartanak a becsléssel. A 2010-es sok vízére emlékszik valaki?
#5293
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#125492 - 2012-08-29 15:41:42)

Szerinted, öntözés nélkül az idén és nagy arányban már tavaly is, mit találnál, mit találtál volna a budapesti piacok, boltok standjain, polcain?
#5292
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#125490 - 2012-08-29 15:25:59)

Az öntözés hosszú távon tökéletesen terméketlenné teszi a talajt, egy újabb szöget vernénk a koporsónkba vele...
#5291
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#125488 - 2012-08-29 14:50:54)

Szerintem az árterületet árterületként kellene kezelni, persze lehet a folyókat beszorítani minél szûkebb gátak közé, de nem biztos, hogy kifizetõdõ.
Illetve belvíz...Az Alföld nagy része mi volt régen... egy hatalmas mocsár... ezt a tényt is a helyén kellene kezelni...

#5290
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#125487 - 2012-08-29 14:49:42)

Egyetlen megoldás a fokgazdálkodás visszaállítása, gyökeres és markáns szemléletváltással.
#5289
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#125486 - 2012-08-29 14:42:43)

Ezzel nem igazán értek egyet. Az öntözõberendezésekre elég kevés gazdának telik, 2010 ben erre rekordtermések voltak szinte mindenbõl ahol nem állt meg a víz.
#5288
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#125484 - 2012-08-29 14:32:3laza

Én meg azt mondom hogy 2010-ben mérföldekkel nagyobbak voltak a károk.Az aszályt korszerû öntözõberendezésekkel valamennyire ellensúlyozni lehet(pénz kérdése is),egy komoly árvíz,belvíz ellen nemigen van orvosság.Azonkívül 2010-ben hány embernek ment tönkre mindene? Szóval inkább az aszály,ha már választani kell.Persze ez is óriási nagy baj.Meg kéne oldani a csapadéktöbbletes idõszakokban a csapadék felfogását.
#5287
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#125483 - 2012-08-29 14:19:16)

Az árvíz hazánkban egy teljesen megszokott természetes dolog 'lenne'...és hasznos is...
Csakhát kezünkbe vettük az irányítást, azt hittük jót csinálunk, persze nem gondolkoztunk széleskörûen, inkább akartuk a vizet minél gyorsabban elvezetni innen, stb-stb.
Na jónevet Agyamra ment a szárazság, épp ma voltam egy réten aminek közepén kis tó van nádassal körülvéve, a tó kiszáradva, a rét kiégve...
Szerintem ez a szárazság több kárt okoz anyagi értelemben is mint 2010, a természetrõl nem is szólván...
#5286
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#125482 - 2012-08-29 14:14:24)

Juppii..

Link

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-26 04:44:56

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

6.6 °C

13502

RH: 80 | P: 1016.4

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.