2024. november 24., vasárnap

Globális jelenségek

Adott napon: 
Keresés:
#3189
Ha megengeditek, röviden összefoglalom az imént futott ORF adás mondanivalóját, természetesen ismét a klímaváltozással kapcsolatban:

Peter Cox klímakutató egészen más oldalról kezdte vizsgálatát, nevezetesen a Global Dimming, azaz a globális árnyékolás vagy elsötétedés jelenségénél (melynél azonban nem az emberi értelem globális és feltartóztathatatlannak látszó eltompulásáról van szó...). Arra keresett választ, hogy a légkörbe kerülõ szennyezõ anyagok, így fõként a fosszilis tüzelõanyagok elégetésekor keletkezõ korom, hamu és salakanyagok, ill. a különféle, viharok, katasztrófák és egyéb okok miatt levegõbe jutó por milyen hatással van a klímára. Vizsgálatát a repülõgépek által kibocsátott kondenzcsíkok hatásával kezdte.
Számtalan vizsgálat, hosszas kutatómunka után már hozzávetõlegesen fel tudta térképezni ezek hatását, viszont sokáig nem volt viszonyítási alapja. Ekkor következett be szeptember 11-e, amikoris 3 napon keresztül az Egyesült Államok teljes légiflottája a földön maradt, így egyetlen kondenzcsík sem látszott az égen - azaz rég nem tapasztalt módon nem volt árnyékolás. Ebben a három napban nem várt gyors reakciót mutatott a légkör, a szokotthoz képest igen sok anomália alakult ki; ezek a légiforgalom újraindulása után lassan megszüntek, azaz az anomáliák bizonyíthatóan ezzel voltak összefüggésben.
Az adatok ismeretében egy nemzetközi kutatócsoport állt össze, hogy a jelenség valódi jelentését vizsgálja. Nem részletezem, hogy milyen módszereket vetettek be, a végeredmény szempontjából ez igazából irreleváns. Ami a lényeg, az a kutatássorozat következõ néhány megállapítása:

- A globális árnyékolás pontosan ellentétesen hat a globális felmelegedéssel szemben, azaz hüti a légkört.
- Ebbõl viszont logikusan következik, hogy az üvegházgázok által okozott felmelegedés már most JÓVAL nagyobb, mint az a puszta mérések (+0,6 °C az elmúlt 100 év alatt) alapján várható lenne, nagyjából a duplája - a global dimming csökkenti ennek hatását.
- Szintén logikus - de természetesen modellekkel is alátámasztott - következtetés tehát, hogy nem elegendõ a károsanyag-kibocsátást csökkenteni, ezzel csak az üveghátgázok "kezére játszanánk"; KIZÁRÓLAG az üvegházgázok ÉS a szennyezõanyagok EGYIDEJÜ csökkentése hozhat eredményt.
- Modellszinten levezették azt is, hogy e tényeket figyelembe véve az évszázad végére nem 5, hanem 10 fokkal emelkedne a hõmérséklet; ebbõl kiindulva az eddig a sci-fi kategóriájába sorolt szcenáriók nagyon is valósnak hatnak: egyrészt elolvadna Grönland teljes jégtakarója, az óceánok vízszintje mintegy 7 m-rel emelkedne, másrészt az északi hideg vizek hatására most még megkötött metán (ill. annak vegyülete) instabillá válna és tízezermilliárd köbméter metángáz kerülne a légkörbe.
- Közép-Európa klímája a mai Észak-Afrikáéhoz lenne hasonló; sok, most meleg klímájú terület pedig lakhatatlanná válna.
- Nem is igazán az ilyen fokú felmelegedés a fõ probléma, hiszen az évmilliók alatt ilyen többször is elõfordult; a gond ezen változás sebességével és öngerjesztõ jellegével van - erre még soha nem volt példa.

Bocsánat, kissé hosszúra sikerült nevet
#3188
Nonkonformista is? Szereted R.W. Emersont?
#3187
Köszönjük az összefoglalót (jó volt újra írásban látni tetteit) és köszönöm a könyvajánlót !
#3186
Antiszociális vagyok, és még a saját barátaimra sem pazarolom az idõt, nem másokéra :-)
Tudod, ha majd vak és süket leszek, akkor lehet róla szó! :-)
#3185
Upsz! Erre a válaszra nem számítottam, inkább arra, hogy egy közös tévézést össze bírok kalapálni. Mit szólnál egy egész délutáni Barátok közthöz?
#3184
Azért elég nagy árat fizetett a csúcsokért, a testvérét felejtette ott. Lehet, azért jár vissza annyit a Himalájába, hogy meglátogassa.
#3183
Teljesült!;D Nagyon szívesen!
Mi meg köszönjük a könyvajánlást.nevetAbban valóban ott van minden.
#3182
Taki kedves, felvetetném az uram édesapjával DVDre, és megnézném számítógépen. :-)
#3181
"De teljesítményein túl elsõsorban a hegyekhez és azon túl az ember-természet viszonyához való hozzáállása a legfontosabb."
Pontosan ezért szeretem. nevet
Elõsorban ezt a könyvet ajánlom, aki e témában érdeklõdik: Link

Köszönet a kis összefoglalóért, titkon számítottam rá...vidám
#3180
Minden idõk legismertebb és legeredményesebb hegymászója.1978 május 8-án érte el a Mount Everestet a világon elsõként, oxigénmaszk nélkül.Ezzel a vízválasztóval sajátos filozófiai és pszichológiai hátteret alakított ki, egy fajta iskolát teremtett, elsõsorban magányos, rendkívüli gyorsaságú-tempójú, 8000-es mászásaival.Ugyanebben az évben(!), három hónap múlva 1978 augusztus 9-én új útvonalon, teljesen egyedül mászta meg az "emberevõt", a Nanga Parbatot, a világ legnehezebb és legnagyobb, csaknem 4000 méter szintû, jég-sziklafalán keresztül, a Diamir-falon át.Egy szük évtizeddel korábban az öccsével kisérleteztek itt, amely testvére tragikus halált okozta. 1979-ben már a K2 csúcsán állt. 1986 októberében õ lett a világon az elsõ, aki megmászta a Föld mind 14 darab 8000 méter feletti hegycsúcsát.De teljesítményein túl elsõsorban a hegyekhez és azon túl az ember-természet viszonyához való hozzáállása a legfontosabb.Az utóbbit épp az elõbbiek teszik hitelessé.
Link
#3179
Az Everesten kívül oxigén nélkül megmászta a többi nyolcezrest is. Õ volt az elsõ. Ha jól emlékszem azóta ez másnak is sikerült. Egyébként valóban roppant szimpatikus egyéniség.
#3178
Bizony, sajna még nem olvastam könyvét, noha nekem is nagyon szimpatikus.
#3177
Errõl is. Õ volt az elsõ, aki megmászta oxigénmaszk nélkül az Everestet, ez tette híressé, de nem csak hegyeket mászik, mászott. Csodaember...hmm, igen, csoda, hogy még él. nevet
Több könyvét olvastam, nagy rajongója vagyok.
#3176
Nem mellesleg Messner a leghíresebb oxigénmaszk nélkül nyolcezres Himalája csúcsokat megmászó csodaember, errõl híres !
#3175
Ez teljesen normális, hiszen Austria gazdaságának meghatározó részét adja a téli turizmus. Hogy pontosan hány százalékot, azt te jobban tudod. Ott katasztrófához vezethet, ha melegszik az éghajlat, mert 4-5 hét kiesés is sokba kerül. PÉldául az idei karácsonyi, szilveszteri veszteségük jelentõs lehetett, ahogy januárban is pangtak a szállodák.
Nálunk azonban elsõsorban a mezõgazdaságban élõket érinti negatívan a tendencia, õket pedig hagyományosan lenézik, "parasztozzák" a véleményformáló értelmiségiek. Ezért a rémhírterjesztésnél tovább itthon nem jutunk.
#3174
Igen, õ az. Annyit még hozzátennék: mindezt fõmüsoridõben (két órán keresztül), nem valamikor éjfél körül, amikor a kutya sem nézné!
#3173
Noli!
Hol néznéd? Te elvbõl nem nézel tv-t, ha jól olvastam ma reggel egy másik fórumban. nevet Biztosan jó mûsor lehetett, sajnos nálunk még mindig sokkal jobban eladható mûsor egyes salgótarjáni gyökerek élete.
#3172
Nagyon szépen köszönjük a tanulságos összefoglalót!
Egyre inkább látom, hogy mennyire szükség lenne itthon is ilyen mûsorra... A Messner az a szimpatikus, értelmes arcú szakállas ürge, akinek magyarul is jelent meg könyve, ugye?
#3171
Tegnap ismét stúdióbeszélgetés volt a klímaváltozásról az ORF-en, neves szakértõkkel (mint pl. Jill Jäger, angol klímakutató, aki nemrég tette közzé tanulmányát), politikusokkal (...), aztán Reinhold Messner-rel (világhírü hegymászó), és persze a turizmus-hotel-sípálya üzemeltetõk képviselõjével (egy ürefejü, ostoba, pökhendi, pénzsóvár liba...). Ezenkívül rengeteg nézõ is volt, köztük szintén szakemberek, akik hozzá is szólhattak (így pl. a Global 2000 képviselõi). Nagyon érdekes volt; ami megdöbbentett, az az üresfejü ostoba liba hozzáállása volt: ne jöjjenek itt nekünk éghajlatváltozással csak azért, mert idén nincsen hó, a tudósok ezzel csak ártanak a hoteleseknek (!), meg a sípályák üzemeltetõinek (sic!), tavaly annyi hó volt, hogy nem gyõztük takarítani, erre most, hogy nincs, hirtelen (!) itt az éghajlatváltozás (!), miért nem szólt errõl senki korábban? (!) A Global 2000 képviselõje nagyon jól válaszolt: az elmúlt 20-25 évben folymatosan jelentek meg a klímaváltozással kapcsolatos tanulmányok és figyelmeztetések; ha a szállodaipar nem csak azzal lett volna elfoglalva, hogy a pénzét számolgatja, akkor talán lett volna idejük meghallgatni ezeket a véleményeket.

Megáll az ember esze...

Érdekes volt Messner hozzászólása: az ember nem tudja semmire sem kényszeríteni a természetet; minél inkább megpróbálja, annál keményebb az ellencsapás. Iszonyú hosszú ideig létezett a Föld, mielõtt az emberek elkezdték tönkretenni, és ugyanilyen hosszú ideig fog létezni, miután az utolsó ember is eltünt. Kissé talán végletes, de kifejezõ. Ami tény: a természet sokkal hatalmasabb, mint mi vagyunk.
#3170
Azt nem hiszem, hogy határvonalhoz értünk, mert az idõjárásban ilyenek nem léteznek.
1997-98-as tél hasonlóan enyhe volt, az idei még várhatóan hûvösebb lesz, mert a február is nagyon enyhe volt (6,4 fokos átlag), most azonban annál hidegebbre számítok.
A Kárpát-medence éghajlata persze melegedik, de az a gyanúm, inkább a déli áramlás erõsödik összeségében, és nem a nyugati. Persze, lehet, hogy 20 év múlva boldogok leszünk, ha télen nyugati áramlás lesz a jellemzõ, mert annyira száraz nyarak és õszök lesznek. Ez csak találgatás.
Ami tény: a 70-es években a téli hónapok hõmérsékletének az átlaga megugrott. A XX. század egészének az átlaga 0,85 Bp-en. És ezt az utolsó 30 év húzta fel ennyie.
70-es: 1,78
80-as: 1,28
90-es: 1,84
Az utóbbi öt esztendõ átlaga: -0,6!
Ennek tükrében talán érezhetõ, hogy a pozitív anomália várható volt. Miként az is, hogy a következõ években is pozitív anomáliára számíthatunk, mert biztos vagyok benne, hogy az évtized végére a téli hónapok évtizedes átlaga +1,0 és +2,0 kiözé fog felkúszni a -0,6-ról.
Hosszabb távon egészen biztos, hogy lesznek még olyan telek, amelyek átlaga fagypont alatt marad, de várhatóan egyre ritkábban. Ennek üteme az elmúlt évszázadban így csökkent:
1901 és 1970 között 21 alkalommal volt, azaz durván 3,4.
1971 és 2000 között 4 alkalommal, azaz durván 7,5.
Ebben az évtizedben már 3(!) volt.
Ne csodálkozz, ha a következõ tíz évben egy sem lesz! Persze, lehet, de az sem lenne rendkívüli, ha nem lenne.
Azért 1970 a határ, mert a globális felmelegedés kezdetét erre az idõszakra teszik, amikortól általánosan erõteljesebbé vált az egyébként magától is zajló felmelegedés.
#3169
Ez majd csak késõbb fog kiderülni úgyis. Ami a hûvös nyarakat illetné, én ennek - mint megrögzött nyárutáló - nagyon örülnék. Azonban azt hiszem, nincs ilyen szerencsém...
#3168
Szörnyû dolog merült fel bennem, mondjátok, hogy hülyeség!

Mi van, ha a klimánk lassú változása átbillent egy eddig fel nem ismert holtponton és ennek oka a meleg tél?

Mi van, ha ezután ez lesz a "megszokott", néhány "hidegbetörés", mint a mostani és kész?

Lehet hogy az állandó óceáni hatás a változás következménye és mostantól ez állandósul? Hiszen igy hûvösebb nyarak, enyhébb telek, de összességében melegebb éghajlat várható?

Vagy ez teljesen ki van zárva?
#3167
Na jó, de õ spec újságíró :-)
Ha másik szakember lenne a beszélgetõpartner, lehet, abból a köznép semmit se venne le... Szóval mindenképp _nem_ szakember kell, de olyan, aki azért nem hülye.
#3166
Ilyen témában nem riportert bíznék meg a beszélgetés levezetésével, hanem egy szintén szakembert. Így aztán a kérdések is szakszerüek lehetnének. Mondjuk Zooltán kérdezhetne nevet
#3165
Hm, jó ötletnek tûnik, ilyen itthon is lehetne. Katasztrófafilm klíma témában, majd stúdióbeszélgetés szakemberrel. Esetleg úgy, hogy az egyik félórás reklámblokk mellett lenne félórás beszélgetés is.
Persze nem tudom, melyik hazai tvritporter lenne alkalmas egy ilyen beszélgetés normális levezetésére...
#3164
Az ORF-en elkezdõdött a klímaváltozással foglalkozó adássorozat. Ami kissé meglepett, hogy egy stúdióbeszélgetés után tegnap este fõmüsoridõben a Holnaputánt adták le, nemsokára pedig a "Category 6" tornádófilm lesz müsoron. A stúdióbeszélgetésben elmondták, hogy ezek a filmek ugyan teljesen túlzóak és amúgy a történetük abszolút elképzelhetetlen - de más módon nemigen lehet felhívni az emberek figyelmét a témára; tudományos fejtegetésekkel meg pláne nem. Érdekes, azt hiszem, KP említette itt, hogy így vagy úgy, de meg kell fogni az embereket, ha ilyen "médiamódszerekkel", akkor így. A kombinációt szerencsésnek tartom, azaz amikor egy szakember ecseteli a látottakat és elmondja, hogy azért ilyesmi nem történik és nem ilyen gyorsan - és aztán elmondja a reális forgatókönyvet is. Amúgy ez a téma szinte az összes müsorfajtát átöleli most, a gyerekmüsoroktól kezdve! Ez is egy fontos tényezõ.
#3163
Miután az OMSZ a törvényi elõírások ellenére nem szolgáltatja ki a közadatokat, ezért csak a bp-i adatokból tudok dolgozni. Biztos, hogy a kép sokkal árnyaltabb lenne, ha legalább azoknak a városoknak rajta lennének a korábbi adatai, amelyek a századforduló óta szolgáltatnak adatokat.
Budapest annyiban mégis irányadó, hogy az ország közepén van. Gyakran elõfordul, hogy Keleten vagy Nyugaton jelentõsen eltér az országos jellegtõl az idõjárás. Néha persze Pesten is, de nagy átlagban azt lehet mondani, hogy 1-1,5 fokkal melegebb, mint az országos átlag.
A jelleg azonban fontos!
Ha Pesten 1997-98 rekord meleget hozott, akkor biztos, hogy az országos átlag is hasonló lehetett.
Egy-egy régió némileg eltérhet, de döntõen nem. ÉK valóban kevésbé enyhe idén, mint az ország nagy része, de a ott is sokkal enyhébb az ilyenkor várhatónál. Snowhunter adatai szerint január eddig 3,6 fokot hozott Mályiba. Ez jelentõsen alacsonyabb, mint a pesti 6-7 fok közötti átlag, ugyanakkor az a gyanúm, hogy Mályi átlaga máskor is alacsonyabb, mint a fõvárosé, legfeljebb nem 3, csak 2 fokkal. Ezt Snowhunter tudná megmondani.
De hangsúlyozom: a jelleg a lényeg! Amikor az egész tél átlaga fagyos volt Pesten, akkor az országban nem dõltek melegrekordok. Ne feledjük, egy-egy régió átlaghõmérséklete a 90 nap során nem tér el tartósan, csupán rövid ideig fordulat elõ, hogy Nyugaton havazik, hófúvás van, míg keleten locs-pocs vagy napsütés; netán fordítotva.
A 90-es évek csalókák, mert miközben 5 melegebb, 5 hidegebb volt az átlagnál, a legmelegebb téli évtized volt az elmúlt évszázadban. Azaz, amikor melegebb volt, jelentõsebb volt a pozitív anomália, mint amikor hûvösebb. Nem hinném, hogy Pápa, vagy bármely magyar város szöges ellentétben lenne ezzel. De ezt akkor látnánk tisztábban, ha az OMSZ nem titkolná az adatokat.
#3162
Nem tudom mennyire lehet általánosítanunk Bp. adataiból,illene 10-20 városunk(állomásunk) adataiból országos képet rajzolnunk.Pl. az utóbbi években gyakran elõfordult,hogy a tél vagy annak egyik hónapja az ország egyik részén kiugróan hideg vagy havas volt,míg a másik fele panaszkodott az enyheségre meg az állandó esõkre.Ezen a télen itt nyugaton extrabrutál a meleg(8-10 fokkal pl. a január),északkeleten meg alig 1-2 fokkal átlag feletti eddig(jan. is csak 3-4-el).
Pl. nekem,akinek a 60-as évekrõl is vannak emlékeim azt tûnt fel itt a Dunántúlon,hogy a 70-80-as évek néhány kivételtõl eltekintve enyhébb és hótlanabb telei(kiv. 79,85,86,87)után a kilencvenes évek mintha egyre több havat,brutális hóvihart hoztak volna ,sõt késõbb is egészen 2006-ig(megint csak 1-2 kivétellel),de itt egyáltalán nem tûntek a telek még 2000 után sem túl hidegnek.Vagyis regionális szinten más eredményt is el tudnék képzelni,mint ami jogosan következik a bp-i adatokból,elemzésedbõl.
#3161
Még az is megtörténhet! DE ehhez elsõsorban hó kell legyen, csak az lehet piros!:-)
#3160
A számok soha nem hazudnak, csak legfeljebb nem tudják õket értelmezni.
Ha komolyan érdekel, elküldhetem az elmúlt tíz évtized (száz év) téli statisztikáját. A természetes globális felmelegedés lassan egyébként is zajló folyamata a 70-es években ugrott meg a világon, és a tél azóta nálunk is érzékelhetõen melegebb lett.
Egész pontosan azt jelenti, hogy a 70-es, 80-as, 90-es évek mindegyike 0,8-1,2 fokkal melegebb volt, mint az elõzõ hét évtized átlaga. KOrábban is voltak egyhébb telû évtizedek, de a tíz év átlaga minden esetben legalább 0,5 fokkal alacsonyabb volt, mint az utolsó három évtized.
Az új évezered elsõ öt éve alacsonyabb volta korábbi átlagoknál, ezért a pozitív anomália várható volt. Annak a mértéke pontosan nem elõrejelezhetõ, de a tendenciája feltétlenül. Bár még négy tél hátra van az évtizedbõl, boritékolni merem, hogy melegebb telek várhatóak - nem okvetlenül annyira, mint az idei -, és a tíz tél átlaga ismét 1,3 és 2,0 fok között lesz. Pedig, most még az idei nélkül minuszos.
#3159
Ezek szerint az utóbbi 53 évben(felezve az utóbbi 106 évet)a 10 leghidegebbõl 4 volt,a 10 legmelegebbõl 6.Ez utóbbi 7-re nõhet,ha nem jön be az 56-os effektus.Az utóbbi 27 évet nézve(negyedeljünk) 2 volt a leghidegebbek közt(de majdnem a legkevésbé hidegek a 10-bõl), 5(ill.6) pedig a 10- bõl a legmelegebbekbõl,pedig csak 2,5-nek kéne átlag szerint lennie.Így is lehet a statisztikát nézni.Egészen más a helyzet,ha néhány év helyett évtizedeket nézünk.
Tudjuk,a statisztika elõkelõ helyen van a hazugságok sorában...:-)
#3158
Sajnos azok nincsenek túl régóta fent.
#3156
Azért az is az igazsághoz tartozik, hogy sok állomást szépen körbenõtt a város, így ettõl is simán nõhetett a tmin.
#3154
Én is csak azt írtam, hogy elméleti esélye van a piros hónak, de hát Bécsben a januári éjféli 20 foknak is csupán elméleti esélye volt.
Piros esõt már biztos láttál! Én legalább kettõre emlékszem az utóbbi húsz évben.
Szóval, ha egyszer egy nagy téli sivatagi vihar egy-két nappal elõz meg egy sarkvidéki hidegkitörést, és ezzel a homokszemcsék éppen egy olyan medikciklonba nyomulnak be, amely nálunk havat ad, akkor bejöhet a piros hó.
#3153
Ezt szegény megboldogult Zappa is megénekelte :-)
#3152
A sárga hóból nem szabad enni!
#3151
Így igaz. Sõt, sárga hó is esett már ehhez hasonló módon. Asszem Ázsiában a Thar-sivatagból származó homok örvendeztette meg Nepál lakosságát eme formában. De nem biztos a helyszín, de én így emlékszem. A sárga hó az biztos. Sajnos a Lengyeleknél volt piros hó, egy színkeveréssel foglalkozó üzem robbanását követõen, igaz kis térséget érintett, de ott ez volt a magyarázata a színes jelenségnek.
#3150
Az igazi piros hó, ami nálunk a szólásban szerepel, állítólag olyan jhelenségbõl adódik, hogy észak-afrikai eredetû homok kerül valahogy abba a felhõzetbe, amibõl nálunk hó esik. Én nem hallottam ilyen esetrõl, de ez a hivatalos magyarázata a szólásnak.
Az algás dolog viszont tényleg érdekes :-)
#3149
Ez tetszik, majd le is mentem.
Egyébként a piros hó szerintem nálunk is elõfordulhat, legfeljebb olyan gyakorisággal, mint Bécsben a 20 fok januárban éjfélkor.:-)
Az elméleti lehetõsége adott.
#3148
Piros hó:

beillesztett kép


A cikk róla:
Link
#3147
Az elképzelhetõ, éppen ez az üvegházhatás lényege, bár ennek a 20 foknak ahhoz, kevés köze volt. Hacsak annyi nem, hogy globális felmelegedés nélkül egy ilyen idõjárási helyzetben 1-2 fokkal hûvösebb lett volna.
Ez a mostani jelenség azonban inkább a piros hó kategóriájába tartozott.
#3145
Egyetértek, csak a klímaváltozás szélsõségekkel jár.
Egyébként lehetett már máskor is hasonló, januári zivatarok korábban is elõfordultak, ám éjféli 20 fok Bécsben, még aligha. Le is mentettem a képet.
#3144
Oké, rendkívüli helyzet ide, rendkívüli helyzet oda, de az, hogy január 19-én, éjjel 2-kor (!) 18-20 C-okat mérnek Bécs környékén, az nonszensz..., ha nem magam látnám most a hivatalos észleléseket, azt mondanám, hogy ilyen nincs! És mégis van... Persze, tudom, ez most egyedi-nagyon-nagyon különleges szitu, stb... De akkor is, most õszintén, ki emlékszik, akár csak hasonlóra is? Mi ez, ha nem a klímaváltozást egyik jele?
#3143
Természetesen minden felvetésen el lehet gondolkodni, de ebben több a tárgyi tévedés, mint a megalapozottság.
1. A 20-as évek januárjai közül kettõ számított csupán igazán melegnek 1921-ben 4,5 fok volt a lõrinci átlag, míg 1927-ben 2,7. Az évtized többi esztendejében átlag körüli vagy alatti volt.
2. Egyetlen hónapot nem érdemes nézni, sokkal inkább a tél átlagát. (December, január, február; fagyos, téli és zord napok; elsõ és utolsó fagyok).
Ebben a tekintetben a 20-as évekbõl egyetlen esztendõ sincs a 10 legmelegebb tél között. Ellenben egészen az 1997-98-as télig az 1909-10-es volt a listavezetõ, míg az 1901-02-es a második.
3. Érdemes megnézni az 1955-56-os telet, amikor a december a mostanihoz hasonló volt, a január szintén, aztán a február nagyon zordra fordult. Ha olyan mértékben, mint akkor, talán most nem fog, de a február még jelentõsen változtathat az idei tél összképén, és még az sem biztos, hogy a mostani a tíz legmelegebb közé kerül.
4. Tavaly vagy a korábbi öt télen miért nem születtek ilyen írások? Azért, mert a szokottnál hidegebb telek voltak?
Az éghajlatváltozás vitathatatlanul zajlik, valószínûleg az emberi tényezõ nélkül is menne, de ezt mi erõsítjük. De ez nem ok arra, hogy hülyeségeket írjon valaki.
Éppen az elmúlt öt tél a példa rá, hogy ez nem egy lineáris folyamat, hanem hullámzó, amelyben egy-egy melegebb tél lehet minden korábbinál melegebb, de ettõl még nem kell eltemetni a magyarországi teleket.
Biztosra veszem, hogy az évtizedbõl hátralévõ öt tél összességében az átlagosnál melegebb lesz, éppen mert korábban negatív anomális volt, és ha ez nem következne be, akkor ez az évtized a teleket tekintve hidegebb lenne, mint az elmúlt évszázad bármelyik évtizedének a téli idõszaka.
Csak érdekességként:
A leghidegebb és legmelegebb telek a fõvárosban.
(A december, január, február száz éves átlaga: +0,855.)
1939-1940: -3,8 1997-1998: +4,6
1928-1929: -3,7 1909-1910: +3,6
1962-1963: -3,5 1950-1951: +3,5
1941-1942: -3,0 1901-1902: +3,5
1963-1964: -2,7 1915-1916: +3,4
1953-1954: -2,7 1993-1994: +3,3
1946-1947: -2,6 1989-1990: +3,3
2002-2003: -2,5 1982-1983 +3,2
1984-1985: -2,0 1974-1975 +3,2
1933-1934: -1,4 1994-1995: +3,0



Az utóbbi évek teleinek átlaghõmérsékletei Budapesten.
2005-2006: -0,7
2004-2005: -0,5
2003-2004: +0,1
2002-2003: -2,5
2001-2002: +0,3



#3142
Link

bármennyire is "bulvár", erõsen elgondolkodtató...
#3141
Ha utána ugyanakkora területen újraülteted a növényt, akkor ismét megköt pontosan ugyanannyi CO2-t, amennyit az elõzõ adag elégetése termelt (hiszen a szénatomokra nyilván teljesül az anyagmegmaradás). Tartós üzemeltetés esetén így a "bio" cuccok egyáltalán nem tesznek többlet CO2-ot a légkörbe, függetlenül attól, hogy az erõmûben a felszabaduló energia hány %-a hsznosult. Igaz, ez szerintem is csak nagyon apró segítség lehet... Leginkább a kis energiasûrûség miatt (tartok tõle, hogy Magyarország egész területére energianövényeket telepítenénk, az sem fedezné a fogyasztásunkat), és azt se felejtsük el, hogy az õshonos élõvilágnak sem igazán tesz jót az ipari méretû energianövény-termesztés...
#3140
Köszönöm elõre is!

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-24 19:44:34

Tát - Kertváros (106m tszf)

2.3 °C

00000

RH: 78 | P: 1027.7

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.