2024. november 28., csütörtök

Globális jelenségek

Adott napon: 
Keresés:
#2989
Nade itt is elsikkadtak a kérdéseim:

Van valakinek, valahol 1975-2005 közöttre havi/évi csapadék és T statisztikája?

Csak hogy kipróbálhassuk/sam, lehet-e jósolni az oszcilláció következõ fázisát.
#2988
Egyebkent erdemes utananezni, hogy a biztosito tarsasagok hogyan velekednek a klimavaltozasrol. Ok azok akik nap mint nap katasztrofakkal es kockazatkezelessel foglalkoznak, es penzugyi erdekuk fuzodik a kockazatok helyes felmeresehez.
#2987
KP:

A bulvárnak is lehetne haszna... mivel mondjuk a Blikket százezrek olvassak hetente (vagy naponta, mittudomén hogy jelenik meg), nem baj az, ha riogatják a népet, az emberek nagy része nem tudja elválasztani mi a valóság és mi a fantázia az éghajlatváltozás tekintetében.

Mindegy hogy azt irják, hogy Szahara vagy banánliget lesz Szeged mellett 20 év múlva, a lényeg az, hogy kellõen megdöbbentõ legyen és figyelemfelkeltõ.

Jobb egy baromság, amire felfigyelnek az emberek, mint csendben nézni a változásokat, ld béka a hideg és forró vizbe dobva a tûzhelyen.

Talán több Holnapután-szerû film/dokumentumfilm kellene. Persze abban is van sok tévedés, de megmutatja, hogy törékeny a klíma és hogy pillanatok alatt megváltozhat (a 10-20-30 év is pillanat, ha mondjuk 300 mm-el csökken a csapadékhozam). Persze nem ártana, ha értelmes alapokkal ,megalapozott jövõképet mutatna, viszont ilyen nem igazán van, hiszen pl a Golf leállásáról, következményeirõl, idejérõl, hatásairól is megoszlanak az elméletek.

Összefoglalva: inkább legyen egy meghökkentõ baromság naponta hír az éghajlatról, mint nagy hallgatás.

Ilyen szempontból "tökéletes" ez az idõjárás, meg hogy 2000 m alatt nincs hó, mert ez igazán feltûnõ, fõleg ha majd a sajnálatos mezõgazdasági károkat is elkezdik bejelentgetni.

Ettõl függetlenül nem örülök ennek az idõnek, ne értsétek félre, "csak" legalább igy odafigyelnek rá.
#2986
Legalább jó helyen lakom. Úgyis a banán az egyik kedvenc gyümölcsöm. :-)
#2985
Meg nem szoltam itt hozza, ugyhogy hello mindenkinek!

Olvasgattam a hozzaszolasaitokat, es az alabbi hozzafuzni valom van.
Igazabol nagyon nehez kovetkezteteseket levonni az idojaras valtozasarol, mert a rendszeres meresek nem tul regota zajlanak. 150 ev az 150 meres/az ev egy napja. Ez statisztikailag aligha jelentos. 150 veletlen meres utan meg viszonylag gyakoriak a "rekord" ertekek, ha a szoras eleg nagy, es sok mennyiseget merunk. 150 meres utan 5 rekord nem olyan jelentos, mint 1500 meres utan 2 rekord.

Nyilvan megallapithato kulonbozo eszkozokkel a rendszeres meresek elotti korok fo valtozasai, de nem olyan pontossaggal. Sajnos ez azt jelentheti, hogy a rekordok megdolese nem feltetlenul bizonyitek.

Raadasul a statisztikahoz valaminek az allandosaga szukseges. Ha semmi sem allando (nincs szoras, nincs varhatoertek -- nonergod rendszerek), akkor hiaba nezunk regi adatokat. Penzerme feldobasanal allando a valoszinuseg, ezert lehet statisztikat csinalni. Valtozo valoszinusegbol is lehet statisztikat csinalni, ha a valtozasnak van valamilyen allando parametere. Egyaltalan nem biztos, hogy az idojarasnak van ilyen.

De (nagy devel). Az sem mindegy, hogy a teves diagnozisnak mik a kovetkezmenyei. Mi jobb, ha paranoiasak vagyunk az eghajlatvaltozassal kapcsolatban, vagy legyunk optimistak?

Erdemes a jarvanyok elleni harcot vizsgalni, mert abban az emberiseg (ugy tunik) paranoias. Ugye az elso reakcionk az lehet, hogy jobb felni mint megijedni. Sajnos, ahogy az embereket ismerem a kovetkezo forgatokonyv valoszinu: ahogy egyre tobbet riogatnak jarvanyokkal, amik aztan nem kovetkeznek be, az emberek, de legfokeppen a donteshozok egyre kevesbe veszik majd komolyan a figyelmezteteseket, ezert amikor igazan komoly veszely merul fel, akkor leszunk eppen a legvedtelenebbek.

Tehat igenis van veszitenivalonk akkor is, ha paranoiasak vagyunk. Ugyanakkor pillanatnyilag az eghajlatvaltozas csak szoban kap nagy figyelmet, de nincsen felmutathato eredmeny a donteshozok reszerol. A problema meg nincs tudomasulveve. Ezert szerintem igenis legyunk paranoiasak. Ilyen helyzet meg sohasem fordult elo az emberiseg lete soran (eghajlatvaltozas igem, de hogy miattunk, olyan nem).

Kicsit osszeszedetlen gondolatok, de most igy jott ki nevet
#2984
Péter, és látsz valami reális esélyt arra, hogy valaha is a valós tudással bírók kerüljenek be a sajtóba, médiába? Bár ez a kisebb baj...
Minden egyéb ügyben azon dolgozik a világ, legalábbis az a fele, amelyben mi is élünk, hogy pusztán az anyagi dolgokra, divatra próbálja ráépíteni az állampolgárok életét. Ezt a hatalmas és önzõ (mert önzõnek nevelték) tömeget mi a fenével lehet rávenni arra, hogy fogja vissza a fogyasztását? Fõleg, ha közben minden egyéb csak a fogyasztás növelésére ösztönöz. Egyelõre az van, hogy az átlag szó szerint pofán röhögi azt, akit nem érdekelnek a divathullámokban beáramló egyre újabb és egyre semmirevalóbb ketyerék (autók, telefonok, stb).
Nem fogja tudni senki megváltoztatni többszázmillió (1-2 milliárd) ember gondolkodását!
#2983
Én biztos nem ültetek banánt 20 év múlva 40 fokos aszályba.Ha a bulváros ültet sok szerencsét hozzá.
#2982
Az azért túlzás,hogy az utóbbi száz év csapadékosabb felében vagyunk.Van egy 107 éves adatsorom Csesznek térségébõl,mostmár ráveszem magam,hogy az egyes évtizedek átlagát kiszámoljam.
Az OMSZ kimutatta,hogy az utóbbi évtizedekben hazánk elveszítette csapadékának 10 %-kát.Lehet,hogy a Bükk térségében nõtt is,de itt nyugatabbra lehet,hogy 15%-al csökkent.Hol van az már,hogy Kõszeg,Sopron,Szentgotthárd vagy a Bakony a legcsapadékosabb ?A Tisza rendszeres árvizei viszont azt mutatják,hogy a szárazságokat özönvizek követik,így ott az átlag megvan,de nem akárhogyan !
#2981
Nos megint a régi témánál vagyunk. Adott ugyebár egy éghajlatváltozás. (Dexion felvetése már korábban eszébe jutott az okosoknak is, ezért váltott a terminilógia globális felmelegedésrõl, klímaváltozásra, utalván arra, hogy a történet közelsem csak a hõmérsékletrõl szól).

Tegyük fel, hogy az a dolgunk, hogy felhívjuk az emberek figyelmét az éghajlatváltozása, miután nagy részben az emberek életmódja, szokásaik határozzák meg a ÜHG kibocsátást, ami lényegében indukálja ezt az egész problémát. Tegyük fel továbbá, hogy klímakutatóként tudjuk, hogy ami most érzékelhetõ az egész dologból, az még sehol sincs ahhoz képes, ami néhány évtized múlva megtapasztalhatunk. A következõ évek kibocsátásai döntõen fogják meghatározni, hogy mennyi esélye lesz az emberiségnek a 2 fokos határ betartására, és ezáltal az éghajlati katasztrófa elkerülésére.

No, akkor ti mit csinálnátok? Ha fel akarnátok hívni az emberek figyelmét, akkor ahhoz még ez a mostani dömping is elég harmatos. Mit lehet hát tenni? Jó kérdés. Mindenesetre én nem engednék mindenféle zavaros alakokat megnyilatkozni olyan témában, amihez a hozzászólásaik alapján rögtön kiderül, hogy nem is értenek. Én ezt tartom inkább veszélynek, nem az hogy esetekg túl sok lesz. Szerintem még ez is kevés. Legyen sok, de legyen szakmailag kifogástalan. A bulvárt ezen a téren nem is minõsíteném. Banánültetvény a Dél-Dunántúlon vidám, ez a kedvencem. Hát ahhoz víz is kéne.
#2980
Szerintem meg "szánalmas",média-szenzáció..."
Igazad van Floo!2003-ban kevés viz a Balatonban,tavaly sok....Jövõre meg azt mondják: "jégkorszak" lesz Görögországban is 2031-re..:-)
#2979
Ha már így benne vagyunk a csapi témában, meg Mályi szárazságában, arra kíváncsi lennék, hogy mekkora pl. a tavalyi évre vetítve a legtöbb és a legkevesebb évi csapadék kishazánkban. Arra célzok, hogy esetleg egy átlagközeli országos érték egyáltalán nem fog átlagközeli helyi értékeket adni. Magyarul valószínûsítem, hogy már most elég nagy a szórás, ami pl. köszönöhetõ pár kiadós nyári zivinek az adott helyen, ahol sok a csapi.
#2978
Jogos, jogos... nevet

A jégkorszak nyilván "csak" definíció kérdése, ez tisztán látszik.

Viszont a Pld2 már érdekesebb. Ha jól értem, akkor az elmúlt 100 év csapadékosabb és melegebb felében vagyunk. Kérdés, hová vezet ez a tendencia, ill hogy tendencia-e egyáltalán.

Azt gondolom, hogy a mi életünk szempontjából a következõ 10-20-50 év érdekes, ezért mondjuk olyan 3 (inkább 5) évet szúrnék ki alapnak, amikor az átlag megfelelt az 1975-2005 (nyilván 5 évet ebbõl az idõszakból) közötti átlagnak és innen vezetném el az oszcillációt máig.

Van táblázat, grafikon havi/évi középhõm.-t illetõen 1975 és 2005 között?

Ugyanezt el lehetne játszani a csapadékra is.

Kiváncsi vagyok mit jelezne elõre ez a módszer T és csapadék szerint mondjuk 3 hónapos bontásban úgy 2010-ig és hogy mennyire jönne be az idõ függvényében, illetve mutat-e vmi rendszert a periódusok hossza és a hossz változása.

Vagy... ez most jutott eszembe, lehetne mérni mondjuk az 1975 utáni leghidegebb és legmelegebb 5 éves sorozathoz is, mert a szélsõség jobb indkátor, mint az átlag (azt hiszem).

#2977
Van benne valami Dexion, ám az a gond a kiragadott viszonyítási alapokkal, hogy nem lehet megmondani, hogy valóban õk is nem-e egy viszonyítandó átlagok, he-he !

Játsszunk egy kicsit:

Például1:
Mit nevezünk jégkorszaknak ?
1: Mikor a sarki szélességekrõl "leközlekednek" a jégmezõk.
Akkor most nem az van.
2: Mikor a sarkokat jég borítja (hiszen a Földtörténet eddigi több milliárd éve alatt alig 10%-ot elérõ idõintervallumban volt ez így, mint "mostanában").
Akkor most az van.

Például2:
Nálam az elmúlt öt év csapadékátlaga 624mm (tényleg a csapadékháztartási viszonyok nagyságrendebbel jobb indikátorok, figyelem még is nem megfelélõ feléjük a médiában ...).
A ma használt 30 éves (1960-90) éghajlati átlagot nézem, akkor jóval csapadékosabb idõszak ez.
Ha az azelõttit (1930-60), akkor épp megfelelõ.
Amennyiben egy százévest, akkor megint átlagon felüli.

Az elmúlt négy hónapos 21mm-es csapadékszummámat (!) hadd ne vegyem bele sehová, he-he !
Akkor most mi az átlagos ?

Jó mi, he-he ?

Na jó, befejeztem, mennem kell, he-he !
#2976
Ezt mondom én is, hogy a csapadékváltozás sokkal riasztóbb, mint a melegedés. Errõl is születhetne egy elemzés lassan, mert itt is, meg a sok cikkben is inkább csak a hõmérsékletrõl értekeznek, pedig az a jobban kivédhetõ változás.
#2975
A klímaváltozás éppenhogy pontosan a csapadékösszegek drasztikus megváltozásával jár, mintsem az ÁTLAGhõmérsékletek jelentõs megváltozásával.
Nézd pl. Afganisztánt. Nyáron iszonyú hõség, télen farkasordító hideg. Csapadék alig - hát ettõl félnek a mediterrán régióban - nem az a baj, hogy 2-3 fokkal _átlagosan_ melegebb lesz, hanem hogy még az az évi pár száz mm csapadék is eltûnik, és "átjön" a szahara. EZ a gond!
#2974
Hihetetlenek vagytok nevet

Kicsit észre kellene venni, hogy szürke szin is van a világon nem csak fekete és fehér.

Én is osztom az "átlag-kiegyenlítõsdit" és Snowhunter írására reagálva azt mondom, kellene keresni a közelmúltban egy 1-2-3, esetleg 5-8 éves átlagos (+/- 0.3 fok/év mondjuk) idõszakot, hátha ebbõl le lehetne vezetni, hogy ez a meleg 6 hónap éppen a hideg tavasz ellentételézese, vagy egy újabb hideg 2-3-4 hónap elõszele. (Kiváncsi lennék a beválására is)

Egyébként nem lepne meg, ha egy hûvõs nyár jönne pont emiatt.

Sztem az éghajlat melegedése közel sem akkora katasztrófa, mint a szárazodása. Ha a csapadék állandó maradna (ha jól tudom, Mo. az elmúlt 30 évben szárazabb lett kicsivel), vagy nõne esetleg, akkor nem érintene minket ilyen komolyan a dolog (hiszen lehetne több, de gyorsan olvadó hó télen, hõhullmokat enyhitõ gyakori zivatarok stb).

Az "éghajlat változása" helyett inkább a "szélsõségek fokozódása" kifejezést használnám, mert ez inkább megfogható, mérhetõ már ma is. Vagy nem ?
#2973
Akkor ez csak a fõn lehet,volt egy olyan tél pontosan nem tudom mikor,amikor -3 fok volt az absz. T min itt!
Ej lenne egy idögépem nevet
#2972
Azt hiszem az én 45 évem alatt ez eddig a legmelegebb tél.Nagyon sántít ez az egyik meleg,másik hideg.Az ezelõtti tél például valóban hideg volt,számszerûen az átlagtól 1 fokkal hidegebb.Ez meg melegebb eddig 5-tel.Ez nem ugyanaz !
A Balatonnal nem én kezdtem példálózni !
#2971
Taki!
Jó ez a cikk,én is ezt papolom,nem az a klimaváltozás tünete ha az egyik tél melegebb a másik hidegebb!
#2970
Elképesztö mily módon félre lehet érteni azt amit az ember leir!
A net nagyon nem alkalmas ezekre az eszmecserékre!

Nem azt irtam hogy most akkor ne fütsünk meg ne épitsünk zsilipet,hanem azt hogy egy-két szárazabb nyár után nem kell egyböl segiteni a Balatonnak a Rábából,meg ha van egy enyhe tél egyböl nem kell kiültetni a narancsot meg a banánt,mert jövöre meg lehet hogy szarrá fagy!
Pl. sosem értettem miért kellett a Kerkát szabályozni,sosem fenyegetett egy lakott települést sem,néha elöntötte az árteret,és ennyi!
De a szabályozás óta eltelt több évtized alatt sem tudta visszanyerni régi mivoltát,anno hamzsegett benne a hal,most meg alig-alig lehet benne fogni valamit!
Nagyok vagyunk erösek,szabályozzunk ész nélkül!
Ugyanez!
#2969
Igaz, mit akarnak ezek ott a NGEO-n? Persze, a kutyádat nem ismerik....
#2968
El kell dönteni,hogy akarunk-e szórakozni a Balatonban(fürcsi,vitorla,szörf...)vagy nem?(Én pl.nem)
Ha nem,akkor nem kell beépíteni a partját,ott kell hagyni ahol van.
Ha igen,akkor gondoskodni kell arról valahogy,hogy a 10 m-es természetes oszcillációt kordában tartsuk,negyedére csökkentsük.A Sió csak az emelkedést tudja csökkenteni,ha nem esik 1-2 évig esõ,azt csak pótlással lehet "kiegyenlíteni",vagy elköltözni a partról(hajósok,halászok,pecások,strandosok és vitorlázók).
#2967
Lóczy Lajos Balaton-monográfiájában elég sokat írt a változékony vízállásokról, ráadásnak a Sió megépítése elõtt is képes volt az ember megélni a Balaton mellett, csak hát ugye legyünk nagyok és gyõzzük le a Természetet... Persze, ha ma is szabályozatlan volna a vízszint, akkor sem az aligai pártüdülõben sem a füredi Annabellában nem lenne sok bejegyzés a vendégkönyvekben...

Mi a frászért kell mindig mindent a mi szánk íze szerintivé alakítani? Inkább kicsit szerényebben kéne éldegélni... Mondjuk majd rávisz minket az olaj fogyása, klíma, stb. De egyszerûbb lett volna a kezdetektõl összhangban maradni a bolygónk saját életével.
#2966
A kiegyenlítõdés nem jó megfogalmazás (ahhoz tényleg kellene egy fix etalon, ezzel kapcsolatban szóltam délelõtt, ld.: #2954), inkább az oszcilállást ajánlom.
Vannak rövid és hosszabb idõtávot átfogó periódusok.

A Balaton más tészta, azt már több, mint 100 éve ide-oda "rángatjuk", mert egy szûk nekünk megfelelõ sávba akarjuk tartani a szintjét ...
Elõtte pedig földrajzi és éghajlati sajátosságaiból (jó csapadékháztartási indikátor) adódóan hol kiszáradt, hol többméteres vize volt.
Ajánlom:
Link
#2965
Taki irtam már neked hogy megette a kutyám a telet. Mondom azóta nincsen étvágya.. nyelvnyujtas
#2964
Végre más is felhívta a figyelmet erre a kiegyenlítõsdi fantazmagóriára.Pl. ha az egyik évben kiszárad a Balaton és a következõben kiönt az nem kiegyenlítõdés,hanem klímakatasztrófa lenne.Be is következett volna,ha nem avatkozunk be pl. azzal,hogy lezárjuk a zsilipet.Ha meg nem építették volna meg a Siót,akkor a Balatonpart vagy 100 m-es sávban lakatlan lenne,mert csapadékos években(mint 2005) állandóan víz alatt lenne(vagy gátat építhetnénk a tó köré vagy 2 m magasat).
Ha a dolgokat a természetre bízzuk(lehetne),akkor nem lennénk itt.Gondoljunk bele:ha nem lépnénk fel fûtéssel a hideg ellen,akkor télen a trópusokra kéne költöznünk a mérsékelt övbõl,vagyis nomadizálhatnánk.
Nem ártana,ha többen is elgondolkodnának ezeken,nem csak néhányan tennénk ezt.
#2963
Link
#2962
Ne vitázzatok. Van éghajlatváltozás, csak lassú. vidám Ugyhogy itt le is zárom ezt a fórumot nincsen értelme többet ezen vitázni.. :-)
#2961
Donnie!
Ha most az elmúlt 4-5 év telének valamelyikéhez hasonlót élnék(ami akár lehetne is),és mediterrán ciklonok száguldoznának itt 20 centi havakkal meg -20-25 fokokkal,senki egy büdös szót nem ejtene arról hogy narancsliget meg világvége meg ideköltöznek a busmanok!
A tavaszi árpa vetésideje március!
Mamám most meséli hogy mikor anyu született,március 3-án,már rég el volt vetve a tavaszi árpa!
Az elmúlt években márciusban még vígan havazott!
Egyik tél kemény hideg,másik enyhe,melyik a normális?
Mindkettõ?
Egyiksem?
#2960
Amúgy pedig 2006 Júniusa óta az összes hónap átlaga jóval magasabb volt., mint a megszokott. Ezt akkor majd egy szintén 6-7 hónap hosszú _folyamatos_ hideg idõszak "egyenlítene" ki? Vagy 6 egymást követõ évben 1-1 hidegebb hónap? Vagy majd 38 év múlva egyenlítõdik ki, hogy majd a 100 év átlaga legyen "átlagos"?
Remélem érzékeltettem a lényeget nevet
#2959
Ez azért valahol erõltetett srácok... gondoljatok bele, ha mindig csak "átlagot egyenlít"ene az idõjárás, akkor ennek igazolásához kellene egy fix intervallum és egy kiindulási pont is. Olyan nincs, hogy kiegyenlítõdik, néha havi, néha éves, néha meg évtizedese szinten... ilyen alapon mindig, minden kiegyenlítõdik valamilyen szinten szomoru( ez teljesen értelmetlen.
#2958
Navégre!
Igy van nagyon jól irtad,végre valaki aki ugynugy látja a dolgokat mint én nevet
Aszittem már egyedül vagyok a véleményemmel!
#2957
Tisztelt fórumozók!
Nemrég lehetõvé tettük számotokra képek beszúrásának lehetõségét. Azt tapasztaltuk, hogy a fórumokban idõnként olyan képek jelennek meg, melyek sem témájukban, sem méretükben nem oda valók. A probléma ebbõl adódik, ugyanis az érintett fórumok ettõl áttekinthetetlenné válnak és elveszítik jellegüket, melyet a fórum címe határoz meg.
Ezért úgy döntöttünk, hogy megkérünk Benneteket arra, hogy a fórumokban a képbeszúrást csak a témához kapcsolódóan alkalmazzátok, vagy több kép esetén helyezzétek el annak linkjét, úgy, ahogy korábban. Aki ettõl eltér, nála a normál moderációs szabályzatot fogjuk alkalmazni. A nem odaillõ képet töröljük, a méretben eltérõ képet linkké alakítjuk, vagy töröljük. Ezt a döntést a fórumaink áttekinthetõségének megmaradása érdekében hoztuk.
Megértéseteket és együttmûködéseteket elõre is köszönjük!
[moderátorok]
#2956
Amikor csupán statisztikai alapon novemberben azt írtam, hogy már várható egy enyhébb téli periódus, akkor többen hülyének néztek.
A mostani tél átlaga csupán kiegyenlíti az elmúlt éveket, amikor viszont az évszázados átlagnál hidegebb telek voltak. Ha a következõ 2-3 tél ugyancsak melegebb lesz az átlagnál, akkor sem mondhatjuk, hogy na ez a globális felmelegedés hatása. Lásd a 70-es éveket, amikor tíz éven keresztül tartott a meleg periódus.
#2955
Ami röhejes!
"Klímakatasztrófa! A Balaton kiszárad"

Hát könyörgöm!

3 évvel ezelött a Balaton vizszintje a kevés csapi miatt nagyon elapadt,már az okosok bele akarták a Rába vizét vezetni a Balatonba!
Én meg azon filóztam hogy ha tud olyan száraz periódus lenni hogy kiszárad,akkor tud olyan is lenni utána hogy kiönt!
Erre az elmúlt egy évben le kellet engedni a vizszintböl!
Mi lett volna ha elõtte belevezetik a Rábát??

Na abból lett volna klimakatasztrófa!

Miért kell állandóan azt hinnünk hogy kurva okosak vagyunk,és igánk alá tudjuk hajtani a természetet!???
Sajna túlzottan bele akarunk szólni a természetbe,pedig az majd megoldja magától a problémákat!
Mikor beteg voltam a nyáron,3 hónapig szedtem az antibiotikumokat,és semmi haszna nem volt,csak tönkrevágta a gyomrom,a végén 4 hét után a szervezetem gyözte le a betegséget!
Néha jobb nem beleavatkozni,hanem a természet erejére bizni!
#2954
Fontos a figyelemfelkeltés, ám egyet elfelejtünk.
Nem homokba dugva a fejem, csak elõsra egy rövidet kérdezve (gondolkodjunk):
Biztos hogy a viszonyítási alapunk megfelelõ, hogy a változási irány tényleg kizökkenés-e, vagy vissza ?
#2953
Apokalipszis 2030

Link
#2952
Link

Na,akkor megyünk narancsot szüretelni..
#2951
Én hallgattam.
A jelentés amirõl beszéltek az EEA (European Environment Agency) új jelentése:
Link
Az oldal legalján letölthetõ a közel 100 oldalas jelentés. Én már átlapoztam.
#2950
Ma este Zágoni Miklóssal és Mika Jánossal beszélgetett Orosz József a Klubrádióban az éghajlatváltozásról. Felvettem mobilra, de nem merem feltenni sehova, mert félek, valami szerzõi jogi balhé lehet belõle.
#2949
:-)
#2948
Igaz, hogy néha úgy viselkedem, mint egy liba, de azért a H5N1-tõl még én se félek :-)
#2947
Igen. Nekem is megfordult a fejemben, hogy most nagy a felbuzdulás, de mihelyt visszatér a normálishoz közeli állapot, ad acta az egész. Meg különben is, megint jön a H5N1. Szóval a mai hírekbõl megint dõlt az optimizmus...
#2946
A legérdekesebb és legfontosabb, hogy egy kontinensen egy év alatt dõltek meg sok helyen meleg és hideg rekordok. Egy éve sorjában dõltek a hideg rekordok. Most a melegek.

A fenti sorokban pedig csak a hõmérséklete vettem figyelembe. Nézhetnénk a csapadékot is. Hazánkban a nyár igen csak csapadékosra sikerült sok helyen, és most eléggé száraz egy éven belül. Európa nyugati és északi részein már sok helyen õsszel, de az eddigi tél alatt is több csapadék hullott, mint az átlag. Sorolhatnánk tovább...
#2945
Az én tulipánom is bújuk az erkélyen. Hagymások sokszor már november végén kibújnak kicsit, aztán tavasszal indulnak neki a komoly növekedésnek.
#2944
Igen a zonális télnél csak nálunk van jó idö ezt kifelejtettem,nekem ezért nem furcsa nevet
#2943
Már nálunk is nõnek a hagymás virágok,a saláta fejbe ment.Ez így rend kívülinek tünik, de ne felejtsük ez még csak 2 hete van.Én még nem látok rendívüli dolgot, majd ha 10 évig így lesz akkor lehet gondolkodni, hogy eljön e a világ vége.
#2942
Na asszem tele lesznek a hiiradók a világvégehirekkel,most hogy enyhe a tél most ez a szenzáció,ha kemény a tél akkor az,elképesztö!
Mit kell ezen igy meglepödni hogy enyhe a tél?!
Eddig is volt ilyen ezután is lesz,nabumm!
Voltak évek mikor egy-egy zonális tél alatt ugyanilyen enyhe idö volt,csak mivel az elmúlt években kemény havas hideg tél volt,igy most furcsa!
DE ha most lenne 4 enyhe tél,utána meg egy kemény havas tél,akkor az lenne a világsazenzáció hogy esik a hó jééé ilyen még sosem volt!
Nem akkora csoda ez hogy enyhe idö van!
Kicsit furcsa,de nem ritka az ilyen!
#2941
Azért durva a mi idõjárás címen megy a világban.
#2940
Lópikulát fognak ebbõl aláírni, ha még egy sima alkotmányt se voltak képesek...
A klímaháborúról meg annyit, hogy lesz ilyen, de igazából... Lehet, hogy 30 év múlva arról szólnak majd a hírek, hogy kétszer aratták a rizst Svédországban...

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-28 07:01:11

Kõszeg

5.9 °C

22507

RH: 91 | P: 1019.5

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131548

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.