2024. november 24., vasárnap

Globális jelenségek

Adott napon: 
Keresés:
#2889
BBC video az éghajlatváltozásról, majd fél órában. Elõször szakadozik de egy két perc után betölti teljesen és rendesen nézhetõ. Angolul van:
Link
Egy másik video a 2006-os extrém idõjárási eseményekrõl:
Link
#2888
Remélhetõleg egyre több könyv, fórum, újságcikk fog foglalkozni az éghajlatváltozás kérdéskörével, témájával. Kíváncsi leszek mennyire fogják vásárolni, ahogyan a nemrég megjelent Kellemetlen igazsgá c. könyv magyarváltozata mennyire kelti fel az emberek érdeklõdését.
A könyvbõl vett idézetek elgondolkodtatóak. Az éghajlatváltozás nem csak pereket, járványokat, és nemzetek tönkremenetelét okozhatja, hanem sajnos háborúk kiváltója is lehet közvetetten...(nagyon remélem nem így lesz).
#2887
Link
#2886
Link
#2885
Visszanyal a fagyi??? Link
#2884
Hát ezért mondtam, hogy inkább híres zenész, mint híres csillagász. :-) Négy vagy öt alkalommal láttam ifjú koromban, s igen tetszett. Mármint nem õ, mert nagyon nem az esetem, de a zene, az az erõ, ami jött belõle, az csoda jó volt!
#2883
vidám
Almár Iván könyvére elõfizetnéknevet Egy biztos: Grandpierre a VHK-val csinált néhány nagyon jó dolgot.
#2882
Vulgármaterialista :-) Micsoda szóvirág!
Nos a véleményem az, ebben az áltudományos szennyek közt fuldokló világban nem szabad _egy tudósnak sem_ megengedni magának olyasmit, hogy unatkozó háziasszonyok szintjére süllyed.
Legalábbis nem szabadna a tudományos munkákat a néprajzi ihletésû vagy hogyan is mondjam cikkeivel keverve eladni. Az egész munkája veszíti szerintem a hitelét ettõl.
Persze, legyünk csak nyitottak, de azért annyira nem vagyok képes erre, hogy keverjem a Gizikét a gõzekével.
Grandpierre egy erõs egyéniség, akit hajt a magamutogatás is. Zenészként nagyra tartom egyébként, fenomenális, amiket élõben csinált (bár kb 20 éve láttam élõben utoljára).
Amit õ csinál, az olyasmi, mintha Almár Iván tenyérjóslásról írna könyvet. Vagy Jamie Oliver a chilei ezüstbányák ércteléreiben talált haszontalan anyagok bányánként eltérõ összetételének összefüggéseirõl.

Abban igazad van, hogy nem szabad beszûkíteni a látásmódunkat egy kis területre, de ez nem azt jelenti, hogy skizofrén módon az egyik felem valós tényeken alapuló tudománnyal foglalkozik, a másik felem meg mondjuk vallást alapít és kikiáltja önmagát istennek.
Amikor átmegy valaki más területre, annak ugyanúgy tudományosnak kell lennie, nem pedig a tudást nélkülözõ ezotériának.
Ezért hiteltelen számomra G.A.
#2881

Nem biztos hogy baj az ha nem mindenki gondolkodik köztük sem egysíkúan. Csak annyit errõl , hogy minden "másként" gondolkodót idiótának, sarlatánnak néztek a multban is, sokaknak pedig félelmetesen igazuk lett. Ha megfordítjuk a dolgot: Melyik
nagy gondolkodó volt a maga idejében méltányosan elismert?!
Dönt a jövõ! Én meg addig örülök , hogy van ilyen ember, aki csillagász , és mégsem vulgármaterialista.
#2880
Hát én inkább ismert zenésznek mondanám, rendben, hogy végzett csillagász, de inkább az ezoterikus gondolkodás apostola...
Olyan iszonyat komolytalanok az írásai, annak ellenére, hogy elveiben igaza van, már ami a világ egész voltát illeti, ezt nem így kéne tálalnia. Különválasztani a filozófiáját a tudományától, azt kellene.
#2879

Egy kis olvasmány az ismert csillagásztól.
Link
#2878
Talán ide való :
RTL Klub híradó - havazás Jeruzsálemben. Izraeli meteorológusok holnapra is havazást várnak. Rekord hõség után hatalmas esõzés majd most a hóesés követte.
#2877
Szegény jószág. Mahatma Gandhi-nak volt egy mondása, ami valahogy úgy hangzott, hogy "egy nemzet nagyságát jól jelzi, ahogy az állatokkal bánik."
#2876
Csoda... :-(
Régen volt itt a veszprémi állatkertben egy nyomorult vak jegesmedve. Nagyon régen meghalt szegényke. Csodás állat volt, szerencsétlen egy egész kicsi ketrecben lakott. Nem tudom, hogy öreg volt-e, vagy csak simán szembeteg, de mindkét szemény egészen fehér hályogszerû valami volt. Nagyon sajnáltam. :-(
#2875
Link
#2874
Valamikor 10 évesen olvastam, lehet újra kellene...
#2873
Az éghajlat változik, mert az a dolga.
A változások lehetséges kimenetei csak a feltúrbózott civilizációnk (melyre abszloút igazak és igazak lesznek a felhozott alapmûvek) igen szûkre szabott alkalmazkodási indexe miatt lehet bonyodalmas !
#2872
1984? Az egyik kedvenc regényem. Gondolj bele, naponta hány kamera figyeli minden mozdulatodat. Nem járulsz hozzá, hogy a nevedet és címedet reklámcélokra felhasználják és mégis özönnel jönnek a különféle reklámok, spam-ek, stb. Ennek látszólag semmi köze az éghajlatváltozáshoz, de tulajdonképpen pont arról van szó, amit leírtál. LÉTKÉRDÉS lesz az élelmiszer-termesztésre alkalmas helyek birtoklása. Ha egyszer tényleg "gáz" lesz, akkor már senki semmire nem lesz tekintettel a saját túlélésén kívül. Hogy ez 50 vagy 10 000 év múlva következik-e be, ki tudja?
A másik kedvencem a "Szép új világ". Egyszerûen döbbenet, hányszor juttatják eszembe a különbözõ híradások. Klónozás, GMO, genetikailag elõre megtervezett gyerekek, (egyenlõre terv szintjén (?) stb. Már megint rángatjuk az oroszlán bajszát....Egyszer fel talál ébredni. Az árat megfizetjük, csak az a kérdés, mekkorát.
#2871
Szerintem meg már tíz év sem kell a komoly változáshoz!
#2870
Ajánlom olvasd el Huxley: Szép új világ címû regényét. 70 éve készült, de részben már megvalósult, és a többi elõkészületben. Ott választ kapsz ezekre a kérdésekre.
#2869
Szerintem meg 1000 évig az éghajlatban nem lesznek komoly változások. A pénz meg majd teremt magának környezetet a termeléshez.
#2868
Adjon valaki egy zsepit kacsint
#2867
Ha már a civilizációnál tartunk, érdemes végigkövetni, hogy milyen helyzetek hozták ki a legtöbbet az emberbõl a történelem során, és milyen éghajlati viszonyok hogyan befolyásolták a vezetõ szerepben lévõ országok helyét.
-> Élelmiszertermeléshez optimális éghajlat alatt tudott a kultúra elõrelépni
--> Éghajlati változások esetén átrendezõdtek a határok, erõviszonyok
---> Az önnön készleteit felélõ társadalmak elsatnyultak és átadták a helyüket
Mivel azért annyit nem változott a világ, ez szerintem a késõbbiek során is így marad. Jelenleg nem a kaja a lényeg a nyugati típusú civilizációkban, hanem a pénz, annak rokonai és üzletfelei. Azonban az erõforrások kimerítésével a pénzvilág fogja a legnagyobbat bukni is...
A jövõnk szempontjából az a kérdéses még, hogy azok a területek, ahol lehet majd ennivalót termelni normális körülmények közt, vajon milyen uralom alatt lesznek? Hasonlóképp fog-e mûködni az élelmiszer elosztása, mint ma az olajé? Az erõforrások kiapadása, területi átrendezõdése mennyire fog kedvezni a diktatúrák kialakulásának, a jelen szövetségi rendszerek felbomlásának? Én speciel nem tudom elképzelni, hogy az EU túlélne egy drasztikus átrendezõdést, ami várható. (Már csak azért sem, mert párszáz éve ahová a magyarok belépnek, az vagy vesztes lesz, vagy felbomlik...)
Meglehetõsen komolyan hiszek abban, hogy lesz egy idõszak, nem is olyan távoli jövõben, amikor bizony hasonlóképp fog élni az emberiség, mint az 1984-ben, akármennyire is tûnik az negatív utópiának.
#2866
Köszönöm a választ! Ez bizony így van, tényleg át fog rendezõdni a mezõgazdaság. Ebbõl a szempontból egyébként tökmindegy, merre változik a hõmérséklet átlaga, ha hûlne, ugyanez lenne a helyzet. Akkor sem lenne nyertese a változásnak. Azon kívül, hogy a télimádók egy darabig kiélhetnék magukat, azért azt hiszem, elég problémát okozna a rendszeresen 7-8 hónapig tartó tél. Így is kevés lenne-lesz a táplálék, meg úgy is. Egy ajándék ez a kb. 10 000 éve nagyjából állandó klíma, emiatt (is) jutott oda az emberi kultúra, ahová jutott. Lehet hogy éppen ez okozza a vesztünket is? Legalábbis a mostani helyzetét valószínûleg.
#2865
Általánosságban a klímaváltozásról, meg végre valaki kimondta, hogy teljesen át fog rendezõdni a mezõgazdaság szerkezete, és senki nem lesz nyertese a dolognak akkor sem, ha itt kevesebbet kellene esetleg fûteni majd, stb. A lényeg, hogy egy eléggé hallgatott mûsorban komolyan foglalkoztak vele!
Nekem lejön simán a link alapján; van nálad Real Player a gépen? Az kell sajnos hozzá...
#2864
Pongyolaság, kamuhírek, sajnos ez a jellemzõ.
A kedvenc hír fõcímem: "Világegyetemünk 15 BILIÁRD éves" nevet
#2863
Egyébként a cikkben szó szerint a "teljes nyári jégtakaró" kifejezés szerepel. Ha a tengerjégre gondoltak, miért nem azt írták? Ha meg tényleg keverték a két "sarkot", az valóban elég szomorú.
#2862
Noli: nekem nem akar letöltõdni. Mirõl volt szó? Nagy vonalakban persze.
#2861
uroljára = utoljára
#2860
Khm, én azt hiszem úgy 3 éves koromban kevertem a kettõt uroljára. :-(
#2859
Így van, Noli, az Északi-sarkról van szó. Lásd még a #2826-os hsz-omat.
#2858
Sajnos nem errõl van szó. Nem néztem a mellékelt képet - bár ez még nem jelenti azt, hogy aki átvette a hírt, nem cseszte el.
MSNBC-n dec. 11-i dátummal ez van:
Link
illetve:
Link
Itt már az északi sarkvidékrõl állítják a 2040-es nyári jégtelenséget...
#2857
Szerintem meg Arktisz - Antarktisz tévesztés is lehet a hír mögött...
#2856
Egyébként a Kossuthon délután volt egy beszélgetés
Link - itt meghallgatható - két klímakutatóval. Sajnos az elejérõl lemaradtam, de amit hallottam, az érdekes volt.
#2855
Nyilvánvalóan az Antarktisz körüli tengerjégrõl szól a hír, csak a fordítás során ez valahol elveszett. (A Magyar Rádió honlapján is ugyanezzel a durva hibával van fent...)

"Az elmúlt hónapban egy alaszkányi területtel, azaz kétmillió négyzetkilométerrel volt kisebb a jéggel borított terület, mint a történelmi átlag." - ez egész biztos, hogy a tengeri jégtakaró. Érdekes is lett volna, ha a több km vastag belföldi jégbõl olvad el 2 millió km2...
#2854
Na erre azért befizetek: Link
#2853
Link
#2851
Akkor mostmár minden világos nevet
#2850
Én meg úgy hallottam, hogy Dél-Szlovákiához! :-) Hát nem mindegy, hogy Aggtelek vagy Rozsnyó? :-)
#2849
A 2006os év:

Link
2006 global report

Link
#2848

Igen! Ennyire kiszámítható a tényként kezelt felmelegedés lokális hatása.
#2846
Más is megjárta már a Tél Tábornokkal való randevút. :-)
#2845
MOCKBA :-)
Ez egy ilyen õsz / kora tél, na. Bezzeg, amikor szegény Napoleon arra járt...
#2844
Link
#2843
Link
Érdekes vizsgálat a múltbéli hurrikánokról dendrokronológiai módszerrel.
#2842
Most olvastam, hogy a GRACE ikermûhold legújabb eredményeivel a földi édesvízbázisok változásait mutatták ki, mely szerint az elmúlt 5 év mérései alapján kiszáradóban van a Kongó, a Zambézi s a Nílus vidéke is, azonban halmozódik a vízkészlet a Colorado és a Mississippi völgyeiben. (A GRACE gravitációs mérésekkel figyeli bolygónkat)
Itt a NASA cikke:
Link
#2841
Elvileg az ipari tevékenységek meg egyebek bekerülnek a statisztikákba, abból elvileg szépen ki lehet számolni.
#2840
Valaki ezt egyáltalán tudja mérni, hogy melyik állam, mennyi CO2-t bocsát ki?

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-24 13:45:36

Kapuvár - 120 m

8.0 °C

18007

RH: 42 | P: 1026.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

130918

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.